Afspiegelingscollege beste oplossing Huisdieren waarschuwen op tijd voor brand Jongens lopen over auto's VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSGHi COURANT mm WATERWEG COURANT Brand verwoest Hoeks woonhuis Taxichauffeurs helpen collega Politie schakelt homo-krant Gay in Leden D'66 hebben geen belangstelling voor hun partij De Walvisch op feestelijke dag onttroond )rie keer eveel op in Irie weken Ut C8'" Schiedam- West zonder maat schappelijk werk Eerste paal binnenstad op 16 maart 1 'and. Jan van Hemert(VVD): MAANDAG 1 MAAST 1982 Jan van Hemert: afspiege lingscollege komt duidelijk heid len goede. Vlaardingen De VVD'er Jan van Hemert heeft in de gastkolom van het D'66-blad Nieuwsbrief nog eens de voorkeur van de VVD ver woord over de toekomstige coalitie, die na de gemeente raadsverkiezingen in juni voor de samenstelling van het Vlaardingse college van B en W gevormd zou moeten worden. Van Hemert spreekt zich uit voor een combinatie, waarin de vier grootste par tijen in de gemeenteraad, PvdA, CDA, D'66 en VVD, alle vertegenwoordigd zijn. De PvdA zou in dat geval twee wethouderszetels moe ten krijgen, en de drie ande re partijen elk één. In zijn bijdrage in het partij blad hekelt de VVD'er de opstelling van de PvdA-frae- tie gedurende de nu bijna af gelopen raadsperiode, omdat bij deze partij in de loop der tijd een geleidelijke ver schuiving in de partnervoor keur is opgetreden, parallel lopend met de ontwikkelin gen in de nationale politiek. „Zo heeft deze partij na het fiasco van het uitgesproken linkse program college (PvdA-PPR) de bakens haas tig verzet en in 1978 gekozen voor het alternatief van een PvdA-CDA coalitie. Het was voor de PvdA de enige mo gelijkheid om de absolute meerderheid in het college te behouden. Het verlies van de PvdA tijdens de laatste ka merverkiezingen en de winst van oppositiepartij D'66 is volgens Van Hemert de re den geweest, dat ook de Vlaardingse PvdA op den duur voorzichtige toenade ringspogingen tot de demo craten ging zoeken. Het bleef uiteindelijk echter bij een Vluchtige verliefdheid', al dus Van Hemert, volgens hem vooral omdat D'66 op landelijk niveau getoond heeft niet als bijwagen te willen functioneren. „Boven genoemde zaken zijn er mijns inziens de oorzaak van dat de PvdA op het plaatse lijk vlak weinig animo heeft met D'66 in zee te gaan. Een volgzaam CDA is bij nader inzien toch aantrekkelijker dan een eigengereid D'66." Het VVD-raadslid stelt in zijn bijdrage nog eens, dat de VVD niets voelt voor wéér een eenzijdig programcollege dat uit twee partijen zou be staan. Er moet volgens hem gewerkt worden aan een coalitie met minstens drie partijen. Een afspiegelings college waarbij alle vier de grote partijen in het college zouden zitten heeft nog meer de voorkeur voor Van He mert. Hij stelt dat het dan wellicht wat vaker zal voor komen, dat het college met een meerderheids- en een minderheidsstandpunt komt, maar dat kan alleen de dui delijkheid maar ten goede komen. „Het lijkt mij een op lossing die uiterst democra tisch is en een zeer redelijk alternatief voor wat we in de achter ons liggende jaren hebben meegemaakt'*, aldus Jan van Hemert. Enk. ikete ïgen. k ie- iflrft- Vlaardingen Wim Sluimer, de voorzitter van de ver kiezingscampagne van de democraten in Vlaardingen, is bedroefd over het gebrek aan interesse van vele D'66- leden in de afdeling. In het afdelingsblad Nieuwsbrief noemt hij het teleurstellend, dat de opkomst bij de leden vergaderingen zo slecht is en dat van de stembiljetten, die zijn rondgestuurd voor het samenstellen van de kan didatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen, slechts een kleine 50% werd teruggestuurd. „De geringe belangstelling van onze leden in hun politie ke partij de goeden niet te na gesproken maakt bij mij toch de vraag los wat er aan de hand is in Vlaardin gen met onze partij. Als u niet op de vergaderingen komt, dan heeft u óf totaal geen interesse in politiek maar wilt u graag bij de winnaars horen óf de afdeling zit op een verkeerde koers. Maar dat laatste, indien waar, lost u niet op door thuis te blijven zitten." De Noordmolen is Europa's hoogste Schiedam Europa's hoogste molen staat toch in Schiedam. Tot stomme ver bazing van alle aanwezigen deelde wet houder Reinier Scheeres, voorzitter van de stichting De Schiedamse Molens, za terdag mee dat ten onrechte in het Gui- Saassluis Een 37-jarige laassluizer is zaterdag voor de pde keer m drie weken tijd I hor de politie gegrepen, ter- I Jójl hij met veel te veel sterke I jrank zijn personenauto be- [uurde. Van de man. die dit k ee? 2 promille alcohol in het "!N. ?oe^ naó. werd ogenbhkke- ijk'het rijbewijs ingevorderd. ti overleg met de officier van istftie zal vandaag waar- thijnhjk ook zijn auto in be- Xl «g.worden genomen. k man had dit keer acht pils- gedronken voor hij achter tel stuur ging zitten. Tegen de lm verklaarde hij later dat yËt il [dacht 'dat het nog wel IfS Joor de korte periode waarin ij achtereenvolgens is gepakt, !°Pt de man een grote kans sss| öor de rechter veroordeeld te s [orden voor de maximale rij- I ■'Veggmg van vijf jaar. jusjes vluchten [nderdepol in 'hiedam Twee Schiedamse l*s zijn me.t een 28-jarige ,leJid uit Maassluis zaterdag- pit café Onderdepot op het 'öcrsveld ingevlucht. Zes 'Sons in een gele wagen za- i hen op de hielen en had- i^ de Maassluizer al gemoles- *ra. deur van het café werd op ^-gegooid, maar dit hielp 'b Het zestal forceerde de en uitte hun agressie ;hts op de fruitautomaat. werd totaal vernield, rna de groep weer vertrok. De verzamelde brandweer uit Hoek van Holland. Maassluis en Rotterdam kon niet voorkomen, dat de v/onlng zo goed als uitbrandde. Hoek van Holland Een felle uitslaande brand heeft zondagavond de bungalow van de familie Knijnen- burg aan het Oranjekanaal in Hoek van Holland vrij wel geheel verwoest. De Hoekse vrijwillige brand weer, later geassisteerd door twee wagens uit Rotter dam en één uit Maassluis, had uren werk om de brand meester te worden. Van de woning kon nau welijks nog iets worden gered. Het optreden van de brandweer ondervond veel kri tiek van de omwonenden. Er zou veel te lang ge wacht zijn voordat middenalarm werd gegeven en voordat assistentie werd gevraagd door de Hoekse vrijwilligers, die aanvankelijk met twee stralen blus ten, maar na de versterking een grote water2ee in de vlammen spoten. Volgens de politie zijn er twee mogelijke oorzaken voor de brand, die begon in het rieten dak van de woning. Allereerst heeft de bewoner kort voor de brand de open haard m het huis aangestoken, waar door wellicht vonken zijn vrijgekomen en op het dak zijn gevallen. Als andere mogelijkheid wordt gedacht aan vonken, die zijn overgewaaid van het nabijlig- gende terrein van de firma Segwaard waar zondag middag vuur werd geconstateerd in een hoop afval De omvang van de schade is nog niet geheel duide lijk. Schiedam Schiedam-West zit tijdelijk zonder maatschap pelijk werk. Dat is het gevolg van het opstappen van de twee maatschappelijk werkers in die wijk, Wim van Nieuwen- huizen en Annette Laarman. Beiden stapten op na een langslepend conflict met hun werkgever, de stichting maat schappelijk werk. Hoewel burgemeester en wet houders de stichting al toe stemming hebben gegeven nieuwe functionarissen aan te stellen, moet de wijk het voor lopig zonder doen. Wie toch behoefte heeft aan bespreking van de eigen maatschappelijke problemen, kan in het hoofd kantoor aan Broersveld 142 te recht. Alle werkdagen tussen negen en zes is dat bureau geo pend. ness Book of World Records wordt ver meld dat molen De Walvisch aan de Westvest de hoogste is. „Maar treur niet," zei Scheeres, „Schiedam houdt de titel in eigen stad. Want molen De Noord blijkt Europa's hoogste te zijn." Het was wonderlijk nieuws. Juist op de dag, dat onder toe zicht van notaris mr. Cor P. Sneep molen De Walvisch voor de symbolische prijs van één gulden aan de gemeente Schiedam werd overgedragen, bleek deze molen van zijn troon gestoten te zijn. Scheer es: „Wij wilden eigenlijk eens zekerheid hebben. Iedereen zei nu altijd wel dat De Wal visch de hoogste was en op een gegeven moment kwam het zelfs in het Guineas Book te staan, maar was dat nu wel zo? Onder leiding van molencoór- dinator Jos Gunneweg is daar om een onderzoek gehouden. De molenvrijwilligers hebben tot op de centimeter nauwkeu- ring gemeten en toen bleek De Noordmolen meer dan een meter hoger. Zelfs De Vrijheid steekt er nog boven uit." Het verschil tussen De Noord en De Vrijheid is vier centi meter. Vermoedelijk is de Noordmolen niet alleen Euro pa's hoogste molen, maar zelfs de grootste ter wereld. Scheer es: „Het werd alleen te duur om dat na te gaan, want dan hadden we naar San Francisco moeten afreizen; daar staat ook een forse die misschien met de Schiedamse molens kan wedijveren." Schiedam boft trouwens, zo bleek zater dag, want als monumenten zorg geld genoeg zou hebben, dan was een verpauperde mo len in Princenhage (bij Breda) al lang in wederopbouw ge weest en die zou dan de titel van Europa's hoogste verdie nen. Onder de zeven hoogste mo lens van Europa bevindt zich ook de vierde Schiedamse mo len, De Drie Koornbloemen. Met de overdracht zaterdag van De Walvisch heeft de ge meente Schiedam nu alle vier de Schiedamse molens in bezit gekregen, die beheerd zullen worden door de daarvoor in het leven geroepen stichting. De gemeente heeft zich met de aankoop voor één gulden van De Walvisch verplicht tot vol ledige restauratie. Bestuurslid Van der Waal van de vereniging De Hollandsche Molen kon zaterdag dan ook zeggen: „Wij voelen ons als een vader, die zijn dochter uit gehuwelijkt 2ïet. Je weet dat ze in goede handen komt en toch doet het pijn." De verenü- Schiedam Twee Schiedammers hebben gis termiddag voor een rel op het Dr. Wibautplein gezorgd- Zij maakten met een taxichauffeur problemen over de ritprijs en weigerden te betalen. Colle ga's schoten de chauffeur te hulp, waarna een vechtpartij volgde. Eén chauffeur kwam met een gehavend colbert uit de strijd. De twee mannen lieten het er niet bij zitten en één van hen sloeg enkele deuken in het dak van een zachtjes langsrijdende wa gen. Het tweetal kon mee naar het Schiedamse politiebureau, waarna zij met een proces ver baal op zak naar huis mochten. ging heeft De Walvisch bijna zestig jaar in eigendom gehad. "Volgens Scheeres is het aan deze vereniging te danken dat het gebouw nog recht over eind staat en niet dezelfde weg is gegaan als de ongeveer der tig andere molens, die Schie dam ooit telde. Voor de firma Lucas Bols, die in de Noordmolen een proeflo kaal heeft, betekent het ver werven van de titel 'hoogste molen van Europa' een aan trekkelijk reelamemiddel. Met blijdschap ontving Bols-verte genwoordiger Adam zaterdag door Kor Kegel dan ook een soort certificaat, dat in het restaurant zal ko men te hangen. Echter, vol gens Scheeres kon noch de ge meente noch Bols spreken van „mijn molen", het is er maar één die het wel kan en dat is de molenaar van De Noord, Jan Kies. Ook hij kreeg een gratis door drukkerij Elba in grote oplage vervaardigd affiche van de molens, waarop bij al direct een fout consta teerde. Er stond een afmeting van een molenonderdeel ver keerd op. Ook de molenaar van De Wal visch, Van Drïel Kluit, een telg uit een oud molenaarsge slacht, werd zaterdag in het zonnetje gezet. En tenslotte was 't het jonge meisje Mane José Hup uit de Professor Ka rn erlingh Onneslaan, die als winnares van de scholenprijs vraag over de hoogste molen van Europa het ZuidholJands Molenboek cadeau kreeg, als mede een excursie langs alle Schiedamse molens. Wethouder Reinier Scheeres (rechts) geeft aan mole naar Van Driel Kluit de sleutels. De overdracht Is een feit. Schiedam Een binnen brand in een woning aan de Snelliussingel heeft vrijdag ochtend voor aardig wat schade aan de inboedel ge zorgd. Het vuur, dat ontstond in de woning van een 64-jari- ge dame, was veroorzaakt door wasgoed dat boven een kachel te drogen was gehan gen en vlam had gevat. De bewoonster was, nadat het wasgoed vroeg in de ochtend was opgehangen, weer naar bed gegaan. De vrouw werd nadat de brand was uitgebroken ge waarschuwd door enkele huisdieren, die in paniek haar slaapkamer binnenkwa men. Aanvankelijk probeer de de vrouw de vlammen met een deken te doven, maar dit mislukte. De brand weer wist met enkele stralen hoge- en Jagedruk het vuur te bedwingen. Twee parkie ten zijn, vermoedelijk door de rook, om het leven geko men. De bewoonster bleef ongedeerd. In de nacht van vrijdag op zaterdag is een personenauto, die geparkeerd stond in de Schietbaanstraat, door onbe kende oorzaak in brand ge vlogen. De wagen brandde geheel uit. De eigenaar was een 31-jarige Duitser, die in Schiedam op bezoek was. Schiedam De Schiedamse politie heeft in het onderzoek naar de moord op Bernhard van Hek (45) ook het in de hele Benelux verschijnende homofielenblad Gay ingeschakeld. De recherche hoopt hiermee iets verder te komen, nu een onderzoek in het Rotterdamse homo-circuit geen nadere aan wijzingen heeft opgeleverd. Via de Gay Krant hoopt de poli tie meer inlichtingen te verkrijgen over de kennissenkring van Van Hek. De politie gaat ervan uit dat de man, van wie 'bekend was dat hij 2eer geregeld contact zocht in homofiele kringen, door twee relaties uit dit circuit om het leven is ge bracht. Volgens de Gay Krant heeft de Schiedamse politie redenen om aan te nemen, dat de moordenaars uit Marokko afkom stig zijn. In het maartnummer van het blad wordt hiervan gewag gemaakt. Vlaardingen Twee jongens zijn in het weekend door de politie verhaliseerd, omdat ze in een baldadige bui over de daken van enkele auto's had den gelopen. Het eerste geval deed zich in de nacht van vrij dag op zaterdag voor in de Ar nold Hoogvlietstraat. Een 15- jange jongen, afkomstig uit Vlaardingen, liep daar met wat vrienden en hij beklom, waarschijnlijk om indruk te maken, enkele geparkeerde personenauto's. Door de ogen blikkelijke melding van een van de omwonenden kon de knaap binnen korte tijd door de politie worden staande ge houden. In de nacht van zaterdag op zondag werd een andere jon geman voor hetzelfde feit meegenomen. Dat was een 18- jarige Vlaardinger, die op de Oosthavenkade over het dak van een auto wandelde. Ter wijl hij met deze vorm van vandalisme bezig was kwam er juist een politieauto aan. De beide jongens hebben een proces verbaal gekregen we gens vernieling van ander mans eigendom. Een slagaderlijke bloeding na ruzie Schiedam Een 32-jarige be woner van de Stationstraat heeft een ruzie moeien beko pen met een slagaderlijke bloeding. In zijn woonhuis ontstond, door nog onbekende oorzaak, een vechtpartij met een 20-ja- rige Schiedammer. De man verloor zijn evenwicht en viel met 2ijn arm door een ruit. Hij werd voor behandeling naar het Schielandziekenhuis ver voerd. Schiedam Over twee weken start eindelijk de woningbouw in de Schiedamse binnenstad. Op dinsdag 16 maart wordt de eerste paal geslagen, vermoe delijk door wethouder Chris Zijdeveld. De honderd woningen van het eerste deeiplan voor de bin nenstad zullen door Muwi gebouwd gaan worden. De bouw is mogelijk geworden, nu de indieners van bezwaar schriften hun verdere verzet hebben gestaakt. De datum van de eerste paal ligt zo'n drie jaar na de datum, waarop- Zijdeveld voor het eerst die eerste paal hoopte te slaan.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1