22 ROTTERDAM/REGIO 'Een. blauwe reiger in de stad, dat is toch niet normaal verlaat 't Zand voort van de kartsport.... It 1 SHW-voorzitter Zwarenstein verhuist voor zijn gezondheid naar Spanje Driehoeks- veer weer in de vaart Tas met medicijnen weggenomen Twee milj oen schade bij Boele Jonge natuur vrienden pluizen uileballen uit Recreatie bedreigt flora en fauna in Midden- Delfland ■llil Rotterdams Nieuwsblad - zaterdag 6 maart 1982 Ridderkerk Het voetveer Slikkerveer-Krimpen a/d Lek-Nïeuw-Lekkerland komt per 1 april weer in de vaart. Dit zogenoemde drie- hoeksveer was sinds februari vorig jaar voor het publiek gesloten. Alleen voor enkele bedrijven en een aantal scho lieren werden nog diensten uitgevoerd. De beherende stichting "Vrij Vredenburgh' heeft nu met de exploitant Vos een nieuw contract kunnen sluiten, waarbij de kosten juist bin nen het toelaatbare in de be groting blijven. Dit heeft de Zuidhollandse gedeputeerde J. Noorland gisteren in de verkeerscommissie uit de Provinciale Staten meege deeld. Volgende week moeten de gemeentebesturen van Rid derkerk en Krimpen a/d Lek zich nog wel akkoord verklaren met de voorwaar den uit het contract. Ridderkerk Uit de Ridder Roelandschool aan de Jacob Catsstraat in Ridderkerk is door een onbekende man een tas weggenomen, waarin be halve honderd gulden en an dere papieren, ook een flesje 2at met circa zestig pil let-es van het medicijn „Drhyder- got"- Het vermoeden bestaat dat het de dader alleen om het geld te doen is en dat hij de tas zal wegwerpen. De politie waarschuwt daarom dat bij on deskundig gebruik deze pillen gevaarlijk zijn. Ridderkerk De storm van deze week heeft naar eerst nu ïs geble ken voor een schade van bijna twee miljoen gulden gezorgd bij scheepswerf Boele in Bolnes. Daar ging een toren kraan aan de haal, die werd geremd door een stootblok. Aanvankelijk leek de schade beperkt te blijven tot een ge knikte arm maar een nader onderzoek wees uit dat het gevaarte niet meer hersteld kan wor den. Aantasting van het fraaie landschap zou voor menig dier de dood betekenen Hl door Kor Kegel Schiedam/Vlaardingen Zorgvuldig hebben ze in uit gebraakte uileballen zitten peuteren om te kijken, of er onverteerde muizekaakjes in zaten. En als dat dan zo was, dan keken ze om wat voor soort muis het ging en dan schreven ze de vindplaats op. Zo kregen ze lang zaam een indruk van welk muizenras zich waar in Midden-Delfland ophield. Ook gingen ze er *s nachts op uit. Ze keken dan o£ er iri hun life-traps al hazen ge vangen zaten, of ze kropen door het riet van de Vlaar- dlngse Vlietlanden om plot seling een. glimp van een gele kwikstaart waar te ne men. Of ze onderzochten de bolvormige nestjes, die dwergmuizen plegen te ma ken in de rietvegetatie langs de diverse polderkreken. Tot in de hoge kerktorens van 't Woud, tussen Den Hoorn en De Lier, en Kethel gingen ze zelfs op zoek naar vleermui zen. En zo kon dan uiteindelijk een inventarisatie tot stand komen van de complete flora en fauna, die het polderge bied tussen Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen, Maasland, Delft en Rijswijk rijk is. Dankzij een gift van het comité voor de zome* *°- gel? was het mogelijk alle ge gevens te verwerken tot een boekje, dat onlangs in een bescheiden eerste oplage van 500 stuks 'van. de pers kwam. De studie naar vogels, zoogdie ren, planten, vlinders en amfi bieën in Midden-Delfland werd gedaan door de Neder landse jeugdbond voor natuur studie (NJN) en de Algemeen Christelijke Jeugdbond voor Natuurstudie en Natuurbe scherming (ACJN). Het heeft jaren geduurd. Toch zijn de sa menstellers van het boekje nog jong; Kees Mostert 20, Ab Aal- ei riks 21. Beide studenten ko- snen uit Delft. Reiger „De ernstigste bedreiging voor Midden-Delfland is rijksweg 19", is na het onderzoek de conclusie van Kees Mostert. De studie heeft voor het eerst met keiharde feiten laten zien hoe juist het rijkste vogelge- bied van Midden-Delfland door een asfaltiint doorsneden dreigt te worden, de Zoute- veensepolder tussen Delft, Vlaardingen en Schiedam. „Een grote open ruimte voor weidevogels gaat straks de mist in. Dan krijg je rare situa ties, waar veel vogels niet te gen bestand zullen zijn. Een blauwe reiger middenin 'de stad aantreffen, dat is toch al niet normaal? Daar houdt ie het ook niet, maar gunst, hij moet toch ergens blijven?" zegt Ab Aaldrïks. Afgezien van de verkeersslachtoffers, die de rijksweg onder vogels, zoogdieren en amfibieën zal maken, is voor hem ook een enorm probleem dat de toe gankelijkheid van het rustieke polderlandschap dan aanzien lijk vergroeit zou worden. „Daarmee willen we ook de reeonstructLecomrrrissie Mid- den-Delflaratf confronteren", zegt Kees klostere „Er wordt daar op een heel merkwaar dige manier met Midden-Delf land omgesprongen. Toerisme lijkt wel het belangrijkst. De druk van de recreatie zal voor veel vogels betekenen dat ze wegtrekken, maar dat geldt natuurlijk ook voor andere dieren." „Je ziet het in de Vlietlanden ai. Interessante zoogdieren, die je nergens ziet, die zitten in dat b ooiboezem land van de Vlietlanden, maar die krijgen het er met al die waterrecrea tie op de vlieten ook niet ge makkelijker op. Er is veel kantafslag, doordat mensen met hun bootjes aanmeren of tegen de kant opvaren." Het belangrijkste advies, dat Kees Mostert en Ab Aaldriks zowel de reconstructiecommis sie als de Tweede Kamer wil len geven, is kort en duidelijk: laat Midden-Delfland zoals 't is. Houd de polder in stand! Kees Mostert: „Het is ons op gevallen dat die opspuitterrei- nen ten noorden van Vlaar dingen en Schiedam en in de Rotterdamse Oostabtspolder heel goed zijn voor vogels. Je zag er vroeger, toen het nog moerassige veengrond was, natuurlijk heel andere vogels Kees Mostert en Ab Aafdriks: „Midden- 'Delfland moet in tact blijven" broeden, maar onder de vogel- bevolking van nu zitten zelfs kluten, kleine plevieren, vis- diefjes en andere kustvogels. Die kwamen op die zandplaten af." Ab Aaldriks: „Toch nam de vogelstand de laatste jaren duidelijk af. Alle veranderin gen aan de rand van het land schap hebben geen goed ge daan. Het zijn vooral kritische weidevogels zoals de. zomeria- Hng, de watersnip en dé ture luur die behoefte hebben aan bepaalde biotopen. De kievit is bijvoorbeeld veel minder kies keurig die kan wel wat heb- ken'" Maar het komt eropi neer, hoe meer de mens zich in de pol der laat zien, hoe vervelender dat voor. do dieren is.. De bos- spitsmuis, die onder de knaag dieren in Midden-Delfland het best vertegenwoordigd is, kan nog wel in zijn hol in een boe- rengeriefbosje wegkruipen maar de rosse franjepoot, tod al zeldzaam, weet zich dan geen raad. „Wij znn dus tegen het bou wen van picknicktafels, waar toch niemand gaat zitten om dat het er te blubbcrig is'" grapt Kees Mostert/ 0 Het hoekje is te koop zolang dt voorraad strekt, voor 6.50 gul den via gironummer 16.38.913 ten name van de werkgroep Midden-Delfland, Mahler- straat 50 in Delft. Het bev naast globale informatie over dieren, planten en landschap uitgebreide statistieken elke verrichte waarneming Zelfs de vlucht regenwulpen, die Maarten 't Hart in de jaren vijftig bij Maasland zag, is registreerd. ...„als er een internationale wedstrijd in Nederland wordt verreden, moet die wel in Strijen worden gehouden"... Strijen Dat midden in de wijdse polder Het Oudeland van Strijen de enige internationale kartbaan van Nederland ligt, waar bij belangrijke wedstrijden wel duizend of tweeduizend mensen genieten van de kartsport. is in feite aan één man te danken: Pim Zwarenstein. Met niet aflatende energie heeft de 47-jarige Strijenaar zich de afgelopen jaren voor deze kartbaan ingezet. Vandaar ook dat het achterla ten van de skelterclub Hoek sche Waard (SHW), waarvan hij precies tien jaar voorzitter was, hem het mefest aan het hart gaat. Dat hij noodge dwongen zijn eigen handelson derneming heeft moeten ver kopen, nu hij vanwege zijn ge zondheidstoestand moet ver huizen naar het veel zonniger en vooral drogere Spanje, doet hem niet zoveel. Dat hij zijn geliefde kartbaan achter moet laten, doet hem wel pijn. Pim Zwarenstein heeft ernsti ge problemen met de longen. Hij kan eenvoudigweg niet meer in Nederland leven. Het is hier veel te vochtig. Dus moet hij weg, naar een droger land. Even heeft hij gedacht aan Griekenland, uiteindelijk is het Spanje geworden. Over enkele dagen verhuist ,de ge boren en getogen §trijenaar. Alleen z'n hond gaar mee. In'9 feite verbrandt hij alle sche-*' pen achter zich om zo goed en zo kwaad als dat nog gaat rh Spanje als commissionair in wijnen een nieuw bestaan op te bouwen. Toeval Hij kwam, terwijl hij ook nog tweede voorzitter van voetbal vereniging Strijen was, in feite door toeval in aanraking met de kartsport. Hij werd er zijde lings bij betrokken, omdat hij regionale rijders als Co en Lize Dekker en Henk Andeweg fi nancieel steunde. In '70 kwam hij in het bestuur terecht, ook als tweede voorzitter, en in T2 nam hij de voorzittershamer over. Enkele jaren had hij no dig om de sfeer te proeven, maar daarna toog hij aan hel werk. Met twee organisaties had hij in feite te maken: een Stichting die door burgemeesters en an- dere autoriteiten in het leven 'was geroepen en die de baan beheerde, en de vereniging, die daarvan gebruik maakte. „Een cónstructie waar eigen lijk niemand gelukkig mee was, temeer omdat de stichting grote schulden had", vertelt Pim Zwarenstein. Maar onder zijn leiding zag men kans met de schuldeisers een 'plezierige regeling' te treffen en wist de Vereniging de overgebleven schuld af te betalen. Zodat daarna echt aan de opbouw door Cees Buitendijk van de maar uit veertig leden bestaande club kon worden begonnen. „We hadden in feite maar een klein kartbaamje met daar naast een weiland, dat als par keerplaats diende. Met die parkeerwei hadden we veel problemen. Gelukkig hebben we geld aan kunnen trekken om dat terrein te kopen. Uit breiding was daarna mogelijk. Aanvankelijk dachten we dat te doen op basis van een be groting van 75.000 gulden, maar de NSF, bij wie 'we om subsidie aanklopten, wilde méér. Er moest een up-to-date internationale baan komen; pas dan kregen we subsidie." „Dus een nieuwe begroting van maar liefst 2,2 miljoen gulden gemaakt, waarin ook de bouw van een kantine was begrepen. Die kantine werd niet door de NSF geaecep- teerd. De uiteindelijk gereali seerde uitbreiding kostte ech ter nog altijd negen ton. Door dat de leden erg veel zelf de den en we een subsidie van 330.921 gulden van de NSF kregen, ligt die baan er nu, terwijl de schuldenlast maar 70.000 gulden bedraagt", ver telt Pim Zwarenstein niet zon der trots. Een kartbaan, die voor de kartsport is wat Zandvoort is voor de autosport. Studio Sport ervaart dat blijkbaar ook zo, want er zijn al diverse tv-uit- zendingen vdnaf de kartbaan in Strijen geweest Pas na enige aandrang geeft hij toe dat die baan in feite^ijn werk is. De leden van de kart- club weten dat trouwens zelf ook best. Tenslotte werd Pim Zwarenstein niet voor niets erelid en werd hem een af scheidsreceptie aangeboden in het.Zuiderparkhotel in Rotter dam, waar hij onder mee^ een radio/tv/casetterecorder kreeg. Skelterclub Hoeksche Waard is door de inspanningen van Pim Zwarenstein uitgegroeid tot een landelijke dub, met le den uit zelfs België, De club is self-supporting, beheert zon der overheidssubsidies een baan waarop de leden dage lijks tot acht uur *s avonds kunnen trainen, zit goed bij kas en heeft nieuwe plannen voor de bouw van een club huis/kantine. Kortom, alles lijkt rozengeur en maneschijn èn Pim Zwa renstein lijkt zich in Spanje geen zorgen hoeven te maken over de club, die hij zelf heeft groot gemaakt. Niets is echter minder waar. Skelterclub Hoeksche Waard kan nog steeds op tegengas rekenen. Onder meer van bewoners van de buurtschap Cillaars- hoek, dat weliswaar op vrij grote afstand ligt, maar waar toch geluidsoverlast bestaat. Na hernieuwde klachten heeft de gemeente de skelterclub de Technische Milieudienst Drechtsteden op h£ar dak ge stuurd. De TMD sifelt momen teel een onderzoek in. Daar naast kampt de skelterdub nog met '.problemen met de aannemer^-' die de uitgebreide Pim Zwarenstein was vaak als speaker op de kartbaan te vinden skelterbaan aanlegde en zijn werk niet naar behoren uit voerde, zodat de laatste 20.000 gulden nog steeds bij een nota ris staan ''geparkeerd*. En zeker niet in de laatste" plaats kampt SHW met het probleem dat voorzitter Pim Zwarenstein gedwongen v* zijn functie neer te legen. opvolger $s nog steeds njet vonden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4