ROTTERDAM 21 Markt kooplui achter de bezem Grootste knelpunt: te weinig grote woningen GRAAGjGEDAAN. bon m iSERB W&lffÊtsBR Meningsverschil over teveel aan werknemers in stukgoedsector ter meulen natuurlijk Schipper veerboot nog zwaar gebukt onder aanvaring SS Oplossing voor ziekenhuis- afval Rotterdam wil meepraten over gezondheids beleid Beroepen BijMüller-Thomsen worden acties voorbereid Woonruimtezaken telt 2586spreidingskandidaten Bloemencorso gaat niet door T RZ KV RY RW Rotterdams Nieuwsblad donderdag 11 maart 1982 •Rotterdam De marktkooplui zijn vanochtend zelf begonnen met het opruimen van het terrein aan de Binnerotte. Daar was dinsdagmiddag na liet scheiden van de markt een gigantische hoeveelheid rommel achtergebleven. Eis drie maanden in hoger beroep Rotterdam De procu reur-generaal bij het ge rechtshof in Den Haag mr. H. van Ee heeft drie maanden gevangenisstraf geeist tegen de zestigjari ge Dordtenaar, die op 5 oktober 1980 de veerboot Adri bestuurde bij een rampzalige aanvaring op de Oude Maas. De bot sing met de tanker Inno vatie kostte het leven van zeven passagiers. De Dordtenaar, al 45 jaar werkzaam op het water, waarvan de laatste tien jaar als schipper van de veerboot, gaat nog steeds zwaar gebukt onder de ramp. Hij blijkt aan het ongeluk een grote angst voor water te hebben overgehouden. De man is momenteel nog onder be handeling bij drie artsen, onder wie een psychia ter. De schipper stak die zon dagmiddag de rivier over zonder dat hij de nade rende tanker in gaten had. De oorzaak hiervan is nooit duidelijk gewor den. Werd hij gehinderd door de ondergaande zon, of afgeleid door een windsurfer? De Dordtse rechtbank veroordeelde de man tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf van drie maanden en ontzegging van de bevoegdheid zijn beroep uit te oefenen voor twee jaar en drie maanden. De officier van justitie, die drie maanden onvoorwaardelijk had geeist, ging hiertegen in hoger beroep. ADVERTENTIE. Groothoeklens... Brandpuntsafstand 35 mm Lichtsterkte 1 2.8 mm Beeld hoek 65° Alle lenselementen zun gecoared Met schroefvat- ting voor Praktika. Asahi Pen- tax <P) en enkele Zenit en Fuji* ca kamera's Van 129,- voor 4. Het Afrikaanderplein, waar gisteren markt was. bleef re delijk schoon. Vrijwel alle kooplieden gaven gehoor aan de oproep van de Centrale Vereniging voor Ambulante Handel om het afval mee naar huis te nemen. De marktkoopliedenvereni- ging was gisteren in het ge weer gekomen, nadat het ge meentebestuur min of meer had gedreigd met stopzettin gen van alle markten, die er deze week nog zijn. Met de stakingsleider van de Roteb zijn de marktkooplui gisteren overeengekomen, dat zij de perscontainers op de verschillende terreinen kunnen gebruiken. „Zodra de containers vol zijn, moeten de kooplui hun rom mel afvoeren of ordelijk op slaan", aldus algemeen secre taris F.H.M. Zappeij van de verenigde marktkooplieden. De kooplui zullen geen afval van omwonenden aanvaar den. „Op geen enkele wijze willen we de indruk wek ken, dat we de staking bre ken", aldus Zappeij. Guus van Huygevoort, coör dinator van de staking bij de reinigingsdienst, vond dat de rommel op de markt aan de kooplui zelf te wijten was. vZij wisten van de staking af en hadden evenals een ieder ander maatregelen kunnen treffen. We hebben er geen enkel bezwaar tegen dat ze nu de perscontainers gebrui ken. Als ze zich maar aan de afspraak houden, dat het af val niet bij de Roteb wordt gedeponeerd". - .-O Een enkele marktkoopman maakte zijn plekje dinsdag al weer proper. Anderen toonden zich solidair met de stakende mannen van de reinigingsdienst en lieten de boel dejpoel. Ze. komen nu terug om de zaak op te ruimen. Rotterdam Het besmet telijke ziekenhuisafval wordt weer opgehaald door de stakende reini gingsambtenaren. Dat af val was op de eerste sta kingsdag van de Roteb blijven liggen, omdat er in de containers ook huis vuil werd aangetroffen. Volgens actie.coördinator Guus van Huygevoort be staat cr al geruime tijd een conflict met de zie kenhuizen over de afvoer van besmettelijke huis vuil. „Regelmatig wordt er tus sen het ziekenhuisafval huisvuil aangetroffen. Die situatie levert gevaar op voor de gezondheid van de man achter de vuilniswagen1', aldus Van Huygevoort. In een spoedoverleg heb ben de stakingsleiders met de wethouders Rie- zenkamp en Van der Have afgesproken, dat er nu een onderzoek komt naar de feitelijke situatie rond het afval van de Rot terdams ziekenhuizen. De inspectie voor de volksge zondheid moet dat onder zoek uitvoeren. Het Tweede Kamerlid Toussaint van de PvdA zou vanochtend over het voorval schriftelijke vra gen stellen aan de minis ter van volksgezondheid. Hij wil weten of andere ziekenhuizen in het land huisvuil vermengen met besmettelijk afval, en of er wettelijke richtlijnen komen voor het afleveren van dat ziekenhuisafval. Rotterdam Wethouder van volksgezondheid W. van der Have, wil dat Rotterdam mee praat met het Rijk over de in voering van de Wet Voorzie ningen Gezondheidszorg. ,.Ik wil de situatie voorkomen dat men straks uitgaat van wat voor Tietjerkstradee! goed is, ook nodig is voor Rotterdam," aldus de wethouder gistera vond op een bijeenkomst van de Overleggroep Samenwer kingsverbanden Eerstelijnsge zondheidszorg Rotterdam (OSER) „Via het drugsbeleid en het ziekenhuizenplan hebben wij al een stukje verantwoorde lijkheid opgeëist. Ook in de toekomst zullen wtj hieraan vast blijven houden." Het rijk is momenteel bezig met een decentralisatiebeleid voor de volksgezondheid. Hiermee krijgen de gemeenten een grotere verantwoordelijk heid. HERVORMDE KERK Be roepen te Bodegraven: M. Verduin, Kampen: te Holland- scheveld: G.K. Korporaal. Krimpen aan de Lek; te Zeve naar: R.F.J. Beltman, ex-zen- dingspred., Oegstgeest. Aange nomen naar Soest: L.J. van den Brom, Blokzijl, die be dankte voor Kampen. Be dankt voor Schiedam: E.H. Wolbers, Terneuzen. GEREF. KERKEN Beroe pen te Garijp: H. Rooze, Roo sendaal. GEREF. GEMEENTEN Be roepen te Oostkapelle: P. Honkoop, Kampen, Bedankt voor Ouddorp: L. Blok, Nun- speet. Vervolg van de voorpagina Rotterdam Bij de dienst woonruimtezaken stonden per 1 januari van dit jaar 2586 urgent woningzoekende spreidingskandidaten ingeschreven. Onder 'spreidings- kandidaat' verstaat men alle migranten uit de stadsver- nieuwings- en aandachtsgebieden in het bezit van een urgentieverklaring en alle sloop- en renovatie-urgen- ten. Volgens het kersverse twee de voortgangsverslag van de commissie spreiding was woonruimtezaken voor 1170 van de 2586 urgenten reeds actief bezig te bemiddelen. Opvallend is, dat van de ge registreerde urgenten 792 op de Linker en 1794 op de Rechter Maasoever wonen. ..Ervaringscijfers leren, dat er op de Linker Maasoever over het algemeen meer wo ningen beschikbaar komen dan op de Rechter. Dat bete kent, dat voor veel mensen een oplossing gezocht moet worden op een andere oever' dan die waar zij nu wonen. Het verwisselen van oever stuit bij veel mensen op weerstanden", aldus de com missie spreiding. Dat is overigens niet het eni ge probleem, dat een versoe peling van het spreidingsbe- ieid van de gemeente Rotter dam in de weg staat. Inte gendeel! Knelpunten Er zijn nog volop knelpunten aanwezig. Als belangrijkste noemt de spreidingscommissie het ont breken van voldoende pas sende, betaalbare woningen voor grote gezinnen. Daarbij komt, dat de grote gezinnen vaak huiverig staan tegeno ver een verhuizing naar een andere wijk. Voorts komt het samenvoegen van woningen, ondanks subsidiemogettjKne- den, traag op gang. Het ont breekt aan voldoende plan nen van woningbeheerders, omdat er niet zo vaak twee woningen naast elkaar leeg gemaakt kunnen worden plus dat er nog onzekerheid is over de huurstelling en onderhoudsnorm. Andere door de commissie spreiding aangevoerde pro blemen: Er zijn veel moeilijkheden in de communicatie tussen de migranten en de beheer ders. Niet alleen taalproble men, maar ook onbekend heid met procedures en wer kwijzen. Bovendien wordt het steeds duidelijker, dat migranten een zeer heterogene groep vormen. Niet alleen wat na tionaliteit betreft, maar ook wat maatschappelijke, socia le, educatieve en financiële status betreft. In de contacten met mi grantengezinnen stuiten de woon maatschappelijk wer kers vaak op sociale, maat schappelijke en vooral finan ciële problemen, waarvoor een oplossing gewenst is, maar waarvoor zij noch de tijd, noch de kwalificaties hebben. Vooral de financiële situatie van de migranten speelt daarbij een belangrijke rot Het overleg met migrante norganisaties is nog steeds een vage vlek in het sprei- dingsbeleid. De medewerking van an dere Rijnmondgemeenten is nog in de beginfase. Er is met een aantal gemeenten een start gemaakt met het noodzakelijke overleg. In de richting van Cappelle a/d IJssel gaan 90 kandidaten en daarvan zijn er inmiddels 20 geslaagd. Aanbevelingen Uiteraard beperkt het twee de voortgangsverslag van de commissie spreiding zich niet tot het ophoesten van de knelpunten. Er worden ook aanbevelingen gedaan naar aanleiding van de opgedane ervaringen. „Doorgaan met de opgezette beleidsuitvoering", is aanbe veling nummer één van de commissie, die daarbij wèl de vraag aan de orde stelt of het instituut 'Commissie Sprei ding1 moet blijven bestaan, want 'uiteindelijk is het een hulpstructuur, die zo snel mogelijk afgebouwd moet worden'. De overige aanbevelingen: Meer aandacht besteden aan andere dan de huisves tingsproblemen, die zich bij migranten voordoen. Meer mogelijkheden bie den aan migranten om de Nederlandse taal goed te le ren. Het samenvoegen van wo ningen zou onder grotere druk moeten komen te staan. Het gemeentelijk apparaat moet al haar in de loop der jaren verzamelde gegevens over migranten eens goed op een rijtje zetten, opdat het beleid daar beter op afge stemd kan worden. Corporaties Naar de mening van de cq©- missie spreiding vertoont de medewerking van de wo ningbouwcorporaties een stij gende lijn. Ofwel: „Vooral dankzij de invloed van de federatie van woningbouwcorporaties ont wikkelt het denken over de sociale verplichting van de corporaties ten opzichte van de migranten in onze stad zich in positieve zin. Bij monde van federatieverte genwoordigers heeft men de bereidheid uitgesproken ook voor '82 extra woningen be schikbaar te stellen. Er is ge rechtvaardigde hoop, dat de stijgende lijn zich het ko mend jaar kan voortzetten". Rotterdam Het Bloemen corso wordt dit jaar niet ge houden. Het was vastgesteld voor 29 mei, de zaterdag voor Pinksteren. Er is intensief ac quisitie gepleegd om deelne mers te werven. Inderdaad had een aantal bedrijven inge schreven. Veel te weinig ech ter in dit stadium, zodat is be sloten de wervingsactiviteiten stop te zetten. De recessie is de hoofdoorzaak* van de te geringe belangstel ling van de zijde van het be drijfsleven. Bovendien kon van de overheid op vrijwel geen enkele financiële steun worden gerekend. Al met al ziet het er naar uit, dat het Bloemencorso, dat met zoveel moeite weer van de grond was getild, nu voor goed verloren is voor Rotterdam. Rotterdam De havenwerkgevers en de Vervoers- bond FNV zijn het flink oneens over de vraag hoe het teveel aan werknemers in de conventionele stukgoed sector in de komende jaren moet worden opgevangen. Het is dan ook twijfelachtig of de uit vijftien leden be staande z.g. Commissie II ep 1 april de afgesproken datum met een eensluidend advies kan komen. Bij het stuwadoorsbedrijf honderd man" Müller-Thomsen volgen ac ties als er geen toezegging voor werkgelegenheid komt. De werkgevers willen bin nen ruim twee jaar ongeveer 650 mensen van 57V& jaar en ouder kwijt via een regeling die voor de werknemers fi nancieel niet zo aantrekke lijk is, omdat de werkgevers de vut-regeling bij het berei ken van de 62-jarige leeftijd niet willen toepassen. Dat zou hen teveel gaan kosten. De Vervoersbond FNV wenst een eenmalige vrijwil lige uittredingsregeling voor mensen van 60 of 61 jaar. In dat geval gaat het dan om niet meer dan ruim 225 ha venwerkers. De bond stelt namelijk nu dat de Commis sie I met het (na een onder zoek aangetoonde) overcom pleet van 1363 man voor de komende vier jaar toch te hoog zit. Ger Ros, voorzitter van de bedrijfsgroep havens van de bond: „Het natuurlijk verloop is geen drie procent, zoals de commissie beweert, maar zeker zes. En dat scheelt natuurlijk een paar De werkgevers hebben ver der in het overleg voorge steld de rest van het teveel aan mensen tijdelijk onder te brengen bij de Stichting Sa menwerkende Havenbedrij ven (SHB) en van daaruit naar behoefte personeel voor andere functies bij havenbe drijven in andere sectoren door Bram Oosterwijk (containers, massagoed e. d.) om te scholen. Ros: „Wij wil len meer zekerheid. Elke vier maanden zestig man omscholen, met een garantie voor werk". Wel eens Werkgevers en vakbond zijn het in principe wel eens over de invoering van een vrijwilli ge premie voor stukgoedwer- kers die uit de haven willen vertrekken. Alleen over de hoogte van het bedrag is men het nog met eens. Het vakbondsvoorstel voor mensen van 60 of 61 jaar komt volgens Ros op een door de 1 rijksoverheid te betalen be drag van ongeveer vijftig mil joen gulden. De plannen van de werkgevers kosten 100 tot 150 miljoen aan overheidsgeld. Er is op dit moment overigens nog geen enkel contact met de overheid geweest over de fi nanciële consequenties van de diverse regelingen. Van werk geverskant wenst men in du stadium geen enkel commen taar te geven op het verschil van mening. Spanning De Vervoersbond FNV vreest acties als er op 1 april voor de stukgoedseetor geen bevredi gende oplossing voor het werkgelegenheidsprobleem is. Ros: „Bij Müller-Thomsen is de spanning nu al te snijden. De directie zegt. hoe dan ook, na 1 april 175 man teveel te hebben en bij Seaport Termi nals wil men zo'n 200 werkne mers laten afvloeien. Nou, als dat doorgaat, dan ontstaan er gekke dingen. Bij Muller- Thomsen gaan de bedrijfspoor- ten dan gegarandeerd op slot". Jan Oosthoek, gekozen voor zitter van de ondernemings raad van Müller-Thomsen, be vestigt dat er acties losbarsten aLs er op 1 april geen toezeg ging is dat er vervangende werkgelegenheid is voor de betreffende 175 man. Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend o! vriendin misschien. Breng daar even f verandering in. - Adres- Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst I en goed beloond! Want voor die kleine] moeite krijgt u een originele pepermolen en zoutvat. o*!®'»-'-. t,wan^bon:tch''^ N**m: A dtas; I p°stcode. Wo, ex> zoutvat TelehOB. I Sftm*deh0 -i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5