16 in ^Zonder meerjarenplan wordt het aanmodderen' 'Heel vervallen ende open van muyren' f X Miniatuur vruchtbomen J':'. 4.-*$ Bianca, lievelingetje van het dierentehuis Kunst is eten voor Cees Roomers Vlaardings onroerend bezit in de zestiende eeuw Cursus recreatieleider kmasmÈL Geschikt voor het kleine tuintje. MINIATUUR- BONSAIPLANTEN Jac. van der Hoeven B.V. Rotterdams Nieuwsblad vrijdag !2 maart i'Ac." Vlaardingen De vele kunstenaars die Vlaardingen rijk is zouden meer ingeschakeld moeten worden bij de kunstzinnige vorming. Schoolklassen zouden een af spraak kunnen maken met organist Aad Zoutendijk of met het Gewestelijk Orkest, zouden een atelier kunnen bezoeken en toneelgroepen zouden een project voor het onderwijs kunnen maken. Cees Roomers: „Voor mij is kunst net zo iets als eten." Een paar ideetjes van Cees Roomers, voorzitter van de Culturele Raad, om de 'onbe reikte groepen' zoals dat in de onlangs verschenen ge meentelijke cultuurnota heet met cultuur in aanraking te brengen. V/ie die onbereikte groepen precies zijri weet Roomers niet. Wal dat betreft is hij net zo ver als wethouder Arij Maarleveld' Die wil een werkgroep instellen, die moet gaan uitzoeken wat nu de mensen in 'achterstandssi tuaties' zijn. Naar de uitslag van dat onderzoek is ook Roomers benieuwd. „Want ik weet het niet. Nee, men sen die liever klaverjassen of een pilsje drinken zijn geen mensen in achterstandssitua ties." Roomers weet zelfs niet of achterstandssituaties bij het publiek wel bestaan. „Moge lijk. mogelijk. Als je daar iets aan wilt doen moet je jong be ginnen. in het onderwijs." Vandaar zijn idee om Vlaar- dingse kunstenaars meer in het onderwijs te laten doen. Hij is ervan overtuigd dat een mens in aanraking moet ko men met kunst. De voorzitter door Aad Rietveld van de Culturele Raad: „Kunst is de creativiteit van de hele gemeenschap. Voor mij is kunst ongeveer hetzelfde als eten. Ik denk inderdaad dat mensen die daar niet mee in aanraking komen iets missen." Dat er geen meerjarenplan in de nota staat vindt Cees Roomers een zwak punt. Hij is bang dat het zo aanmodderen wordt, dat het cultuurbeleid bepaald gaat worden door toe valligheden. „Kijk, je kan wel zeggen dat er in de komende jaren weinig geld beschikbaar zal zijn, maar dat is geen reden om een meerjarenplan achter wege tc laten. Een bcdrijfsnota schrijf je niet op geld. je kunt zo'n plan toch van jaar tot jaar aanpassen. Iets in de ijskast zetten kan natuurlijk altijd nog." Maar Roomers zegt dit met de nodige reserve: „Mis schien is de nota politiek wel beter verkoopbaar als er geen at te grote plannen 111 staan." Kort aangelijnd Voordeel van de nota vindt Roomers, dat de Culturele Raad voortaah iets in handen heeft om het gemeentelijk cul tuurbeleid aan te toetsen. „De Culturele Raad is als waak hond tot nu toe heel kort aan gelijnd. Die lijn wordt door deze nota iets langer; cie waak hondfunctie wordt gemakke lijker." Roomers maakt trouwens be zwaar tegen de bewering in de nota, dat alles wat in de afge lopen jaren op cultuurgebied is gebeurd niet doelbewust tot stand is gekomen. „Alles wat de Culturele Raad in 1976 in haar beleidsplan schreef is nu gerealiseerd. Hoe dat gebeurde is van minder belang." Verder vindt hij het een goede nota. Alleen bij de bewering, dat de gemeente meer doet dan een vrijblijvend gaande houden van het culturele proces heeft Roomers nog een opmerking: „Flauwekul." .Uit het midden van de zes tiende eeuw zijn-een drietal 'opgaven 'met betrekking tol het huizenbestand in Vlaar dingen be-w a a rd gebleven. Deze lijsten, die dateren uil 1553. 1556 en 1561. werden opgemaakt ten behoeve van de heffing van de tiende penning op het onroerende goed. Niet alleen in Vlaar dingen, maar in alle Hol landse steden, dorpen en ge huchten werd deze belasting geheven. Van' sommige plaatsen zijn zelfs nog lijsten 1544 en 1545 'nckend. zoals bijvoorbeeld van VIaard i nger- Atnbacht Elke bt-wone-r, al of niet te vens de eigenaar, kreeg een paar taxateurs op bezoek die Je waarde van zijn onderko- "rnen bepaalden. Voor de meeste plaatsen geldt, dat de lijst van 1561 de 'meest uitgebreide is. Ieder een staat hierin genoemd, yok al woonde men in een krot, dal geen halfje waard was. In oudere lijsten wer den deze bewoners gewoon lijk overgeslagen. De Vlaar- dingse lijsten daarentegen zijn, voor zover valt na te gaan, vrij compleet. Vanaf 1553 werden alle poofdbe woners ge noteert! Het waren er 316. De opgave van 1556 telt 336 namen en .die van 1561 slechts 307. De jjjst van Vlaardingse poor ters. die in januari 1555 werd opgesteld, komt tot een aan tal van 261. Hierin zijn do -zeer armen, die in 1553 a's m i n vo rrn ogen d voorkwamen "voor het merendeel wegge! a- ten. Zij woonden wel in de stad, maar bezaten geen bur gerrecht. Naast de genealogische waar de hebben deze opgaven gro te betekenis voor de stadsop- pouw on voor een inzicht in de financiële staat van het zestiende eeuwse V3aardin- gen. Wat de bebouwing van de stad betreft valt ha te gaan welke straten destijds bestonden. Het blijkt dat de kaart die Jacob van Deven ter rond 1560 tekende, rede lijk betrouwbaar mag wor den genoemd. De taxateurs annex belas tin gbeffers hielden bij hun aktiviteiten min of meer de zelfde route aan. Ze begon nen met de 'Rvedijck'. tegen woordig Maassluissedijk ge- jioemd en wandelden naar de Markt. Dan de 'School straat' af naar de 'WaeJl' er» via de overkant, het "Ko- nincxvelt', weer terug naar -de Markt. Linksaf de Hoog straat, waarvan de linker kant 'Westzijde van de Straet' genoemd werd. De bebouwing langs de.dijk Hep óngeveer tot het vroegere 'Pad', dat bij de aanleg van het Liesveld viaduct verdv/e- "nen is. Beneden aan de dijk, ."richting Sluizen, stonden nog een aantal huizen en enkele boerderijen. Hier lag ook de .zogenoemde 'Lijnbaen'. Voorbij de Sluizen kwamen de taxateurs in het 'Groene- da!\ aan het begin van de Kortedijk, die destijds 'Dijck- huysen" was genaamd. Ter onderscheiding werd de rechterkant meestal met 'Oostzijde van Dijckhuysen' aangeduid. De heren liepen hun weg langs deze kant te rug en belandden weer op door Albert Brouwer en ingena Vetlekoop hun uitgangspunt. Ge maks- li al ve 1 ietcn ze nadere om - sc h rij vingen van dit gedeelte irt de oudste lijsten achterwe ge. De lijst van 1561 geeft de meest nauwkeurige plant- somsch rij vingen weer. De Markt komt hierin voor als de 'Om nier» nek van de Kerck'. De huizen aan de 'Westzijde van de Straet', 'Lijnbaen' 'Groenedal'. 'Dijckhuysen' en 'Oostzijde van Dijckhuysen' worden alle vermeld onder 'Dibbelde Straet'. Verder komen de 'Nieuwe Straet' (Brede Havenstraat), de 'Havesteegh' (Smalle Ha venstraat) en 'den Daver' voor. Door vergelijking van de namen op de lijsten zijn straten en steegjes, die toen misschien niet eens een naam hadden terug te vin den. Dat er ongenoemde steegjes waren blijkt uit de volgorde van de namen. De ene keer liepen de heren vari voor naar achter en de andere keer precies anders om, Aangaande de financiële staat valt te herleiden, dat de opbrengst van de tiende pen ning in Vlaardingen met de jaren minder werd. In 1553 was de staat van de wonin gen zodanig, dat 40% niet aangeslagen kon worden. Drie jaren later was dat zelfs 80% en in 1561, terwijl hei aantal ingezeten afnam, 75%. Bij het doorlezen van de lijst is de droeve toestand van cie woningen waar te nemen. Omschrijvingen als 'leyt orame', 'staende en vergaen- de', 'onwoenbaar', 'ledich', 'die ghevel ontstelt', 'omge vallen' en 'heel vervallen ende open van muyren' zijn geen uitzondering. ALr&nfmtn Kaart van Jacob van Deventer, circa 1560. (gemeentelijke archiefdienst Vlaardingen) In de expositiezaal van hc-i Hollandiagebouw in Vlaardin. gen zijn vanaf vandaag olieverfschilderijen van Mar tv Hdienaar-Batenburg en ja"n van Gogh te bewonderen. He gaat om portretten, stadgezich- ten, landschappen en symlx,. lisevhe schilderijen. Dë ten toonstelling, die tot 26 maan duurt, wordt om 20.00 geo pend. Voor de jeugd verzorg-, de F ICO zaterdag in drie Vlaardingse wijken zaterdag weer filmvoorstellingen. In dt lehtuskerk wordt de „Arabian Adventure" vertoond vang 10.00 en 13.30 uur) dit eveneens iri de aula van he; Groen van prinstererlyceum is te zien (om 15.00 uur). In dè Vredcskerk draait de musical „Sound of Music" (om 10.00 en 13,30 uur). En voor de leden staat er, 's avonds om 22.00 uur, de film „Vakantie opstel- ten" op het programma, De wijk verenig; ng Hoofdsteden- buurt houdt 13 maart weet een bingo-dansant avond in (fc Deel op de Baarnhouve ir: Holy. Er is ook weer een tom bola. De aaanvang is half ne gen; de kinder-bingo begin: twee uur eerder. In de aul? van het Schiedam se St et let ijl; Museum, Hoogstraat 112. it zondagmiddag een film over de bekende 19e eeuwse Neder landse schilder Vincent Gogh te zien. De spoelen draaien vanaf 15.00 uur. toegang is gratis. Voor postzegel ver/a mei aan houdt de fil a lel is ten vereniging Vlaardingen en Omstreken 0; 16 maart haar maandelijks» grote veiling. Meer dan 10( kavels 'Nederland en overzee' waarbij ook 'Europa', zullen ir. de grote zaal van Triangel zijn vertegenwoordigd. De aan vang is 20.00 uur. Mevrouw C. Poot houdt dinsdag li maart een lezing over he Paasgebcuren. Zij doet dit aar: de hand van dia's in de Mara nathakerk voor de afdeling VJaardingen-Zuid van de Ne derlandse Christen Vrouwen bond. De aanvang is 20.00 uur Onder de titel China-Look wordt van 16 maart tot en me: 25 april in de hal van he: Schiedanise wijkcentrum dt Blauwe Brug een fototentoon stelling gehouden over Chins Dick Vanbeurden, in het dage lijks leven industrieel foto graaf, laat de bezoekers iet; zien van de schoonheid en on gereptheid van het door dt Westerse wereld nog nauwe lijks ontdekte land. De expos- lie is iedere morgen geopend van negen tot een uur. Vlaardingen De Vlaar dingse raad voor sport en creatie wil in het voorjaar een cursus recreatie-sportlei der-A houden. De cursu? heeft tot doei mensen voor bereiden op het- begeleider van activiteiten op het ge bied van de recreatiesport Voor 275 gulden kunnen ven tien jarigen en oudere; zich inschrijven. In for mali: op het stadhuis bij de afde ling sport en recreatie, te« 355888, toestel 159 of 164 Signalement: naam: Bianca ras: Dalmatiner leeftijd: 5 1/2 jaar kleur: wit- /bruin geslacht: vrouwelijk schofthoogte: 50 centimeter Bianca is het lievelingetje van het dierentehuis. Deze 'rijst met krenten'-hond kan namelijk lachen. Wanneer je haar aanhaalt lacht ze. Uit pure blijd schap trekt ze op een spe ciale manier haar lippen op en laat haar tanden zien. Maar wel anders dan een kwade hond. Op haar karakter is bijna niets aan te merken. Een zindelijke hond. hef voor iedereen, kan bij andere honden en katten. Kortom: een ple zierig dier. Ze heeft één nare eigen schap, ze kan niet alleen thuis blijven. Niet te lang in ieder geval, want Bian ca is een sloopster. Ze zou bij een slopersbedrijf niet misstaan. Bianca maakt, uit pure verveling of sja- grijn, alles kapot. En dat is niet zo gezond voor bij voorbeeld uw nieuwe bankstel. Er bij blijven dus. De meeste mensen vinden haar te oud, vandaar dat ze al een tijd in het tehuis is. Maar is vijfeneenhalf jaar wel zo oud, met de wetenschap dat ze wel vijftien kan worden. Dus nog tien jaar plezier van deze hond. Het is voor deze hond het beste als ze weggaat, maar voor ons is het jammer. Aan het dierentehuis Bianca, het lievelingetje van het dierentehuis Nieuwe Waterweg is ook een pension verbonden, waar u uw hond kunt brengen tijdens de vakan tie. Dat kost vijentwintig gulden aan bespreekgeld en een tientje per dag voor de verzorging van de hond. Voor de poes kunt u bij het tehuis informeren naar een goed pensiona dres. Dierentehuis Nieuwe Wa terweg zit aan de Van Linden van den Heuvel- weg 2a in het Oranjepark in Vlaardingen, telefoon 345335. Dwergappel - dwergpeer - aalbes - hazelnoot - framboos - moerbei - Japanse wijnbes - aardbei - loganbes - boysenbes - doornloze braam - bosbes - kruisbes - cranberry - vossebes - morel - buitendruif Boskoops Glorie (beslist elk ,jaar rijpe zoete druiven) enz. Ook voor do tuin. KOM KIJKEN bij de best gesorteerde vruchtboomkwekerij van Nederland. Zuidweg 52 (ingang hoek Galgeweg) Naaldwijk. Tel. 24357 ssssassgssgssagsggggsggsssssgssss®®

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 2