18 ROTTERDAM] Een remedie tegen de verziekte gezondheidszorg Werkwilligen breken staking Maatschappeli j k Werk moet naar de wijken Welzij nsgeld nü eerlijker verdelen SI Een beetje welzijn in het logement 'Afscheidscadeau van 40.000gulden heel normaal' KRONIEK EN KRITIEK Bij RDM oYsn *Wk ter meulen natuurlijk De andere benadering van prof. Hattinga-Verschure: Van der Ploeg bemiddelt in bezetting RSV-kantoor m IDS Rotterdams Nieuwsblad vnjdag 12 maart 1982 RZ/RV/RY/RW Rotterdam „Van de honderdduizend mensen die nu verblijven in verzorgings tehuizen, verpleeghuizen en inrichtin gen, zou zeker de helft thuis kunnen zijn. We zouden dan wel een ander soort samenle ving moeten hebben. Een waarin we de verant woordelijkheid voor onze eigen gezondheid niet op dc dokter afschuiven :'Ik vreet, ik rook, ik zuip en ik nj als een gek en als me wat over komt, dan knappen ze me maar op1. Een sa menleving ook waarin we er niet zonder meer van uitgaan dat opa acuut naar een verpleeg huis moet als hn het een keer in zijn broek doet. Dat is de stellige overtuiging van prof.dr. J.C.M. Hattinga-Verschure. Volgens deze Utrechtse hoogleraar ziekenhuis-wetenschappen zou de gezondheidszorg heel wat minder corpu lent (en dus minder duur) zijn als we wat meer verantwoordelijk voor ons zelf en voor anderen zouden zijn. Hij noemt dat zelfzorg en mantel zorg. Daarnaast en zeker met daarbóven zet hij de professionele zorg. Hij predikt dat nu al jaren 'Ik ga als een soort zendeling door het land' en deed dat gisteravond ook in de medische faculteit van de Erasmus Universiteit m Rotterdam. Daar werd gesproken over het onderwerp 'Kan de gezond heidszorg nog beter worden'. Waarbij het aan de toehoorders was om de klemtoon te leggen: nóg beter of ooit nog wel béter... Verziekt Volgens de hoogleraar is de Nederlander anno 1982 verziekt door het idee dat het niet meer dan normaal is dat hij van de wieg tot het graf verzorgd wordt. Het gevolg is een constante toeloop op de ziekenhuizen, overvolle verpleeg huizen en inrichtingen. Daarnaast signaleert hij een. gezondheidszorg, die te veel is vastgespij kerd op het idee dat de mens een machine is. door Reina ten Bruggenkate Diagnose: dat radertje functioneert niet goed, therapie: dan repareren of vervangen we dat. Het gevolg van dat 'mensbeeld' is een gezond heidszorg die bezig is eindeloos te sleutelen aan de machine vaak tegen beter weten tn waarbij de arts vaak als garagehouder optreedt en slechts 'onderdelen' ziet. Zelf zegt hij: „Ik heb er geen bezwaar tegen als men mij ziet als een nier of lever, als die dan maar verdomd goed gerepareerd wordt". Het gevolg van die houding is, dat mensen wel iswaar langer leven, maar toch een keer onher stelbaar versleten raken. Uit een onderzoek blijkt dat 48 procent van de ondervraagden klaagt over steeds terugkerende of blijvende stoornissen. „Onze curatieve geneeskunde heeft geen antwoord op de onherstelbare mens". In dat geval, aldus Hattinga-Verschure iro nisch. gaat de machine naar de dump (bergen we ze op in verpleeghuizen) en later 'kun je al tijd nog de onderdelen gebruiken, die je nodig hebt'. Daarmee doelend op de jacht' naar dono rorganen. Hij ziet een maatschappij, waarin geen plaats is voor invaliden, voor lijden en ze ker met voor de dood. Het antwoord van heden daarop is: invaliden weg uit het straatbeeld, op geborgen in speciale voorzieningen, pijnbestrij ding zonder lijden en euthanasie: nu weliswaar nog vrijwillig, maar straks misschien moreel verplicht Andere benadering Hattinga-Verschure pleitte gisteravond voor een andere benadering: zelfzorg en mantelzorg. Onder 2elfzorg verstaat hij: zelf zorgen dat je gezond blijft. Je ziek voelen is trouwens erg subjectief. Uit de voornoemde enquête bleek, dat van al die mensen 18 procent ontevreden was over zijn eigen gezondheid. Hattinga: „Ie mand die een been mist, is niet ziek. Invalidi teit hoeft in elk geval nog niet te betekenen dat je gehandicapt bent. Ziekte is het onvoldoende aanpassen aan een onherstelbare afwijking". In dat kader verzet hij zich ook tegen het ont nemen van 'de zelfredzaamheid' van (bejaarde) mensen. „Het gaat er niet om of de bejaarden voldoende menu-keuzen hebben, waar ik naar toe wil is, dat die vrouw zelf koekjes kan bak ken voor haar visite". Buurvrouw Met mantelzorg bedoelt hij de zorg zoals die soms in dorpen nog gestalte krijgt. De hulp voor elkaar, waarbij de rollen van helper en ge holpene steeds uitwisselbaar zijn. De ene keer help ik jou, een volgende keer help jij mij. Die mantelzorg (dc zorg die als een beschermende mantel om je heen sluit) is nu volledig in han den van de professionele hulpverlening. Thera pie bij de psychiater in plaats van uithuilen bij je buurvrouw. Verzorging in het bejaarden-te huis in plaats van bij je dochter thuis. Ais die verhoudingen weer worden rechtgetrokken, al dus de hoogleraar, zouden er zo'n 50.000 bedden in tehuizen en inrichtingen minder nodig zijn. Eén opname kost jaarlijks al gemiddeld 40 mil le. Rotterdam De zeventig personeelsleden van de RSV hebben gisteravond zonder resultaat de bezetting van het Adriaan Volkerhuis op gegeven. Dat gebeurde na bemiddeling van loco-burge meester drs. J.G. van der ploeg van Rotterdam en dis trictsbestuurder Johan Ste kelenburg van de Industrie bond FNV. De bezetters zeiden begrip te tonen voor de oproep van het hoofdbestuur van de In dustriebond om de actie te beëindigen. Met loco-burge meester Van der Ploeg vond Stekel en burg (hij sprak na mens het bondsbestuur) dat een escalatie van het con flict over het ziekengeld voorkomen moest worden. Eerder had de top van het rSV-concern gedreigd met het inschakelen van de poli tie. In de loop van de middag had directeur W. Bos (socia le zaken en organisatie) de zeventig bezetters de verze kering gegeven, dat de RSV geenszins van plan was in te gaan op hun eisen. „Het is voor ons onmogelijk om de volledige uitbetaling van het ziekengeld te garande ren. De RSV is één van de deelnemers in het overleg van de metaalorganisatie en zal op geen enkele wijze de strategie van de FME door kruisen", aldus directeur Bos. Over de eis om het ge sprek tussen de metaalwerk gevers en de werknemers te vervroegen zei hij: „Eerder dan maandag kan niet. Alle partijen hebben hun tijd no dig om tot een vruchtbaar overleg te komen". Directeur Bos toonde zich optimistisch over het slagen van het overleg tussen werk gevers en werknemers. „Als beide partijen zich construc tief opstellen, dan komen we eruit". De bezetters ga ven hem echter de verzeke ring, dat als zijn voorspel ling niet uitkomt, zij terug komen. „Maar dan niet als personeelsdelegatie, maar als vakbondsorganisatie", aldus actieleider Louis van Couwenberg. Vanuit RSV werd gesteld, dat onderhan deling tussen de Raad van Bestuur en Johan Stekelen burg van de Industriebond over een afzonderlijke op lossing, los van andere me taalbedrijven, onhaalbaar is. Rotterdam - Een groep van ongeveer hondc-rd werkwilli gen heeft vanochtend voorko men dat bij de Rotterdamse Droogdok Maatschappij (RDM) een wilde staking is voortge zet. Het voorlopige actiecomité van de RDM begon gisteren aan het eind van de middag met de wilde actie. Aanleiding daarvoor was de maatregel van de directie de toegang tot de werf hermetisch af te slui ten. Die maatregel werd geno men nadat gisteren rond het middaguur actievoerders van Wilton Pijenoord het terrein op wilden om pamfletten uit te delen. Vanmorgen echter verzamelde zich een grote groep werkne mers voor de gesloten poort. Werkwilligen forceerden rond acht uur een zijdeur en open den de westpoort, waar op dat moment de meeste werkwilli gen zich hadden verzameld. Een legen de RDM gerichte actie van de al langer in sta king zijnde Wilton Fijenoord- werknemers slaagde wel. Van ochtend voorkwam een dele gatie van WF aan het Schie- damse Hooft dat boten van de Spido ongeveer 200 man per soneel naar de RDM brachten. De later opgekomen bussen werden eveneens leeg terugge stuurd. Mobiele Eenheid Volgens de dagploeg is tijdens de acties van het WF-perso- neel de Mobiele Eenheid op hel RDM-terrein verschenen. Men vermoedt dat de ME van uit Schiedam per boot het ter rein is opgekomen. De wilde staking bij RDM is begonnen op initiatief van hel al sinds maandag stakende Wilton Fijenoord-personeel, dat de toegang tot de werf werd geweigerd. Dal laatste gebeurde, zo verklaarde een woordvoerder van RDM, „om dat er een te grote oploop voor de poort was. En wij willen graag weten wie op ons terrein komt. Vandaar de verscherpte controle". Pas toen de avondploeg moest verschijnen kwam de bereid willigheid van een deel van dc dagploeg van RDM naar vo ren. „Wij ondersteunen het initiatief van de directie dus is het beter als vanaf vanavond dc- poort gesloten blijft", aldus een van hen. Het is de eerste wilde staking die gebroken wordt. AO^FRTENTiE Bcukebd'ik 21Roïtt«l*m Tel.: 010-'7<>2G33 Operrmat/mvf 8.30-j7.30uui. iay 00-17 00uur Vnjd«ig koopsom! Rotterdam Het maatschappelijk werk moet in Rotterdam op wijkniveau gebracht worden. Stedelijk is er slechts plaats voor ondersteunende activiteiten. Voor het eind van het jaar moet de gemeenteraad een keus kunnen doen uit verschillende mogelijk heden om tot deze nieuwe vorm voor het maatschappelijk werk te komen. Dat besluit nam de gemeenteraad donderdag met de stemmen vart PvdA en VVD voor en de andere partijen tegen. Twee weken geleden was er in de raad uitgebreid gepraat over het intrekken van de subsidie voor het algemeen maatschappelijk werk op 1 jaunari 1983. Alle partijen wa ren het daar over eens. al vond men dat de stichting voor maatschappelijk werk nog tot september de tijd moest krijgen om orde op za ken te stellen. Over het voor stel van PvdA-fractievoorzit ter H.J. Simons om het maat schappelijk werk wijkgebon- den te maken, moest donder dag nog gestemd worden. Mevrouw R. van der Maesen van het CDA verklaarde zich tegen een uitspraak van de raad. Zij zag hot slechts als één van de mogelijkheden en vroeg de stichting tot septem ber de tijd te geven om met oplossingen voor de vele pro blemen tussen werkers en be stuur te komen. Mevrouw H. de Vos-Krul van de CPN vond dat het maat schappelijk werk nooit of te nimmer onder het wijk wel zijnswerk zou mogen vallen. Zij was bang, dat het voorstel Simons teveel in die richting wees- D'66-raadslid G. Faasen vond. dat het bestuur van de stich ting voor maatschappelijk werk naar huis gestuurd moet worden en wilde dan een inte- rimbestuur met een ambtenaar als waarnemer tot september de tijd geven de zaken te rege len. De PvdA bleef achter het voorstel van de fractievoorzit ter staan, vooral omdat het gee" dwingend opleggen was, maar het aangeven van een richting, waarin de oplossing moei worden gezocht. Wet houder mevrouw mr. E.M.A. Schmitz had daarom geen pro blemen met het voorstel. Het niet dwingend zijn van de raadsuitspraak haalde de VVD bij monde van mevr. N. van der Pol-van Dorpel over de streep. Rotterdam - Een flink deel van de gemeenteraad wil niet tot 1986 wachten om de scheefgegroeide verhoudingen bij het uitge ven van geld voor het ivijkwelzijn in de verschillende wijken recht te trekken. Er waren aardig wat demonstranten op de been, toen de Rotterdamse ge meenteraad gisteren over de bezuinigin gen in het welzijns werk praatte. Het voorstel van het college was om de zogenaamde „ver evening" tot na 1986 uil te stellen en de wijken alleen be zuinigingen op te leggen, zij het dat achterstandswijken minder hoeven te bezuinigen dan de andere. Dat voorstel kreeg kritiek van CDA, D'66 en niet in het minst van de CPN. Aan het begin van het debat maakte deelraadsvoorzitter J. Franken van Charlois duide lijk, dat er met de deelgemeen ten niet ie praten valt over verevening, ingebet in bezui nigingen. Alleen als alle wij ken evenveel moeten inleve ren is er volgens hem overleg met de deelgemeenten moge lijk. 'Zijn collega R. van Sluijs van de deelgemeente Centrum- Noord bepleitte daarentegen een forsere verevening in de bezuinigingsronde dan het col lege had voorgesteld. Hij meende dat achterstandswij ken niet gedwongen moeten .worden te bezuinigen, maar dat de andere wijken dat t« in maar iets meer moeten doen. In een lang betoog maakte me vrouw H. de Vos-Krul van de CPN duidelijk, dat er wat haar betreft kan worden bezuinigd, maar niet op het welzijnswerk. Het rijk moet van haar maar met meer geld op de proppen komen. Alle andere partijen stonden achter de bezuinigin gen, die Rotterdam de komen de vier jaar wil aanbrengen, ook in het welzijnswerk. J- INiet verschuiven D'66-raadslid M.J.D. Jansen vond het niet juist om de pijn in de wijken te verschuiven lot na 1986. Hij sloot aan bij Centrum-Noord en benadruk te, dat de gemeente ook nog geld moet vrijmaken voor nieuwe wijken als Prinsenland en Kralingen-Oost- Zijn idee vond aanhang bij het CDA, dat de verevening ook niet tot na 1986 wil uitstellen, maar daar nu een echt begin mee wil maken. J.H.A. Henserson van de PvdA volgde het collegevoor stel. Hij bestreed vooral de op vattingen van mevrouw De Vos, dat er op het welzijns werk niet moet worden bezui nigd. Er is nu eenmaal in de raad afgesproken, dat alle sec toren moeten bezuinigen. De wijken zullen eerst met voor stellen moeten komen en de raad kan dan later sommige bezuinigingen te groot achten en die terugdraaien, was zijn visie. Zelfs de.PvdA betreurde het een beetje, dat het college de verevening voor het groot ste deel tot na 1986 verschuift. VVD'er mr. J.A. Reus sloot bij de mening van de PvdA aan. Wethouder W,J. van der Have kwam aan de beantwoording van de gemaakte opmerkingen niet toe. De raad wilde om zes uur met de vergadering op houden en hij wilde zo'n be langrijke zaak niet afraffelen. Daarom besloot loco-burge- meesier drs. J.G. van der Ploeg de discussie tot over veertien dagen uit te stellen. ADVERTENTIE Extra voordelig... is dit wandvmyl op papierba sis Liefst 66 cm breed Dit wandvmyl »s kleur-, lichtecht en volledig afwasbaar Lever baar in groen of oranje Rol- lengte 8V4 meter van 37,50 voor Zo'n doorsnee-vergade ring was hef gisteren: een ratjetoe aan onder werpen, weinig aanlei ding tot politiek gehar rewar, geen tijdrovende agenda dus. Maar in dat soort vergaderingen blijkt de raad altijd on berekenbaar. Een simpe le behandeling van een beroepsschrift moet wor den aangehouden, over de toepasssing van kolen in de GEB-centrale op de Maasvlakte, waartoe al lang in principe was be sloten, blijkt alsnog breed te moeten worden uitgehaald en met de dis cussie over het volume beleid voor de wijkwel- zijsplanning Is men niet eens klaar gekomen. De charme van een raads vergadering: je weet het maar nooit. Neem dat beroepsschrift. Burgemeester en wet houders hadden vergun ning geweigerd voor de exploitatie van een dag verblijf in een logement aan de Nieuwe Binnen weg. De eigenaar was naar de beroepscommis sie gestapt en deze had geen enkel bezwaar te gen de verlening van de vergunning. Maar dat nam het college weer niet. Als je ernst wilt maken met de sanering van het horecawezen en de overlast in Middel land, dan moet je begin nen geen vergunningen meer te verlenen. Er zijn in Middelland al 194 ho recabedrijven op 11.000 inwoners en dat is zat, zo vond wethouder Van der Have. Maar de voorzitter van de beroepscommissie, Wim Baggerman (VVD), dacht daar heel anders over. Het logement is een keurig hotelletje. Het bestaat al veertien jaar en er zijn nooit klachten over geweest. Het enige dat de exploi tant wil is de mogelijk heid om in het voorge schreven dagverblijf een biertje te kunnen schen ken aan zijn gasten, een plaatje te kunnen draaien en een speelau tomaat neer te kunnen zetten. En daarvoor heb je nu eenmaal een ver gunning nodig. Het verschil tussen het college en de beroeps commissie is, dat de le den van de beroepscom missie ter plekke gaan kijken en zelf zien hoe zo'n logement er uit ziel En terecht, zeggen zij, dat het beleid om de overlast in deze wijken te bestrijden ongeloof waardig wordt als je al les afkapt. Stel dat de lo gementhouder een be roep bij de AROB-com- missie wint, dan heb je geen poot meer om op te staan als je werkelijk overlast gevende bedrij ven wilt weren. Wethouder Van der Have vroeg aanhouding van de zaak. Om te reti reren? Het zou wel de sjiekste oplossing zijn. Anders moet de raad er weer over gaan stemmen en krijg je onnodig de scheidslijn tussen de meerderheid van de PvdA, die het college niet in de steek wil la ten, en de overige raads leden. Zo'n zelfde scheidslijn tekent zich overigens af na de eerste ronde van de behandeling van het volumebeleid wijkwel- zijnswerk. Het is een voor de leek wat ondoor- grondelijke kwestie, die niettemin alle Rotter dammers raakt. Waarom gaat het? Er wordt al sinds begin 1979 gestu deerd op een evenwichti ger verdeling van het geld, dat de gemeente wijksgewijs ter beschik king stelt voor het wijk- welzijnswerk. Daarin zit nu geen lijn, Een wijk als Crooswijk met nog geen 20.000 inwoners ont vangt dik ƒ200 per inwo ner; Middelland en het Nieuwe Westen halen met het dubbele aantal inwoners de honderd gulden nog niet. Daarom is er drie jaar gezocht naar een sy steem van 'eerlijk delen'. Wijken met grote achter standen moeten meer kunnen krijgen dan wij ken die minder te mop peren hebben. De ene wijk zal moeten inleve ren ten behoeve van de andere. Inleveren doe je niet van harte. Het wordt echter een zure zaak als zo'n ac tie samenvalt met de ombuïgings- en bezuini gingsoperatie, die ook het welzijnwerk niet overslaat. Groot mal heur dus in de wijken. Reden waarom het colle ge koos voor 'het ene doen' (bezuinigen en om buigen; 6.8 miljoen op een totaal van 67 mil joen) en 'het andere niet laten' (de rijkere deelge meente levert wat meer in dan 'de modale'). De deelgemeenten be klommen in de raad de barricade. Franken (Charlois) wil wel om buigen, maar dan alle maal evenveel. Van Sluijs (Centrum-Noord) wees er terecht op, dat je het niet kunt maken een wijk als Middelland- Nieuwe Westen eerst een miljoen meer te belo ven en nu een ton te ko men halen. Hij wil wel 'verevenen', sterker nog dan het college. Hij wil wijken, die het het hard ste nodig hebben niets laten inleveren en de wat beter bij kas zitten de meer dan nu in het voorstel aan de raad staat. Hoe het zal uitpakken is nog niet helemaal duide lijk. Er is in elk geval een meerderheid voor om bezuinigen en ver evenen te ontkoppelen. De PvdA wil op voorstel van het college met het verevenen wel wachten tot na 1986, de andere partijen willen daarover op kortere termijn pra ten. En van Ries Jansen (D'66) is nog wei een ac tie te verwachten, die dicht in de buurt van de wensen van Centrum- Noord zal komen. Dat kan zo op het oog een rechtvaardige oplossing zijn. Hoe dan ook: over veer tien dagen praat de raad er verder over. Onder lei ding van de man, die veel van dit welzijns werk bedacht heeft in de tijd, dat hij adviseur was op het ministerie van CRM: Bram Peper. Krijgt hij gelijk een koekje van eigen deeg.... 't 46-ste Rotterdam „De vorige directeur kreeg bij zijn af scheid een bedrag van dertig- a veertigduizend guiden van aannemers. Dat was heel normaal. Hij ging weg en kon zich toch niet meer laten beïnvloeden. Ën trou wens zo'n bedrijf kon dat makkelijk betalen..." Voor de voormalige Akzo-top man (53) uit Ouddorp waren peperdure relatiegeschenken de gewoonste zaak van de we reld. vertelde hij gisteren aan de Rotterdamse rechtbank. „Ja hoar, omvangrijke geschenken kreeg ik wel erkende hij. Terloops noemde rechtbank president mr. P.W.M. Broek hoven ook het gratis leveren van hout en het gratis maaien van het gras bij de verdachte thuis gedurende 25 manuren per jaar door bevriende bedrij ven. „Ik zou die tuinman niet kunnen betalen", merkte mr. Broekhoven op. Van het aannemen van steek penningen, dat hem tenlaste was gelegd, wilde het vroegere hpofd van de materialendienst bij Akzo Zout Chemie in elk geval niets weten. Hij ontken de hardnekkig ooit smeergeld te hebben gekregen van de in middels failliete koppelbazen- firma Kramer Freher en Ver hagen Kraanverhuur om deze bedrijven in ruil hiervoor wer kopdrachten te geven bij Akzo. Bijverdienste ..Ik ben Verhagen wel tien of twaalf keer van dienst geweest bij het zoeken naar opdrachten bij andere bedrijven. Dit speelt gewoon in het Botlekgebïed. Via jou een opdracht krijgen en daarvoor iets ontvangen. Maar dqj»e bijverdienste van mij had niets met AKZO te maken." De 130.000 gulden, die hij in 1978, '79 en '80 had aangeno men van hoofdzakelijk Kra mer Freher en in mindere mate van Verhagen, beiden relaties van Akzo, moeten worden gezien als een vergoe ding voor bewezen 'adviseurs diensten', hield hij vol. De smeergeldaffaire kwam in september 1980 voon uit de geruchtmakende 'Pappa-Blan- cazaak'. Diverse topmensen van Akzo en XCI bleken geld te ontvangen van onder meer Kramer Freher. Dit bedrijf leende personeel in van de vier opperkoppelbazen, waar toe 'Pappa Blanea' behoorde. Voor deze spilfunctie kreeg Kramer Freher dan weer pro visie van het kwartet. Verkoper De verdachte ontkende giste ren met kleirv dat Kramer Freher werd bevoordeeld op de lijst van 120 aannemers. „Elk bedrijf had gelijke kan sen. Wie het laagst inschreef voor een werk bij ons, kreeg de opdracht. Ik kon wel een voorstel doen. wie de opdracht zou moeten krijgen. Maar ik kon dat niet zelf beslissen. Daar waren ook anderen bij betrokken." De voormalige topman, die na zijn ontslag verkoper is gewor- door Robert van de Roer den bij een klein bedrijf met een gehalveerd maandsalaris, beweerde, dat zijn vroegere di recteur nooit bezwaar maakte tegen het ontvangen van be dragen. De vorige, evenals de huidige directeur hebben evenwel verklaard niets van de praktijken te hebben afge weten. Vooral de directeur van Kra mer Freher heeft belaslende verklaringen afgelegd over de Akzo-man. „Als ik niet meer zou betalen aan de mensen van Akzo, zou ik geen werk meer krijgen. Ik zat in een tangpositie." De verdachte ontving van Kramer Freher altijd een vast bedrag per kwartaal. Hij ver zweeg dit voor zijn vrouw en spaarde het geld op. Hij betaal de ook geen belasting over het bedrag, hetgeen hem gisteren eveneens werd verweten. Niettemin droeg hij vlak na zijn arrestatie uit eigen initia tief het totale bedrag af aan de fiscus. Leugenachtig „Het feit, dat hij van de giften geen melding heeft gemaakt bij zijn directeur is voldoende voor het bewijs", oordeelde of ficier van justitie mr. H. de Doelden „Ik vind dat verhaal van die adviseursdiensten leu genachtig. Hij heeft gewoon mogelijk gemaakt, dat Kramer Freher met koppelbaasactivi teiten doorging." De officier verwees naar de verklaringen van onder ande ren de koppelbaas, het kraan- bedrijf en de verdachte zelf. die aanvankelijk niets over adviseursdiensten had gezegd en min of meer bekende, dat hij fout z<v Mr. De "jooj 'er rekende hem zijn hog pc. te zwaar aan en wilde eer- v.,«arschpwing uit delen aan het bedrijfsleven. Hij eiste een gevangenisstraf van negen maanden onvoor waardelijk. Ook raadsvrouwe mr. C.H. Ritter sprak van adviseurs: diensten. Zij vond het aanne men van smeergeld niet bewe zen en verwees onder meer naar de verklaring van een getuigende werknemer van Akzo en een interne medede ling, waaruit bleek, dat er bfj Akzo meer mensen met 'advi seurschappen' waren. Ztf vroeg een lagere straf.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4