ROTTERDAM 19 'Arbeiders worden amper ingelicht' GRAAG CE DAAN. '1 Korps Controleurs Gevaarlijke Stoffen 495 i BOTH 4 'Jï •-;*g ;f De ongezonde9 werkomstandigheden in de Rotterdamse haven 'Het is meestal een kwestie van geld' termeulen schoenen tassen 50% korting Een week van 662 schepen res:~_ cnT'™-1 %i 1 1 1 I 1 1 1 1 Rotterdams N tejv/sfclad Yi 5V/RY RW/RS 12 maart L9&2 Het Korps Controleurs Gevaarlijke Stoffen is voor veel mensen nog een onbekend fenomeen. Verdeeld over vier districten in ons land houden zich in totaal dertig ambtenaren dagelijks bezig met de controle op het vervoer en de opslag van gevaarlijke stoffen. De Rijnmond is het voornaamste district. Vanuit een kantoor op de twintigste verdieping van het Europoïnt gebouw in Rotterdam- west werken tien controleurs in de buitendienst. Het zijn allemaal ervaren ex-politiemensen. Hun werk is sterk specialistisch. Zo bestaan er al veertien verschillende klassen voor gevaarlijke stoffen. Deze dienst bekeek onder meer of de geruchtmakende munitietransporten in het noorden van ons land aan alle veiligheids-eisen voldeden. De controleurs hebben zich wel verbaasd over de opwinding rond deze transporten, omdat zij dagelijks vooral in het Rijnmondgebied ervaren, dat aan andere transporten van gevaarlijker stoffen veel grotere risico's kleven, zonder dat iemand daar aandacht aan besteed. Alleen wanneer het misgaat, zoals de afgelopen weken een paar maal in het Rotterdamse havengebied het geval was, zijn de schijnwerpers even op de transporten van giftige, kankerverwekkende, ontplofbare stoffen gericht. Horsman en Stevens op controle op een bmn entanker. Rotterdam Nog steeds werken in de Rotterdamse haven mensen zonder enige bescherming met de meest giftige en kankerverwekkende stoffen. Vroeger gebeurde dat ook en de rekening wordt nu, jaren later, gepresenteerd. De ernstige gevolgen zijn niet terug te draaien. Maar of we in de loop der tijd hebben geleerd is twijfelachtig. Hoeveel mensen zullen in de negentiger jaren hun haren van spijt uit hun hoofd trekken en zeggen: „Als ik geweten had, dat dat spul zo gevaarlijk was, had ik me er niet mee ingelaten". Eén dag op stap met twee ha venkenners bij uitstek, de ambtenaren K, Stevens en J.H. Horsman, doet wat dat betreft het ergste vrezen. Zij kpnnen schrijnende voorbeel den geven van arbeidsomstan digheden, die bepaald niet op timistisch stemmen. Beiden zijn in dienst van het Korps Controleurs Gevaarlijke Stof fen en houden zich dagelijks in de haven bezig met de con trole op het vervoer en de op slag van stoffen met moeilijke soms onuitspreekbare namen, „Arbeiders worden amper in gelicht of zijn niet op de hoog te van eigenschappen van "de stoffen waarmee zij werken", zegt Stevens. „Giftig spul zit soms in zakken, waardoor de inhoud in het ruim van een schip rondstuift. Arbeiders die dan losser», ademen het gif in". "Moeiteloos sommen ze nog meer wantoestanden op. Zoals oplangs bij een chemiealién- bottelerij buiten Rotterdam, waar drie meisjes in een be nauwde ruimte flessen vulden. Walm Db inhoud van die flessen be vatte veertig tot vijftig procent kankerverwekkende stoffen, zonder dat er ventilatie in de werkruimte was. „Er hing een akelige walm. We hebben daar direct de werkzaamheden stopgezet. De ventilatie moest éérst worden verbeterd. De hinderwet schrijft dat voor in verband met ontploffingsge vaar, terwijl de arbeidsinspec tie hetzelfde eist in verband mét de gezondheid". Veelbetekenend voegen zij eraan toe, dat de arbeidsin spectie enkele weken daarvoor bij hetzelfde bedrijf een con trole uitvoerde en niets bijzon- dors constateerde, „De arbeids inspectie kondigt een controle altijd tevoren bij een bedrijf a^n. Dat is geen manier van werken. Werkzaamheden, die nïet door de beugel kunnen, worden dan natuurlijk stopge zet. Toen wij onverwacht kwa men, weigerde men ons ;n de ruimte van de meisjes tce te laten. Gelukkig hebben wij ruime bevoegdheden, dus gin gen we toch. De volgende dag was er een goede ventilatie aangebracht. Het is vaak ge woon een kwestie van geld", zeggen de beide controleurs el kaar voortdurend aanvullend. ,,Die meisjes waren onwetend. Ze werden misbruikt", menen Uniser Ze kennen de haven goed. Ste vens is de man, die de ontrafe ling van het Uniser-schandaal op zijn geweten heeft. Hij ont dekte een lekkende opslagtank op een verlaten grasveldje in de Botlek en constateerde dat de inhoud, avengewater met benzeen en tolueen, illegaal via een pijpleiding in de Che- miehaven werd geloosd. Hij doorzag direct de ernst van de situatie, maar moest bij andere diensten doordrammen voor dat een uitgebreid onderzoek werd ingesteld. De Rotterdam se rivierpolitie bleek uiteinde lijk geïnteresseerd in zijn ont dekking De lekkende tank bleek eigen dom van Uniser. Stevens wijst het bewuste terreintje aan. „Kijk", zegt hij, „er groeit nog steeds amper gras". De pijplei ding ligt er nog steeds. Een pi kant detail is, dat het avenge water van Cyanamid afkom stig was. Dit bedrijf ligt op on geveer twee kilometer van 'het grasveldje'. Uniser ont ving dus vier miljoen gulden per jaar om het spul tweedui zend meter verder te brengen en illegaal te lozen. ADVERTENTIE Overal toepasbaar! Nylon tapijttegeis voor thuis, caravan of tuinhuisjes in bruin of groen SO x 50 cm Per stuk voor - v Binnenschepen Horsman en Stevens hebben zich vooral gespecialiseerd in het vervoer van gevaarlijke stoffen per tanker op de bin nenwateren. In de Geulhaven controleren ze een binnentan- ker, die geschikt is voor het vervoer van benzine en gas- olie. Na enig klim- en klauter- werk ontvangt de schipper hen vriendelijk. Het dek van zijn schip is voor een leek een wirwar van leidingen en ka bels. Een dergelijke schuit moet sinds een paar jaar voor zien zijn van een soort veilig heidsklep, die bovenop het dek is aangebracht. Als de druk in de tanks te hoog wordt, kan de vergiftigde lucht in de tank via een soort ventiel in de veiligheidsklep ontsnappen. De schipper moet van de con troleurs de kap van de veilig heidsklep verwijderen. Wat blijkt: de schipper heeft een stuk hout in het ventiel ge plaatst, waardoor de veilig heidsklep altijd open staat. Hierdoor kan voortdurend vergiftigde lucht ontsnappen, waarin kankerverwekkend benzeen. De schipper staat er verlegen bij, terwijl Horsman hem de les leest. „Als je in een sluis ligt, ademt iedereen die rotzooi in", verwijt hij de schipper, die snel het stuk hout verwijdert. Een ander be zwaar is natuurlijk dat de op varenden van de boot ook die lucht inademen. Als we van boord 2ijn lichten de ambtenaren de zaak toe. „In het verleden is het voorge komen, dat dergelijke tankers zijn opgeblazen door een te hoge druk, Die schipper heeft de veiligheidsklep altijd open staan, zodat hij zeker weet, dat hem dat niet overkomt." De controleurs staan er vaak van versteld hoe weinig de op varenden afweten van de stof fen die ze vervoeren. „Er wor den geen speciale eisen aan deze tankschippers gesteld. Ze kunnen van de een op de an dere dag overschakelen van het vervoer van grind op al- ierlei gevaarlijke stoffen", ver klaart Horsman. Stevens vult hem aan: „We kennen een schipper, die niet eens wist welke leiding hij moest aan sluiten om te lossen." Raffinaderijen Maar bij de schippers ligt niet hun voornaamste zorg. De schepen moeten tegenwoordig aan allerlei veiligheidsvoor schriften voldoen, zoals de be wuste veiligheidsklep. De be drijven, die de tankers be vrachten, hebben die verplich ting niet. De beide controleurs ergeren zich daaraan. ,.Er is een instantie die op schepen voorzieningen voorschrijft, op de wal blijft dat achterwege", zegt Stevens. Zo is het onder de huidige om standigheden onvermijdelijk dat tijdens het laden en lossen van een tanker gif vrijkomt. De arbeider en de schipper, die hierbij aanwezig zijn, ade men die lucht dus de hele tijd in. De arbeidsinspectie taalt hier niet naar. Pas heeft Ste vens nog een schipper gewaar schuwd. „Ik liep door een walm henzeen heen. Hij stond er middenin. Ik hield mijn adem in en waarschuwde hem, maar hij haalde z'n schouders op. Vooral bij warm weer is het erg". Van de grote raffinaderijen is Esso de enige die daar een eenvoudige oplossing voor heeft bedacht. Het gif dat tij dens het laden en lossen vrij komt ontsnapt daar via een pijp, ongeveer tien meter bo ven de grond. Stevens en Horsman hebben moeite hun ergems over de hele situatie te onderdrukken. Het is namelijk niet nodig dat er gif tijdens het laden en los sen vrijkomt, als de raffinade rijen een bepaald soort instal latie aanschaffen. Binnentankers moeten tegen woordig een zogenaamde gas- verzamelleiding hebben. Deze leiding kan voorkomen dat er gif ontsnapt, als hij aangeslo ten kan worden op een instal latie aan de wal. Maar de raffi naderijen zijn niet verplicht een dergelijke installatie op de wal te hebben. Dus bezit geen enkele bedrijf een dergelijke installatie en blijven arbeider en schipper onnodig benzeen- 'ADVERTENTIE ALEXANDRIA BARKER BOTH BRUNO MAGLI TESTONI en vele andere TOPMERKEN maten van klein tot zeer groot en van smal tot zeer breed. TASSEN in pastel SCHIEDAMSEVEST 63 bij de Cooisfngel Van OLDENB ARNEVELTPL. 25 bij de Lijnbaan WEISSENBRUCHLAAN 166 Hi Hogers berg ROTTERDAM De bromide, die twee weken geleden uit een takel viel, staat nog steeds op het terrein van Mufti Terminal. Er komt een scherpe nare lucht vanaf. dampen inademenen. „Zo'n installatie is niet voorgeschre ven hé, dus schaffen ze hem niet aan. Het is opnieuw alle maal een kwestie van geld. Het is onbegrijpelijk, dat er niet meer eisen gesteld wor den", verzucht Stevens. Bromide Bij Multi Terminal op pier 2 in de Rotterdamse Waalhaven viel vrijdag 26 februari een container uit een speciale eon- tainertakel. In de container za ten in houten kisten duizen den flessen met bromide. Een deel van de gevaarlijke inhoud kwam vrij. Een vieze oranje rook ontsnapte. Enkele haven arbeiders kregen iets van het spul binnen, maar mede door een gunstige windrichting werd niemand ernstig gewond. Alle bedrijven in de omgeving werden ontruimd. Tot diep in door Dirk Mellema foto's: Henk Speksnijder de avond waren brandweerlie den bezig de ergste troep op te ruimen. Horsman en Stevens zijn nog steeds dagelijks bezig met de afwikkeling van het ongeluk. De oorzaak was het afbreken van een oor van de container- takel. „Iedereen dacht dat me taalmoeheid de oorzaak was, maar dat is met zo. De contai ner zat aan één hoek niet goed vast, waardoor de andere hoe ken werden overbelast. Daar door brak die ene haak af", weten de controleurs. Op het haventerrein zijn ar beiders nog steeds druk met het overladen van duizenden flessen met het gevaarlijke gif. Er hangt een nare scherpe lucht, die op de longen slaat. De havenwerkers hebben geen beschermende kleding mers maken deze kisten open. De flessen die nog intact zijn worden in nieuwe houten kis ten verpakt. Althans, dat was de bedoeling. Maar de houten kisten zijn op, dus doen de werklieden de flessen met bromide nu m plastic kratten. Stevens gaat daarmee niet akkoord. „In die plastic kratten mag het niet over de weg worden ver voerd", laat hij de arbeiders weten. Samen gaan ze naar de veiligheidsfunctionaris en ver tellen hem. dat het zo met kan. Stevens meent dat het ge vaar van dit transport wordt onderschat. Eigenlijk vindt hij, dat de houten kisten ook geen goede bescherming bieden. „Maar de voorschriften staan het toe, dus wij ook. Maar ik moet met aan de gevolgen denken, als die container in de binnenstad van een vrachtauto was gevallen" Ferro.... Horsman en Stevens zijn niet alleen met de afwikkeling van de neergestorte gifcontamer belast. Ze zijn ook nog steeds bezig met de nasleep van een andere zaak. Op 11 februari moesten vier werknemers bij Aluchemie in de Botlek in het ziekenhuis worden opgeno men Zij raakten bedwelmd tijdens het lossen van ferro-si- lictum uit hel binnenschip Res Nova. De oorzaak- ferro Silici um moet kurkdroog blijven. Vochtig is het levensgevaar lijk. Het spul was vochtig. De voor geschreven ventilatie in het ruim van het binnenschip ont brak. „Het is waarschijnlijk vanaf het zeeschip nat in het binnenschip terechtgekomen. Omdat een ventilatie ontbrak kon het ook niet drogen", ver klaart Horsman. Ook is het verplicht de lucht in het ruim te meten, voordat lichter worden vervoerd „We maken gekke dingen mee met ferro Silicium. Het is een le- vensgevaaarlijk goedje" Bei den menen dat de stof nogal wordt onderschat en zijn daar om extra attent op de naleving van de voorschriften. Dat blijkt wel als het begint te re genen. De regels verbieden het laden en lossen van ferro Sili cium bij nat weer. Ze rijden direct naar een haven waar het spul regelmatig wordt ge lost. Geen bijzonderheden dit keer. De beide ex-politiemannen zijn ook bijzonder alert op de naleving van de regels rond de stof fenol „Daar hoef je maar een neveltje van in je gezicht te krijgen en je bent binnen tien minuten dood. Jaarlijks vallen er doden door fenol Het veroorzaakt ook bloed- kanker", legt Stevens uit "'Huisvuil' Sinds aan de kwalijke praktij ken van Uniser een einde is gekomen, zitten veel bedrijven tegenwoordig met de afval stoffen in hun maag. Horsman en Stevens kunnen dat goed merken. Zo is er een bedrijf in de Botlek, dat de nare ge woonte had om een scheepje met gewoon huisvuil voor het fabrieksterrein te laten afme ren. Het huisvuil moest naar de vuilverbranding AVR. Maar voordat het zover was. vermengde het bedrijf het huisvuil met gif. De AVR ver brandde vervolgens het huis vuil zonder op de hoogte te zijn van de aanwezigheid van het gif. „Het ministerie van volksge zondheid en milieuhygiëne moet aan de weg timmeren", monen Stevens en Horsman. Toch voelen ze zichzelf niet maehteloos Integendeel, bei den hebben de indruk dat er bij de diverse ministeries goed naar hen wordt geluisterd. Zo zijn er binnenkort nieuwe voorschriften te verwachten voor lichters (eenvoudige bin nenschepen), die betrokken zijn het schoonmaken van tan kers. Het afval tn de tanks be staat vaak voor een groot deel uit benzeen. De lichters zijn hier met voor geschikt. De huidige situatie is onrustba rend Zo trof Stevens pas een matroos aan, die tijdens zijn schoonmaakwerkzaamheden lucht inademde, waarin vijftig procent benzeen zat. Waarom de arbeidsinspectie met meer op dergelijke zaken let, weten ze met. Niettemin zijn Stevens en Horsman tevreden over de be voegdheden die zij hebben. ,.Als wij iemand een proces verbaal geven is de boete meestal een paar honderd gul- w aan. Veel houten kisten, waarin ge- erin gewerkt wordt. Dat is niet broken flessen zitten, Zijn gebeurd. Bovendien mag het zwart uitgeslagen. De werkne- goedje niet irt een dergelijke Rotterdam Vorige week zijn in de Nieuwe Waterweg binnengekomen 662 schepen metende 5.165.018 brt. Hier van waren bestemd voor Rotterdam (met inbegrip van Pernis, Botlek en Europoort) 569 schepen. Schiedam 4, Vlaardingen 24, Dordrecht 26, Hoek van Holland 24, Zwijndrecht 7 en overige ha vens 8. In hetzelfde tijdvak van 1981 kwamen binnen 630 schepen metende 5.730.489 brt. waar van 535 schepen bestemd waren voor Rotterdam. Sinds 1 januari zijn binnen gekomen 6.350 schepen me tende 51,792.514 brt. tegen 5.638 schepen metende 49.868.910 brt. in dezelfde pe riode van hel vorig jaar. ADVERTENTIE Er zijn mensen dio onze krant nog met lezen. Uw beste vnend of vriendin misschienBreng daar even f verandering in. - Adj Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst en goed beloond! Want voor die kleinej moeite krijgt u een verzilverd miniatuur van het Rotterdamse Stadhuis. I w°°Bpiaais. Stuur ■>'sdank T»hloon: S'Uur «'adiiu den Dat zet natuurlijk geen zoden aan de dijk. Daarom ge ven we niet vaak een bekeu ring Maar wij hebben bijvoor beeld wel de bevoegdheid om het laden en lossen stop te zet ten of om een zojuist geladen tanker weer leeg te laten ha- Jen. Van die bevoegdheden maken we regelmatig gebruik Dat kost de bedrijven erg veel geld en daar zijn ze gevoelig voor". 21e voegen er even later aan toe goed te beseffen, dat ze veel macht bezitten en er daarom wel gegronde redenen moeten zijn, voordat ze optre den. Wel zijn ze erg gemotiveerd bezig. Zien ze bijvoorbeeld in een kraan een paar vaten han gen. dan wordt het gaspedaal- ingedrukt en even later is er controle. „Ik zie het nut van mijn werk in Ik vind het een machtige baan en voel me een soort veiligheidsambtenaar", zegt Stevens. i|

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5