10 WATERWEG Holy heen" een wijkcentrum Bijna anderhalve ton voor Geuzenmon urnen t Boek over begijnen roept veel vragen op mm Hulpverlening kan binnenkort beginnen Serie kaarten veerdienst buit gemaakt Vermiste jongen is weer terug Grote schade bij brand in kartonfabriek VVD voelt college aan de tand over gekapte bomen Maatschappelijk werk verhuist Studie Florence Koorn eerste aanzet T Heterdaad Verhuizen? Emigratie? Opslag? Van der Ent! Rotterdams Nieuwsblad maandag 15 maart 1982 BAH kraakt huis aan de Hoogstraat Vlaardingen Nog geen subsidie van de gemeente, maar het buro alternatieve hulpverlening (BAH) heeft al wel een pand. Twee mensen kraakten een oud huls aan de Hoog straat 54, dat al een tijd leeg stond, en gaven het aan het BAH. De vrijwilligers van dat bureau zijn nu druk bezig met schilderen en behangen, want zegt Michel Keizer: „Als jon geren hier binnenkomen met problemen of ideeën over huis vesting of werk dan moeten ze in een soort huiskamer bin nenkomen." Het pandje is niet in geweldige staat, het is hard aan onder houd toe. Het plafond moet ge repareerd worden en een toilet is er ook nog niet. Maar dat komt allemaal wel, zeggen de mensen van het BAH. Ze den ken het in een of twee weken te kunnen opknappen. Meubi lair, planten en dingen om aan de muur te hangen zijn wel kom. Mensen die zulke dingen m De Streekmuzieksehool Wa terweg-Noord hoopt met in gang van het volgend cursus jaar een nieuw gebouw in ge bruik te kunnen gaan nemen. Van de Vlaardingse D Costa- straat 26 zullen zij verhuizen naar het schoolgebouw in de Willem Beukelszoonstraat 62. Op uitnodiging van de Ne derlandse Vereniging van Huisvrouwen afdeling Vlaar dingen houdt mevrouw E.F- .MaaSkani donderdagmiddag een lezing over kleding en mode door de eeuwen heen. Zij werkt op de Rotterdamse 'Académie de Contoure', het opleidingsinstituut voor het ontwerpen en vervaardigen van mode, en zal aan de hand van dia's in zaal Triangel het een en ander uiteenzetten. De aanvang is 14.00 uur, Wie geïnteresseerd is in een „visie op de handel en wandel van zijn medemens" kan vrij-, dagavond terecht in de Stads gehoorzaal van Vlaardingen. Dan treden Sieto en Marijke Hoving op met hun cabaret 'Tranen met tuiten'. Het echt paar benadert op cynische en geengageerde wijze het wereldomvattende, sociaal po litieke gebeuren, De Evangelische Omroep komt vrijdagavond in Schie dam in de gereformeerde kerk, Lange Haven 33, voor opnamen van het radiopro gramma 'Laat ons de rustdag wijden'. De dominees Blokhuis en Van Campen spreken er; de christelijk gereformeerde zangverenigingen 'Com nu met sang' en 'Ethan' zingen. Aanvang 20.00 uur. VJ aardingen Door nog on bekende oorzaak brak zater dagnacht brand uit in een kar tonfabriek aan de Fabricage- straat. Enkele papierrollen van 500 kilo vatten vlam. Hoewel de brandweer het, vuur snel onder controle had wordt de schade geschat op 200.000 gulden. De schade is vooral veroorzaakt door blus water. Maassluis VVD-fractievoor- zitter John Scheerstra wil van burgemeester en wethouders 'weten waarom er honderden bomen zijn gekapt in het re creatiegebied langs de Nieuwe Waterweg ten westen van staïon Maassluis-west. Volgens de informatie van het raadslid gaat het om 1190 bomen. „Ik heb ze niet geteld," licht Scheerstra toe. „Daarom wil ik preciese aantallen weten. Wat mij het meest bevreemd is dat het bomen zijn die enkele ja ren zijn neergezet in het kader 'van een- speciale boomplant- dag. Voor een paar gulden kon de bevolking een certificaat kopen en daar werd dan een boom voor geplant En nu worden ze zonder dat iemand er wat van afweet gekapt Dat wekt toch verwondering. Het is toch een recreatiebos voor de hele bevolking." Scheerstra schrijft het college dat hij vindt dat bij grote snoeiwerkzaamheden, met name in woonwijken, de be volking tijdig over het hoe en- waarom wordt geïnformeerd. Verder wil hij weten of de ge meente beschikte over de no dige* verdunningen om de bo men te Uppen. hebben en ze aan het BAH willen geven kunnen bellen naar Willem Lageman <357272) of Monique Schippers (359694). Of ze dan ook aan hulpverle ning kunnen gaan doen hangt af van de notaris die de stich- tingsacte moet maken. Want zonder stichting geen telefoon en geen postbus, en zonder postbus en telefoon geen hulp verlening. Ten minste nog niet in de Hoogstraat. Zolang het BAH nog geen stichting is, kunnen ze hulpvragers alleen doorverwijzen De alternatieve hulpverle ners, aan het werk om hun pandje de sfeer van een huis kamer te geven. Maassluis Voor het op te richten Geuzenmonument tegenover het Vlaardingse stadhuis is een bedrag van bijna 150.000 gulden bij el kaar gebracht, Voorzitter Niestadt vjan het comité Het Geuzenmonumentmaakte dat zaterdag bekend bij de opening van een tentoon stelling van oorlogsgedenk tekens in het Maassluise stadhuis. Op de tentoonstelling zijn een aantal miniaturen en foto's te zien van oorlogsge denktekens. Ook een ma quette van het toekomstig Geuzenmonument staat er. Burgemeester Van Es noemde de tentoonstelling een passende verlenging van de herdenkingsbijeen komst op de Vlaardingse begraafplaats het Emaus, die zaterdagmiddag werd gehouden ter nagedachtenis aan de achttien verzetsstrij ders onder wie vijftien van de verzetsgroep De Geuzendie op 13 maart 1941 door de bezetter wer den gefusilleerd. Om de nagedachtenis te la ten voortleven zullen bin nenkort ook in de hoogste klassen van de lagere scho len in Schiedam, Vlaardin gen en Maassluis lesbrieven over de Geuzen worden be handeld. „Met wat meer kijk op het verleden zal de toekomst meer verantwoord zijn," zo hield comitévoor zitter Niestadt de tientallen aanwezigen in het Maasslui se stadhuis voor. Het Geuzenmonument zal volgend jaar op 12 maart ££fi L£G£S? VA?*' GEHSimEN ST££& De tentoonstellig in het Maassluise stadhuis is te zien tot 26 maart. Daarna komt de expositie in Vlaardingen en Schiedam. worden onthuld; een dag voor de herdenking die jaarlijks wordt gehouden op de Vlaardingse begraaf plaats aan het Emaus. De kosten voor het monument werden aanvankelijk ge schat op 60.000 gulden. Het bijna drie meter hoge beeld 'ven hand* dat is ontworpen door Leen Droppert, viel echter veel duurder uit. Het bedrijfleven, instellingen, particulieren en de over heid brachten het ontbre kende bedrag bij elkaar. Het monument zal komen te staan tegenover het Vlaardingse sradhuis omdat dc geuzen daar gevangen hebben gezeten. De vrijwilligers die maan denlang hun vrije tijd in de inrichting van de Heipaal hebben gestoken werden bij de opening in de bloemetjes gezet. Vlaardingen Het nieu we onderkomen van wijk centrum de Heipaal is za terdag in gebruik geno men. Na een maand zon der buurthuis te hebben gezeten beschikt Holy weer over een trefcen trum waar wijkbewoners terecht kunnen voor al lerhande cursussen en so ciaal culturele activiteiten. De wijkbewoners lieten het deze keer niet afweten. Vori ge week hield de Heipaal al een open dag. Maar daar kwamen niet veel mensen op af. De belangstelling zater dag was vele malen groter dan een week geleden. In groten getale kwamen de buurtbewoners zaterdag een kijkje nemen in het voorma lige schoolgebouw aan de Meerkoetstraat waar de acti viteiten worden voortgezet die tot 1 februari in het kerkcentrum aan de Reiger laan plaatsvonden. De kinde ren werden 's middags ver gast op poppenkast en voor de ouderen trad 's avonds Peter Gardini met zijn Leut- madammekes op. Jarenlang heeft het buurt-, huis onderdak gevonden in' het kerkcentrum aan de Rie- gerlaan. Maar omdat de kerk het centrum voor eigen acti viteiten nodig had moest de Heipaal het centrum per 1 februari verlaten. Al jaren hing de verhuizing in de lucht maar telkens kwamen huurder en verhuurder over een dat het buurthuis nog ge bruik kon blijven maken van het kerkcentrum. De gemeente knapte de oude houten school aan de Meer koetstraat op en vanaf begin oktober zijn vrijwilligers druk in de weer geweest met de inrichting. De inrichtings kosten circa zestlgduiend gulden- zijn door het buurt centrum zelf bekostigd. Vol gens het bestuur de reden dat de eigen bijdragen voor, cursussen en activiteiten op geschroefd moeten worden. „Anders kunnen we niets meer doen; zeker met de be zuinigingen waar we telkens mee worden geconfron teerd." Rozenburg Bij een inbraak in een kaarten verkoophuis)! bij (je pont Rozenburg-Maassluis is een flinke serie kaartet buit gemaakt. Volgens een voorlopige schatting voor zeker ■achtduizend gulden, maar wellicht nog meer. Uit het huisje werden bovendien drie tv's en vier radio's gestolen, die pri- vébeztt waren van de kaartverkopers. Hellevoetsluis Met ingang van vandaag verhuist het cen traal bureau van het algemeen maatschappelijk werk van de stichting Voorne-Putten-Ro- zenburg. Het centraal bureau wordt gevestigd in het Ge zondheidscentrum aan de Struytse Hoeck 92 F te Helle voetsluis. Daarmee krijgt het maatschap pelijk werk een accommodatie die aan alle eisen voldoet, waardoor men verwacht nog meer dienstbaar te kunnen zijn. Ook de spreekuren, die gehouden werden in de ruim ten van de, stichting aan de Glacisweg in Hellevoetsluis, verhuizen mee naar het nieu we gezondheidscentrum. Het bureau voor rechtshulp houdt voortaan spreekuur op de maandagmiddag van twee tot vier uur. Het consultatiebu reau voor alcohol en drugs van de dr. Herman K. Bouwman stichting heeft spreekuur op de eerste en derde dinsdaga vond van de maand van zeven tot negen uur 's avonds of na telefonische afspraak (010- 853777). Het nieuwe telefoon nummer van het centraal bu reau is 01883-16584. Schiedam De straat in de Schiedamse bin nenstad, die Bagijnhof heet, vormt een laatste herinnering in deze stad aan de in het eind van de twaalfde eeuw ontstane vrouwenbeweging van de begijnen. Vrouwen, die vroom wilden leven en een kuis leven leidden. Zij waren ech ter geen kloosterlingen, legden dan ook geen kloostergeloften af en konden dan ook bijvoor beeld privébezit hebben. Aan deze boeiende be weging wijdde Florence W.J, Koorn vorig jaar een studie 'Begijnhoven in Holland en Zeeland gedurende de middeleeuwen'. De schrijfster, die middeleeuwse geschiedenis studeerde, do ceert thans aan de rijksarchiefschool. We vermelden deze studie, omdat, zij het sum- - mier, ook Schiedam aan de orde komt, in direc te zin op nog geen twee bladzijden van de in totaal 135 pagina's tellende eigenlijke tekst- De dissertatie maakt wel een vergelijking mo gelijk van de Schiedamse begijnenbeweging met die elders in het graafschap Holland en Zeeland. In dit graafschap overheerst het be gijnhof: een afzonderlijke rechtseenheid, die ui terlijk afgescheiden was van de buitenwereld en afzonderlijke woonhuizen bevatte, in tegen stelling tot het begijnhuis dat vooral in Duits land en het franstalig deel van België voor kwam. Het eerst worden de begijnen in Schiedam ver meld in het testament van Aleid van Holland uit 1271. Aleid bedacht hen met vijftien pond. Van alle geestelijke instellingen, die zij begun stigde, was dit bedrag opvallend hoog. In de meeste andere steden of dorpen ontvingen de begijnen vijf of tien pond. Hieruit blijkt een bij zondere voorkeur van Aleid voor Schiedam. De schrijfster acht het zeer waarschijnlijk dat Aleid zelfs het begijnhof hier gesticht heeft. Maar daar zet ik een vraagteken bij. De gege vens laten te weinig ruimte voor zo'n vergaan de uitspraak. Bier De begijnen hadden zowel stedelijk als kerke lijk een aparte positie. Soms waren stedelijke functionarissen belast met toezicht. Ook in de lijsten van stedelijke functionarissen uit Schie dam vinden we personen, die de titel hofmees ter of begijnhofmeester droegen. De Schiedam se begijnen genoten in de zestiende eeuw vrij stelling van accijns op bier dat zij gezamenlijk dronken. Privégebruik was niet accijnsvrij. Bier was in die tijd, toen men nog geen koffie of thee kende, de volksdrank. De begijnen wa ren ook vrijgesteld van de burgerplicht om de wacht te houden. Een specialiteit van de begij nen was het bidden bij graven. Het vormde in Schiedam zelfs een inkomstenbron. door Herman Noordegraaf Schiedam kende ook een kapel op het hof (ter plekke staat nu het pand Oude Kerkhof 5). Volgens de overlevering was Gerrit Jacobs- zoon, een priester die in 1574 de martelaarsdood stierf, de laatste rector van de begijnen. De Re formatie betekende het einde van het Schie damse begijnenhof. Groot is het niet geweest. In de zestiende eeuw stond aan de westzijde een rijtje van zes huizen en aan de noordzijde een huis naast de kapel. Daar was ook de poort (dus'aan de zijde van het Oude Kerkhof). Net als in meerdere andere steden was het begijn- hol vlakbij de parochiekerk (de Grote of Sint Janskerk) gelegen. Vragen Uit de studie van Koorn verneemt men op zichzelf weinig nieuws over Schiedam. Dat was ook niet de bedoeling van de schrijfster. Wel zijn er veel vragen voor. onderzoek toegespitst op Schiedam: hebben de Schiedamse begijnen geleden onder het pauselijk verbod in 1317 en de daarop volgende vervolgingen? Hoe zat het erfrecht in elkaar? Hoe de interne organisatie? Uit welke maatschappelijke groepen waren ze afkomstig (adel, gewoon volk)? Hoe voorzagen zij in hun levensonderhoud naast het bidden voor het zieleheil van de doden? Kortom, nog genoeg vragen die .open liggen voor historisch onderzoek in Schiedam. De voor handen zijnde, beperkte gegevens zullen lang niet in alle opzichten antwoord kunnen geven. Maar wie zich erin wil verdiepen, leert aan de hand van Florence Koorns boek in ieder geval de juiste vragen te stellen. En zoals be kend begint een goed onderzoek met het stellen van de juiste vragen. Rozenburg De vermistif* Wim Engelhard (12) uit ik zenburg is terecht. Nadat hij na moeilijkheder van school was gestuurd gini hij naar een .vroegere kenni; in Rotterdam, die verzuimde zijn oyders in te lichten. De jongen is inmiddels weer in zijn ouderlijke woning te ruggekeerd. Vlaardingen £en 18-jarigt Rotterdammer is zaterdag nacht door de politie betrap bij hei vernielen van een tt clamebord op het statioc Vlaardingen-centrum. Omdat er de afgelopen week. einden voor het vertrek vat de laatste trein naar Rotter dam veel vernielingen word«r gepleegd hield de politie eer oogje in het zeil. Gordelweg: Leuk app. nabij wirikelbuurl Berg weg gel. op de Ie el. Ind.: 3 kmrs, tollet, keu ken en balkon. Inlichtingen; Mak.kntr IMOVA B.V. 070-635969 Of 01819-14377 ERKEND VERHUIZEN IN BINNEN- EN BUITENLAND Tel. hoofdkantopr Vierpolders/Brielle 01810-4677 Regular removal service lo U.K.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 2