20 ROTTERDAM i Verlies glastuinbouw gemiddeld vier procent Staking RDM afgelopen Bloed móést vloeien om eer van Turkse familie te redden 'Ik ben Bobo...' Tien jaar geëist wegens moord op landgenoot k*-V- Beroepen Resultaat in 1980 beter: Sieraden gestolen ffwï Icto over kern wapens Rotterdams Nieuwsblad woensdag 17 maart 1982 RZ/RV/Ry/RW Botterdam ,,Het was onmogelijk om deze zaak met een ge sprek op te lossen. Er móést bloed vloeien." Uiterlijk onbewogen vertelde de 25-jarige Turkse kok gister avond voor de Rotterdamse rechtbank, waarom hij de eer van zijn familie had moeten wreken. Op 27 november vuurde hij in een pand van een Turks expeditiebedrijf aan de Lan ge Hilleweg van dichtbij met een pistool zeven a acht ko gels af op zijn landgenoot Muhammed Zan (22), die le vensgevaarlijk gewond raak te. Ongeveer drie weken la ter overleed hel slachtoffer. Aan het misdrijf ligt een vrij ondoorzichtige familiesitua tie ten grondslag. De dader door Robert van de Roer woonde al geruime tijd in bij zijn halfbroer. Deze heeft uit zijn eerste huwelijk met een Nederlandse vrouw een zoon met als naam Birol. De vrouw, met wie de half broer momenteel getrouwd is, heeft op haar beurt uit een eerder huwelijk een dochter, genaamd Eva. Birol en Eva waren verliefd op el kaar en ook verloofd. Op een gegeven moment moest Birol naar Turkije om in militaire dienst te gaan. Eva bleef achter en kreeg een verhouding met Muham med Zan, zo vernam de late re dader van horen zeggen- Na verloop van tijd kwamen hem bovendien 'verhalen' ter ore, dat Zan zich 'mi nachtend' zou hebben uitge laten over Eva. Hier was maar een conclusie .mogelijk: Zan had de eer van de familie aangetast en moest worden gedood, aldus de kok. „Omdat Zan het zou hebben gehouden met de vrouw van zijn neef. Wij Hollanders -kunnen ons 2o*n gedachte HERVORMDE KERK -Beroepen ie Badhoevedorp: J. van den Berg, Spijkenisse; te Rjjnsaterwoude: kand. J.P. Kraaijeveld, Utrecht: te Kollu- merzwaag: S.J. Seionen, Fer- werd; te Haskerhorne: kand. T. Dankers, Zeist; te Lunieren: j. den Besten, Ede; te Belling- ^wolde: kand. A.J.C. Witte, BJijham Aangenomen naar 'Sebaldeburen: kand. J. Breure, Streefkerk; naar Koudekerk 'aan den Rijn: A.L. Lapré, Til- ,burg; naar Nijkerk. E.M., Bak ker, Veenendaal; naar Span- -num: kand. W.P Ferguson, 'Utrecht. :geref. KERKEN Beroepen te Leusden; G. van Belzen, Minnertsga; te Almelo: p. Schelling, Heinkenszand: te Leeuwarden: R- de Pee, Kol- lum; te Eindhoven: J. Cbr. Pennekarnp, Schiedam. Aan genomen naar Garijp; H, Roo- ze, Roosendaal; naar Loosdut- nen: A, Heuzeveld, Haarletn- 'Oost; naar Leiden: P. van den Beukei, Voorburg. -GEREF. KERKEN (vrijgem Beroepen te Winschoten: J. van de Wetering, Harkstede. •NED. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Maassluis: A.H- Algra, Shedrecht CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Sassenheim: kand H.G.L. Peels, Apel doorn- Bedankt voor Zeist: R. Kok, Damwoude. GEREF GEMEENTEN 'Beroepen te Slikkerveer: J.J. van Eek veld, Zeist; te Putters- hoek: A. Moerkerken' Nieuw- .Beijerland; te Rotterdam-West: M. Mond na. Waarden burg. Bedankt voor Oud-Beijerland D. Hakkenburg, Lisse; voor Werkendam: J. Mijnders, Vee nendaal; voor Rijssen, voor Melissant en voor Fort McLeod (Canada); A. Moer kerken, Nieuw-Beyerland. GEREF. GEM. IN NED. Beroepen te Alblasserdam: F- Mallan, Rhenen, die bedankte voor Uddel. baptistengemeenten Beroepen te Almelo: G. van 't Wout, Arnhem. ADVERTENTIE kdemners- Enz, enz. van Riemsdljkweg 23 Rotterdam-Zuid - 1 i waai naven Z2, J industrieterrein) -^Tel. 010-29.92.22 niet voorstellen"1, overpeins de officier van justitie mr. H. de Doelder gisteravond. „Dit is een totaal andere bele vingswereld." Aardige man Een Turkije-kenner en de psychiater hebben geconclu deerd, dat in dit geval duide lijk sprake is van eerwraak. Tegenover de politie en de rechter-commissaris heeft de verdachte alles bekend en verteld, dat hij geruime tijd met het plan had rondgelo pen om Zan te doden. Gisteren kwam hij met een nogal warrige verklaring, dat hij tot zijn daad was ge komen door het gebruik van alcohol op de bewuste dag, „Een geweldige tweeslachtig heid", oordeelde mr. De Doelder, die niettemin 'de voorbedachte rade' bewezen achtte. „Het beroep op alco hol vertroebelt de zaak al leen maar." De officier verbaasde zich er over, dat de verdachte op grond van 'verhalen' en 'rod dels' had gehandeld, „Hij heeft niet gevraagd hoe Mu hammed over deze zaak dacht en heeft hem niet zelf gehoord." Mr. De Doelder sprak van een 'koelbloedige afslachting' en eiste wegens moord tien jaar gevangenis straf. „Deze straf is 2eer menselijk in vergelijking met de straf, die verdachte het slachtoffer heeft toebedacht en opgelegd." Raadsman mr. S. Ivens, die de eis onnodig hoog vond, beklemtoonde, dat het juist de roddels zijn, die de eer van een Turkse familie aan tasten. „En dit wordt door middel van wraak schoonge wassen." Mr. Ivens zag zich in ver warring gebracht door de ge wijzigde verklaring van zijn cliënt ter 2itting, maar weet dit aan de psychische toe stand van de verdachte. De ervaren advocaat zei, vergelijkend met andere moordzaken uit 2ijn loop baan, dat hij helemaal niet het gevoel had, dat hij met 'een moordenaar* te doen had. „Dit is een bijzonder aardige en geschikte man." Uitspraak op 30 maart. mm Staken is TTV a mWÊ a a niet leukm w sr. De actie bij H YO gaat onverminderd door.... Vlaardingen De dok ken van Vlaardingen Oost Bedrijven zijn verlaten. Al ruim anderhalve week blijven de vorkheftrucks onaangeroerd in de lood sen en toornen hijskranen onbewegelijk en vergeten boven de schepen op de hellingen uit. Pallets en ankerkettingen slingeren hier en daar over de kade. Regenplassen maken de aanblik nog somberder: een wilde staking. Slechts een eenzame meeuw, die doelloos tussen de me taalconstructies door zeilt, spreidt enige activiteit ten toon. In één van de dokken hangt een handjevol matro zen gelaten over de reling van één van de schepen of zijn met wat klein werk be zig. Ook de schepelingen zijn tot verplicht toekijken ge doemd, hoewel ze begrip voor de situatie kunnen op brengen, laten ze de stakers weten. De zaak ligt plat. Terwijl aan de andere kade, bij Swart- touws havenbedrijf, het la den en lossen onverminderd verder gaat, komt zo goed als geen enkele werknemer van het scheepsreparatiebedrijf HVO nog het terrein op. Al leen een ploegbaas en een machinist zijn bij de dokken aanwezig. De eerste haalt zijn schouders op. Je doet niet veel, geeft hij toe, je leest je krantje en er gaat heel wat koffie naar binnen. Maar iemand moet tenslotte op de zaak blijven passen. Straks moet je toch weer een keer aan het werk en dan moet het materieel in orde zijn. Voor de achterpoort houden postende arbeiders toezicht. De vrachtwagens van Swart- touw kunnen ongehinderd over het terrein rijden, de rest wordt afgewimpeld. „Hé Piet, hier is iemand die op het terrein moet wezen, zegt- ie. Voor onderhoud of zo. Wat doen we?". „Niemand het terrein op", antwoordt Piet resoluut door de walkie- talkie. „Dat kunnen we nou niet hebben. Ze komen maar een andere keer terug". Handen vol Piet is Piet Boogaard, sta kingsleider bij HVO. Zijn tijd Rotterdam De RET heeft sinds kort een nieuw tramrijtuig aan het wagenpark toege voegd- Via een kleurrijke folder stelt het voertuig zich aan het publiek voor. 'Ik ben de nieuwe tram voor Rotterdam van het type Zwevend Geleed Tramtuig-6, Mijn ui terlijk is wat hoekiger geworden maar dit vereenvoudigt de reparatie bij aanrijdings- schade. Industrieel vormgever W.M. Groe nenboom heeft mij de kleuren geel/bruin en oranje/grijs meegegeven'. En zo vertelt het voertuig alles over zijn ei gen mogelijkheden. Dat wanneer de tram stopt, zijn lampjes gaan branden en dat zijn asvolgorde Bo'Bo'Bo' is. Dat is leuk, maar waarom hebben ze je dan geen 'Bobo' ge noemd? Is in ieder geval minder 'zweverig' en voor je passagiertjes makkelijk te onthou den. is spaarzaam. Hij hoit van links naar rechts en wordt voor elk wiswaqe aangescho ten. „Wil je geloven, dat ik er af en toe gek van word", bekent hij, als hij in de kan tine even uitblaast en ie- door Cock Rijneveen mand hem een kop koffie in zijn handen drukt „Nu vra gen ze me zelfs om bij andere bedrijven stakingen te orga niseren. Denken ze soms, dat ik hier mijn handen niet vol heb? Kunnen ze daar dan zelf niks voor elkaar krij gen?" De druk die op het stakings comité ligt, is hem aan te zien. Bijna twintig uur heeft hij gisteren gemaakt, 2egt Boogaard. Onderhandelen met directeur Blok. dan 'sa- vonds vergaderingen en de volgende dag weer de colle ga's toespreken op de werk nemersvergadering. „We kunnen en mogen nu niet opgeven", drukt hij hen op het hart. „Jongens, we moe ten goed begrijpen, als wij dat doen, zijn we onze centen en ons gezicht kwijt". er zijn geen escalaties en dat moeten we zo houden. Wie suggesties heeft wat we nog meer kunnen doen, komt maar naar me toe... Maar we doen echt wat we kunnen". De actie gaat dus onvermin derd door. Het begint er zelfs op te lijken dat, zowel direc tie als stakers, het principe hanteren van 'buigen of bar sten', „Ik sta hier voor mijn recht en ik ben bereid deze actie lang vol te houden", zegt Arie Noordhoek strijd lustig. Zijn makkers knik ken. Met een aantal van zijn collega's staat Tpj bij de ach terpoort van het HVO-com- plex te posten. „Alleen... ik hoop dat we het wel zolang vol kunnen houden, tot hij door zijn knieën gaat". En hij is dan directeur Blok. Behouden Er heerst onbegrip. Waarom geven directeur Blok en de zijnen niet toe? „Elke dag", zegt Boogaard, „elke weer hoop je dat de zaak is geregeld. Reken maar dat de meeste mensen het efg vin den, hoor, wat er nu gebeurt Het is een triest gezicht ja, die lege dokken. Het is ook onze tent, niet alleen die van Blok. Wij willen wel gaan draaien, maar dat wordt ons onmogelijk gemaakt dor dt, regering en door Blok, Van' mij hoeft het echt niet langer te duren, begrijp me goed., we willen alleen behouden wat we nu hebben". In het wachtlokaal bij de hoofdingang reageert Flip van der Velde niet veel an ders. „We mogen echt wel eens met een vuist op tafel slaan. Ik vind het een verve lende 2aak. Maar waar hei om draait, doorbetaling van het volledige salaris bij ziek te, dat weerhoudt mij ervan weer aan de slag te gaan. Om er twintig procent" vanaf te halen, dat is pure diefstal. Oi niet soms?". Front Van ophouden is echter hele maal geen sprake. Integen deel. Was de stemming bij de eerste stakingsdagen nog wat lauw en verdeeld, nu vor men de werknemers een vast front. Klampen zich aan el kaar vast en staan volhar- derd achter de eis van. hon derd procent ziekengeld. Hoe Ian het ook gaat duren, dat kan ze niet bommen. Sommi gen vragen zelfs om hardere acties; Blok moet toegeven. „Luister nou", zegt Piet Boo gaard, „zoals het nu gaat, is onze actie een voorbeeld voor andere bedrijven. De staking verloopt ordentelijk, Den Haag De bedrijven met overwegend glas hebben in 1980 gemiddeld een ver lies geleden van 18.580 gul den of vier proeent van de kosten. In 1979 was dat nog negen procent. Dertig pro cent van de bedrijven maak te winst. Hun aandeel in de totale produkiie was 43 pro cent. Dit blijkt uit de cijfers, die het Landbouw Econo misch Instituut (LEI) in Den Haag heeft bekend gemaakt. De bedrijven met overwe gend groente hadden gemid deld een resultaat van even meer dan tweeduizend gul den of één procent van de kosten. De snijbloemen had den een negatief resultaat an ruim 50.000 gulden of tien procent. De potplanten hadden een negatieve op brengst van ruim driedui zend gulden of één procent. De bedrijven in het Zuidhol landse glasdistrict boekten gemiddeld een resultaat van tienduizend gulden of twee procent. In de rest van west- Nederland was dat een ver lies van 41.000 gulden of tien procent. Elders was dat 45.000 gulden of vijftien pro cent. Uit de cijfers blijkt dat van de bedrijven met één onder nemer van 45 jaar en ouder mèt een opvolger het het beste doen met een negatieve opbrengst van bijna 1900 gul den. Dergelijke bedrijven zonder opvolger boekten een verlies van elf procent of bij na 33.000 gulden. Bedrijven met meer ondernemers als broers en anderen boekten gemiddeld een resultaat van 15.000 gulden. Bedrijven met vader en zoons hadden een negatieve opbrengst van 17.000 gulden. De ondernemers verdienden gemiddeld 40.620 gulden. Volgens de cijfers van het LEI was het gezinsinkomen gemiddeld 65.600 gulden en gaven deze families ruim 58.000 gulden uit, waardoor er 7500 gulden gespaard werd. Het totale gemiddelde inko men in een groentebedrijf was in 1980 ruim 81.600 gul den, zij gaven ongeveer 58.000 gulden uit. Op een snijbloemenbedrijf was het inkomen bijna 43.000 gulden en werd er ruim 56.000 gul den uitgegeven, waardoor er bijna 14.000 gulden werd in geteerd. Op een potplanten- bedrijf was het totale inko men bijna 69.000 gulden en werd er 64.900 gulden uitge geven. Het LEI becijferde de totale bezittingen van de onderne mers van de glastuinbedrij- ven op ruim één miljoen gul den gemiddeld per bedrijf. Ruim zestig procent daarvan waren duurzame produktie- middelen, bijna een kwart overige bezittingen als wo ningen en vijftien procent aan voorraden, vorderingen en geldmiddelen. Gemiddeld was van de één miljoen gul den ruim 550.000 gulden of 53 procent eigen vermogen. Rotterdam Onbekenden hebben uit een woning aan hel Charloisse Hoofd voor twintig mille aan sieraden gestolen Zij forceerden de huisdeur. Uit een douaneloods aan de Stadionweg verdwenen 26 dozen met scanners met een waarde van 600 gulden elk en een gro te hoeveelheid whisky. Inbrekers verbraken het hangslot. In de Van Meelstraat werden op een afgesloten terrein drie containers opengebroken. De buit bestond uit 31 dozen met T-shirts, 31 do?en met hoeslakens en slopen en zeven dozen met kinderblouses. ADVERTENTIE. betpreelkl voor. i BESPREEKBUREAU tel 010-128231 Coolsingel 67 - Rotterdam geopend dagelijks van 11 00-1700 uur zaterdags van 09 0O-13 00 uur Rotterdam De tegenhan ger van het Interkerkelijk Vredesberaad, het ICTÖ, houdt woensdag 17 maart de Prinsessekerk een bijeen-: komst, waarbij drs. P.B.R-de Geus, in het vorige kabinet minister van defensie, ver telt over de recente ontwik kelingen in de kernwapen- problematiek. Het Interkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwapening (ICTO) is pen politiek gezien gematigde organisatie, die de bewapening wil terugbren gen, echter zonder de verde diging van de rechtsstaat gevaar te brengen. De avond heeft plaats in de Prinsessekerk aan de Staten- singel en begint om 20.00 uur. Informatie over het ICTO kan men krijgen bi} G.J.Stinissen, telefoon 510272. Rotterdam De wilde staking bij de Rotter damse Droogdok Maatschappij (RDM) is gis termiddag even na drieën beëindigd. „We waren bang voor escallatie. Vrijdag zijn er al klappen gevallen en dat is de zaak niet waard", verklaarde Rinus VIschschraper, voorzitter van de bedrijfsledengroep, de plot selinge afloop. Gisterochtend legden 700 personeelsleden het werk neer met als inzet de uitbetaling van het loon over afgelopen vrijdag, toen bij de -RDM tegen de ziekengeldplannen wera gestaakt. De directie willigde die eis, overleg met de Raad van Bestuur van RiJD Schelde Verolme, niet in. Daarna blokkeert» een groep van tweehonderd man de pood- De overige 500 werknemers togen na veel cussïe weer aan het werk. Bij de beslissing van de stakers om de blok* kade op te heffen speelde ook het verzoek van de Industriebond FNV een rol- Telew* nisch had districtsbestuurder Herman Berk hout erop aangedrongen om te stoppon. j

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4