m Stunteligheid van de directie oorzaak van alles' GRAAG .GEDAAN. Bouw nieuwe metrolijn nadert einde /SOM Raadscommissie maakt proefrit CDA heeft tijd nodig om na te denken.... Wilton-man Eijkenboom: Ook honderd procent ziekengeld Van Nelle f f Rotterdams Niejwsbiad woensdag /RY/RW/R5 17 maart 1932 Ondernemings-raadsecretaris J. Eijkenboom met een deel van zijn achterban voor de poort van Wilton-Fije- noord Schiedam „Dat we gedagvaard zijn, is op zich niet zo'n probleem. Dat kan ver helderend werken. Maar ik vind het toch een zeer zwaarwichtige zaak dat ik, en met mij nog twee leden van de onderne mingsraad, door onze eigen directie voor de rechter zijn gesleept". De teleurstelling straalt van het gezicht van J. Eijkenboom, secretaris van de on dernemingsraad, voorzitter van de be- drijfsledengroep en lid van de bondsraad van de Industriebond FNV. Hij moest maandag in Amsterdam opdraven voor de rechter-commisaris voor een voorlopig ge tuigenverhoor van kaderleden en di strictsbestuurders van de FNV. „Het zal ongetwijfeld van invloed zijn voor de verstandhouding tussen ons en de directie", zegt de man, die dagelijks in het wijkcentrum De Bever te vinden is waar stakende werknemers komen 'stempelen*. „Duidelijk is wel dat ik, als alle ellende achter de rug is, ik de directie daarover zal spreken. Het laatste woord is daar nog niet over gesproken". De 60-jarige Eijkenboom zorgde in het ge tuigenverhoor wel voor de vrolijke noot. „Tja, het was best wel lachen", beaamt hij. „Ik begon al te vertellen dat ik dan wel ontboden was, maar dat dat wel kosten met zich meebrengt. Ik had net op de hoek bij Broodje van Kootje twee broodjes kaas en een kop koffie gekocht, totale kosten een tientje. Dat heb ik de rechter gezegd. Ik wilde dat geld terug en wc hebben elkaar uiteindelijk bij honderd gulden gevonden. Een stakingsdag (70 gulden), de kosten bij Kootje en een di neetje van twintig gulden". Eijkenboom, die er van overtuigd is dat de directie van Wilton Fijenoord bakzeil haalt met de eis dat de Industriebond voor de schade moet opdraaien, vertelde de rechter eveneens dat hij vond dat de boel onder de stakers beter georganiseerd is dan bij de directie. „En dat", heb ik die man gezegd, ondanks het feit dat we toch een dagje te gast zijn geweest bij het Adriaan Volkerhuis waar we erg gastvrij met koffie werden ontvangen. Die man kon er geloof ik wel om lachen". Stuntelig Toch is Eijkenboom nog altijd boos Op zijn eigen directie vooral, „Door het stun telig optreden van de directie is die wilde staking ontstaan. Wij als kaderleden van de bond wilden maandag helemaal geen staking. Ais dat idiote kort gedmg niet was aangespannen en de directie de Indu striebond er wel bij had betrokken was die wilde staking nooit uitgebroken. Wij hadden plannen om eventueel donderdag te staken als het overleg in Zoetermeer niets zou opleveren. De directie stapte echter naar de rechter en dat pikten de rpensen niet". „We hadden als kaderleden natuurlijk wel voorbereidingen getroffen. Op 4 maart kreeg de directie een ultimatum maar twee dagen later kwam de uitspraak van de rechter dat we ons niet met stakin gen bij Wilton in mochten houden. Ook daar ben ik trouwens enorm teleurgesteld in in de directie. Op deze manier kan de bond niet functioneren". Verrassing „Die maandag kwam de wilde staking ook voor ons als een volslagen verrassing. We hadden pamfletten uitgedeeld om de men sen in te lichten dat de Industriebond niet mee zou doen. Toen ontstond de woede onder de mensen en hebben ze de zaak platgegooid. Als voorzitter van de be- drijfsledengroep heb ik de taak op te ko men voor de belangen van de mensen. Vandaar dat ik'De Bever heb afgehuurd en heb geadviseerd om te registreren. Toen de uitspraak van het overleg tussen werkgevers en de bonden bekend was hebben we andermaal geprobeerd de mensen weer aan het werk te krijgen. Maar de grootst mogelijke meerderheid wilde actie blijven voeren*'. Eijkenboom heeft dit alles voi overtuiging aan de rechter-commisaris uit de doeken gedaan. „Zoals ik hem ook gezegd heb dat ik steeds meer twijfels krijg over dat de mocratisch functioneren van de volksver tegenwoordiging. Ze beloven de kiezers koeien met gouden horens maar als ze eenmaal de stemmen binnen hebben dan komt daar niets van terecht. De mensen voelen zjch in hoge mate belazerd door de regeringspartijen, dat is nu tot uiting ge komen". De actieve Wilton-man, die gebukt gaat onder telefonische bedreigingen en zich dat enorm heeft aangetrokken, meent dat de gespannen situatie ten opzichte van de directie nog lang niet voorbij zal zijn. „Ook al is de staking opgeheven dan moe ten we toch gaan onderhandelen over de uitbetaling van de stakingsdagen. Ten slotte is en blijft de directie verantwoorde lijk voor de staking, dan moet zij ook de consequenties aanvaarden. Want nog maals, als dat stuntelige kort geding niet was aangespannen dan was er of geen sta king geweest of pas donderdag". Een nieuwe, nog lege lijn. Rotterdam „Én ja hoor, hij toetert nog ook", grinnikt VVD-raadslid Kerstholt, doe lend op zijn partijgenoot Reus die bezig lijkt met het testen van het nieuwe metrorijtuig. Reus heeft de bestuurder zo ver gekregen dat hij zijn plaats even afstaat en begint vrolijk de nieuwe toeter in te werken terwijl hij tegelijkertijd de snelheid zo doei oplopen, dat Kerstholt verschrikt vraagt of we daarvoor allemaal wel ver zekerd zijn. Grappig incident tijdens een proefrit op de nieuwe metro lijn oost-west, waarbij de Het gezelschap bekijkt het restant van de oude sociëteit 'Eendracht maakt macht', nu ondergronds. raadscommissie voor ruimtelij ke ordening gisteren aanwezig was. Het nieuwe traject, dat op 7 mei officieel geopend zal worden, ligt er nu nog verla ten bij. De metrorijtuigen staan keurig opgepoetst te wachten op de eerste reizigers. De betonnen wanden en per rons nog maagdelijk schoon. Kortom; zeven weken voordat Rotterdam met zijn nieuwe hoofd vervoerslijn zal kennis maken, lijkt het traject nu nog een klein station 's morgens in de vroegte. De gemeenteraadsleden kre- AJU QflU I IViC" gen gisteren alle informatie over de nieuwe metrolijn, die loopt vanaf de Coolhaven naar de Capelsebrug. Het gedeelte, dat 7 mei officieel geopend wordt, telt tien haltes. De kruising met de oude metrolijn noord-zuid heeft plaats op het Churchillplein. Voor alle dui delijkheid: Vanaf het Centraal Station kan men dus niet rechtstreeks naar Capelle maar moet men op het Chur- chïllplein (bij de Beurs) over stappen. De nieuwe metrolijn heeft de volgende haltes: Coolhaven, Dijkzigtziekenhuis, het Een- drachtsplein, het Churchill- plein, de Blaak, Oostplein, de Gerdesiaweg, de Voorsehoter- laan, de Kralingse Zoom en Capelsebrug. In mei 1983 zal dit traject verlengd worden naar Ommoord, het jaar daar na hoopt gemeentewerken de aftakking naar Zevenkamp af te ronden, waarna in 1986 het gedeelte Coolhaven - Marconi- plein het gigantische project zal afsluiten. Rotterdam voegt dan aan zijn metronet zeven tien kilometer bij. Totaal mag de havenstad zich dan buigen op een metronet van veertig kilometer en een traihlijnen- net van honderd vijf tig kilome ter (Inclusief de uitbreiding naar Schiedam-noord). E. Zeevenhooven van ver- voersontwikkelmg bij de, RET verwacht in de loop der jaren nog meer uitbreidingen in het openbaar vervoer maar dan toegespitst op de sneltram. De metro is te kostbaar en biedt volgens Zeevenhooven de meeste voordelen op een gro tere afstand. „De sneltram heeft relatief korte loopafstanden en meer haltes dan de metro. Aange zien de toekomstige woonge bieden niet uitermate groot zullen worden, biedt de snel tram daar het meeste uit komst. Daar komt bij dat on derzoek heeft uitgewezen dat passagiers bereid zijn langer te Jopen naar een station naar mate hun reis langer is. Voor korte afstanden lijkt de snel tram dan beter." Op het eerste traject worden in totaal negentwintig rijtui gen ingezet, waarvan drie re-' serve. De metro/sneltram gaat tijdens de spitsuren om de vijf minuten rijden, daarbuiten om de ze venen halve minuut. Op elke halte is een kunst werk aangebracht. Station Eendrachtsplem heeft als eni ge een restant van de oude so ciëteit 'Eendracht maakt macht' op de muur aange bracht. Volgens projectleider Smeele van gemeentewerken is dit sociëteitsgebouw het eni ge dat voor de metro moest wijken. Zeevenhoven verwacht dat de nieuwe metro vijfenzestigdui zend mensen per dag zal ver voeren. Bij de huidige metro lijn bedraagt dit aantal negen tigduizend. De bouw en de aanleg van het elektrisch materieel verloopt volgens verwachting. Volgens projectleider van gemeente werken, T J.F.Smeeie, zullen op 7 mei alleen de toegang tot de stations bij Dijkzigt, Cool haven, Gerdesiaweg en de Voorschoierlaan niet af zijn. Het passagiersaanbod kan dan al wel verwerkt worden. De raadscommissie ruimte lijke ordening maakt een proefrit. Rotterdam De directie van het levens- en genotmid- deienconcern Van Nelle-Las- sie in Rotterdam heeft toege zegd honderd procent zie kengeld te zullen betalen. Het bedrijf heeft de Indu striebond FNV gisteren schriftelijk laten weten dat toezegging vooraf gezien moet worden in het licht van de totale cao-onderhandelin gen die nog op stapel staan. De aanvulling geldt volgens districtsbestuurder Piet Jan sen van de Industriebond voor alle vVerknemers in de drie vestigingen. De bond had het bedrijf een ultima tum gesteld dat morgen zou aflopen. Jansen vermoedt dat de sta kingsactie van afgelopen vrijdag bij de Rotterdamse vestiging ook druk op de ke tel heeft gegeven. Het pro- duktiepersoneel deed toen in groten getale mee aan de landelijke actiedag van de FNV en-daardoor stagneerde de produktie. Behalve in Rotterdam ma ken in Wormer ongeveer zestig werknemers toverrijst en in Meppel tachtig werk nemers koffie en thee. Alweer over Zestienho ven Tja, we kunnen het ook niet helpen dat de poli tiek bezig is er een potje van te maken. Met de Statenverkiezing, vol gende week woensdag, voor de boeg ts het nut tig elke koers verlegging even te signaleren. Het verdient daarom aandacht, dat het CDA zowel in de Rotterdamse gemeenteraad als in de Rijnmondraad gevraagd heeft om 'Zestienhoven* een maand later te be handelen. Het CDA is er nog niet uit, zoals dat heet. Het CDA heeft nog wat tijd nodig om te zien of men intern nog op één lijn kan komen over de opvattingen over het structuurschema b urgerl uchtvaartterrei- Dat uitstel Is frappant, omdat het CDA tijdens een propaganda-avond in Atlanta, voor de Sta tenverkiezing er geen misverstand over heeft laten bestaan, dat het in de Staten op de bres zal staan voor handhaving van de luchthaven op Zestienhoven. Desnoods mag het vliegveld ver plaatst worden naar Schieveen, maar dan is de rek er voor wat het CDA betreft wel uit, zo bleek op deze vergade ring. Een duidelijk standpunt, zou men zeggen. Dat beeld werd vorige week maandag In de Tweede Kamer nog versterkt, doordat de hele CDA- fractie voor de motie van Neelie Smit-Kroes (WD) stemde, waarin de regering werd ge vraagd sluiting van Zes tienhoven niet te over wegen. De verdere ontwikkelin gen volgend is het ver standig je even af te vra gen welke rol Provincia le Staten in deze hele luchthavenkwestie spe len. Het antwoord is: geen enkele. Wat het CDA in de Staten over Zestienhoven vindt, is dus eigenlijk niet zo be langrijk. Veel interes santer is het wat de frac ties in de Rotterdamse raad en in de Rijnmond- raad ervan vinden. En die houden zich nadruk kelijk op de vlakte. De CDA-fractie in de Rijn mondraad vindt er nog niet meer van dan dat in het voorstel tot sluiting en verplaatsing van de luchthavenactiviteiten naar Schiphol Zestienho ven te negatief beoor deeld wordt en dat te ka rig wordt ingegaan op de mogelijkheden van een andere plek in deze regio. Uit de fractie in de Rot terdamse raad komen verschillende geluiden: van een onverbiddelijk 'neen' tegen sluiting zon der alternatief, tot de be reidheid mee te werken aan een met de PvdA te sluiten compromis. Dat compromis houdt slui ting in, op voorwaarde dat er in het structuur schema burgerlucht vaartterreinen een alter natieve lokatie wordt aangewezen, die overi gens niet in Schieveen en niet in de Hocksche Waard mag liggen. En door Koos de Gast. dat maakt het alterna tief tot een utopie en het compromis voor het CDA tot een lege doos. Het is dus goed even vast te stellen, dat men met het CDA wat Zes tienhoven betreft, nog alle kanten uitkan. Voor de hand liggende vraag is hoe dat komt. Voor wat de Rotterdamse fractie betreft moet men het zoeken in de richting van de achterban: het af delingsbestuur dat met de leden op 30 maart de kandidatenlijst en het verkiezingsprogramma nog officieel moet vast stellen. Die achterban is duide lijk geporteerd voor het handhaven van Zestien hoven totdat er een ge lijkwaardig alternatief beschikbaar is (en geen landingsstrip voor enig lokaal gericht Iuchtvcer- keer). Raadsleden, die van die lijn afwijken, kunnen nauwelijks re kenen op een hoge klas sering op de kandidaten lijst voor de komende raadsverkiezing op 2 juni. Het heeft fractie voorzitter Bertus Bohré al, zoals dat heet. 'de kop gekost'. Op de ont- werp-kandidaten lijst staat hij nu op de vierde plaats. Hij heeft er nooit een geheim van gemaakt dat hij niet hangt aan een eigen Rotterdamse luchthaven. Als eerste op de ontwer- plijst staat nu Peter Pex. Hij is de bemiddelaar, die door het sluiten van een compromis met de j PvdA wil proberen Zes tienhoven zolang moge lijk open te houden. Zo- 1 lang wellicht, dat slui ting op de lange baan be landt. Het is hen er natuurlijk niet om begonnen (ooit gehoord, dat een politi cus het er om doet? maar het uitstel van de behandeling van Zes tienhoven in de raad komt Pex en de zijnen natuurlijk best uit. Hun stemgedrag over de toe komst van de luchtha ven kan zo op de defini tieve samenstelling van de kandidatenlijst niet meer van invloed zijn. Het bereiken van een compromis met de PvdA dient zowel in de Rotter damse raad als in de Rijnmondraad trouwens een tweede doel, Ook hierbij is het er de CDA- ers natuurlijk niet om begonnen (ooit gehoord, dat men het er om doet maar eenstemmig heid over Zestienhoven vergemakkelijkt straks in september de college vorming aanmerkelijk. En de kiezer maar den ken, dat het gaat om het belang van de luchtha ven en de 800 man, die er werken,... 3*1 Er zijn mensen die onze krant nog met lezen. Uw beste vriend oi vriendin misschien. Breng daar even g ^aajn; verandering in. Adj Maak hem oi haar abonnee. Zo gefikst en goed beloond! Want voor die klemej moeite krijgt u een originele pepermolen en zoutvat. res;_ ^°sfco cit Woonpla*ta:. Adres; f P°stcode: ^ele/ooQ. 2°ufvaf naar; Slimrdebn --

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5