ROTTERDAM 21 MMMM 3250: 10.000 Ifl kassen! Üooijman - Een a vond stappenmet do parketpolitie: HH DE KLERK Luxueus rundleder met apart licht/donker effect Val op schip 4I5] §f Hoiwdams Nieuwsblad donderdag SZ .W Vi PW'jcS 18 rnaart 1982 B1'* hebben nog een boete van u staan. door Robert van de Roer foto's Henk Speksnijder Wie niet betalen wil. moet brommen Rotterdam De directeur blijkt het type van de jon» ge zakenman, die het wel even zal regelen. Eerst kan hij zich de overtreding niet herinneren. Dan roept hij in een mengeling van zelf verzekerdheid en arrogan tie: „Oh, ik kom morgen wel betalen. Ik heb het nu niet" Als hij ziet, dat dit niet werkt, loopt hij toch maar naar boven om te kijken of hij nog niet ergens cheques heeft liggen, waarmee hij de 250 gulden kan betalen. Maar nee, hij komt maar tot 170 gulden contant. „Of u moet meegaan voor een nachtje, en dat u morgen iemand van kantoor het geld laat brengen", suggereert parketwachter Gerrit de Vries (43). „Naar het politie bureau? Een van mijn colle ga's? Wat denkt u wel?", grijnst de manager in spé be ledigd en zegt, dat hij op kantoor, op het vliegveld Zestienhoven, wel geld heeft. Het idee om zijn hospita te laten voorschieten wuift hij met dezelfde vanzelfspre kendheid weg. Hij probeert het nu op een andere manier: hij wordt kwaad. „Vindt u het met een beetje belachelijk om met vier man aan de deur te ko men voor 250 gulden?", briest hij. „U heelt er na tuurlijk niets aan, dat ik een fatsoenlijk burger ben. Dat dit allemaal maar kan van daag de dag..." Parketwachter Gerrit blijft rustig, zijn collega Jaap Jonkman (33) raakt lichtelijk geïrriteerd: „U maakt hier niet de dienst uit." „Dan moeten we maar naar het vliegveld", stelt Gerrit voor. „Ja, dat moet dan maar. Ik rijd wel met mijn wagen ach ter u aan", antwoordt de di recteur. „Nee, dan gaat u mee in de wagen", zegt Gerrit kalm. „Oh nee, ik ga niet in die wagen zitten", protesteert hij. Tegelijkertijd erkent hij zijn nederlaag en gaat naar binnen. Een minuut later staan we bij de arrestanten wagen. De directeur heeft een lange regenjas aan en draagt de traditionele atta ché-koffer. „Bent u ook van de politie'vraagt hij foto graaf Henk Speksnijder, die ontkennend antwoordt, en wil naast hem gaan zitten. „Nee, achterin". maant Gerrit. „O ja, arrestanten ho ren achterin. Het is ?ce/&§$J!»£ff! wat", vloekt de directeur. Hij smijt zijn kof fer op de bank en ploft neer in het gekooide deel van de wagen, dat met een glazen deur wordt afgegrendeld. Wij kijken hem aan door de deur en kunnen ons lachen niet yerbergen. Rekken Vijf minuten later draaien we Zestienhoven op. „Het kost het rijk een boel geld, die flauwekul", tiert de di recteur, als hij uitstapt. Gerrit en hij gaan. naar bin nen, terwijl wij wachten. Na enkele minuten zijn zc terug. De directeur komt tegenover ons zitten en bekent lachend: „Ik probeer het altijd net zo lang te rekken als het maar kan." Vlakbij zijn huis wordt hij afgezet. „Tot de volgende keer maar weer, hè. Goeie wacht", roept hij en steekt zijn hand op. „Ach, hij had verloren. Hij moest wel", zegt Gerrit, als hij onze ver bazing waarneemt. „Ik ken hem al langer..." Onbekend Een avond 'stappen* met de parketpolitie geeft een door- sneeblik van de samenle ving; werklozen, junkies, wao'ers en andere kansar men, maar ook gokbazen, di recteuren en andere sociaal sterkere burgprs. De parketpolitie is een van de meest onbekende afdelin gen binnen het Nederlandse advertenties I finten is meer dun 'n duk hoven je hoofd Rund leder op z*n mooist. Door-en-door geverfd. En mei levendige licht/donker nuances. 't Maaki deze bankencombi natie met ruim o verbloedende arm leggers tot een lust voor het oog. Maar 't mooiste komt nog: k *t zit zoals het eruit ziet.Grandioos! 2- 4- 3-zitsbank .*.\.uuv ai IUI rotterdam H.I Ambacht Een 19-jarige jongeman uit Dordrecht is n&ar het gemeenteziekenhuis ln Dordrecht overgebracht na een arbeidsongeval op de scheepswerf Jonker en Stans 'ff H.I,Ambacht. Hy was werk zaam op een in aanbouw zijn de sleepboot en viel daarbij van een trap. Tten treden la ger belandde hij in de machi nekamer. Man grisl ringen weg voor 25 mille Rotterdam Een ongeveer 35-jarige man heeft gistermid dag uit een juwelierszaak aan de Beijerlandselaan 36 gouden ringen gestolen met een totale waarde van 25.000 gulden. De Man zei een ring te willen ko pen. Toen hij een tableau on der ogen kreeg griste hij de ringen- er vanaf en verdween lopend in onbekende richting. Tuincentrum SSooijman liefst jj' r rüAWRPWjrr Ltepkanotis 1 vol in de knop. .nel 1, normoai i- -1— stuks. KOM KIJKEN! HONDERDEN AANBIEDINGEN!- BIJVOORBEELD: illIRT ••TUINCENTRUM j - jê SCHAAPHERDERWEG 15 RIDDERKERK (RIJSOORD) Telefoon 010- 829200/828482. awmofOrmsR*' i 13 00- 17 45. dt Urn SUMWHUCHT 45 - 17 45.10 8 45 - 17 00 vriidaaavo<»dï<it2Q 45 politie-apparaat. Onderge bracht bij de rijkspolitie heeft deze tak van dienst twee taken: enerzijds de or debewaking in de rechtszaal en het transport van ver dachten; anderzijds de ten uitvoerlegging (executie) van arrestatiebevelen of vonnis sen, waarbij de mensen kun nen kiezen tussen 'zitten' of betalen. De parketpolitie is alleen ge vestigd in de negentien plaatsen waar een rechtbank is gevestigd. In alle andere plaatsen moet de gemeente politie dit werk doen. In Rotterdam is de parket- groep 47 man sterk (een on derbezetting van 17 man), van wie er negen alleen de executie voor hun rekening nemen. Zij hebben Rotter dam in acht 'wijken' ver deeld. Zij werken alleen of met ziin tweeen, op de brom mer oi in de auto, 's ochtends of 's avonds. Als hun wijk maar 'schoon' is, als ze het aantal vonnissen maar niet zo hoog laten oplopen, dat ze deze niet meer kunnen ver werken. Anderhalf miljoen Vorig jaar moest de Rotter damse parketpolitie in totaal zo'n 26.000 arrestatiebevelen behappen. De parketwach ters haalden ruim anderhalf miljoen gulden op aan de deur in Rotterdam voor al lerhande overtredingen. Er waren ook veel mensen, die gingen 'zitten* (een vonnis van meer dan 50 gulden staat gelijk aan twee dagen zitten). Anderen belandden in het opsporingsregister om bij bij voorbeeld een verkeerscon trole alsnog aan de beurt te komen. De meest voorkomende overtredingen zijn zwart rij den in het openbaar vervoer, parkeer- en andere verkeer sovertredingen. De mensen, die met de parketpolitie te maken krijgen, hebben door gaans alle oproepen en giro kaarten genegeerd. Zij kun nen dus rekenen op onver wacht bezoek. Vaak leidt dit tot absurde situaties: van achtervolgingen door de dakgoot tot allerlei verstop partijen. Zoals onlangs nog die directeur d^ed, die vijf tienduizend gulden gulden aan bekeuringen moest beta len en in de k$st was gekro pen. Jaap: „Je voelt dat aan, hè, als iemand zich verstopt. Als er bijvoorbeeld voor drie mensen gedekt is op tafel, terwijl er maar twee thuis zijn. Of als de bedden nog warm zijn." Inbreuk „We hebben nog een boete van u staan, meneer. Van 100 gulden", zegt parket wachter Gerrit op vriendelij ke toon. We staan tweehoog middenin in een nauwelijks ingerichte woonkamer in de Borgesiusstraat. De fotograaf en ik moeten nog wennen aan de talrijke inbreuken, die wij vanavond plegen op privé-levens. „Shit", mompelt de vader, die met vier turven op en naast zich op de bank naar een tekenserie op tv ligt te kijken. „Kan het niet mor gen?" „Nee, u heeft al diver se aanmaningen gehad." De vader loopt naar de onderge legen woning van zijn broer om geld te halen en betaalt. Jaap rijdt de arrestantenwa gen in de richting van de Schiekade. In de Agniese- straat blijken op drie adres sen de mensen niet thuis. Ook in de Banierstraat en de Ammersooisestraat krijgen de parketwachters geen ge hoor. „Nee, die woont hier niet meer", klinkt het her haaldelijk. Jaap kankert op het ambtenarenoerwoud. „Via het stadhuis blijken ve len nog op hyn oude adres te staan ingeschreven, terwijl ze al lang ergens anders wo nen." Onze aanwezigheid, evenals die van de arrestantenwagen (doorgaans wordt een klein Fiatje gebruikt) werkt als een magneet. De nieuwsgie righeid van de omwonenden wordt onweerstaanbaar ge prikkeld. Allerlei mensen blijven staan op straat, gor dijnen worden opengescho ven en mensen verrekken bijna hun nek om vooral niks te missen. De arrestatie van de buurman maak je im- ,,lk heb die 25 gulden echt niet." „Of willen jullie soms een kop soep?" mers niet elke dag mee, maar jammer voor hen, we gaan verder. De Bijlzalm Terwijl de leden van de aquariumvereniging De Bij- lzalm in het souterrain zitten te kaarten, belt Gerrit een deur verder aan bij het bont gekleurde kraakpand op de hoek van Schiekade en de Provenierssingel. Een van de bewoners doet open en kijkt de parketwachters wantrou wend aan. De man, die ze willen hebben, is niet thuis. De bewoner gaat kijken ol anderen voor hem willen be talen. Als hij terugkomt mei het geld, ziet hij pns staan Hij bemerkt de fotograaf en denkt vermoedelijk meteen, dat wij van de BVD zijn. Niet voor niets achtervolgt hij ons tot aan de hoek van de Schiekade en de Prove niersstraat, tot we in de ar restantenwagen 2ijn verdwe nen. Via de Molen waterweg en de Spoorsingel gaat het naar de Nicolaas Zasstraat. Ook hier blijken weinig klanten thuis, „Dat komt, omdat je met mensen te doen hebt, die een ongeregeld leven leiden. Die vaak met werken, die over dag slapen en 's avonds uit gaan". weet Jaap Het handjevol mensen, dat wel aanwezig is, betaalt zon der morren. „We treffen het niet. We hebben nog weinig geld opgehaald", bromt Gerrit lachend. „Aan de an dere kant kijken we natuur lijk met de hele tijd naar dat geld. Dit is gewoon vreselijk leuk werk. Je hent voortdu rend onder de mensen." Mensenkennis Gerrit, die dit werk al tien jaar doet, en Jaap drijven op routine. Mensenkennis is voor hen door de jaren heen een vertrouwd begrip gewor den. Gerrit: „De mentaliteit van de menseq leer je goed kennen. Het is belangrijk, dat je een vaste wijk hebt. Dan weet je waar iedereen zit en ook wat je aan ze hebt. Je leert met ze spelen als het ware. Het ligt eraan hoe je binnenkomt en of je contac ten met mensen kunt leggen. De een moei je een grote bek geven, de ander moet je lij men. Dat kan je niemand le- rer^. Zoiets moetje voelen. Je bent ook mm of meer wijk agent. Ze vertellen je al hun problemen." Opvallend is het verschil in mentaliteit tussen de wijken onderling in Rotterdam, me nen beiden. Jaap: „Tussen het Westen en het Noorden bijvoorbeeld is er een ver schil van dag en nacht. In het Noorden heb je geen pro blemen, als je maqr de taal van de mensen in de wjjk spreekt. In het Westen ech ter zijn de mensen agressief. Nergens een naambordje en als je aanbelt, doen ze niet open." De parketwachters worden vrijwel nooit met geweld ge confronteerd. „Ja, ik heb weieens in een loop gekeken. Toch heb ik in al die jaien maar twee maal mijn pistool moeten trekken", herinnert Gerrit zich. „Een keer wachtte iemand ons voor het raam al op met een pistool. Wij doken toen onmiddellijk weg achter een wagen. Toen we de trap opgingen, werd een baal cement naar bene den gegooid. Maar verder hebben we vrijwel nooit last." Joviaal Op de Walen burger weg de trap op bij een vaste klant, een 'alcobolisie'; rijden onder invloed. „Ik heb helemaal geen boete gehad. Ik reed in de periode helemaal niet. Ik weet hier geen moer vanaf', roept de vrouw. Zij moet de volgende dag een zware ope ratie ondergaan. „Wij hebben ook plaats in het ziekenhuis van het gevangeniswezen m Scheveningen", grapt Gerrit. Hij belooft, dat hu m april te rugkomt. Als \vo naar de auto lopen, waggelt een be nevelde vrouw naderbij Ze krijgt een lift naar de Staten- weg, nu we toch weer naar Overschie gaan. Op het volgende adres komt Gerrit al zo'n tien jaar. over de vloer. Net als altijd is het een parkeerbon, van 45 gul den. „Kom binnen", roept de bewoner joviaal bovenaan de trap. „Gerrit is hier kind aan huis", licht de man toe, die samen met zijn vrouw naar de tv zit te kijken. „Ga Kit ten", nodigt hij uit. De tv gaat uit en er komt li monade op tafel „Of willen jullie soms een kop soep?" Het echtpaar vertelt honder duit over de recente reis naar de kinderen in Ameri ka. „Waar is-ie van?", vraagt de bewoner routineus, doe lend op de bon. „Uit Arn hem", zegt Gerrit „O ja. ik had daar m de Wezenstraat de hele tijd heen en weer op reden. Ik kon hem nergens anders meer kwijt..." 'Gemakzucht' blijkt net als bij de meeste klanten de drijfveer voor zijn relatie met de parketpolitie. „Je denkt steeds, ik ga morgen wel effe betalen. Als je dat dan niet doet, heb je er pa een paar dagen geen erg meer in. En dan.,," Rechtlijnig De parketwachters merken, dat de mensen, bij wie ze langs komen, het de laatje tijd steeds krapper hebbt#. „Negenennegentig van de honderd mensen hebben echt geen geld", zegt Jaap. Voor 'gokbazen' gaat dit ver haal niet op. „Dat zijn de makkelijkste figuren voor ons. In een nacht verliezen ze anderhalve ton en dan hebben ze niets als je langs komt. Als we dan een dag la tter komen, bulken ze weer- van het g^ld. Die mensen matsen we dan ook wel eens." Gerrit vindt dit niet onrecht vaardig tegenover de armere mensen. „Die hebben het na melijk de dag daarna ook niet." De parketwachters kunnen onverbiddelijk en ook opmerkelijk rechtlijnig zijn. Dat blijkt als we in het 'In dianendorp' arriveren, dat tegen Zestienhoven aan ligt. Gerrit belt ergeps aan en doet zijn bekende zegje. De bewoner schudt zijn hoofd en hakkelt gemeend: „Ik heb die 25 gulden niet. Morgen ga ik naar de bank. Mijn vrouw komt straks thuis Misschien, dat zij geld heeft," Aan de overkant van de straat gaan gordijnen open, in de woning ernaast wendt een heel gezin de blikken af van Veronica. „Morgen weel iedereen in dit hele dorp, dat deze man is meegenomen voor 2gulden", zegt Jaap. De bewoner loopt naar de overbuurman en vraagt of hij soms geld heeft. Nee, hij ook niet. De man gaat mee naar het politiebureau, waar hij moet wachten tot zijn vrouw met het geld komt Ook hij moet plaatsnemen in de kooi. Hij glimlacht ver ontschuldigend tijdens het ri tje naar het politiebureau Noord aan de Prins Frederik Hendrikstraat. De fotograaf en ik voelén ons ellendig. We hebben allebei ruim 25 gulden op zak. „Je zou het zo geven", denken we. Op bureau Noord wordt de man ingesloten. „Ja, het is onvoorstelbaar, dat die ijfian dat geld niet heeft. Hij heeït het echt niet", zegt Jaap, die gewend lijkt aan absurditei ten. Het werk van de parketpoli tie heeft ook iets tegenstrij digs. Het kost namelijk al leen maar g-eld. De benzine, die per avond worejt verre den, de ontelbare overuren, die de parketwachters ma ken (werken 's avonds bete kent overwerk). Daartegeno ver staat bijvoorbeeld deze avond'slechts 5QÖ gulden aan opgehaalde bonnen. Natuur lijk, het werk moet gebeu ren, anders betaalt straks niemand meer een bon. Maar toch Record Het 'record' aantal ^rreètan- ten op een avond staat op on geveer tien. „In politiebu reaus is altijd nog wel plaats voor een nacht. Vroeger moesten de mensen dan de hele avond in de wagen blij ven zitten. Van half zeven tot half twaalf. Hadden we van die open arrestanten wa gens. Werden ze hele stad doorgereden. Daar werden ze doodziek van." Het is intussen elf uur. Op het laatste adres van deze avond moet de bewoner hoe dan ook worden meegeno men. Hij moet een vonnis van 56 dagen uitzitten we gens overtreding van de vuurwapen wet. De man ligt net in bed met zijn vrouw en trekt een verbaasd gezicht, als hij half ontkleed de deur opendoet. „U moet mee", zegt Gerru in de zitkamer. De bewoner yertelt, dat hij helemaal geen oproep -heeft gehad om te ko men zitten. "Hij verdenkt zijn ex-vrouw ervan, dat zij de oproep heef^ achter gehou den. „Ik weet van niks. Het is toch te gek, dat ik nu van de straat wordt getrokken Wjit moet ik nou doen* Ik heb nog een aantal verplich tingen bij mjyn baas." De gezette zeeman blijft rus tig, zijn vrouw komt uit bed en gaat op de bank, zitten „Ze kunnen je toch niet zo maar weghalen", roept ze „Het is niet te filmen, hè", zegt hij. „Nou, dan ga ik maar het rijk ondersteunen", klinkt het berustend „Er zit niks anders op." Hij gaat zich aankleden en neemt afscheid van zijn vrouw en kind. Als we de straat uitrijden, kijkt de buurvrouw van de wo ning erboven ons na. „Welterusten", zegt Gerrit vijf minuten later op bureau Noord. De deur van de poli tiecel gaat dicht achter de nieuwe arrestant. Jaap en Gerrit hebben geen onbevre digd gevoel. „Als je van dit soort zaken wakker gaat lig gen, kun je er* beter mee op houden..."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5