18 ROTTERDAM 'Ander soort hulp voor zelfde geld, moet kunnen' Prins Bernhard reikt verzetskruizen uit Herbouw afgebrande molen Kinderdijk stuit opgeldgebrek Ste Stem voor Geloofwaardige Pblitiek SCp KRITIEK CDA OP BELEIDSNOTA, MAAR WETHOUDER HOUDT VOL: MEER DAN MILJOEN NODIG Nullis Pretii gesloten Korter werken bij Shell levert banen op 'Nieuwbouw alleen bij schone havens1 1 Politie wil geen ombudsman Rotterdams Nieuwsblad dinsdag 23 maart 1982 RZ RV 5Y RW Rotterdam „Het geld willen we hou den, we willen het alleen anders gebrui ken. Dat moet mogelijk zijn. Rotterdam is nu eenmaal niet te vergelijken met Tietjerksteradeei". Wethouder W.J. van der Have vindt dat een stad als Rotter dam zelf moet kunnen bepalen hoe de zorg voor de geestelijke gezondheid ge stalte krijgt. Hij weigert zonder meer te fungeren als doorgeefluik van de over heid. Hij zei dat gisteren, toen in de commissie volksgezondheid werd getwijfeld aan de waterdichtheid van zijn 'wisseltrucs*. Men vreest dat hij te veel van de bestaan de zorg (zoals psychiatrisch ziekenhuis bedden) inlevert, zonder er zeker van_ te zijn dat hij die in andere vorm (kleine voorzieningen dichter bij de mensen) te rug krijgt. Nu de wethouder m zijn be- leidsnota vrijwel voorgoed af stand heeft genomen van het idee om een tweede Delta m Ridderkerk te beginnen, is de commissie bang dat de over heid de bedden straks inpikt en dan dankjewel zegt. Zoals het CDA-raadshd V F. Tromer 2ei: ..Krijg je het geld nog wel als je de bedden inlevert, en waar haal je straks de be voegdheden vandaan om het geld anders te besteden Op lellen passen De wethouder moet in elk ge val op zijn tellen passen, vindt ook de directie van Delta. Zij vindt bovendien dat de liefde te veel van één kant komt. In tegenstelling tot het Delta-zie kenhuis zou het psychiatrisch centrum St. Bavo alle gelegen heid krijgen om de nieuw- bouwplannen door te zetten Zoals bekend heeft hei minis terie van volksgezondheid St. Bavo toestemming gegeven om een deel van de beddeneapaci- teit over te brengen van Noordwijkerhout naar het nieuw te bouwen centrum in Capelle, zodat patiënten uit Noord-Oost Rotterdam daar terecht kunnen. In de hele plannenmakerij zou Bavo te veel buiten schot blijven. Ook de VVD en CDA-fracties von den dat Delta en Bavo gelijk waardiger behandeld moeten worden. Volgens Van der Have Is de Bavo-directie wel bereid tot onderhandelen. „Maar inmiddels rijdt de trem wel door", aldus directeur al gemene zaken de heer Pauw, „en bouwt Bavo". Van der Have gaat echter nog steeds uit van zo'n duizend psychia trische bedden, Hoe die 'inge vuld' worden is Rotterdams zaak. zegt hij Schl j n bevoegdheden Twijfel en achterdocht bestond in de CDA-fractie ook ten aanzien van de plannen om te komen tot vier Regionale In stituten voor Ambulante Gees telijke Gezondheidszorg (RIAGG) en de daarmee be oogde democratisering. In zo'n regionaal instituut zou alles voorhanden moeten zijn op het gebied van de geestelijke gezondheidszorg, variërend van een gesprekje met een hulpverlener tot langdurende hulp bij zeer ernstige moeilijk door Reina ten Bruggenkate heden. De bevolking en basis, in de hulpverlening zouden tneer invloed krijgen dan voorheen. Maar mevrouw Van der Maessen twijfelt daaraan, nu er boven 2o'n 'riagg' een Interregionaal Verband wordt geplaatst als een soort over koepelend orgaan. Ze vreest dat bevoegdheden met de ene hand worden gegeven en met de andere wordt teruggeno men. Ook noemde ze het on duidelijk wie precies in de be sturen van de regionale insti tuten moeten plaatsnemen. Gebruikers, werkers en vrij willigers mogen wel mensen voordragen, maar er zelf niet m plaatsnemen. Teleurgesteld was ze ook over het uiteindelijk geringe effect van de bemoeienis van het zo genoemde basisberaad met de plannen voor een anderssoor- tige zorg. Het basisberaad, een groepering van werkers en (exjdienien uit de geestelijke gezondheidszorg, krijgt pas steun als ze concreet heeft aangegeven hoe de ondersteu ning gestalte zal krijgen Grotere verantwoordelijkheid krijgt wel de afdeling Sociale Psychiatrie en Geestelijke Hy giene van de GG en GD. die 'losgeweekt' wordt van de ge meentelijke geneeskundige dienst. In drie van de vier re gionale instituten is deze afde ling verantwoordelijk voor de hulpverlening. Er wordt nog overleg gevoerd met het de partement en de vier andere grote steden. Bekeken moet worden hoe de regionale insti tuten toch onder de directe in vloedssfeer van de gemeenste- besturen kunnen blijven. Dat alles moet snel geregeld wor den, met ingang van januari 1983, want alleen een 'riagg' kan in aanmerking komen voor erkenimng en daarmee financiering. Anders De rol van de GG en GD wordt volgens het beleidsplan overigens ook anders. Het wordt een soort basisgezond heidsdienst. De afdeling gees telijke gezondheidsdienst krijgt dan taken zoals begelei ding van de plaatsing m psy chiatrische ziekenhuizen, pre ventie, epidemiologie, registra tie. inspectie en kwaliteitscon trole, uitvoering aan krankzin- nïgheidswet, zoals de met-vrij- willige opnamen Rotterdam Het bouwen van woningen in de oude haven- en industriegebieden van Rotterdam moet uiterst zorgvuldig gebeuren. Volgens wethouder H. van der Pols zijn nieuwbouwprojecten in deze gebieden alleen verantwoord als uit alle onderzoeken is gebleken dat de grond schoon is. „Uit de vervuiling van de bodem in de Peper klip hebben we onze les kunnen leren. Toen de nieuwbouw daar voor een deel was gerealiseerd, ontdekte men de vervuiling van de grond. Dat heeft ons handen met geld gekost", zei Van der Pols tegen de commissie milieu. Rotterdam heeft sinds de eerste ontdekking van bodemvervuiling, twee jaar terug, een half miljoen gulden uitgegeven aan onderzoeken en maatregelen. In het totaal gaat het om veertien verschillende plaatsen. Rotterdam Tn één van de weinige grote gebou wen, die het bombarde ment op 14 mei 1940 over leefde, het stadhuis, zijn gisteren door prins Bernhard zestig verzets- herdenkingkruizen uitge reikt. Dertien daarvan werden postuum uitgereikt aan de nabestaanden van leden van het voormalig verzet in de regio Rotter dam. In zijn openingswoord verge leek burgemeester Bram Pe per zijn 'nieuwe stad' met Warschau, Coventry, Belgra do, Dresden, Gdansk/Gdynia en Keulen. „Steden die met ons gemeen hebben dat ook zij vanuit de lucht lafhartige aan vallen op hun burgers kregen te verduren". „Het is overigens een verdrie tige zaak dat het pas na ruim 35 jaar na de bevrijding tot deze uitreiking is gekomen", aldus Peper, die eveneens de Rotterdam Het bekende molericomplex van Kinder dijk, 'grootste waterschaps- -monument ter wereld', houdt voorlopig zijn brandgat. Her bouw Van de molen die daar in april vorig jaar reddeloos in vlammen opging blijkt te duur voor deze zuinige tijd. De kosten zijn globaal ge raamd op dïk een miljoen gulden. Dat geld komt voor lopig «iet los, zo laat het zich aanzien. Molen nummer 2 van het wa terschap De Overwaard brandde op de twaalfde april 1981 in korte tijd tot de funde ring toe af. De bron voor het verwoestende vuur zou te zoe ken zijn geweest in een buta- gasfles, zoals die in deze rij van acht molens van de Overwaard worden gebruikt- Na de brand bekijkt men nu of de opstelling van deze gasfles sen niet beter buiten de mo lens kan worden gebracht. Waterschap, gemeenten, pro- vinciebestuur en andere be- 1 trekkenen: men wil niets lie- '.ver dan dat de oude toestand v 'zo snel mogelijk wordt her- 1 steld. Er is tot nu toe tweemaal door Joost Calkoen beraad geweest tussen de mo- 1 'gelijke bijdragers van geld voor die herbouw, de 'poten- tiéle subsidiénten'. De uit- komst: voor het gros van het 1 bedrag zal men een beroep moeten doen op het ministerie 1 van CRM. En CRM is allerminst scheutig 1 op dit moment. „Hoogst on- 1 waarschijnlijk", noemt een - woordvoerder van bet mïnis- l terie de kans, dat er op korte termijn op een toezegging kan worden gerekend. Ex-monument De moeilijkheid is, dat een dergelijk subsidie niet kan Bijna een jaar geleden: de ondergang van een van de negentien molens van Kinderdijk. worden gezocht in de sfeer van. monumentenzorg, waarbij de bekende verdeelsleutel tus sen rijk, provincie en eigenaar soelaas zou kunnen bieden. Molen nummer 2 bestaat sinds de brand eenvoudig niet meer, op enkele funderingsresten na. En die molen is dus op dit mo ment geen monument. De hoop die bet provinciebe stuur nog koestert, is dat het ministerie het geld zou kun nen vinden uit de fondsen voor openluchtrecreatie. Maar zoals gezegd: de kansen liggen slecht. Zelf wil de provincie Zuid- Holland voor de molenher- bouw 150.000 gulden beschik baar stellen. Verder is er bijna 75.000 gulden verzekerings geld uitgekeerd, maar daarvan moet een derde worden afge trokken voor opruimingskos- ten. Ruim tien jaar terug heeft de toenmalige minister van ver keer en waterstaat er eens op aangedrongen, dergelijke mo lens tegen de herbouwwaarde te verzekeren. Maar nadat hij wat later had geweigerd om dan driekwart van de premie voor zijn rekening te nemen, is van dat idee verder niets ge komen. Min één De rest van de mogelijke her- bouwfondsen valt onder de ca tegorie kruimelwerk. De Al- blasserwaardse Molenstichting denkt 2500 gulden te kunnen bijdragen. Waterschap en ge meente Nieuw-Lekkeriand to nen zich van goede wille, maar hebben hun beurs nog niet voor dit doel geopend. De ANWB wil volgend jaar, sa men met de Vereniging De Hollandsche Molen, met een speciale actie aandacht voor molenrestauratie vragen, en dan in het bijzonder voor deze verliespost in het Kinderdijk complex. Schoolboekjes en toeristenfol ders beloven daar nu eenmaal negentien stoere molens, De bezoeker komt er nu geheid in zijn telwerk één rietgedekte molen te kort. De subsidien ten hebben zich nu voorgenomen, nog maar eens gezamenlijk bij CRM aan te kloppen. Honderdvoudige De kostenraming komt uit op 1.150.270 gulden. En dat be drag blijkt bijna exact het hon derdvoudige, dat bij de bouw van deze 'Nummer 2' in het jaar 1740 is uitgegeven. Voor dat miljoen en nog wat heeft men dan ook wel weer de complete molen in al zijn ambachtelijkheid van con structie: met de hondsoren, de corbeJen, de blokkelen, de kujpplanken en de neuten van het achtkant, met de overing, de slagstukken, de windpeluw, de lange en de korte spruit van de kap, en met de ko- ningspil compleet met neuten en taatspot van het gaande werk. Molenbouwers hebben we nog, hier en daar. Maar de geld kraan van het rijk wordt stroever met de maand. Reden: agressie Rotterdam Het jonge rencentrum Nullis Pretii ts gesloten, De toenemende agressie en een opzienba rende stijging van het aan tal diefstallen binnen en buiten de sociëteit in Schiebroek, heeft hei be stuur doen besluiten voor- lopig geen activiteiten met een 'open* karakter meer te ondernemen. Wel gaan de workshops voor pop muzikanten door en blijft Nullis bestaan als oefen ruimte voor muziekgroe pen. Het overgebleven bestuur en de aktieve vrijwilligers willen zich gaan bezinnen hoe en voor wie men jon gerenwerk wil verrichten. Jongerenwerker van Nul lis Prettii, Gilles van Overdulve: „De jeugd werkloosheid moet meer aandacht krijgen. Vroeger was het recreatieve jonge renwerk als concerten en films geënt op de werken de jongere. Als vrijetijds besteding. De werkloze jongeren kunnen wij geen geschikt perspectief bie den voor hun verveling. Onze huidige manier van werken stuit hier niet op aan. We willen nu met an dere instellingen gaan be kijken hoe wij aan de moeizame kwestie van de jeugdwerkloosheid invul ling kunnen geven." Nullis Pretii bestaat zes jaar. De sluiting is het ge volg van een reeks inci denten die de afgelopen drie jaren de sociëteit steeds meer bepaald heb ben. Na de eerste golf ver nielingen in de wijk, werd Nullis ontmoetingspunt van de zogenoemde Pep pelboys. Gevolg hiervan was een toename van het vandalisme binnen de so ciëteit. Na de brand (oor zaak kortsluiting) heeft het bestuur getracht de ac tiviteiten bij te stellen, maar de 'uitbarstingen van de apatische jongeren' werden volgens Gilles steeds 'talrijker'. belangrijke rol die de stad Rot terdam in het verzet heeft ge speeld nog eens aanstipte. De instelling van de verzets- herdenkingskruizen gebeurde pas kort na de viering van de 35-jarige herdenking van de bevrijding. In 1980 werd dit bij koninklijk besluit ingesteld. Het herdenkings kruis met bij behorende oorkonde wordt uitgereikt aan iedereen, die daadwerkelijk verzet heeft ge pleegd tegen de vijand van Nederland in de tweede we reldoorlog. Verzetshaard Ook de heer W.Ch.J.M. van Lanschoi, voorzitter van het Nationaal Comité Verzetsher- d en kings kruis, stipte de be langrijkheid van Rotterdam tijdens de tweede wereldoorlog aan. „Rotterdam en omgeving vormde één van dé verzets- haarden van Nederland. Nie mand heeft in het verzet geze ten met het oogmerk om na de bevrijding een onderscheiding te krijgen. Toch is het voor de duizenden deelnemers aan het verzet een erkenning, zoals dat in alle landen die bezet zijn geweest het geval is". Bijgestaan door leerlingen van de gemeentelijke Van Heuven GoedhartschooJ reikte prins Bernhard de onderscheidingen uit aan Nicolaas G. Apeldoorn ('pater Victor'), Leendert de Baas, Wiihelmina Borghouts- van Veen, Jan Bouwen, Jan van den Broek, Willen de Bruijn, Pieter de Bruijne, Ma ria van Burik, Olievjer de Cloe, Cornells Crepin, Jan Eèn van de onderscheïdenen, Pieter Hoek, met zoon en kleinzoon wordt door Prins Bernhard gefeliciteerd. Dubbeld, Johannes Duimel, Rienk Feenstra, Jacobus Flo rijn, Dirk van der Gaag. Ar nold us van Gennip, Laurens de Geus, Christiaan Haanap pel, Pieter Harsma, Cornelis Heerebout, Pieter Hoek, Jo hannes Hofman, Henricus Hofmeester, Bernardus Hooge- weegen, Henricus Hoogewee- gen, Hendrika Hoogeweegen- van Rossen, Wiihelmina Hout- hoff. Jan van der Hul, Bernar dus van Huijgevoort, Cornelis Jasperse, George de Jongste, Arie Kleingeld, Martinus Koopman, Arte Kroon, Ynse Metselaar, Jan Moerman, Eli sabeth de Monchy-Kuiper, Christiaan Niehof, Mathilde Niemantsverd riet-Se huurs. Karei van Nuissenburg, Wil lem Oudshoorn. Arie Overwa- ter, Gersina Peereboom-van Vredendaal, Wijnand Pijpers, Jacobus Reijerse, Jacobus Schipper, Marcel Slieker, Her man Tuinman, Cornells Voge laar, Gregor Wasilenko, Wille- mijntje van de Water, Jannetje de Wit-Ringiever en Arie Zou te wel le. Postuum Postuum werden de onder scheidingen uitgereikt aan de nabestaanden van Frcderik Berger, Jacobus Florijn, Frc derik Hoek, Jacobus Hoek Eva Hoek-Michaud, Johannes Kautz, Hendrikus Lemson Anthonius Ligthart. Adriaan Maaten, Marinus Pelligrini Teunis Terlouw, Johannes Ve- nis en Cornelis Zwijnenburg. [advertenties Ruzie en onderling wantrouwen hebben van het huidige kabinet een besluiteloze dub gemaakt Laat merken dat u van de politiek een duidelijker beleid verwacht in het belang van ons land. Stem nu WD. Ai is het voor de eerste keer in uw leven. Word lid en bel vandaag 070-614121 of schrijf naar de VVD. Antwoordnummer 1877. 2500WB Den Haag. voor het behoud van het Christelijk volkskarakter in uw provincie; HH^^Staatkurtkj Hl Gereformeerde Partij Zuid-Holland r.M. Houtman Industriehond FNV: Rotterdam Verkorting van de arbeidstijd en investerin gen, die extra banen scheppen, kunnen het aangekondigde veïlies van 800 arbeidsplaatsen bij Shell voorkomen. Uit de aardgaswinsten kunnen de plannen worden gefinancierd Dit zegt de Industriebond FNV, die deze oplossing aan draagt in de voorstellen voor de komende cao onderhande lingen. Voor dagdiensten en tweepioe- gendiensten denkt de vakbe weging aan een 35-urige werkweek, voor drieploegen- diensten aan een werktijd van 34,4 uur per week en voor de volcontinudlenst aan een ge middelde van 33,6 uur per week. Daarnaast wordt voor gesteld om op 1 september af de vier- en vij(ploegende- s sten in te stellen. Een jaar eer- der dan in dc aanvankelijke plannen was overeengekomen. Over hel systeem van de pl«- gendienst wil de vakbond Mg eens praten. Over de inkomenspositie van het personeel zegt de Indu striebond FNV: „De sterke stijging van de woonlasten in het Rijnmondgebied tast de in komensposities extra aan Het gebruikelijke systeem van prijscompensatie alleen is on voldoende om de koopkracht op peil te houden". De Indu striebond FNV denkt daarom aan een maximum verhoging van twee procent voor alle sa larisschalen en de afschaffing van do laagste schalen. Evenals in andere bedrijfstak ken houdt de Industriebond FNV ook bij Shell vast aan hel handhaven van een volledige uitkering van het ziekengeld Rotterdam De Rotterdamse politicleiding is niet gelukkig met het nieuwe instituut: de nationale ombudsman. De Wet Nationale Ombudsman geeft de betreffende functionaris het recht klachten tegen poli* tiepersoneel te onderzoeken, Rotterdam kent sinds ander half jaar een eigen klachten procedure. Een poli tie-inspec teur is speciaal voor het ver werken van de klachten aan gesteld. Regelmatig moet de politie het klaehcenbeleid te* genover de gemeentelijke poli- tïe-commissie verantwoorden waarin alle fractievoorzitters en de burgemeester zitting hebben. Hoofdcommissaris A. Verme'J heeft in een schrijven aan de politie-com missie zijn bezwa ren tegen de bemoeienis van de nationale ombudsman ken baar gemaakt. Hij vreest «n te lange tijdsduur, omdat ij ombudsman vele zaken schrif telijk wil afhandelen. Ook zt)0 de rechten van de politiejas tegenover de ombudsman on voldoende vastgelegd. Een an* der bezwaar is dat de polite man een onderzoek van de na tionale ombudsman als te at* standelijk zal ervaren en daar om geen lering zal trekken w eventuele door hem gemaal fouten. De hoofdcommissaris stelt fè politiecommissie voor initiatie ven te ontplooien, welke zf»* len leiden tot uitschakelt! van de nationale ombudsnt^ bij de behandeling in eexstë aanleg van klachten over Kv- terdamse politiemensen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4