16 ROTTERDAM Spreiding migranten zaak van lange adem mm PENTAX li Jl Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 27 maart 1982 door Karin Kuijpers foto's: Jaap Rozema Rotterdam „Turken hebben behoefte aan een vertrouvvcns- figuur. Als ze in een nieuwe wijk komen wonen hebben ze iemand nodig die hen opvangt en wegwijs maakt. En dan moet je meer geduld opbren gen dan voor een half uur kof fie drinken," aldus Lïneke Breman, aankomend maat schappelijk werkster voor Turkse gezinnen. Onderwerp van gesprek: het spreid in gsbe- leid- Hoewel het eerste doel van het experiment in Sehiebroek is bereikt en vijftig migrantenge zinnen zijn geplaatst, blijft 'verdere invulling van het spreidingsbeleid van migran ten hangen op geldgebrek. Voorzieningen komen in veel spreidingsgebieden niet van do grond omdat geld ontbreekt, met aJs gevolg dat de migrant eerder geneigd is in zijn oude wijk te blijven. Besluit deze toch voor een spreidingswijk. dan nog ver loopt integratie moeizaam, niet fn de laatste plaats door de vaak starre houding van de Nederlander. Aldus medewer kers van een aantal projectbu reaus, die verantwoordelijk zijn voor de uitvoering van het spreidingsbeleid. Toch zijn ze niet pessimistisch- In de meeste wijken vertoont de plaatsing een stijgende lijn. ïn Hoogvliet dreigt zelfs een concentratie van migranten! Een gesprek over de sprei - dings wijken Sehiebroek en Hoogvliet maakt duidelijk: 'De migrant die in een spreidings- gebied komt wonen is in ietiet geval bereid met Nederlanders te leven. Het zal echter nog veel tijd en energie kosten, voordat beide groepen in har monie naast elkaar leven'. Flatwoning Hoogvliet heeft sinds 1980 on geveer honderd Turkse gezin nen geplaatst on rond acht honderd Surinamcrs (momen teel wonen er in Hoogvliet dertienhonderd Surinamersl- Daarmee scoort dit spreidings- gebied het hoogst wat hot aan tal plaatsingen betreft. Vol gens wijkwelzijnscoörd i naior Jan Maas is dit voornamelijk te danken aan het hoge per centage hoogbouw en de rela tief hoge verhuisgraad. Recen te cijfers heeft Maas niet. maar uitgaande van cijfers uil 1979 is het landelijke verhuisper- eentage 6.1 procent tegen 11,4 procent in Hoogvliet. In het westelijk deel van Hoogvliet, de zogenaamde oliebuurt, is het percentage zelfs 23. ..Hoogvliet blijkt een geschikte wijk voor mensen die net be ginnen". aldus Jan Maas. „Als ze kinderen willen, verruilen ze vaak deze vrij kleine wo ningen voor een eensgezins woning elders. De flatwoning is bij uitstek een doorstroom- woning. Daardoor hebben, wij het geluk gehad dat de plaat sing van migranten vrij snel is verlopen. Wel zitten we nu met het punt of de migrant ook lot die doorstroom gaat behoren. Daar is nu een on derzoek naar gaande." Sehiebroek heeft in de begin tijd van het experiment be wust de voorkeur gegeven aan tweede generatie buitenlan ders om het fragiele experi ment een kans van slagen te geven. Immers, in Sehiebroek was de spreidingsgedachte ge boren. De Interkerkelijke Werkgroep Buitenlandse Arbeiders (IWBA) wilde al in 1977 wat doen aan de slechte huisves ting van buitenlanders, met name Surinaamse gezinnen. In de oude wijken werd de cun-( centratie van migrant en steeds- groter en dat terwijl de stads ver nieuw ingst re in nog goed in gang gezet moest worden. Mi granten waren immers het sluitstuk van de woningtoewij zing. Portiek Met Patrimoniums Wonings tichting. op dat moment de enige corporatie die geïnteres seerd was iu deze problema tiek. is de interkerkelijke werkgroep in 1979 zich als eer ste gaan afvragen waarom zo weinig migranten in nieuwe wijken gehuisvest werden. Om dit in de toekomst wal meer te stimuleren, ontstond het plan om een modelwoning in een nieuwe wijk in te rich ton. ..Want de migrant heeft be hoefte aan tastbare informa tie". zegt Lint-ke Breman. „Die moet je niet in tramlijn vier zetten om zo de omgeving eens te verkennen. De mensen wil len weten hoe zo'n portiek eruit ziet. hoe groot de gasten kamer is en hoeveel ruimtes J de woning telt. Dat is tastbaar. Die huurprijs heeft hij wol in zijn koppie. maar alle uiterlij ke veranderingen moet hij zien. Dus dachten we aan het opzetten van een modelwo ning, Waar het door allerlei oorzaken nooit van gekomen is." Om de buitenlanders te bege leiden bij het huisvestingsex periment werd Lineke Bre man voor twintig uur per week ingezet. Zij was bezig aan een opleiding aan de so ciale academie en wilde op deze manier haar stage door brengen. Het werk liep uil op een parttime aanstelling bij de Stichting Hulp Buitenlandse Werknemers. In 1979 is de gedachte geboren van het huidige spreidirigshe- leid. Patrimoniums Wonings tichting bracht een notitie uit met aJs essentie: 'een beleid, gebaseerd op een positieve concentratie van bewoners met een bepaalde sociaal-cul turele achtergrond'. In ver band met de voorzieningen en mogelijkheden werd afgespro ken dat Sehiebroek zich zou beperken tot de opvang van Turken. Zwemles Piet van Koppen, hoofd artic ling sociaal beheer van Patri moniums Woningstichting: ..De spreidingsgedachte werd overgenomen door de gemeen te in de nota 'Leegloop toe loop', die daarmee een groot deel van de verantwoordelijk heid op zich nam. Omdat Sehiebroek het eerste sprei- dingsgebicd was. zijn de aan loopkosten vrij ruim genomen voor tijdelijke voorzieningen. Het was een demonstratie-ob ject. Nu echter nieuwe finan cieringen nodig zijn, haakt de gemeente af en zegt dat die extra lasten maar uit de wijk- welzijnspot moeten komen." Hoogvliet heeft nauwelijks te kampen met geldproblemen. De meest noodzakelijke voor zieningen als taallessen, ont moetingsruimten en naaicur sussen zijn in de wijk gereali seerd. Het plaatselijke zwem bad heeft zelfs een paar uur afgestaan aan de zwemvereni ging. die les geeft aait Turkse vrouwen: een succesvol expe riment. De projectgroep gaat er echter van uit dat er niet teveel spe cifieke voorzieningen moeten komen. „Hei hoofddoel van hel spreidingsbeleid is toch in tegratie". zegt Jan Maas. „Dat uitgangspunt moeten we goed onder ogen blijven zien. De Stichting Volkshuisvesting Hoogvliet, die de plaatsing re gelt. is zieh daar ook heel goed van bewust. Zij heeft zich op het standpunt gesteld dat ze niet discrimineert. Dat houdt in dat iedereen, migrant en Nederlander, op een lijst ge plaatst wordt en wie aan de beurt is kan een woning krij gen. Als je echter daarvoor kiest, dan Joop je het gevaar dat er weer concentraties ont slaan. Dat is de dreiging die ons nu boven het hoofd hangt." „We zijn momenteel aan het brainstormen hoe we dat kun nen ondervangen. Maar ook dat is ontzettend moeilijk als je die scheidingen niet wilt ma ken. Moet je de migrant dan beter informeren over wie er naast hem woont? Dat buur man links een Surinamer is en buurvrouw rechts een Turkse? Moeten we dan de doopceel lichten van de buren? In dat dilemma zitten we. Daar komt bij dal ook de migrant zelf die concentratie een vervelende zaak vindt. Hij heeft gekozen voor een spreidingswijk en wil dan graag met Nederlanders leven. Als hun kinderen dan weer voortdurend met landge noten in de straat spelen, is dat niet bevorderlijk voor de inte gratie. Daar kunnen we nog geen pasklare oplossing voor geven." In Sehiebroek heeft men zoge naamde gastgezinnen inge schakeld om dc migrant wat wegwijs te maken. Nieuwe Turkse bewoners kunnen hier vrijwillig voor kiezen. „Van die gastgezinnen maken ze om verschillende redenen gebruik", zegt Lineke Breman. „Het ene gezin uit eenzaam heid, het andere omdat ze niet weten waar de winkels zijn of welke dokter ze moeten ne men. Bij ons project zijft we ,er steeds van uit gegaan dat per soonlijke begeleiding erg be langrijk is voor het slagen. Dal kost wei twee keer zoveel tijd. maar het werpt wel vruchten of. Migranten gaan niet uit, zichzelf naar een voor hen vage instelling. En vooral niet als ze de taal niet machtig zijn. Aan elk gezin breng ik gere geld een bezoek. Dat kost tijd, want de persoon zal misschien pas na een half uur de moed vinden om iets te vertellen. Als men don na enkele bezoe ken ziet dat ik niet boos word en geduldig wacht, durft men meer en dan komen langzaam aan de wal dieper liggende vragen naar boven. Die aan pak moet echter heel genuan ceerd gebeuren." Echte conflicten hebben zich in Sehiebroek niet voorge daan. In de beginperiode heb ben enkele bewoners een handtekeningenaktie gehou den tegen de komst van bui tenlanders, maar die weer stand is niet meer hoorbaar. Naar do cijfers gekeken, is dat ook gerechtvaardigd: van de vijftig geplaatste gezinnen zijn or vier gezinnen waar maat schappelijke problemen heer sen. Twee daarvan hebben volgens Lineke geleid tot uit plaatsing. Dit is een percenta ge dat niet afwijkt van het'Ne derlandse. Een moeilijkheid, waar de mi grant na de plaatsing nogal eens mee geconfronteerd wordt, is een plotselinge daling van zijn bestedingspatroon. Li neke Breman: „Als de migrant zijn sloopwoning verlaat, laai hij daar meestal ook de oude meubels achter. In de grotere woning wil hij vloerbedekking hebben en sluit leningen af. Dat overzicht van die kosten heeft hij niet voorzien. Boven dien staan buitenlanders nog altijd eerder op de nominatie om ontslagen te worden dan Nederlanders. In de slechte economie heeft hij dus alle kans van de ene op de andere dag op straat te staan. Met een dubbel zo hoge huur als voor heen, de afgesloten leningen en het teruglopen van het in komen. kan zijn bestedingspa troon dalen tot zestig procent. Dat kan een reden zijn dat de migrant dan wat pessimistisch gestemd is over zijn plaatsing." In Sehiebroek moeten meer voorzieningen komen, vindt de maatschappelijk werkster. „Vooral nu de migranten het initiatief hebben genomen om een Turkse vereniging op po ten te zetten, moeten we zor gen dat daar ruimte voor komt. Een eigen ruimte voor taallessen, ontmoetingsavon den, films en jeugdopvang. Niet een gehuurde zaal waarin zij hunzelf niet erkennen. Ook zou er een kleine gebedsruim te in de wijk moeten komen, waar ze één keer per week mogen bidden. In de plaatselij ke kerken lukt dat nog niet. Die dingen zijn voor hen erg belangrijk. Het is naast geld ook een kwestie van meewer ken van de Nederlanders." Hoogvliet en Sehiebroek vin den beide het spreidingsbeleid een goede zaak. Hoewel nog niet alles op rolletjes verloopt en de integratie een zaak van lange adem zal zijn, wordt de migrant er duidelijk mee ge holpen. De beleidslijn om in de wijken de maximale 16 pro centsregeling van migramei aan te houden, wordt doo Hoogvliet hardnekkig gene geerd. „Daar kijken we bewust Ttit- naar. Wij hebben de keuze ge maakt niet te discriminera dus dan kun je ook niet bij d< 16 procent zeggen 'stop'. Tegei de tijd dat er concentratie ontstaan zal de politiek op nieuw keuzen moeten ma ken." stelt Jan Maas. „Zo-.za zij zich ook moeten uitspreken over bet tekort aan grote wo hingen." En Sehiebroek: „Bij ons is.e nog geen sprake van concen tralie. Daar is de legend rul van de Nederlander te groc voor en het enthousiasme va; de migrant te beperkt. Toei wij die vijftig gezinnen hadde: geplaatst, riepen enkele be»;o ners 'hoe kan dat nuu. merken nauwelijks dat ze i zijn'. Het gaat blijkbaar hét sluimerend. Wel zijn er rto veel hoge drempels over t' gaan voor zowel de Netlerlan der als de migrant. Het zal 'oe kwestie zijn van lijd." HALF ZO DUUR ALS U DENKT. jlBjpU Pentax MG. Volautomaat. i Tell u eens op: een complete Pentax spiegel reflexcamera met verwisselbaar objectief. Volautomatische belichtingsregeling met diafragma-voorkeuze. Filminleg met magische 'J naalden. Verwisselbare achterwand. Aansluiting voor winder, auto-flitser en accessoires. Wat betaalt u voor zoveel Pentax perfectie? _L Hali zoveel als u denkt. Ga nu kijken bij uw fotovakzaak hoe voordelig Pentax 't maakt om over te stappen op spiegel- rellextotografie. Voormser informatie: Asahi Pentax Nederland b.v.. Postbus 68, 3000AB Rotterdam, tel. 010-118560. Ook nieuw. Pentax MC-F. Autofocus. Nu is er zelfs een spiegelreflexcamera die zelf scherp steltr de Pentax ME -F autofocus. Neem die ook eens in handen als u bij de fotovakzaak bent. Typisch Pentax SCHERP IN ELKE PRIJSKLASSE. PENTAX bure projt ziclr- zich aand Oud Paan stal. i retf kam niaar hand waar op z; een t pónei Wam nen. uitke van i gaan „Daai voor" terug Do éi als k heeft, krant geen nog j, laatst De n zegge want allem Hoss wijk "s rr»o schill bami Op zj Altijd goed nieuws in spiegelreflex camera's, Al 30 jaar primeurs. Zoals de vlug-terugspiegel, de DDL lichtmeting, de L dakkant prismazoeker. vera: Maal en gt moei kruic

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 2