T oekomst sociëteit vrij somber 9 Woon wagen een tr uni kan in Schienoko9 'Fietspaden ontwerpen door fietsgebruikers' Noordegraaf op de bres voor lokale omroep VLAARDINGS DAGBLAD SGHIEOAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT w Ambulances Water- zA weggebied: •>a Geen geld voor onafhankeli j k deskundige Post Schiedam wordt DAT; 'We vertrouwen op de gemeen te Meisje onder vrachtwagen and van olitiewagen ek gestoken Historische vereniging zet Kethel in het zonnetje M 999 Suggestie Van Tilborg SG-lid: 'Geen directeur voor 'n pakhuis met halflege dozen' Kelder uitgebrand DINSDAG 30 MAART 1982 Het GGD-pand aan de Hof- laan, waar alle ambulances uit het Waterweggebied wor den samengebracht tot de nieuwbouw aan de Van Wal- sumlaan Klaar Is. Vlaardingen Er zou een on afhankelijke deskundige aan getrokken moeten worden om de Dtira-Coignethuizen te on derzoeken, vindt de opbouw werker van de West wijk, Wim Leewis. Maar daar mag geen geld voor worden gebruikt, zegt het bestuur. En Leewis kan zich dat wel indenken: „Het is er gewoon niet." De bewoners van de Dura-Coig- net klagen al jaren over tocht, lekkage, en schimmels ten ge volge van condens. 2e zouden met een rapport van een onaf hankelijk deskundige in de hand stappen willen onderne men om daar iets aan te doen. Maar hoe ze aan het geld moe ten komen om zo'n dure kracht te betalen is door het gebrek aan geld vooralsnog onduidelijk. „...ging niet door wegens geld gebrek" is de zinsnede die als een rode draad door het jaar verslag van Ontmoetingscen trum West loopt. Bovendien worden er activiteiten afgesto ten, omdat die elders in de stad al worden gedaan. Wim Leewis van het buurthuis: „De vraag is langzamerhand: waar kun je nog dubbeltjes bezuini gen?" Vorming wordt waar mogelijk ongemoeid gelaten. Dat kan ook in veel gevallen, omdat die activiteiten niet altijd even duur hoeven te zijn. „Een vrouwenpraatgroep hoeft niet veel geld te kosten." Vlaardingen kri j gt centrale uitrukpost Waterweg Zodra de GGD toestemming heeft voor nieuwbou w voor de ambulancedienst aan de Burge meester van Walsumlaan worden de ambulances, die nu nog in Schiedam en Vlaardingen staan, sa mengebracht in het GGD-pand aan de Hoflaan. Het werken vanaf twee lokaties de ambulances staan nu behalve aan de Hoflaan ook aan de Schiedamse Tuinlaan stelt het personeel niet tevreden, zei di recteur Wolfs van de GGD Nieuwe Waterweg Noord gisteravond op een vergadering van het alge meen bestuur. Vlaardingen In het toekomstbeeld van de Vlaar- dingse sociëteit Disantiekcotheek, beter bekend als DAT, pakken de donkere wolken zich samen. Nu haar bouwvallige onderkomen op de Hoogstraat 40 in han den is overgegaan van de katholieke kerk naar een particuliere eigenaar, moet de sociëteit naar een andere behuizing omzien. Hoelang zij nog op hun huidige adres zal kunnen vertoeven, blijft voorlopig nog in het ongewisse. Nieuwe eigenaar Kalisvaart heeft in ieder geval een bouwaan vraag bij de ge meente gedaan om van de panden 36 en 40 een winkel en woonruimte te maken. Met de verbouwing van nummer 36 is al begonnen. De gemeente heeft DAT om die reden al eerder een an der pand in de Hoogstraat aangeboden. Dat bleek ech ter in een nog slechtere staat te verkeren dan haar huidige behuizing. Andere mogelijke gebouwtjes vielen om uiteen- Schiedam In schriftelijke vragen heeft het PPK- raadsiid Herman Noordegraaf bij het college van burge meester en wethou ders de wenselijk heid van lokale ra dio uitgesproken. Hij vraagt het colle ge een stuurgroep ie formeren, die zich bezig moet gaan houden met de reali sering van een plaatselijke omroep. Noordegraaf wil van burgemeester en wethouders van Schiedam weten of ook zij de noodzaak van lokale radio on derschrijven. Bij een bevestigend of ontkennend ant woord verwacht de PPR-man in beide gevallen een nadere toelichting. Schiedam Een vijftienjarige Scholiere uit Vlaardingen is jnet een verbrijzelde arm in pet Holyziekenhuis opgeno men, nadat zij op de Koemarkt la Schiedam door een vracht kagen was overreden. jp« meisje raakte onder de achterwielen van de wagen oen die komende vanuit de ichting Rotterdam rechtsaf de roersvest wilde oprijden. chiedam Twee agenten :wamen met een lekke band o staan, toen zij wUden op deden tegen enkele motor- rtossers die op het zandli- haam van rijksweg 19 hun jport beoefenden, terwijl zij de crossers toe- Shaken werd een band lek ftstoken van hun wagen. le hadden zij enkele hon- Jerden meters verderop la- èn - staan, omdat zij er niet pee door het zand konden ftden. knwonenden van het dijklt- *am klagen al jaren over crossers die met hun mo- lren voor de nodige geluids- ^erlast zorgen. Schiedam Een jaar na het veertigjarig bestaan van Ke thel zet de historische vereni ging Schiedam de wijk alsnog in het zonneije. De vereniging heeft een drie tal zogenoemde Scidam-schild- jes toegekend aan de eigenaars en bewoners van een drietal panden in Kethel. De schildjes zijn bedoeld als een aanmoedi ging voor mensen die histori sche panden hebben opge knapt en weer in ere hebben hersteld. De schildjes zullen op 1? april worden bevestigd op de gevels van bistro 't Oude Raedthuys aan de Schiedamse weg, de wo ning Hareweg 19 en de boer derij Huygenhoff, Groeneweg 15. De schrijvers Hans Dorres- tijn en Levi Weemoedt komen vrijdag, tijdens de Boeken week, naar Schiedam. Vanaf. 20,00 uur lezen zij in de aula van het stedelijk museum voor uit eigen werk. Dit zal onder broken worden door een band opname van de Bommelsuite: een klassiek muziekwerk van de Rotterdammer Jan Mas- Het samenbrengen van de ambulances aan de Hoflaan is een noodoplossing. Het ge beurt dan ook pas als de toe stemming voor' de nieuw bouw er is, want het bestuur is bang dat er helemaal geen nieuwbouw mag worden ge pleegd als blijkt dat er een andere oplossing mogelijk is. „Niets duurt zo lang als een tijdelijke oplossing", zei Bep Nachtegaal (PvdA). Door de ambulances allemaal aan de Hoflaan te zetten kan de GGD het pand in Schie dam helemaal verlaten. Dat levert een besparing op van vijftigduizend gulden op jaarbasis. Bovendien kan de dienst het door die concen tratie met een wagen minder doen, wat ook weer vijfent wintigduizend gulden per jaar oplevert. Het pand aan de Hoflaan hoeft maar voor ongeveer zevenduizend gul den verbouwd te worden, dus de oplossing is financiëel zeker voordelig. De operatie kost volgens Wolfs geen ar beidsplaatsen. Mensen in Schiedam hoeven niet bang te zijn, dat door de concentratie ambulances er langer over zullen doen om hen te bereiken. Er komt één ambulance op een vooruitge schoven post, waarschijnlijk bij het Schielandziekenbuis. Dat heeft in ieder geval de voorkeur van de GGD. Op straat komt die ene ambulan ce niet te staan; Wolfs vindt het niet verantwoord om het personeel op een onbeschutte plaats te zetten. Het Vlaardingse raadslid Jan Madern zei gisteravond zich langzamerhand af te vragen, waarom er in een tijd van bezuinigingen nog nieuw bouw moest komen, als er toch een goede oplossing was. Maar Wolfs bestreed dat; „Het is geen goede oplos sing; het is een oplossing die voorlopig acceptabel is." «mmi,.,;wi ifc volgens VVD-raadsiid Cor De stadsvernieuwing, die volgend jaar in het gebied Schfenoko/Brandersbuurt van start gaat, i van Tilborg uitstekend te koppelen aan de aanleg van een woonwagencentrum. Schiedam Er zou geen woonwa gencentrum nabij de Koekoekslaan moeten komen, maar in het gebied Schienoko. Dit idee is afkomstig van VVD-raadslid Cor van Tilborg. Bewoners van Kethel-Oost zijn fel gekant tegen de realisering van een woonwagencentrum in hun wijk. Zij dreigen met diverse bezwaar schriften, waarmee de aanleg een aantal jaren uitgesteld zou moeten worden. Van Tilborg: „Wat heb je aan dat uitstel? Maak een woonwa gencentrum in Schienoko. Daar doen de bewoners niet moeilijk, want daar woont nog niemand. Straks natuurlijk wel, maar die mensen weten dan vantevoren waar ze aan toe zijn. Zij kiezen er zelf voor en hebben dan ook het recht niet, bezwaarschriften in te dienen." In het gebied Schienoko/Branders- buurt gaan begin volgend jaar de eerste stadsvernieuwingsactivitei ten van start. Volgens Van Tilborg is dat prima te koppelen aan de realisering van een woonwagen- centrum voor de huidige bewoners van het kamp Hof van Cyrene aan de Schiekade. Waterweg De Vereniging tegen Milieubederf heeft er op aan gedrongen, dat fietspaden alleen worden ontworpen door men sen die zelf ook regelmatig van de fiets gebruik maken. Als 'fietsvreemde' personen dit doen, zitten er in de ontwer pen maar al te vaak manke menten, zoals scherpe bochten die nauwelijks op een normale manier genomen kunnen wor den. Dat merkt de VTM op in een commentaar op het fiet spadenplan tussen Schiedam en Hoek van Holland in haar maandblad Milieu-Actief. De afdeling verkeer en ver voer van Rijnmond heeft on langs het concept fietspaden plan Rijnmond-Noordwest be kendgemaakt, met als belang rijkste onderdelen twee door gaande routes van Schiedam naar Hoek van Holland. De ene route loopt vanaf Hoek van Holland vla Maasdijk door Maassluis naar Maasland en vervolgens naar Schiedam pa rallel aan rijksweg 20, en de ander vanaf Hoek van Hol land langs het Staelduinsebos naar Maassluis, via de Vlaar- dinger- en Maassluissedijk naar Vlaardingen en vervol gens via de stedelijke fietspa den naar het* Marconiplein in Rotterdam. Op dit fïetspaden- plan heeft de VTM de nodige kritiek. Zo worden veel routes weliswaar als fietspad aange duid, maar het zijn in feite se cundaire wegen waarvan ook autoverkeer gebruik kan ma ken. De VTM pleit dan ook voor het zoveel mogelijk schei den van fiets- en autoverkeer. Verder maakt de vereniging bezwaar tegen het feit, dat fietspaden vooral in steden dikwijls worden beschouwd als de beste plaats om leidin gen onder aan te brengen, zo dat bij wijzigingen of repara ties het fietsverkeer naar de rijbaan wordt verwezen, het geen gevaarlijke situaties kan opleveren. De VTM heeft Rijnmond dan ook verzocht er bij de gemeenten op aan te dringen, leidingen niet altijd automatisch onder het fietspad aan te leggen. Bezwaar maakt "de VTM ook tegen het feit, dat in het fiet spadenplan vrijliggende fiets paden en fietsstroken gelijk worden gesteld. Fietsstroken worden door vele automobilis ten gezien als een ideale strook om voor te sorteren, terwijl ze bovendien vaak worden ge bruikt als parkeerstrook voor laden en lossen, aldus de VTM. Tenslotte heeft de vereniging er naar aanleiding van het fietspadenplan op aangedron gen, meer verbindingen te ma ken tussen het plan Rijnmond- Noordwest en de overkant van de Nieuwe Waterweg. Momen teel kan de fietser daar alleen komen via de pont van Maas sluis. Rijnmond is verzocht een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid, fietsers door de Beneluxtunnel te vervoeren of de pontveer weer in gebruik te nemen. lopende redenen telkens weer af. Omdat de sociëteit een parti culiere instelling is, wordt van DAT verwacht ook zelf naar iets nieuws uit te zien. Ruurd Meijer van DAT: „We hebben al eens advertenties gezet en diverse makelaars gebeld, maar tot nu toe zon der enig resultaat. Indertijd hadden wij ook het pand kunnen kopen, ja, maar als sociëteit hecben we niet veel geld. En het pandje verkeert in zo'ri slechte staat, 'dat de kosten veel te hoog zouden uitvallen. Het beste zou zijn een pand te kraken, maar daar voelen onze leden niets voor". In ieder geval komt de ge meente binnenkort met een verordening, dat niet meer dan 35 personen tegelijker tijd gebruik van de sociëteit mogen maken. De bouwcon structies verkeren in een dergelijk slechte staat, dat het onverantwoord wordt geacht meer jongeren toe te laten. De houten vloer zou in zo'n geval kunnen doorzak ken. Het probleem voor de socië teit is het ontbreken van enig alternatief voor hun huidige verblijf. Het pand Wilhelminastraat 40, waar DAT heen zou kunnen, wordt haar door de gemeente niet aangeboden. Het op knappen van dit gebouw brengt te hoge kosten met zich mee. Eén muur is geheel niet aanwezig, terwijl ook voorzieningen zoals water en licht eerst zouden moeten worden aangelegd. Meijer: „De gemeente zegt nog steeds tegen ons: 'het komt best voor elkaar'. Daar ver trouwen we dan maar op". Schiedam „Waarom zou je een pakhuisdirecteur aanstel len, wanneer er in dat pakhuis alleen maar halflege dozen staan? Nou, datzelfde geldt voor het Passage Theater." De vergelijking komt uit de mond van Henk Bonzet, bestuurslid van de Schiedamse Gemeen schap en slaat op het voorne men het beschikbaar gestelde bedrag voor een stafmedewer ker passieve cultuur maar ge woon te schrappen. Volgens Bonzet staat de SG op het standpunt dat de gemeente Schiedam eerst maar eens met een cultuurbeleid op de prop pen moet komen. De hoop be staat ook bij hem dat het be zuinigingsvoorstel niet klakke loos door de gemeenteraad zal worden overgenomen, maar veel eerder een aanleiding tot discussie vormt over het cul tuurbeleid. In die discussie zal met name de vraag centraal moeten staan of het zin heeft een directeur aan te stellen ais er geen vastomlijnd beleid voor die persoon beschikbaar Schiedam In een kelderbox van de grensflat aan de Rot te rdamsedijk woedde gister middag een felle brand. Een bromfiets, een dekenkist en enkele meubelstukken die er stonden opgeslagen raakten zwaar beschadigd. Het schade-' bedrag wordt geschat op drie duizend gulden. Ook ontstond forse schade in enkele naast gelegen kelderboxen. De oorzaak kon nog niet wor den vastgesteld. Het vermoe den bestaat dat iemand een brommer met benzine heeft schoongemaakt en dat de ben- zineresten later in de brand zijn gevlogen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1