16 lïH -s"!S& V eertigduizend kilowatt windenergie voor tuinders PERSOONLIJKE LEtam* HEEFT UW BANKUWEL EENS GEWAARSCHUWD VOOR EEN KREDIET BONDSSPAARBANK 5 Bussen sneller door stoplicht GELDLENINGEN GOEIE BANK m o ilsÉÉllS® Feestdis T GELD LENEN TOT n u discreet e diste l l GELDLENINGEN "GELD LENEN f Op de fiets naar de kas VEEZEKERING FINANCIËN VERZEKERING- FINANCIËN \jpaii38K GELDLENING OP MAAT - A Rotfendams Nieuwsblad dinsdag 30 maart 1982 Signalement: Naam: Boris Ras: bouvier Kleur: grijs Geslacht: mannelijk Leeftijd: vier jaar schofthoogte: 68 cm Boris verblijft nu al twee maanden in de Hargahoeve en blijft als enige telkens over. 'Voor een deel ligt dat aan hem want het is geen gemakkelijke hond. Zijn nadeel is zijn enor me Waaksheid en dat blijft niet alleen bij blaffen. De hond is al eenmaal dwars door een ruit gesprongen om vermeen de belagers even af te schrik- ken, Boris slaagt er uitermate goed in om mensen baqng te maken. Zelfs in zijn kennel gaat hij hevig tekeer tegen de bezoekers. De meesten vinden het een enge hond en zijn blij dat ste vige tralies de hond afscher men. Met afgrijzen op hun ge zicht zien ze dat ik bij aie woeste hond mijn handen door de tralies steek. Verbaasd zien zo hoe de hond verandert en uitnodigend een poot uitsteekt. Dat is juist het typische van Boris en ook de moeilijkheid. Want eigenlijk is deze hond door Wim Hastinghuis beheerder Hargahoeve erg lief, al heeft hij moeite dat te tonen tegenover vreemden. Boris heeft een soort bewa kingscomplex, dat hem parten speelt. Geen vreemde indrin gers op zijn terrein, want dan laat hij merken dat hij degene is die uitmaakt wie er wel en niet binnen mag. Daarbij zijn voor hem alle middelen geoor loofd en niets houdt hem te gen. Derhalve lijkt het mij beslist geen hond voor beginners en ook geen hond in een huis met veel voorbijgangers. De ideale plek is een huis buitenaf, waar hij rustig kan rondkuieren zonder gestoord te worden dor bezoekers. Helaas zijn er meer honden dan afgelegen wonin gen, dus zoek ik een goed al ternatief. Dat alternatief kan bestaan uit een zeer goede hondenkenner. Want met kennis lukt het wel met deze hond. Of iemand die Boris een afgesloten terrein wil laten be waken, want daar is hij uiter mate geschikt voor. Voor Boris betekent dat de kans van zijn leven; beter ge zegd zijn laatste kans om ge plaatst te worden. Zijn lot hangt af van de reacties die we hopen binnen te krijgen. Wanneer die er niet komen, zitten we met een levensgroot probleem. Een probleem waar uit wel een beslissing genomen zal moeten worden. En die laatste beslissing wil ik juist niet nemen voor Boris, vooral ook omdat hij feitelijk een ge moedelijke goedlobbes is; een hond waarmee ik in gedachten steeds bezig ben. Wanneer iemand interesse heeft in Boris, gaarne even langs komen in de Hargahoeve aan de Schiedamse Sportlaan nummer twee. Dan laten wij zien hoe levendig en lief Boris in werkelijkheid is. Telefo nisch zijn we bereikbaar onder nummer 010-714151, - - ■'•rrti.h - Het is gezichtsbedrog. Bij een eerste blik op deze foto van fotograaf Hans Gebuis zou men denken, dat de ploegende agrariër een spoor van verderf onder het vogelbestand nalaat. U kunt gerust zijn, de vogels wor- den niet door hem verma len. Integendeel, zij zien het aarde-omwoeiende werk van de boer als een welko me hulp bij het bemachti gen van voedsel. De omge woelde aarde geeft op deze wijze een ware feestdis prijs. Vandaar dat zij in zwermen In de buurt van de lawaaiige weldoener blijven. Maassluis Bussen van het openbaar vervoer zullen vanaf aanstaande maandag sneller kunnen doorrijden bij enkele kruispunten met ver keerslichten. Door zoge naamde Vetag-installaties zullen de bussen van West- Nederland korter voor rood licht staan. Via een speciaal kastje onder de bus worden signalen uit gezonden waarop de ver keerslichten reageren. Als een bus komt aanrijden zul len de verkeerslichten ver sneld op groen springen. De verkeerslichten op de Laan '40-'45 krijgen een zo genaamde verkeersafhanke- lijke regeling; dat betekent onder meer dat voor het snelverkeer de tijdsduur dai de lichten op rood of groeu staan niet meer altijd even lang zal zijn. Het langzame verkeer voetgangers en (brom)fietsers krijgt voor taan alleen groen licht ah eerst een knop op de installa tie wordt ingedrukt De overige kruispunten waar Vetag-installaties gaan wer ken zijn die op het kruispunt Westlandseweg/Van Beeiho- venlaan en de oversteek Westlandseweg/De Vloot Op deze plaatsen treden voor de overige weggebruikers nauwelijks merkbare veran deringen op. Maassluis De VVV's in het Westland organiseren mei de groentenveiling Westland-noord zaterdag weer een open dag onder het motto 'kom in de kas'. Speciaal daarvoor heeft de Maassluise VVV een twee tal fietsroutes uitgezet. Er kan zaterdag worden ge start vanaf de VVV in het stadhuis. Tussen negen en een uur kan men de uitge stippelde routes en een er aan verbonden quiz afha len. Doel van 'kom in de kas1 is het publiek nader te laten kennismaken met de Ne derlandse tuinbouw en de teelt van producten in de glastuinbouw. Dr. Q. H. JONKERS, Burg. Knappertlaan 92, Schiedam, beëindigt zijn oogheelkundige praktijk op 31 maart 1982. Deze zal worden voortgezet door I. KUSUMA, oogarts. Consulten uitsluitend volgens afspraak in het Schieland Ziekenhuis, polikliniek Noletstraat, telefoon 733 733, toestel 509. Barendrecht Eneriebeperkende maatregelen in de tuinbouw hebben al tot behoorlijke besparingen geleid en ook steeds meer bedrijven gaan over op energieschermen of het toepassen van dubbel glas bij de bouw van nieuwe kassen. Desondanks blijft elke tuinder aanhikken tegen de hoge kosten van brandstof en elektriciteit. Voor de sterk energie-af hankelijke tuinbouwbedrijven die niet de financië le lengte meer hebben om te investeren in die be perkende maatregelen is de situatie erg moeilijk ge worden en enkele bedrijven in deze regio hebben reeds wegens faillissement de zaak moeten sluiten. Een onderdeel van die ener giekosten op de nota's van de elektriciteitsbedrijven is uit eraard ook de post van ver lichting en stroomverbruik voor pompen en dergelijke. Een post, die er vooral in hakt bij bedrijven met cultu res waarbij daglichtverlen ging via kunstlicht noodza kelijk is. Vandaar ook dat ook in die sector is gezocht naar besparende mogelijkhe den, al gaat dat dan wel door investeren. Investeren ïn dit geval in windenergie. Een voor de tuinder in de gehele regio bekend bedrijf, de firma Ja- baay in Barendrecht, heeft nu in het leveringprogram ma zo'n windmolen opgeno men. Een gevaarte dat per jaar zo'n veertigduizend kilo watt kan opwekken. Over de toepassingsmogelijkheden in deze streken zijn de heren Plaisier en Van Turenhout van dit bedrijf niet pessimis tisch. „Er zijn tuindersbedrij- ven in dit gebied die per jaar voor zo'n twintigduizend gul den aan elektriciteit gebrui ken. Zo'n windgenerator is ai bij een verbruik van de helft Lees ik hier dat 'n Rus zijn koningin kwijt is. Hoe kan dat nou? rendabel. Het rendement is afhankelijk van het eigen ge bruik. Overcapaciteit terug leveren aan het GEB levert natuurlijk niet het hoogste rendement." Over dat laatste aspect is nog geen contact opgenomen met de elektrici teitsbedrijven in de regio. De zaak is nog zo nieuw dat we daaraan nog niet zijn toe gekomen." De windgenerator is op schaal een onderdeel van een show die vrijdag en zaterdag in het bedrijf in Barendrecht wordt gehouden. Behalve en kele noviteiten op het gebied van tuinbouw- en landbouw machines zal deze generator ongetwijfeld een trekker zijn. „We zijn er dan om alle inlichtingen te geven maar we willen wel zo objectief zijn om te stellen dat zo'n windmolen echt niet renda bel is voor elk bedrijf. Dit model met een vermogen van 17,5 kW mag je tot de middenmodellen rekenen en we verwachten dat juist die modellen het meest in de belangstelling komen omdat ze ook het meest rendabel zijn. Maar de mensen moeten niet denken dat we nu met een zonder het GEB kunnen draaien, want er zijn natuur lijk ook dagen zonder wind." Door de hoge premie die wordt gegeven gaat er soms veertig procent van de aan schafprijs af. Op die basis is zo'n windmolen binnen drie jaar terugverdiend, temeer daar de onderhoudskosten betrekkelijk gering zijn. De windmolen wordt ge plaatst op een mast van 18 meter hoogte. In de meeste gevallen moet wel eerst een fundering worden gemaakt, wat uiteraard de kosten wat hoger doet uitvallen. De ro tor heeft een diameter van elf meter en is vervaardigd van Amerikaans grenen. Er zijn verschillende voorzie ningen aangebracht die over belasting opvangen en bij storm wordt de molen auto matisch uit de wind ge2et. De verwachting bij de men sen van Jabaay is wel dat binnen korte tijd de eerste windmolen in deze regio zal verschijnen. De heer A, Plai sier: „Ik verwacht dat we er dit jaar nog wel zes zullen plaatsen." Alstublieft: 5 adressen om u aan geld te helpen fKM»B Hn... V ■vi«irt hull otyoor $né*f IN EEN WIP EEN VOLtRKMP B. k< h< S* di df E :r-Nt!«U-f!EKEHIHG tl] De Bondsspaarbank is u graag van dienst met geld. Elk gewenst krediet kunnen we in principe binnen de kortste keren voor u rond hebben. Toch zijn we niet 20 makke- lijkmet financieren als sommige anderen op dit gebied. Zo zouden we bijvoor beeld eerst graag met u overleggen of u na uw krediet ook geholpen bent met de manier van terugbetalen. Misschien vinden we trou wens wel een andere financieringsmo gelijkheid of is het soms beter te denken aan sparen in plaats van te lenen of is een specifieke spaarvorm interessanter voor u. Zo zijn er heel wat ideeën waarmee u goed geholpen zou kunnen worden. Omdat uitte vinden,nemen we graag even de tijd, in uw eigen be lang. We zijn immers niet zomaar een bank.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 2