18 ROTTERDAM r was niets meer te redden Van Melleverhuist definitief naar Enka-spinnerij GRAAG XSEDAAN. Si'WMM4 79?° Politici moeten van voorlichting afblijven ter meulen natuurlijk warenhuizen V&D root alarm voor brand in Dordtse binnenstad uur dreigde n smalle oorstraat ver te slaan Vakbonden praten weer met Dupont Minder alcohol moet Larenkamp veilig maken Akzo-concern betaalt verplaatsing Arrestant voor mishandeling van cameraman Nog deze week: AcliüS bij Van Corten- berghe naar Amsterdam f f£Ura,sd*"i L^B0TrFRnAt.MP R Rotterdams Nieuwsblad dinsdag 30 maart 1982 RZ/RY/RW RV Vervolg van voorpagina ordrecht De leiding van de Dordtse meubelzaak Buytink Woninginrichting be- aadt zich op een 'noodoplossing' na de felle brand, die gisteravond haar showroom an de Voorstraat en Visstraat totaal verwoestte. Ook bekijkt men vandaag of de estanten van de meubelzaak worden neergehaald. .We zoeken in ieder geval aar een geschikte plaats om o snel mogelijk weer verder e gaan", zegt directeur C.P. cij-Burger, die de schade n zijn winkel op ruim vijf miljoen schat, Hij spreekt van een 'ramp* voor zijn met vijftien werkne mers middelgrote bedrijf. „Er "taan nu alleen nog geblakerde muren. Het kardinale punt is, of er weer zo'n pand komt en hoe lang de bouw daarvan "aat duren. Maar voordat er misschien iets staat, zijn we al weer een jaar verder. Daarom zoeken we een noodoplossing," Een klein geluk is volgens de directeur, dat in een in de buurt gelegen magazijn van Buytink talrijke reeds bestelde goederen staan opgeslagen. „De meeste klanten kunnen we dus gewoon bedienen zoals het hoort alle goeae merken modernste apparatuur extra lage prijzen Idaarterwljiu wacht met consumenten- fc\> garantie Vx nden - Uitlaten - Remmen t-U a i rMü t'. van Rlemsdllkweg 23 i Rotterdam-Zuid I (waaifwvsnzz, f inoustiiewfreln) Tel. 010-29.92.22 Dordrecht De Industriebon den FNV en CNV hervatten deze week het cao-overleg met het chemische concern Dupont de Nemours in Dordrecht (1400 werknemers). Vorige week werd het overleg na meer dan tien vergaderingen afgebroken, omdat directie en vakbonden het niets eens kon den worden over de invoering van een vijfploegendienst voor de vijfhonderd werknemers in. continudienst. Daarna heeft de Industriebond FNV ultimatief van Dupont de Nemours geëist dat het bedrijf uiterlijk op 16 april met 'reele voorstellen' komt De kosten van een gecombi neerde vier-/vijfpIoegendienst zijn het grootste struikelblok. Volgens de bonden moeten de werknemers daarvoor ruim één procent van hun loon af staan. Het bedrijf zegt dat het personeel vijf procent moet in leveren. ADVERTENTIE Een prachtig sieraad... voor uw slaapkamer, zo'n Zwitserse geborduurde sprei met twee volants. Verkrijg baar m 2 maten 2-persoons, 140 x 200 cm van 125.- voor üts-jumeaux maat van 155.- voor 99,80 Getuige advertentie Een bewoonster van een te genover de winkel gelegen woning in de Voorstraat ont dekte gisteravond even na ze ven uur de brand. 2ij hoorde een knal, vermoedelijk een ge volg van een defect aan een van de cv-ketels, en keek in de meubelzaak. Op de tweede verdieping zag zij glas weg springen en licht flonkeren. Zij was er getuige van hoe in een mum van tijd dit enkele vlammetje uitgroeide tot een felle vuurzee. In korte tijd stond het hele pand met dne verdiepingen in lichterlaaie. De meubelzaak, die een opper vlakte heeft van 3000 m2, is van vier verschillende panden tot een grote showroom ge maakt. Zowel aan de Voor straat als aan de Visstraat staan twee panden, die achter om de Waalse kerk, bioscoop Astoria en schoenenwinkel Van Boxel, met elkaar door een gang zijn verbonden. Assistentie De Dordtse brandweer, die binnen vijf minuten ter plaat se was, Kon vrijwel meteen constateren, dat er niets meer te redden viel aan de meubel zaak en maakte groot alarm. De plaatselijke brandweer zet te al het materieel in. Assistentie was nodig van korpsen uit onder meer Bot terdam, Ridderkerk, Alblas- serdam, Zwijndrecht en Pa- pendrecht en ook van de be drijfsbrandweer van Fokker- Papendrecht. Onoverzichtelijk De bouwkundige situatie ter plekke kostte de spuitgasten, met in totaal zeventig man aan hel werk, grote moeite bij de aanpak van de onoverzichtelij ke brand. Zij bestreden het vuur van vier kanten. In de Visstraat en in de Voorstraat en in de aangrenzende straten, de Korte Breestraat en de Vrïesestraat, waar ze probeer den de brand aan de achterzij de van de panden te blussen. Overkant Aan de overkant van de smal le Voorstraat hield men de winkelpanden constant nat. Bewoners van daarboven lig gende woningen werden tijde lijk elders ondergebracht. Tel kens raakte het vuur de gevels van deze panden. De dakgoten vatten enkele malen vlam. Door de enorme hitte ter plaatse moesten de brandweer lieden op hun beurt ook wor den natgespoten. Bioscoop Astoria, waarin al leen personeel aanwezig was, en de Waalse kerk bleven on geschonden door de gunstige wind. In de Visstraat moest de zijgevel van bioscoop Euroci nema worden natgehouden. Nadat ongeveer tegen tien uur het sein 'brand meester' kon worden gegeven, ging het na blussen tot vanmorgen vroeg door. Grote schade Afgezien van Buytink liep de aangrenzende schoenenzaak Van Boxel de grootste schade op. Doordat een bovenverdie ping was uitgebrand, waren er in het magazijn ook bonder den schoenen beschadigd door het bluswater. De schade bij deze zaak loopt volgens een schatting in de tonnen. Ook andere aanpalende en aan de overkant van de Voorstraat gelegen winkels liepen zware rook- en waterschade op. In de De brandweer ging de kolkende vlammenzee te lijf met ze ven autospuiten, twee ladderwagens en twee hoogwerkers, waarop waterkanonnen waren ingezet. :t:n KWH* UH» In de smalle Voorstraat dreigde het vuur regelmatig over te slaan. Hoewel af en toe de dakgoot vlam vatte, kon de brand weer erger voorkomen. directe omgeving sneuvelden zeven etalageruiten. Enkele lokalen van een school achter de meubelzaak zijn door de brand tijdelijk onbruikbaar. De politie moest tijdens de bluswerkzaamheden een deel van de binnenstad afsluiten om nieuwsgierige mensen op afstand te houden. Rotterdam De vechtersba zen die wijkcentrum de La renkamp onveilig maakten, zullen voortaan een pilsje minder moeten drinken. Dat is de oplossing die het per soneel, de beheerscommissie, de raad voor de gemeentelijke wjjkaccommodaties en de deelgemeente Charloïs hebben bedacht voor de problemen in het voorzieningencentrum van Zuidwijk. Gisteren is de be perking van de alcoholver koop ingegaan. Bovendien zijn nieuwe 'huisregels' ingesteld. In de Larenkamp ontstonden de afgelopen weken vechtpar tijen, waarbij één gewonde viel. Het personeel wees met een beschuldigende vinger naar een groep van zes, die het centrum steeds meer zou ter roriseren. Juist onder invloed van alcohol zouden die zes niet meer te houden zijn. Boven dien kwamen, na net afbran den van de sociëteit Alcatraz, veel meer jongeren naar de Larenkamp. Anderhalve week geleden werd een particuliere bewa kingsdienst ingehuurd. Geüni formeerde mannen met hon den moesten toezien op de orde in het centrum. Een noodmaatregel, maar het per soneel zou anders niet meer aan het werk zijn gegaan. Rotterdam/Breda De suikerwerk- en biscuitfabriek Van Melle in Rotterdam-Zuid verhuist naar de gebou wen van de Enka-spinnerij in Breda. De directie heeft daarover een akkoord bereikt met Akzo, de moeder maatschappij van kunstvezelproducent Enka. Het Akzo-concern betaalt de verplaatsingskosten en een deel van het bedrag voor de verbouwing van de spinnerij. Daarmee is meer dan tien mil joen gulden gemoeid. Van Melle wil niet kwijt hoeveel geld het zélf op tafel moet leg gen. De eerste produktielijn in de nieuwe behuizing gaat volgend jaar februari al draaien; in de loop van 1983 worden de an dere gestart. Uiterlijk februari 1984 moet de verplaatsing vol tooid zijn. Vorig jaar herfst heeft Akzo de Rotterdamse snoepfabriek (600 werknemers) geïnteres seerd voor de verhuizing. De definitieve beslissing van Van Melle om Rotterdam te verla ten was echter afhankelijk van de goedkeuring van de centrale ondernemingsraad van Enka, de Voedingsbonden door Wim de Regt FNV en CNV en de Unie BLHP en de eigen onderne mingsraad. Het personeel van Enka (400 man) stemde in december met de komst van de snoepfabriek in, nadat het van zijn werkge ver de toezegging had gekre gen dat de werknemers van de textureerafdeling niet vóór 1 juli 1982 en die van de spinne rij niet vóór 1 januari 1983 worden ontslagen. De vakbon den en het personeel van Van Melle zijn kortgeleden met de verhuizing akkoord gegaan op basis van een sociaal plan waarvoor de snoepfabriek elf miljoen gulden neeft uitge trokken. Eerder hadden de bonden een sociaal plan met geringere voorzieningen van de hand gewezen. De directie heeft het daarna met twee miljoen verhoogd. Uitbreiding In Breda krijgt Van Melle voor de uitbreiding van zijn produktïe met tien tot twintig procent de ruimte die het be drijf in Rotterdam-Zuid (naast het Feyenoord Stadion) niet heeft. De werkgelegenheid moet daarvoor met enkele tientallen banen worden uitge breid. Alle huidige werknemers kun nen mee naar de Enka-spinne rij. Het is nog niet bekend hoe veel er van die mogelijkheid gebruik zullen maken. Van Melle garandeert niet dat het de vierhonderd man Enka- personeeï in dienst neemt. Wel heeft de directie toegezegd va catures door werknemers van Enka te laten vervullen; ook voor de opvoering van de pro- duktie komen zij in principe het eerst in aanmerking. De huidige fabriek staat sinds 1948 in Rotterdam-Zuid. Van Mede verhuisde naar de Maas stad, nadat de gebouwen in Breskens (Zeeuws-Vlaande- ren), waar het bedrijf sinds de oprichting in 1900 was geves tigd, in 1944 bij een bombarde ment waren vernield. Behalve in Rotterdam heeft Van Melle ook produktiebedrijven in En- feland, de Bondsrepubliek en irazilië. Akzo heeft als onderdeel van de transactie de beschikking gekregen over de Van Melle- fabriek. Dat betekent dat het suikerwerkbedrijf de gebou wen niet zonder toestemming van dat concern mag verko pen. Volgens directeur Van Melle hebben verscheidene be drijven al belangstelling ge toond om het complex over te nemen. Rotterdam De politie heeft een inwoner van Oudewater (24) aangehouden, die heeft bekend dat hij vorige week zondag na afloop van de voet balwedstrijd Feyenoord-Go Ahead Eagles NOS-camera- man Peter Haverman (37) heeft mishandeld. De verdachte en nog enkele anderen supporters hadden het gemunt op radioverslagge ver Bert Nederlof, die zich in het programma Langs de Lijn negatief zou hebben uitgelaten over Feyenoord. Doordat de cameraman veel lijkt op Ne derlof, werd hij in de hal ge molesteerd. Rotterdam Bij warenhui zen van V&D in de Rotter damse regio zijn nog deze weken acties te verwachten. ,We willen het concern ïn zijn hart treffen. Het personeel is het zat om steeds weer gecon fronteerd te worden met aan vallen van de directie op de arbeidsovereenkomst", aldus Lou Wijnen, districtsbestuur der van de Dienstenbond FNV, gisteravond. Het V&D-concern in de Rot terdamse regio heeft onder meer warenhuizen in Vlaar- dingen, Rotterdam, Dordrecht en Gouda. Nog niet bekend is welke winkels door de acties worden getroffen. De cao-onderhandelingen tus sen de Dienstenbond FNV en V&D zijn een ruim een week geleden vastgelopen. Met de directie was niet te onderhan delen over arbeidstijdsverkor ting. „Het bedrijf ging er van uit, dat bij een normale ont wikkeling de loonsom dit jaar al zou stijgen met het maxi mum dat de regering toestaat: zeseneen halve procent", zei bondsvoorzitter Freek Tho rn asson gisteravond op de jaar vergadering van de Diensten bond in Rotterdam. Volgens Thomasson had de V&D-directie op de eerste on derhandelingsdag 'met tranen in de ogen' betoogd, dat de omzet in de verschillende wa renhuizen bedroevend is. „Wij denken daar echter anders over", aldus de bondsvoorzit ter. Het kon niet uitblijven: bij de stapels nota's, die de Rijnmondburelen ver laten, is er nu ook een over 'voorlichting en in spraak' verschenen. De samenstellers hebben er veertien andere nota's en geschriften voor geraad pleegd. Kunst, dat het dan een gedegen werk stuk is geworden, waard om zelf te gelegenertijd opgenomen te worden in de lijst van geciteerde nota's bij weer volgende publicaties. Want voor lichting en inspraak zijn onderwerpen, waarover je nota's kunt blijven schrijven. Die constatering leidt tot twee wat haaks op el kaar staande conclusies: 1. voorlichting en in spraak zijn heel belang rijke zaken in de wijze, waarop we worden be stuurd; 2. voorlichting en in spraak zijn geen onder werpen, waarover je véél moet publiceren. De eerste stelling be hoeft geen toelichting. De verklaring van de tweede ligt in het feit, dat voorlichting en in spraak bij een overheids lichaam meer te maken dienen te hebben met een filosofie, een be stuurlijke levenshou ding, dan met een beleid, waarvoor je regeltjes kunt maken. Voorlichting en in spraak dienen bij een be- sfaaurs<Hrgaan een tweede matuur te zijn. Ze symbo- Usérêh de openheid waarmee je de burgerij laat zien waarmee je be zig bent. Voorlichting bedrijf je niet omdat het nu eenmaal moet, maar omdat je dat wilt. En dan doen nota's er wei nig toe. Want over nota's geven politici dan weer hun oordeel en dat leidt maar al te gemakkelijk tot politieke bemoei zucht met de wijze, waarop voorlichters hun vak uitoefenen. En dan wordt voorlichten een hachelijke zaak. Als po litieke partijen in een raad zoals de PvdA gisteren in de Rijnmond- raad liet blijken in vloed op de voorlichting willen hebben, worden voorlichting een politiek instrument. En dat mag niet Het betekent niet, dat voorlichten een kleur loos gebeuren is. Een af deling voorlichting van een politiek gekozen be stuursorgaan heeft tot taak mededeling te doen van feiten en meningen, die door politieke colle ges zijn geschreven en per definitie een politie ke overtuiging bevatten. Maar dat is iets anders dan via de voorlichting politiek bedrijven, Het is wat anders dan via de voorlichting eenzijdig de nadruk te leggen op ac tuele ontwikkelingen met de bedoeling de me ningsvorming te beïn vloeden. Hiermee is bepaald niet gesuggereerd, dat dat bij Rijnmond gebeurt. Inte gendeel. In de nota zijn geen aanknopingspun ten te vinden die daarop zouden duiden. Maar al het simpele feit, dat men tijdens de discussie over een berg theoretische rimram pleit voor meer politieke invloed, ervaar je als heel onheilspel lend. Ho, ho, zal het raadslid zeggen. Wie stelt de gel den voor de voorlichting beschikbaar? De raad. En wie moet de priori teit van voorlichting in competitie met andere belangrijke zaken bepa len? De raad. En mogen we dan alsjeblieft wat over die voorlichting te zeggen hebben? Natuurlijk mag dat. Je doet er veel aan of wei nig en dat bepaalt al de hoogte van het bedrag dat je er voor over moet hebben. Natuurlijk dient er aan de begroting een werkplan vast te zitten, waaruit blijkt wat je voorlichters van plan zijn. En je kunt best aan geven waar bij de uit voering van al die plan door Koos de Gast nen je voorkeur ligt (want alle plannen uit voeren lukt niet altijd). Maar dat alles is iets an ders dan politieke in vloed op de voorlichting te willen hebben. Iedere ambtenaar op be- leidsvoorbereidend ni veau heeft te maken met de politieke invloed op zijn werk. Hij heeft enerzijds te maken met de oogst van soms lang durige studie op zijn vakgebied, anderzijds met wat politici aan uit werking en oplossing van problemen van hem verlangen. De politici gaan, de ambtenaren blijven: zij zijn de con stante factor in de uit voering van het beleid. Als ergens geldt dat vak manschap meesterschap is dan is het bij de amb tenaar, die onder wisse lende besturen zijn vak overeind moet houden. Dat geldt in het bijzon der voor de voorlichter, die er voor de hele raad zit en niet voor de partij, die toevallig de grootste is. (In de Tweede Kamer hebben de fracties niet voor niets elk hun eigen voorlichter). Een voorlichter bij een raad als die van Rijn mond kan alleen zijn werk doen als zijn onaf- hankeüjkheid en geloof waardigheid onomstre den zijn. Men mag zijn integriteit, die hier (het zij nogmaals met na druk gezegd) niet in het geding is, niet verdacht maken door zelfs maar te suggeren meer invloed op zijn werk te willen hebben. Rotterdam Districtsbe stuurder Aat van Corten- berghe van de Dienstenbond FNV in Rijnmond is vertrok ken naar Amsterdam, waar hij is benoemd tot voorzitter van het regionale team. Van Cortenberghe wordt te vens de tweede man. die voor de Dienstenbond de eao-onderhandelingen g voeren met de banken. Bin nen FNV-verband zal hij als onderhandelaar optreden bij de gesprekken, die moeten leiden tot een gezamelijke cao binnen deze grootste vakcentrale van ons land. Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even f Naajjj: verandering in. - Adres- Maak hem o 1 haar abonnee. Zo gefikst i en goed beloond! Want voor die kleinei Posted, moeite krijgt u een verzilverd miniatuur van het Rotterdamse Stadhuis. Overzij, t Naarn; Adres.^ I Postcod, f T®fe/oon: S,uBrdeh I A"i«oor(^ar n°i>,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4