10TTERIAM De zwakkere leerling wordt door bezuiniging het hardst getroffen9 Scholen in oude wijken in gezamenlijk protest: 'Kansarm wordt kansloos' Rotterdams Nieuwsblad 1 dinsdag RZ/KV/RY/RW/RS 30 maart 1982. Een wenteltrap in de stri j d tegen i iaechus in 't Raadhuis Jan van der Wacht, sinds zes jaar kastelein van café 't Raadhuis in het wondermooi, in de Alblasserwaard gelegen dorpje Goudriaan, deponeert een officiëel stuk op mijn tafeltje. ,,Kijk, daar staat het, in dat uittreksel van de Kamer van Koophandel. Tijdstip van vesti- 1 ging: 1640," wijst de geboren Utrechter aan. Dan vestigt hij mijn aandacht op het van zwa re eiken balken voorziene, nogal lage plafond. „Dat is nog allemaal echt," verklaart hij trots. Een trots, welke ongetwijfeld terecht is, want 't Raadhuis kan op een rijke historie bo gen, Niet alleen, wat bijvoor beeld de avances met Bac chus betreft, maar ook als gevolg van het feit, dat tot 28 juni 1965 de raadszaal boven de gelagkamer was geves tigd. Zo'n zeventien jaar ge leden kwam de gemeente raad van het nauwelijks achthonderd zielen (in de Al- bïasserwaard worden zij Kroospikkers genoemd) tel lende Goudriaan er nog 'bijeen. Bovendien werden er huwelijken voltrokken en •mocht het polderbestuur er vergaderen. Nu zou men kunnen denken dat raadsle den, bruiloftsgezelschappen en polderbestuurderen zich jolig via de herberg naar ho gere regionen begaven. Die gedachte moet men dan met een laten varen, want een wetsartikel stak daar een stokje voor. Dit verbood na melijk en ik citeer letterlijk, .dat een logement en een raadskamer binnenshuis ge meenschap hadden. Aan de noord-oostelijke zijde van het nog altijd van luiken voor- -ziene pand was om optimale 'naleving van de wet te ga randeren een wenteltrap ge maakt, welke toegang gaf tot de raadszaal. Maar dat nou al het gebeuren in de raadszaal, waar nu de kastelein en zijn gezin wonen, van alcoholi sche smetten vrij was, daar durft niemand zijn hand voor in het vuur te steken. Bovendien daalden raadsle- den wel de buitentrap af, maar het was immers een koud kunstje om vervolgens ..de herberg te betreden. 'Eens was er nog herberg in Goudriaan, welke ietwat - vergrijzende gemeente het hoofdzakelijk van de veeteelt moet hebben. Die was gele gen aan het zogenaamde Pinkeveer en hier zou Napo leon hebben overnacht. Als je het allemaal wilt geloven, hebben de kleine Franse Su perman en de eeuwen daar voor levende Jacoba van Beieren in vrijwel alle her bergen van de lage landen overnacht. Uiteraard toch wel een aardige vorm van public relations... Hoe het ook zij, herberg Pinkeveer is verdwenen en momenteel is 't Raadhuis het enige horeca bedrijf binnen deze gemeen tegrenzen. Binnen welke grenzen eens de paarden van de postkoets werden gewisseld, want Goudriaan lag aan de be langrijke route Gouda- Schoonhoven-Gorinehem. Het veer over de Lek heeft eeuwenlang een belangrijke rol gespeeld, 't Raadhuis was met ruiven en drenkbakken Tekst: Ben Swaep Tekening: Charles Kemper geheel uitgerust voor de dor stige en hongerige paarden. Crooswijker Een frequent bezoeker is staalhandeldirecteur J.H. van Weiy, een geboren Crooswijker, die negen jaar geleden uit Rotterdam is ver trokken om zich in dit dorp te vestigen. „Of ik al banden had met Goudriaan? Niks hoor, ik kon hier toevallig een huis kopen," verklaart de zaken man, die gezien zijn blozende uiterlijk niet uit de locale agrarische toon valt. Hij blijkt nog maar weinig in Rotterdam te komen, want hij heeft kantoor aan huis. Van Wely: „Ik heb een uit stekende relatie met de auto chtonen. Dat zal wel mede de reden zijn, dat ze me voorzitter van de biljartclub 't Raadhuis hebben gemaakt. Onze club speelt hier drie avonden in de week. M'n vrouw en ik hebben het in de Alblasserwaard zo naar ons zin, dat we helemaal geen behoefte hebben om met vakantie te gaan. We hebben in de polder voldoen de ruimte en volop frisse lucht." De resultaten van het spel met keu en ballen zijn over- De ruim 340 jaar oude herberg 't Raadhuis is momenteel het enige horecabedrijf in het pittoreske Aiblasserwaardse dorpje Goudriaan, dat eens hoge en vrije heerlijkheid was. Het kerkje dateert uit de dertiende of veertiende eeuw. duidelijk in de goed gevulde prijzenkast waar te nemen. Zoals ook is waar te nemen, dat de plaats, waar het biljart staat, een separate ruimte is geweest. Separaat is in 't Raadhuis nog altijd een ver gaderzaaltje, dat ook voor meer feestelijke doeleinden dan alleen maar ernstig pra ten wordt gebruikt. Voorts zijn er van tijd tot tijd verko pingen van land en opstal len, deelt de waard mede. In 1965 kreeg (heel vroeger was het hoge en vrije heer lijkheid) Goudriaan, dat als gemeente burgemeester Top moet delen met Ottoland, dan eindelijk een echt ge meentehuis, Werden de raadsvergaderingen boven café 't Raadhuis gehouden, de gemeente-administratie is gedurende vele jaren in het huis van de burgemeester ge voerd. Dit gebeurde in een opkamer, waar achter daar opgestelde lessenaars de ambtenaren staande hun schrijfwerk verrichtten. La ter is er een uitbouw aan het huis gekomen, maar het bleef toch wel behelpen, al voelde men dat toch niet di rect als zodanig. Een vertegenwoordiger in rookartikelen betreedt 't Raadhuis. Na voorzichtig nippend een jonkie tot zich te hebben genomen, ver klaart de man reeds sinds 1938 om commerciële rede nen van tijd tot tijd Gou driaan en dus ook 't Raad huis te bezoeken. „Ik heb kastelein Jan Bron goed gekend. Een bejaarde weduwnaar, die een uitste kende hulp had aan Anna. Zowel in de huishouding als in het café wist zij van wan ten. Die Jan was zo dank baar, dat hij Anna de her berg heeft geschonken. Nou was zij getrouwd met de loonwerker Jan de Jong en die zag, wat het café betreft. eigenlijk alleen maar wat ii het zelf nuttigen van con sumpties. Het bedienen wa' niks voor hem. Ik was erbi;' dat toen een meneer en mej vrouw om een eotelet en eet! uitsmijtertje vroegen hij riep dat er alleen maar karbonaj den en gebakken eieren wal ren. Nee, het kasteleinschap lag Jan de Jong niet zo. Ojj de meest onverwachte mof menten struikelde hij stortte er een blad met g zen over iemand heen. Geef. wonder, dat Anna zei: Jan? ga jij maar maaien of hooienj Zijzelf was een echte kastel leines. Zo'n gezellige om j vaogrijke vrouw, die wist wat goed gastvrouwschap in de kuise zin van hel woord, hoorwas. Jan wa:| gek op paarden; voordat hij er mee naar tentoonstellin gen ging, vlocht ie mooie lin tjes door hun manen. Ze heb ben zich hier rot gelachen toen Jan voor de eerste keef op een tractor zat. Hij wis: het ding niet tot stilstand te brengen. Schreeuwend var „Ho paard" ging hij dwars door de schuurdeuren heen." Belg Het blijkt dat Jan de Jong reeds geruime weduwnaarj van Anna, een kilometertje^ of acht verderop in een groen en rood geverfd huisje onder aan de dijk woont. Hi: is echter niet erg aanspreek baar ten aanzien van het on derwerp 't Raadhuis. Zeker, hij heeft de zaak aan een Belg verkocht voor 125.000,— gulden. Hoe komt die Belg nou in Goudriaan? Kastelein Jan van der Wacht, die het bedrijf van' onze Zuiderbuur pacht: „D'r komen veel Belgen in de pol der vissen en vaak leggen ze hier even aan. Zoals we in de winter, als er tenninste ijs is, veel schaatsers hebben. Dit seizoen hebben we zes mo lentochten gehad; altijd aar dig meegenomen, nietwaar? Ook liggen we wel in de rou te van wandeltochten. Jej moet het er allemaal van hebben, wam de tijd, dat del veehandelaren hier druk; over de vloer kwamen, is min of meer voorbij. Er ko-i men er nog wel, maar He, meeste drinken maar eeni paar borreltjes en stappen: dan weer op. Zeker, ook minder gezellig, maar," laat Jan van der Wacht er wijs-' gerig op volgen, „elke tijd brengt nou eenmaal zijn ei-' gen omstandigheden met zich mee." I Rotterdam 'En de Nederlandse gezinnen zullen wegtrekken, en de oude wijken zullen ghetto's worden, waar werkloosheid en criminaliteit heersen...' Aan het woord zijn geen onheilsprofeten, maar hoofdonderwij zers van drie scholen in het Oude Noorden. Zjj spreken namens ruim der tig scholen in die wijk en Crooswijk. Scholen waar bui tenlandse leerlingen en andere zogenaamde kansarmen de ab solute meerderheid vormen. Waar de bezuinigingen kei bard zullen toeslaan en waar vooral de kansarme leerlingen het gullen moeten afleggen, zo vrezen de leerkrachten. Het onderwijs heeft met grote verbazing kennis genomen Zwakken van de bezuinigingsplannen van Rotterdam voor het on derwijs. Hugo de Vries (Prin- sesse), Wim van Kan (Combi natie '70) en Herman Holle boom (De Hildegardisschool) begrijpen de houding van de gemeente niet. „Aan de ene kant wordt voortdurend hard op geroepen dat de kansarme leerling absolute prioriteit heeft, aan de andere kant wor den de faciliteiten voor die leerlingen ingetrokken omdat er moet worden bezuinigd. Dat valt toch niet met elkaar te rij men? Van de beleidsvoorne mens voor buitenlandse leer lingen komt op die manier toch helemaal niets terecht." De drie onderwijszuilen (ka tholiek, protestant-christelijk en openbaar onderwijs) heb ben de handen ineen geslagen om gezamenlijk tegen de ge meentelijke plannen te protes teren. In een brief van drie kantjes spreken zij hun ver ontrusting uit over de man ter waarop zal worden bezuinigd. Zij vragen met klem „leerlin gen en leerkrachten te behoe den voor het terugdraaien van het onderwijs naar een onaan vaardbaar niveau. De zwak- door Richard Stomp ken in de samenleving van nu én in de samenleving van de toekomst worden kansen ont nomen" aldus de brief. De kansarme leerling. Het kind dat al met een achter stand op andere leerlingen op school komt en die achterstand vrijwel nooit meer weet in te halen. Al jaren probeert men in het onderwijs die inhaalrace toch te volbrengen. Dat ge beurt met speciale program ma's, met extra onderwijzers die voor die taak zijn vrijge maakt met een individuele aanpak dus en dat kost geld. Veel geld zelfs, maar het gaat om uitgaven die in het onderwijs als absoluut noodza kelijk worden gezien. Want anders worden die kansarme groepen tot kansloze groepen. Oude wijken „De bezuinigingen zullen wel iswaar het gehele onderwijs veld treffen, maar de scholen in de oude wijken zullen ver uit het zwaarst worden getrof fen", beweren de drie school hoofden. „Natuurlijk heeft een schooltje in Nieuwerkerk aan den IJssel ook wel problemen; ook daar zul je onderwijs krachten horen klagen over gedragsproblemen. Maar als je daar van gedragsproblemen spreekt, dan hebben wij hier een ZMOK-school (zeer moei lijk opvoedbare kinderen, red)." Voor buitenlandse leerlingen en voor de andere kansarmen in het onderwijs bestaat nau welijks lesmateriaal. Dat wordt in Rotterdam zelf ont wikkeld. Zo is in het project Onderwijs en Sociaal Milieu (OSM) een taalmethode ont wikkeld voor de laagste twee klassen. Die methode bleek zo succesvol dat hij is uitgegeven en tot in België is verkocht. Op die manier 2ou veel meer materiaal moeten worden ge maakt, maar dat is in de toe komst nauwelijks mogelijk, omdat ook op het project OSM sterk wordt bezuinigd. Die bezuinigingen raken met name het Oude Noorden en Crooswijk erg; de nieuwe ma terialen die daar worden ont wikkeld zijn nog niet klaar, als de faciliteiten worden afgeno men. „Jaren werk voor niets", beweren de onderwijzers. „Het is net zoiets als een cursus vol gen voor het bouwen van een huis, maar aan het bouwen zelf niet toekomen." Melk Ook het biologi eond erw ijs moet inleveren. Formatie plaatsen op de kinderboerderij en in diergaarde Blijdorp staan op het spel. Holleboom: „Er is hier in de wijk al geen moer, weet je hoeveel bomen er staan in het hele oude Noor den? Twee, om precies te zijn; twee in de gehele wijk. En dan kun je straks niet meer met de leerlingen naar de kinderboer derij ook. Weten de kinderen niet eens meer waar bijvoor beeld melk vandaan komt. Het is bezuinigen op dingen, waar van wij niet meer mogen ver vreemden." De hoofden van de scholen zullen in de toekomst weinig meer kunnen doen naast het gewone lesgeven. De hoofden die 'boventallig' zijn, (vrijge steld van het lesgeven), zijn dat in de toekomst niet meer. Ook dat vindt men vreemd. „Wethouder Den Dunnen startte in september een on derzoek naar de taakbelasting. Daaruit blijkt nu dat de 'bo venmeesters' gemiddeld een werkweek van 53 uur hebben. Maar nog voor dat onderzoek werd afgerond werd al meege deeld dat het aantal bovental lige uren zal worden inge krompen. Dus terwijl het on derzoek nog bezig is, is een be slissing al genomen", conclu deren de onderwijzers. Hillegersbcrg De oude wijken veranderen sterk, volgens het onderwij zend drietal. Ouders verhuizen naar de buitenwijken met het idee dat zij hun kinderen daar door betere kansen geven. Of zij blijven er wel wonen, maar sturen hun kinderen naar scholen in Hillegersberg. Zij hebben het er dan voor ovér om hun kinderen met de auto naar school te brengen en na afloop weer op te halen. De scholen in het Oude Noorden en de andere oude wijken krij gen daardoor een sterk afwij kende schoolbevolking. „Nu al is de voertaal op het school- pein Turks", vertellen zij. De scholen in het Oude Noor den tenderen steeds meer in de richting van het buitenge woon onderwijs. Maar Holle- boom; „Als er nu ouders op school komen met de vraag of al die extra aandacht voor bui tenlandse kinderen niet slecht is voor hun zoontje of dochter tje. durf ik nog met een gerust geweten te vertellen dat hun kinderen niets tekort komen bij ons op school. Maar als alle faciliteiten die wij voor bui tenlandse leerlingen en leer lingen in achterstandsituaties hebben gaan verdwijnen, durf ik dat niet meer. En dat is een somber toekomstbeeld."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5