20 ROTTERDAM Administratie Rijnmond loopt achter T eleurgestelde wethouder Schmitz niet herkiesbaar Het dilemma van Elisabeth GRAAG .GEDAAN. &§j Verdachte kon trekker niet overhalen Onderzoek door EUR te duur 'Dit is nog maar het begin' 'Geen Marokkaanse leraren werven' Rekenkamer bezorgd Zes jaar cel voor wraak Henk Tiesma lijsttrekker 'Ernstig geschokt door modieuze meningsvorming' Een week van 748 schepen Acht maanden geëUt na bedreiging met moord D'6ó-kamerleden: Rotterdams Nieuwsblad woensdag 31 maart 1982 RZ/RV/RY/RW Rotterdam Het onderzoek naar de organisatie van de bouw van hei Academisch Ziekenhuis Rotterdam is te duur geweest. De 63.000 gul den die de Erasmus Univer siteit, de 'begeleider' van de bouw, hiervoor heeft uitge geven, was eigenlijk alleen maar bedoeld om de bouw- coördinator te kunnen ont slaan. Dit concludeert de Algemene Rekenkamer in haar jaar verslag over 1981. De nieuw en verbouw van het AZR werd organisatorisch ver zorgd door het bureau Bouw zaken van de Erasmus Uni versiteit, Uit het in 1976 ge houden onderzoek bleek dat er aan deze organisatie het een en ander schortte. De aanbevelingen uit het rap port om dit te verbeteren zijn echter nooit opgevolgd. Zowel in 1980 als in 1981 heeft de Rekenkamer het College van Bestuur van de Universiteit laten weten, dat zij de indruk heeft dat het onderzoek alleen is opgezet om het dienstverband van de bouwcoördinator te kunnen beëindigen. Rotterdam De Algemene Rekenkamer heeft ernstige kritiek op de financiële ad ministratie van het openbaar lichaam Rijnmond. De jaren lange achterstand bij het op stellen van de jaarrekenin gen vervult de nationale controle-instantie met grote zorg. Ook vindt men het on juist, dat Rijnmond zijn bankzaken leidt via commer ciële instellingen in plaats van de Bank voor Neder- landsche Gemeenten. Wat dat laatste betreft heeft minister Van Thijn (binnen landse zaken) de Rekenka mer laten weten, dat Rijn mond zelf kan uitmaken met welke bank men zaken wil doen. Hij voelt dan ook niets voor de suggestie om aan te dringen op inschakeling van de BNG. De Rekenkamer constateer de bij een onderzoek van de Rijnmond-boeken dat eind 1980 de jaarrekeningen over 1975 en latere jaren nog niet opgesteld waren. Volgens v an Tmjn is aai veroorzaant door „organisatorische pro blemen". De Rekenkamer vindt de vertraging daarom ergerlijk, omdat nu ook vertraging is ontstaan bij het definitief vaststellen van het bedrag, dat het njic jaariijKS aan Rijnmond geeft als bijdrage in de algemene kosten. Inmiddels heeft de Rekenka mer met voldoenmg vastge steld dat de afrekeningen tot en met 1977 inmiddels defi nitief zijn vastgesteld. Rotterdam De Rotterdamse rechtbank heeft een 25-jarige Turk uit Rotterdam veroor deeld tot zes jaar gevangenis straf wegens moord op zijn landgenoot Muhammed Zan (22). Op 27 november vuurde hij in een pand aan de Lange Hille- weg van dichtbij enkele scho ten af op Zan, die een maand later overleed. De verdachte heeft verklaard, dat hij de eer van zijn familie wilde wreken, omdat het slachtoffer met de vriendin van zijn neef naar bed was geweest. De officier van justitie ahad tien jaar cel geëist. Botterdam Het Rijnmond raadslid Henk Tiesma wordt ook voor de komende Rijn mondraadsverkiezing op 2 juni lijsttrekker op de kandi datenlijst van de sameriop- - trekkende PPR en PSP: 1. Henk Tiesma (Rotterdam), 2. Ate Flapper (Rotterdam), 3. John Hakke (Rotterdam), 4. Rob Wark (Schiedam), 5. PPR en PSP Rijnmond Ben Lindeman (Rotterdam), 6. Bram van den Berg (Maas sluis), 7. Bram Terhell (Ca- pelle aan den IJssel), 8. Kees Clement (Viaardingen), 9. Aad Plaisier (PoortugaaJ), 10. Hans Semeijn (Rotterdam). PPR en PSP hebben thans samen in de Rijnmondraad twee zetels. In tegenstelling tot bij de Statenverkiezing neemt de CPN in Rijnmond zelfstandig aan de verkiezing deel. Eerst Nederlandse kampioene Laura Brugmans: Rotterdam Drie bekers en twee bloem stukken sieren de kaptafel van Laura Brug mans. De 25-jarige kapster in salon Karei van de Tonnekreek aan de Rotterdamse Meent zegt nog steeds in een roes te leven. Want on langs werd zij in een bomvolle Jaap Edenhal in Amsterdam Nederlands kampioene heren- kappen. De eerste dame die deze prestatie le vert. „En nu keihard trainen voor het Europees kampioenschap volgend jaar", zegt de rood harige kapster. „Want dit is natuurlijk hart stikke leuk. maar het is nog maar het begin. De WK en de EK wordt eens in het jaar ge houden, het ene jaar de één, het andere jaar de ander''. leder jaar krijgen de geselecteerde kappers en kapsters voor het Nederlands kampioen schap een opdracht. Laura, en met haar ook de andere kandidaten, waren dit jaar noga! verbaasd. „We moesten een disco-kapsel ma ken. We hadden geen idee wat dat precies in hield, wel dat je het beste kon werken met veel glitter en schilderwerk". Haar model, Jos, werd derhalve gekapt en beschilderd. „Op zijn gezicht maar ook met haarlak in zijn haer. Dat bleek een succes want in die catagorie kreeg ik zoveel punten dat ik meteen ook totaal-winnares was. Bij de graduatie werd ik vierde, bij het maken van een krullenkop zevende. Maar de disco-pun ten zorgden voor de zege in het algemeen klassement". Laura, al tien jaa** in het vak. traint vrijwel dagelijks. „Maar oat kan natuurlijk niet op knippen, anders wordt het binnen drie dagen Laura Brugmans ...dagelijks trainen, schaar.,. maar niet met de veel te kort. Trainen doe je hoofdzakelijk op föhnen. Wat dat betreft heb ik veel te dan ken aan mijn baas die me niet alleen alle mo gelijkheden heeft geboden, maar ook goede aanwijzingen heeft gegeven. En hij kan het weten want hij is indertijd wereldkampioen geworden". Het Nederlands kampioenschap is de afslui ting van het seizoen. „In september gaan we weer verder met wedstrijden", zegt Laura, die wedstrijden in Parijs, Hengelo, Amster dam, Den Haag en Groningen op haar pro gramma heeft staan. „Maar eerst ga ik eens uitzoeken of deze titel nog consequenties heeft. Want daar ben ik nog niet achter. En zo'n titel is leuk, maar als er nog wat aan vast zou zitten is dat ook nooit weg..." s Wethouder mr. E.M.A. Schmitz ...zondehokken zoeken in plaats van beleid beïnvloeden... Rotterdam In een brief aan het gewestelijk bestuur van de Partij van de Arbeid heeft wethouder mevr.mr. E.M.A. Schmitz meegedeeld zich niet meer beschikbaar te stellen voor de gemeenteraad. Mondeling had zij die beslissing al eerder te ken nen gegeven. Rotterdam Jn de afgelopen week zijn in de Nieuwe Waterweg binnen gekomen 748 schepen metende 6.066.247 bn. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam (met inbegrip Pernis, Botlek «n Europoort) 628 schepen. Schiedam 3. Viaardingen 33. Dordrecht 34. Hoek van Holland 26, Zwijr id recht 6 en overige havens 18. In hetzelfde tijdvak van 1981 kwa men binnc-n 610 schepen metende 5.676.983 bn. waarvan 513 schepen bestemd waren voor Rotterdam. Sinds 1 januari zijn binnengekomen 8.521 schepen metende 69.410.883 bn. tegen 7.48Q schepen melende 66,133.208 brt. in dezelfde periode van hei vorig jaar. „Ik was hierover al eerder aan het denken na in totaal tien jaar raadslidmaatschap en acht jaar beheer van een wethou- dersportefeuïlle, waarvan de inhoud nu eenmaal diep in grijpt in het eigen leven en denken, en in het algemeen weinig publiek applaus oogst. Het terugdringen van achter stand, het inventief tegenhou den van nog ongunstiger maatregelen voor de minst draagkraehtigen en het be vechten van een zo goed (en eerlijk!) mogelijke dienstverle ning in de sociale sector trekt nu eenmaal weinig publieke en politieke aandacht", aldus wethouder Schmitz in haar 'ontslagbrief'. Rooie Vrouwen Ze schrijft dat ze mede op aan dringen van collega-wethou ders, de fractievoorzitter en de Rooie Vrouwen aanvankelijk had besloten zich weer her kiesbaar te stellen, met onder meer de voorwaarde dat de portefeuille sociale zaken de voornaamste zorg voor de par tij zou moeten zijn. „Ik moest niettemin de laatste maanden ervaren dat bij U en een aantal anderen in de partij toch minder inzicht in en waardering voor mijn bestuur lijk werk aanwezig was. Dat is naar mijn mening het gevolg van de fragmentarische en modieuze meningsvorming en meningsuiting binnen de be stuurlijke lichamen van onze partij; ook buiten het Rotter damse. Ik ben daarover, ook zonder'dat het mijzelf betrof, vaak ernstig geschokt geweest en acht het gevaar van 'inner- circle-mechanisms' allerminst afwezig. Ik acht deze schade- bespreekt voor u plaatsen in schouwburg THNi BESPREEKBUREAU A tel 010-12823' Coofsmgei 67 - Rotterdam geopend dagelijks van 11 00-17 00 uur zaterdags van 09 00-13 00 uw Rotterdam Wilde de twintigjarige verdachte zijn voorma lige 'schoonvader* echt vermoorden en mislukte zijn plan, omdat het op tijd werd doorzien, of had hij er zelf vanaf ge zien, omdat hij niet meer durfde? Voor deze vraag zag de Rotterdamse rechtbank zich gisteren geplaatst. Officier van justitie mr. L. Jansen beschuldigde de ver dachte in eerste instantie van poging tot moord, maar zwak te later zijn beschuldiging af, omdat de van de Kaapverdi- sche eilanden afkomstige jon geman, aannemelijk maakte, dat hij niet tot een moord in staat was. Hakkelend legde de verdachte de toedracht uit. Vorig jaar was hij verliefd geworden op een meisje. Haar moeder keur de de omgang eerst goed, maar later, gesteund door de man met wie zij samenwoonde, wil de zij, dat haar dochter de re latie verbrak. Maar daar trok- Rotterdam De D'66-kamer- leden Cotterell, Mertens en Mik zijn opgeschrikt door het bericht dat de gemeente Rot terdam volgende week in Ma rokko onderwijzers gaat wer ven. Deze mensen moeten in Rotterdam les gaan geven in de Marokkaanse cultuur en taal. De D'6G'ers willen van minis ter Van Kemenade van onder wijs en wetenschappen weten hoeveel Marokkaanse leraren in Nederland als werkloos staan geregistreerd. Ze vinden dat de voorkeur moet wori »n gegeven aan „de in Nederland wonende Marokkaanse leraren met een goede opleiding, die tevens bekend zijn met de Ne derlandse taal en cultuur". Verder vragen ze Van Keme nade of er garanties zijn te ge ven dat de te werven leer krachten geen sympathisanten zijn van Amicales. ken de jongelui zich niets van aan. De vriend van de moeder zou het zaakje wel even rege len. Met een aantal vrienden wachtte hij de verdachte in een portiek op. De jongeman kreeg een fikse aframmeling en werd met een mes neerge stoken. Deze gebeurtenis betekende inderdaad het einde van de re latie. Nadat hij was genezen, zinde hij op wraak, maar wil de ook zijn geliefde terugzien. De wraakgevoelens kregen de overhand, zodat hij op 12 de cember vorig jaar de woning van zijn voormalige 'schoonva der' binnensloop. Met een ge laden geweer wachtte hij zes uur tot de man uit zijn slaap kamer kwam. Deze merkte de verdachte echter op en dook snel weg. Toen de politie even later verscheen gaf de jonge man zijn geweer af. Kruiskade-scene Uit het psychiatrisch rapport bleek dat de verdachte altijd erg boos wordt, als mensen hem pesten, omdat de moeilijk pratende jongeman, zich niet met woorden kan verweren. Rechtbankpresident mr. T. Fransen daarover: „Psychisch gestoord is hij niet. maar hij kan erg weinig afstand van zichzelf nemen en zijn daden kan hij moeilijk overzien". Dat. bleek ook uit een ander voorval. De alleenstaande jon geman was de laatste maanden in de drugsscene op de West- Kruiskade terechtgekomen. Agenten, die hem betrapten op het bezit van een beetje heroï ne wilden hem arresteren, Hij verzette zich, omstanders hiel pen hem, waardoor de agenten gedwongen waren een waar schuwingsschot af te vuren. Het voorval liep uit op een kleine rel. Er sneuvelden een paar ruiten, maar uiteindelijk eindigde de verdachte toch op het politiebureau. Twijfelen Officier van justitie mr. Jan sen oordeelde, dat de gebeurte nissen op de West-Kruiskade twee weken cel moesten ople veren. De aanklager tilde zwaarder aan wat hij eerst als een poging tot moord zag. Daar zag hij nu vanaf. „Ik ben gaan twijfelen aan de opzet om te doden", gaf hij toe. De ver dachte is waarschijnlijk wel in de gelegenheid geweest om te schieten, maar heeft toch de trekker niet overgehaald. Mr. Jansen eiste uiteindelijk acht maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk, wegens bedreiging. De raadsman noemde het op treden van zijn cliënt theatraal gedrag inplaats van crimineel en vroeg een kortere vrij heidsstraf. Uitspraak 13 april. lijk voor ons doelgericht, eer lijk en democratisch optreden, dat nu meer dan ooit nodig is". „Vanzelfsprekend - en van harte! - blijf ik lid van de par tij tot welke ik destijds in het verlangen naar een grote pro- gessieve volkspartij zeer be wust ben toegetreden en ik zal dan ook mijn actief aandeel in de komende verkiezingscam pagne leveren", belooft mevr. Schmitz, die haar politieke carrière begon bij D'66. Op de voorlopige kandidaten lijst van de PvdA voor de ge meenteraadsverkiezingen staat mevr. Schmitz op de achtste plaats. Met die plaats is het al lerminst zeker dat ze na de verkiezingen ook staat zou kunnen maken op een wet houderszetel. Zondebokken Mevrouw Schmitz besluit haar brief als volgt: „Ik vrees dat de partij in de huidige omstan digheden - plaatselijk en lan delijk - kracht en wijsheid mist waardoor al te gemakke lijk de aanwijzing van zonde bokken de plaats inneemt van het in kritische betrokkenheid beïnvloeden van het beleid. Aan die kritische betrokken heid wil ik van harte mijn bij drage blijven geven, vanuit het inzicht dat de partij geen doel is, maar vooral voertuig van mensen om een goede en wellicht wel betere samenle ving te bereiken". Dus toch. Een week of wat geleden meldden we op dit plein al. dat het door de wijze waarop de PvdA zijn kandidaten lijst voor de raadsver kiezing had samenge steld erg twijfelachtig was geworden, dat mr. Elisabeth Schmitz als 'wethouder in het college zou kunnen terugkeren. Haar' partij heeft grote onzekerheid geschapen over wie de vijfde of zes de wethouder moet wor den: Van der Have. Van der Pols, Simons of Schmitz. Spannende tij den braken aan, beloof den we. Aan de ene kant ver wacht je het, aan de an dere kant komt zo'n be richt toch onverwacht: Elisabeth wacht de ver kiezing niet af. Ze be dankt verder voor de eer. Dat is spijtig. Ze was niet de dichtst aan de weg timmerende wet houder. Maar in de raad wordt ze algemeen ge waardeerd als een be stuurder die met grote betrokkenheid voor 'haar winkel' staat. Tij dens debatten kent ze haar zaken tot in details; en je moet wel een enorm uithoudingsver mogen hebben om je te genover zoveel mense lijk leed en een grote ar moe onder een deel van de burgerij staande te kunnen houden. Ze be heert de portefeuille van sociale zaken. Behalve voor het beleid voor de minderheden in onze stad, de bestrijding van de werkeloosheid en de gevolgen ervan, is zij verantwoordelijk voor de Gemeentelijke Socia le Dienst, die éénzesde deel van de Rotterdamse bevolking honderd duizend burgers tot haar klanten moet reke nen. Er moeten dan wel diep stekende oorzaken zijn om in het zicht van een vierde raadsperiode af te haken. Mevrouw Schmitz maakt daarover van haar hart geen moordkuil: ze is teleur gesteld in de mate waar op haar partij haar werk heeft gewaardeerd. Ze had al voor de kandi daatstelling haar aarze lingen een nieuwe ter mijn te aanvaarden. Ze liet zich overtuigen, dat een derde wethouderspe riode voor de stad een goede zaak zou zijn. Ze stelde haar voorwaar den: uitzicht op zodanige plaats op de kandidaten lijst dat een wethouder schap in de rede zou ko men te liggen en op nieuw sociale zaken als portefeuille. Het gewestelijke bestuur van de PvdA bezorgde haar de eerste teleurstel ling: de achtste plaats op de kandidatenlijst. In feite betekent dat, dat er alleen een wethouder schap inzit als de PvdA weer met een meerder heidscollege van acht man kan komen. De gewestelijke vergade ring, waarin de kandida tenlijst werd vastge steld, bezorgde haar de tweede tegenvaller. De afgevaardigden hadden nog tussenbeide kunnen komen door Elisabeth op een hogere plaats te zet ten, niet alleen met het oog op het wethouder schap, maar ook om uit drukking te geven aan de wens dat de PvdA vrouwen hogere plaat sen op de kandidaten lijst diende te geven. Maar ze bleef achtste. De aanneming van een motie maakte de compe titie om de wethouders- zetels alleen maar onze kerder: de nummers één tot en met vier (Den Dunnen, Laan, Vermeu len en Linthorst) zouden van een wethouders schap verzekerd kunnen zijn, maar uit de num mers vijf tot en met acht (Van der Have, Van der Pols, Simons en Schmitz) zouden de nog beschikbaar komende ze tels in het college wor den bezet, zonder reke ning te houden met de volgorde van plaatsing. Mevrouw Schmitz had kunnen afwachten hoe die strijd zou zijn afgelo pen. De consequentie zou zijn geweest, dat wan neer zij buiten de boot zou zijn gevallen ge woon in de raadszaal had moeten plaatsne men. En dat was haar ambitie niet. Het zou kiezersbedrog zijn ge weest dan in september alsnog uit de raad te door Koos de Gast stappen. Vandaar haar besluit nu: ze meldde haar partij niet langer voor de raadsverkiezing beschikbaar te zijn. Het is een zeer te billij ken besluit. Tenminste nog enige oprechtheid in de politiek. Des te meer is het daarom jammer, dat zij niet terugkeert. Aan de andere kant: ob jectief bekeken zit de PvdA met zijn kandida ten in een moeilijk par ket. De uitslag voor de jongste verkiezing voor dc Staten biedt weinig of geen uitzicht meer op een meferderheidscollege. Op de kandidatenlijst staan in de top een paar namen, waarachter zo de portefeuilles zijn in te vullen, die de heren wil len beheren. Dat zijn na tuurlijk zware 'departe menten': haven en econo mische ontwikkeling, ruimtelijke ordening, stadsvernieuwing, finan ciën, onderwijs, om er maar een paar te noe men. Duidelijk is, dat je een paar zware porte feuilles in reserve dient te houden als je met an dere partijen een coalitie moet aangaan. De gok voor mevrouw Schmitz werd daardoor dubbel groot: afgezien van het feit dat geen wethouderszetel gega randeerd kon worden, kon zeker nog geen uit spraak over sociale za ken worden gedaan. Dan nu de knoop maar door gehakt, zo moet me vrouw Schmitz hebben afgewogen. Politiek moedig. In het college zitten zeker twee wet houders, die het er ken nelijk voor over hebben de tijd tot september in onzekerheid door te brengen en eventueel in de raad willen blijven zitten als ze geen wet houder worden. Want op stappen, dient er dan naar de normen van po litiek fatsoen niet meer bij te zijn. Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even f verandering in. Adres: Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst I Po${CQ j en goed beloond! Want voor die kleine* e; moeite krijgt u een verzilverd miniatuur van de hofeer rijving; St, °°üPlaatS:, art^lab0 f*»»*!. Adresr L*u">»sterkl, f Postcode Wooi lelafoon;, I S'uuj-debc

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4