ROTTERDAM 21 Rotterdamse jongeren lopen voor op plannen Van der Louw Alternatieve winkelt j es geven werklozen werk M FOfiHOW MÜCHiOMGS DO WE 701ERA MOSS MURDER Rotterdams Nieuwsblad v/oerisdag RZ/RV j RV /RW/ RS 31 maart 1982 Botterdam Alternatief werk staat de laatste tijd volop in het nieuws. Minis ter And ré van der Louw was nog niet uit Rotterdam verdwenen of hij presen teerde zijn onder jongeren inmiddels beruchte 'ge meenschapstakenplan'. Werkloze jongeren moes ten als tegenprestatie voor hun uitkering maatschap pelijke taken verrichten. Ook Rotterdam dacht aan arbeidsprojecten voor werk loze jongeren met behoud van uitkering. Als grote voordeel werd genoemd de ervaring die die jongeren dan opdoen. Zij zouden met die extra ervaring hun kan sen op de arbeidsmarkt be langrijk vergroten. In Rotterdam wordt al volop alternatief werk verricht door werkloze jongeren. De stad kent tien van dergelijke projecten die worden bege leid door het Bureau Alter natief Werk (BAW). Voor al die projecten geldt dat het initiatief is genomen door de mensen zelf en niet door de overheid of een of andere instantie. Daar ligt volgens de staf van het BAW het verschil met de landelijke en de Rotterdamse plannen, waar veel meer centraal wordt geregeld. Van der Louw dacht er aan vankelijk zei fs over om het verrichten van gemeen-, schapstaken verplicht te stellen, iets waar het Rotter damse bure'au van gruwt. „Dat werkt absoluut niet; je neemt de motivatie bij de mensen weg en daardoor gaat de kwaliteit van het werk achteruit. Wij gaan uit van de plannen van de men sen zelf en er zijn mensen genoeg die met dergelijke plannen rondlopen." meent Erik van Emden, stafmede werker van het bureau. Geen oplossing Toch meent ook het BAW nog geen absolute oplossing te hebben gevonden. „Het gaat uiteindelijk om het scheppen van werk. Deze projecten zijn slechts tussen stations op die weg. De deel nemers leren ambachtelijk werk en kunnen als zij dat willen een vakdiploma ha len. Daarna zouden zij echt aan het werk moeten kun nen. Dat vervolg is erg be langrijk en wij proberen dan ook te helpen als deelnemers voor zichzelf willen gaan be ginnen." De projecten in Rotterdam bewegen zich allen op een terrein dat het bedrijfsleven heeft laten liggen. Daarom is er volgens Erik van Emden ook geen sprake van concur rentievervalsing. De dingen die in de ambachtelijke werkplaatsjes worden ge daan zijn commercieel met aantrekkelijk genoeg meer, maar er bestaat nog wel de gelijk een maatschappelijke behoefte aan dergelijke diensten. Een goed voor beeld is de fietsenmakerij. Steeds minder fietshandela ren repareren zelf ook rij wielen. omdat daar nauwe lijks op wordt verdiend Toch is er wel degelijk be hoefte aan reparatiewerk- plaatsen. De projecten van het BAW gaan niet van winst uit. Hei streven is wel dat ze na één of twee jaar kostendekkend worden, Aanvankelijk dachl men erover ze na enkele ja ren om te zetten in echte be drijfjes met loon voor de werknemers, maar dat is tol op heden niet haalbaar ge bleken. Erik van Emden „Die taken zijn niet vooi niets door het bedrijfsleven afgestoten. Er valt gewoon niet genoeg op te verdienen. Wij zijn daarin aanvankelijk toch iets te optimistisch ge weest." Broedplaats De arbeidsprojecten vormen niet de enige activiteit van het BAW. Minstens even be langrijk vindt men het ver volg. Daarom is er ook een voorziening in het leven ge roepen voor jongeren tot 27 die uit een arbeidsproject komen en een eigen bedrijf willen beginnen: de zoge naamde broedplaats. Daar krijgen tien a vijftien be drijfjes alle kansen om zich in alle rust te ontwikkelen. Pas als is aangetoond dat voldoende wordt verdiend gaat zo'n bedrijfje helemaal zelfstandig draaien. Oudere werklozen die zelf standig willen gaan werken worden ook door het BAW geholpen als dat nodig mocht blijken. Die hulp is mogelijk doordat er nauwe banden zijn met de Kamer van Koophandel, het Mid den- en Kleinbedrijf, de So ciale Dienst en het vrijwilli- gerscentrum. Erg belangrijk vindt men bij het BAW dat in de toekomst bij elk project vaste begelei ders komen. Als de projecten alleen door vrijwilligers zou den worden gerund is er geen continuïteit. Dan kan de kwaliteit van zo'n project makkelijk achteruit gaan, omdat er bijvoorbeeld geen deskundige inbreng is. Nu zijn die vaste krachten aan gesteld in het kader van de werkgelegenheids verrui- mende maatregelen (WVR- regeling). Slechts één jaar i wordt zo'n arbeidplaats be- taald en daarna komt hij te vervallen. Rotterdam bakermat De ontwikkelingen van het alternatief werk zijn vooral in Rotterdam gestart. De man die de initiatieven in t Rotterdam nam, Hem Hane- j graaf, zit inmiddels bij de vereniging Vrijbaan, die zich bezig houdt met projecten en initiatieven van en voor j mensen zonder baan in heel i Zuid-Holland De beurs die morgen wordt gehouden in i de Doelen is door Vrijbaan j georganiseerd en geeft een I overzicht van nagenoeg alles J wat er aan projecten voor 1 werklozen m Zuid-Holland bestaat. Opvallend daarbij is dat veel provinciale zaken zijn overgenomen van het Rotterdamse voorbeeld. Morgen vindt in de Rotterdamse Doelen een manifestatie plaats onder de titel 'Kijk op Werk'. Talloze projecten met alternatief werk zullen zich daarbij aan het publiek presente ren en proberen hun waren en hun boodschap aan de man te brengen. Daarnaast zijn er dis cussies, voorstellingen em films die zich bezig houden met het thema 'werk voor werklozen'. In de Doelen staan ook men sen van de Rotterdamse pro jecten die hun werk gecoör dineerd zien door het Bureau Alternatief Werk (BAW). Bij hen kunnen alle werklozen die ook belangstelling voor het alternatief werk hebben zich opgeven. Bovendien kan men bellen met het bureau Alternatief werk, telefoon nummer 676791. Op deze pagina alvast een voorproefje van de werkloze Rotterdammers die met be houd van hun uitkering aan de slag gingen. De Bever De Bever was het eerste project met alternatief werk in Rotterdam. Het is een klussen- project met het accent op ver ven, witten en behangen, bij mensen die zelf geen vakman kunnen betalen. Dat kunnen bejaarden zijn, maar ook inva liden of mensen met een uit kering. Bij dc Bever kan nie mand direct een klus aanmel den. Wel kan naar de Bever worden doorverwezen door een arts, de sociale dienst, het maatschappelijk werk, of an dere instanties. „Daarmee voorkom je dat oneigenlijk ge bruik wordt gemaakt van die goedkope diensten en kun je nooit het verwijt krijgen dat je met oneerlijke concurrentie bezig bent" zegt men bij het BAW. Het inhuren van een 'Bever' voor klussen in huis kost vijf tien gulden per persoon per dag. Bovendien moeten de ma terialen worden betaald die daarbij worden gebruikt. Ongeveer tien 'bevers' houden zich met verven, behangen en witten bezig. De belangstelling was zo groot dat men geruime tijd een stop moest instellen. Nu is de wachtlijst echter weer aardig afgewerkt en kan men weer nieuwe klussen gebrui ken. Ook is er weer plaats voor werklozen die dergelijke klussen een tijdje willen uit voeren, De deelnemers moeten eer» beetje handig zijn, maar ervaring is niet direct een voorwaarde. F i etsenmakeri j en De fietsenmakerij in de Gaf felstraat loopt al sinds half 1979. En het gaat de fietsenre- parateurs voor de wind, moet worden gezegd. Ook financieel weet men er aardig uit te spi-i igen; het was zelfs het eer ste project dat kostendekkend draaide. De gewone reparaties aan fietsen vinden er plaats, maar men houdt zich ook be zig met het verhuren van bak fietsen. „Daar bestaat een enorme behoefte aan voor ver- huizinkjes en voor actiegroe pen" zegt Erik van Emden die in de werkplaats is begonnen en nu stafmedewerker is van het BAW. „De gewone fietsen- handel liet dat helemaal lig gen. Een gat in de markt dus en daar zijn de meeste projec ten op gericht." Uit de werkplaats komen ook zogenaamde opbouwfietsen. Uit twee, drie afdankertjes maken de noeste werkers in de Gaffelstraat dan weer een functionerend rijwiel, dat ter plaatse wordt verkocht. „Nee- geen concurrentie voor de rij wielhandel. De tweede hand- markt laat men daar helemaal liggen. Daarom proberen wij aan de behoefte te voldoen." wA aldus Van Emden. Het is nu zelfs zo dat bestaande fietsen handelaren hun klanten naar de Gaffelstraat verwijzen als zij zelf niet kunnen helpen. In de werkplaats houden on geveer vijf mensen zich met de rijwielen bezig. Dat aantal kan best worden uitgebreid, vindt men. Temeer omdat een van de deelnemers aan het project aan de Noordsingel, na hulp van het BAW, voor zich zelf zal gaan beginnen met een fietsenhandel. Ook op het Noordereiland is inmiddels een fietsreparatie- werkplaats begonnen, _nadat The Swindle, het Rotterdamse punkwinkeltje is veruit het bekendste project. Speelgoed en kinderkleding vormen het werkterrein van de vrouwen in Werkwinkel Jet. de wijk daarom vroeg. Ve be staande reparateur stopte zijn werkzaamheden en daardoor werd ook de bewaakte fietsen stalling niet meer gebruikt. Werkwinkel Jet Werkwinkel Jet is gevestigd in de Pupillenstraat. Vrouwen zonder baan maken en repare ren er speelgoed en kinderkle ding, Veel gebeurt dat in op dracht van peuterspeelzalen en kindercrèches- Maar ook particulieren kunnen er te recht, bijvoorbeeld voor het kopen van speelgoed, dat zij normaal niet zouden kunnen betalen. „Het is een activiteit met een dienstverlenend ka rakter" vertelt de coordinator van het BAW, Gerard van der Zalm. „Dus het kan nooit big bussines worden." In het werkplaatsje werken tien vrouwen, waarvan er een aantal via de werkverruimen- de maatregel. Uitbreiding van het aantal deelnemers is wel kom. Twee meisjes uit het project willen voor zichzelf gaan beginnen. The Swindle Het project The Swindle is veruit het bekendste uit de se rie van tien. Zes mensen ma ken er punkkleren en punkac- cessoires. De deelnemers aan het punkwinkeltje constateren dat zij een beetje de trendset ters op punkgebied zijn gewor den, iets wat niet alleen maar positieve kanten heeft. Zo heeft men al verschillende spullen die bij The Swindle zijn. ontworpen op de markt gesignaleerd. Coordinator Van der Zalm: „Allerlei mensen doen op die manier ideeen op; dat heeft tot gevolg dat de meisjes van het project telkens moeten proberen voor ie blij ven liggen. Constant moeten zij nieuwe spullen ontwerpen." Een aantal deelneemsters volgt inmiddels een vakoplei ding in de textiel om later voor zichzelf te kunnen begin nen. Spullenhulp Een gediplomeerd meubelma ker geeft deskundige leiding bij het project spullenhulp, dat zich ten doel stelt kapotte huisraad, die mensen normaal met de Roteb mee zouden ge ven, weer ie herstellen opdat het opnieuw kan worden ge bruikt. De meubeltjes worden dan gerepareerd, geschuurd en gebeitst om daarna verkocht te worden. „En reken maar dat ei behoefte aan is. Dat merk je wel als er opeens een moeder met een kind op de arm, vrij wel zonder geld op de drempel staat ora iets te kopen" zegt men bij het project. Met de Kamer van Koophan del is de afspraak gemaakt dat alleen eenvoudige reparatie werkzaamheden worden ver richt en dat de gerestaureerde meubels voor redelijke prijzen worden verkocht. Op die ma nier wordt voorkomen dat bij voorbeeld de handelaren op de rommelmarkt oneerlijke con currentie wordt aangedaan. Er werken bij Spullenhulp onge veer twaalf mensen. Werkplaats De Splinter De Splinter is een timmer werkplaats, waar uit afvalhout allerlei produkten worden ge maakt. Men timmert er meu beltjes in elkaar, maar ook in strumentenkoffers. Veel werk vindt plaats in opdracht, maar het betreft nooit seriewerk dat als het ware aan de lopende band zou kunnen worden ver vaardigd, In de weikplaats maakt men het liefst het ont werp voor het werkstuk zelf Een leraar handvaardigheid begeleid het project en geeft, waar nodig uitleg over de ma terialen en technieken. Goede Sier Kunst is eenmalig, dus op dat gebied hoef je in het geheel met bang te zijn dat een project de rest van de markt in de wielen rijdt- Bij Goede Sier maken zeven mensen sieraden van afval materiaal, zoals glas, koper, plastic, perspex. Lei ding wordt gegeven door een meisje dat is afgestuurd aan de Academie voor beeldende kunsten en door een meisje dat haar diploma edelsmid heeft gehaald. Goede Sier is in november geopend, en nu al zil men bijna tegen een kos tendekkende omzet aan. Kaarsenmakerij De enige kaarsenmakerij in Rotterdam staat in de Si An- driesstraat en wordt gerund door werklozen. Ongeveer acht mensen werken daar aan kaarsen in allerlei vorm en kleur die in de werkplaats zelf worden verkocht. Nu gebeurt dat rog uitsluitend aan parti culieren, maar om het projec- tje kostendekkend te maken probeert men ook grotere or ders binnen te slepen. Boven dien is het de bedoeling dat er naast alleen kaarsen ook aller lei accessoires worden ge maakt. Maar er bestaan méér piar I nen. Onlangs startte een schi leboerproject, waardoor df aloude beroep weer in er werd hersteld Plannen Bovendien is op dit momer I een groep bezig met het opze ten van een metaal werkplaat? I je, dat onder meer service zo I kunnen verlenen aan de and< I re projecten. Als er werkbar I ken, kasten of stellingen nodi I zijn, kunnen die op de metaa werkplaats worden vervaa digd. Maar ook experiment^ I kunnen in het nieuwe proje» worden uitgevoerd, bijvoo I beeld op het gebied van wir I denergie en kmderspeelplaa sen Bovendien kunnen klu sen bij club en buurthuizen d I nu te vaak moeten blijven lij I gen worden aangepakt Samen met dc ENFB en verkeersdienst heeft het BA^ I geruime tijd terug voorts ee I plan gelanceerd voor een b. waakte fietsenstalling op Coolsmgel Bij de stalling zc dan een kleine reparatiepo I kunnen komen die eenvoudig I herstelwerkzaamheden kë uitvoeren voor wielrijders m f pech. Als dat gerealiseerd wit men hetzelfde doen bij t j verschillende metrostations de stad Huisraad dat normaal bij de Roteb belandt wordt door de spullenhulp opgeknapt en weel verkocht. 1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5