Negen gezinsleden gaan samen Breda wil lidmaatschap VNG opzeggen I 29?s Breek overleg af over Zout verdrag' Prinses Irene protesteert mee tegen geweld Scheepvaart stil op W esterschelde Nieuwe vereniging van hartpatiënten ■r ter meulen natuurlijk Premies voor aow en aaw gaan omhoog Vrijwillige ëuthanasie steeds meer aanvaard Rechtbank ziet af van strafvervolging tegen verslaafden Bezuinigingsmaatregel levert ruim een ton op Uitverkoop van huizen beleggers V S-ambassade laat portret maken van koningin Stichting Reinwater: Politieagent bestrijdt overtreding Meisje komt onder trein 'Ir. Schuringa' weigert Loeres om Jos Brink Auschwitzeomité geschokt Provincie boos: geen gegevens over lozingen Shell REGERING- WIL OLIE CONCERNS HELPENDE HAND TOESTEKEN Rotterdams Nieuwsblad I maandag if 6 apnl 1982 i Den Haag De premies voor de- algemene ouderdomswet (aow) en de algemene wedu wen- en wezenwet (aww) gaan op 1 juli omhoog, beide met 0,1 procent De aow-premie komt daardoor op .11,1, de aaw-premie op 1,5 procent Problemen met de technische j verwerking hiervan hebben 'i een verhoging op 1 april, zoals aanvankelijk de bedoeling was, verhinderd. Nieuwe vMrziller NVVEr Utrecht „Vrijwillige eutha nasie raakt sociaal aanvaard. Dit blijkt uit het feit dat steeds meer artsen in Nederland be reid zijn mee te werken". Aldus dr. Heieen Terborgh- Dupuis, deskundige in de ze denleer, zaterdag in Utrecht bij haar installatie als voorzit ter van de Nederlandse Vere niging voor Vrijwillige Eutha- nasie (NVVE). Zij acht de kans groot dat een wettelijke regeling van de vrij- willige euthanasie „als mos- terd na de maaltijd komt. net zoals dat is gebeurd bij de wet, die de bestaande abortusprak tijk moest regelen". Zij wees erop dat het openbaar ministerie zorgvuldig hande lende artsen niet vervolgt. J*. ADVERTENTIE Lekker in de schaduw! als de zon u te v/arm wordt. Fraate parasol in een rovale maat. in hoogte verstelbaar, mèt fcmk, Diarn^ 180 cm slechts Vaassen Negen heroïnever- slaafden uit één gezin in het Gel derse Vaassen zullen samen gaan 'afkicken'. De negen maken deel uit van een Molukse gezin van in totaal tien volwassenen en zes kinderen. Van hen zijn vier kinderen jon ger dan zes jaar. Met twee oude re kinderen en de niet verslaafde moeder hoeven zij niet 'af it kic ken*. Het gezin is vandaag in een door de Algemene Reclasse rings vere niging in Apeldoorn gehuurd huis getrokken. In dat huis zul len een maand lang twee 'drug- therapeuten' aanwezig zijn. Het initiatief voor het project is genomen door de reclassering. Die kreeg vrijdag steun van de rechtbank in Zutphen, die be sloot voorlopig af te zien van strafvervolging tegen zes van de negen. De zes waren enkele we ken geleden aangehouden we gens handel in heroïne. Drie van hen zijn toen in hechtenis geno men. De Apeldoomse reclassering diende op 12 maart, tijdens de rechtszitting, haar plan In en bood afgelopen vrijdag bij de rechter een definitieve opzet aan. De rechter keurde het project goed. De drie gedetineerden zijn vandaag vrijgelaten. Op 6 mei zal de rechtbank bezien hoe de resultaten zijn. Volgens Wim Heijjcr, maat schappelijk werker bij de reclas sering, zijn de negen familiele- door Oscar van der Kroon den al meer dan vijf jaar ernstig verslaafd. „De drugverslaving in Vaassen is een groot probleem. Bij de 2000 Moiukkers daar zijn zeker honderd druggebruikers". Familieband Heijjer wijst erop dat een enkele Molukse verslaafde er wel eens in is geslaagd 'af te kicken'. „Bij terugkeer in het gezin Is men dan echter weer drugs gaan ge bruiken. Vanuit die ervaring is ons project geboren. De familie band in Molukse kringen is zo groot, dat de verslaafden op ba sis hiervan elkaar hopelijk kun nen steunen",aldus Heijjer. Hij voegt eraan toe dat de geestdrift voor het project onder de Moiuk kers groot is. Alle leden van het gezin zullen volgens Heijjer vanaf vandaag geen heroïne meer gebruiken, „ïk weet niet of de drie, die tot vandaag hebben^ vastgezeten, tij dens hun detentie heroïne heb ben gebruikt. De andere zes zijn in Ieder geval drie weken gele den overgegaan op methadon en zijn nu schoon". Kosten Voor de kasten zal de reclasse ring een beroep doen op de ge meente Epe, waartoe Vaassen be hoort. Wim Heijjer: „Het was na tuurlijk gemakkelijker geweest als het project in een bestaand afkickcentrum had kunnen wor den uitgevoerd. Maar er was ner gens plaats en bovendien was men niet blij met een groep in een groep". Volgens de maatschappelijk werker Is het project uniek. „In dividuele verslaafden vormen wel eens een groep en proberen elkaar te helpen bij het afkic ken, maar in familieband en op een dergelijke manier is het nog' nooit gedaan". Hij beklemtoont dat de helft van de individuele verslaafden in groepsverband van de heroïne afkomt. „Dus hebben wc goede hoop dat ons experiment slaagt cn een landelijk vervolg krijgt". 200 cm diam voor 59,95 Parasolvoet voor 19,95 Breda Het gemeentebestuur van Breda wil het lidmaat schap opzeggen van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG). Het college van B en W wil over dit voor nemen in mei een uitspraak van de gemeenteraad. Met de opzegging zou jaarlijks een bedrag van 118.000 gulden wor den bezuinigd. De gemeentelijke commissie 'heroverweging uitgaven gemeenten' (HUG), waarin drie wethouders en enkele ambtenaren zitting hebben, heeft het college tot de maat regel geadviseerd. De commissie had tot taak voorstellen te doen om nog dit jaar 760.000 gulden te bezuinigen, Breda heeft een begrotingstekort van ongeveer drie mil joen gulden. Het advies van de commissie is over genomen door het college van B en W. De VNG is een belangenorganisatie waarbij alle gemeenten zijn aangesloten. Het werk van de VNG loopt uiteen van bemiddeling in conflicten tussen rijksoverheid en gemeenten tot het ontwer pen van modellen voor gemeentelijke regelingen. Volgens burgemeester W.J. Merkx van Breda is het advies van de commissie meer bedoeld als een 'dreigement', om de VNG ertoe te brengen zelf te bezuinigen, dan als een eerste stap om het lidmaat schap op te zeggen. „Toch is het geen loos advies. Als de VNG geen maatregelen treft waardoor de bijdragen van gemeenten omlaag kunnen, zal Bre da het lidmaatschap opzeggen. Vanzelfsprekend op de voorwaarde dat de raad volgende maand ook het advies opvolgt", aldus Merkx, De commissie heeft zich niet beziggehouden met alle juridische en financiële consequenties van een uittreden van de gemeente. Merkx: „Het is best mogelijk dat er bij opzegging een boete moet wor den betaald, of dat de contributie nog een paar jaar moet doorlopen. H§ Horn In het Limburgse Horn is zaterdag een nieuwe hart pa- 55 tienten vereniging opgericht. AI zo'n 200 mensen, voornamelijk hart- en vaatpatienten uit Limburg, zouden zich als lid hebben SS aangemeld. De nieuwe vereniging wil zich nadrukkelijk afzetten tegen de SE werkwijze van de Nederlandse Hartpa tien ten vereniging (NHV). „Deze instelling is absoluut niet democratisch en heeft teveel commerciële belangen. Bovendien doet NHV-voorzitter Van EEE Overveld uitspraken, die rechtstreeks indruisen tegen de belan- gen van de hart- en vaat patiënten aldus G. de Hort, voorzitter S= van de nieuwe vereniging. S5 Volgens De Kort hebben de leden van de nieuwe vereniging vrijwel allen een hartoperatie in Houston gehad. „Zij ergeren zich aan uitspraken van Van Overveld dat de luchtbrug naar Houston moet worden opgeheven". Sg Het is niet voor het eerst dat een groep zich afsplitst van de NHV. Bijna vier jaar geleden ontstond de Henk Fievet-vereni- ging, toen ook uit protest tegen de 'ondemocratische gang van zaken binnen de NHV'. Arnhem Twee grote beleg gers in Arnhem gaan bijna de helft van hun huizenbe2tt vers kopen om de dreiging van een faillissement af te wenden Met het afstoten van zo'n 175 woningen hopen zij enkele, tientallen miljoenen guldens binnen te krijgen. Het gaat om de firma W.G. ter1 Kort in Arnhem en Schuur man Vastgoed in Oosterbeek Op de 'uitverkoop' is aange-" drongen door de Frieseh-Gro-j ningse hypotheekbank. De- won ïngveihngen worden op 6* en 20 april in het Notarishuis in Arnhem gehouden. De wo ningen staan in Arnhem.; Apeldoorn, Deventer, Geleen. IJ muiden en Zwolle. Als oorzaak voor de financiële'" moeilijkheden noemen de be-" leggers de achtergebleven huurprijzen cn de hoge onder houdskosten. 1 Arnhem De Amerikaanse ambassade in Nederland heeft de Nijmeegse kunstschilder André Balyon opdracht ver leend voor het schilderen van een portret van koningin Beatrix. Afbeeldingen van het portret zullen komen te han gen op de Nederlandse en de Amerikaanse ambassades in de Verenigde Staten en in Neder land. De opdracht houdt ver band met de viering van het 200-jarig bestaan van diploma- tieke betrekkingen tussen Ne derland en de Verenigde Sta ten. Rotterdam „De Nederlandse regering moet de on derhandelingen over het zoutverdrag met Frankrijk afbreken en een procedure beginnen bij het internatio nale hof van justitie". Die mening- zal de stichting Rêinwater morgen kenbaar maken in een gesprek met minister Zeevalking (verkeer en waterstaat), staatssecreta ris Lambers-Hacquebard (volksgezondheid en mi lieuhygiëne) en staatssecreta ris Van der Broek (buiten landse zaken). .JDe politieke onderhandelin gen over beperking van de lo- dpgen van afvalzout uit de El- zajsiser kalimijnen duren nu al nftier dan dertig jaar en dat is g^n redelijke onderhande- Irostermijn meer", zo oordeelt □^-'Stichting. T(}dens het gesprek met de be windslieden wil de stichting andere mogelijkheden aandra gen voor een oplossing van de fbjn- en Maas-vervuiling. Aanleiding voor het gesprek is bet-volgens de stichting teleur stellende resultaat van de mi- hfatersconf eren tie in itovem- fcfer* vorig jaar in Parijs. Het 4aar gesloten compromis zal vólgens de stichting niet tot ®èn snelle verbetering van de situatie leiden. Arnhem Een 20-jarige poli tieagent uit Arnhem meent dat hij niet fout heeft gehandeld loen hij vorig jaar augustus in Arnhem aan de verkeerde kant van de middenberm reed om sneller bij een ongeluk te komen. Hij schepte toen een voetganger. Eind vorige week oordeelde de Arnhemse kantonrechter dat de agent schuld had aan dat ongeluk. De rechter vond het weliswaar correct dat de agent op de ongebruikelijke route zwaailicht en sirene had ge bruikt, maar vond ook dat de agent zich ervan bewust had moeten zijn dat hij de voetgan ger daarmee in verwarring kon brengen, doordat op het zelfde moment ook een zieke nauto met zwaailicht en sirene op de goede rijstrook passeer de. Dat zijn zaken die bij ons ech ter pas worden bekeken als de gemeenteraad zich over het advies heeft uitgesproken". Burgemeester Merkx meent dat Breda ook na eventuele opzegging bij de VNG terecht kan voor bijstand. De 'verleen de diensten* zouden dan per keer kunnen worden betaald. UtrechtEen 13-jarig meis je uit Oegstgeest is zaterdaga vond in Voorhout door een trein gegrepen, op de lijn Leiden-Haarlem. Ze was met haar zus op weg naar huis en liep onverwacht onder de be veiligingsboom van de spoor wegovergang door. Ze werd op slag gedood. In Bleiswijk is zaterdag de 21-jarige P. de Groot uit die plaats om -het leven geko men. De man was vergeten bij het wegrijden de stan daard van zijn motor in te klappen. In een bocht van de weg raakte de standaard de grond. De man kwam daarbij ten val en brak zijn nek. In de Mozes en Aaronkerk werd voor de vrede fn El Salvador onder anderen gebeden door prinses Irene (rechts) Joost Koster - van de omgekomen journalist Koos Koster en mevrouw Klompé (tweede van links), minister van staat. broerc Zandvoort Martin van Amerongen, journalist bij het weekblad Vrij Neder land, heeft zaterdag gewei gerd de Loeres, een humor- prijs van het Zandvoorise 1-aprilgenootschap, in ont vangst te nemen. Van Amerongen was de onderscheiding toegekend voor zijn creatie van ir. H. A. Schuringa, maar hij ergerde zich zo aan het feit dat de cabaretier Jos Brink „deze specialist in ongein" ook een Loe res kreeg, dat hij op het laatste moment liet weten niet naar Zandvoort te zul len komen. Van Amerongen schreef als Ir.H.A. Schuringa vo rig jaar ongeveer 130 brie ven aan tal van bekende Nederlanders onder wie premier Van Agt, televi sie-presentatrice Lous Haasdijk en VARA-om- biïdsman Frits Bom, die allemaal gretig op zijn vleierijen en provocaties ingingen. Van het boek waarin Schu ringa's brieven en de ant woorden daarop werden gepubliceerd, is inmiddels de derde druk verschenen. Amsterdam Het Auschwit zeomité heeft gisteren in een telegram aan premier Van Agt geprotesteerd tegen de gratie verlening afgelopen week van de 59-jange Duitse oorlogsmis dadiger Martin Jacobs. In het telegram zegt het comi té „diep geschokt" te zijn door de vrijlating van de Nazi-mis dadiger. Ook wijst het comité in het telegram op „het falen de opsporingsbeleid". Den Haag Gedeputeerde Staten (GS) van Zuid-Holland zijn ontevreden over traagheid van de officier van justitie in het Uniser-proces, bij de beantwoording van vragen, van het provinciebestuur. Die antwoorden hadden GS nodig om te reageren op vragen die in januari zijn gesteld door het PvdA-statenlid mevrouw Ha- zewinkel. Deze wil weten waarom het Shell en Cyanamid wordt toe gestaan illegaal afval te lozen, zoals uit het Uniser-proces zou zijn gebleken, terwijl de Uni- ser-dïrectie hiervoor is veroor deeld. GS klagen er nu over dat de officier „ook na teïefonische> herinnering, waarbij de offi cier de toezegging deed de ver klaringen van getuigen en verdachten zo spoedig moge lijk toe te zenden", niets heeft opgestuurd. Gedeputeerde Staten geven nu zonder die gegevens antwoord op de vraag van mevrouw Ha- ze winkel, waarom tegen Shell en Cyanamid. die afval lozen op het oppervlaktewater, weaarschijnlijk geen vervol ging is ingesteld. „De lozingen geschieden op basis van ver leende vergunningen. Op de naleving van de voorschriften vindt een uitgebreide controle plaats. Uit deze controle is van een overtreding van de lo- zingsvocrschriften niet geble ken". Amsterdam Als de win ning van gas en ohe of de raffinage van olie op proble men stuiten, is de regering bereid mee te werken aan de oplossing daarvan. Dit zei minister Terlouw (economische zaken) van morgen bij de opening van de derde Europese petro leum- en gasconf eren tie in Amsterdam. Volgens de bewindsman heeft de regering de taak „het klimaat te scheppen om de noodzakelijke investerin gen te vergemakkelijken en te stimuleren". Terlouw noemde nieuwe in vesteringen voor de gasvoor- ziening en projecten voor het omzetten van zware stook olie in lichtere produkten „zeer wenselijk, om een te grote afhankelijkheid van olie-importen en andere energiebronnen te vermij den". Volgens hem zou het onverstandig zijn bij een ver mindering van de Westeuro- pese raffinagecapaciteit in de eerste plaats te denken aan de Nederlandse raffinade rijen. „Die zijn ideaal gelegen en hebben ook wat betreft technologie en mankracht veel te bieden", aldus de mi nister. Amsterdam Prinses Irene heeft gistermiddag in Am sterdam deelgenomen aan een actie tegen het geweld in El Salvador en de Amerikaanse inmenging via steun door militaire adviseurs en de zending van wapens. De prinses deed mee aan dc nationale actie van 'vasten en gebed voor El Salvador en Midden-Amerika', die gisteren begon met een kerkdienst van de Spaanse gemeenschap in de Amsterdamse Mozes en Aa ronkerk. De actie, die ook in veertien andere gemeenten m Nederland wordt gehouden, eindigt komende zaterdag. In de Amsterdamse kerk werd ook gebeden door Joost Kos ter, broer van de in El Salva dor omgekomen IKON-jour- nalist Koos Koster, en minister van staat me v touw dr. M Klompé. voorzitter van de in terkerkelijke commissie Justt- tia et Pax, De manifestaties in Nederland sluiten aan bij een soortgelijke internationale actie die vanuit Washington wordt gevoerd, en waarvoor het initiatief is geno men door de Argentijnse No belprijswinnaar Adolfo Perez Esquivel, Vlissingen Het scheepvaartverkeer op de Wester- schelde heeft vandaag vele uren stil gelegen in ver band met het lichten van de Belgische 'sleepzuiger' Ourthe die op 25 maart na een aanvaring was gezon ken. Hot was noodzakelijk een drijvende lift te gebruiken om het schip te kantelen. Het Belgische zeiljacht 'De* Vlissinger' is zaterdagmiddag na een aanvaring met het Duitse zeeschip *Trin Willes Hage' op de Westerschelde zwaar beschadigd en later ge zonken. De aanvaring had plaats in een mistbank, net toen het jacht de Westerschelde van Hansweert naar Terncuzen overstak.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5