iUiTENLAND Storm in Brits parlement 'Nederland moet op gelijke voet met ons samenwerken' Falklands nu 23 e Argentijnse provincie Prins Andrew ook mee Verdrag uit 1947: 'Heel Amerika moet Argentinië helpen' Nieuwe Surinaamse premier Neijhorst: Blokkade Golan opgeheven Geen spoor van dader aanslag in Parijs Parlementslid ARENA in El Salvador vermoord Rotterdams Nieuwsblad maandag -ft 5 apnl 1982 Buenos Aires Na de in vasie op de Falkland Ei landen zelf heeft Argenti nië zaterdag ook twee hiervan afhankelijke ei landengroepen, de Zuid Georgie- en Zuid-Sand- ■wieh-eilanden, onder Ar gentijns bestuur geplaatst, pe Falkland Eilanden zijn ojngedoopt in 'Islas Malvi- nas y Atlantico'. Een wet is in voorbereiding om het eilandengebied tot 23ste Argentijnse provincie te verklaren. De zaterdag benoemde Ar gentijnse gouverneur Ma rio Menendez, is zondag in de tot Puerto Rivero om gedoopte hoofdstad aange komen. De Argentijnse autoritei ten hebben een serie stric- t? veiligheidsmaatrege afgekondigd. Alle 1800 be woners moeten 24 uur per dag thuis blijven. Wie naar buiten gaat hangt 15 da gen gevangenisstraf boven bet hoofd. Wie de bezet ters zonder respect behan delt, Argentijnse symbolen pégeert en het openbare léven verstoort' krijgt 60 dagen cel. Bij herhaling worden de celstraffen ver dubbeld. De Argentijnse gouverneur heeft gezegd <fet de Argentijnse ge woontes geleidelijk aan épllen worden ingevoerd qp de archipel. De bewo ners zullen volgens hem Spaans moeten leren en in de toekomst rechts moeten autorijden. Zijn voorgan ger, de afgezette Britse gouverneur Rex Hunt is samen met een groep van negentig Britten, onder wie 79 mariniers, door de Argentijnse machthebbers zaterdag op het vliegtuig naar Urugay gezet, van daag worden zij in Londen verwacht. 'Bewoners F alkland Eilanden verraden' De 22-jarige zoon van koningin Eliza beth, prins Andrew, maakt deel uit van de bemanning van de Britse vloot, die momenteel opstoomt naar de Falkland Eilanden. Hij is één van de twaalf heli-, kopterpiloten aan boord van het vlagge- schip, de Invincible'. Prins Andrew was met verlof thuis in Buckingham Palace, toen hij te horen kreeg dat hij, net als alle andere betrok ken marinemensen, terstond naar zijn onderdeel moest terugkeren. Londen Premier Margaret Thatcher heeft het zwaar te verduren gehad in het Britse parlement, waarin zo wel de Conservatieve regeringspartij als de oppositie met name minister van buitenlandse zaken Lord Car rington en zijn college van defensie John Nott onge hoord fel te lijf gingen. Carrington is vanmorgen onder deze druk afgetreden. Veel sprekers namen het woord 'verraad' in de mond. Verraad van de 1800 uiterst loyale Britse bewoners van de Falkland Eilanden. Algemeen was het oordeel dat de regering onvoldoende en te laat de tekenen van de Argentijnse agressieplannen heeft gezien en dat nu de Falklanders in de feitelijke gevangenschap van het fas cistisch bewind in Buenos Aires zijn gebracht. Opvallend was hoe ook een anders zeer vredelievend man als Labour-oppositielei- door onze correspondent Ewout Janse in Londen der Michael Foot in het vol gepakte Lagerhuis voor da den inplaats van woorden pleitte. Hij aanvaardde onbe wimpeld geweld in het vrij wel zekere geval dat diplo matieke middelen verder zullen falen. Nott Een dieptepunt in zijn loop baan beleefde ongetwijfeld mi nister van defensie Nott. De grote kampioen van de nieu we, miljarden vergende Tri- dent-raketten en drastische bezuiniging op de marine, kreeg verwijt op verwijt te slikken. Bleek en onzeker poogde de bewindsman zich in het Lagerhuis te verdedigen met het eeuwige zwaktebod van de politicus „dat achteraf oordelen altijd gemakkelijk is". De protesten van de oppositie- banken waren oorverdovend terwijl conservatieve parle mentariërs wanhopig naar het hoofd grepen. Nott's bijna zie lig aandoende betoog ging ten onder in een massaal geroep: 'aftreden, aftreden'. Merkwaardig genoeg maakten de vreemde kronkelingen in het Britse staatsrecht het on mogelijk dat de eerste verant woordelijke man voor Britse dadenloosheid, minister van buitenlandse zaken Lord Car rington, zich niet in het Lager huis verdedigde. Op grond van zijn adellijke titel is het hem ADVERTENTIE REDS WARREN BEATTY* DIANE KEATON EDWARD HERRMANN JERZY KDSINSKI JACK NICHOLSON PAUL SORV1NO - MAUREEN STAPLETON-PHOTOGRAPHY BY VITIÜRIO STORARO EDITED BYDEDE ALLEN ORIGINAL MUSIC BY STEPHEN SONDHE1M Additional Music by DAVE GRUSIN production design by RICHARD SYLBERT COSTUME DESIGN BY SHIRLEY RUSSELL WRITTEN BY WARREN BEATTY AND TREVOR GRIFFITHS - PRODUCED AND Directed BY WARREN BEATTY [fil distributed by cinema international Corporation OklQNAl SOUNDTRACK ON CK. RICO»DSAf©IAftS Vanaf 8 april a.s. in: Amsterdam - Calypso 1, Rotterdam - Corso, Den Haag - Metropole 1 niet toegestaan tussen de 'bur gerlijke' parlementsleden te verkeren. Carrington sprak wel in het Hogerhuis waar hij bij de Lords op een aanzienlijk gematigder ontvangst kon re kenen dan zijn ongelukkige collega Nott in de andere vleu gel van het parlementsge bouw. Onhoudbaar Premier Margaret Thatcher scheen niet van plan Carring ton en Nott op dit ogenblik van zich aandienende politie ke en militaire actie aan de dijk te 2etten, 2ij verdedigde het beleid van haar collega's door te zeggen dat hel zenden van oorlogsschepen in een vroeger stadium door Labour ongetwijfeld zou zijn uitgekre ten als 'ophitsing tot oorlog*. Maar diep in haar hart wist Thatcher dat de twee bewinds lieden nauwelijks nog houd baar waren. Alle Argentijnse tegoeden, zo wel van de regering als van particulieren zïjn bevroren en de kredieten voor export naar Argentinië zijn opgeschort. Vrijdag werden de diplomatie ke betrekkingen met de junta in Buenos Aires al verbroken. Aan de te langen leste opsto- mende Britse vloot nu de taak te pogen orde te scheppen in het zuidelijke gebied van de Atlantische Oceaan. Blokkade? Hoewel over de militaire plan nen uiteraard stilzwijgen heerst is duidelijk dat de vloot twee mogelijkheden van actie ten dienste staan: een blokka de van de Falkland Eilanden of een rechtstreekse aanval op Argentijnse oorlogsschepen. De Britse vloot is gezien zijn omvang zeer wel in staat de Argentijnse marine het hoofd te bieden, vooral als eenmaal door de vestiging van een vliegbasis op hel eiland Ascen sion, op 3500 mijl afstand van de Falklands, de kwetsbare verbindingslijnen zijn verkort. Ascension zou als uitgangspunt kunnen dienen voor luchtlan dingsacties, uit te voeren met RAF-transporttoestellen die een actieradius van ruim 4500 mijl hebben. Conflict Gezien de vastbeslotenheid van de Argentijnse junta het 150 jaar lang omstreden eilan dengebied niet weer prijs te geven, houdt men in Londen nu ernstig rekening met een gewapend conflict in het zui delijk deel van de Atlantische Oceaan. Een matigend ele ment aan Britse zijde is onge twijfeld de overweging dat men de 1B0O Falklanders die men wil bevrijden niet aan di rect oorlogsgeweld mag bloot stellen. Een minstens zo drin gende vraag is hoe Londen zich voorstelt na een eventuele moeizame bevrijding van de Falkland Eilanden zijn gezag blijvend kracht bij te zetten. De onontkoombare zwakheid van de Britse positie is dat Ar gentinië zich op slechts 300 mijl afstand van de eilanden groep bevindt en Groot-Brit- tanntë door 8000 mijlen van de kroonkolonie wordt geschei den. Argentijnse mariniers bewaken de gebouwen van een handelsonderneming op de Falkland Eilanden. Overal patrouille ren pantserwagens en de Argentijnse bezetters hebben de bevolking strenge regels opgelegd. Buenos Aires/New Vork Volgens de Argentijnse ambassadeur in de Colom- biaanse hoofdstad Bogota, Raul Medina Munoz, kan Argentinië bij eon confron tatie met Groot-Brittan nië een beroep doen op militaire steun van alle landen van het Amerikaanse continent, behalve Canada. Volgens het verdrag van Rio de Janeiro uit 1947 moeten alle landen in Noord-, Midden- en Zuid-Amerika Argentinië militair helpen, wanneer 'een mogendheid van buiten het continent een van de ondertekenaars aanvalt'. Waarnemers sluiten dit echter uit, omdat een gezamenlijke actie indruist tegen de resolutie van de VN-Veiligheidsraad. Nieuw-Zeeland heeft gisteren besloten zijn diplomatieke betrekkingen met Ar gentinië te verbreken, waarna de nationale Argentijnse luchtvaartmaatschappij haar vluchten op Nieuw-Zeeland staakte. Paramaribo Suriname't nieuwe premier, de 42-jarige econoom drs. Henry Neijhorst vindt dat Nederland op gelijkt voet met Suriname moet sa menwerken. Het opschorter van het overleg over de ont wikkelingssamenwerking n i het aftreden van presideni Chin A Sen noemt hij 'pater nalistisch'. „En dan zeg ik het nog eufemistisch", voegt Neij- horst er aan toe. Neijhorst: „In het verdrag inzake ontwikke lingssamenwerking staat ner gens hoe de Surinaamse rege ring er uit moet zien. Ik ver wacht niets andere dan dat de Nederlandse regering op voet van gelijkheid met de Suri naamse regering zal samen werken." Afgelopen vrijdag zei premier Van Agt, dat Ne derland pas weer aan herope ning van het overleg met Suri name denkt als de nieuwe re gering zijn plannen heeft be kendgemaakt. Premier Neijhorst kijkt verder niettemin positief aan tegen de relatie met Nederland. „Ne derland en Suriname zijn door het verdrag inzake ontwikke lingssamenwerking op een be paalde manier met elkaar ver bonden. Nederland is natuur lijk niet weg te vlakken na driehonderd jaar koloniale ge schiedenis. Ook is er natuur lijk verbondenheid door de vele Surinamers, die in Neder land wonen. Een groot deel van de intelligentsia hier kreeg zijn opleiding in Neder land", aldus Neijhorst. Om te komen tot een bredere industriële productie, die no dig is om de Surinaamse eco nomie uit het slob te trekken, heeft Neijhorst behoefte aan geschoold kader, zowel op ho ger als op lager niveau. Een goed begeleide terugkeer van nu in Nederland wonende Surinamers is daarom volgens de premier noodzakelijk. „We zijn er alleen niet op ingesteld ze massaal te ontvangen, Ech ter druppelsgewijs zou ook niet goed zijn. De terugkeer moet goed worden voorbereid", al dus Neijhorst Neijhorst is sinds woensdag niet alleen premier, hij is te vens minister van financien en planning en lid van het be leidscentrum, waarin het Suri naamse kabinet met het mili taire gezag samenwerkt. Hij keerde in 1972 naar Suriname terug, nadat hij zijn opleiding tot econoom gevolgd had aan de universiteiten van Amster dam, Rotterdam en Tilburg. Premier Neijhorst steunt de opvattingen van legerbevel hebber Bouterse, feitelijk de sterke man in Suriname, om te werken aan een eigen, Suri naamse vorm van democratie. Hij denkt daarbij niet aan een parlementaire democratie, zoals Nederland die kent, maar aan een rechtstreekse vorm van democratie, waarbij volkscomité's, regionale raden en districtsraden een nationale assemblee kiezen. Deze zou moeten worden aangevuld met vertegenwoordigers uit 'func tionele groepen', zoals de ker ken, de vakbonden, vrouwen en jongerenorganisaties. „De verkiezingen van vroeger wa ren volksvermaak. Ik geloof dat de beleving van de demo cratie bij mensen in de buur ten nu groter is dan voorheen. Het volk staat niet buiten spel", aldus Neijhorst. Het hui dige beleidscentrum ziet hij als een overgangsfase naar de na tionale assemblee. Bij de eco nomische ontwikkeling van Suriname wil Neijhorst af van de sterke afhankelijkheid van de bauxiet-industrie, die door de slechte wereldmarkt de Su rinaamse tekorten verder heeft opgeschroefd. Hij denkt daarbij aan een verdere op bouw van een verwerkende agrarische industrie. Aan na- Premier Neijhorst. ttonalisaties zegt de nieuwe Surinaamse regering* niet te denken. „Particuliere initiatie ven moeten worden gesteund voor zover zij met in strijd 2ijn met het algemeen belang", zegt Neijhorst. Wat betreft de grotere industrien, zoals de bauxietbedrijven, denkt Neij horst niet aan nationalisatie, maar aan 'Sunnamisering'. „Dat betekent dat aandelen niet per se in handen van de Surinaamse overheid hoeven komen, maar bijvoorbeeld in handen van de Surinaamse in gezetenen meent Neijhorst Om het grote overheidstekort, dat vooral is ontstaan door de verminderde bauxietopbreng- Sten, te verkleinen, denkt de premier aan verhoging van de belastingopbrengsten. Naast de al ingevoerde loon- en inkom stenbelasting denkt de nieuwe Surinaamse regering aan in voering van vermogensbelas ting en successierechten. Sane ring van het ambtenarenappa raat. dat driekwart van de be lastingopbrengsten opslokt, staat ook hoog genoteerd bij premier Neijhorst. Tel Aviv Israël maakt van daag een eind aan de al zeven weken durende militaire blok kade van vier door druzen be woonde dorpen op de gean nexeerde hoogvlakte van Go- lan. Het besluit werd gisteren I genomen, omdat volgens mi nister Sjaron van defensie de rust in het gebied was terugge- keerd. Vrijdag nog werden echter vier druzen en zes Is- Z raëlische militairen gewond bij gewelddaden op de hoogvlak te. De dorpen werden van de buitenwereld afgesloten om za - een staking in de dorpen de O kop in te drukken. j Bij een granaataanslag op een auto door Palestijnen in de be zette Gazastrook zijn gisteren - zeven Israëliërs gewond ge- '7. raakt. Een vrouwelijke soldaal" is er ernstig aan toe, de ande ren konden na behandeling in een ziekenhuis naar huis. Parijs Er is nog geen spoor gevonden van de jonge vrouw, die zaterdagmiddag in Parijs op klaarlichte dag een hoge Is raëlische diplomaat voor de ogen van zijn 17-jarige zoon doodschoot. Tot nu toe hebben twee onbekende organisaties - 'Libanese revolutionaire gewa pende groepen' en 'beweging van Arabische revolutionaire brigades' - de verantwoorde lijkheid voor de aanslag op geëist. De 43-jarige Yacov Barsiman- tov werd in de hal van het flatgebouw, waarin zijn wo ning ligt, enkele malen door het hoofd geschoten. Hij over leed enkele uren later aan zijn verwondingen. Drie dagen geleden werd het Israëlische ambassadegebouw met machinegeweren bescho ten. De Israëlische ambassadeur in Frankrijk, Meir Rosenne, stel de onmiddellijk na de aanslag de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie PLO verantwoordelijk voor de moord. Een woord voerder van de PLO in Bei roet heeft later de Israëlische beschuldiging van de hand ge- wezen. 1 De Israëlische minister van buitenlandse zaken Sjamir riep gisteren alle landen op onmiddellijk alle bureaus van de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie te sluiten omdat die de bases 2ouden zijn van waaruit terreuracties worden Gepleegd. San Salvador Een vorige week zondag gekozen ultra rechts ARENA-lid van het Salvadoriaanse parlement, David Joaquin Quinteros (42), is gisteren vermoord. Op de Panamerikaanse snel weg kwam hij samen met een ander parlementslid van ARENA in een hinderlaag terecht. Quinteros werd door minstens .vier kogels in het hoofd getroffen. Zijn lijk werd later op een vuilnisbelt gevonden. De waarnemend aartsbis schop van EL Salvador, Ar- turo Rivera y Damas, heeft de guerrillastrijders gisteren opgeroepen de wapens neer te leggen en de regering ver zocht door te gaan met de hervormingen. Volgens de opvolger van de vermoorde aartsbisschop Romero is bij de verkiezingen 'massaal voor de vrede' gestemd. In een preek zei de aartsbis schop dat hij de guerrilleros moet vragen 'de keus van het volk voor vrede en de mocratie te eerbiedigen'.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 7