isain 'Zonder mijn stukken was ik een misdadiger' azz van [Getz en Jackson 'itsch als muzikale curiositeit memmmm Niet te filmen: Bomans in Berkenrode Mark Medoff CKinderen van een mindere god'): 1 Perfectie en warmte bij Carole King Verbod op boekenkartel voorlopig opgeschort ZDF herhaalt 'Star Trek' I ij) Rotterdams Nieuwsblad maandag 5 april 1982 Den Haag „Ik ben verheugd ver heugd te zijn" zegt de Amerikaanse to- neelk:hrijver Mark Medoff. Vrijdaga vond heeft hij in een volle Koninklijke Schouwburg de voorstelling van zijn 'Kinderen van een mindere god' door de Haagse Comedie bijgewoond. Op doorreis naar Nairobi kwam hij af op de goede berichten over de Haagse voor steling, die duidelijk hét succes van het seizoen is geworden. Het stuk zal dan ook deze maand en in mei, maar ook in het volgend seizoen, In au gustus en september, nog et telijke malen gespeeld wor den. Medoffs lof is bepaald geen beleefdheidsfrase. Hij bekent dat hij eigenlijk zat te wach ten tot de Haagse Comedie met het delicate gegeven iets vreselijks zou doen, iets bui ten zijn bedoelingen om. „Maar dat gebeurde niet", zegt hij merkbaar opgelucht. Het is de eerste maal, dat hij 'Kinderen van een mindere god' in een voor hem vreem de taal heeft kunnen volgen. Het was ook de eerste maal, dat een voorstelling tot stand kwam buiten zijn supervisie om. Maar regisseur Jo Dua .heeft perfect begrepen waar .het om ging in de relatie tus sen de spraakleraar James Leeds (Willem Nijholt) en het doofstomme meisje Sarah (Kick Nicolet). Na de voorste- Ung volgde dan ook de alge mene verbroedering tussen Medoff en het gezelschap op basis van een niet beschaamd geraakt vertrouwen. De Amerikaanse auteur spreekt de voornamen van de vertol kers nu uit of hij ze al jaren kent. Mark Medoff woont in New Mark Medoff, toneelschrijver uit New Mexico, op doorreis. Mexico, zijn voorouders wa ren van Russische komaf. Als hoofd van de afdeling drama is hij verbonden aan de State University. De laatste tien jaar hebben hem een groeiende reputatie als to neelschrijver bezorgd. ..Schrijven ïs een enorme therapie voor mij. Als ik mijn vijandigheid over dingen die gebeuren niet van mij af zou kunnen schrijven zou ik een verschrikkelijk soort misda diger zijn" overweegt hij, „onmachtig er iets anders te genover te stellen". „Ik woon in een vallei tussen twee woestijnen en ik ben in staat gesteld een wens te ver vullen, door op de universi teit een broedplaats te maken voor talent. Jonge toneel schrijvers hebben het erg moeilijk op het ogenblik. Een romanschrijver kan achter zijn schrijfmachine gaan zit ten, maar voor een toneeel- schrijver begint het daarna pas. Eerst in relatie met het publiek weet je hoe een stuk werkt". Zo gebeurde het ook met "Kinderen van een mindere god". „Meestal heb ik een stuk al in mijn hoofd als ik na ongeveer een jaar achter de schrijfmachine ga zitten. Toen ik er in New Mexico aan werkte was ik tamelijk naïef over het leven van de doven, het was alleen maar door Piet Ruivenkamp een dramatische uitwerking over doven. In mijn hoofd ontwikkelde zich tijdens re petities steeds meer hoe een dove zou reageren. Steeds meer veranderde het stuk in de richting van Sarah's ge zichtspunt De voorstelling in Los Angeles eiste, dat het aantal figuren tot zeven werd teruggebracht Ik won aan vertrouwen in mijn capaci teiten. De karakters groeiden steeds meer naar elkaar toe, het stuk werd steeds beter". „Ik heb gevraagd dit stuk in de rollen van de doven zo veel mogelijk door dove of bijna dove spelers te laten doen. In Amerika is dat ook gebeurd, bij de Haagse Come die kon dat niet. Een verschil is dat horende acteurs niet de geluiden voortbrengen, die doven soms maken. Dat is hier wel geprobeerd, maar men merkte dat het publiek dat dan zou ervaren alsof de vertolkers een moment ver gaten, dat zij niet konden spreken. Daarom is het ach terwege gelaten. Iets anders is dat dat wij spreken alsof wij in een raam staan, maar een deel van ons is zichtbaar. Een dove spreekt met zijn hele lichaam". Liefdesgeschiedenis 'Kinderen van een mindere god' begon als een liefdesge schiedenis van twee mensen, die daar hun plezier aan be leven. Waarbij zij toevallig doof was. „Zo begon ik. Geen pleidooi dus voor de doven als de laatste Amerikaanse minderheid. Geen: redt de doven". Mark Medoff vertelt over zichzelf, dat hij op jongere leeftijd een neiging tot ninils- me had. „Toen ik begon stond ik onder invloed van de absurdisten. Het waren de grote dagen van Ionesco en Beckett. En Albee als een Amerikaanse zoon van dat absurdisme. Ik was een kind' van de jaren zestig met link se ideeen. De geest van Ken nedy. Ik voelde het alsof de hoop van toen geen uitwer king kreeg. Zou over hem niet dezelfde wrok zijn ont staan als later over Johnson en Nixon als hij was blijven leven?" „Ik ben teruggekeerd naar een meer realistische manier van vertellen. En dat blijf ik doen tot het mij verveelt. Het isolement van de laatste ja ren heb ik als heel gelukkig ervaren. Het gaf mij meer in nerlijke vrede. Ik ben nu twaalf jaar getrouwd en heb drie kinderen. In de relaties van de ene mens tot de ande re heb ik meer positieve mo gelijkheden voor mijzelf ont dekt. Er is ook nauwelijks iets plezierigers dan met mensen in het theater te werken en daar de beste din gen uit te ontwikkelen,". Niet zozeer andere toneel schrijvers als wel het werk van de romanschrijver Wil liam Faulkner onder meer inspireert Medoff. „Niets is daarmee te vergelijken", zegt hij. Helden De huidige mode van de ni hilistische held in film en theater ziet Medoff als ironie. Amerikanen accepteren in een tijd van depressie geen neerslachtig avondje theater. „Daar betalen ze op Broad way geen zestig gulden per plaats voor. Een commercieel succes vereist een positief eind. Maar schrijvers zijn van huis uit pessimisten". Met enige wrevel zegt Me doff: „De uitdaging voor een toneelschrijver is op het ogenblik hoe hij zo onkritisch mogelijk kan zijn. Ieder jaar wordt er door de critici op Broadway één serieus stuk toegestaan tussen het luchti ge amusement. Een paar jaar geleden kreeg ik de prijs. Voor 'Kinderen van een mindere god'. De laatste weken voor zijn Afrikaanse vakantie is hij be zig geweest aan de filmversie van dat stuk. Alan Pakula, die de regie zou doen, is door de producent inmiddels de laan uitgestuurd. Medoff schrijft ook aan een oor spronkelijk filmscenario. The majestic kid'. Over de ondergang van het Ameri kaanse familie-ideaal en de noodzaak nieuwe wegen te zoeken. Auto „We leven in een wanhopige maatschappij zonder helden. Waar zijn de respect afdwin gende mensen, die de mis standen signaleren? Het lijkt of wij de passagiers zijn in een automatische auto, die 180 kilometer per uur rijdt. Iedereen leest en kijkt en is bezig, maar niemand bekom mert zich erom of er iemand aan het stuur zit". Medoff heeft zich terugge trokken in het onderlinge be grip van de ene mens tot de andere. Maar toch niet hele maal lijkt het, zijn maat schappelijke betrokkenheid blijft voelbaar. „Ik ben met mijn vrouw op weg naar Nairobi. Een ro mantische vakantie om de wilde dieren te fotograferen, die dreigen uit te sterven. En de mensheid misschien niet zover daarachter aan". c Carole King Amsterdam Telkens als men een ooit zeer hoog gewaarde zanger of zange res gevoeglijk denkt te kunnen afschrijven we gens gebrek aan recente muzikale hoogstandjes, blijkt zo iemand toch plot seling met verrassende za ken tevoorschijn te kun nen komen. Zo ook Carole King, die ooit haar in 1971 verschenen album 'Ta pestry' een van de best verkochte platen de pop historie zag worden, maar nog steeds voor de onmo gelijke taak staat dat al bum te overtreffen, laat staan te evenaren. Ter gelegenheid van het ver schijnen van haar nieuwe al bum 'One to one' trad de 40-ja- rige zangeres gisteravond op in een verrassend vol Carre. Haar eerste en voorlopig enige concert in Nederland sinds het begin van haar carrière. Se dert dat begin in 1968 is Carloe KOT-thntflr. Pen Haag: Kitsch er» muziek', etampconcert, w- mengeetild door Polo da Haas, nun.». Lao van Oostrom, saxo foon, auldo Nletsan, piano, Heity Spameey, beektarinat, Dick Bor, viool en Jan Tromp, kunatiiuitar. Herhaling: woens dag in Hottardam (Da Lanta ren). Den Haag Jazeker, pia nist en componist Polo de Haas heeft weer iets ge vonden waar hij zich hele maal in kan uitleven en waar helaas maar weinig mensen op zaten te wach ten: kitsch in de muziek. Het programma dat hij in deze weken met enkele musici in de grote steden brengt is volkomen aan dit thema opgehangen en muziekminnend Den Haag kreeg als eerste de gelegenheid met dit bonte -Rotterdam Sinds de avontuurlijkste en interessantste Amerikaanse jazzmuzi- ikanten een paar jaar geleden besloten hun honoraria tot vrijwel onbetaalbare hoogten op te voeren, is het somber ge- ÉSteld .met het Nederlandse concertleven. •Aantrekkelijke optredens moeten te genwoordig met een lantaarntje worden gezocht, de echte smaakmakers worden nog maar zelden binnen het vaderland clubcircuit gesignaleerd en de weini ge buitenlandse kontakten die resten, tijn concerten van gevestigde muzikan ten. Van de Oscar Petersonnen, de Count Basies en de Sarah Vaughans; de publieksvriendelijke musici dus. Een le ger van avontuurlozen die avond na avond slechts hun oude roem bevestigen en het publiek zonder uitzondering een versleten repertoire voorzetten. En of dét nu zo zinvol is, moet sterk worden betwijfeld. Stan Getz ïNeem bijvoorbeeld Stan Getz. Deze Amerikaanse tenorsaxo fonist is al sinds jaar en dag een gewaardeerd musicus en een origineel stilist, maar hij slaagt er zelden in om dat tij dens concerten waar te ma- Da Doelen, Rotterdam: Stan Getz kwartet, Milt Jackaon-Ray Brown kwartel door Willem Bruring -ken. Een merkwaardige vorm Van onmacht, die voorname lijk is toe te schrijven aan s mans volstrekt fantasieloze ^eDertoirekeus Ook gisteravond gaf Getz er voorkeur aan zijn program ma op te bouwen met composi ties die óf van oorsprong ka rakterloos zijn. óf dat door een simpele ingreep kunnen wor den gemaakt. En in dat laatste '*'ts hij uitzonderlijk goed op f. Suikerzoete muziekjes produceerde Getz. krachteloze thema's, die door zijn satijnen toonvorming en geeuwerige improvisaties nog eens extra saai werden neergezet. Een be nadering waarmee Getz er zelfs in slaagde van een vrolij ke compositie als Clifford Brown's 'Joy Spring' nog een werkzaam slaapmiddel te ma ken. Evenmin spontaan was het op treden van het kwartet van vibrafonist Milt Jackson en bassist Ray Brown. Een viertal keurige heren dat in het verle den ieder op zijn eigen ma nier een bijdrage heeft gele verd aan de ontwikkeling van de jazz en dat kennelijk een reden vindt om het rustiger aan te doen en voortaan ver der te gaan als improviserend salonorkestje. Iedere noot, ie dere improvisatie en iedere ritmische wisseling die dit kwartet produceerde, bleek zorgvuldig ingestudeerd. Ver rassingen werden nauwlettend vermeden en naast vlekkeloos was het optreden bijgevolg ook zouteloos. Zelfs de rolwisseling tussen Ray Brown en Monty Alexander, waarbij de pianist nu eens de bassist begeleidde, bleek van moment tot moment voorspelbaar en dat is bij jazz concerten bepaald geen voor deel te noemen. Nee. het wachten is op een te rugkeer van de avontuurlijke musici. Of op de eerste geves tigde muzikant die uit zijn rol valt. Want je weet tenslotte maar nooit. programma kennis te ma ken. De Haas heeft zich verstan dig genoeg er niet aan ge waagd een definitie van kitsch te geven. Hij geeft en kel voorbeelden van muziek die volgens hem onder deze noemer valt. Tussen veel derderangs salonstukken wa ren ook werken te horen die een concert als dit interes sant maken. De Chaconne voor vioolsolo van Bach bij voorbeeld maar dan wel met de door Mendelssohn toege voegde pianobegeleiding. Het resultaat is, vriendelijk ge zegd, wat onlogisch, maar bijzonder blijft het. door Tom Ruijfrok Werkelijk fascinerend door alle tierelantijnen en het ui terlijk vertoon zijn de varia ties van Liszt over de beken de Hochzeitsmarsch van Mendelssohn. Pianist Guido Nielsen, een vroegere leer ling van De Haas, maakte er een schitterend shownum mer van, daarbij niet altijd even secuur maar wel effect vol musicerend. Veel tijd was gereserveerd voor Chopin. Met name voor de Minuten wals die in drie bewerkingen te horen was. Leuk, dat wel, maar het is de vraag in hoeverre deze be werkingen serieus zijn be doeld. Want kunst komt pas voor de benaming kitsch In aanmerking als de schepper bewust toegeeft aan het ■schoonheidsideaal van het grote publiek. Voltreffer hier was toch ook het optreden van kunstflui ter Jan Tromp, die samen met Polo de Haas een stuk van Rogier van Otterloo liet horen. De muzikale clichés stapelden zich hier op. De se rieuze instelling van de flui-» ter iets dat bij de andere muzikanten irritant genoeg ontbrak resulteerde in een geslaagd slot van een niet al tijd even interessant pro gramma. SS: Da villa Berkenrode: visueel hoogtepunt in de tv-documentaire over Godfried Bomans. Hilversum Aan het aantal boeken dat er is ge schreven over Godried Bomans zijn er zojuist twee toegevoegd: een lite raire beschouwing over het fenomeen door Jeroen Brouwers en een werk van Michel van der Pias over het leven van Bom ans tussen 1913 en 1945. Van der Plas, die vanaf na de oorlog tot aan Bomans' dood met hem bevriend is geweest, leverde dan ook de teksten voor 'Bomans en Berkenrode', en het is, behalve misschien op grond van commerciële overwegingen, de vraag of Van der Plas daar goed aan heeft gedaan. Over een overledene kan Televitw, maandag 5 april. Hod, 1, AVRO, 2CJ25 20.55: 'Onimo«tlng«n\ wn lilm over *Boman« on Berkenrode' van Gor Viaacher en Wim Hazeu met teksten van Michel van der Ptaa. Presentatie: Arnold Gel- men een bibliotheek vol schrijven, maar visueel wordt 't wat moeilijker. Dat blijkt dan ook uit deze film: uitvoerige blikken op de vil- door Jaap Koopmans la in Heemstede met zachte muziek en af en toe de pre sentator, die daar dus voor is gaan staan, anekdotes, foto's en vooral ook mensen die Bomans hebben gekend en maar al te graag in die kwa liteit op de televisie komen. Zo vertelt iemand uitvoerig dat Bomans hem een manus cript had laten lezen en dat hij dat manuscript terug bracht in een kano: „ik had het neergelegd op het enige plekje in de kano dat nog droog was", of iets dergelijks. Dit soort koek in een filmpje van een half uur over de ne gen jaar dat Bomans in Ber kenrode heeft gewoond een voor de vorming van de literator belangrijke periode in verband met de gezangs verhoudingen thuis is waarschijnlijk tekenend voor de dunk die de tv-makers, hebben van hun publiek. Wie iets over Bomans wil weten kan deze maandag avond beter besteden aan het lezen van of over dc schrij ver. Cane. Amsterdam: de Ameri kaanse zangeres er» pianiste Carole King. King nauwelijks veranderd. Niet van uiterlijk, maar ook haar manier van spelen en zingen is nog immer dezelfde. Dat werd al direct duidelijk tijdens de eerste twee num mers, 'It's too late' en 'Way door Aernoud Oosterholt over Yonder, beide afkomstig van 'Tapestry'. Binnen enkele minuten wist Carole King heel Carré aan haar voeten te krij gen met haar open, heldere zang en warme pianospel. Daarna was het de beurt aan een ongewoon grote band (acht man) om het geheel nog meer relief te geven. Carole Kings compositorisch talent is tweeledig. In rustige ballads weet ze een haast breekbare sfeer op te wekken, terwijl ze de snelle, rockachti- ge nummers een gevarieerd en swingend karakter geeft door de instrumenten zeer veel ruimte ie laten. Carole Kings inzet en ook die van de band waren bewonde renswaardig. Gedurende ruim twee uur werd een lange car rière Ln beeld gebracht die veel hoogtepunten heeft ge kend, maar die met name ge durende de laatste jaren heel wat vraagtekens heeft opge wekt. Het hoopgevende recen te materiaal, met name van 'One to one', de enorme per fectie en bovenal het enthousi asme en de warmte die Carole King uitstraalt doen vermoe den dat ze al die vraagte kens ten spijt toch nog wel toekomst heeft. Brussel Het verbod op het Nederlands-Vlaamse boe kenkartel is voorlopig opge schort door het Europese Hof van Justitie. Dit heeft Euro pees commissaris Frans An- driessen in Brussel op vragen bevestigd. Andriessen had eind vorig jaar zelf het kartel verboden, omdat dergelijke grensoverschrijdende over eenkomsten binnen de Euro pese gemeenschap tegen de regels zouden zijn. Door het verbieden van het kartel werd het mogelijk, dat Nederlandse boeken door ex port en import via Belgie uit eindelijk in ons land onder de vastgestelde prijs werden verkocht. Het opschorten van het verbod is een uit spraak in kort geding, dat nog gevolgd zal worden door een uitgebreide behandeling door het Europese Hof. Mainz De Amerikaanse science-fictionserie 'Star Trek' wordt vanaf vanavond herhaald-op Duitsland 2. In totaai worden achttien afle veringen uitgezonden, met William Shatner als kapitein Kirk en Leonard Nemoy als dr. Spock. De serie heelt in Duitsland de titel 'Raum- schiff Enterprise' meegekre gen. c' I.: i t I j

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 9