18 ROTTERBAI Baggerparlement: 'Zwarte Pieten op hoog niveau' RO-theater komt drie ton te kort Waar blijft de gemeenteraad? Verbetering van woningen viel duurder uit OR Gulf wil sluiting chemie aanvechten Genoeg gif voor vijfmaal de wereldbevolking De duivelse driehoek van het havenslib Stads- rondrit met oude tram Raadsleden ergeren zich aan financiële tegevallers: Jongen valt tien meter Dierenbeulen melden zich Sexclub dicht Arrestant ontsnapt via wc-raam Roüerdohis Nieuwsblad dinsdag 6 «pnl 1982 RZ/RV/RY/RW Gisteren werd een speciaal baggerparlement gehouden om insprekers aan het woord te laten over het giftige havenslib. In de eerste ronde waren er vijf minuten per inspreker. In de tweede ronde drie. 'Een doekje voor het ff bloeden', klaagden bewoners van k Westvoorne. Den Haag „Voor de ber ging van giftig havenslib be staat geen enkele goede op lossing." Tot die conclusie komt de stuurgroep die zich zes jaar lang over het im mense probleem van het gif tige bagger heeft gebogen. Geen goede oplossing, maar elk jaar komt er wel 23 mil joen kubieke meter slib bij. Voor wie een hekel aan ge tallen heeft: ongeveer tien Feijenoord-stadions vol per jaar. Tot voor kort werd het giftigste deel gewoon in zee gestort Maar dat kan niet meer, daarover zijn alle be trokkenen het nu in ieder geval eens. Gisteren trof baggerend Ne derland zich in het Provin ciehuis in Den Haag. Daar werd een zogenaamd bagger- parlement gehouden en ie dereen die daar belang bij meende te hebben mocht een hele dag lang zijn ongenoe gen over de bestaande plan nen met het havenslib spuien. Er waren 22 van die insprekers gekomen en allen mopperden zij vooral over de gebrekkige inspraak die er was geweest. De gemeenten beweerden dat zij nauwelijks een vinger in de pap hebben gehad. Pas op het baggerparlement kre gen zij de gelegenheid in dis cussie te treden met de stuurgroep die hun gemeente had 'uitverkoren' als mogelij ke locatie voor het slib. „Pra ten achteraf over een plan waaraan niets meer wordt ••eranderd", klaagden de ge- neerten nagenoeg in koor. Dat plan, dat is het 'beleids plan baggerspecie', het tast bare resultaat van zes jaar lang werken in de stuur groep. In het plan worden mogelijke locaties genoemd voor de berging van het spe cie. Veel bagger kan op de lange termijn worden gestort in een zogenaamde slufter- dam, voor de kust van Voor- ne. Op kortere termijn wil de stuurgroep het slib voorna melijk op land storten. Tal van buurgemeenten van Rot terdam zouden het veront reinigde slib dan op hun grondgebied kunnen krijgen. Op die grond zouden bossen kunnen worden aangelegd en woningen worden gebouwd meent men. „Rotterdam probeert zijn troep kwijt de rakep op buurmans erf", is echter de klacht van die omliggende gemeenten. Zij allen zien, om tal van redenen, liever geen slib op hun grondgebied ge stort. Vooral niet nu de we tenschap geen keiharde ga ranties kan geven voor de onschadelijkheid van het ge bruik van het havenslib. Naar de zin van de gemeen ten wordt nog teveel uitge gaan van waarschijnlijkhe den en bestaan er nog teveel risico's. Zoals wethouder Eerhart van de gemeente Capelle het gisteren zei: „Het is onmogelijk om alle risico's te overzien die bij woning bouw optreden. Zolang er geen duidelijk onderbouwde garantie is, willen wij geen slib onder woningen." Een dergelijke weerzin tegen het slib geldt voor de meeste betrokken gemeenten. Ca pelle. Bernisse, Hendrik Ido Ambacht. Rozenburg, West voorne, Spijkenisse. Goede reede en de Gelderse dorpen Heteren en Wamel gingen zelfs zover dat zij afgevaar digden naar het baggerparle ment stuurden om een dui delijk neen te laten horen te gen dc stortingsplannen. Verschillende gemeentera den legden dat neen zelfs in een motie vast, die met de door Richard Stomp grootst mogelijke meerder heid, of zelfs unaniem werd aangenomen. Dat was het ge val bij Hendrik Ido Ambacht en Westvoorne. Het zijn voornamelijk mi lieu-aspecten die maken dat geen gemeente staat te jui chen als de vrachtauto's met slib komen voorrijden. De vertegenwoordiger van de milieuvereniging 'Wevers Duin', de heer Van der Aart verwoordde de vrees die te gen het giftige slib bestaal het best, toen hij het had over een mogelijke milieu ramp die met het slib in een slufterdam zou kunnen ont staan. „Honderdvijftig miljoen kubieke meter slib bevat genoeg koper om 690.000 hectare grasland te vergif tigen voor schapen, 1.380,000 hectare zandgrond te vergiftigen en 462.500 hectare bouwgrond. Er zit genoeg cadmium in om 23,5 miljard mensen te vergifti gen. Dat is 5 keer de wereldbevolking!" Om algehele paniek in de raadszaal van het provincie huis te voorkomen voegde Van der Aart weer onmid- deilijk aan toe dat een derge lijke ramp niet zou gebeuren. Het betrof maar een theore tisch rekensommetje; een re kensommetje dat geheel op gaat weliswaar, maar nooit in de praktijk zal uitkomen. Maar mocht er iets gebeuren met een slufterdam; hoe groot zouden de schadelijke gevolgen dan zijn? Daarover bestaat geen zekerheid; cr is gewoon te weinig bekend. Het idee dat kleideeltjes zwa re metalen helemaal vast zullen houden en dat dus een slufterdam helemaal veilig is, dat idee is niet voldoende onderbouwd" Het grote probleem voor de gemeenten is de haast die nu plotseling met de plannen wordt gemaakt, ledereen mopperde dat er slechts en kele dagen waren geweest om het beleidsplan van de stuurgroep te bestuderen, en dat was te weinig. De voor zitter van de stuurgroep, J. Hoek van Dijke was de eer ste om dat te beamen, maar haast was volgens hem zeker geboden. Het grote probleem bij uit stellen van beslissingen is het dichtslibben van de vaar wegen en van de Rotterdam se Haven. De baggerbedrij ven kunnen niet meer uit baggeren, omdat de specie nergens meer *kan worden opgeslagen en door voortdu rende aanslibbing van hele kleine kleideeltjes wordt de Rotterdamse haven steeds ondieper. Hoe alarmerend de situatie op dit moment is maakten de vertegenwoordigers van de werkgeversorganisatie FME van de Schiedamse scheeps werf Wllton-Fijenoord dui delijk. „Oplossingen zijn no dig op zeer korte termijn, er zijn nu al havens waar de dokken niet omlaag kunnen, waar schepen nauwelijks meer naar binnen kunnen. Op het moment bestaan die problemen bij de werven Wilton-Fijenoord, Verolme- Botlek en Niehuis-Van de Berg. In 1985 zullen alle wer ven in het gebied grote pro blemen hebben. Het is abso luut noodzakelijk dal binnen zes tot twaalf maanden een oplossing wordt gevonden. Gebeurt dat niet. dan is het met de werven gedaan," al dus Wening van de FME. De aard van de moeilijkhe den is zodanig dat gisteren werd gesproken van een 'diabolische driehoek'. Aan alle kanten staan duivels klaar om een mogelijke op lossing terug te jagen, ver klaarde men. Als geen spoed wordt gemaakt met het slib, verzanden de havens. Als wel spoed wordt gemaakt moeten verschillende ge meenten slib op hun grond gebied tolereren. Na jaren van studie moet de knoop nu worden doorgehakt. Zwarte Pieten Er zal een politieke beslis sing moeten worden geno men op verschillende ni veaus: de provincie, de Rijn mond raad, de gemeenteraad van Rotterdam en de ge meenten die als storting- plaats worden aangewezen. Bij de verschillende raads stukken komt dan ook het hele pakket van de stuur groep berging baggerspecie. Met als allerlaatste stuk de notulen van het baggerparle ment En daarin de woorden van de verontruste bewoners van Westvoorne: „Er is een Zwarte-Pietenspel op hoog niveau gaande; de verschillende gemeenten proberen elkaar de zwarte piet toe te spelen, om te voorkomen dat het slib op hun grondgebied wordt ge stort Als bewoners van Ne derland zijn wij verontrust over de omvang van dit gru welijk grote probleem en over de gebrekkige inspraak die daaraan gepaard gaat. Een bijeenkomst als deze is als een doekje voor het bloe den; even een gelegenheid voor mensen die nou een maal inspraak moeten heb ben. Maar veel stelt dit niet voor. Rijnmondgecommiteer- de Johan de Jong, lid van de stuurgroep, vroeg ik in de pauze: wat gaan jullie nu doen. Zijn antwoord was 'doordouwen'. Wij gaan als verontuste bewoners van Westvoorne niet minder ver ontrust naar huis dan wij zijn gekomen," aldus een van hun vertegenwoordigers. Rotterdam De raadscom missie voor financien is ver ontrust over de vele kredie toverschrijdingen, die bij de afsluiting van de jaarreke ningen aan het licht komen, „Wordt er te krap of slordig begroot?", zo wil de heer B.F. Bohré (CDA) weten. De heren W, Baggerman Rotterdam - Het RO-theater komt komend seizoen drie ton te kort om vier producties te kunnen uitbrengen. Dat gat zou kunnen worden gedicht door het overschot van het lopende seizoen 120.000) door te schuiven naar 1982/83 en enkele andere posten op de begroting een andere besteding te geven. Wethouder dr. J.M.Linthorst Rotterdam De 12-jarige Mohammed Alaras heeft gis teravond een val van tien meter gemaakt toen hij speelde op de derde etage van een pand in aanbouw in de Een drachtstraat. De jon gen kwam voorover op zijn gezicht en handen terecht. Hij liep hoofdletsel op en brak zijn beide polsen. Hij is in bet Dijkzigtziekenhuis op genomen. Dordrecht Vier inwoners van Dordrecht (30, 15,23 en 18 jaar) hebben bekend dat zij in een dronken bui bij een speel tuinvereniging zeven kippen en twee konijnen de koppen hadden afgerukt- De politie vermoedt dat de mannen zich meldden, omdat zij onder grote druk stonden van buurtgenoten, die wisten dat z'j de naders waren. (financiën) en de heer B.F. Bohré (CDA) willen daarmee voor één keer akkoord gaan, zij het dat de heer Bohré meent dat het RO-theater ook zou kunnen proberen zijn inkomsten te vergroten. In de raadscommissie voor financiën voelden de heren W. Baggerman(VVD) en C.Hodes (PvdA) er niets voor de Stichting Toneelraad Rot terdam tegemoet te komen. Het college van burgemees ter en wethouders moet nu de knoop doorhakken. De heer Bohré is niet en thousiast voor de tussenop lossing, maar, zo zei hij: 'Je kunt moeilijk anders. Als je het aantal producties van vier naar drie terugbrengt, zit een deel van het gezel schap een tijd niets te doen'. Hij deed het RO-theater de suggestie door meer te spelen de inkomsten te vergroten. De heer Baggerman ver wacht daarvan echter aan averechts resultaat. 'Op elke voorstelling van het RO- theater leggen we ^eld toe. Hoe meer voorstellingen het RO-theater geeft, hoe meer erbij moet', veronderstelt hij. (VVD) en C.Hodes (PvdA) verbazen zich over uitgaven, die het tienvoudige blijken te zijn van de ramingen. Bij wijze van voorbeeld noemden de raadsleden een post voor de verbetering (met een kleine beurt) van 800 woningen, waarbij een tegevaller werd genoteerd van 22 miljoen in plaats van de twee, waarmee men rekening had gehouden. In 1978 had de raad voor de verbetering van deze 800 wo ningen 14 miljoen beschik baar gesteld. Uiteindelijk be liepen de uitgaven meer dan f 36 miljoen. Ook bij andere verbeterings- projecten in stadsvernieu wingsgebieden komen grote kredietoverschrijdingen voor. De heer Bohré wil nu weten, wie voor deze tekor ten opdraait. Deelt het rijk mee in deze te genvaller, vallen de huren nu hoger uit of draait de ge meente er alleen voor op. Ook in de sectoren ^roen- en straataanleg komen" dergelij ke overschrijdingen voor. Wethouder dr.J.M.Linthorsl (financien) beloofde met de resultaten van een nader on derzoek naar de raadscom missie te zullen komen. «SÉ De oude vier-asser die voor de rondritten weer uit de remise Is gehaald. Rotterdam Dagelijks, om half twee 's middags, ver trekt vanaf het Centraal Station een zogenaamde vier-asser. Met deze oude tram verzorgt de RET, in samenwerking met de VVV Rotterdam, weer stadsron- dritten, die de passagiers via het centrum door het noor den en westen van de Maas stad voert. De rit duurt een uur en eindigt bij de Spido, waar een haven rondvaart kan worden gemaakt. Deze duurt vijf kwartier. De pnjs van de rondrit (inclusief rondvaart) bedraagt ƒ16,50 en voor kinderen tot en met 14 jaar ƒ8,25. Voor informa tie en reservering: VVV Rotterdam, Stadhuisplein 19. 3012 AR Rotterdam, te lefoon 010-136000 Behartiging belangen van werknemers Rotterdam De ondernemingsraad van de Gulf Oil Raffinaderij in Europoort beslist op korte termijn of er juridische stappen worden ondernomen om de belangen van de werkne-. mers van de te sluiten afdeling chemie zo goed mogelijk te behartigen. De ondernemingsraad wilde van de directie garanties hebben wat be treft een afvloeiingsregeling en een werkgele genheidsplan, maar de directie bleek alleen be reid te onderhandelen met de ondernemings raad en de vakbond. De ondernemingsraad, die overigens nog altijd voorstander is van een studie omtrent de over levingskansen van de afdeling chemie, heeft de afgelopen dagen in gesprekken met de directie toegezegd eventueel bereid te zijn positief over sluiting te adviseren, maar dan moesten de twee garanties wel worden gegeven. De directie weigerde dit en stelde voor de adviesperiode af te sluiten. Daarna zou ïn de periode van dertig uitvoeringsdagen geprobeerd moeten warden tot overeenstemming te komen. Dit laatste is voor de ondernemingsraad vooral op juridische gronden niet acceptabel. Aangezien er op dit moment geen overeenstemming is bereikt, heeft de directie van de Gulf Oil Raffinaderij alsnog het voorgenomen sluitingsbesluit van 1 maart i. 1. definitief gemaakt. De ondernemingsraad betreurt de gang van za ken, maar men ziet geen andere uitweg dan ju ridische stappen te overwegen. Rotterdam De politie heeft gisteren een sexclub aan de Atjehstraat op Katen- drecht dichtgetimmerd. Het pand werd sinds kort weer als sexclub gebruikt. De ont ruiming verliep zonder moeilijkheden. Rotterdam Een 20-jarige arrestant die van mishande ling wordt verdacht is gister avond uit het politiebureau in Hoogvliet ontsnapt. De jongeman vroeg aan de agenten of hij even naar de wc mocht. Toen het te lang duurde ont dekten de agenten dat hij via een raampje was ontsnapt en op het dak van het politiebu reau was geklommen. De arrestant verzette zich hevig toen hij even later op het dak opnieuw werd aan gehouden. Directeur ir.G.B. Meijer moet weg bij het GEB in Rotterdam. De man, die de afgelopen jaren tal van grote projecten van de grond heeft gekregen, de bouw van de centra les Waalhaven en Maas vlakte, de stadsverwar ming in de nieuwbouw wijken en in het cen trum en recent de om bouw van de centrale Maasvlakte op kolen, is niet de juiste man op de juiste plaats in de GEB- directie. Die conclusie komt dui delijk naar voren uit de reorganisatievoorstellen van de Nederlandse Or ganisatie Kring (NOK), het bureau, dat de pro blemen bij het GEB heeft onderzocht en nu de oplossing heeft aan gedragen: een directie van drie in plaats van vier mensen. Het ambte narengerecht heeft niet voldoende bewijzen kun nen vinden van de stel ling van de heer Meijer, dat dc reorganisatie al leen is bedoeld om hem kwijt te raken. Zijn eis, dat het aangezegde ont slag ongedaan wordt ge maakt en het reorgani- satiebcsluit door burge meester en wethouders wordt teruggedraaid, is dan ook afgewezen. Het is met die reorgani satie vreemd gegaan. Na een bandjesaffaire werd de NOK bij het GEB binnen gehaald om de problemen binnen de af deling algemene organi satiezaken (AOZ) te on derzoeken. De raadscom missie voor bedrijven, die wel wat meer van de problemen wilde weten, kreeg van wethouder H. van der Pols nauwelijks gelegenheid om op de achtergronden van de problemen in te gaan. Eerst was het wachten op de onderzoeksresulta ten van het NOK en ver volgens moest de direc tie de kans krijgen met goede adviezen over een oplossing te komen. Toen liet NOK-advies kwam, bestond dat slechts uit een advies om de directie van vier naar drie man terug te bren gen. Het onderzoek naar de problemen binnen de afdeling AOZ was op dat moment nog niet klaar. Ieder weldenkend mens zou verwachten, dat de raadscommissie eerst dat laatste onder zoek wilde bespreken, voordat een reorganisa tie van de directie aan de orde zou komen. De raadscommissie had na tuurlijk ook het reorga nisatievoorstel zelf kun nen bespreken. Niets van dit alles is gebeurd. Het college van Rotter dam heeft de gemeente raad geheel buiten de problemen binnen het GEB gehouden. De nood zaak om de directie te wijzigen is nooit open baar in de raadscommis sie voor bedrijven be handeld. Zonder de ge meenteraad erin te ke& nen, nam het college varn burgemeester en wethou ders op eigen gezag het besluit de reorganisatie door te voeren. Boven dien stond bij het reor ganisatievoorstel al vast, wie er uit de huidi ge directie moet verdwij nen. Door deze handelswijze van het adviesbureau NOK, algemeen direc teur van hel GEB \V. Zandbergen en het colle ge kon er van een goede afweging van belangen nauwelijks nog sprake zijn. Omdat de naam van de verdwijende man al was ingevuld, was het door Cees da Graaff zelfs bijna onmogelijk om over de reorganisa tievoorstellen te praten zonder persoonlijke be langen ïn het openbaar te bespreken. Maar er was natuurlijk niets op tegen geweest om een re-, organisatievoorstel aan de raadsleden voor te leggen, waarbij geen en kele naam was ingevuld. De wijze, waarop de al gemeen directeur van het GEB de reorganisa tievoorstellen samen met de NOK heeft voor- bereid en aan het college voorgelegd zonder zijn drie mede-directieleden erin te kennen, doet vreemd aan. De wijze, waarop het college een besluit heeft genomen over een toch niet onbe langrijke reorganisatie binnen een gemeentelijk bedrijf van zo'n driedui zend mensen, zonder daarin de gemeenteraad te kennen, doet zo moge lijk nog vreemder aan. De suggestie, dat de hele reorganisatie slechts ge richt is op het laten ver dwijnen van slechts één man, kan in zo'n geval nauwelijks weersproken worden. Door de han delswijze rond de reor ganisatie immers wordt die suggestie zelf ge wekt. Het trieste aan de hele affaire Is, dat er voor het personeel van het GEB veel vragen open zullen blijven. Het personeel is bij de hele zaak nauwe lijks betrokken geweest, mogelijk zelfs bewust buiten de discussie ge houden. De medezeggen- schapscommisie kreeg de vraag of die met de reorganisatie kon in stemmen tegelijk voor gelegd met het reorgani satievoorstel zelf. Men had nauwelijks tijd om de voorstellen te lezen en op hun waarde te schatten. Hetja" van de medezeggenschapscom missie kan in zo'n geval geen waarde hebben. Ze ker niet, als van de twee bonden, die vertegen woordigd zijn, AbvaKa- fro en CFO, er één zich van stemming onthoudt, omdat men tijd wil ont" de voorstellen te bestu deren. Het eindresultaat van alles is. dat de sa menwerking tussen Ab vaKabo en CFO in de ge meente is opgezegd. Het wordt dus hoog tijd, dat de raadsleden eens bij het coUcge informeren, wat er werkelijk binnenj het GEB aan de hand is- -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4