21 Het legioen met de blauwe buttons m GRAAG .GEDAAN. Invloed van medicijn op dader blijft onduidelijk Vijfde Rotterdamse Fietsvierdaagse: Baggerzuiger Ourthe gelicht Subsidie aanvragen nu in overleg met gemeenten ter rtieulen natuurlijk 7 Eis van vijf jaar na dodelijke steekpartij Beroepen Bloeien altijd... Na gesprek met rijk: I Rotterdams Nieuwsblad woensdag RZ/RV/EY/RW/RS 7 apnl 1382 Drukte bij het begin- en eindpunt aan het Lange Pad Even uitblazen langs de Rotte door Hans Soeters Fris en monter (etsend over de Molenlaan Rotterdam „Heeft u nog behoefte aan een laatste woord?", vroeg rechtbank president mr. W.D. Mee ter gisteren in de Rotterdamse rechtszaal aan de aangesla gen 52-jarige verdachte, die zojuist vijf jaar gevangenis straf tegen zich had horen ei sen, omdat hij op 10 novem ber van het vorig jaar de 31- jarige L.A.D. Hofman had doodgestoken. „Ik heh mijn laatste woord op een briefje geschreven, omdat ik er niet zonder emo ties over kan praten". Mr. Meeter las daarop delen uit het schrijven voor. „Mijn straf aanvaard ik. Hoe graag ik hei ook zou willen, maar ik kan Hofman met mijn spijt niet tot leven brengen. Het enige, dat ik wil is dat de familie Hofman mij vergiffe nis schenkt. Ik heb er slape loze nachten van". Van de steekpartij zelf kon de verdachte zich weinig herinneren, maar de aanlei ding stond hem nog helder voor de geest. Zelf was hij de bewuste avond vroeg naar bed gegaan, nadat hij onder meer het pijnstillende middel Depronal had ingenomen. Zijn vrouw ging nog even naar het buurtcafé, nog geen honderd meter van hun wo ning verwijderd. Een paar uur later kwam zijn echtge note met een blauw oog thuis. Huilend vertelde zij haar man, dat Hofman haar had geslagen. Woedend pak te de uit zijn slaap gewekte man een groot keukenmes en liep naar het stamcafé van de familie Hofman. Het slachtoffer kwam naar bui ten, toen hij de man zag aan komen. Op straat werd Hof man in zijn hartstreek gesto ken. Naderhand overleed hij. Buurtbewoners geloofden achteraf niet, dat de ver dachte iemand had doodge stoken, In zijn omgeving stond hij niet als agressief bekend. Hoewel zijn echtge note na de steekpartij is verhuisd, stuurden de buurt bewoners veel kerst- en nieuwjaarskaarten naar zijn cel. Een aantal weken geleden, tijdens de eerste behandeling van deze zaak, kwam naar voren dat de verdachte zich bijna niets van de gebeurte nissen kan herinneren. Op verzoek van zijn raadsman werd onderzocht welke In vloed het pijnstillende mid del op het bewustzijn van de verdachte heeft gehad. Het door Dirk Mellema Vlissïngen Bergingsvaartuigen van Smit Tak uit Rotter dam zijn er op de Westersehelde in geslaagd het Belgische baggervaartuig Ourthe uit Antwerpen te lichten. Het gevaar te hing daarbij op zijn kop in takels en werd met twee hef- pontons en zeven Belgische sleepboten versleept van de bocht bij Bath naar het neven vaarwater de Appelzak in de Westersehelde. Tijdens deze tocht stootte het schip tegen een bergings vaartuig waarna het schip moest worden verankerd. Daarna hebben de bergers de Ourthe negentig graden ge kanteld waardoor het schip plat op het water kwam te liggen. Daarna werd het sleepkarwei hervat. De Ourthe werd op 25 maart tijdens dichte mist aangeva ren m de bocht bij Bath. De baggerzuiger zonk vrijwel onmiddellijk. Het wrak vormde sindsdien een obsta kel in het drukke vaarwater. Het drie meter grote gat in de Ourthe zal na aankomst provisorisch worden gedicht. Het is volgens de eigenaar van het schip, Dredging In ternational uit Antwerpen, nog niet bekend wat er met de Ourthe gaat gebeuren. Intussen is door de strem- ming van het scheepvaart verkeer ais gevolg van het bergerswerk het aantal wachtende schepen op de rede van Vlissïngen weer toegenomen tot 35. Daarvan moeten er 25 naar Antwer pen. HERVORMDE KERK Be dankt voor Badhoevedorp: J. van den Berg, Spijkenisse; voor Haskerhorne: kand. T. Dankers. Zeist. GEREF. KERKEN Aange nomen naar Oppenhuizen: kand. R. Roukema, Hilversum. GEREF. KERKEN (vrïjgem.) Beroepen te Gronmgen- West: E. Hoogendoorn, Dalfs- en- Bedankt voor Zaamslag: A. van der Sloot, Pernis. w op hun mooist 10 kunstzijden rozen in vijf verschillende kleuren Dit voor/aarsboeket nu géén 9,50 maar rapport dat daarover inmid dels is opgemaakt, bleek niet erg duidelijk, oordeelde de advokaat gisteren. Depronal kan ontstemming en verhoogde prikkelbaar heid veroorzaken. Het kan het bewustzijn vernauwen. „Je kan het vertalen alsof je met oogkleppen loopt, dat je helemaal gefixeerd bent op één gedachte", vulde mr. Meeter aan. Niettemin luidde de conclusie van het rapport, dat het hoogst onwaarschijn lijk is, dat de Depronal van invloed is geweest op de da den van de verdachte. Officier van justitie mr. W.F.H- Hendriks achtte hem schuldig aan doodslag. Om dat de verdachte nog nooit met de politie in aanraking was geweest, liet de aankla ger doorschemeren, dat van een opvoedkundig aspect geen sprake is, maar dat de straf zuiver als een vergel ding moet worden gezien. „Tenslotte is er een mensen leven verloren gegaan. Ik besef dat deze man het moei lijk in de gevangenis zal heb ben en ook dat het voor zijn familie niet eenvoudig zal zijn. Toch moet ik een straf van vijf jaar eisen". Na het horen van de eis raakte de verdachte zichtbaar ontdaan. De raadsman oordeelde dat er geen sprake was van doodslag, omdat zijn cliënt niet de opzet had om te do den. Daarnaast had de advo kaat kritiek op het psychia trisch rapport en vond hij de eis van vijf jaar te hoog. Uit spraak 20 april. Rotterdam Om kwart over elf was 'ie alweer terug. Licht nahijgend, rood en be zweet, stapte hij de tot start bureau omgetoverde kantine van het gemeentelijk sport complex aan het Langepad binnen. Zijn outfit verraadde in hem de echte wielrenner. In amper een uur had hij de eerste etappe van de Rotter damse Fietsvierdaagse afge legd. Een trainingsritje was het voor hem geweest, ver telde hij, toch wel een beetje trots dat hij als eerste was ge finisht. Om er bescheiden aan toe te voegen: „Maar ach, 't was voor mij een be kende route en bovendien deed ik al voor de vijfde keer mee..." Daarop was hij weggewandeld, op z'n race fiets gestapt en na een paar krachtige pedaalslagen uit het zicht verdwenen... Kwart over elf gisteroch tend, een kwartier na het sluiten van de eerste start van de fietsvierdaagse. Voor de medewerksters van het startbureau aan het Lange pad was voor even de rust weergekeerd. Tussen tien en elf uur waren vanaf vier plaatsen in Rotterdam de deelnemers aan de vijfde fietsvierdaagse van start ge gaan. 's Avonds tussen zes en zeven uur volgden de deel nemers die voor het rijden in de avonduren hadden geko zen. Als aansluitend op de fietsvierdaagse ook de op paaszaterdag te verrijden Open Rotterdamse Toerdag is afgewerkt, zullen er naar schatting zo'n negenduizend fietsers over de door de Rot terdamse Dienst voor Sport en Recreatie uitgezette par- coursen hebben gereden. ,,Een recordaantal deelne mers zit er dit jaar niet in", vertelde een medewerkster van de Dienst. „Maar veel rpinder dan vorig jaar zullen het er toch niet worden". Startbureau En dus was het 's ochtends een drukte van belang op de vier sportcomplexen. Voor het eerst sinds het vijfjarig bestaan van de fietsvierdaag se was ook de kantine van de Nenijto aan de Bentincklaan in het rijtje startbureaus op genomen. Vooral in het startbureau aan het Lange pad was dit te merken. Hier was het aantal inschrijvingen lager dan in voorgaande ja ren. Toch bood ook in het Kra- lingse Bos het deelnemers veld weer een bonte aanblik. Een gemêleerd gezelschap ook. Stoere wielrenners, die de met metaalbeslagen ren- nerschoentjes ferm op het te gelpad lieten klikken, ge volgd door complete families en doorgewinterde toerrij ders; pa voorop, de pijpen van de makkelijke pantalon vastgezet met broek veren en het hoog ingesnoerde wind jack tot aan de kin dichtgek noopt. op enkele meters ge volgd door ma, gehuld in de degelijke gabardine regenjas. Voor hen zou de circa dertig kilometers tellende route geen problemen opleveren; gebogen over het op stencil gezette traject werd besloten dat bij de windhondenren baan de thermoskan tevoor schijn kon worden gehaald en niet eerder dan bij de Rotte het tupperware-doosje met broodjes kaas zou wor den geopend. In schril con trast jengelde enkele meters verderop een peuter vanuit zijn kinderzitje om een wate rijsje. En zo had gisteren elke deel nemer wel zijn beweegreden om al dan niet op de fiets te stappen. Zoals de jongeman, die schuchter naar het meisje schuifelde dat eenzaam in een hoekje van het complex stond. „Ben jij alleen?". „Ja". „En jij?" „Ik ook". Een kwartier later fietsten ze zij aan zij, geheel volgens sche ma richting Boezemlaan. Een andere man zat sip kijkend aan het tafeltje in de kanti ne. Een uur eerder had hij nog een nieuwe fiets ge kocht, zo'n supersnelle met tien versnellingen. Een gloednieuw lichtgewicht fiet spompje lag als trots bewijs naast zijn kopje koffie op ta fel. ,,'k Kan 'r niet op zitten", daar rijd ik geen kilometer meer op". Visite Ook het echtpaar dat even eerder tijdens het inschrijven had gevraagd: „Dertig kilo meter, hoe lang fiets je daar over?", besloot na lang be raad toch maar weer naar huis te gaan. De die ochtend onverwacht aangekondigde visile had een spaak in het wiel gestoken. „Binnen twee uur halen we het toch met", zei de man zichtbaar teleur gesteld. „Maar misschien Rotterdam Het rijk moet voortaan eerst de gemeenten op de hoogte stellen wanneer een aanvraag voor subsidie wordt afgewezen. Dit hebben de vier grote steden afge- sjsroken na overleg met mi nister André van der Louw van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. De wethouders voor sociale zaken van de vier grote ste den, Rotterdam, Amsterdam, Den Haag en Utrecht waren verbolgen over het feit, dat rijksamtenaren op eigen houtje subsidie-aanvragen behandelden. De gemeenten vonden dit in strijd met het decentralisatiebeleid en vroegen in leoruari met spoed een gesprek met de verantwoordelijk minister aan. Het conflict is ontstaan sinds de 1 januari ingevoerde indi recte financieringspot voor maatschappelijke en medi sche dienstverlenende instel- februari met lïngen. Voorheen werden deze instellingen gefinan cierd via de bijstandswet in directe financiering. Een aantal instellingen in Rotter dam, met name de bejaar dentehuizen, dreigen hier van de dupe te worden als er niet snel een alternatieve fi- nancienngsregeling komt. Met het rijk is nu de af spraak gemaakt dat afwijzin gen eerst worden voorgelegd aan de gemeenten voor eventueel overleg. krijgen we ze wel vlug de deur uit en dan kunnen we mokte hij met een van pijn vertrokken gezicht, „Da's geen zadel meer dat 'r opzit, da's een martelwerktuig; vanavond nog". Eén ding hadden al die wiel rijders gisteren echter ge meen: iedereen droeg een door de organisatie verstrek te blauwe button. „Duidelijk zichtbaar dragen", vertelde een medewerkster van het startbureau tegen elke deel nemer. „Dat moet. Op last van de politie". Het veroor zaakte op enige meters af stand van de tafel voor de nodige hilariteit. Een oudere vrouw tegen haar man, hik kend van het lachen: „Jij, jij met zo'n ding op... Dat zou je zoon moeten zien". Hij, te genstribbelend; „En ik vind die dingen toch een krengen. Van een afstand kan je niet lezen wat 'r opstaat, dus is 't net of ik van de een of ande re actiegroep ben. En daar heb ik juist zo de pest aan..," En zo ging gisteren de vijfde Rotterdamse Fietsvierdaagse van start. Een late deelne mer kwam nog hijgend de kantine inrennen, moppe rend dat 'ie bekaf was nog voor hij was begonnen. „Was me dat fietsen om nog op tijd te kunnen zijn". Hij vertrok gelijk met de man die lang durig bij het hek van het sportcomplex had staan wachten. Hij deed het deze keer maar eens kalm aan, verduidelijkte hij zijn getreu- •L Vorig jaar was ie als een an de eersten gefinisht en had hei traject daarna nóg maar een keer gereden. Maar dat was 'm toen maar matig bevallen. De man vertrok op het mo ment dat de eerste deelne mer al weer arriveerde; twee wielrijders, de een met een gezicht zo rood als een pioen, de ander kalm peddelend, een grijns op het gezicht. En kele minuten later stoof een groepje kinderen het com plex op. Terwijl de fietsen te gen het hek werden gesme ten, riep een van hen: „Die vent, die daar net wegging, was dat de eerste?" Daarna een hartgrondige verwen sing, gevolg door een teleur- gesteld: „Hè, verdorie, daar fiets je je nou rot voor...". Eindpunt Omstreeks dat moment moet - ergens in de omgeving van de Rotte een met blauwe buttons getooid ouder echt paar in het gras hebben geze ten, de fietsen keurig langs de kam van de weg, stevig op de standaard geplaatst, het lege tupperware-doosjer weer opgeborgen in de fiets- tas. De aandacht zal wel ge richt geweest zijn op de rou tebeschrijving. Via de Boter- dorpse Verlaat, de manege Hillegersberg en de Veiling- brug zouden ze korte tijd la- i ter de Bosdreef indraaien. Daarna nog driehonderd me- ter en ongeveer een zelfde afstand in de Prinses Bea- trixlaan. En dan; het Lange pad, het eindpunt. Een voor een kwamen ze weer binnen: de wielrenners, de met sponsornamen ron drijdende toerfieisers en de tallozen die er voor een paar uurtjes sportief op uit waren getrokken. Op de laatste dag van de vierdaagse wacht - voor allen de beloning: een medaille voor hen, die alle vijf de edities meemaakten, een lintje voor de beginners en een oorkonde met stem pels. Ook de blauwe button, die op last van de politie vier dagen duidelijk zichtbaar op de revers van de jas is gedra gen, mogen ze houden... Er zijn mensen die onze krant nog met lezenUw beste v riend ol vriendin misschien. Breng daar even g Naanj; verandering tn. - Adre$. Maak hem l,-i iv '<nnee. Zo gehkst RosfC0j en goed beloond i« ant voor die kleine,- *•- - moeite krijgt u een verzilverd miniatuur van het Rotterdamse Stadhuis. ïole9r I W°°"PJMIS. m I P"S'COd, rE,!efeo„; m puurde

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5