20 ROTTERDAM VVV vindt de stad 'tekort gedaan' Onderzoek naar brand op sleepboot Gemeente bluft speculanten af Van der Have steil Delta-personeel gerust Moeilijk parkeren en verpaupering m: Uitleg voor Claus Actie tegen sluiting psychiatrisch tehuis Concurentiestrijd mogelijk motief Buitenlanders bekritiseren welzijnswerk Koninginne dag met rookpluimen Wij'korgaan Bospolder-Tussendijken: 'Geweldigpositief' Werkgelegenheid niet in gevaar Zwartrijder kost 'goud' •Rotterdams Nieuwsblad donderdag 8 april 3 932 RY RY RW Rotterdam. Hoewel de Rotterdamse VVV over de resultaten van haar eigen activiteiten in 1981 toch wel een zekere tevreden heid aan de dag kan leg gen, heeft zij kritiek op het niet zo goede resultaat van het streven de stad - aantrekkelijker te maken In het jaarverslag wordt er op gewezen, dat er in de parkeersituatie nauwe lijks enige verbetering is gekomen. Volgens directeur Ben van Liemt is het toch eigenlijk een vreemde situatie dat par- keergarages in een grote stad reeds 's avonds om half 8 hun hekken sluiten. Hij er» kent, dat de actie voor een schonere binnenstad, die de VVV heeft gevoerd, in we- zen is mislukt. Van Liemt: „De vervuiling is eerder toe- dan afgenomen Tk durf werkelijk van een verpaupering te spreken. Ga maar eens op zaterdagavond v of zondagmorgen m de stad kijken. Een gore puinhoop, waarvoor je je als rechtge aard Rotterdammer schaamt. Wanneer je met buitenlan ders ergens naar toe gaat, weet je soms niet hoe sluw je te werk moet gaan om de rommel te ontlopen. We heb ben er reeds meermalen met de ROTEB over gesproken, maar van die dienst ver klaart men machteloos te staan." Communicatie mislukt De pogingen van de VVV om tot betere communicatie te komen met 'buitenlandse Rotterdammers' zijn mislukt. Het blijkt veel moeilijker te zijn dan men had verwacht. De heer Van Liemt had graag een vertegenwoordiger of vertegenwoordigster van zo'n buitenlandse groepering aan zijn staf van baliemede werkers en -sters toege voegd. Even leek het erop alsof hij succes had, maar de Turkse jongeman, die was aangenomen, liet het reeds na korte tijd afweten. Dit jaar zullen, ondanks deze mislukking, nieuwe pogin gen worden aangewend. Ér is nog meer negatiefs, want het plan te komen tot een Nationaal Vervoers- en Transportmuseum annex re creatiepark te Rotterdam lijkt voorlopig van de baan. Het stuk grond aan de Wil genpias, waarop men het oog had laten vallen, is thans door het gemeentebestuur voor een ander doel bestemd. Rotterdam De recherche van de Rotterdamse rivierpolitie stelt een onderzoek in naar een brand, die in vroege morgen- uren van 23 maart een deel van de machinekamer van de zeewaardige sleepboot 'Buizerd' beschadigde. Vaststaat dat de brand is aangestoken. De sleepboot lag naast een ander schip aan de Nassau kade afgemeerd en is eigendom van de sleep- dienst Jan Kooren bv pm in de machinekamer te komen is men eerst over het Rouerdam De vreemdelin genpolitie moet uit de 'klau wen' van hel ministerie van justitie gehaald worden. Meer agenten van verschillende na tionaliteiten moeten plaats krijgen m het Rotterdamse po litiekorps en er moet iets ge beuren aan de bestaande voor oordelen binnen de opleidin gen van de politie-ambtenaar. Op sociaal-cultureel gebied moet er veel meer geld naar de directe migrantenorgamsa- .nes vloeten m plaats van naar Nederlandse instellingen of naar één instelling als de Stichting Hulp Buitenlandse Werknemers. Er komt nog veel te weinig geld bij de bui tenlander zelf terecht. Dit vindt het platform bui ten - landers Rijnmond Het over koepelend orgaan van Neder- landse en migranten organisa- Uties reageert hiermee op het 'concept stedelijk welzijnsplan voor migranten'. Zij vindt dat de gemeente niet concreet -» werkt aan een verbetering van de positie van de buitenlander. Het geld voor de migranten komt voor het grootste gedeel- ie terecht bij Nederlandse in- 7 stellingen die hiermee betaal- de medewerkers kunnen aan- 't stellen, terwijl de migranten organisaties zelf niet één pro- Z fessioneel betaalde kracht krij- Z gen', stelt het platform „Niet Z felke groep die het woord wijk of buurt in zijn subsidieaan- *t vraag heeft staan beantwoor- den met geld of betaalde me- dewerkers. Geef bestaande initiatieven van de migrante- horganisaties ook een kans", aldus de brief aan het geraeen- tebestuur. Het platform is tegen het voor stel van de gemeente om een J discriminatie-raad in te stellen voor het groeiende raseisme. 'Wij willen geen gemeentelijk 'klachtenloket', maar wel maatregelen tegen organisaties en partijen die openlijk rassen- haat propaganderen zoals de 'Centrumpartij en de Neder landse Volksunie'. Eind mei brengt het platform buitenlanders Rijnmond zelf een n#ta uit over het welzijns-^. werkwoor de migrant. dek van een ander schip ge lopen en daarna is de deur van de machinekamer gefor ceerd. Een aantal lappen werd in brand gestoken. In de machinekamer hing een brandblusapparaat, dat door de hitte boron te sproeien, waardoor nut vuur werd gedoofd, zonder dat daar iemand aan ie pas kwam. 's-Morgens, toen het personeel aan boord kwam, konstateerde men pas dat er brand was gesticht. Wie de brand heeft aangestoken is tot nu toe onbekend. Het vermoeden bestaat, dat het motief te maken heeft met een concurentiestrijd die in door Dirk Mellema de Rotterdamse haven onder de sleepdiensten woedt. De inbraak is uitsluitend ge pleegd om brand te stichten. Er wordt niets vermist. Hoewel de schade beperkt bleef door het 'zelfblussen' van het brandblusapparaat, moest het schip drie dagen uit de vaart worden geno men, om de schade te her stellen. De Buizerd is de mo dernste sleepboot van Jan Kooren. Deze sleepdienst is al jaren in een hevige concu rentiestrijd gewikkeld met onder meer Smit Internatio nale Sleepdienst, die bijna een monopoliepositie in de Rotterdamse heeft. Jan Kooren is één van de laatste kleine zelfstandige sleep diensten. die niet zijn opge kocht door Smit Internatio nale, De besprekingen met de Rot terdamse Kunststichting om te komen tot de uitgave van eeii gezamenlijke evenemen tenagenda konden in het af gelopen jaar niet worden af gerond. Het is zelfs zo, dat de Rijnmond Rekratiegids, die in samenwerking met het O- penbaar Lichaam Rijnmond werd uitgegeven, niet langer zal verschijnen. Dit als ge volg van het instorten van de advertentiemarkt. door Ben Swaep Het aantal overnachtingen in de Rotterdamse hotels is in 1981 teruggelopen ten aan zien van het jaar daarvoor. Althans in de eerste en twee de klasse hotels. Het is opval lend. dat de derde klasse ho tels een niet onaanzienlijke toeneming van het aantal gasten vertoonden. Daaruit blijkt, dat er ook door zaken reizigers wordt bezuinigd, want van die categorie moet de Rotterdamse hotellerie het vooral hebben. Wat de VW-geschenkbon- nen betreft is Rotterdam koploper. Met een bedrag van f 3.334.220,—, een stijging van tien procent ten opzichte van 1980, neemt de Maasste- delijke VVV tien procent van het totale landelijke be drag voor haar rekening. Nog juist voor het einde van 1981 werd ccn begin ge maakt met de toeristische be wegwijzering door de Maas stad. Reeds nu blijken de borden, die de weg naar toe ristische attracties wijzen, in een grote behoefte te voor zien. Nog meer dan voorheen zal men zich sterk maken voor het werven van congressen in Rotterdam, waarbij De Doelen het centrale punt vormt. In 1981 was het resul taat in deze sector bemoedi gend. Ongetwijfeld komt dit ook doordat men zich na drukkelijker dan voorheen in het buitenland heeft ge presenteerd. De heer Van Liemt noemt de samenwerking met de ge meentelijke instantie, die zich bezig houdt met Rotter dam Promotie en werving, niet slecht. Alleen lijkt het er wel eens op, dat er hier en daar, zoals dat wordt ge noemd, wordt overlapt. Evenals in voorgaande jaren is in 1981 het aantal ver strekte informaties sterk ge stegen. Deze keer van 200.000 tot 250.000, een stij ging van ruwweg 25 procent. r De stoomlocomotief die op koninginnedag door Rotterdam gaat rijden. Rotterdam Koninginne dag zal dit jaar worden ge vierd met rookpluimen in het Rotterdamse havenge bied. Die rook komt dan uit de schoorsteen van de oude stoomlocomotief die de gehele dag door het Rotterdam heentsjoekt met zeven al even histori sche rijtuigen achter zich aan, Het is de bedoeling dat de historische trein een zes kilometer lang traject rijdt, dat elf havens en drie parkeerterreinen met elkaar verbindt. De tocht begint in de Spaansepolder en eindigt op 500 meter afstand van de Euromast. Wie op Koninginnedag mee wil rijden doet er goed aan nu al kaarten te besteilen. De kosten bedragen acht gul den per rit voor volwassenen en vier gulden voor kin deren. Te bestellen door storting van het bedrag plus een gulden op giro 1099772 van SSN-Stoommamfesta- ties te Delft onder vermelding van het soort kaartje en de gewenste vetrektijd. De vertrektijden zijn vastgesteld op 9.30 uur, 10.45 uur, 12.00 uur, 13.15 uur, 14.30 uur en 15.45 uur. Rotterdam Het Grondbe drijf van de gemeente Rot terdam heeft gistermiddag een rijtje van zes panden in de Haringpakkerstraat ge kocht op de afslag van de door notarissen Esser, Boelen en Veldhuis uitgeschreven veiling. Met een netto-bedrag van in totaal x27.ölö gulden over trof het Grondbedrijf de kooplust van de in het Beursgebouw aanwezige hui zenhandelaren. Deze specu lanten hadden vorige week de panden Haringpakker straat 5, 7, 9, 11, 13 en 15 op een som van 98.000 ingezet. Tijdens de veiling boden twee huizenhandelaren op twee panden nog een extra bedrag(een tientje en dui zend gulden). Maar toen na afloop van de afzonderlijke afslag van de zes panden, het hele rijtje in combinatie werd aangeboden, sloeg het Grondbedrijf zijn slag. Hei deed er 28.000 gulden boven op, waardoor de gemeente I27.G1G (58.0ÖÖ -i- Löiö 28.000) gulden moet uittrek ken voor de panden. Besvoonsters van de geveilde panden waren speciaal naar de veiling gekomen om te zien of de gemeente inder daad hun nieuwe huisbaas zou worden. Of, dat een spe culant hun nieuwe - tijdelij ke - huisbaas zou worden. Het feit, dat dat laatste niét het geval was, verheugde de bewoonsters uitermate. „Ik was best zenuwachtig over wie de huizen zou kopen", vertelden zij. Gekscherend daaraan toevoegend: „Als een speculant het had ge kocht, dan hadden we 'm meteen z'n nek omgedraaid", uoor de koop van de zes panden heeft de gemeente zich ervan verzekerd, dat er een plan voor renovatie ge maakt kan worden. Bospol der-Tussendijken is aange wezen als officieel stadsver nieuwingsgebied. Per 1 juli gaat een projectgroep met ambtenaren on wijkorgaan- vertegenwoordigers draaien. Zij zal de plannen tot verbe tering van de wijk .gaan voorbereiden. Allereerst pakt men de rotste plekkken - waaronder de Haringpak kerstraat - aan. Dat had niet mogelijk geweest, als huizen handelaren de panden in hun (versnipperde) bezit zou den hebben gekregen. 'Geweldig positief Bij hel Wijkorgaan Bospol der-Tussendijken was men eveneens goed te spreken over de aankoop van de ge meente. Karei Dumon ver telde desgevraagd, dat het nieuws goed ontvangen was. „Het is geweldig positief. Er wordt nu zichtbaar, dat de gemeente goede bedoelingen heeft met Bospolder-Tussen dijken, Met het maken van een renovatieplan voor die panden in de Haringpakker straat kan gelijk begonnen worden, als de projectgroep er is", aldus de vertegen woordiger van het wijkor gaan, dat vorige week in de vergadering van de stuur groep stadsvernieuwing erop aandrong om de panden te kopen, Prins Claus liet zich haarfijn uitleg gen hoe de nieuwe kraakinstallatie werkt. Een schaalmodel maakte het nieuwe procédé overzichtelijk. Rotterdam Prins Claus bekeek gis teren vol belangstelling het schaalmo del van de nieuwe kraakinstallatie van de Britse oliemaatschappij BP. Het origineel, dat 1 miljard gulden heeft gekost, had hij even tevoren in gebruik genomen. De katalytische kraker kan stookolie omzetten in ben zine en gasolie. Het bedrijf ziet de in stallatie als redder in nood, doordat de immense stookolie-overschotten er mee kunnen worden weggewerkt. De Prins liet zich gisteren door personeel van BP haarfijn uitleggen hoe het nieuwe systeem werkt. Poortugaal De werkgele genheid voor het personeel van het Deltaziekenhuis staat niet op losse schroeven. Dat heeft Rotterdams wet houder Van der Have (Volksgezondheid) laten we ten in een gesprek met het ziekenhuis. Volgens de wet houder is ten onrechte de in druk ontstaan dat de helft van het personeel op straat komt te staan nu een filiaal -van Delta in Ridderkerk niet doorgaat- Een dergelijke re denatie had grote onrust in het ziekenhuis veroorzaakt. Het Rotterdamse college streeft er volgens Van der Have naar het aantal ver- pleegplaatsen in het zieken huis te handhaven op het huidige aantal van 850 en daardoor zou ook het perso neelsbestand gelijk blijven. Of het personeel tot in einde der dagen in gemeentedienst zal blijven kon Van der Have echter niet toezeggen. Bij allerlei gemeentelijke in stellingen is daarover discus sie gaande, aldus de wethou der. Allerlei andere arbeids verhoudingen zijn. daarbij mogelijk. Het aantal bedden in het hospitaal zal waarschijnlijk niet gelijk blijven. Van 850 zakt het naar 6 a 700 als het aan het Rotterdamse ge meentebestuur ligt. De rest moet dan worden omgezet in anderssoortige voorzienin gen. Dan moet overigens wel speciale toestemming door het rijk worden gegeven. De maximaal toegestane grootte bij de nieuwbouw op het Deltaterrein bedraagt vijf honderd bedden. Maar het Rotterdamse college heeft toegezegd zich. bij het minis terie sterk te maken voor een oversphreiding van dat aantal. Zonder kaartje Den Haag Een Rotterdam mer, die in 1978 werd betrapt toen hij zonder kaartje in de tram zat, heeft de gemeen schap tot nog toe al vele hon derden guldens gekost. Het eind is nog niet in zicht Want na de kantonrechter, de rechters van de Rotter damse rechtbank en de raadsheren van de Hoge Raad, zal ook nog het Haagse gerechtshof zich moeten bui gen over de zaak, De Rotterdamse kantonrech ter veroordeelde hem in juni 1978 tot zestig gulden boete. Verdachte was niet versche nen. Omdat het verstekvon- nis ook niet in persoon aan hem werd betekend, kon hij in augustus 1979 nog tijdig in appèl gaan. In september 1980, meer dan twee jaar na het vonnis van de kantonrechter, ging de dagvaarding naar hem uit om in hoger beroep te ver schijnen voor de Rotterdam se rechtbank. Die veroor deelde hem tot 75 gulden boete, van welk vonnis ver dachte in cassatie ging bij de Hoge Raad der Nederlanden. De advocaat-generaal hij de Hoge Raad mr.J.C.M.Leyten heeft nu ontdekt dat de offi cier van justitie bij de recht bank hoogstwaarschijnlijk in zijn vordering niet ontvan kelijk had moeten worden verklaard. Want volgens de wet vervalt het recht tot strafvordering voor alle overtredingen in twee jaar, tenzij de verjaring 'door een daad van vervol ging zou zijn gestopt'. Maar dan had de rechtbank wel in het vonnis moeten doen blijken op dat punt een onderzoek te hebben inge steld. Nu dit niet is gebeurd, is het vonnis onvoldoende gemotiveerd en moet de zaak worden verwezen naar het Haagse gerechtshof. Rotterdam De bewoners van de Therapeutische Ge meenschap aan de Juliana- laan lopen te hoop tegen de dreigende sluiting van hun te huis. Zij vrezen dat een be langrijke opvangmogehjkheid voor psychiatrische patiënten verloren gaat als de enige the rapeutische gemeenschap in Rotterdam haar deuren sluit. Over blijven dan de psychia trische ziekenhuizen Delta (Poortugaal) en Bavo (Noord- wijkerhout). Volgens de be woners staan die ziekenhui zen echter belangrijk verder van de maatschappij af dan hun gemeenschap. In de Therapeutische Ge meenschap aan de Jul ia na- laan wonen op dit moment nog zeven mensen. Dat zou te weinig zijn om zonder verlies te kunnen draaien. Volgens de deelnemers heeft de direc tie daarom besloten de ge meenschap binnen een half jaar te sluiten. Dinsdagavond hebben ongeveer veertig be woners en oud-bewoners be sloten zich met zachte actie teweer le stellen tegen de op heffing van het tehuis. Zij willen in de eerstvolgende ge meenteraadsvergadering aan dacht vragen voor hun pro blemen. Het unieke van de gemeen schap is volgens de deelne mers dat behandeling en reso cialisatie er tegelijk plaatsvin der.., In psychiatrische zieken huizen is dat sterk gescheiden en vindt eerst behandeling plaats en daarna pas resociali satie. Juist voor de minder ernstige patiënten is dat een nadeel, menen de bewoners van de Juüanalaan. Het geringe aantal patiënten wordt geweten aan de slechte doorverwijzing. Te vaak zou den patiënten naar Bavo of Delta worden gestuurd. Te weinig zou worden gekozen voor de veel zelfstandiger Therapeutische Gemeen schap. „Het is een verschil in aanpak, en de ziekenhuizen hebben nu eenmaal rfieer macht", aldus de bewoners.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4