ROTTERDAM 21 'Hoogte en beheersing is veiligheid' José Leenders: 'Vrouwen uit isolement halen' Rotierdamseparachutisten komen met pasen de lucht uit ter meulen natuurlijk Rotterdam rekent op drukke Pasen R9 Sfeer en gezelligheid in plaats van prestaties Twee man vallen door dak NKF f Restaurant De Kastanjehof waar gastheerschap nog iets MM Honderd schoonmaaksters door bezuinigingen op straat Rotterdams Nieuwsblad donderdag py p\i py p\\- 3 «spni 1932 Rotterdam Wat is er mooier om een festijn luis ter bij te zetten door een serie parachutisten naar beneden te laten springen. Succes verzekerd. De jubi lerende voetbalclub laat nog altijd de wedstrijdbal uit de lucht komen, de schaar om een lint door te knippen wordt door de para's gebracht, kortom, als er wat te vieren valt, even de parachutistenclub bellen. De. Rotterdamse 'Skydiving- club The Flying Dutchmen' weet er alles van. Heeft zelfs een demonstratie-coordina- tor in het bestuur in de per soon van Wil Hulst en draaft keer op keer op om even een sprongetje te wagen. ,,Per jaar maken we onge veer 3500 sprongen", zegt '2* Hulst die zelf actief meedoet aan demonstraties. ,.Dat zijn dus onze leden. 110 in totaal. En uit het aantal aanvragen wat de de laatste tijd binnen krijgen blijkt dat onze vere niging genoeg bekendheid geniet. Wij zijn ook één van de oudsten in Nederland". Zestien jaar geleden werd de club opgericht. Hulst over de historie: „We hadden weinig leden en daardoor kostte het veel geld. Omdat we geen ei gen vliegtuig hadden moes ten we steeds gebruik maken Demonstratie parachute springen, altijd goed voor spectaculaire momenten Rotterdam ,,'t Waren mooie meiden... Maar we za ten in een artiesten wereldje, dus je kent dat wel er smeerde 'm wel eens eentje met een artiest. Daar doe je ADVERTENTIE wedstrijdracket "Professional"... Het paradepaard van Davis USA Glassfibre versterkt fra me met 9 lamellen edeihout Overlay extra versterkt Met lederen grip in de maten L2 t/m M5 Nu bespannen met metaal versterkte kunststof bespanning In nature! met wit Kompleet met hoes van 250, voor nu eenmaal weinig tegen. Ik wilde het echter leuk hou den, dus voelde ik me soms net een kloek. De ouders hadden die meiden tenslotte aan mij toevertrouwd. Dus had ik er maar voor te zor gen dat ze zo en zo laat weer thuis waren. Maar 't werd op een gegeven moment net als niet die groepen als Babe dn Luv: een en al ruzie. Op een avond zijn we bij elkaar gaan zitten en hebben alles uitge praat. Daarna zijn we uit el kaar gegaan. Daarmee was 't voorbij. Definitief". Zo ein digde enkele jaren geleden voor José Leenders haar be moeienissen met de José Dancérs, een beatballet dat vooral furore maakte in het televisieprogramma Op Volle Toeren, de voorloper van Op Losse Groeven Enkele maanden geleden verhuisde José Leenders vanuit Apeldoorn naar Rot terdam-Ommoord. In die pe riode was het ook dat ze, nog maar net neergestreken in haar nieuwe flatwoning, het vermoeden uitsprak dat in die grote woonwijk wel erg veel mensen in een isole ment moesten leven. Het beeld riep herinneringen op aan haar periode in Apel doorn. „Ik gaf er les aan zo'n tweehonderd vrouwen, voor wie althans voor een groot aantal dat wekelijkse uur tje jazzballet vaak de enige vorm van ontspanning was. Ze keken er de hele week naar uit. Hier in Rotterdam is dat al niet veel anders". Apeldoorn en Rotterdam. De vergelijking valt voor José door Hans Soeters Leenders uit in het voordeel van de bewoners van de Maasstad. „Ze zijn veel spon taner, dragen het hart op de tong, zeggen precies hoe het er op staat". Hoewel ze zelf enkele maanden geleden nog met weemoed terugdacht aan haar oude woonplaats op de Veluwe, zegt ze nu: „Ik zou Delft Bij de NKF-Kabelfabnek aan de Schieweg m Delft zijn twee werknemers bij sloopwerkzaamheden door het dak van een hal gevallen en ernstig gewond. Ze kwamen vijf meter lager op een betonnen vloer terecht. De werknemers, een 59-jarige Rotterdammer en een 31-jarige Hagenaar, zijn met diverse breu ken en inwendig letsel in het Hïppolytusziekenhuis in Delft op genomen. De Rotterdammer ligt op de afdeling intensive care van het ziekenhuis. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek in. Rotterdam Vooral ook nu het weerbericht voor Pasen niet aanlokkelijk is voor het strand lijkt het er op dat de steden druk zullen worden bezocht. In Rotterdam en de wijde regio houdt men het er op, dat de hotels voor het grootste gedeelte zullen zijn bezet. De particuliere adres sen. waar toeristen kunnen overnachten, heeft men bij de Rotterdamse VVV dicht bij de hand Vooral Duitsers hebben reeds logies in de hotels in Rijnmond besproken. Opval lend is de terugkeer van de Engelsen, die een tijdlang in minder grote getale al£ toe rist in ons land aanwezig zijn geweest Nu het pond echter zo hoog genoteerd staat, is het voor hen weer bijzonder aantrekkelijk naar landen als Nederland te komen. Overigens is er door het con flict met Argentinië over de Falkland Islands al weer een en ander van de Britse mun teenheid afgeknabbeld. ADVERTENTIE nPfpKPnf J Kt Sl- jfGV.f H AS7*\j- Kif t y (.5 Amtfo O. u Af f Ei ova it jg U THA AT G 't* -toniPDAU I Hit L t CI RSft PGl 010 2- Otf Geopend var» t2 00-23 00 uur (keukeniot2i 30 uur) Maandag gesloten van een huurvhegtuig. Pas later, toen de club zich ver der ontwikkelde, hebben we een eigen 'kist' gekocht. De 'Koko', genoemd naar Koos Schutz en Koos Groeneveld Twee belangrijke figuren in de vereniging". In 1975 werd het clubgebouw Skyzigt op vliegveld Zestien hoven neergezet wat ge bruikt wordt voor instructie, er staan vouwtafels en daar naast is een apart gebouw neergezet voor 'sociale con tacten'. Het parachutespringen is on der te verdelen in vier facet ten. Hulst: „Je begint met de opleiding lot vrije val. Dat gebeurt met automatische openings-sprongen. De para zit met een touw aan het vliegtuig vast wat afbreekt nadat de parachute is open gegaan". „Daarna volgt de opleiding voor de vrije val. Eerst zor gen dat je stabiel blijft en daarna komen de stijloefe ningen. Leren draaien, sal to's achterover en combina ties daarvan. En daarna volgt het sene-draaien bin nen een bepaalde tijd. Dat is in de vrije val het uiterste waarin ook wedstrijden wor den gehouden". Verder heb je ook het 'rela tief springen'. Hulst: „Dat ge beurt met meerdere tegelijk en dan zeer kort achter el kaar. Het is ook een onder deel van de vrije val alleen wordt dan een formatie ge vormd Eigenlijk is dat één van de meest spectaculaire onderdelen van het sprin gen". Nieuw in deze wereld is het springen met de zogenaamde 'matras'. Hulst, zelf 'matras springer', weerlegt dat dat gemakkelijker zou zijn dan het springen met de 'ouder wetse' parachute. „Verre van dat. Het is eigenlijk riskan ter. Ja, als je het goed doet en de weersomstandigheden zijn ideaal dan lijkt het erg eenvoudig. Maar even een verkeerde handeling en de zaak klapt in elkaar en stort je naar beneden". Het meest beoefende aspect is echter het precisic-sprin gen. „Op de grond staat een ronde bak met een doorsnee tussen de twintig en vijfen twintig meter. In die bak ligt een rood schijfje van tien centimeier. Daar moet je als je het echt goed doet precies op terechtkomen. Ook m dit onderdeel worden wedstrij den gehouden" Het parachutespringen trekt bij ieder optreden enorm veel mensen. Toch is Hulst niet tevreden over de belangstelling. „Ik probeer nu eigenlijk bij alle instanties bekendheid te krijgen zodat we zeker in Rotterdam wat meer demonstraties kunnen geven. Bij iedere happening zouden wij graag willen springen". Vandaar dat The Flymg Dutchmen de beide paasda gen in het Kraiingsc bos de monstraties gaan geven. Hulst: „We zetten aan het strandje een grote springbak neer en geven dan doorlo- door Martijn Verwaaijen pend demonstraties Op die manier hopen we ook weer wat nieuwe leden te krijgen want die kunnen we best ge bruiken". Hulst, die zelf 127 sprongen schuwt wel voor een strenge selectie bij het aannemen van nieuwe leden. „Wij kij ken met name naar de instel ling van een kandidaat-lid Door die strenge selectie-pro cedure voorkomen we dat we mensen krijgen die gaan springen voor de sensatie Want dat zijn mensen die na één sprong toch weer afha ken omdat ze het wel gezien hebben" Geen sensatiezoekers, ook geen overmoedige waaghal zen, slechts de parachutist in de dop die weet wat hij doet is welkom bij de club. „Want hoogte en beheersing is vei ligheid", zegt Hulst terwijl hij zijn vinger in de lucht steekt. En hij kan het weten want tenslotte is hij bezig zijn C-brevet te halen, het op één na hoogste. niet meer terugwillen. Ik heb het hier geweldig naar m'n zin. Alleen mis ik soms nog wel de bossen. Maar ach, ook hier in de buurt heb je mooie plekjes waar je er even echt uit kan zijn". José Leenders is dus inge burgerd en vatte daarom al snel het plan op om ook in Ommoord een jazzballet in het leven te roepen. Haar uitgangspunt is simpel: haal de bewoonsters van de flat- wijk een keer per week uit hun dagelijkse sleur, streef niet naar perfectie, maar leg de nadruk op het gezellig be zig zijn. „Ze moeten er de lol van inzien, kunnen lachen ook. Zoals laatst, toen er als onderdeel van een bepaalde dans een kwartslag gedraaid moest worden. Nou. iedereen draaide die kwartslag, maar wel allemaal de verkeerde kant uit. We hebben krom gelegen van het lachen. En zo wil ik het hebben: met •van dat prestatiegerichte, maar gewoon, lekker ont spannen..." Zo is ook de sfeer tijdens een van de lessen op donderdag ochtend in de Open Hof aan de Hesseplaats. De bewegin- gingen van de deelneemsters doen, in vergelijking met die van José, enigszins houterig aan. Vaak ook raken ze in de wirwar van pasjes verstrikt, hetgeen steevast hilariteit veroorzaakt. „Ze hebben allemaal hun ei gen beweegreden om naar de lessen te komen", vertelt José later die ochtend. „Voor de een nadert de tijd van de bikini en vindt zich te dik, de ander is een tijd geleden getrouwd, heeft kindertjes gekregen en wil nu weer wat aan spon gaan doen. Sommi gen hebben al vijftien jaar niets meer aan sport gedaan. Vaak ook zijn opgroeiende kinderen de oorzaak; ze wil len zich ook zo jong voelen en worden daarin gestimu leerd door de kinderen. En dan is het leuk om plotseling te horen: „Ik was laatst op een feest en heb me eens lekker durven laten gaan. Want dat is een belangrijk aspect: je vrijer gaan bewe gen, een stuk zelfvertrouwen opdoen". In tegenstelling tot veel an dere balletscholen wordt bij José Leenders het seizoen niet besloten met een uitvoe ring. Hiervoor in de plaats wordt een soort open les ge houden, waarbij voor een keer ook echtgenoten en fa milieleden welkom zijn. „Mannen hebben er geen idee van wat hun vrouw in dat ene uurtje per week uit voert", verklaart ze. „Als je ze er naar vraagt zeggen ze meestal: „Mijn vrouw? Oh, die huppelt een beetje". Als ze zijn wezen kijken denken ze er toch wel anders over. Het gekke is alleen, dat ze zelf niet mee durven doen. Behalve als er meerdere mannen zijn, dan lukt het nog wel eens. Al hoor je ook dan nog regelmatig: „Heb je er al een paar? Nou, nee, toch maar niet..." En dus blijft het Jazzballet José Leenders een aangele genheid voor vrouwen. Zoals het groepje dat op donder dagochtend van tien tot elf in de weer was. Tussen het naar school brengen van de kinderen en het boodschap pen doen hadden ze even een uurtje voor zichzelf „Ze ontmoeten er andere vrouwen, doen er nieuwe contacten op en zijn dan ook nog eens lichamelijk bezig. Elke keer weer merk ik dat ze erg naar dat uurtje uitzien, dat ze het erg belangrijk vin- José Leenders tijdens een van de lessen in het zaaltje van de Open Hof. den om even uit hun isole ment te kunnen stappen", verduidelijkt José Leenders tot slot. Zeker is dat haar activiteiten in Ommoord niet zuilen lei den tot de oprichting van de nieuwe José Dancers Die pe riode is definitief verleden tijd. „Zoals ik nu bezig ben heb ik er echt plezier m. Op deze manier zou ik wel elke dag bezig i/illen zijn. En wie weet. want naast de donder dag ben ik nu ook op vrijdag begonnen en geef ik 's woen- dags les aan kinderen..." Voor inlichtingen: José Leenders, Kellogplaats 242, 3068 JG Rotterdam, telefoon 010-554148. Rotterdam Bezuinigingen van de gemeente Rotterdam dreigen lot het ontslag te lei den van meer dan honderd schoonmaaksters. Het bedrijf dat de werkneemsters m dienst heeft mist het ge meentelijke kantorencom plex Europomt als klant, nu een concurrent het schoon maakwerk goedkoper wil doen. De industriebond FNV is woedend op Rotterdam, om dat het zou gaan om oneerlij ke concurrentie. In de schoon maak wereld gaan werknemers na een paar jaar meer verdienen doordat het vakantiegeld en het salaris iets omhoog gaan. Daardoor kunnen concurrenten mak kelijk onder de prijs duiken. De gemeente Rotterdam zou daarvan hebben geprofi teerd. ADVERTENTIE Alleen bij Free Record Shop. IRON MAIDEN The Number of The Beast, met o.a. Invaders, The Prisoner, Gang land. Give the gift of music. met 25 filialen Nederlands grootste grammofoonplaten speciaalzaak

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5