14 WATERWEG Resocialisatie ex-verslaafden aan de Kulkweg Directeur Noordsingel over heropening Bergstraat: Offerritueel op één plek I Algemene stichting:belang bej aarden moet voorop staan Opnemers gaan 410 semi-permanente huizen onderzoeken Meerderheid deelraadsbestuur: Ontsteltenis bij Vaartland Rotterdams Nieuwsblad vnjdag 9 apnl 1982 £W 'Een verbetering voor de Rotterdamse gedetineerde Het hele complex vanuit de lucht. Uiterst links de fQQhthOn U De pijl wijst naar de A- vleugel aan die een afzijdig ligt van de andere vier Vleugels (B,C,D en E) Rotterdam „Ik denk, dat we hiermee in het Rotterdamse arrondissement een heel eind komen", zegt directeur Jf.JV.J. Koehorst van het Huis van Bewaring aan de Noorsingel over de heropening van de cellenvleugel aan de Bergstraat. „Vooral het openbaar ministerie en de politie zullen wel blij zijn. Zij zitten met overvolle politiebureaus en kunnen geen kant op met hun arrestanten." Maar ook voor de Rotter damse gedetineerde is het een verbetering, meent di recteur Koehorst. „Ik denk, dat de gemiddelde Rotter dammer liever hier gedeti neerd zit dan in Den "Bosch of in Maastricht. Zitten ze Schiedam Een aantal cultu- rele minderheden heeft bij de gemeente Schiedam een ver zoek ingediend een, volgens hun geloof noodzakelijk, offer- "feest te houden. Als het aan •wethouder Herman Posthoorn ligt gaat dit straks allemaal op één en dezelfde plaats gebeu ren. De Hindoestaanse vereniging Prem Samaadj wilde dit ritu eel gewoon op hun vaste 'stek kie' in wijkcentrum De Blau we Brug doorgang doen vin den. maar kreeg daar vanzelf sprekend geen toestemming voor. Gemeenteraadslid Her man Noordegraaf (PPR) vroeg zich in de commissie cultuur, sport en jeugdzaken af of hier geen oplossing voor gevonden kan worden. Hij sprak de vrees uit dat dergelijke ge beurtenissen nu steeds vaker in woonhuizen plaats vinden. Posthoorn antwoordde hierop dat er inmiddels contact is ge weest met enkele mensen van de Surinaams/Hindoestaanse vereniging en dat de gemeente nu bezig is een pand te vinden waar diverse groeperingen een offerfeest kunnen houden. Viaardïngen De bewonersgroep van de 410 semi-permanente huizen in de Babberspolder kan de champagneglazen tevoor schijn halen, de opknapbeurt gaat beginnen. Vanaf 20 april gaan twee zogenaamde opnemers de huizen onderzoeken, om te kij ken wat er gerepareerd of vernieuwd moet worden. In ongeveer drie weken moeten de opnemers alle huizen onderzocht hebben. De bewonersgroep wil alles doen om de vaart erin te houden. „We hebben door het gedonder van de afgelopen maanden veel tijd verloren", schrijven ze. Voor de winter zou volgens hen nog veel gedaan kunnen worden. Ze binden de bewoners op het hart om de opnemers vooral niets te vragen. „Ze hebben het echt veel te druk." Bewoners die nog vragen hebben over wat er nu gaat gebeuren met hun huizen kunnen die kwijt op de informa tie-avond die waarschijnlijk op juni wordt gehouden. In het Hollandiagebouw op de Vlaardmgse Oosthavenka de is gisteravond de expositie van Maartje Boll geopend. Haar schilderijen, voorname lijk portretten, zijn tot 23 april te bewonderen. Het Hollandia gebouw is dagelijks geopend van 10.00 tot 12.30 uur, van 13.00 tot 18.00 uur en van 19,00 tot 22.00 uur (op zaterdag al leen *s morgens). Vandaag en tweede paasdag is de tentoon stelling gesloten. In het Vlaardir.gse OJC (Zo merstraat 41) speelt vanavond de Haagse new wave band "Fi- nal Unit'. De avond er na draait de film 'De linkshandi ge uitzendkracht'. Het Vlaardingse vrouwenca- fé in ontmoetingscentrum west (Floris de Vijfdelaan 2) houdt dinsdagavond 13 april een avond over politiek met het voormalige Schiedamse ge meenteraadslid Jo Ouwens. Aanvang half negen. ten minste niet ver van huis en hoeven ze niet door het hele land te worden gesleept. Met alle problemen van dien voor familie en vrienden, ad vocatuur en reclassering," Voor de verbouwing van de vleugel aan de Bergstraat, het vroegere Huis van Bewa ring I, wordt vooralsnog uit gegaan van een bedrag, dat schommelt rond de negen miljoen. Rijksgebouwen dienst en justitie praten nog over het definitieve bedrag. Naast een wervingsactie voor ongeveer 75 man personeel zal binnen enkele maanden al worden begonnen met de werkzaamheden. In de naargeestig ogende vleugel, die negentig cellen telt, moet het nodige worden verbouwd. Uit sterk verou derde ruimten moeten straks vijf recreatiezalen, vier wer kruimten en kantoortjes voor onder meer de administratie hernieuwd te voorschijn ka men. De cellen zelf behoeven vol gens de planmakers afgezien van een kwast verf nauwe lijks aanpassing. De vleugel aan de Bergstraat werd op 1 maart 1974 als zelfstandige inrichting geslo ten en bij het Huis van Be waring aan de Noordsingel gevoegd. In noodgevallen werd de cel- lengang evenwel toch ge bruikt. Zoals van 1975 tot '77 om er kortgestraften (men sen met een celstraf van minder dan zes maanden) te herbergen. Van november *78 tot juni '80 gingen de cel deuren opnieuw open om er kortgestraften op te sluiten. Na juni '80 werden de cellen nog een keer gebruikt voor onder meer het voorarrest van Onkruideden. Torens De heropening van de vleu gel aan de Bergstraat is op merkelijk, gezien de nieuw- bouwplannen, die al een handvol jaren bestaan voor Rotterdam. In de Maasstad moeten twee nieuwe huizen van bewaring komen, elk met een capaci teit van 144 cellen. Geen torens zoals de 'Bijl merbajes' maar laagbouw, met paviljoens voor maxi maal 24 gedetineerden. De ene inrichting zal verrijzen aan de Abraham van Stolk- weg. De andere lokatie is nog niet bepaald, maar die zal vrijwel zeker in de omge ving van de Erasmusuniver- siteit liggen. Daar in de buurt zal dan waarschijnlijk ook een nieuw gerechtsgebouw komen. Als de nieuwbouw rond is, zal het Huis van Bewaring aan de Noordsingel worden gesloopt en vermoedelijk plaats maken voor een park. De rechtbank evenwel blijft overeind wegens de plaats op de lijst van Monumenten zorg. Het opvoeren van de capaci teit binnen het gevangenis wezen via heropening van afgedankte inrichtingen of via nieuwbouw rijmt niet met het principe van justitie zelf om de vrijheidsstraf te rug te dringen. „Inderdaad, dat is zo", zegt directeur Koehorst, „maar wij als sa menleving zijn misschien nog niet toe aan minder plaatsen. We zijn nu lang zaam begonnen met alterna tieve straffen, maar dat is nog een wordingsproces." Zonder de negentig cellen aan de Bergstraat is het Huis van Bewaring aan de Noord- singel met een capaciteit van 230 gedetineerden momen teel al de grootste inrichting binnen het gevangeniswezen in Nederland. En tevens een van de oudste (gebouwd in 1886) en meest bouwvallige inrichtingen. Er zijn nogal vaak verbou wingen noodzakelijk. „In af wachting van nieuwbouw zullen we de komende jaren wel aan de gang moeten blij ven met verbouwen", zegt Koehorst. „Je moet de tent tenslotte leefbaar houden." door Robert van de Roer De nu nog onbewoonde A-vleugel aan de Noordsingel, eens het Huls van Bewaring I aan de Bergstraat. Hoek van Holland Een meerderheid van het dagelijks be stuur van de Hoekse deelgemeenteraad is voorstander van vestiging van een resocialisatieproject voor ex-verslaafde Su~ rinamers aan de Kulkweg. Begin vorig jaar sprak de deel raad uit dat vestiging van een dergelijk project in Hoek van Holland in principe mogelijk moet zijn. Twee van de drie leden van het dagelijks bestuur willen nu proberen te komen tot een semi-permanente vestiging aan de Kulkweg op het be drijfsterrein. Een voorstel om de Hillwoning als lokatie te gebruiken werd in december vorig jaar door de deelraad verworpen, ook al gezien de negatieve reacties van de om wonenden. Het voorstel komt van de twee CDA-leden in het bestuur. VVD-bestuurster mevrouw Vinjé blijft zich verzetten te gen de vestiging van een reso- cialisatieprojekt in Hoek van Holland. Inmiddels zijn tegen deze lo katie ook al verschillende be zwaren gerezen. Tijdens de be handeling in de deelraadsver gadering van komende dins dag zullen dan ook weer ved tegenstanders van zich laten horen. Overigens is het niet zo dat eerder genoemde lokaties in1 het voormalige KNVB-kamp en de Hillwoning nu definitief van de baan zijn. Het gemeen tebestuur van Rotterdam neemt het standpunt in dat dere lokaties pas komen vervallen wanneer definitief voor een plaats is gekozer- Ook wanneer de Kulkweg te: duur zou uitvallen kunnen burgemeester en wethouders nog steeds terugvallen op de Hillwoning. Vlaardingen Met ontsteltenis en verontwaardiging heeft het verzorgingstehuis Vaartland de uitspraak van de Vlaar dingse gemeenteraad over de bouw van het bejaardentehuis aangehoord. Verontwaardiging, omdat de protestant christe lijke stichting volgens hen in 1977 al een toezegging van de raad heeft gekregen. Ontsteltenis vooral, omdat de PvdA en D'66 voorbij zijn gegaan aan het punt van de werkgelegen- heid. stichting een zodanig lange vertraging van de bouw met zich meebrengt, dat het over bodig geworden personeel in Vaartland niet in het nieuwe tehuis te werk zou kunnen worden gesteld. Hun hoop is nu gevestigd op de provincie, die de verklaring van geen be zwaar toch aan de protestant De verpleegsters en directie, die in grote getale aanwezig waren en de discussie nauw lettend volgden, zijn uiterst bezorgd voor hun toekomst Door de renovatie van Vaart land moet ook het personeel inkrimpen. Zij zijn bang dat de toewijzing aan de algemene christelijke stichting kan ge- ven. Directeur Verburg van de al gemene stichting gelooft vooralsnog niet in dat, on danks het raadsbesluit, gede puteerde staten haar stóM' punt zal wijzigen; „Ik zou W in feite toejuichen als GS toe* de nieuwe stichting aanwifj- Indien wij gaan bouwen, bup de mogelijkheid van verth' ging bestaan. En dat is niet"1 het belang van de bejaarden Het is niet interessant wie® bouwt, als er maar snel word gebouwd. Wij zitten echt nM om die aanvraag te spring®"- Wij hebben werk zat".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 2