ROTTERDAMS NIEUWSBIAI 'Ik heb niets tegen de arbeids inspectie' 'Koop met uitgestelde levering nieuwe truc van huizenhandelaren Alleen sterke man kan RSV nog redden* Rotterdam krijgt meer zenders op eai-net Schoenenwinkel overvallen: Filiaalchef gewond uieïnvloedmgssysteem voor tramlijn 2 en 12 Aangeklaagde arts De Jong: Bejaarden" welkom bij Sparta Rechtshulp ontdekt vreemde koopcontracten: {ZO U WXow.WwS'-^ «*tt o Afu. cL&ot cKs> kuw Voorzitter centrale vakgroep; 'ir.y Tienduizenden guldens weg na roofoverval ZATERDAG 10 APRIL 1982 Botterdam „Iedere Nederlander heeft het recht een onafhankelijke arts te raadplegen. Dat is in dit geval ook gebeurd". De Rotterdamse huisarts D.G. de Jong doet deze uitspraak naar aanleiding van de aanklacht, die door de arbeidsinspectie tegen hem is ingediend. De zaak dient volgende week woens dag voor het medisch tuchtcollege in Den Haag. te ad iel 5 Volgens de Rotterdamse arbeidsinspectie is De Jong buiten zijn boekje gegaan door buiten medeweten van de inspectie om acht werk nemers van het chemisch be drijf Cyanamid te onderzoe ken. De werknemers hadden daartoe verzocht, omdat zij door Marlijn Verwaatjen het idee hadden dat zij in hun werk teveel worden blootgesteld aan chemische stoffen. %,DEe mensen hebben gewoon opeigen gelegenheid een onaf hankelijke arts gezocht, omdat ze wilden weten of er een re latie bestond tussen de geza menlijke klachten en de che mische stoffen, waarmee zij 'dagelijks werken", aldus De ,.vJong, die het tuchtcollege heeft verzocht de zitting open- baar te houden. Teveel gif I 'rHet onderzoek van De Jong I^'was te klein om definitieve I conclusies te trekken. „Ik heb daar de apparatuur niet voor", zegt hij„Het onderzoek is in- L middels door de Industriebond FNV overgenomen. Die wilde L* in samenwerking met de dï- mrectie een diepgaander onder la zoek opzetten, maar dat is ge- l^weigerd. Een dergelijk ver- Bezoek is ook door de arbeidsin- speet ie afgewezen", p,Vandaar dat de vakorganisatie Ij TNO verzocht een onderzoek j'.te verrichten. Uit dat onder- „s,zoek bleek dat de werknemers Kbij Cyanamid inderdaad teveel "werden blootgesteld aan gifti- jge stoffen. De Jong; „Dat ver klaart het ziekteverzuim in dit isbedrijf, dat twee keer zo hoog lis als normaal". jif £De stap van de arbeidsinspec tie om de arts te verantwoor ding te roepen bevreemdt hem wel. ,,Ik heb niets tegen die in- ■J''stelling, maar ik vind wel dat *.'ze het sterk overdrijven in dit f„geval. De acht werknemers ^hebben mij om dit onderzoek ^verzocht met de vraag het ^'voorlopig niet aan de arbeids inspectie door te geven. Ik heb moeten overwegen het op die ?'J condities wel of niet te doen, rekening houdend met de ernst van de klachten". „Het is een heel scala van klachten, vervolgt hij, maar ze zijn ontzettend vaag. Regelma tig met chemische stoffen in aanraking komen geeft nou eenmaal geen duidelijk klach- t&nbeeld. Maar de mensen klaagden wel over duizelig- s heid. irritatie van ogen, neus en longen, huidklachten en, wat nogal bijzonder was, men is sneller verblind dan nor maal". Niet fout Juist het feit dat De Jong zijn conclusie doorstuurde naar de Industriebond en niet naar de arbeidsinspectie zorgde ervoor dat de inspecteur het aan kaartte bij het medisch tucht- Rotterdam Sparta, dat in eerste instantie had be sloten om bejaarden slechts een beperkt aantal thuiswedstrijden tegen ge reduceerd tarief binnen te laten, heeft op aandingen van de 65-plussers van die regeling afgezien. Morgen als Sparta tegen Den Haag speelt kunnen de bejaarden weer voor drie gulden plaats nemen °P de Schietribune. Dit geldt overigens voor alle hog resterende thuiswed strijden van dit seizoen. college. Bovendien vond men dat hij ook de respectievelijke huisartsen in kennis had moe ten stellen. „Vooralsnog ben ik van me ning dat ik niets fout gedaan heb", zegt De Jong. „Vandaar dat ik graag wil dat de zitting openbaar is. Voor mij is het een principiële zaak gewor den. Ik heb gehandeld in het belang van patiënten, die heb ben verzocht bekeken te wor den door een onafhankelijke arts. Daar hebben ze recht op, evenals het recht om de uitslag te laten sturen naar een in stantie die zij zelf willen. Aan al die verzoeken heb ik vol daan". Zowel de Industriebond FNV als de arbeidsinspectie waren gisteren niet voor commentaar bereikbaar. Rotterdam Bepaalde huizenhandelaren hebben een nieuwe truc bedacht om geld te slaan uit woningen, die door hen zijn aangekocht. Omdat het steeds moeilijker wordt hun handelswaar met een aantrekkelijke winst snel door te verkopen, is men begonnen met het uitgeven van 'vreemde* koopcontracten, door de handelaren 'koop met uitgestelde Levering' genoemd. In de contracten staat, dat de koper alleen economisch eige naar van het pand wordt, wat inhoudt, dat hij in de woning mag gaan wonen tegen een rentevergoeding. De verkoper blijft echter wettelijk eigenaar van het huis. Na een aantal ja ren mag de 'koper' beslissen of hij ook volgens de wet eige naar wil worden. Op dat mo ment zou dan de koopprijs op nieuw moeten worden vastge steld. De Werkgroep Wonen van de afdeling Rotterdam van de Vereniging voor Rechtshulp heeft' de strijd aangespannen tegen deze wat zij noemt 'duis tere praktijken'. Volgens haar wekt de 'koopovereenkomst' de schijn een prima zaak te zijn, terwijl het tegendeel juist waar is. De bezwaren, die aan de overeenkomsten kleven: „De vergoeding, die maande lijks betaald wordt, is veel ho ger dan een gewone huurprijs, terwijl het waarschijnlijk niet mogelijk is om voor huursubsi die of belastingaftrek in aan merking te komen. Voorts is het onderhoud van de woning geheel voor rekening van de bewoner". Volgens de Werkgroep Wonen is het grootste gevaar, dat de 'koper' zo het huis uitgezet kan worden als de eigenaar - vaak een besloten vennoot schap (BV) - failliet gaat of de woning stiekem verkoopt aan bijvoorbeeld een ander BV-tje. Sinds het najaar '81 zijn al honderden woningzoekenden door Kees Jonker via het ondertekenen van een dergelijke 'koopovereenkomst' aan een huis gekomen. Onder hen zitten veel migranten, die minder goed op hoogte zijn van volkshuisvestingszaken en zich derhalve onbewust sneller laten overhalen door een 'vlot te babbel' van een handelaar. Naar de rechter De mensen van de Vereniging voor Rechtshulp stellen zich ten doel een einde te maken aan de 'koopovereenkomsten1. Volgende week gaat een ver zoekschrift uit naar het kan tongerecht. Allereerst wil men weten of óók de rechter vindt, dat de 'koop-met-uitgestelde- leverïng-contracten' be schouwd moeten worden als Do#®Hsr nummer; UONGERIUSj KOOIJMAN, VAN DER STAP. HEYMAN KOOPAKTE De ondergetekenden; ^c>'\0\VS\ hierna te noemen "verkoper* en een huurovereenkomst. Als de rechter inderdaad van mening is, dat het huurovereenkom sten zijn, kunnen de bewoners niet meer zonder pardon hun huis worden uitgezet, omdat zij huurbeseherming hebben. En over de hoogte van de huurprijs kan men dan naar de huurcommissie toe stappen. Uiteraard komt het onderhoud dan voor rekening van de wettelijke eigenaar en niet van de huurder, Ook het college van burge meester en wethouders krijgt een brief. Daarin vraagt men of de gemeente wil meehelpen woningzoekenden te waar schuwen tegen het afsluiten van contracten. Tevens zou het college - volgens de Werk groep Wonen - een actiever vorderingsbeleid moeten uit stippelen: wanneer panden van speculanten leegkomen, snel vorderen voordat er nieu we woekerwinsten ten koste van woningzoekenden ge maakt kunnen worden. Ten slotte wil de Werkgroep Wonen van de Vereniging voor Rechtshulp een lijst gaan opstellen van alle mensen, die dreigen gedupeerd te raken. Actiegroepen, bewonerorgani saties, wijkcomité's etcetera Volgens de Werkgroep Wonen van de Vereni ging voor Rechtshulp werken de volgende be drijven met de zoge naamde 'koop-met-ultge- stelde-le vering-contrac ten': Vereniging tot verbete ring der Volkshuisves ting Dordrecht, Hcmog BV, Eigen Haard BV, Petronella Groep, Helmsdale BV. Quisigo- de BV, Merwemonde, Dubbelmonde, Giesse- monde. Voor deze bedrij ven treedt meestal de heer E.CJ. den Bigge- laar op; Bouwpromotie van der Padt en Hager, waar voor doorgaans de heer J.C.Visser optreedt; Schildvoorde BV, ver tegenwoordigd door de heer M, Koning; Huizenbeheer Van Herk en W.D.Geense. De contracten worden veelal afgesloten onder toezichf van notaris mr. J.P.F.Kooijman, als ma kelaar komt de naam Er- dam regelmatig op de proppen. Rotterdam „De raad van be stuur van RSV moet een stapje te rug doen. Het concern kan alleen nog gered worden door een sterke man, die slagvaardig durft op te treden". Dit zegt Louis Couwen- bergh, voorzitter van de Centrale Kadergroep van de Industriebond FNV bij Rijn-Schelde-Verolme. Onder de huidige raad van bestuur is volgens Couwenbergh de werkgelegen heid teruggelopen van 35.000 tot 18.000 door Nico de Vries man; Is de financiële positie van RSV tot driemaal toe met rijkssteun opgevijzeld en rolt men keer op keer van het ene debacle in het andere. „Het verliesge vende Algerije-project kon escaleren door gebrek aan toezicht en besluitvaar digheid. De signalen, dat het met de aanleg van het energienet in dat Noor- daferikaanse land niet goed ging, kwa men veel te laat. Ondanks stafleden die in 1980 al zeiden, dat op Algerije verlies werd geleden. Dat werd toen door de raad van bestuur ontkend", aldus Cou wenbergh. De voorzitter van de Centra le Kadergroep twijfelt niet aan de deskundigheid van de raad van bestuur, maar be twist wel hun management kwaliteiten. „Ik deel de op vatting van Terlouw dat er binnen een half jaar een nieuwe managementstruc tuur gerealiseerd moet zijn. En dan geen uitbreiding van de top met een mannetje of een hergroepering van de huidige leden van de raad van bestuur. De enige veran dering kan zijn de aanstel ling van een sterke man, die boven een sterke raad van bestuur komt te staan. Couwen bergh klom- stemming van de raad bestuur Nieuwe stijl Zo'n raad van bestuur-nieuwe stijl behoort zich in de opvat ting van Couwenbergh uitslui tend bezig te houden met het nauwlettend volgen van ont wikkelingen binnen het con cern en dient daar in te grij pen waar het uit de hand dreigt te lopen. Couwenbergh: „De dagelijkse leiding moet komen te liggen bij de direc teuren van de zeven groepen binnen RSV. In de huidige si tuatie heeft de groepsdirectie niets in te brengen. Voor een stel klompen heeft hij zelfs nog de toestemming van de raad van bestuur nodig". De centralisatie, die binnen RSV geldt, heeft volgens de voorzitter van de Kadergroep consequenties voor de bedrijfs voering. „Op dit moment ge beurt er niets, omdat menig groepsdirecteur rustig achtero ver leunend in zijn stoel wacht op de dingen die komen gaan. Innovatieplannen, nieuwe projecten en investeringen blijven daardoor uit. De sterke centralisatie neemt de daden drang bij veel stafleden weg", aldus Couwenbergh. De lust om winst te maken neemt volgens de voorzitter van de Centrale Kadergroep ook af door de regelmatige geldtransacties van winstge vende bedrijfsonderdelen naar ondernemingen, die te kam pen hebben met verlies. „Ge beurt zo'n verschuiving bin nen de eigen groep, dan valt het gemopper nog mee, maar gaat de winst naar een andere tak van het concern dan ko men de problemen". Als voor beeld haalt Couwenbergh scheepswerf De Schelde in Vlissingen aan, die met de bouw van fregatten jaarlijks enkele tientallen miljoenen winst maakt. „En wat blijft daarvan over. Niets. Eigen plannen en een eigen investe ring zijn niet mogelijk. De creativiteit, de drang het nog beter te doen, zijn weggeno men". Op eigen poten Oplossing is volgens Couwen bergh een verzelfstandiging van de zeven groepen binnen RSV. Elke groep voor zich kan dan een eigen beleid op poten zetten en een eigen financiële huishouding erop na houden, „De bestaande samenwerking tussen de verschillende be drijfsonderdelen moet natuur lijk wel blijven bestaan. Hel mag niet zo zijn, dat je bijvoor beeld de verliesgevende ma chinefabriek bij de Rotterdam se Droogdok Maatschappij of De Schelde overbrengt naar een ander onderdeel en de winstgevende marineafdeling behoudt. Gebeurt dat wei, dan zal de winst van de marinetak direct verminderen, omdat de eigen toeleverancier wegvalt. Ook al maakt die verlies". Versterking van het manage ment en de verzelfstandiging van de werkmaatschappijen zijn hard nodig, aldus Cou wenbergh. „Als die wijzigin gen niet komen, dan blijven we in het totale RSV-verband water naar de zee dragen. En is faillissement onvermijdelijk. Terlouw heeft heel duidelijk gezegd, dat het concern niet meer hoeft aan te kloppen om geld. Het is dat de minister RSV de laatste kans heeft ge geven op basis van het argu ment dat de werkgelegenheid verloren zou gaan. Anders was het nu afgelopen met het con cern". Vlaardingen Bij een gewapende roofo verval in Vlaardingen zijn de bedrijfsleider van het bedrijf Zegt twee geldcassettes af handig gemaakt, waarin enkele tien duizenden guldens za ten. Op het moment dat de bedrijfsleider, een 35-jarige inwoner van Maassluis, zijn kan toor aan de Produk- tiestraat verliet, kwam de overvaller met een pistool in de hand achter een con tainer vandaan en dwong de man het geld af te geven. Met den personenwagen. waarin een handlan ger zat, verdween de overvaller. Ondanks het feit dat vrijwel direct na de overval de omliggen de politiekorpsen werden gewaar schuwd. is het tweetal niet achterhaald. Tot februari 1983 worden door heel Rotterdam ongeveer 250 zogenaamde wijkcentrum kas ten van extra apparatuur wor den voorzien, waardoor de ka- belbezitter meer gebruiksmo gelijkheden krijgt. Om na de ombouw van het eai-net ook inderdaad meer kanalen te kunnen uitzenden wil het Energiebedrijf op de Medische Faculteit in Rotterdam een nieuw ontvangststation gaan bouwen, De kredietaanvraag voor de bouw is inmiddels bij 'de gemeente ingediend. Via advertenties 2al het Ener- Rotterdam Twee mannen hebben gisteravond om half zeven de schoenenwinkel van Van Vorst aan de Rotterdamse Hoogstraat overvallen. De mannen drongen de winkel binnen en bedreigden de 38-ja- rige filiaalchef met een mes- Zij eisten een geldeassette op, waarin achtduizend gulden en een aantal cheques zaten. De filiaalchef weigerde de cas sette af te geven, waarna een. worden verzocht informatie door te spelen naar het aan de Mathenesserlaan 173 gevestig de Bureau voor Rechtshulp, waarvan het telefoonnummer 36 37 11 is. Rotterdam Het GEB start komende donderdag met werkzaamheden aan het cai-net om de kabel geschikt te maken voor distributie van meerdere zenders. Daardoor zal tijdelijk in een deel van de stad overdag onderbreking van het signaal plaats hebben. giebedrijf de bewoners m de betreffende wijken tijdig in formeren in welke periode de signaatonderbcking zal plaats vinden. Om te voorkomen dat het GEB veelvuldig gebeld wordt voor vermeende storin gen verzoekt het de bewoners eerst zelf bij bv. buren te in formeren of er iets aan de hand is. Is het signaal om 17.00 uur echter nog niet terug, dan kan men zich telefonisch wen den tot het GEB (763566). Voor nadere informatie vooraf kan men zich wenden tot het voor lichtingscentrum (575075), worsteling ontstond. Hierbij werd de winkelier door het mes in zijn borst geraakt, waardoor nij een vleeswond opliep. Hij moest de cassette loslaten. De overvallers konden met de buit vluchtten. Met zijn auto reed de filiaalchef naar het po litiebureau. Vandaar werd hij naar het Dijkzigt2iekenhuis gebracht, waar hij aan zijn verwonding werd behandeld. Rotterdam Teneinde de gemiddelde snelheid van tramlijn 2 en 12 te bevorderen heeft de gemeente Rotterdam toestemming gekregen een verkeersbeinvloedingssysteem op een aantal kruispunten langs de route van deze tramlijn in Zuid te plaat sen. Minister Zeevalking van Verkeer en Waterstaat verleende de gemeente daartoe een rijksbijdrage van 236.000 gulden. De aanleg van het systeem zal tegelijkertijd voltooid zijn met het doortrekken van de tramlijn naar de nieuwe wijk Beverwaard eind 1983.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1