Ook bendeleider in arrest na poging tot verkrachting Huisartsen in verzet tegen wij kpra ktij k Bakker: PvdA vergrijst nog verder7 Stille Pasen VIAABDINGS DAGBLAD SGHfEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Snelle paasacties leiden tot aanhouding 20 jongens 'Ais patiënt verhuist, valt continue zorg weg7 Boemerang vraagt college om standpunt te herzien Kandidaat-bestuurders uit vriendenkring nieuwe fractie Schiedam- Noord wil naam Kethel terug Uitzinnige man slaat bejaarde gebroken kaak DINSDAG 13 APRIL Maassluis/Vlaardingen/Schiedam Met de arres- geweten hadden. „Ik denk dat wij met deze men- Schiedam. Zij verkeerden in leeftijden variërend was gebracht. Hij was voorlopig de laatste van het Tips van de vier inbrekers leidden later t tatie van hun leider, die op eerste paasdag een sen nog wel meer misdrijven kunnen oplossen," van 12 tot 20 jaar. gezelschap inbrekers, waarvan het eerste lid op restatie van de andere jeugdbende, waarv Maassluis/Vlaardingen/Schiedam Met de arres tatie van hun leider, die op eerste paasdag een meisje probeerde te verkrachten in de Bilderdij- klaan te Maassluis, is een bende van vier jonge in brekers dit paasweekeinde geheel opgerold. Speu racties, die duurden van donderdag tot en met gis teren, zetten de Maassluise politie samen met de rijksrecherche bovendien nog op het spoor van een tweede jeugdbende, waarvan de leden eveneens konden worden gearresteerd. Ook de Vlaardtngse en Schiedamse politiekorpsen hadden succes. De Ylaardingse hoofdinspecteur Bierhng kon gisteravond de vangst meedelen van twee broers met vijf van hun vrienden, die de laatste tijd de Holywijk onveilig maakten en ette lijke kelderinbraken en fietsendiefstallen op hun geweten hadden, „Ik denk dat wij met deze men sen nog wel meer misdrijven kunnen oplossen," aldus Bierling. Zijn Schiedamse collega Van den Hengel meldde vanochtend de aanhouding van een 19-jarige Schiedammer en drie Vlaardingers, die zich met het stelen van voornamelijk bromfietsen en ge luidsinstallaties bezig hadden gehouden. Hun buit bereikte na 24 inbraken een totaal van 13.000 gul den. Zij opereerden vooral in Vlaardingen, maar ook in Delft, Maassluis en Schiedam. Met de Pa sen liep een van hen tegen de lamp, toen zijn brommer een vals nummerplaatje bleek te bevat ten. In totaal zijn twintig jongeren aangehouden, zeven in Vlaardingen, negen in Maassluis en vier in Schiedam. Zij verkeerden in leeftijden vaderend van 12 tot 20 jaar. Gezien het aantal nu opgeloste inbraken in Maas sluis en Maasland meent de Maassluise brigadier De Jong, dat er nog één tamelijk grote dub inbre kers op vrije voeten rondloopt, „De laatste maan den is er een golf van inbraken over Maassluis heen gespoeld," aldus De Jong, „Elke kantine bij voorbeeld in de gemeente kreeg wel een beurt. We dachten eerst met twee grote bendes te maken te hebben, maar nu wij er twee gepakt hebben, denk ik dat er nog wel een ploegje inbrekers rondzwerft." De Jong zei dat gisteren in een vrij optimistische bui, nog geen tien minuten nadat er opnieuw een jongen uit Maassluis voor verhoor naar het bureau was gebracht. Hij was voorlopig de laatste van het gezelschap inbrekers, waarvan het eerste lid op Goede Vrijdag in de kraag kon worden gegrepen, direct na een inbraak in een benzinestation in Maasland, Daar trof de politie vier jongens aan, van wie er aanvankelijk twee konden ontsnappen, maar er één toch achterhaald werd. De leider, E. G. (18), bleef onvindbaar. Ingesloten werden de 17-jarige M. K. uit Schipluiden en twee 16-jarige Maassluizenaars. De voortvluchtige leider dook met Pasen weer op, toen hij via een. balkon een woning in de Bilder- dijkiaan kon binnenklimmen. Ir» de huiskamer lag een meisje op de bank, dat hij al enige tijd kende. G. probeerde haar te verkrachten, maar broers van het meisje konden haar ontzetten, G. vlucht te, maar de politie was er snel bij. Tips van de vier inbrekers leidden later tot de ar restatie van de andere jeugdbende, waarvan de le den uit huis werden gehaaid. Van de tot nog toe teruggevonden goederen zijn enkele hengels, een telmachine en geluidsboxen al aan de rechtmatige eigenaars teruggegeven. In Vlaardingen kreeg de politie lucht van de bende, toen er een melding binnenkwam dat vier jongens zich verdacht ophielden bij een kelderbox aan de Frederik Hendriklaan. Zij hadden brom fietsen en gereedschap bij zich en toen zij de poli tie geen aannemelijke verklaring konden geven van de herkomst daarvan, vielen zij door de mand. Zij bekenden een reeks inbraken in de om geving van vooral de Holysingel en de Albertine Agneslaan. Op hun aanwijzing kon de politie bo vendien tot nu toe drie anderen aanhouden. Hoewel in Hoek van Holland bijna alle hotels en pensions dit paas weekeinde vol zaten, leid de dit bepaald niet tot een strandbeeld dat daarmee in overeenstem ming was. Wie gisteren de kust wilde bewande len, deed er goed aan de reeds opgeborgen win tersportuitrusting uit de moileballen te halen om zich te beschermen tegen de snijdende hagel en natie sneeuw. Zelfs bij een af en toe verschij nend zonnetje kwam de temperatuur niet boven de vijf graden. Bij de WV's in het Wa terweggebied was het opvallend stil. Probtemen om mensen voor de nacht onder te brengen waren er absoluut niet. Vreemdelingen, die voor hotelruimte kwamen in formeren, konden daar aan met het grootste ge mak worden geholpen. Directeur Ruud Plllard van de Schiedamse VVV: „Hebben we normaal op Goede Vrijdag tien bui tenlanders, nu waren het er drie. Het merendeel van de mensen kwam uit Schiedam De lokale radio- omroep Boemerang heeft in een spoedbrief aan B en W be wijsmateriaal op tafel gelegd, waaruit blijkt dat de stichting geen etherpiraat is, maar een officiële organisatie/ Als het college dus op basis van de verkeerde veronderstelling, dat Boomerang een piraat is, heeft besloten om geen zend machtiging te verlenen voor een politieke uitzending in de week van 26 mei, dan moet dal besluit teruggedraaid wor den, zo redeneert Boemerang- voorzitter A. Th. Scheenloop. Met 'ontsteltenis en grote ver bazing' nam de stichting lokale Schiedamse radio-omroep Boe merang vorige week kennis van de afwijzing door B en W. yolgens Scheenloop is er geen gevaar voor de aan de uitzen ding deelnemende politici dat ziJ strafrechterlijk gevolgd worden, omdat zijn omroep geen piraat is. Het college wil de in plaats van Boemerang de ziekenomroep Schiedam (ZOS) een machtiging geven voor de experimentele CAI-uitzen- ding, waarvoor minister van CRM André van der Louw hei initiatief nam. Scheenloop: „De aanwijzing Van de ZOS als mogelijke ^ndgemachtigde zal naar alle Waarschijnlijkheid nog proble men opleveren. Deze organisa tie kan namelijk met aange merkt worden als representa tief voor de plaatselijke bevoi- Kmg. Vandaar ook dat onze stichting samenwerking zocht met de Schiedamse Gemeen schap, die wel als zodanig er kend zal worden." .Boemerang hoopt dat B en W 'hun standpunt wijzigen. Ten slotte kan, aldus Scheenloop, ,ü't een eventuele aanwijzing van de ZOS als zendgemach tigde de conclusie worden ge trokken dat het college het mee van minister Van der bouw positief benadert. Schiedam met vragen over dagtochtjes." De Vlaardïngse VVV, die dit jaar voor het eerst op Goede Vrijdag open was, laat dezelfde geluiden ho ren. „Nee, druk was het hier niet. We hebben wel wat telefoontjes gehad van Vlaardingers die er met de Pasen op uil wil den. Verder zijn er vijf buitenlanders geweest, die naar hotelruimte heb ben geïnformeerd. Maar Vlaardigen is natuurlijk ook niet zo'n toeristen stad." Schiedam/Vlaardingen/Maassluis De in Rijnmond-ver band verenigde huisartsen willen niet wijkgericht werken. Zij voelen niets voor een verschuiving van hun werkgebied (nu gericht op patiënten verspreid over de stad) naar een praktijk op wijkniveau. De dokters vinden dat zij binnen de regio Schiedam, Vlaardingen en Maassluis goed bereikbaar zijn, en zoals het nu is, is het zelfs beter voor de clienten, zeggen zij. Volgens de Regionale Huisart sen Vereniging Rijnmond maakt de zogenaamde wijk- p rak lijk het niet alleen de pa- tidnt lastiger, maar ook de art senij zelf. Door alle verhuizin gen binnen een gemeente, waarbij inwoners gaan van de ene wijk naar de andere, zal steeds een sterke verandering en wisselende praktijksamen stelling ontstaan. Dat door breekt de continuïteit en de kwaliteit van de hulpverle ning. stelt de huisartsen vere niging van de Rijnmond in een uitvoerige reactie op de GGD-nota, die de drie Water weggemeenten in januari het licht deden zien. Deze nota gaf een voorzichtig voorschot op een vestigingsbe leid voor huisartsen en tand artsen, waarbij het de bedoe ling is dat er per wijk goede voorzieningen zijn in de eer stelijns-gezondheidszorg. Te denken valt aan soctaal-medi- sche centra, waar de dokter samenwerkt met maatschap pelijk werk en andere verzor gende instanties. Een dergelijk centrum werd in Schiedam- Zuld net met van de grond ge tild, omdat de huisartsen hun medewerking daaraan weiger den. Hun regionale vereniging schrijft nu waarom. Behalve de mutaties, die zij in hun cliëntenbestand zullen moeten verwerken, speelt ook de twij fel mee over de opbouw van de wijken. Is die wel zodanig, dat er sprake is van sociaal- culturele eenheden, waarmee de gezondheidszorg haar raak vlakken zou kunnen hebben, zo 'vragen de artsen zich be zorgd af. In gemeentelijke kringen te Schiedam en Vlaar dingen vindt men dat een dro greden. De indruk bestaat dat de huisartsen een wijkpraktijk niet zien zitten, omdat zij bang zijn clienten aan collega's kwijt te rake en dus eerder bang 2ijn voor hun portemon nee dan voor een gemis aan 'raakvlakken met sociaal-cul turele eenheden'. Een sud is doorgaans van dezelfde sociale opbouw als de wijken, waaruit zij is opgebouwd; daarom is men bij de gemeenten geneigd de vrees van de huisartsen met een korrel zout te nemen. De Rijnmond-artsen zien ook problemen met een praktij- komvang van 15- a 20.000 mensen per wijk. door Kor Kegel Schiedam Niemand uit de linkervleugel van de PvdA is kan didaat gesteld voor het nieuwe afdelingsbestuur in Schiedam, waarvoor de verkiezingen op 22 april in zaal Irene gehouden worden. De aankomende fractie, die verzocht was aanbevelin gen te doen, heeft volgens de afgetreden voorzitter Hans Bakker 'makkers in de strijd' voorgedragen. Bakker laat zich in het par tijblad Voorwaarts uiterst cynisch hierover uit: „Het was zeker nog niet comfortabel genoeg." Onder de bestuurskandidaten bevindt zich ook niemand uit het afdelingsbestuur, dat op de tumultueuze vergadering van 18 februari zo'n gevoelige ne derlaag, toen een gemobili seerd deel van de achterban koos voor een compleet andere fractie, dan het bestuur had gewild. Volgens Bakker is dat een teken aan de wand; van echt kiezen zal op 22 april geen sprake zijn, meent hij. Zijn politieke tegenstanders binnen de PvdA laten er vol gens hem niets aan gelegen liggen om zoveel mogelijk geestverwanten in het nieuwe bestuur te halen. Bakker acht dat geen garantie voor kriti sche en inhoudelijke discussie en hij ziet juist om die re den de persoonlijke contro verses, de gevechten in de PvdA-Schiedam, dan ook al leen maar feller en verbetener worden. De oud-voorzitter vreest dat bestuur en fractie straks te zeer op hun comfort gesteld zullen zijn om goed naar kritiek te kunnen luiste ren. „Mensen zullen zich afkeren van het afdelmgsgebeuren", aldus Bakker. „De eenzijdig heid reproduceert zichzelf, comfort wordt saaiheid. Min derheden, andersom gevaarlijk voor meerderheden, komen vaker voor." Hij meent dat pluriformiteit in fractie en be stuur verloren gaan en hij ver wijt zulk een verdergaande 'vergrijzing' de leden, die op Ruurd van der Veer: kandi daat-voorzitter... 18 februari ineens kwamen opdraven om kritische ele menten uit te schakelen. „De afdeling heeft zichzelf als het ware een arm afgezet, zichzelf geamputeerd," aldus Bakker in de Voorwaarts. „Een bron van ïdeeen en kennis is afge sloten van de kraan, waarin dat alles plaatselijk uitmondt." Tiny Krikke: kandidate voor voorzitterschap en Rooie Vrouwen... Voor het nieuwe PvdA-be- stuur zijn vooral mensen kan didaat gesteld, van wie het op valt dat zij grote sympathie koesteren voor de nieuw geko zen fractie, die in september geïnstalleerd wordt. Zij heb ben het grootste aandeel gehad in de gang van zaken op die schokkende februari-vergade- ring, waar zij een alternatieve kandidatenlijst hanteerden die het politieke einde inluidde van de kritische 'lastposten* zoals de huidige gemeente raadsleden Hans Konings, Jos van der Lugt, Ni kola j Diele- mans en Ton de Vos. Vooral de bejaarde Tiny Krikke en Trechter-medewerker Hans Verlinde bleken het brein ach ter die alternatieve lijst. Zij zijn dan ook beiden kandidaat gesteld voor het voorzitter schap, evenals Ruurd van der Veer, Peet van der Lubbe en Jo Ouwens. Voor het secretariaat heeft de PvdA zes kandidaten: oud-be stuurslid Ben Stuivenberg, die eerst medeverantwoordelijk was voor de omstreden kandi datenlijst maar onder druk van anderen kort voor 18 fe bruari aftrad; voorts onder- wijsconsulent Lex Tigges, Arie Kuyvenhoven, Peter van der Stel, Lies Ong en opnieuw Hans Verlinde. Voor de functie van penning meester zijn vier kandidaten: Jan Krabbendam, die enkele jaren geleden de PvdA boos verliet na een conflict met de toenmalige penningmeester Hans Konings; Ben Stuiven berg en Jo Ouwens; en ook de tot september als raadslid ope rerende Jan Simons, die in toenemende mate opvalt door een bezuinigingstalem dat vol gens de linkervleugel door koel, technisch, niet creatief 'schrappen' gekenmerkt wordt. Als contactvrouw naar de Rooie Vrouwen toe worden Tiny Krikke, Jo Ouwens, Janny Boonstra en Martha Wagenaar genoemd. Voor de overige bestuursfunc ties is een waslijst van 27 kan didaten, onder wie de namen opvallen van gemeentevoor- iichter Bas van Bochove, jour nalist Cees van der Wel, oud- wethouder Truus Verweij en de scheidende raadsleden Van Loenen, De Ruiter en Van der Lubbe. Hans Bakker, als vooraitter vertrokken, vindt het gezien deze voordracht 'meer dan ooit nodig' dat de ledenvergade ring van de PvdA de plaats blijft waar richting wordt ge geven aan bestuur en fractie. Schiedam Bewoners van Schiedam-Noord zullen de 'schildjesdag', aanstaande za terdag in Kethel, aangrijpen om de gemeente duidelijk te maken dat zij niet gediend zijn van de nieuwe plaats naambor den rond de wijk, Hierop komt de tekst 'Schiedam-Noord' voor, maar veel bewoners is dit tegen het zere been. Het zijn vooral voorzitter Ruud Poels van de historische vere niging Schiedam en de leden van de werkgroep ruimtelijke ordening Schiedam-Noord, die er voorstander van zijn dat de oude verwijzingen naar 'Schie dam-Kethel* terugkeren. Ais de historische vereniging zaterdag overgaat tot het uit reiken van enkele schildjes (erelegels met de vermelding 'Scyedam') aan gerestaureerde historische panden m de dorpskern van Kethel, dan zal dat de gemeente duidelijk ge maakt worden. Schiedam Buiten zichzelf van woede heeft een 26-jarige Schiedammer een hem onbe kende bejaarde knock-out ge-* slagen met dezelfde ijzeren staaf waarmee hij kort tevoren ook op een RET-bus had staan knuppelen. Op het Edison- plein sloeg hij de 70-jarige C. van L. tegen de vlakte, die een gebroken kaak en een hersen schudding opliep en nu in het Schielandziekenhuis ligt. De schade aan de bus werd in de Aleidastraat berokkend.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1