Aangeklaagde huisarts deed juist zijn Ultimatum uitgesteld, niet van de baan GRAAG .GEDAAN. /boaT Msss™NKjvsbud ilTIEIDii Marinierskapel drie weken naar Amerika 50% KORTING F Wc-potten vernield aan de Noordsingel termeulen natuurlijk Koninginnedag met rookpluimen Inspecteur volksgezondheid plots zelf in 'verdachtenbank' ïëéïdën Lagere straf na bedreiging met vuurwapen t GerRos van VervoersbondFNV Boycot Argentinië: Ladingverlies Rotterdam 3 miljoen ton iS apnl 1982 R2/EV/RY/RW 111» I MlWVVIfl Protest van gevangenen tegen slechte hygiënische toestand Rotterdam Enkele gedetineerden in het huis van bewaring aan de Noordsingel hebben uit pro test tegen de slechte hygiënische situatie 33 wc- potten kapot geslagen. Directeur Paul Koehorst spreekt van een 'gecoördineerde actie' en is een intern onderzoek begonnen naar de daders. Straf maatregelen sluit hij niet uit. De Rotterdamse afdeling van de Vereniging voor Rechtshulp vindt de actie van de gedetineerden begrijpelijk. De deuren van toiletten kunnen niet op slot, onderdelen ontbreken en de ruimtes stin ken, aldus advocaat mr. Ton Rhijnsburger. Hij wijst er op. dat de wc's ook dienst doen als recrea tieruimten, waar de gedetineerden van de ver schillende ringen gesprekken voeren en 'zaken' uitwisselen. Directeur Koehorst vindt de reden van het protest 'zwaar overtrokken', maar erkent tegelijkertijd dat de toiletten er vaak smerig uitzien. Volgens hem komt dit enerzijds door de manier, waarop buitenlandse gedetineerden gebruik maken van de toiletten. „Zij zitten meestal gehurkt op de wc- potten, ivaardoor de zaak nogal eens vies wordt. Bovendien zijn die potten reparatiegevoelig." Met het oog hierop was eerder al besloten om een aan tal Franse toiletten aan te leggen. Anderzijds speelt naar de mening van Koehorst ook 'een stukje vernielzucht' van de gedetineerden mee. De directeur beklemtoont, dat de toiletten niette min zo veel mogelijk worden onderhouden. „Dat doen we eens in de zes weken. Wij besteden er constant aandacht aan, maar je kan natuurlijk moeilijk elke dag vernieuwingen aanbrengen." Koehorst, die de schade op ongeveer twaalf mille schat, meent, dat het herstel van de wc-potten ten Koste zaï gaan van net onaernoua aan ae ceuen en de recreatieruimten. Overbevolking De Vereniging voor Rechtshulp zegt bij monde van Ton Rhijnsburger dat de overbevolking van het Huis van Bewaring aan de Noordsingel, met ongeveer 230 gedetineerden het grootste in Neder land, mede ten grondslag ligt aan de actie. „Het is een uiting van de groeiende spanning." Nu de huizen van bewaring en de gevangenissen overvol zitten, moeten talrijke gedetineerden wachten op overplaatsing naar elders. Zowel de doorstroming vanuit een politiebureau naar ten huis van bewaring als van een huis van bewaring naar een gevangenis is finaal vastgelopen. Koehorst kent het probleem. „Gedetineerden moeten veel te lang bij ons blijven en dat heeft weer effect op hen, op de leiding en op gevange nen, die langer op politiebureaus moeten blijven." Hij vindt het echter overdreven, dat de Vereni ging voor Rechtshulp de overbevolking als argu ment bij de actie betrekt. „In ieder huis van bewa ring in Nederland zijn nu eenmaal spanningen..." Den Haag De inspecteur voor de volksgezondheid in Zuid-Holland, L.C. Buysert, is gisteren zelf bijzonder fel aan gevallen in de zaak die hij had aangespannen tegen de Rotter damse huisarts De Jong. Die huisarts verscheen voor het medisch tuchtcollege omdat hij acht werknemers van het che mische bedrijf Cyanamid me disch had Onderzocht, buiten medeweten van de bedrijfsge neeskundige dienst van Cya namid om. Volgens de inspec teur voor de Volksgezondheid ondermijnde de arts daarmee het vertrouwen dat werkne mers in bedrijfsartsen hebben. Advocaat mr. W.L. Beken- kamp bestreed de zienswijze van de inspecteur bijzonder fel. Volgens hem zou de hele zaak slechts door de inspecteur zijn aangespannen omdat de betreffende arts het voor werknemers heeft opgenomen. Bekenkamp presenteerde voor die stelling echter geen bewij zen, ondanks herhaaldelijk verzoek van het tuchtcollege. Inspecteur Buysert kon na die advertentie 3 merken van topkwaliteit... Kies uw favoriete racket uit deze serie originele MAyiMA. rackets Allen bespannen en met ledereen handgrip ver schillende modellen en kwaii teit Cnpmaten 15 t/m M6 Kom kijken, wij geven u elk ge wenst advies Onze prijzen met „c,rC var Enige VUUS V-. Fortune «..„onttJ juvent' beschuldigingen zijn woede niet meer bedwingen en zei verder niet meer met Beken- kamp te willen praten. Vrijheid van keuze De zaak-De Jong lijkt in eerste instantie een procedurezaak, waarbij het de vraag is of de Rotterdamse huisarts wel ge heel correct heeft gehandeld. Dat was althans de bedoeling waarmee de inspecteur voor de volksgezondheid zijn medi sche collega voor het medisch tuchtgerecht heeft gedaagd. Maar met de aanklacht tegen De Jong speelt veel meer mee. De vrijheid van artsenkeuze is in het geding zijn en de positie van de bedrijfsgeneeskundige diensten wordt erdoor ter dis cussie worden gesteld, heet het in medische kringen. Vermoe delijk was het vooral om die beide laatste aspecten dat zo veel belangstellenden naar het Paleis van Justitie waren ge komen. Aanvankelijk beperkte de zit ting zich echter tot de handels wijze van De Jong. Zo werd duidelijk dat hij bij toeval met de acht werknemers in contact kwam. „Daarvoor had ik de werknemers van Cyanamid nooit gezien. Ik hoorde dat zij ernstige lichamelijke klachten hadden en dat de bedrijfsge neeskundige dienst die klach ten nauwelijks serieus nam. De werknemers vertelden mij dat veel meer werknemers met klachten rondliepen en uitten zelf het vermoeden dat de aandoeningen het gevolg waren van het werken met giftige stoffen." Kankerverwekkend Op verzoek van de acht werk nemers startte De Jong zelf ?en onderzoek waarvan hij rapport opmaakte voor de in dustriebond FNV. Daarvoor vroeg hij ook gegevens bij de huisartsen van het achttal. Af gesproken werd dat de bond de gegevens mocht gebruiken voor onderhandelingen met het chemische bedrijf. De Jong schrijft in zijn rapport over bronchiusgeluiden. irrita ties van de slijmvliezen, bloed verlies, brandende ogen, neus bloedingen en zweertjes. De arts acht zich met deskundig genoeg conclusies te trekken maar werpt de vraag op de giftige stoffen waarmee wordt gewerkt wellicht de oorzaak kunnen zijn. Het woord kan kerverwekkend valt. Maar, zegt de dokter nogmaals: bet is slechts een signaal, ik kan geen conclusies trekken. Pas op het moment dat berich ten over het ondprzoek in de krant komen, wordt de han delswijze van de Rotterdamse huisarts omstreden, met als door Richard Stomp uiteindelijke resultaat dat de isnpecteur voor de volksge zondheid de dokter voor het medisch tuchtcollege daagt. Bedrijfsarisen Dan krijgt de zaak plots een veel bredere reikwijdte. Ter zitting worden vraagtekens gezet bij het functioneren van de bedrijfsgeneeskundige diensten. Districtsbestuurder Piet Scheele van de industrie bond FNV wijst erop dat de werknemers de bedrijfsartsen vaak niet vertrouwen en vol gens hem is dat wantrouwen terecht. „Die diensten zijn in gekapseld in eem multinatio nal en hebben nauwelijks mo gelijkheden tot onderzoek. Elke beslissing die de bedrijfs geneeskundige dienst in de Botlek/Europoort neemt, moet worden goedgekeurd dor min stens drie werkgevers. Zo kun je als dienst toch helemaal niets beginnen." Het is advocaat Bekenkamp die al helemaal in de tegen aanval gaat, In zijn visie heeft de Rotterdamse huisarts juist zijn plicht gedaan, maar 2ijn het de bedrijfsgeneeskundige dienst, de inspecteur voor volksgezondheid en de arbeidsinspectie die in het be klaagdenbankje moeten staan. Hen verwijt de pleiter van het Rotterdamse advocatencoliee- tief ernstige nalatenheid. Zij zouden onvoldoende aandacht hebben besteed aan de klach ten van de werknemers. Bekenkamp wijst daarbij op onderzoeken van onder ande re het wetenschappelijk insti tuut TNO die zouden hebben aangetoond dat de bedrijfsge neeskundige dienst bij Cyana mid niet goed zou hebben ge functioneerd. „Het is daarom een geluk dat die acht werk nemers dokter de Jong tegen het lijf zijn gelopen" besloot de advocaat gisteren zijn pleidooi. Het medisch tuchtcollege doet op 19 mei uitspraak. Rotterdam De rechtbank heeft een twintigjarige jongen uit Rotterdam veroordeeld tot 113 dagen gevangenisstraf, omdat hij vorig jaar december een stadgenoot had bedreigd met een vuurwapen. Het von nis is gelijk aan het voorarrest. De officier van justitie had acht maanden cel geeist. De verdachte had de man in zijn woning opgewacht, omdat deze de relatie met de vrien din van de jongen had verbro ken. De verdachte was onder meer neergestoken door vrien den van de man. die samen leefde met de moeder van de vriendin. De jongen zin.de op wraak, maar kon echter op het beslis sende moment de trekker niet overhalen. r^r ■&VSW. S-. m De stoomlocomotief die op Koninginnedag door Rotter dam gaat rijden. Rotterdam Koninginnedag zal dit jaar worden gevierd met rookpluimen in het Rot terdamse havengebied. Die rook komt dan uit de schoor steen van de oude stoomloco motief die de gehele dag door het Rotterdam tsjoekt met ze ven al even historische rijtui gen achter zich aan. Het is de bedoeling dat de historische trein een zes kilometer lang traject rijdt, dat elf havens en drie parkeerterreinen met el kaar verbindt. De tocht begint in de Spaanse Polder en eindigt op 500 meter afstand van de Euromast. Wie op Koninginnedag mee wil rijden doet er goed aan nu al kaarten te bestellen. De kos ten bedragen acht gulden per rit voor volwassenen en vier gulden voor kinderen. Te be stellen door storting van hei bedrag plus een gulden op giro 1099772 van SSN-Stoommam-, festaties te Delft onder ver-i melding van het soort kaartje? en de gewenste vertrektijd. Dé vertrektijden zijn vastgeslelc op 9.30 uur, 10.45 uur, 12.0C uur, 13.15 uur, 14.30 uur en 15.45 uur. Druk onder ling overleg gis teravond in Atrium Rotterdam Na afloop van de rustig verlopen kadervergadering gisteravond in Atrium, zei voorzitter Ger Ros van de bedrijfsgroep havens van de Vervoersbond FNV: „Wij gaan het ultima tum dat vandaag om twaalf uur zou aflopen, dus niet uitvoeren. Het is niet van de baan, maar we wachten eerst het resultaat van de sector-onder handelingen af. In de periode tussen het indie nen van het ultimatum en de vergadering mei de kaderle den heeft een aantal bedrij ven, zoals de GEM en de ECT, mededelingen aan kaderleden gedaan die suggereren dat er inderdaad nog wel iets te bie den valt. En onze leden willen afwachten of de gesprekken met werkgevers dat inderdaad zullen aantonen". Directeur G. Zeebregts van de werkgeversorganisatie SVZ: „Ik ben bijzonder blij met deze afloop. Acties in de haven kunnen we echt niet gebrui ken. Ons uitgangspunt blijft de raam-cao voor de hele haven, maar in diverse sector-cao's zitten inderdaad nog wel wat mogelijkheden. En dan heb ik het over arbeidstijdverkorting. Er komen 2eker geen loons verhogingen". Vanmiddag hebben vertegen woordigers van de SVZ en de vakbonden in Den Haag een gesprek met minister Den Uyl van sociale zaken over de rijksbijdrage in hei kader van het herstructureringsplan voor de werkgelegenheid in de stukgoedsector van de haven. Voor ton aan postzegels gestolen Rotterdam Een ongeveer 30-jarige man heeft gistermid dag bij de postzegelhandei Philiponta aan de Lijnbaan voor een ton aan postzegels ge stolen. De man deed zich in de winkel als klant voor. Hij vroeg naar bepaalde postzegels die uit het magazijn gehaald moesten worden. De dader profiteerde daarna van de af wezigheid van het personeel door twee kostbare postzegel verzamelingen ter waarde van 75.000 en 25.000 gulden weg te nemen. Rotterdam Gis termiddag is de Marinierskapel naar Amerika vertrokken om tijdens een groot aantal ontvang sten en concerten luister bij te zet ten aan de festivi teiten die worden georganiseerd in het kader van 200 jaar Diplomatiek Verdrag tussen Nederland en Amerika. Er worden con certen gegeven in Washington (sa men met de US- Marineorchestra) en New York, bij welke gelegen heid ook Konin gin Beatrix aan wezig zal zijn. Verder zijn er concerten gepro grammeerd in Philadelphia en Baltimore, waar het volledige Ne derlandse vlootes- cader is gestatio neerd. Daarnaast geeft de Mari nierskapel concer ten in Atlanta en Memphis (met een speciaal voor deze gelegenheid ge componeerde El- vismedley). Het zestig man sterke orkest zal, onder leiding van de majoor J.J. Koops ook muziek van Nederlandse componisten (Van Lynschoten Andriessen) pro moten, alsmede muziek van de re cent geperste grammofoonplaat 'American Salute' De kosten van reis, waarvan hel exacte bedrag niet bekend werd maakt, worden gezamenlijk ge dragen door df ministeries defensie en bui tenlandse zaken Het orkest ver wacht, ondank-' diverse internatio nale politieke spanningen, geer problemen. Rotterdam Het invoerver bod voor Argentijnse produk- ten levert de Rotterdamse ha ven een ladingverlies op van drie miljoen ton granen en advertentie DAGEN NAAR DE SPAANSE ZON! Prachtig hotel, vol pension. Kamers met bad, toilet en balkon. Van mri t/m okiober, wekelijks xertrek met luxe touringcar. Bel 01731 -9046 of 9456 voor gratH Vleurc-ndocumematic. VA KA MIK MET BANKGARANTIE. Re'swganisane B V Spanje Nederland veevoederprodukten. Dat be tekent voor de Graan Elevator Maatschappij (GEM), die' het overgrote deel van dit lading pakket overslaat, een verlies van ongeveer dertig miljoen gulden per jaar. GEM-direc- teur P. van der Vorm ver wacht overigens, dat er door de boycot andere goederen stromen op gang komen. Er wordt in de haven van Rot terdam jaarlijks 22 miljoen ton granen en produkten voor de veevoederindustrie overgesla gen. Het Argentijnse deel, dat Is bestemd voor de EEG-lan den, maakt daarvan vijftien tot twintig procent uit. De Ar gentijnse lading die via Rotter dam naar niet-EEG-landen wordt verscheept, valt volgens GEM-directeur Van der Vorm buiten het* embargo. Daarbij zit onder meer een mniljoen ton graan, die Argentinië via Rotterdam naar de Sowjet- LTnie exporteert. ■r zijn mensen die onze krant nog niet 1 lezen. Uw beste vriend of vriendin 3 misschien. Breng daar even f Waam: verandering in. m Adres. Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst I P0jsjc *T en goed beloond! Want voor die kleinep - 1 moeite krijgt u een verzilverd miniatuur van de Laurenskerk. K. Ej n - f Wo°°pW miniatuur van<*ela 'eie/oOQ;_^ I Stuurde»,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4