mmm waterweg courant Trechter in misère Jeugd wil wel eens in schone kelders spelen Haags afscheid van nieuwe laardingse burgemeester Tlupsakee! Dat geld is toch al uitgegeven" Vlaardingen: geen geld voor banenplan VLAARDINGS DAGBLAD SGHIEDAMSGHE COURANT Werklozen wenden zich af van tonnen verslindend centrum 'Dat gebouw heeft er veel te lang gestaan9 Bestuur denkt aan compleet andere opzet Wind zet vrachtje oud hout in vlam Celstraf geëist na 12 inbraken Pvd A-homo's feliciteren Vlaardingen Oud- burgemeester Aarse overleden NOChoeft gemeente geld niet terug te betalen .iXiiDAG i 6 APRIL 1982 Schiedam Het wer kloosheidsproject Trechter verkeert in een diepte punt. Er komen minder bezoekers dan ooit het aantal was al niet groot en bovendien heerst er onder het personeel een voelbare frustratie jegens projectleider Hans Verlin de, zoon van het PvdA- raadslid Arie Verlinde. Een der medewerkers, Ton Kooijman, is door alle poespas al geruime tijd overspannen. Verlinde zelf is wars van in-r formatie over de conflicten. „Net zoals vorige keer over die toestanden in de PvdA wil ik ook nu over de Trechter mets via de kranten spelen. Ik ont houd mij van commentaar." Volgens bezoekers van de Trechter is Verlinde echter bang voor publiciteit, omdat het 'zijn' project tienduizenden guldens aan subsidie zou kun nen schelen. Veel bezoekers van de Trechter-werkplaats aan de Oversehiesestraat vin den alle guldens, die in het project gestoken worden, weg gegooid geld, omdat er van de duizenden werklozen in Schie dam slechts een handvol ge bruik maakt. Bovendien heerst onder de veldwerkers van het Schie- damse welzijnswerk het onbe haaglijke gevoel, dat de Trech ter zich nauwelijks meer op werklozen richt en toch was dat in 1976, ten tijde van de oprichter dominee Rinus Baart, de doelgroep. Schiedamse welzijnswerkers, die af en toe met de Trechter te maken hebben, constateren een verstoorde verhouding on der het personeel. Verlinde: „Ach, conflicten zijn er overal wel." Leo Herwig, die samen met wethouder Herman Posthoorn en jeugdconsulent Joop van Broekhoven het dagelijks be stuur van de Trechter vormt, denkt dat de irritaties eerder nog in het bestuur leven dan onder het personeel. Op zich vindt hij het overigens een ge zonde situatie, als mensen eens wat kritischer naar elkaar kij ken. Vanochtend om kwart voor elf zei hij, dat er een eva luatie gaande is om te kijken of de Trechter wel op de hui dige voet moet doorgaan. Bin nen een maand is een voorstel te verwachten, dat consequen ties kan hebben voor het voortbestaan van de informa tiewinkel en de ontmoetings ruimte annex werkplaats en dus ook voor het personeel, dat verklaart volgens Her wig een dee) van de spanningen „Zes jaar geleden was de Trechter een vooruitlopend project in Nederland, maar nu lijkt het wel achterhaald, naai de achterhoede geschoven,"' al dus Herwig. Hij ziel veel in een herschikking van het werk, meer gericht op klein schalige ambachtelijke en coöperatieve bedrijfjes, in sa menwerking met de nieuwe stichting SJOP van John Zwart cn de Vrom-dienst van de gemeente Gevraagd n««ar hot aantal be zoekers van de laatste tijd zegt Verhndc, dat het de laatste tijd inderdaad aan de lage kant is, maar, voegt hij daar weer aan toe. „je hebt dieptepunten en hoogtepunten „Hoogtepunten9 Nou, op het ogenblik gaat de Trechter echt door een diep dal,"' zegt Lam mert van Wagtendonk. een van de weinige werkloze Schiedammers die zich tot de trouwe bezoekers kon reke nen. „Ik en mijn maat komen er a! zo weinig mogelijk meer, want soms lijkt het we] alsof de hele punkbeweging er zit Die lui worden dan opgetrom meld door die griet van Ver beek. die is ook zo geëmanci peerd op haar manier, en dan vraag je je gewoon af: wat moet ik hier tussen?" Van Wagtendonk heeft wel gemerkt dat er onder het per soneel iets niet klopt, maar volgens hem rammelt er meer. „Dan komt er zo eentje uu Rotterdam, om bij de Trechter leuk schilderijtjes te gaan zit ten maken, en die verkoopt ie dan voor dikke winst." aldus Van Wagtendonk, die dat maar vreemd vindt. Vlaardïngen Een fikse aangestoken brand heeft de toch al schamele res tanten van de dr, Ba- vinckschool aan de Pruis singel gistermiddag hele maal in de as gelegd. De sloop van de school, die in november al grotendeels door brand werd ver woest, was juist een dag eerder begonnen. Het vuur was al snel onder controle, maar de enorme Resten van Bavinckschool uitgebrand rookontwikkeling zorgde vooral in de achter de school gelegen Da Costa- straat voor veel benauwd heid. De brandweer moest dezelfde middag al eerder uitrukken om een kleiner bij de school te brandje blussen. „We steken het toch weer aan", zei de jeugd volgens on dercommandant Koelewijn van de brandweer toen de eer ste brand was geblust. „Na- Schiedam „Het was zo'n rotzooi in de kelder geworden. Alles zat onder. En als het slecht weer is staan we er al tijd. Het is zo'n rotgezicht." Sylvia Bunte (14) woont in de Van Maanenstraat en met nog zes leeftijdgenoten werd beslo ten zelf de muren en plafonds eens een verfje te geven. Weer eens wat anders dan vandalis me... Hei was eerst goor om te zien, zeggen de jongelui zelf. De muren waren volgekliederd en het spelen met ballen had de witte verf ook al niet onbe roerd gelaten. „We hebben het zelf wel een beetje gedaan, maar een hoop andere kinde ren ook", aldus de 'lentesehil- ders', die vol enthousiasme be gonnen aan gangen en trap penhuizen. De meisjes Sylvia, Linda, Yvonne en nog een Sylvia, en de jongens Lores, Ronald en Sirio hanteerden de kwast vol elan. Voorlopig richtten zij zich op het keldergedeelte on der de woningen Van Maan enstraat 64-128. Toen kwam er echter iemand met het ach teraf grandiozeidee de ge meente eens te bellen. Daar reageerde men spontaan op dit •nitiattef en enige dagen later stond er een aantal potten wit te verf en andere attributen Ier beschikking. Later had de gemeente ook andere kleuren ter beschikking. Die zijn voor de galerijen, want ook daar hebben de 'graffiteurs' huis Jehouden. 3enk overigens niet dat de ge- rieetne Schiedam de kinderar beid weer heeft ingevoerd. De jongelui wilden het zelf en de professionele schilders staan, gesterkt door deze geste, klaar om het werk over te nemen. Zeven jongelui uit de Van Maanenstraat hebben zelf de kwast ter hand genomen. De gemeente betaalde het mate riaal. phiiedam/VI aardingen Met m-t effect van een blaasbalg oeg de wind gistermiddag om iwart over drie door de gracht wagenlading verkoold hout, waarmee een Vlaarding- se chauffeur over de Harga- han in Schiedam reed. Op de gemeentegrens met Vlaardïn gen was het zover: de vlam den laaiden plotseling hoog boven de vrachtwagen op. De brandweer kwam er aan te pas de bestuurder kon zich tij- dlg, in veiligheid stellen. Vlaardingen De gemeente Vlaardingen heeft geen geld over voor het banenplan dat het Schiedamse bureau alter natieve hulpverlening (BAH) ontwierp. Het geld is er niet, schreef de gemeente aan die instelling. Daar kon Remi den Uijl van het BAH wel begrip voor hebben, maar de gemeen te zou zich volgens haar toch in moeten inspannen om er gens geld vandaan te halen om iets aan werkgelegenheid te doen. Het ziet er naar uit, dat er met het banenplan van de lande lijk overheid enkele honder den miljoenen vrijkomen, al dus het BAH. De gemeente zou ervoor moeten zorgen dat ze daar wat van binnen krijgt om de plannen van de alterna tieve hulpverleners te betalen. Het BAH wilde de ongeveer honderd banen vooral zoeken in kleinschalige zaken, zoals winkeltjes en ambachten. Vlaardingen heeft wel belang stelling voor het plan, maar zegt niet de mogelijkheid te hebben om er iets mee te doen. Er is wel een werkgroep inge steld, die in overleg met het GAB werkgelegenheidsprojec ten moet onderzoeken. Maar die groep heeft nog geen uitge werkte plannen. tuurlijk was die situatie ge vaarlijk, dat gebouw heeft er veel te lang zo bij gestaan. Het was een zorgenkind", zegt Koelewijn, „maar hetzelfde geld voor de leegstaande hui zen in de Oostwijk. Je kunt het dichtspijkeren, maar de jeugd komt er toch in." Vooral in de zomer verwacht hij daar veel narigheid van. De tweede keer dat de brand weer uitrukte zat de brand er te diep in om gemakkelijk ge blust te worden. Er was groot materiaal nodig. Zo'n vijftien mille heeft de operatie de ge meenschap gekost. „En dat voor zo'n rotbrandje", zegt Koelewijn. De rook en stank werden voornamelijk veroor zaakt door het van asfalt ge maakte dak van de school. 'Laat toch fikken' „Laat die zaak toch fikken, dan ben je er gelijk vanaf", zei iemand in de toegestroomde menigte nieuwsgierigen. De politie had moeite om het vooral jeugdige publiek, dat het allemaal wel 'gaaf' vond op afstand te houden. De brandweer hielp daarbij door de slang af en toe een beetje in de richting van de mensen te draaien. Het verkeer onder vond veel hinder van de hon derden belangstellenden en de brandweerauto's die op de Pruisstraat stonden. „Het stond er gewoon voor om in de fik te steken", was de mening van veel omstanders. Al bijna vijf maanden ontsier den de geblakerde restanten van de dr. Bavinckschool de Pruissingel. Het houten ge bouw kon al die tijd niet ge sloopt worden, omdat de ver zekering rustig de tijd nam bij het vaststellen van de schade regeling. Die kwam deze week rond. De regeling kwam net te laat om deze brandstichting te voorkomen. Voorbijgangers hadden het over jongens die een multo-map in de brand staken en op de resten van het houten gebouw gooiden. De sloper uit Schipluiden ging voor twintigduizend gulden de boot in; bruikbaar hout bleef er niet over. Het nablussen duurde tot half acht Honderden mensen kwamen op de donkere rookwolken af, die uit de brandende resten van de Bavinckschool opstegen. Den Haag De officier van justitie bij de Haagse recht bank heeft gisteren tegen een 21-jarige Schiedammer negen maanden gevangenisstraf geëist, waarvan twee maanden voorwaardelijk. Een 19-jarige Delftenaar kreeg een eis van zeven maanden, waarvan eveneens twee voorwaardelijk, te horen. Het duo hield zich begin dit jaar bezig met ten minste twaalf inbraken en diefstallen. De verdedigers, rar. Spong en mr. Van der Horst, vroegen de rechtbank er rekening mee te houden dai beide verdachten een moeilijke tijd achter de rug hebben. Vonnis op 29 april. Vlaardingen De PvdA-ho- mogroep m Zuid-Holland heeft de gemeenteraad harte- Hjk gefeliciteerd met de be noeming Fred van Lier tot burgemeester van Vlaardin gen. De groep, die bij de laatste verkiezingen een oproep deed om op homo-sexuele kandida ten te stemmen, wijst in een brief aan alle raadsleden op het initiatief van Van Lier, als wethouder personeelszaken van Den Haag, om een groepje homo-ambtenaren te stimule ren over hun ervaringen te schrijven In een persoonlijk commentaar in het personeels blad van de gemeente legde Van Lier uit waarom hij daar toe gekomen was. Tevens zorgde hij ervoor dat er over dergelijke onderwerpen kon worden gepraat in de mede zeggenschapscommissies door ze op de agenda te zetten. Drie jaar geleden opende Fred van Lier als Haags wethouder een landelijke themadag van de PvdA-homogroep over de homosexuele werknemer. In het oude raadhuis in de residentiestad hebben gister middag honderden Hage naars afscheid genomen hun wethouder van onderwijs, kunst en personeelszaken Fred van Lier. Vanaf vandaag begint hij als nieuwe burge meester van Vlaardingen. De Haagse burgemeester Schols bood de scheidende bestuurder de gemeentelijke penning voor verdienste aan. „Van Lier", sprak de burge meester in een kort toe spraakje „kenmerkte zich door zijn enorme kennis van zaken, zijn heldere betoog trant en zijn morele moed. Hij is een doorzetter en een scherp debatteerder die mensen aan het denken weet te zetten. Wij zien hem dan ook bijzonder ongaarne ver trekken". Onder de vele belangstellen den die Van Lier en diens echtgenote de hand drukten, was ook een in fraaie kledij gestoken groep van het jeugdtheater Psst. Rotterdam De sinds zijn pensionering in Schiedam wonende oud-burgemees ter van Hellevoetsluïs, Koos Aarse, is gisteroch tend vroeg overleden. Hij werd 67 jaar. Dinsdag zal hij gecremeerd worden in het crematorium Rotter dam aan de Maeterlinc- kweg. J.A.A. Aarse begon zijn carrière bij Het Vrije Volk, waar hij in maart 1961 adjunct-hoofdredac teur werd. In 1968 werd hij burgemeester van Hel levoetsluïs en tot zijn pen sionering in 197S. Vlaardingen „Zo, dat geld is binnen, daar kun je een borrel op gaan drinken." Met die woor den maakte SGP'er Rien Lensvelt duidelijk, dat hij het noodopvangeentrum (NOC) een lening van de gemeente zo goed als ze ker niet hoeft terug te be talen. Het ging over een krediet van 26 mille en over de vraag of het NOC er daarvan nu tien of zes entwintig moest terugbe talen. Op de achtergrond was er de dreiging dat een gift van het Koningin Ju- lianafonds aan het NOC niet zou doorgaan, als de gemeente meer dan tien mille zou terugvorderen. Voor de commissie was het gisteravond duidelijk. De ge meente moest niet zeuren over dat geld. „Laat dat geld toch zitten", ze» PvdA'ei Man van Opijncn „Waar verspillen we onze lijd nou aan? Nou zitten we er weer over te drammen en dan moet straks de raad er weer over pralen. Gewoon zeggen: Hupsakee' Dat geld is toch a! uitgegeven." Iedereen was het met hem eens. Terwijl er toch al een hele tijd gepraat was over allerlei tussenvoor stelletjes, waarbij nu eens dit en nu eens dat bedrag en dan weer alles moest worden te ruggeven. Het noodopvang eentrum, waar mensen zonder onderdak tijdelijk terecht kun nen, was daarmee nog verder in de geldproblemen gekomen. Zeker omdat het dan ook de gift van het Julianafonds zou hebben gemist.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1