18 ROTTERDAM Zwi j gzwame Zwijndreehter acht weken de cel in Alcoholgebruik tijdens werk raakt ingeburgerd 72dernemingsraad en vakbonden: Godsdienstleraar opmerkelijk op Londens congres Haaien de aan Parkkade Onderzoekers:,,Misbruik komt maar zelden voor" Abrahim had slaap... Verdachte van moord bekent EEN NIEUW BEDRIJF, EEN NIEUWE NAAM Werkloze pleegde alle vormen van diefstal Raadslid wil oplossing sleepdienst- moeili j kheden G4STRONOMIE IN AMBIANCE! „IBrlErapilan" Rfl R8 Rotterdams Nieuwsblad vrijdag 16 april 1982 R27RV/RY/fcw 'Gulf wil raffinaderij aan Koeweit verkopen' tterdam Na de sluiting van de chemische fabrie- en van Gulf in Europoort is ook de toekomst van de affinaderij onzéker. ,De sluiting van dat raffinage-onderdeel zit in de pen. -e zijn bezig de raffinaderij te verkopen aan Koeweit", dus vakbonden en ondernemingsraad. e belangenbehartigers van et personeel gaan af op de vi- ie van de top van Gulf in jnerika, die besloten heeft m eind dit jaar de totale raffi- agecapaciteit in Europa met rieCnveertig procent te ver- ïnderen. De raffinaderij m talië sluit, die in Engeland lijft bestaan. Over de verlies- evende vestiging in Euro- sort is weinig of niets be- end. Taar vakbond en onderne- 'ngsraad somber zijn. is de ïrectie van Gulf-Nederland ptimistisch gestemd. „Wij ho- ~n bij de overblijvers te zit- Dordrecht De ouders en bu ren van de zesjarige Abrahim Taemonte uit de Johan Spaan straat in Dordrecht hebben een uitgebreide zoekactie op touw gezet, nadat Abrahim 's avonds om half zeven nog niet thuis was, Omwonenden had den de jongen 's middags bij het riviertje het Wantij zien spelen. Toen de zoekactie om kwart voor tien nog geen resultaat had, besloot men de politie te waarschuwen. Een recher cheur besloot daarop om eens in het ouderlijk huis van het vermiste kind te zoeken. Op zolder, onder een bed, trof hij Abrahim in een diepe slaap aan. Rotterdam De dertigjarige Rotterdammer, die deze week n Amsterdam werd aange- louden op verdenking van doodslag op de 26-jarige Rot- erdamse Juliette Jungerman. teeft een bekentenis afgelegd, De man en de vrouw, die sa menwoonden, raakten vorige week vrijdag slaags in hun woning op de tweede verdie ping in de Rosenveldstraat. De man verwondde de vrouw eerst met een mes en gaf haar daarna een duw toen ze voor het open raam stond. De vrouw werd de volgende dag dood aangetroffen in de tuin van de benedenwoning. Sectie heeft uitgewezen dat hersenletsel de doodsoorzaak ADVERTENTIE AUTOMOBIELBEDRIJF WIJST BV. ABEL TASMANSTRAAT 4, ?262 XA OUD-BEIJERLAND TEL,:OIH6(l-ë4 5; C >riii ie b irmjanvn Kirdtpng van Menulo-Ikn/ jx-rv «k-hv.jgc*ns ten. bij de resterende zevenen vijftig procent", zegt een woordvoerder van de Neder landse directie van Gulf. „Er zijn indicaties, die deze ver wachting rechtvaardigen. Maar dan moeten vakbonden het ons in het overleg over de sluiting van nemische af deling niet ingewikkeld maken. Zo'n Industriebond FNV moet beseffen waar zij mee bezig is. Als ze in de cao onderhandelingen ook nog eens willen praten over zaken als een vijfploegendienst en werktijdverkorting dan wordt onze olie te duur en zetten de bonden onze concurrentieposi tie in de waagschaal". Districtsbestuurder Piet Scheele van de Industriebond FNV omschrijft deze uitlating als 'pure chantage'. Boteren Tussen vakbond en Gulf heeft het nog nooit geboterd. Ge sprekken waren tot voor kort onmogelijk, omdat de Gulf-di- rectie de vakorganisaties niet wilde ontmoeten. Het eerste contact werd pas vorig jaar ge legd, toen de sluiting van de chemische afdeling aan de orde kwam. De gesprekken, die kort daar door Nico de Vries na zijn begonnen, verlopen stroef. De vakbond voelt er niets voor om ais 'puinruimer' te worden gebruikt. „We wil len met de directie in de eerste plaats praten over de overle vingskansen van de chemische afdeling. In onze optiek is die sluiting niet nodig", aldus vak- bt,- '--bestuurder Piet Scheele. H t verwijst naai- het overle- vingsrapport van de onderne em ngsra.td. De kern van deze sti die. a chemische fabriek is rer.'dabe: te maken met een eenr '.ge investering van 35 miljoen gulden, die zich bin nen een jaar laat terug verdie nen. Daarna zou de technisch verbeterde installatie de con currentie met anderen gemak kelijk aan kunnen. De directie van Gulf-Neder land noemt dat overlevings- plaatje 'technisch juist', maar plaatst een kanttekening bij de marktsituatie. „Die is te roos kleurig voorgesteld. De markt in de chemische produkten styreen en ethyleen is sneller ineengezakt dan we voor mo gelijk hadden gehouden. Dat argument is nu toegevoegd i De toekomst bij Gulf blijft onzeker aan ons lijstje motieven om de fabriek te sluiten. Op dat lijstje staat ook het gegeven dat die afdeling minder rendabel is dan anderen, zodat investerin gen in de chemie minder ge lukkig zijn". Volgens vice-voorzitter R.van der Kolk van de onderne mingsraad haalt Gulf de laat ste tijd alleen maar de slechte marktsituatie aan en laat de eerdere argumenten weg. „Er zijn geen klanten meer is nu het verhaal. Maar dat heeft Gulf aan zichzelf te danken dror vanaf half vorig jaar de onzekerheid over het voortbe staan van de chemische afde ling aan te wakkeren. Alle grote klanten zijn verdwenen. Die wachten echt niet af", al dus Van der Kolk, die het ge voel heeft dat de Gulf-direc- ties in Nederland en in Ameri ka het overlevingsrapport niet serieus hebben genomen. „In Pittsburg worden de stra- tegieén uitgestippeld. Als ze daar zeggen de chemische af delingen gaat dicht dan gaat die afdeling dicht. In die situa tie heeft het lokale manage ment niets in te brengen. De directie in Nederland heeft en kel de klok horen luiden, maar weet niet waar de klepel hangt. In feite is het manage ment hier een zetbaas en moet beslissingen van de Ameri kaanse top zo goed mogelijk aan de buitenwereld verko pen", verklaart Van der Kolk. De woordvoerder van de Gulf- 'Zoveel mogelijk druk op ketel houden' directie: ,3ij ons gaat het er aan toe als in elk ander be drijf, alleen grootschaliger. We hebben steeds meegepraat. Eerst over investeringsplan nen, later over de verkoop en in allerlaatste instantie over de sluiting. Als uiteindelijk het hoogste orgaan van Gulf de knoop doorhakt en tot afbouw besluit, hebben we daar ons als lager orgaan bij neer te leggen. Bovendien vinden we het een verantwoorde beslisingen. Ge zien de huidige marktsituatie en de toekomstverwachtingen is doormodderen niet op zijn plaats". In al die maanden van be raadslagingen over de toe komst van de chemie is de on dernemingsraad verstoken ge bleven van informatie. „We zijn aan het lijntje gehouden", zegt de vice-voorzitter Van der Kolk, „Geen goed woord heb ik er voor over. Pas als alle besluiten zijn genomen, kloppen ze bij ons aan om ad vies, en dan nog omdat de wet dat vraagt. Toen het idee gebo ren werd de chemie te sluiten, zagen ze ons niet staan. Voort durend hebben we informatie gevraagd maar nooit gekre gen". De oorzaak daarvan is volgens de directie het feit, dat Gulf tot een maand geleden in de slag is geweest met een ko per uit het buitenland. Druk De ondernemingsraad laat het er echter niet bij zitten. Hij start één dezer dagen een juri dische procedure bij de onder nemingskamer in Amsterdam om de sluiting te voorkomen. Over de argumenten, die daar op tafel komen, laat Van der Kolk zich nu niet uit. „Het is de bedoeling dat we zo veel mogelijk druk op de ketel zet ten, zodat de top in Amerika zich nog eens gaat bezinnen. Bovendien krijgen wij de tijd om in samenwerking met de vakbonden betere voorzienin gen voor de mensen te krijgen. Want het sociaal plan dat Gulf ons nu heeft voorgeschoteld gaat erbij ons niet in. We wil len wel wat meer geregeld hebben dan alleen een afvloei ingsregeling. Er werken zes honderd man bij Gulf. Voor hen willen we een goed sociaal plan hebben, met duidelijke en goede regeling. En wij staan ervoor de werkgelegenheid te behouden. Dat kan door de chemische afdeling open te houden. En als dat niet gaat door te praten over verkorting van de arbeidstijd". Het kan twee tot drie maan den duren, voordat de onder nemingskamer uitspraak doet. „Daar willen wij niet op wach ten", zegt de woordvoerder van de directie. „Op zo kort mogelijk termijn willen we duidelijkheid scheppen. Dat we kunnen zeggen, jij blijft, jij moet vertrekken. Nadat we de patiënten zo goed mogelijk hebben behandeld, willen we over de cao praten, Eerder niet. Als we nu over behoud van werkgelegenheid gaan discussiëren, praten we over de huidige situatie en die moet veranderen. Dat besluit is ge nomen". Piet Scheele van de Industrie bond FNV: „En wij voelen er, niets voor om weer buitenspel te staan op het moment dat er wordt gesproken over de slui ting van de raffinaderij. Daar om willen we, voordat de che mie sluit, het één en ander re gelen voor alle personeelsle den van Gulf. Te meer omdat bij een verkoop een sociaal plan meegaat naar de nieuwe 'eigenaar". Dordrecht Schijnbaar zonder er warm of koud van te worden, hoorde een 24-ja- rige werkloze inwoner van Zwijndrecht zich gistermiddag door de politierechter in Dordrecht veroordelen tot acht weken ge vangenisstraf. Over het hoe en waarom van de inbraak, diefstallen en valsheid in geschrifte die hij pleegde, wilde de man niets loslaten. In augustus van het vorig jaar drong de man, via het balkon van zijn ouderlijk huis aan het P.J. Oudplein in Zwijndrecht, de woning van de buren bin nen. Voorzien van een bandrecorder, vi deorecorder, kascheques, geld en een be ta alp as klom hij weer terug. De betaal kaarten inde hij in de loop van de maand, zelfs nog nadat hij door de politie was aangehouden in verband met de inbraak. De man hield zich het afgelopen jaar bo vendien regelmatig bezig met het stelen van fietsen. Ook daarvoor moest hij zich gisteren verantwoorden. Alles wat de Zwijndreehter politierechter mr. Müller wilde toevoegen was, dat hij had gehandeld na het drinken van wat bier. Verdere mededelingen zouden vol gens de verdachte teveel consequenties kunnen hebben voor andere personen. „Door uw zwijgzaamheid missen we een stukje van de puzzel. Ik begrijp er geen bal van, waarom u deze criminele activi teiten ontplooide", sprak officier van justi tie mr. R.H.J. de Vries. De officier haalde aan, dat het forse strafblad van de ver dachte, dat aanvangt met een serie dief stallen en inbraken in 1973, een aantal ja ren onbevlekt was gebleven. „In 1980 ging het echter weer fout. Zo'n beetje alle vor men van diefstallen werden door u sinds dien bedreven", aldus mr. De Vries. De officier kwam tot een eis van zes we ken cel. Bovendien vroeg hij tenuitvoer legging van een voorwaardelijke straf, die deZwijnd rechter een jaar geleden was op gelegd. Aangezien hij binnen de proeftijd weer zijn boekje te buiten ging, moet hij nu ook de twee weken die nog boven zijn hoofd hingen uitzitten. Na een laatste vergeefse poging enige ver klaring uit de man te krijgen, vonniste de politierechter conform de eis. Rotterdammer pleit voor dialoog Londen/Rotterdam De Rot terdamse schoolpastor Aad van Endhoven heeft gisteren op een congres even ten zui den van Londen opmerkelijke: uitspraken gedaan over de po sitie van het christelijk onder wijs in een multiculturele sa menleving. Van Endhoven pleitte op het congres vóór een dialoog met de andere cultu ren en keerde zich tegen een angstvallig vasthouden aan de eigen traditionele waarden van het christelijk onderwijs. De godsdienstleraar van de christelijke scholengemeen schap aan het Henegouwer plein neemt een standpunt in, dat op het congres zeker niet onomstreden is gebleven. Zo staat zijn visie lijnrecht tegen over die van bijvoorbeeld de aartsbisschop van Canterbury, dr. Robert Runcie. Runcie vindt dat de christelijken in het onderwijs juist wel keihard voor het eigen geloof moeten staan. De aartsbisschop wijst op het gevaar dat alle culturen en godsdiensten op een lijn wor den gesteld. Omdat zoiets ook elders niet gebeurt hoeft men van de christenen een dergelij ke visie evenmin te verwach ten, meent Runcie. Juist als in een klas andersdenkenden zit ten moet het christelijk onder wijs de eigen waarden sterk uitdragen vindt de Engelse aartsbisschop. Van End hoven meent dat een dergelijke aanpak niet voldoet. Pas als er naar andere cultu ren geluisterd wordt kan er een dialoog ontstaan en pas als er een dialoog ontstaat kun je de kern van het christelijke geloof ontdekken, denkt de godsdienstleraar. Rotterdam 'Haaien gesigna leerd bij de Parkkade'. Van die alarmerende mededeling hoeft geen Rotterdammer de komende weken te schrikken. Vanaf zaterdag staat er op die plek namelijk een reusachtig aquarium met: 30.000 liter zee water, drie haaien en één on verschrokken juffrouw. Het geheel maakt onderdeel uit van Johnny Barbers 'haaiens- hows', die worden omschreven als bloedstollende diepzeespek takels. Het is de bedoeling dat het publiek gruwt van de in tal van films als meedogenloze menseneters afgeschilderde vissen. Het spektakel maakt deel uit van Koninginnekermis. In de bak die in Rotterdam komt te staan zullen drie haaien hun rondjes zwemmen. Twee van hen zijn ongeveer drie meter lang en zijn in bio- logieboekjes terug te vinden als ammerhaaien. De derde meet bijna twee meter en is een naar verluid levensge vaarlijke citroen haai. Om het half uur houdt ene Miss Anna- belle de diertjes gezelschap. Volgens de exploitanten van de attractie is het haar gera den niet te lang in de bak rond te zwemmen. „Zeven a acht minuten is wel het maximum; die tijd gebruiken haaien om de boel in het water te ver kennen. Daarna zouden de dieren heel goed tot de aanval over kunnen gaan." Maar ook binnen die zeven minuten schijnt een bad in het grote aquarium levensgevaarlijk te zijn. „Ik zou in ieder geval voor geen geld het water in gaan", aldus een van de mede werkers van de show, die zijn aandeel op het droge levert. De haaienshow staat vanaf za terdagmiddag op de kermis aan de Parkkade. Als alles goed gaat denkt men te blijven tot en met vijftien mei. Rotterdam Het VVD-raads- lid W. Baggerman heeft het college van B en W gevraagd maatregelen te treffen die er toe moeten leiden dat er geen moeilijkheden meer ontstaan tussen personeel van de ha vensleepdiensten van Jan Kooren en van Smit Interna tionale. Iedereen moet volgens hem zijn werk ongestoord kunnen uitoefenen. Hij zegt dat het een ongewen ste situatie is dat Kooren re gelmatig wordt gehinderd in de uitvoering van zijn werk zaamheden. Een en ander kan volgens Baggerman de veilig heid en de goede naam van de Rotterdamse haven in op spraak brengen. Baggerman wil ook dat dat er maatregelen worden genomen die het de havenloodsen moge lijk maken hun werk naar be horen te verrichten, zonder een bepaalde sleepdienst te be voordelen. Hij informeert bij B en W of men in staat en bereid is, in het belang van de haven, tussen de betrokken sleep dienstmaatschappijen te be middelen. Enkele dagen geleden waren er moeilijkheden bij het weg halen van een schip en eind maart ontstond er op een merkwaardige manier brand aan boord van een Kooren sleepboot. Ook tijdens de sleepbootstaking van 1979 wa ren er regelmatig botsingen tussen bemanningen van Smit en van Kooren. ADVERTENTIE RmtmntiBtti Ut BtauranI MIJNSHEERENLAND TELEFOON 01862-1629 fle serve ren gewenst. UjleUQ n»HftrwAoortllurvW rctiiwj CiaMfdM* aan 3« jisug rsems two oom &nnenn>Ms Vjna! DOf<3iOO«» KJtuni»! ntnongOua Bttieiunc E MunQjgs gwslolen] Rotterdam ,3e toestand is hopeloos, maar niet ernstig". Aldus omschreef tir. Paul Schnabel van het Nationaal Centrum voor Geestelijke Volksge zondheid de resultaten van een onderzoek naar het alcoholgebruik in het Rotterdamse bedrijfsle ven. Bijna overal in de bedrijven wordt zo nu en dan alcohol gebruikt, maar echt misbruik komt slechts in zeer individuele gevallen voor. Het onderzoek is verricht door Jack Derks en José de Loor op verzoek van de Rotterdamse Bond tegen Alcoholmisbruik. Zij bezochten meer dan twintig bedrijven in Rotterdam om gegevens over het alcoholgebruik te verzamelen. Gebleken is, dat het gebruik van alcohol tijdens het werk meer en meer wordt aanvaard, behalve bij bepaal de soorten werk, zoals het beroepsgoederen ver voer, de proces-industrie en de spoorwegen. Volgens dr. Schnabel is het gemiddelde alcoholge bruik in ons land tussen 1960 en 1980 gestegen van 214 liter zuivere alcohol per jaar tot 814 liter. Opvallend is echter, dat dit toegenomen gebruik op straat praktisch niet is te zien. Het onderzoek van Derks en De Loor heeft duidelijk gemaakt, dat alcoholgebruik tijdens het werk tegenwoordig vrij algemeen voorkomt. Verrassend Een verrasspnd resultaat van het onderzoek was, dat er in de overheidssfeer gemakkelijker alcohol wordt gebruikt dan in het bedrijfsleven. Met name bij beroepen, waar onder grote druk moet worden gewerkt, zoals een sociale dienst of bij herhuisvesting is alcohol een middel om tegen de druk opgewassen te blijven. Dr. Schnabel noemde dat een positief effect van het alcoholgebruik. Eveneens ervoer hij het als positief, dat alcoholge bruik een rol speelt bij het komen tot goede infor mele contacten binnen bedrijven. Echt alcoholmisbruik is in het onderzoek nauwe lijks geconstateerd. Waar er problemen waren, bleek het om individuele gevallen te gaan. Zorge lijk is volgens de onderzoekers wel, dat er dan vaak sprake is van gevallen, die al heel ver heen zijn. Gebleken is ook, dat het alcoholgebruik meer voorkomt, naarmate het werk zelfstandiger is. Een relatie tussen het alcoholmisbruik en het ziekteverzuim heeft men niet kunnen vinden. Aanbeveling De onderzoekers doen de aanbeveling om bij het verstrekken van alcoholhoudende dranken in be drijfskantines beperkingen op te leggen en duide lijke afspraken te maken, waar op het werk alco holgebruik uit den boze is. Ook vragen de onder zoekers meer aandacht te besteden aan het vroeg tijdiger ontdekken van probleemgevallen. Over de resultaten van het onderzoek wordt op 7 mei in de Haven- en vervoersschool „Jan Backx" een studiemiddag voor de Rotterdamse bedrijven gehouden. In Den Haag is gelijktijdig een onderzoek gehou den onder vijftig bedrijven, waarvan de resultaten zijn aangeboden aan wethouder F.B.H. Roebroek. Dit onderzoek kwam niet tot andere conclusies. Op 22 april is er in het Jaarbeursgebouw tn Utrecht een studiedag over Alcohol en Werk, waarop de resultaten van beide onderzoeken aan de orde komen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4