14 ROTTERDAM 9 Vandalen willen zelf consequentere straf' Omscholingscursus maakt van werkloze een kantoorassistent Contact 'Huisjeskwestie' contra 'kamertjeszonde' Vier mil joen zegels voor fibrose -kin deren Actie voerders als lijken Voor drie miljoen aan video's gestolen Cursisten leren wie meneer puppelup is Opnieuw celstraffen in zaak verstekeling Reorganisatie bij Internatio- Muller Rotterdams Nieuwsblad dinsdag 20 apnl 1982 Rotterdam De meeste jongeren, die zich schuldig maken aan vandalisme, willen zelf consequenter wor den gestraft. Gemiddeld zestig procent van hen vraagt om een strengere aanpak. Dit blijkt althans uit een rap port van de ortopedagoog drs. H. van Dullemen en de crimi noloog dr. A.R. Hauber, die verbonden is aan de rijksuni versiteit in Leiden. Zij nebben in opdracht van de gemeente vorig jaar het vandalisme in Rotterdam onderzocht. „Vaker straffen en consequent optreden mag niet worden vertaald in agressief optreden, noch door het onderwijzend personeel, noch door de poli tie", waarschuwen de onder zoekers meteen. „Immers, agressie roept altijd agressie op. Je kunt heel goed iemands gedrag afkeuren zonder hem in zijn nekvel of keel te hoe ven pakken. Met consequente straffen bedoelen wij, dat de jongeren er van overtuigd moeten zijn, dat wat zij verme len, ook zelf weer zullen moe ten opknappen. Een kind vindt het achteraf vaak hele maal niet zo leuk en vindt het vreemder, dat het vernielen wordt getolereerd dan dat het niet wordt getolereerd." Een van hun aanbevelingen geen uitgewerkte plannen overigens, maar veelal losse door Robert van de Roer Onder tromgeroffel en omringd door spandoeken bleven de actievoerders zeker een uur liggen. Rotterdam Maar liefst vier miljoen gebruikte post zegels zullen op 24 april wor- Rotterdam Internatio-Mul- ler wil aan de hand van een zogenaamd comourenplan een aantal verliesgevende werk maatschappijen in de industri ële sector reorganiseren. De consequenties daarvan zullen zo spoedig mogelijk met de bonden en de ondernemings raden worden besproken. De Industriebond FNV heeft al laten weten, zij een nadere uit werking van het plan wji. Op 26 april overleggen bonden en directie. den geveild om geld bijeen te krijgen voor kinderen die aan fibrose lijden. Fibrose- patiënten lijden aan een. aan doening aan de slijmklieren en worden ten gevolge van. die ziekte zelden ouder dan twintig jaar. De behandeling van fibrose-kinderen is 20 intensief dat er geen gele genheid overblijft voor ont spanning en uitgaan, laat staan voor vakantie. De postzegelveiling vindt plaats om toch een vakantie mogelijk te maken voor der gelijke kinderen. Zaterdag komen de zegeltjes die stuk voor stuk zijn afge weekt door vrijwilligers onder de hamer in het Groothandelsgebouw aan het Weena. Het eerste bod kan om 13.00 uur worden uitge bracht. Rotterdam Besprenkeld met 'bloed' hebben negen actie voerders gistermiddag bij de ingang van De Doelen slacht offers uitgebeeld van cle 'on menselijke dictaturen in La tijns-Amerika'. Dictaturen, die worden gesteund door de Ver enigde Staten, aldus het Gua temala-, El Salvador- en Nica- raguakomitee. Vertegenwoordigers van deze groeperingen lieten voor en tijdens het handelsseminar, dat in het kader van 200 jaar vriendschappelijke relaties tussen Nederland en de Vere nigde Staten in De Doelen werd gehouden, 'een krities geluid horen'. „Want ondanks aie vriendschappelijke ver houdingen is er het nodige mis. Je kunt je afvragen of ze er nog wel zo hard zijn, die hartelijke banden." De actievoerders verwezen naar de opiniepeilingen in ons land, waaruit blijkt, 'dat ons volk zich steeds meer bewust is van de rol van de Verenigde Staten in Midden Amerika en ook dat we daar niets van moeten hebben'. De demonstranten, die veel belangstelling trokken van Bij handelsseminar in De Doelen voorbijgangers, verkondigden, dat het 'wat vreemd en kunst matig' aandoet, dat de 200 jaar vriendschap uitgebreid wordt gevierd. „Het is een klap in het gezichtvan de volken van Midden-Amerika, die op leven en dood voor hun vrijheid vechten en voor wie de Vere nigde Staten hetzelfde is als destijds Nazi-Duitsland voor ons." Rotterdam De Antwerpse politie heeft twee Rotterdam mers (27 en 32 jaar) aangehou den, die met nog enkele ande ren de afgelopen maanden in de haven van Antwerpen voor ruim drie miljoen aan video installaties hebben gestolen. De politie zoekt nog drie mede-daders, eveneens afkom stig uit Rotterdam. De verdachten maakten het geld op aan onder meer een feest, waarbij voor negen mille aan champagne werd geschon ken. Ook werden er plezier reisjes gemaakt naar Hawa'i en Miami. De vijf Rotterdammers stalen ongeveer 1200 video-apparaten en stereo-installaties uit lood sen. Meestal kwamen zij bin nen via de daken. De goede ren werden met een vracht wagen afgevoerd en op diverse plaatsen in ons land aan de man gebracht. ideeënis om de jeugd zelf de aangerichte schade weer te la ten opknappen. Geen nieuw idee, want de RET begon vorig jaar zelf al in samenwerking met justitie met alternatieve straffen. Dezelfde opzet moet, zo raden de wetenschappers aan, wor den gehanteerd bij andere ge meentediensten, waar vernie lingen plaatsgrijpen. Zoals o- penbare gebouwen, tunnels, straten en plantsoenen. „In die gevallen, waar schadevergoe ding in natura, door werken bij gemeentebedrijven, op be zwaren stuit, dient door de be trokkene de schade geheel of gedeeltelijk te worden ver goed." Ruitenschade Scholen zouden, adviseren de wetenschappers verder, als deel van hun onderwijs, 'waar toe ook een stuk opvoeding wordt gerekend, het bijhouder en verzorgen van de school moeten bevorderen'. „Gedu rende het hele schooljaar zou den jongeren elke dag de school moeten bijhouden en deze ontdoen van bekladdin gen. Als dat niet gebeurt, zou den deze scholen hun ruiten- schade niet vergoed moeten krijgen." De categorie jongeren, die daarentegen veelvuldig ver nielingen pleegt, handelt uit verveling, hebben de onder zoekers ondervonden. Het gaat hier veelal om jongeren, van wie de opvoeding en meestal ook de schoolopleiding is mis gegaan. Rotterdam De vijftien toekomstige kantoorassis- ;enten zaten gisterochtend iog wat onwennig bij el- saar. Van school maakten tij enkele jaren geleden /ol goede moed de over stap naar de arbeidsmarkt m nu zitten zij wéér op school. Toch is het dit' ■teer anders. De vijftien lijn de eerste leerlingen /an het omscholïngspro- ect voor kantoorperso- leel, dat gisteren is be- jonnen in het Rotterdam. }ver negen maanden ver- vachten de leerlingen, die dien tevergeefs naar uit- •enlopende banen hebben [esolliciteerd, gediplo- neerd kantoorassistent te ijn. Met grote kans op en baan. )e maatschappij reemd in elkaar. zit soms AI 35 jaar bestaan er omscholingsmoge lijkheden voor technisch per soneel. Mensen die lasser of proces-operator willen worden kunnen op maar liefst 27 plaatsen in Nederland terecht om de vereiste vaardigheden op te doen en het bijbehorende diploma te behalen. Maar een willekeurige werknemer die wil worden omgeschoold tot een kantoorbaan zocht ver geefs naar een manier om kennis en ervaring op te doen. Het ministerie van Sociale Za ken heeft daar nu verandering in gebracht. Na een experi ment in Utrecht en cursussen in Maastricht, Groningen en Haarlem is nu ook in Rotter dam een Centrum gestart voor Administratieve vakopleidin gen. Het omscholingscentrum is gevestigd in het kantoren complex Cometon aan de Westblaak. De ruimtes in de kantorenreus zijn nog zo nieuw dat elk spoor van gezel ligheid er ontbreekt. Maar daar zal spoedig verandering In komen, hoopt projectleider Werklozen die belangstelling hebben voor een om scholing tot kantoorbediende worden geadviseerd contact op te nemen met het gewestelijk arbeidsbu reau in Rotterdam (143488). De kandidaat-cursisten worden dan getest op motivatie en geschiktheid. Bij het Centrum voor Administratieve Vakopleiding van Volwassenen (CAVV) zoals de cursus officieel heet, wordt nu alleen nog een algemene opleiding kantoorbediende gegeven. Binnenkort kan echter ook worden omgeschoold tot typiste, stenotypiste, secretaresse. In een later stadium denkt men ook aan het praktijkdiploma boekhouden. L.L. Blok die de opleiding heeft opgezet. In één van de lokalen zit nu de eerste groep van vijftien leerlingen. „Op tien mei komt de tweede groep en op 7 juni de derde. Als er voor de va kantie vijfenveertig cursisten in de gebouwen rondlopen zal het heel wat minder steriel aandoen" zegt de projectleider. Het is zijn bedoeling om bin nen een jaar te groeien naar honderd cursisten. „Dat is voorlopig het maximum; wij zouden er wel meer kunnen door Richard Stomp hebben, maar de financsele middelen zijn beperkt. Je moet rekenen: het zijn moeilijke tij den en ook op het ministerie moet flink worden bezuinigd." Meneer Puppelepup De omscholingscurus voor kantoorpersoneel is volgens de projectleider hard nodig. „Neem alleen al zoiets als tele foneren. Dat lijkt heel simpel, maar het blijkt toch behoorlijk tegen te vallen, Ik zie het thuis, als mijn vrouw de tele foon heeft aangenomen. Dan heeft zij niet voldoende geluis terd naar de naam van degene die heeft opgebeld. Vertelt zij dat meneer puppelepup heeft gebeld. Vaak vinden mensen het rot om voor de tweede keer iemands naam te vragen als de eerste keer niet vol doende is verstaan." De werklozen die deelnemen aan het project leren hoe zij wel met de telefoon om moe ten gaan. Daartoe worden voortdurend telefoongesprek ken gesimuleerd. Op die ma- Alweer een maand geleden gniffelden we op dit Stad huisplein wat over de extra vagantie, waarmee de wet houders Vermeulen en Rie- zenkamp hun kamers in het stadhuis hebben laten in richten. Intussen heeft de hele vaderlandse pers zich van dit onderwerp meester gemaakt en is wethouder Vermeulen hoogst persoon lijk naar Amsterdam geto gen om Sonja uit te leggen dat er niets aan de hand is. Maar VARA's ombudsman Frits Bom slaat alles: hij chanteert het college open lijk met het dreigement, dat 'als je niets doet aan de hu ren voor de kampeerhuisjes iiï Hoek van Holland, ik heel Nederland die kamers wel even zal laten zien'. Je kunt je gaan afvragen of de hele kwestie niet op oud- Hollandse wijze overtrok ken wordt. Die wethouders hebben politiek en psycho logisch een tamelijk onhan dige zet gedaan. Maar dat betekent nu ook weer niet dat men ze, voorzien van een pakje Van Rossums troots, aan het schandblok dient te nagelen. Het is nuttig de uitglijder in zijn juiste proporties te blij ven bekijken. Goed: de ver bouwing en de inrichting van die kamers hebben goed anderhalve ton gekost. Maar wanneer dat recht op en neer op orthodoxe wijze zou zijn gedaan, zou het nauwelijks of niet goedko per zijn geweest. Aan de verbouwing was - in het ka der van de 20 miljoen kos tende restuaratie van het stadhuis - niet te ontkomen en een beetje representatie ve meubilering is vandaag de dag echt niet goedkoop. Het punt van kritiek blijft, dat de inrichting zo naar de persoonlijke smaak van de wethouders is geschied, dat iedere opvolger er zich als een kat in een vreemd pak huis in moet voelen. Déér- om gaat het. Als een wet houder na vier jaar (of vier weken, zoals in het geval van Rïezenkamp) opstapt is zo'n investering afgeschre ven omdat zijn opvolger wat anders zal willen. En dan is zo'n inrichting pure verspilling. Neem wethouder Linthorst. Om do rel niet nog verder aan te wakkeren, heeft hij zich laten 'veroordelen' de kamer van Riezenkamp te betrekken. Hij kan het zich gewoon niet veroorloven wat anders van die kamer te laten maken. Maar of hij zich er gelukkig bij voelt Zeker weten van niet. En nu kan wethouder Ver meulen bij Sonja wel vin den, dat het college juist ge prezen zou moeten worden omdat het kunstenaars in schakelt bij de inrichting van het stadhuis, alleen Sonja stuur je daarmee het bos in. Want een logische vraag zou 2ijn geweest of kunstenaars niet een dood gewone wethouderskamer cunnen ontwerpen, die wat langer meegaat dan de wis selvallige 'levensduur' van een wethouder. Vergis ik me nu zo als ik meen te we ten, dat op voorspraak van Van der Louw indertijd een binnenhuisarchiteete is aan getrokken om het stadhuis wat meer bewoonbaar te maken? Daarom: toen er wat ru moer rondom de wethou derskamers ontstond had het college beter kunnen besluiten te kiezen voor uniformiteit bij de inrich ting, dan door te gaan op deze utopische weg. Van deze excentriciteit is het eind zoek. Want hoe moet dat nu ver der? Omdat Vermeulen ten tijde van de inrichting van zijn kamer wethouder van financiën was, zitten er nu dubbeltjes in de tegeltjes op de vloer. Vermeulen doet stadsvernieuwing. Wel beschouwd zou nu Lint horst zijn kamer moeten be trekken. Riezenkamps kamer bevat allerlei elementen, die wel bij een wethouder voor de haven passen, maar niet bij zijn collega voor financiën. Zo bezien dient niet Lint horst er te gaan zitten, maar Den Dunnen, die Riezen kamps winkel overneemt. Dat bewijst toch, dat Utopia! dat de ontwerpers leverde! geen enkel gevoel heeft ge had voor de realiteit in de politiek. Waartoe dat kan leiden be wijst de brief van Frits Bom, VARA's ombudsman, aan het college. Het begint met de flink verhoogde hu ren van de kampeerhuisjes in Hoek van Holland en het eindigt met die wethouders kamers. Men kan er vergif op innemen, dat deze rel te pas en te onpas zal worden 'aangeroepen' als men van het Rotterdamse stadsbe stuur iets gedaan wil heb-, ben dat geld kost. Het grote-^ publiek pleegt nu eenmaal geen onderscheid te maken? tussen wat formeel kan en praktisch eigenlijk niet zou moeten mogen. Voor de pu blieke opinie heeft het col lege zelf boter op het hoofd en als het woord 'bezuini gen' maar wordt genoemd. Dat krijgt het zelfs op de boterham van de ombuds man. toch afkomstig uit een politiek goed bevriende club. Dat Frits Bom zo on geveer alle voorhanden zijnde planken misslaat, doet er niet zoveel meer toe. Het feit, dat hij kan dreigen door Koos de Gast met behandeling van de 'kamerkwestie' maakt, dat hij in veler ogen met zijn 'huisjeskwestie' al gelijk heeft. Want Bom heeft natuurlijk niet met 'de gemeente' ge sproken als hij alle ambte naren (al was het tot aan de hoogste toe) over de Hoek aan de telefoon heeft gehad, zoals hij schrijft. Als je een stadsbestuur aan de kaak stelt, zul je je wederhoor moeten halen bij de betrok ken wethouder zelf. Die is politiek verantwoordelijk, niet die ambtenaar. Niet die ambtenaar, noch de wethouder heeft de tarie ven van de huisjes in de Hoek verhoogd, maar de hele gemeenteraad. Wat Bom wil -het aanstellen van een bemiddelaar- kén hele maal niet. Een gemeente raad kan het zich niet ver oorloven een bemiddelaar achteraf te laten vaststellen of een besluit redelijk is. Een raad die daaraan begint blijft nergens. Het enige advies, dat Bom de bewoners kan geven is: praat met gemeenteraadsle den en als dat niet helpt (en te verwachten is dat het niet helpt) ga dan in beroep: span een arob-procedure aan. Maar dat is Bom kennelijk veel te omslachtig. 'Ga nu maar akkoord met mijn plannetje voor die bemidde laar, anders maak ik een programma over die wet houderskamers van jullie' schrijft hij zo ongeveer, in hakend op het verweer van het college 'dat het gelet op de budgetaire situatie van de gemeente niet langer verantwoord is slechts een beperkt aantal Rotterdam mers gebruik te laten ma ken van de faciliteiten'. Voor VARA's ombudsman een schot voor open doel: Tachtigduizend gulden dus voor eén Rotterdammer', schrijft hij honend, wijzend op de verbouwing van de wethouderskamers. Weet hij veel, dat hij bui tenspel staat. De eerste cursisten die worden omgeschoold tot kantoorassistent begonnen qisterochtend met rekenen. nier leren ze ook bestellingen op te nemen. Blok: „Hoe vaak gebeurt het niet in een bedrijf dat wel de bestelling wordt op genomen, maar dat men ver geet te controleren of het be treffende artikel wel in voor raad is. Als dat gebeurt kan een bestelling maanden blij ven liggen zonder dat er iets mee gebeurt." Het zijn prakti sche problemen die vaak ont staan door een gebrek aan er varing. Op het omscholingsproject wordt aan die ervaring de no dige aandacht besteed. Na een theoretische periode gaan alle leerlingen het geleerde in de praktijk brengen in een gesi muleerde bedrijfssituatie. In het gebouw van de opleiding wordt een kantoor ingericht, dat door de vijftien cursisten gezamenlijk moet worden ge rund. Op die manier leren ze over het werk in het magazijn, de in- en verkoopafdeling en de boekhouding. Als die perio de van simulatie op het oplei dingsinstituut is afgerond gaan de leerlingen 10 dagen stage lopen bij een bedrijf. Vaak blijkt dat bedrijf ook de toe komstige werkgever te zijn, als men tenminste tevreden is over de stageaire. De ervaringen in Utrecht en de drie andere plaatsen rijn volgens Blok gunstig. „Onge veer tachtig procent van de cursisten is voor het diploma geslaagd en kreeg een baan als kantoorassistent." Amsterdam Wegens het medeplegen yan doodslag op een verstekeling voor de kust van Nigeria heeft het ge rechtshof in Amsterdam giste ren drie bemanningsleden van het koelsc-hip Emmely veroor deeld, Een van hen, de eerste stuurman kreeg een jaar, waarvan de helft voorwaarde lijk, de twee anderen (matro zen) werden met geheel voor waardelijke straffen van een half jaar veroordeeld. Eerder waren de mannen In Rotterdam veroordeeld tot vier maanden cel veroordeeld. Het drietal had, zo meent het gerechtshof in het arrest, in t oktober 1979 voor de kust van 'Nigeria een twintigjarige ver stekeling uit Ghana overboord gezet. De jongen moet kort daarna zijn verdronken. Zijn lichaam is niet gevonden. Vorig jaar reisde een man naar Nederland, die beweerde de verstekeling te zijn en inder tijd naar de kant was gezwom men. Een zwem test door de Rotterdamse politie wees toen uit, dat hij nauwelijks een me ter kon zwemmen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4