16 WATERWl Jury pleit voor Salon-nieuwe-stijl VAN NET BOVEN DE TOT RUIM ONDER DE F10.000,- F20.000,-. 'Het heeft nog iets dorps, iets ouderwets' H Kunst en politiek en de vraag wat representatief is Zijdeveld niet van Hoogstraat te slaan Peugeot/Talbot-Verkoop-Service, Niveau kunst Oranjefeest wordt vooral in het centrum gevierd Koopavond verschuift Personeel voorlopig buiten schot EIGEIMRAAIVl DEJ0NGH Wat nu? Eerst huiswerk? Of eerst de krant? BIJ ONS IN DE SHOWROOM. EXCELSIOR LA. VAN VLIET ULTRAC WOLPHAERTSBOCHT AUTOCENTER IJSSELMONDE GARAGE CORRECT Goudsesingel 5-7 (Oostplein), tel. 010-134382 ROTTERDAM Kleiweg 35. tel. 010-225029/226469 Bettoweg 27, tel. 010-152066 Wolptiaertsbocht 180-186, tel. 010-848255 Huniadijk 2, tel. 010-830396 Kleynstraat 15, fel. 010-761457 ROTTERDAM SCHIEDAM ROTTERDAM ROTTERDAM ROTTERDAM Rotterdams Nieuwsblad donderdag 22 apnl 1982 RW Schiedam Alsof museumdirecteur Hans Paalman het heeft -zien aankomen: de Salon van de Maassteden 1982 Is volgens Jt de vijfmansjury niet representatief voor wat er in Rijnmond aan beeldende kunst wordt geschapen. Daarom, als het aan die jury ligt. zal de tentoonstelling die zaterdag open gaat de laatste Salon zijn, die er in het stedelijk museum van Schie dam wordt gehouden. Gistermiddag heeft de jury wel gepleit voor een soort Sa lon-nieuwe-stijl. De kunstbe- oordelers zien meer heil in een grote, tweejaarlijkse biennale waarvoor het neusje van de - zalm onder de kunstenaars wordt uitgenodigd, dan in een jjexpositie, waarvoor de eerste ,de beste net afgestudeerde van de kunstacademie kan inzen den, zoals dat nu gebeurd is. Het schijnt zelfs, aldus jurylid Cees van der Geer, dat veel kunstenaars van naam en faam geen werk voor deze Sa lon hebben ingezonden, om +set risico niet te lopen door de "jury geweigerd te worden. Dat zou tenslotte je reputatie kun nen schaden... Geen wonder dus, dat het artistieke niveau van de gehele inzending kunstwerken achterbleef bij de verwachtingen. Want dat is het harde oordeel van de jury en zo staat het in de inleiding van een niettemin duur uit- - 'ziende catalogus. Betekent dat nu dat Paalman gelijk heeft gehad, toen hij twee jaar geleden door PvdA'ers in de museumcom- missie geprest moet worden om de Salon (ooit in 1963 zijn eigen uitvinding) opnieuw te orga en? Zelf zou hij dat niet zu /iard willen zeggen. „Ik voel mij niet door de politiek gemanipuleerd", kon hij giste ren zeggen, want. al was een groot deel van de ingezonden /■kunst dan waardeloos, de ten- - toonstelling kon na strenge se lectie toch de moeite waard - worden. Paalman: „Het is al -met al toch wel een fijne, mooie expositie geworden." Alleen, dat feit blijft in de ogen van de jury staan: niet alle beeldende kunst uit de re gio van Hoek van Holland tot Gorkum is er voldoende in door Kor Kegel vertegenwoordigd. Aan video valt bijvoorbeeld niets te zien. En toch wordt aan die moder ne kunsttechniek in Rotter dam het nodige gedaan, vol gens Van der Geer. Introverter Paalman heeft het. sinds hij zeven jaar geleden met de Sa lons stopte, steeds gezegd en ook gistermiddag zei hij het in de museumcatacomben ten overstaan van de prominenten van het landelijk overleg van musea en culturele centra. „Zeven jaar geleden dacht ik, nu is het mooi geweest met die Salon, we stoppen ermee. Er was in Rotterdam al een initia tief genomen met juryvrije tentoonstellingen waaraan alle Rijnmond-kunstenaars konden meedoen, de Salon hoefde niet meer zo, en ik ben begonnen Hans Paalman: politiek heeft mij niet gemanipuleerd... Cees van der Geer; veel goede kunstenaars zonden geen werk in... met de reeks Konfrontatie- ten toonstellingen, waarvoor kunstenaars werden genodigd die met interessante dingen bezig waren. Welnu, toch is er een beetje politieke aandrang uitgeoefend om na zeven jaar toch een nieuwe Salon te orga niseren. en dat zorgde best voor een moeilijke situatie. Want een vergelijking met de jaren zestig, toen een evene ment als de Salon wel in brede kring aansloeg, gaat tegen woordig moeilijk op." Na deze woorden ontspon zich onder de aanwezige kunstelite' een levendig gesprek over des verschillen en iemand kwam tot de conclusie dat de kunstef naars van tegenwoordig waj introverter t zijn geworder minder naar buiten treden' dan in de woelige Provo-, K. bouter- en ftower-power-pi rioden. En dat verklaart dsjn weer waarom cel kunste naars de Salon '82 niet de moeite waard vonden om zich met één, twee of drie werken te presenteren. Van der Geer noemde met name de Rotter dammer John van "t Slot, die een internationale reputatie opbouwt en die in een werke lijk representatieve Rijnmond- tentoonstelling niet zou mogen ontbreken. De Salon moet hem missen. „Zonde", vond Van der Geer. Representatief Nu kan er lichte verwarring ontstaan over wat men in mu seale kringen als 'representa tief' beschouwt. Eerst Van Dale, die geeft er drie verkla ringen voor: 1. vertegenwoor digend, 2, in zijn kenmerken een groep of geheel vertegen woordigend: de ooievaar is i 'Vlaardingen De eerste wedstrijd ter ere van konin ginnedag is er eentje in bloemschikken op donderdag 29 april in de Harmonie. De inspirator, daarvan is oud wethouder H.K. van Minnen, de man die heftig geprotes teerd heeft tegen de bevrij dingsronde voor wielrenners, ■die twee dagen later op het .Hofsingelparcours wordt verreden. Het Vlaardingse Comité Nationale Gedenkda- gen is daar nogal ontstemd f 'over, want zoals Jan Ander son zegt: „Wij hebben zijn ""plan voor dat bloemschikken heel positief gewaardeerd, en dan moet hij niet een ander .evenement van ons proberen '.té blokkeren." 'Verder is er in het comité "geen wanklank te horen. Al .36 jaar organiseert het de 30 'april-viering en, zegt Maar- tén Hoogerwaard, „er is nog "vnooit een onvertogen woord ''gevallen. Het is het leukste én gezelligste comité in Vlaardingen." Het is het comité weer ge- Jukt een aantal grote namen op het programma te krijgen. De Amazing Stroopwafel na- '-ttmrlijk, want die zijn altijd op straat te vinden als er een 1 feest is, Conny Vink treedt s j morgens op de Markt op met een kinderkoor, en de klap- per is de groep Babe, die na twee uur een half uur optre- t Schiedam De Hoogstraat/ mag dan 'af' zijn, de woningbouw in de binnenstad van start; -wethouder Chris Zijdeveld zit toch weer klaar in zijn voorlichtingswinkeltje in de Hoogstraat, Hij spendeert er binnenkort zelfs een deel van zijn vrije zaterdag aan. Zelf verwacht de wethouder met name vragen over De Landen- hof en de vervolgfasen van de woningbouw in de Schiedamse binnenstad. Morgen zit hij tussen 11.00 en 14.00 achter zijn tafel tje en een thermosfles koffie. Daarnaast is hij van plan op vrij dag 7 mei, zaterdag 15 mei en vrijdag 28 mei klaar te staan om vragen te beantwoorden. Schiedam Omdat het op donderdag 20 mei Hemel vaartsdag Is zal de wekelijkse koop avond in Schiedam worden verschoven naar vrijdag 21 mei. voor de groep der waad vogels, 3. goed van voorkomen: een representatieve figuur. Nu gaat de politiek, waarmee de kunst het toch maar moei lijk kan vinden, in het alge meen uit van uitleg nummer twee. Zo begrepen voldoet in feite elke inzending voor een tentoonstelling daaraan, of de kwaliteit nu hoog of abomina bel is, en uit democratische overwegingen moet elke kun stenaar eraan kunnen mee doen. Maar zo bedoelt de modale kunstkring het dus duidelijk niet. Daar gaat het er bij een representatief overzicht om, om van iedere kunstuiting en - richting de opperste kwaliteit bijeen te brengen. Kortom, eveneens Van Dale's uitleg nummer twee, maar dik daar bovenop nummer drie: goed van voorkomen. De mindere goden komen hierbij niet aan de bak en er is niets democra tisch aan. Een uitgelezen stel kunstenaars blijft over; mee doen aan een dergelijke expo sitie is dan goed voor image en carrière. Naar zo'n tentoonstelling wil de Salon-jury in volgende ja ren toewerken. Vooralsnog is het zeer de vraag, of Paalman daar ruimte toe krijgt Hij heeft dan wel de morele steun van het landelijk overleg, dat gisteren in zijn museum verga derde. maar het beleid van Schiedams museum wordt te genwoordig zeer beslist be paald door de m useumcommis- sie, waarvan PvdA-wethouder Herman Posthoorn voorzitter is. Het kan interessant worden om te zien of die commissie een voorkeur heeft voor dwarsdoorsneden, waarbij Jan en alleman uit de Rijnmond kunst present kunnen zijn, öf dat inderdaad het niveau het criterium wordt. De praktijk (althans in Schiedam) leert dat kwaliteit minder publiek op de been brengt dan voor-elk-wat- wils-happenings. Elk jaar is er bijvoorbeeld een tentoonstelling van Schiedam se kunstenaars, niet omdat hun kunnen zo superieur is, maar om te laten zien wat de kunstenaars uit eigen stad zoal verrichten en omdat hun bu ren dan misschien ook eens in het museum komen. Een poli tieke keus. Want waarom niet een kunstenaar uit pakweg Winschoten de voorkeur ge ven boven een Schiedammer, als die nu eenmaal mooier din gen maakt? Voorwaar, de Salon kan nog een woelige toekomst ver wachten. Bezuinigingen Maassluis: Maassluis Tijdens de be zuinigingsrondes, die in Maassluis moeten plaats vinden, zal het personeel voorlopig nog zoveel mo gelijk buiten schot blijven. Dat heeft het college van B en W op voorhand be sloten. Daarbij is rekening gehouden met de maatre gelen op personeelsgebied, die de afgelopen twee jaar al zijn genomen. Om die reden wordt in een nota ook voorgesteld, voorlopig nog geen bijdrage aan het personeel te vragen voor het verstrekken van kof fie, thee en andere verver singen tijdens werktijd. Afgezien van de besparin gen die volgens de nota al meteen kunnen worden verkregen, en die al op de begroting van dit jaar tot uitdrukking zullen kun nen komen, moeten de ko mende maanden nog meer posten op de begroting kritisch worden bekeken. De diverse afdelings- en diensthoofden zullen bin nenkort moeten aangeven, of bepaalde posten op de begroting nog nodig zijn en of er niet minder geld uitgegeven kan worden. Enkele suggesties die in de nota worden genoemd: het opheffen van de Stads krant en het realiseren van een gemeentepagina in een van de huis-aan- huisbladen, het stopzetten van subsidies aan het Wil- helminafonds, het Astma fonds, de Nederlandse Hartstichting en de Nier stichting, het bezien of de busdienst voor bezoekers van het Vlaardingse Holy- ziekenhuïs in de normale dienstregeling kan worden opgenomen, of wellicht helemaal kan worden geschaft en het besparen op de kosten van de ge meentelijke sportterrei nen. Dat laatste zou kunnen ge beuren door verenigingen meer in zelfwerkzaamheid te laten doen of door voor bepaalde diensten vergoe dingen te vragen. Ook moet worden bekeken of de huurprijzen van het volkstuincomplex kunnen worden verhoogd en of het gebruik van sportter reinen kostendekkend kan. Vanavond buigt de raads commissie voor financiën zich over de plannen. Voor deze vergadering zijn ook de raadsleden uitgeno digd die geen lid zijn van deze commissie. Op 13 mei zal de gemeenteraad zijn instemming met de bezui nigingsvoorstellen moeten betuigen. Vanaf tien uur rijden veertig auto's, die zo oud zijn dat ze nog met recht de naam automobiel dragen, door Vlaardin gen. den op de logger Vlaardin gen 77. Er zal op koninginnedag nog veel meer muziek te horen zijn, voornamelijk blaasmu ziek en samenzang. Verder staat er vooral spon en spel op het programma. Het meest spectaculair zijn onge twijfeld de parachutesprin gers die precisielandingen gaan uitvoeren op de grote speehveïde in 't Hof, en de veertig oude automobielen van de Pionier Autoclub die na een rondgang door de stad een handicaprace hou den aan de Broekweg. Het hele gebeuren is voorna melijk geconcentreerd in het centrum, omdat dat volgens het comité toch het gezelligst is. „Het heeft nog iets dorps, iets ouderwets", zegt Hooger waard. De Vlaardingse bevolking komt ruimschoots in de gele genheid om de nieuwe bur gemeester Fred van Dier in actie te zien. Hij is 's ochtend aanwezig bij de samenzang en 's avond neemt hij het de- filé van de lampionoptocht af, beide keren op de Markt. STEEDS ÓÓK SPECIALE VOORDEEL-AANWEDtKOEN tN NIEUWE-EN IN GEBRUIKTE AUTO'S: van Beettiovensinget 124 - Vlaardingen - Telefoon: 010 35 79 00* INSTITUUT GoegoJein 144 Schiedam Telefoon 702625 CURSUSSEN Steno Dagelijks 4 meiden na 17 00 uur. en typen Door de kleine cfubi. individueel onderwijs, kunt u in 20 fessen ow assoaatte S.M.K. praktijk diploma halen. Meer dan 25 jaar ervaring OCK oetegenhetd voor spoedcursussen alle werkdagen van Ifl.00-22.00 uur. Jaarlijks zeer hoog percentage geslaagden. Ma!henesserdijk346a ruim app. op Ie at. an 1/2 3e et en zolderverd. Ind.: 5 krnrs., keuken, douche, hat en toilet Zeer lage maandlast nml. 295.- met 5.000.- eigen geld. Int: Mak.knlr. IMOVA 070-63.59.69 Hieronder ziet u van links naar rechts en van klein naar groot, de Mini, dc Austin Metro en de nieuwe Triumph Acclaim. De Triumph Acclaim is het resultaat van een uniteke samenwerking tussen de Engelse en Japanse auto-industrie. Beide n hebben hierr ried bij' showroom met eigen ogen kunt zien, werelden hebben hierin het beste gestopt op technisch gebied in huis hadden, hn dat was, zoals u bij oris in de bepaald niet weinig. Wat de Austin Metro betreft; veel mensen weten nog niet dat de Austin Metro een zc-cr ruime kleine auto is. Dat komt omdat je daar aan de buitenkant, die niet langer is dan 340 centimeter, niets van ziet, In werkelijkheid biedt de Austin Metro een zeergrote hoeveelheid ruimte. Groot genoeg voor een flinke familie en klein genoeg om één van de zuinigste auto's ter wereld te zijn. Bij een constante snelheid van 90 km/uur is het benzineverbruik namelijk slechts 1:20,8 en in de stad of bij 120 km/uur constant is deze 1:14,7 (volgens ECE-norm). Om met de kleinste te eindigen: de Mini. Op veel mensen werkt dit onderwerp nog altijd vertederend. Maar pas op: onder dc kleine motorkap schuilt een grote hoeveelheid levenslust. Fel, pittig en snel. De Mini kan vrijwel overal tussendoor en is berucht om z'n snelle bochtenwerk. U ziet dus, het is zeer dc moeite waard om eens een bezoek te brengen aan onze showroom, 't Kan best zijn dat u eigenlijk kwam voor de Triumph Acclaim en naar huis gaat meteen Mini ofeen Austin Metro. Andersom is echter ook heel goed denkbaar, ACCLAIM Uw British Leyïand dealer

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 2