18 BIIETERDAM Drugshulpverlening moet doelstelling aanpassen Onkruit opent verkiezingscampagne Boktor moet stoppen met knagen GRAAG XüjPAAN Regionale omroep wil opheldering van Van der Louw Spli tsing Zuid-Hollan d ROB krijgt subsidie T ollens Coatings ook naar Breda Afkicken centraal. o'r >ÏZdeb°* Actie mislukt Boze brief over Zestien hoven naar Den Haag Rotterdams Nieuwsblad vnjdag 23 april 1982 RZ/RV/RY/RW Rotterdam Het Rotterdams Overleg Bewonersorganisaties (ROB) krijgt een subsidie van 7.640 gulden. Het college van burgemeester en wethouders heeft daartoe besloten. Met het geld kunnen de men sen van het ROB de kosten voor de in '81 gevoerde huur- acties betalen. Deze acties hou den onder andere in: het ma ken van een stedelijke huur- krant, affiches, stickers, scho lingsmateriaal, steneilwerk, reiskosten enzovoorts. De gemeente verstrekt al sub sidie aan de bewonersorgani saties sinds 1977. Vroeger noemde men zich OSOW, een afkorting van Overleg Stads vernieuwing Oude Wijken. Het OSOW kreeg in '77" een som van 6.600 gulden. Dat be drag werd jaarlijks met vijf procent verhoogd. Het verzoek van het ROB voor een subsidie voor '82, op de zelfde basis als voorgaande ja ren - 8.022 gulden - is aange houden- Wanneer het ROB de voor de2e subsidietoewijzing noodzakelijke begroting heeft ingediend, zal opnieuw beke ken worden af het verzoek 2al worden toegewezen. Rotterdam Tollens Coatings gaat eveneens van Rotterdam naar Breda verhuizen. Op het industrieterrein De Emer zal een nieuw hoofdkan toor en bedrijfspand worden betrokken. Eerder besloot de snoepfabriek Van Melle de Maasstad voor Breda te verui len. Tollens heeft tot verplaatsing besloten, omdat nieuwbouw op het bestaande terrein in de Spaanse Polder, of uitbreiding van de bestaande panden het produktieproces ernstig zou verstoren. Bovendien waren de uitbreidingsmogelijkheden te beperkt, Het nieuw complex in Breda wordt gebouwd op een terrein van 5 ha. en zal bestaan uit een kantoor, een fabrieksge bouw met een netto-inhoud van 44.000 en een opslagmaga zijn van 34.000 m3. Het eerste gedeelte van de nieuwe vestiging wordt in het najaar in gebruik genomen. Rotterdam „We moeten er rekening mee houden dat er in toenemende mate behoefte bestaat aan een vorm van hulpverle ning, die niet primair ge richt is op het doorbreken van de verslaving als zo danig, maar op het verbe teren van het maatschap pelijk en lichamelijk func tioneren van de verslaaf den". Zo sprak de secretaris van de interdepartementale stuur groep 'Drugbeleid' E. Engels man gisteren in Rotterdam tij dens de opening van twee stu diedagen over drugspreventie, die door de Rotterdamse Drugs- en Adviescommissie is georganiseerd. Engelsman sprak namens minister Garde niers van volksgezondheid, die de bijeenkomst zou openen, maar door regeringsperikelen was verhinderd. Aan deze conferentie wordt door be leidsvoerders, medici, hulpver- leners, politie-ambtenaren uit het hele land en de Rotter damse junkiebond deelgeno men. De minister is niet van me ning, dat over een falen van de hulpverlening gesproken kan worden. Wel kan door veranderde inzichten de taak van de hulpverleners worden aangepast. „De bereikbaarheid van de hulpverlening voor drugsvers laafden is thans nog te gering. Het probleem is namelijk dat het hulpverleningsaanbod nog te weinig is afgestemd op de mogelijkheden en behoeften van verslaafden", aldus En gelsman, Preventie Volgens de minister is het noodzakelijk om meer inzich ten te krijgen waarom mensen drugs gaan gebruiken voordat een goede preventie mogelijk is. „Ik wil op geen enkele wij ze de belangrijke rol van de voorlichting tot nu toe ge ringschatten, maar te dikwijls is preventie synoniem geweest met voorlichting. Gelukkig wordt steeds meer ingezien, dat druggebruik te maken heeft met het ontbreken van toekomstmogelijkheden van randgroepjongeren of jongeren in het algemeen", sprak En gelsman namens de minister. De bewindsvrouw meent dat spreken over een oplossing voor de drugsverslaving „ons op dit moment niet veel ver der helpt". De minister gelooft dat een aanpak van alleen de politie of alleen de hulpverle ning niet helpt. „Slechts een evenwichtig samengesteld ge heel van maatregelen op het terrein van regelgeving, hulp verlening en preventie kan aan vermindering van de pro blematiek een bijdrage leve ren". Tijdens de eerste studiedag spraken veel aanwezigen hun verontrusting uit over de toe name van heroïnegebruik on derjongeren. De vraag die gis teren centraal stond was; waarom beginnen jongeren met drugsgebruik. Uit een on derzoek van drs.O. Jansen van het criminologisch instituut in Groningen onder zeventig langdurig verslaafden was ge bleken dat veel jongeren al voor hun heroïnegebruik deel uitmaakten van een bepaalde groep, waarin vaak afwijken de nonnen heersten. Dat voor al kansarme groepen sneller tot heroïnegebruik overgaan was voor de meeste deelne mers duidelijk. Commissaris J. A. Blaauw zocht het voorkomen van drugsgebruik vooral in een ef fectiever bestrijding van de drugshandel. De commissaris pleitte onder meer voor een 'Eurocomputer' waarin alle ge gevens over de drugshandel in Europa gebundeld worden. Deze computer moet dan S'ol- gens de politieman gekoppeld worden aan een soortgelijke computer in de Verenigde Sta- ten. Aan de hand van een parket wachter en tegelijkertijd om helsd door zijn vriendin loopt drs. Wiert Omta (27), lijsttrek ker van 'Geen mens, geen poen voor het leger', de poli tieke partij van Onkruït voor de komende gemeenteraadsver kiezingen in Rotterdam, naar de kantonrechter aan de Hene gouwerlaan. Omta, die omdat hij totaalwei geraar is momenteel gedeti neerd zit in het huis van bewa ring De Weg in Amsterdam, moest zich daar gisteren ver antwoorden voor een beklad ding bij het Amerikaanse con sulaat aan de Vlasmarkt. Op een brug had hij de letter R geschilderd mei de bedoefing daar uiteindelijk 'Reaguns' van te maken. Bij monde van Wiert grepen de antimilitaristen van Onkruit de gelegenheid aan om de cam pagne voor de raadsverkiezin gen te beginnen. „Bedankt, meneer de officier van justitie, dat u de verkiezingscampagne heeft geopend", zei de gedeti neerde lijsttrekker dubbelzin nig, die overigens een boete van zestig gulden kreeg voor de bekladding. Onkruit heeft op de lijst voor de gemeenteraadsverkiezingen totaaiweigeraars staan, die ge vangen zitten. Goeree twistpunt Den Haag Goeree- Overflakkee is het grote twistpunt bij de splitsing van Zuid-Holland. Het gaat er om of het eiland gevoegd moet worden bij de nieuwe provincie Rijn mond öf onder Zeeuws bestuur dient te komen. Minister Van Thijn (binnen landse zaken) vindt dat Goe ree naar Zeeland moet. De meeste eilandbewoners den ken er net zo over. Maar het Rijnmondbestuur is even fel tegen indeling bij Zeeland. De Tweede Kamer is zwaar verdeeld over de bestuurlijke toekomst van het eiland. Het CDA, de VVD en D'66 vinden dat Goeree-Overflakkee Zeeuws moet worden. De PvdA is voorstander van inde ling bij de nieuwe provincie Zuid-Holland. Ook over Nieuwerkerk aan den IJssel zijn de meningen verdeeld. Het CDA kan zich wel vinden in het voorstel van de minister om deze gemeente In te delen bij Midden-Hol land, De PvdA vindt daarente gen dat Nieuwerkerk, wegens de banden met Rotterdam, naar Rijnmond moet. De VVD heeft problemen met de indeling van Krimpen aan den IJssel bij Rijnmond. Deze partij vindt dat de Krimpener- waard in z'n geheel onaer het bestuur van Midden-Holland moet komen. De provinciale indeling van Woerden en Drïebruggen ge ven eveneens problemen. CDA en D'66 stemmen in met het plan om beide gemeenten over te hevelen naar Utrecht. De PvdA vindt dat Woerden losgemaakt mag worden van Zuid-Holland, maar zet grote vraagtekens bij Drïebruggen, De VVD twijfelt nog. Groter verzet tekent zich in de Ka mer af tegen het regerings voorstel om Hillegom in te de len bij Noord-Holland. Alleen D'66 is daar voor. CDA, PvdA_ en VVD vrezen dat de samen-' hang in het Bollengebied ver broken zal worden. CDA en VVD vinden, in te genstelling tot minister Van Thijn, dat de gemeenten Leer dam, Vianen, Hagestein, Ever- dingen en Schoonrewoerd (in de Vijfheerenlanden) naar Utrecht moeten. De PvdA twijfelt nog. De VVD zet zelfs vraagtekens bij de indeling van Gorinchem bij Zuid-IIol- land. De Kamermeerderheid vindt ook dat Asperen en Heukelum- Gelders moeten worden. Al leen de PvdA vindt dat deze kleine gemeenten, samen met Vuren en Herwijnen, bij Zuid- Holland moeten worden inge-" deeld. Alle partijen in de Tweede Kamer zijn het er over eens dat Bergschenhoek. Bleiswijk,' Berkel en Rodenrijs onder Midden-Holland moeten ko- ^liiihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiHiiiiiiiii^ Rotterdam De boktorren uit de Pieter de Raadtstraat hebben hun langste tijd kun nen knagen aan de heipalen onder de huizen in die straat- Hei college van bur gemeester en wethouders zal volgende week dinsdag be spreken of er 150.000 gulden wordt uitgetrokken om de boktorren het knagen onmo gelijk te maken. De kans. dat het college geld beschikbaar stelt, lijkt groot In de vergadering van de raadscommissie voor stads vernieuwing antwoordde wethouder Pim Vermeulen gisteren positief op vragen van bewoners uit de Pieter de Raadtstraat. Al op 21 januari trokken verontruste bewoners bij de raadscommissie aan de bel. Als gevolg van de lage wa terstand onder hun huizen, bleek een aardig woon- en leefklimaat te ontstaan voor boktorren. Deze diertjes kunnen zich voeden met heipalen en aangezien er voor hen geen andere lek kernijen aanwezig waren, moesten de mensen uit de Pieter de Raadstraat tot hun grote ongenoegen constate ren, dat de fundering van hun huis ging verzakken De belofte tn die vergade ring in januari, dat er bin nen twee weken een rappor tage van de dienst gemeen tewerken zou komen, werd niet binnen de gestelde ter mijn gehaald. Het geduld van de bewoners raakte op, terwijl de funderingen ble ven verzakken, hetgeen de politici gisteren nogmaals te horen kregen. Geen de com missieleden liet merken niet bereid te zijn om geld be schikbaar te stellen voor een oplossing van het boktorren- probleem. Met die anderhal ve ton kan gemeentewerken maatregelen nemen tegen de lage waterstand en het riool verbeteren. Het besluit daartoe zal zo voorspe )de V e rmeulen— dinsdag in het college geno men worden. iiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiumiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimitiiHiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiimiiiiuiiiiiiiiittiiiiiiiuimi^ Er zijn mensen die onze krant nog m lezen. Uw beste vriend of vriendin Tniecrhior. Rvong daar even Naam: f Adres;. Postcod en goed beloond! Want voor die kleine# e' moeite krijgt u een f °hpJaaiS; kruidenwïjzer Olej a"a*l*boiaÜZ!h">v>ng: Adres-, I P°stcod I w°°nplaats. ^Wefoon; «i Rotterdam Het Wijkorgaan Centrum (stadsdriehoek) heeft gisteren geprobeerd een ge sprek te hebben met wethou der mr. J. Men tink van ruim telijke ordening en stadsver nieuwing. Met spandoeken werd de kamer geblokkeerd maar veel succes had men niet. De wethouder had van ochtend een afspraak elders en kwam niet opdagen. Wel werd een gesprek gear rangeerd met plaatsvervan gend hoofd van de afdeling, de heer H.J. Weerkamp, die de klachten van bewoners en het wijkorgaan in ontvangst nam. Men is verontrust over het feit dat er plannen bestaan voor de bouw van een studentenflat aan de Goudsewagenstraat. De bewoners, die boos zijn om dat zij niet gekend zijn in de plannen, vrezen overlast en vandalisme en willen dat er op die plaats sociale bouw ge pleegd wordt. Vanmiddag nog heeft Mentink een gesprek met Weerkamp en enkele be trokkenen bij de bouw van de studentenflat, waarvoor op 27 april de eerste paal de grond in gaat. De actievoerders bieden hun eisen aan aan de heer Weerkamp Rotterdam Radio Rijn mond (zoals de Stichting Regionale Omroep Rotter dam-Rijnmond e.o. sinds kort heeft) wil van minis ter A.A. van der Louw van erm opheldering over zijn interimbeleid. Dat in- terimbeleid - voorafgaan de aan de Kamerdebatten in augustus - heeft de mi nister al omschreven als een zogenoemd twee-spo ren beleid. En daarin juist ziet Radio Rijnmond grote praktische en principiële bezwaren. Het twee-sporenbeleid zou in de visie van de minister ener zijds meer mogelijkheden moeten bieden voor represen tatieve culturele instellingen om te experimenteren op de kabel (overigens zonder hier voor financien beschikbaar te stellen) en anderzijds worden de colleges van burgemeester en wethouders in de gelegen heid gesteld om zelf gemeente lijke voorlichtingsprogram ma's uit te zenden. Radio Rijnmond voert daarte gen aan dat het huizige om roepbestel is gebaseerd op om roepen die op programmati sche gebied onafhankelijk van de overheid functioneren. 'Het is bij uitstek de taak van de media om onafhankelijk van de overheid te informeren over lokale politiek en beleid'. Men meent dat als de overheid nu zelf programma's laat ma ken, de behoefte bij die over heid om een onafhankelijke lokale omroep te steunen sterk zal afnemen. Radio Rijnmond dringt aan op overleg met het departement voordat de minister een derge lijk beleid definitief vaststelt. V erkïezingsprogranuna Het is een zaak die al op zeer korte termijn in Rotterdam praktisch zal gaan spelen. Een stuurgroep kabel-tv van de ge meente Rotterdam heeft enke le weken geleden al een aan vrage ingediend voor een voorlichtingsprogramma voor de gemeenteraadsverkiezingen op 2 juni. Dat programma zou een discussie moeten inhouden tussen de lijstaanvoerders onderv leiding van Koos Pos- tema. Het ministerie liet op die aanvraag weten dat een derge- lijke aanvraag ingediend moest worden vla de zendge machtigde in Rotterdam: de Stichting Regionale Omroep I Rotterdam-Rijnmond. Op grond van het twee-spo renbeleid willen nu b en w van Rotterdam alsnog een der gelijke aanvraag zelf indienen zonder tussenkomst van Radio Rijnmond. Vooralsnog wordt die stichting wel ingeschakeld bij een uit- zendaanvraag van het Ge meentelijk Havenbedrijf, die ter gelegenheid van het vijf tigjarig bestaan in september vijftig uur televisie via de Rot terdamse kabel wil gaan uit zenden. Een formele aanvraag bij de regionale omroep is er nog niet. Inleidende gesprek ken daartoe hebben deze week plaatsgevonden, waarbij de mensen van Radio Rijnmond nogal stringente eisen hebben gesteld, wil men de uitzendin gen onder hun vlag laten doorgaan. Geluidshinder in Berkel te bar Berkel en Rodenrijs Er zal een onvriendelijke brief naar Den Haag worden gestuurd, waarin de staatsseeretatris van verkeer en waterstaat in felle- bewoordingen de onvrede over de geluidshinder van Zestienhoven duidelijk ge maakt zal worden. Dit heeft de raad van Berkel op voorstel van VVD'er Brundel De brief is een reactie op een ingekomen stuk van bewoners van de Rodenrijseweg, waarin wordt geklaagd over de toene- mende geluidsoverlast boven i hun woningen. In hun schrïj- ven stellen 2ij met name het lesvliegen aan de kaak. Er zou worden afgeweken van de voorgeschreven routes en be- neden de toegestane hoogte worden gevlogen. De bewoners spreken zelfs van 'pesterij' van de kant van de lesvliegers. Ruim honderd handtekeningen begeleidden i de brief. Eerder deze week werd door de Commissie Luchtvaartterrein Zestienho- ven al een hoorzitting over het vliegprobleem gehouden. CDA-voorman Planken sprak - van een trieste zaak. Hij doel- de daarmee op het feit, dat vanuit Berkel nu al jaren lang actie wordt gevoerd tegen de geluidshinder, maar dat er nauwelijks maatregelen vol- gen. Zo is er verleden jaar augustus al een beroepsschrift verzon- den aan de staatssecretaris te- gen het besluit om de grasbaan geopend te houden. Negen maanden later is daar nog geen antwoord op gekomen uit J Den Haag. De Berkelse raad wil nu dat er snel en serieus J aandacht wordt besteed aan het probleem van de geluids- J overlast. Uitdrukkelijk stelt men geen sluiting van Zestien- hoven te wensen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4