ROTTERDAMS NIEUWSBLAD Werkloosheid Rotterdam stijgt sneller Ontdoe druggebruik van indianen verhalen' Aantal vrije banen in een jaar gehalveerd Vier hoof verdachten Black Harley-proces opnieuw voor rechter Rotterdams Tankauto transport investeert ruim tien miljoen Honderden mensen op de stoep voor Diana Terrein: 'Nogal goor wat er allemaal gebeurde' Realistisch blijven: Laat de schilder het beschermen. EXCELSIOR- EINDHOVEN AKAI Industrie bond werkt mee aan sociaal plan bij RSV ZATERDAG 24 APRIL 1982 Botterdam De werkloosheid in Botterdam is in maart sterk geste gen ten opzichte van vorig jaar. De situatie in de Maasstad wijkt daar mee totaal af van het landelijk beeld, dat de werkloosheid slechts in geringe mate stijgt of zich zelfs stabiliseert. Het Botterdamse ar beidsbureau is bijzonder somber over de slechte situatie op de ar beidsmarkt. Men verwacht bovendien een nog verdergaan de verslechtering in de komende maanden, doordat een groot aantal schoolverlaters de markt zal overstromen. Die afgestudeerde scholieren krijgen het veel moeilijker dan de scholieren van vorig jaar, want het aantal nog beschikbare banen in Rotterdam is binnen een jaar maar liefst gehalveerd. In maart vorig jaar registreerde het arbeidsbureau nog een vraag van 2980 banen, dit jaar zijn er maar 1364 baantjes vrij. In de maand maart steeg het aantal werklozen mannen naar 13,4 procent; in dezelfde maand vorig jaar was dat 9,3 procent. Bij de vrouwen ging het werkloosheidscijfer omhoog tot 15,4 procent en dat was vorig jaar 12,1 procent. Volgens de gegevens van het arbeidsbureau ontkomt geen enkele be roepsgroep aan de stijging. Het minst slecht is de situatie nog in de vervoerssector. Maar ook daar is somberheid troef. In uitbreiding Europoort Rotterdam Rotterdams Tankautotransport (RTT) investeert 10,5 miljoen gul den in een uitbreiding in Europoort, noodzakelijk geworden door de sterke groei in het containerver voer. Indien de nieuwbouw is gerealiseerd, denkt RTT ook het personeelsbestand met 2ofn tien procent te kunnen uitbreiden tot 135 man. De omzet van het Rotterdamse bedrijf liep de laatste jaren op van 36 miljoen gulden in 1979 tot 47 miljoen in 1981. RTT, onderdeel van 's werelds grootste tanktransportbedrijf Hoyer in Hamburg, kan als in ternationale transportorganisa tie over tweeduizend combina ties (trekkers en opleggers) be schikken. Op het nieuwe complex (der tigduizend vierkante meter), waarvoor directeur FTh. Kooijmans inmiddels de eerste paal heeft geslagen, is het mogelijk tankcontainers te lichten, op te slaan of verder te vervoeren, schoon te maken en te repareren. Dankzij de gunstige ligging kunnen ze worden aan- en afgevoerd via de weg, het water of per spoor. RTT heeft ondanks de recessie in de transportwereld veel vertrouwen in de toekomst, mede door de aanwezigheid van gespecialiseerde kennis. Een van die specialisaties is het vloeistof-buiktransport, verwarmd, gekoeld, vacuüm, onder druk, enz.Een groot gedeelte van de 2es miljoen gulden, die RTT jaarlijks in het eigen bedrijf investeert, gaat naar deze sector. Rotterdam Diana Ross zou minstens een schorre stem moeten hebben en haar 'oude piano' zou dan langzamerhand ook aan stemmen toe zijn, als zij ïn levende lijve de fans, die zich gisteren voor het Rot terdams Nieuwsblad ver zamelden, had toegezon gen. Om half vier gistermiddag hebben zich de eerste men sen genesteld op de stoep van de redaktie om zeker te zijn van een kaartje voor één van de twee con certen op 12 en 13 juni van de Amerikaanse zangeres in paleis Ahoy. Met koffie, sterke drank en natuurlijk het stemgeluid van Diana, worstelden zich ruim hon derd mensen de frisse nacht door. Elke nieuwko mer werd met luid gejuich ontvangen. Ook de stoep van de VVV en het sport paleis Ahoy werden 'warm' gehouden. Om vijf uur 's ochtends werden volgnummers uit gedeeld. Drieënhalf uur daarna ging het bespreek bureau open, waarna wij mogen aannemen dat bei de concerten zijn uitver kocht. Rotterdam/Gouda De -rechtzaak tegen de voor malige president van de Goudse motorclub Black Harley is gisteren terug verwezen naar de rechter commissaris. Dat betekent dat de 32-jarige L.J. (bij naam 'Lor'), verdacht van verkrachtingen, op 3 juni opnieuw voor de Rotterdamse rechtbank moet verschijnen. Rotterdam „Vertel wat heroïne is, maar vertel er geen onzin over. Praat niet over 'het witte gif, 'sluipende dood' of 'over dosis'. Dat zijn krankjo- rem-termen van de poli tie. Blijf realistisch. Vertel wèl dat het je hele leven en denken in beslag neemt en dat dat je onvrij maakt". gen van de FZA, Federatie van instellingen voor alcohol en drugs gisteren in Rotter dam aan het einde van twee dagen studeren op drugspre- ventie. Met andere woorden: het probleem moet niet on derschat maar evenmin overschat worden. Realistisch blijven. Van Amerongen pleitte er daar om voor om opsporing en vervolging door politie en justitie op een laag pitje te zetten. Eerder was door de Junkiebond gesteld dat een hard politie-optreden het probleem slechts verspreid! terwijl werkelijke opvang (nog) niet voor handen is. Over de aanloop bij hulpver lening moet men zich niet te veel illusies maken. Zoals Els Noorlander van de Rotter damse Boumanstichting zei: ,,De hulp die de verslaafden van ons verwachten is de zelfde hulp die ze krijgen van hun dealer. Hij hoeft al leen het juiste verhaaltje uit z'n hoofd te leren. Het ge volg is dat de hulpverle ningskanalen verstopt raken voor de mensen met wie je wel iets zou kunnen doen". Druggebruik, aldus van Amerongen, moet uit de mïs- drijfsfeer worden gehaald en liever als overtreding wor den gezien. Bij de voorlich ting over drugs, moet men zich niet beperken tot een onheils-verkondiging over ADVERTENTIE mm Uw huis is waarschijnlijk uw meest waardevolle bezit. Dus is het dubbel en dwars regelmatig onderhoud waard. Natuurlijk, schilderen kostgeld. Maar repareren is stukken duurder.. Stel daarom samen met de schilder een onderhoudsplan voor uw huis op. Publikat ie van het Bedrijfschap Schildersbedrijf te Rijswijk (ZH). harddrugs, maar ook praten over het gebruik van alcohol, tabak en medicijnen. Vol gens hem hebben kinderen, uit gezinnen waar makkelijk omgesprongen wordt met al cohol en' medicijnen, eerder de neiging om te grijpen door Reina ten Bruggenkate naar bewustverruimende en angstdempende middelen. Hij sloot daarmee aan bij wat drs.J. N. G. Blans zei van de subfaculteit opvoedkunde van de Universiteit van Am sterdam. Volgens hem kan het verstandig gebruik van drank en medicijnen door opvoeders als voorbeeld wer ken voor het omgaan door jongeren met deze middelen en drugs. Hij vond dat jonge ren gestimuleerd moeten worden in het ter discussie stellen van het gebruikspa troon van hun opvoeders. Het mes zou dan aan twee kanten snijden. Op school Gepleit werd voor voorlich ting op scholen, niet over de gevaren van drugs alleen, maar meer over gezond gedrag in het algemeen. Veel scholen laten die kans nog onbenut. Bang om slapende honden wakker te maken, of omdat men denkt dat zoiets 'op mijn schooi' niet voorkomt. Jonge ren zouden ook moeten Ieren praten over hun problemen, zoals acceptatie in de groep, angst, verdriet en eenzaam heid. Nico Adriaanse van de Junkiebond reageerde daar la- koniek op: „Er wordt nergens zo uitvoerig over problemen gepraat als bij ons". Slechte woonomstandigheden, slechte scholing of onafge maakte opleidingen, het ont breken van werk, van een hechte gezinsrelatie en zinnige vrijetijdsbesteding werken druggebruik in de hand. Dat is er inderdaad niet los van el kaar te zien. Maar gisteren werd een nieuwe groep ver slaafden gesignaleerd: jonge ren die geen conflicten heb ben, leuk aan sport doen en al les behalve kansarm zijn. Ze gebruiken drugs 'omdat het leuk is'. Of, zoals leden van de junkiebond zeiden: groepen waar je het niet verwacht, gaan aan de drugs: havenar beiders, vrachtwagenchauf feurs, maar ook hele groepen tweede generatie gastarbei ders. Er moet meer geluisterd wor den naar de jeugd. De hulp verlening moet daarom naar de jeugd toe, de wijken in. Probleem daarbij is, dat straat hoekwerkers al gauw te oud voor het contact met jonge druggebruikers. „Je zou eigen lijk al straathoekwerkers moe ten hebben van zo'n jaar of ze ventien, want de jonkies glip pen me door de vingers", aldus een straathoekwerker van even voorbij de dertig. In de preventie zou de huisarts een actievere rol moeten ver vullen. Het meest tegenstrijdi ge: valium voorschrijven aan een moeder die bij de dokter komt met het probleem van een verslaafd kind. In de discussie over drugge bruik onder 'etnische minder heden', noemde Van Ameron gen het 'barre onzin' te veronderstellen dat het ge bruik van drugs onder bijvoor beeld Surinamers zou over slaan op niet-emische minder heden. Wat overbleef na de marat- hondiscussie was het besef dat voorlichting niet het enig za ligmakende is in de strijd te gen drugverslaving. Veel nieu we, concrete ideeën zijn er niet uitgekomen. De enige op brengst van filosoferen over drugs is het gelukzalige gevoel dat politici, politie, hulpverle ners, ambtenaren en drugsge bruikers tenminste willen luis teren naar elkaar. Dat is al concreet genoeg, vond een van de organisatoren uit de Rotter damse drugs-adviescommissie. En wellicht de conclusie dat alle beetjes helpen. Voor de drugsgebruikers en 'veldwerkers' waren de twee dagen teleurstellend. Zoals Nico Adriaanse van de Jun kiebond uitriep: „We horen nu al jaren de zelfde gelui den. Jullie moeten nou eens goed luisteren naar de basis". Hij kreeg wat dat betreft steun van staatssecretaris H, A. de Boer, die drugge bruik slechts één verschijnsel noemde naast, vandalisme, aggressiviteit, andere vor men van jeugdcriminaliteit en apathie. „En welke van deze verschijningsvormen van jeugdig probleemgedrag men ook als uitgangspunt neemt, men komt bijna on verkort uit bij de zelfde ken merken van de maatschap pelijke positie waarin deze jongeren verkeren. Middelen en instrumenten schieten te kort om snel tot een wezen lijke oplossing van hun pro blemen te geraken. Het min ste dat we hun kunnen aan bieden is begrip en solidari teit, opdat ze zich niet uitge stoten voelen". ADVERTENTIE' SpOMpar* Woudesiein EEN LUST VOOR OOG b OOR- Rotterdam De indu striebond FNV gaat meepraten over de ma nier waarop het sociaal onderzoek zich bij het scheeps bouwconcern Rijn-Schelde Verolmc (RSV) moet voltrek ken. Het sociaal plan, dat in oktober afgerond moet zijn, zal de minis ter Terlouw van econo mische zaken inzicht moeten geven in de kansen en bedreigingen binnen het RSV-eon- cern. De industriebond FNV gaat samen met RSV bepalen in welke richtingen het onder zoek voor dit sociaal plan gedaan moet wor den. Verdere onderhandelin gen, die in mei worden voortgezet, zullen zich vol gens FN V- bestu urder Ties Hagen voornamelijk toe spitsen op de uitkeringsre gelingen in geval er ar beidsplaatsen verloren gaan. Overigens is hei besluit van de Centrale Onderne- mings Raad (COR) van RSV om de werknemers- bonus van vijf procent bij eventuele winst te hand haven. niet van invloed geweest op de onderhan delingen met het RSV-be stuur. De ondernemings raad is met dit besluit aan de voorwaarde die Ter louw stelde bij de steun verlening van 3Q0 miljoen aan dit noodlijdende con cern. tegemoetgekomen. De ondernemingsraad van Verolme-Botlek echter maakt" bezwaar tegen dit ondernemingsraad-besluit van RSV omdat Botlek eerst zekerheid wil over de toekomst van het scheepsbouwconcern. Samen met de 24-jarige verte genwoordiger en medelid van de Black Harïeys R.van -R. bracht 'Lor' in juli 1981 diep in de nacht een bezoek aan een vrouw in Gouda. In haar eigen woning zou de vrouw toen door zowel Lor als 'Terrein', bijnaam voor Van R,. zijn ver kracht. terwijl haar vriend zijn roes lag uit te slapen in de woonkamer. Op verzoek van zijn raadsman mr.Beek wordt dc vrouw nu opnieuw gehoord door de reehter-commissaris, evenals haar vriend en een vriendin, die haar de volgende ochtend op kwam halen om te gaan werken. De zaak van Terrein komt nu 3 juni op nieuw voor de rechtbank, e- venals die van de voormalige president. Zeventien leden van deze mo torclub zijn in het drie dagen durende proces voor recht bank-president mr.Broekho- ven verschenen. Vier zaken zijn inmiddels terugverwezen naar de rechter-commissaris. Deze vier zaken betreffen juist door Friïs Overeijnder vier van de hoofdverdachten in het proces tegen de Black Harïeys, te weten Pinkel, de Wesp, Lor, en Terrein. De rechtzaak tegen Pinkel, die onder meer stroomstoten op het lichaam van een vrouw zou hebben toegediend, wordt op 13 mei hervat. De Wesp (verdacht van het toebrengen van de bijna fatele klap met een klauwhamer op het hoofd van een Waddinxveense jon geman). Lor en Terrein moe ten zich op 3 juni verantwoor den tegenover de rechtbank. Terrein, verdacht van ver krachting. diefstal van moto ren, handel in cocaïne en ver boden wapenbezit, was overi gens de eerste Black Harley die tegenover de rechtbank een duidelijke uiteenzetting gaf van het hoe en waarom van zijn (mis)daden; dit in te genstelling tot de meeste ande re verdachten, die een mist van ontkenningen optrokken. Bang voor repressailles van zijn clubgenoten vroeg hij dan ook of de rechtzitting achter gesloten deuren plaats kon hebben; een verzoek waarop de rechtbank niet in ging. Ook was Terrein de eerste die toe gaf dat er een schietkelder on der de Black Harley-bunker aanwezig was. Diefstallen van motoren deed hij voornamelijk in samenwer king van de 25-jarige P.B. (de 'Kale'), die donderdag tol een gevangenisstraf van drie jaar werd veroordeeld. Terrein ontkende echter actief te heb ben deelgenomen aan de ver krachting van een Waddinx veense vrouw in het clubhuis van de Black Harïeys in de nacht van 16 op 17 januari jongstleden. „Ik ben wegge gaan. Ik vond het nogal goor wat er allemaal met die vrouw gebeurde", zo stelde hij. Twee en een half jaar gevan genisstraf eiste officier van justitie tegen de 23-jarige marktkoopman A.D. (de 'Jood"), die op 5 april 1981 was betrokken hij de afstraffing van een 23-jarige Waddinxve- ner in het clubhuis van de 'Sa- vage Skulls', een concurreren de motorclub in Waddinxveen. De 22-jarige R.P.M. ('Chips') werd vrijgesproken voor wat betreft zijn aandeel in de ver krachting van een vrouw in de bunker eri dat in de afstraf fing van de Waddinxveense jongeman. De officier had één jaar gevangenisstraf geëist, hoewel Hart deze verdachte 'een verademing' noemde ten opzichte van de andere ver dachten. De rechtbank vond echter dat Chips zowel bij de verkrachting als bij de afstraf fing nauwelijks actief heeft deelgenomen. De 2l-jarige vriendin van een Black Har- ley-lid werd veroordeeld tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van een maand voor haar aandeel in de filmopna men van een aanrandings-ta fereel in de bunker tijdens een clubavond. Alle voor andere Black Harïeys belastende ver klaringen, die zij tegenover de politie had gegeven, trok zij tijdens de zitting in. De 'Staart', bijnaam voor de 25-ja- rige kelner D.H. hoorde zes< maanden tegen zich eisen voor zijn betrokkenheid bij ver krachting en het in bezit heb ben van een vuurwapen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1