'Praat de mensen niet de put in Kethel-Oost dreigt met miljoenenclaim Buurtwerk erkennen als basisvoorziening' Afrikaantjes in plaats van prei in Boten buurt Waarde huizen daalt door woonwagencentrum Opbouwwerker migranten kan in september gaan solliciteren VLAARDINGS DAGBLAD SGHIEBAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Vlaardingse ondernemers tegen politici: 'Kan die troep niet eens weg' 'Kaalslag' viert feest Beeordaantal bezwaren m Afval in brand op vuilstort plaats Buurthuizen in fel pleidooi: CDA toch met Wijnstok de verkiezingen in Niet van een leien dakje In afwachting van uitslag bodemonderzoek Grote inbraak bij fotozaak Van Vuur en DINSDAG 27 APRIL 1982 Vlaardingen „De mensen worden duidelijk de put in gepraat met het directe gevolg, dat zij minder geld uitgeven en de spaar tegoeden enorm oplopen". De OVO, de Organisatie Vlaardingse Ondernemers, is ernstig verontrust geraakt over de 'vaak over trokken uitlatingen van politici'. „Wij vinden", schrijven de Vlaardingse ondernemers, „dit een heel slechte ontwikkeling, die voornamelijk is veroor zaakt door het optreden van de landelijke politici op radio en televisie". Om die reden heeft de OVO namens 450 winkeliers in Vlaardingen een open brief naar de leden van zowel de Eerste als de Tweede Kamer gestuurd. „We zijn ons ervan bewust, dat ook de winkeliers» een pas op de plaats moeten maken; misschien wel een stap terug moeten doen. Waar het ons echter om gaat, is dat de hele situatie door de politici dikwijls nog slechter wordt voorgesteld dan nodig is. Het meeste kwaad wordt veroor zaakt door het praten over eventuele maatregelen zoals ziekengeld, kinderbijslag en de één procent-operatie, die men meestal niet eens uitvoert". De paniek, die daardoor cnder de bevolking ontstaat, heeft volgens de OVO de Vlaarding se winkeliers in 1981 gemid deld een omzetdaling van .43.000 gulden opgeleverd. Het 'gaat slecht met de midden stand, merken de onderne mers op. Maar, voegen zij er aan toe: „Merkwaardig is het evenwel, dat de vermindering van de kooplust van het pu bliek totaal niet in verhouding staat tot de echte koopkracht". Zij kunnen het niet rijmen met het feit, dat vorig jaar 2.5 miljard méér is gespaard dan in 1980, De OVO: „Sparen als gevolg van aangeprate paniek is nergens goed voor. Tweeen- eenhalf miljard extra gespaard in 1981 is tweeeneenhalf mil jard extra kunstmatige koop- krachtvermindenng: dus min der omzet, minder productie, minder werken en zodoende minder koopkracht en de kring is weer rond". Ze zeggen niet 'het ei van Co lumbus' te hebben ontdekt, maar dat het hen dagelijks verbaast, dat het m de put pra ten gewoon doorgaat en nie mand er iets aan doet. Schiedam „Een doorn in het oog van alle Gorzenaren", zegt opbouwwerker Armand van Puyvelde. Hij doelt op het perceel aan de Nieuwe Maas straat, waar vroeger huizen stonden en waar het nu een grote puinhoop schijnt te zijn. Er is door de Stichting Samen werkende Schiedamse Wo ningcorporaties (SSSW) wel hekwerk geplaatst, maar de troep die daar achter te zien is. irriteert Schiedam-Zuid mate loos Er is al een brief naar de SSSW geschreven met het verzoek 'die troep' eens op te ruimen, maar daar is niet zo enthousiast op gereageerd. Dit omdat er op deze plek binnen kort toch huizen gebouwd gaan worden. Vlaardingen Nu het nieuwbouwproject Kaalslag in de Oost- wijk helemaal gereed is en alle bewoners in middels in hun nieuwe huis zijn 'gesetteld', komt de bewoners- groep nog één keer bij elkaar. Deze keer niet om opmerkingen over de indeling van de hui zen te maken of om iets over de woonomgeving te zeggen, maar om het feit te vieren, dat alle problemen achter de rug zijn en dat de bouw is afgerond. In het buurthuis wordt vrijdagavond een gezel lig feestje gevierd met alle betrokkenen bij de nieuwbouw op het voormalige kaalslag- terrein. Ook de bewo ners van het complex zijn uitgenodigd. De verwachting is, dat bouw-wethouder Bas Goudriaan zelf ook een glaasje bier komt drin ken. Schiedam Voor zo'n 20 miljoen gulden zullen de bewoners van Kethel-Oost en de Vogelbuurt aan planschade claimen, als de gemeente Schiedam het plan doorzet om aan de Koekoekslaan een woonwa gencentrum neer te zetten. „Gegarandeerd dat er processen tegen de gemeente gevoerd gaan wor den," zegt Ivo Holtz, secretaris van de vereniging Ruimtelijke Ordening Schiedam-Kethel en Omstre ken. Een behoorlijke brand heeft gisteravond gewoed op de vuilstortplaats aan de Kortebuurt in Maassluis, waar oude koelkasten en wasmachines in brand waren geraakt. Het vuur veroorzaakte een grote rookontwikkeling, die tot ver in de omtrek was te zien en te ruiken. De brandweer bestreed het vuur met drie stralen lagedruk. Het duurde echter even voor de vuurbestrijders, nadat ze op de plek van de brand waren gearriveerd, het materiaal in orde hadden en konden beginnen met blussen. Daarmee gingen enkele kostbare minuten verloren. De brand was sne! onder controle. Het nablussen van de vuilstortplaats heeft nog twee uur in beslag genomen. Vlaardingen Het club- en buurthuiswerk moet in zeven werkgebieden in Vlaardingen als basisvoorzie ning worden beschouwd. De minimale personeelsfor matie voor elk buurthuis dient te bestaan uit een buurtwerker, een sociaal-cultureel werker, een peuter- leidster, een beheerder en een part time administratie ve kracht. De financiële positie van de club- en buurt huizen mag niet nog verder worden afgebroken. Cat zijn de belangrijkste con clusies uit de nota Een plei dooi voor de basisvoorzie ning'. die over de taak en functie van het club- en buurthuiswerk door de hui zen zelf is uitgebracht. De nota is bedoeld om de discus sie over het functioneren van de buurthuizen weer op gang te brengen. Dat is hard nodig, omdat de gemeente met eerdere voorstellen van de zij'de van het wijk werk niets heeft gedaan, aldus de nota. In het stuk wordt aangege ven, dat er nog een Heieboel mis is op het gebied van het club- en buurthuiswerk. De nota onderstreept het belang van deze werksoort, dat in de toekomst alleen maar zal toenemen. De in Vlaardin gen opererende buurthuizen Zijn op het ogenblik, door hun huisvesting of door de financiële situatie, niet in staat goed te functioneren. Wat die huisvesting betreft: alleen het buurthuis in de Vettenoordsepolder wordt 'ideaal' genoemd: alle andere huizen in de stad zijn volko men ongeschikt en veelal in een zeer slechte staat van on derhoud. In de nota wordt aangege ven, dat in Holy-Noord een zevende werkgebied moet worden gecreeerd, waar een nieuw buurthuis moet gaan draaien. De wijkveremgin- gen in de Hoeven buurt en de Hoofdstedenbuurt zouden in aanmerking kunnen komen om dit buurthuis te beheren, maar dan zouden die verent gingen nog wel aan de nodi ge voorwaarden moeten vol doen. Herschikken van be staande personeelsleden uit het club- en buurthuiswerk ten behoeve van Holy-Noord is een slecht middel: daar dienen andere mogelijkhe den voor gevonden te wor den, aldus de buurthuizen. In de nota wordt ook aanbe volen, dat alle activiteiten in de stad die op wijkniveau kunnen worden uitgevoerd, daar ook dienen plaats te vinden. Er moet volgens de buurthuizen een onderzoek plaatsvinden naar het func tioneren van stedelijke orga nisaties als SISO, VAD, PEC en Open School. Buurtbewo ners hebben geen zicht op stedelijke instellingen, en zo langzamerhand begint het geheel van voorzieningen een ondoordringbaar wel- zijnswoud aan het worden, aldus de nota. Het stuk wordt vanavond be sproken tijdens de vergade ring van die commissie voor de democratische planning, die vanaf 19.30 uur bijeen komt in het gebouw van de VCW, Oosthavenkade 31. De commissie is voorgesteld in te stemmen met de conclu sies die in de discussienota worden getrokken, Vlaardingen Het CDA denkt er met over om haar lijsttrekker Jelle Wijnstok te passeren Zo reageert voorzit ter L.A Kalden op wat hy noemt 'de verwarde berichten' als zou hel CDA na het ver keersongeluk van /ijn lijst trekker op zoek zijn naar een ander. „Er ts geen aanleiding om niet met Jelle de verkie zingen in te gaan," Bepaalde verkiezingsavonden, zoals de forumdiscussie over de woonlasten, zal Wijnstok, die nog steeds in een zieken huis m Bilthoven ligt, waar schijnlijk wel moeten missen Maar er 15 nog niet over ge sproken wie hem bij die gele genheden 2al vervangen Kal den* „Cees Bot, de tweede man, is al zwaar belast door het wegvallen van Wijnstok Maar we hebben ook nog een fractievoorzitter, die van het een en ander verstand heeft. Hij kan door verschillende mensen vervangen worden Het werk aan het materiaal om Jelle als lijsttrekker te pre senteren gaat gewoon door". Vlaardingen Dakpannen schijnen 111 Maassluis dun ge zaaid te zyn. Personeel van een bewakingsdienst betrapte maandagnacht twee jonge vrouwen uit die stad bij het stelen van dakpannen van een gebouw aan de Vlaardingse Zomerstraat. Een blik in de ai*;o van de oudste van de twee wees uit, dat ze er al zo'n vijftig hadden verzameld. „Toen de mensen hier voor veel geld een huis kochten, wist niemand dat er zo'n cen trum voor hun deur zou ko men." Volgens Ad van Gelo ven, ook bestuurslid van de vereniging, duikt de waarde van de huizen straks omlaag, met gemiddeld zo'n 25 000 gul den per woning. „Ik zit zelf een keetje m net onroerend goed, ik weet hoe de make laars hun wenkbrauwen fron sen als je komt zeggen dat je een huis aan de Koekoekslaan wilt verkopen." zegt hij Het typeert de situatie. Een bewoner van het Laagland had onlangs eindelijk een ko per voor zijn huis gevonden. Maar Frits Bom komt op TV met zijn uitzending over het Schiedamse woonwagenkamp en de plannen die daarmee be staan. f daags erna wordt de LaagL - opgebeld: de koop gaat fj door. Van Geloven' „Als mensen hier naar een huis komen kijken, kijken ze eerst naar het uitzicht- of je per ongeluk niet op het terrein aan de Koekoekslaan uitziet." Deze week zal de vereniging inventariseren hoeveel hon derden bezwaarschriften er door de pakweg duizend wijk bewoners zullen worden inge diend tegen het bestemmings plan, zoals dat op 8 april ter inzage is gelegd Holtz en Van Geloven denken dat het een recordaantal voor Rijnmond zal worden. „Zowat 98 procent van de wijk wil dat centrum daar niet hebben," schat Holtz Volgens hem lopen enkele be woners van Vogelbuurt en Ke thel-Oost al bij de psychiater, sinds de gemeente twee jaar geleden het startschot loste voor een andere bestemming aan de Koekaekslaan. Ook toen al waren er een paar hon derd bezwaren, Van Geloven: „Wij worden steeds in een kwaad daglicht gesteld: alsof wij iets tegen de woonwagenbewoners zelf heb ben, alsof wij discrimineren Maar dat is echt niet zo. het zijn beste mensen. Alleen past zo'n kamp mei in een wijk als deze. Ja zeg, zelf vinden ze 't natuurlijk prima. Vraag de eerste de beste waar hij liever wonen wil, Koekoekslaan of Schiekade, en hij zal zeggen Koekoekslaan. En de rest van Schiedam staat natuurlijk ook ie juichen dat de gemeente dat kamp hier wil zetten: dan zijn ze er verder in de stad van af. Want wie is er nou blij met zo'n kamp voor zijn deur?" Als het de gemeente nu eens om een kleiner kamp had ge gaan, van bijvoorbeeld zes woonwagens, of als er voor de Koekoekslaan een plan a la Schuttersveld was ingediend, dan zou er volgens Holtz en Van Geloven niet één be zwaarschrift zijn ingediend. Maar een centrum van de nu voorgestane grootte vindt Holtz absurd. „Er wordt ge sproken over integratie van woonwagenbewoners en de mensen hier in de wijk. Maar afgezien van de verschillende leefgewoonten: dat kamp is groot genoeg om je op terug te trekken. Een kamp van 21 woonwagens is een dusdanige kliek, dat hóeft met te integre ren. Waar blijft de gemeente dan met die doelstelling''" De vereniging heeft zich er de afgelopen twee jaar aan geer- gerd, dat een afspraak met wethouder Zijdeveld niet te maken valt. Van Geloven. „Wij krijgen mets over de pla- nontwikkeltng te horen, zelfs niet al doen we beroep op de wet openbaarheid van be stuur Holtz „De gemeente gaat er vanuit waar je ook in Schiedam een kamp neerzet, je krijgt bezwaren op je hals als je er met de mensen over gaat praten. Dus praat de gemeente maar met." Ad van Geloven en Ivo Holtz op het terrein tussen Koe koekslaan, Zwaluwlaan en Kerklaan, waar de gemeente Schiedam een centrum van 21 woonwagens heeft gedacht. ,,Dat kamp past hier niet." Schiedam Bewoners van de Schiedamse Botenbuurt wordt aangeraden geen planten meer aan te schaffen, die langer dan een jaar in een tuin blijven staan Dit m afwachting van de het nieuwe bodemonderzoek, dat vorige week plaats vond. Eerder al liet de dienst ge meentewerken Schiedam de bewoners van de nieuwbouw wijk in Woudhoek-Noord we ten dat zij beter geen con sumptiegewassen meer in de tuinen konden verbouwen omdat er lichte concentraties landbouwgif in de grond wa ren gevonden. Het bestuur van de bewoners- veremgmg Botenbuurt advi seert in een huis-aan-huis rondgedeeld schrijven geen nieuwe terrassen meer aan te brengen en de tuinen voorlo pig maar te laten voor wat ze zijn. Dit omdat de mogelijk heid bestaat dat de grond straks geheel afgegraven zal moeten worden. „Wilt U deze zomer toch wat kleur m de turn aanbrengen, doe dat dan met éénjarige planten en zaai bloemen zoals viooltjes en afri kaantjes". aldus het bestuur. Vorige week zijn nieuwe grondmonsters genomen. Nu op een meter diepte. Dit om na te gaan of het gif dat in de bo venste lagen is gevonden (in het door de gemeente opge hoogde gedeelte) soms dieper m de grond is gezakt. Mocht dit het geval zijn. dan zal op diverse plaatsen meer dan een meter grond moeten verdwij nen De bewoners vereniging heeft voor 11 mei een speciale le denvergadering uitgeschreven, die geheel rn het teken zal staan van de bodemverontrei niging in de Schiedamse Bo tenbuurt. Schiedam Ambtenaren van de afdeling CSJ hebben morgen een eerste gesprek met vertegenwoordigers van het Stedelijk Overleg Buiten landers en het Overlegplat form Buitenlanders Het ligt m de bedoeling nog dit jaar oen opbouwwerker aan te stellen, die zich uitsluitend met de migranten in Schie dam zal bezig houden Schiedam Bij fotohandel Van Vuuren is een grote hoe veelheid foto-apparatuur gestolen. De exacte waarde is nog met bekend, maar die wordt door poiuie en eigenaar Gerard van Vuuren 'bijzonder aanzienlijk' genoemd. Onbekenden gingen, waarschijnlijk m de nacht van zon dag op maandag, aan de haal met diverse fotocamera's, flitsers, objectieven en filmcamera's. Er wordt over gedacht hem of haar enige dagen per week m verschillende wij ken te laten zitten. Het zwaartepunt zal komen te liggen op de stadsdelen Oost, West en tn iets mindere mate Zuid. Gezien het huisves tingsbeleid van de gemeente Schiedam, zal de opbouw werker waarschijnlijk ook in Schiedam-Nieuwland aan de slag gaan. De wijken Oost en West hebben al overleggroe pen migrantenbeleid, die de komst van de opbouwwerker kunnen voorbereiden. Het gaat voorlopig om een experiment van drie jaar, waarbij CRM het eerste jaar een volledige subsidie geeft en dan afbouwt tot vijftig procent. In dat derde jaar zal Schiedam honderdduizend gulden zelf moeten betalen. Volgens de planning, die het gemeentebestuur nu voor staat, zal er in augustus een raadsvoorstel op tafel moeten liggen, waarna een maand later de sollicitatieprocedure gestart kan worden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1