ROTT ER 1AM Rotterdam profiteert van Russische cruiseschepen Werkgelegenheid voor zeven man in gevaar Tweeënhalve kilo heroïne gevonden Een week van 735 schepen Postzegels brengen ruim 10 mille op is VANAFDONDERDA© IN DE BIOSCOOP! Rotterdams Nieuwsblad dinsdag M 8 RZ/RWRY/RW RS 27 apnl ISS2 Mm 8 Jan van Wingerden: 'Renovatie heeft m'n zaak gesloopt' Rotterdam In de showroom van zijn meubelzaak geeft Jan van Wingerden een fikse dreun op de bekle ding van een zware eikenhouten fauteuil. De klap ver oorzaakt een stofwolk. Onmiddellijk hierna wrijft hij met zijn vingers over een tafelblad. Het resultaat: een paar donkere strepen. Jan van Wingerden heeft de gang van zaken zien aanko men. ,,'t Begon al met het re noveren van mijn winkel op de hoek. Ik wilde eigenlijk he lemaal niet meedoen, maar de Maatschappij voor Volkswo ningen kwam met allerlei plannen: 't zou allemaal beter worden en er zouden twee muren worden weggebroken, 't Zag er dus best aardig uit en ik heb alsnog ja' gezegd. Maar toen de tekeningen kwamen stonden de muren er nog steeds. Wel was er nieuw sani tair en een nieuw keukenblok; dingen waar ik helemaal geen behoefte aan had. Voor mij hoefde het toen niet meer." Dat de winkel toch gereno veerd wordt, was het gevolg van een samenloop van om standigheden waarover Jan van Wingerden zo z'n eigen gedachten heeft. „Op een ge geven moment ontstond er op de bovenverdieping - waar toen niemand woonde - zo maar spontaan lekkage. Het water spoot uit een van de lei dingen. De hele boel kwam daardoor onder water te staan. Tweeduizend liter water heb ben we uit de kelder gepompt. En prompt kwamen ze met de vraag: nu de winkel toch leeg is, zullen we 'm dan maar ge lijk renoveren..." Van Wingerden verhuisde zijn gordijnstoffen naar de enkele meters verderop gelegen win kel op de nummers 20-24. Maar ook daar begon de ellen de opnieuw. Hij wijst naar de piek waar kortgeleden nog de Willemsbrug lag: „Daér zou den ze eerst beginnen. Maar nu zijn ze naast de winkel be gonnen met het renoveren van het pand waarin in juni een café wordt gevestigd". Het re sultaat is, dat Jan van Winger den nu niet kan beschikken over zijn zaak op de hoek van de Prins Hendrikkade, maar het bovendien onmogelijk blijkt te zijn de verkoop in zijn andere pand ongestoord voort te kunnen zetten. „De zaak gaat langzaam maar zeker ka pot, want geen mens koopt meubelen dm onder het stof zitten, terwijl het ook moeilijk is geworden om aan de bedrij ven waarvoor we werken snel te kunnen leveren", verklaart hij. ,,'t Is om moedeloos van te worden. Moet ik zó proberen m'n spullen te verkopen? Daar trapt toch geen mens meer in; één groot stofnest is 't. Ver schrikkelijk]'. Jan van Wingerden, eigenaar van de gelijknamige woning en scheepsinrichting aan de Van der Takstraat 20-24 op het Noordereiland, dreigt regel recht het slachtoffer te gaan worden van de renovatiewoe- de in de betrokken wijk. De straat, die nog niet zo lang geleden aansloot op de oude door Hans Soeters Willemsbrug, is een onbegaan bare woestenij geworden. Gro te zandhopen maken het on mogelijk de overzijde van de straat te bereiken en het stukje wegdek dat nog intact is, is te smal om zonder problemen te berijden. Kortom: de Van der Takstraat lijkt op het eerste gezicht van de buitenwereld afgesloten. De winkels zijn dicht en de woonhuizen ont ruimd. Toch probeert Jan van Win gerden, temidden van stof en vallend puin. zijn meubelzaak draaiende te houden. Zijn win kel in gordijnstoffen op de hoek van de Van der Tak straat en de Prins Hendrikka de wordt momenteel gereno veerd en om zijn klanten toch van dienst te kunnen zijn ver huisde hij zijn complete inboe del naar de panden op de nummers 20 t/m 24. „Ik dacht dat ik het op die manier zou kunnen redden", 2egt hij som ber. „Maar het gaat echt niet meer. Het water slaat aan m'n lippen. Ik heb 't geprobeerd, maar nu houdt het op. Ik zit op het breekpunt. Zonder on middellijke steun is het echt afgelopen. De renovatie sloopt m'n zaak". En dit zou betekenen dat de zeven personen, die het bedrijf met de moed der wanhoop draaiend trachten te houden, op straat komen te staan. Van Wingerden toont de ontsla gaanvrage, die alleen nog maar hoeft te worden inge vuld. ,,'t Is geen dreigement hoor, maar de nuchtere wer kelijkheid. Het geld is op. Al leen al in de eerste drie maan den van dit jaar zakte de om zet met zo'n dertig- tot veer tigduizend gulden. En dan heb ik het alleen nog maar over de verkoop aan particulieren. En elke dag wordt het nóg slech ter". Jan van Wingerden op de puinhopen voor zijn nagenoeg onbereikbare winkel aan de Van der Takstraat. Lekkage De reden voor deze stagnatie wordt pas goed duidelijk tij dens een rondgang door de winkelruimtes. Op veel plaat sen is sprake van lekkage, ter wijl hier en daar zelfs stukken plafond naar beneden kwa men. Reparatie geschiedt erg traag, want waarom zou de ge meente - als huisbaas - in een huurpand kostbare herstel werkzaamheden gaan uitvoe ren als er binnenkort toch ge renoveerd gaat worden? Jan van Wingerden daarover: „Dat lijkt logisch ja, maar dat is 't niet, Want hier staat het, zwart op wit, voor mijn pand zien ze in de renovatieplannen geen mogelijkheden. Er wordt dus in het geheel niet gereno veerd. Maar ik heb er wel de ellende van." Jan van Wingerden noemt zichzelf echter een onderne mer, die bereid is te blijven knokken voor zijn bedrijf. „Maar dan moet ik wel de kans krijgen. Nu is 't zo, dat de vertegenwoordigers simpelweg doorrijden, omdat ze ervoor passen om door die troep te moeten lopen. Maar ze hebben misschien wel een aanbieding m hun binnenzak zitten. En die loop ik dan mis. Renovatie lijkt erg mooi, maar veroor zaakt meer ellende dan men denkt. Hiernaast zat een gra fisch ontwerper, Die is ook maar vertrokken. Waarom? Heb jij weieens een tekeninge tje gemaakt, terwijl ze buiten met zo'n enorme kogel te keer gaan, zo van 'boem, boem, boem...' Zet dan nog maar eens een strak lijntje op papier." Vieze boel Buiten zijn schuld ziet Jan, van Wingerden zijn zaak verpau peren. ,,'t Wordt een vieze boel van al dat stof en puin. En als straks hier voor de deur ook de riolering opengaat, komt er helemaal geen klant meer in de zaak, Dan kan ik de boel sluiten. Mensen die al meer dan twaalf jaar hier werken staan dan op straat. Misschien dat het Regionaal Dienstverle- ningscentrum Kleinbedrijf nog een oplossing weet. Daar heb ik nu al m'n hoop op geves tigd. Wie weet, weten ze daar hoe ik de komende twee jaar kan overleven. Ik denk daar bij zelf aan de mogelijkheid om het bedrijf op kleme schaal voort te zetten m het pand op de hoek. Dan ben ik tenminste telefonisch bereikbaar. Dat is bittere noodzaak, omdat ik ook voor scheepvaartbedrijven werk. M'n personeel kan dan blijven werken als er wat te doen is. Maar de vraag is: wie zorgt er voor een aanvulling op hun salaris?" Jan van Wingerden weigert vooralsnog te capituleren. In onvervalst Rotterdams zegt hij; „Ik blijf doordauwen. Straks met veel tamtam de zaak weer openen. Weer ste vig aan de weg gaan t:mme- ren." Maar hij zegt ook ..Tij- dens de bouw van de nieuwe Willemsbrug hebben we al die tijd met bergen zand voor de deur gezeten. Maanden zaten we in de rotzooi Op de dag dat die troep eindelijk weg was, 1 zette ik 's ochtends een bank- stelletje voor de deur, om de mensen te laten zien dat we er weer tegenaan gingen Loopt er even later een soort dron ken dorpsgek over het fiets pad. Een agent ziet die man €*n stuurt 'm het trottoir op. En direct hierna komt die agent naar me toe met de woorden' „Die spullen mogen daar niet staan, die moet u meteen ver wijderen." Stel je voor: maan den zit je in de rotzooi en op de dag dat je weer normaal kan gaan draaien gebeurt er zoiets. Ik ben woedend gewor den. heb tot tien geteld en ver volgens gezegd dat tk hem pas de volgende dag te woord kon staan. Even later zag ik een parkeerwachter naar m'n auto lopen. Die wilde een bon gaan schrijven. Toen was ik hele maal over de rooie Laaiend was ik. „Als je dat doet, als je me nü een bon geeft, sodemie ter ik je meteen het water in, heb ik 'm toegeschreeuwd. Niet verstandig natuurlijk, maar ik kon op dat moment niets meer hebben Historie En opnieuw verkeert de wo ning- en scheepsinrichting J.C van Wingerden aan de Van der Takstraat in moeilijkhe den. In zijn kantoor toont Jan van Wingerden een vergeeld prentje, en zegt' ..Zo zag het ötdrtjl er vroeger uit. Vanaf 1940 zitten we al in de Van der Takstraat. waar we naar toe zijn gegaan nadat de winkel aan de Goudschesmgel was ge bombardeerd Zelf zit ik nu al weer zo'n twintig jaar in de zaak en ook m'n vader - 77 jaar is 'ie - helpt nog steeds 't Is dan ook een bedrijf met een historie. Een goed bedrijf ook, dat best het honderdjarig jubi leum zou kunnen halen Al leen gaat 'ie onder deze om standigheden kapot Men doet maar raak, zonder dat te be seffen wat men aanricht". „Als ik de geruchten moet ge loven zou mijn zaak al tien keer van het eiland zijn weg geweest. Laatst stond ik bij de bakker. Komt er iemand naar me toe, die zegt* „Als jij er straks uit bent, krijg ik die wo ning boven je zaak. Zo gaat dat hier. Zo wordt er gewerkt en met andermans belangen omgesprongen. Dat je een be drijf met personeel draaiende moet zien te houden, blijkt ie dereen te vergeten Dordrecht De Dordtse poli tie heeft in een pand in de Bloemenbuurt bij de Dubbel- damsesveg tweeenhalve kilo heroïne gevonden. Het spul heeft een handelswaarde van ongeveer een kwart miljoen. Twee Engelsen hadden de drugs even tevoren naar bin nengebracht, verstopt tussen kleding in twee koffers. Zij zijn, evenals de Engelse be woners van het pand, een man en vrouw, aangehouden. De politie wil in verband met het onderzoek geen verdere infor matie geven. Rotterdam In de afgelopen week zijn in de Nieuwe Wa terweg binnengekomen 735 schepen metende 5.680.202 brt. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam (met inbegrip van Pernis, Botlek en Europoort) 616 schepen. Schiedam 4, Vlaardingen 32, Dordrecht 42, Hoek van Holland 25, Zwijn- drecht 3 en overige havens 13. In hetzelfde tijdvak van 1981 kwamen binnen 574 schepen metende 5.361.297 brt. waar- vap 494 schepen bestemd wa ren voor Rotterdam. Sinds 1 januari zijn binnenge komen 11.349 schepen meten de 91.774.126 brt. tegen 10.039 schepen metende 88.036.363 brt. in dezelfde periode van het vorig jaar. Rotterdam De Russische staatsrederijen, die samen over de grootste passagiersvloot ter wereld beschikken, werken aan een verdere uitbreiding van hun toch al royale aandeel in de internationale cruise- markt. De noodzaak van steeds méér buitenlandse valu ta is de voornaamste reden door Ger Bestebreurtje voor die expansie. Zo wordt momenteel bij vooral rijke Spanjaarden de behoefte aan tochten in het nabijgelegen Middellandsezee-gebied ge peild. De Russen bieden een aan trekkelijk pakket en een geva rieerd programma, tegen voor die branche tamelijk goedkoop tarief. Een fractie minder aan franje en luxe en voordelig ei gen bedienend personeel en bemanning, plus de steun van de staat, zorgen voor het prijs verschil met de concurrerende cruise-maatschappijen. De zorgvuldig uitgeruste schepen brengen hun internationale passagiers inmiddels over vrij wel alle wereldzeeen naar zo novergoten en andere interes sante plekken. vel Company (CTC) de boe kingen verricht, komt dit jaar zeven keer naar Rotterdam Deze week meerde zij voor de tweede keer aan de Wilhelmi- nakade af, waar reizigers van het Europese vasteland zich bij de al aanwezige Engelsen voegden voor een reis van veertien dagen naar de Mid dellandse Zee. De Kareiiya in Rotterdam. De reislust biedt overigens niet alleen voordeel aan Rus land. Rotterdam bijvoorbeeld profiteert er ook van Dit sei zoen zijn er 23 afvaarten met Russische cruise-schepen van uit de Maasstad. Dat betekent onder meer ruim een miljoen gulden aan havengeld. Zeetours m Rotterdam, reisor ganisatie van de HAL, ziet de Russen eveneens graag ko men. „Ongeveer vijftig pro cent van onze omzet komt jaarlijks uit boekingen op Ru sische cruise-schepen", bena drukt Zeetours-directeur Ge rard de Vos tot Nederveen Cappel het belang van deze „invasie". Een van de schepen, die regel matig in Rotterdam afmeert, is de Kareüya: in 1975 op een Finse werf gebouwd als veer boot, maar als zodanig nooit gebruikt. De Kareliya is sinds enkele weken terug in de vaart, nadat het schip (17.000 ton) m Newcastle een ingrij pende verbouwing heeft on dergaan. Door een auto-dek weg te nemen, is de capaciteit met 300 vergroot tot 650 passa giers. Bovendien zijn. een casi no en een verbluffend fraai theater toegevoegd aan de toch al royale voorzieningen. De Kareliya, waarvoor Zeetours als agent van de onder Sovjet- vlag opererende Charter Tra- Rotterdam De veiling van postzegels m het Groothan delsgebouw heeft de stichting 'Fibrosekmd en gezin op va kantie' ruim tienduizend gul den opgeleverd. De stichting, die gisteren met een actie in scholen en bejaar denhuizen is begonnen, zet zich in voor een vergeten groep ongeneeslijk zieke kin deren en poogt met name voor de volledige gezinnen vakan ties te arrangeren. Fibrose is een aandoening aan de slijm- klieren, die meestal bij de ge boorte wordt meegekregen en die uiteindelijk fataal is. ADVERTENTIE ÖNO DE LAURENTMS hnttn^n EDVARD fl. PRESSMAN Product** AJOHM-MlUUSf*" ARNOLD SCHWARZENEGGER JAMES EAR JONES«ihAiOm. SANDAHl BERGMAN "C0NAN" BEN'miDSON GERflV LOPEZ MAKÜ WMERJE QUENNESSEN WILLIAM SMiTH MKf. V0N 5YDQW>. Ov< Sukku, tn OLIVER STONE JOHN MHOS i v- ftuxn FDIAftHD R. PRESSMAN ty BUZZ PBTSHANS *«j RAFFAELLA DE LAURENT IG c^««ty JOHN MJLIUS A UNIVERSAL RELEASE CUV f JIM

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5