22 EXTRA 'Mensen verkopen hun gezondheid niet voor een goed salaris, kom nou....' SS De afsluiter stond open, het landbouwgif spoot de fabriek in I Vl Medische gegevens ontbreken. 'Dat is de grote misser' F pi I Th' Rotterdams Nieuwsblad donderdag 29 aprd 1332 EW Botterdam Hij zou die slang wel eventjes afkoppelen. Een haastklusje. Een routinehandeling. Dat kon nooit mis gaan. Dit keer liep het anders. De afsluiter stond op een 'kier'. Liters landbouwgif spoot met de fabriek in. Door ra2endsnel achteruit te springen kon Nico Prins, operator bij Akzo Zout Chemie Botlek, het gevaar ontwijken. Hij had geluk. Een vrachtwa genchauffeur niet. Hij laadde bulten het Rijnmondgebied de uiterst giftige grondstof, die Akzo gebruikt voor haar be strijdingsmiddel. Plotseling scheurde een slang. De man werd bedekt met de troep; hij stierf. Het voorbeeld bij Akzo is één uit velen. Schrikbarend ook. Nog twee voorbeelden. Een werknemer van ICI kwam in 1973 bij een bedrijfsongeluk terecht in een wolk fosgeengas en raakte bedwelmd. Sinds dien zit hij thuis, arbeidsonge schikt. Bij Shell kwamen der tig personeelsleden ziek uit een bedrijfshal. Na jarenlang met een gevaarlijke stof te hebben gewerkt, bleken ze ste riel te zijn. Kort na die onpret tige ontdekking werd de fa briek gesloten. De chemische wereld kent honderdduizenden stoffen. Met vaak ingewikkelde bena mingen; voor de leek acabada- bra. Dat een groot deel giftig tot zeer giftig is, bevreemdt niemand meer. Dat ze schade- door Nico de Vries lijk voor de gezondheid zijn evenmin. Ook niet datje er op twee manier ziek van kunt worden: door een plotselinge overdosis of sluipend. De 1CI- werknemer en de vrachtwa genchauffeur waren slachtof fer van een incident. De dertig Shell-werknemers werden ziek door de langzame opeen hoping van giftige stoffen in hun lichaam. „Aan het werken met chemi caliën kleven grote risico's", zegt Piet Scheele van de Indu striebond FNV. Sinds een klein jaartje houdt de bond zich nadrukkelijk bezig met de gezondheid van de twintigdui zend werknemers in het Rijn mondgebied. Het begon vorig jaar met de brochure 'Veilig werken in de Chemie', daarna kwamen er twee chemie-con- ferenties. Sluipende ziekten moet nu worden aangepakt, is de mening van Scheele. Dodelijk Echte verontrustende ziekte en ongevallencijfers kan hij niet laten zien. Beroepsziekten met dodelijke afloop evenmin. Voor voorbeelden moeten de Industriebond over de grens. Uit Amerika kwam onder meer het alarmerende bericht van het onderzoeksinstituut Mount Smal. Dat instituut heeft de medische geschiede nis van tienduizend werkne mers in de petrochemie van de Verenigde Staten. Noorwegen, Italië en Engeland onderzocht. De conclusie: het aantal her sentumoren is zorgwekkend hoog- En, er is geen enkele aanleiding om te veronderstel len dat Rijnmond een uitzon dering is. „Wij zijn geen hersentumoren tegen gekomen", zegt genees kundig directeur S.J.Terpstra van de stichting Bedrijfsge neeskundige Dienst in het Eu- rapoort-Botlekgebied. Zijn verklaring* „We hebben een betrekkelijk jonge industrie. De technische uitrusting is modern. Dat werkt in het voordeel van de werknemers. Of', zo benadrukt hij, „het moei 2ijn dat we beschikken over een tè jonge industrie". Spotten „Hoe mijn lichamelijk welzijn over twintig jaar is. zie ik wel", gaat Akzo-werknemer Nico Prins verder, „Als je in de petrochemie werkt, spot je met je gezondheid. Dat weetje bij voorbaat. Maar dat doet die man op een kantoor, ook als hij die anderhalf pakje sigaret ten per dag rookt. Rondom me heen hoor ik dagelijks over mensen, die kanker hebben. Op de fabriek ken ik er maar éen". Nico Prins werkt in de conti- nue-dienst. Zijn taak is het proces aan de gang houden. Verstoppingen voorkomen, monsters nemen en de kranen regelen. Hij doet zijn werk in een overdekte loods. „Die is gebouwd uit mllieu-overwe- gingen. Om het gedonder met de meld- en regelkamer van Rijnmond te voorkomen", zegt hij. Het fabriceren van herbi ciden gaat gepaard met een zoet-weeïge stank, die de be volking van de omringende plaatsen tot wanhoop zou brengen. Op de stank na noemt Nico Prins 'zijn' fabriek als één van de schonere in het Rijnmond gebied. Dat het uiterst giftige orlho-kresol wordt gebruikt, zegt hem weinig. „Toen ik hier begon bezorgde een vrachtwagen met zoutzuur me de bibbers. Je denkt dan aan vingers, die wegbijten, aan pijnlijke prikken. Nu doei dat me niets meer. Als ik spetters landbouwgif op mijn handen krijg, loop ik naar de douche en spoel de rommel eraf". Het zijn de risico's van het vak, is' de conclusie van deze opera tor. Risico Piet Scheele van het FNV heeft een andere kijk op de zaak. „Wanneer je "s morgens gezond aan je werk begint, moet het zo zijn dat je 's avonds even gezond naar huis gaat. Dat is helaas niet het ge val. Veel mensen worden tij dens hun werkzaamheden blootgesteld aan omstandighe den. die allesbehalve gezond zijn. Velen zijn bereid een ze ker risico op de koop toe te ne men: je doet het tenslotte voor brood". Nico Prins geeft toe, dat de fi nanciële voordelen hem over een aanvankelijke twijfel heb ben heengezet. „Ik wilde een huis kopen. Die twee procent ren te voordeel, die Akzo over de looptijd van mijn hypo theek geeft, is aantrekkelijk", verklaart hij. In een adem wijst de Akzo- werknemer op de veiligheids maatregelen. „Die zijn geno men om de risico's te verklei nen", zegt hij. Een helm, vei ligheidsschoenen, een overall en handschoenen vormen zijn uitrusting. Het bedrijf stelt douchen na afloop van de dienst verplicht. Xn de fabriek zijn brandbliisapparaten, oog douches en vluchtmaskers in overdaad aanwezig. Perslucht completeert de zaak. Beschermengel Voorzichtigheid, stelt Nico Prins, is de beschermengel van de operators. „Ongelukken zijn vooral te wijten aan onbe dachtzaamheid. Een hand schoen, die niet goed zit. Een tè snelle handeling". Op het gebied van de veiligheid blijft Akzo niet in gebreke, zegt de werknemer over zijn werkge ver. „Als een werknemer zegt dat of dat kan niet, wordt de situatie veelal veranderd". „Ik geloof niet" zegt Gulf- voorlichter Peter Corver, „Dat mensen hun gezondheid ver kopen in ruil voor een goed salaris. Als een werknemer weet dat hij ernstige risico's loopt, probeert hij eerst veran deringen aan te brengen. Lukt dat niet, dan neemt hij ont slag". Op het gebied van industriële hygiëne geldt Gulf als een voorbeeld-bedrijf. De bedrijfs filosofie is even simpel als doeltreffend: zonder goedge schoolde, fysiek sterke werk nemers kan een bedrijf, dat miljoenen heeft gekost, geen maximale winst behalen. Gulf heeft één van de laagste onge vallen- en ziektecijfers in Rijnmond. Veiligheid Binnen deze raffinaderij in Europoort waken verscheide ne commissies over de veilig heid op de werkvloer. „Het gaat erom", zegt manager in dustrial relations H.G.Kilchler, „dat je alle opmerking over vermeende gevaarlijke situa ties hoort en er aandacht aan schenkt. Positief of negatief'. Gulf steekt 'heel wat geld'an verbeteringen van het werk klimaat Over kleine investe ringen kan de Nederlandse vestiging zelfstandig beslissen. Gaat het om grote investerin gen dan is het fiat van het Amerikaanse hoofdkantoor noodzakelijk. Dat was onder meer het geval bij de aanschaf van de bloedanalyse-apparaat „Van dit type zijn er drie in heel Nederland, Zelfs Dijkzjgt heeft deze niet", wordt er trots opgemerkt. In de EHBO-ruimte onder zoekt Gulf op kleine schaal de lichamelijke conditie van haar werknemers. Het 'grote' on derzoekswerk wordt overgela ten aan de Bedrijfsgeneeskun dige Dienst. Bij deze stichting wordt de gezondheid getest van de 11.860 werknermers, die werken bij de 90 aangeslo ten bedrijven. De acht artsen van deze dienst houden zich voornamelijk bezig met de me dische keuringen. Ook Nico Prins gaat voor de periodieke controle naar deze dienst toe. Eens in de drie jaar. Hij beseft dat het aan de lage kant is en wijst op een collega: „Die werkt met kwik en moet om de twee maanden een plasje doen voor onderzoek". Sluitpost De Industriebond heeft geèn hoge pet op van de Bedrijfsge neeskundige Dienst, die door de aangesloten bedrijven wordt betaald. „Het lijkt wei of hun bemoeienissen ophou den bij bedrijfsbezoeken. Alsof dat de sluitpost is van hun be groting. Je krijgt de indruk dat bedrijven zeggen: verder dan keuringen mogen de art- Foto's: Jaap Rozema sen niet gaan", moppert Ruud van Meurs, lid van de onder nemingsraad bij ICI. „Een eigen onderzoek", zegt geneeskundig directeur Terp stra grif, „Dat zou ik best wel eens willen". Het is alleen niet mogelijk. Terpstra wijdt uit over het personeelstekort bij zijn dienst. Over het tekort aan medische gegevens. Het kaartsysteem dat in het verle den nauwelijks is bijgehouden. „Dat is de grote misser", geeft de geneeskundig directeur vol mondig toe. In de praktijk be tekenen zijn woorden dat Rijnmond op de medische landkaart een blinde vlek is. De vakbeweginging zat ei mooi mee, maar wachtte niet af. Het kader keek in het rond en vond het chemische bedrijf Cyanamid. Het ziekteverzuim was hier hoog; de werknemers klaagden regelmatig hun nood. Op BSsis van interviews ver scheen de brochure 'Veilig werken in de Chemie'. Een re laas over de arbeidsomstandig heden bij Cyanamid. De be vindingen van de bond zijn schokkend. Jeuk en vlekjes „Het is de vraag of je de 65 haalt", zegt een werknemer van dat bedrijf in de brochure. Uil een enquête onder het per soneel bleek dat driekwart van het produktieperson'eel klaagde over jeuk en rode vlekjes op de huid. Anderen hadden last van aanhoudend hoesten en opgeven van ge kleurd slijm. Een veelvoorkomende klacht was stijfheid. Een mogelijk ge volg van de inwerking van giftige stoffen op het zenuwge stel. De bevindingen war^n voor de Industriebonden FNV aanleiding om het bedrijf openlijk aan te klagen. Indirect wezen de 'vakbonzen' op de andere industrieënin het Rijnmondse. Deze handels wijze noemt Gulf-voorlichter Peter Corver een 'negatie van een stuk fatsoen'. „Bij de vak beweging proef ik altijd nog het geluid van de werkgever, die de werknemer uitbuit, Die houding is uit de tijd. Als de werkomstandigheden echt zo dramatisch zijn als de vakbon den voorspiegelen, was er al lang opstand uitgebroken". „Ach", zegt Scheele, „Er zijn grenzen en als die overschre den worden heb ie de poppen aan het dansen.... In hun achterhoofd denken beiden aan de op stapel staan de wet op de arbeidsomstan digheden. Een wet, die aan be drijven hoge eisen stelt en de vakbeweging via de onderne mingsraden een grotere in vloed geeft. Piet Scheele ver wacht in die organen de nodi ge woorden: „In cao-onder- handeling blijven verbeterin gen van het werkklimaat lang hangen. Dat betekent dat de tegenstellingen tussen dt werkgever en vakbond groot zijn. Anders was die problema tiek zo opgelost". Nog éénmaal een werkne mer van Cyanamid: „Pas als er bezoek uit de Vere nigde Staten komt is er opeens geld voor twaalf nieuwe stoelen in de con ferentiezaal..." Het is dui delijk: verbetering van de arbeidsomstandigheden is een actiepunt geworden van de vakbeweging in Rijnmond. De bedrijven weten dat; het draait weer eens om geld. 18. '18. 1S.£ IM 19.1 m .tè.4 'Th< Vol Spfl Pie vd Pic de Ge Th. De ftnt VSli Toi De pai •20. Hei He v.d 1 Ho f-föi De :dc do kei De 32 20. l Vol l spt I Pie Ir Vd f Th. FF B< 'XI

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 6