ROTTERDAMS NIEBWSBUB Berkel wil vrij baan voor windmolens ITF'Gerechtshof draait stakingsrecht j aren terug' Vechtpartijen op koninginnedag 't Gekiekte wereldje van Frans Vogel Dobbelen of ik chiet Zeeuwse haven schappen samen voegen I Apparatuur weggenomen Rotterdammer eroneelukt Benzine slang los: Auto uitgebrand Saoedische reder krijgt gelijk in hoger beroep m -™ Gewonde en zes arrestaties Hi 4:1 t ROTTERDAM ZATERTvAG I MEi 1982 Ridderkerk Omdat hij in Het wapen van Bolnes' niet nee mocht doen met dobbe- en, verdween een 30-jarige ïotterdammer om even later erug te komen met een hagel- reweer. In de daarop volgende •onsternatie ging een schol ai •n drong de hagel door het >!afond en de vloer van de bo- 'enverdieping. De Rotterdam mer werd hierop ingerekend Joor de Ridderkerkse politie. Dok een 35-jarige Dordtenaar werd meegenomen naar het sureau. Hij mocht later weer iaar huis. Onderzocht wordt log of het schot met opzet of >er ongeluk werd gelost. lotterdam Uit een woning n de Jasmijnstraat zijn een vi- leorecorder, 117 videobanden net Hindoestaanse films, een deurentv en een geluidsinstal- atie gestolen. De waarde is mgeveer twaalf mille. Onbe kenden kwamen binnen met •en valse stcutel. hvartewaal In Zwarte waal s gisterochtend de 44-jarige K.Verhei jen uit Rotterdam net zijn auto verongelukt. De nan week door nog onbeken- 1c oorzaak plotseling naar inks uit en botste togen een room. Zijn vrouw en dochter raakten hierbij gewond. Een plotselinge brand heeft de auto van Rotter dammer Dor rest eyn volle dig in een wrak veranderd. De man was op weg van Rotterdam naar Den Haag, toen hij ter hoogte van Delft de btand onidekte. zijn wagen vliegensvlug aan de kant zette en een veilig heenkomen zocht. Eer juist passerende brandweerman uil Honse- lersdijk kon met drie slecht werkende poederblusappa- raten niet verhinderen, dat van de auto niet meer dan een dor karkas overbleef, Volgens de brandweer was het vuur ontstaan door het lostriiien van de benzines lang. Berkel en Rodenrijs De mogelijkheden om wind molens te plaatsen moeten worden uitgebreid. Dat vindt ook de financiële commissie in Berkel, die onlangs het college van b en w toestemming ver leende om wijzigingen te gaan aanbrengen in be stemmingsplannen. Die veranderingen zouden de kansen om aanvragen voor windmolens goed te kunnen keuren, moeten vergroten. Het verzoek is afkomstig van rozen kweker Van de Ploeg aan de Munnikenweg. Deze heeft plannon voor de plaat sing van een windmolen met Rotterdam De Internationale Vervoers Federatie (ITF) en de Philippijnse bemanning van het onder Saoedische vlag varende vrachtschip Saudi Inde pendence zijn door een uitspraak, in hoger beroep, van het gerechtshof in Den Haag in het ongelijk ge steld. De ITF heeft inmiddels besloten ook tegen deze beslissing in cassatie te gaan bij de Hoge Raad. Beeldend kunstenaar Bob van Persie „als een gorilla, baviaan, chimpansee of oran oetan' met 1 arm aan een plafondstang.." Rotterdam „Ja hoor. de kwestie is nu wel zo klaar helder als een kelkje jonge jenever met (zonder te mor sen) een kop d'r op: Rotter dam -met name een flink aan ia! mensen uit de artis tiek/creatieve sector in deze stad- heeft de Echte foto ontdekt. En uw dienstwillige dienaar tekstseh rijver. dat is Frans Vogel, auteur en samensteller van de Sonde - Special {uitgave Rotterdam se Kunststichting) 'Hoe Rot terdam de echte foto ontdek te': een gekunsteld boek werk vol amusante prent briefkaarten en humoristi sche teksten, die aardig wat aan het licht brengen over de wijze waarop de auteur onze samenleving ervaart. Zijn barokke, fratserige tek sten zijn doorspekt met En gelse termen en kromtaal. Die kromtaal is tegengesteld aan de manier waarop de in wezen taalpuristische Kees van Kooien schrijft. Vogel verruwt bewust en maakt van het Nederlands een soort ha ven-Rotterdams, waar buiten deze stad dan ook wat geschokt op wordt gereageerd. Maar de schrijver laat (vanaf bladz.4l) merken precies te welen waar hij mee bezig is: zijn taal is provocatief be doeld, alles is de auteur eraan gelegen de aandacht van de lezer vast te houden. De 'echte foto's' dienen als inspiratiebron voor het even amusante als warrige betoog, oen procedure die al eerder met succes werd gevolgd. Ofschoon Vogel scheutig is met maatschappelijke com mentaren. blijft het boek streng binnen de grenzen van wat sommige mensen de Rotterdamse scene noemen: het beperkte wereldje van kunstenaars en aanhang, het hem zo vertrouwde milieu dat het ook wel erg leuk zal vinden zichzelf terug te vin den in 'Hoe Rotterdam de echte foto ontdekte'. Jaap Koopmans Hel gerechtshof zegt in het vonnis dat bij het beoordelen van een arbeidsconflict aan boord van schepen het recht geldt van het land waar het schip is geregistreerd en niet het recht van het land waar de slaking plaatsvindt. Vorig jaar legden 25 Philippijnse beman ningsleden van de Saudi Inde pendence het werk neer in de Rotterdamse haven, uit protest tegen de onderbetaling door hun Saoedische reder Orri. Zij werden bij de staking gesteund door de ITF. Om de staking te breken pro beerde Orri eerst de beman ning uit te hongeren. De be voorrading van het schip werd volledig, stilgelegd en aan boord was het schaarse voedsel al snel op. In kort geding kre gen de ITF en de bemanning het gelijk aan hun kant. Het gerechtshof bevestigde dit vonnis. Daarna probeerde Orri de sta king te breken door geen loon meer uit te betalen en een nieuwe bemanning aan boord te brengen. De Phi lippijn en hielden dat tegen. In een nu door de reder aangespannen kort geding kregen zij weer gelijk. Ook dit vonnis werd door het gerechtshof beves tigd. De Saoedische reder vocht toen het stakingsrecht van de oorspronkelijke bemanning aan en in dit kort geding werd hij in het gelijk gesteld, het geen eveneens door het ge rechtshof is bevestigd. Volgens de ITF heeft deze laatste beslissing verstrekken de gevolgen voor stakingen aan boord van schepen. ITF- advocaat mr. H. A.Bos meent dat met deze uitspraak het sta kingsrecht een aantal jaren is teruggedraaid. De ITF heeft nu „met trillen de handen" cassatie aangete kend bij de Hoge Raad. Een voor de vakbond negatieve be slissing van het hoogste rechts college betekent immers op veel vlakken het einde van stakingen aan boord van sche pen. Dierenbescherming: Meer ruimte voor kip in legbatterij Den Haag De Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren heeft er in een brief op aangedrongen dat mi nister De Koning van land bouw en visserij in de EEG- mi nister raad vasthoudt aan zijn standpunt, dat elke kip in een legbatterij 600 vierkante centimeter vioerruinne dient hebben en dat legbatterijen in 1995 moeten zijn afgeschaft. Tot grote teleurstelling van de dierenbescherming heeft het Europees Parlement vorige week gestemd voor een mini mum vloeroppervlakte per kip van 5G0 vierkante centimeter. De vergroting van het mini mumoppervlak tot 600 vier kante centimeter was bedoeld als overgangsmaatregel naar een algeheel verbod van leg batterijen. Milium r Rotterdam Op twee plaatsen in Rotter dam hebben zich gisteren vechtpartijen voorgedaan tussen grote groepen jonge ren. Hierbij viel een gewonde en werden in totaal zes arrestaties verricht. Op het kermisterrein op het Afrikaander- plein werd gistermiddag de 16-jarige H. Kuqu uit Spijkc-nisse tn de buik gestoken tijdens een vechtpartij tussen ongeveer twintig Nederlandse jongeren en even zo vele Turken. Het Turkse slachtoffer is op genomen in het Zuidorziekenhuis. De pu- 1 i 1 ie hield wegens openlijke ge weid pleging vier jongeren van 19 en 20 jaar aan. af komstig uit Rotterdam en Ridderkerk. Op de trappen van hei Beursgebouw raakten omstreeks drie uur een groep punkers en skinheads slaag. Over en weer vielen rake klappen. Het standbeeld van Gijsbert Karei van H ogend or p werd wat besmeurd. Op een gegeven moment richt ten de vechtenden zich ook nog legen de politie. Met geweld greep de politie in en hield twee Rotterdammers van 14 en 24 jaar aan wegens openlijke geweldpleging. Niels duidde er gisterochtend overigens op dat koninginnedag op verschil lende plaatsen zuu leiden tot ongeregeldheden. Verlaten straten en vlaggen, die natgere gend heen en weer klapperden, de oranje wimpels rond de stokken gedraaid, be paalden in de vroege ochtenduren het beeld in steden, dorpen en wijken. Hel waren buurten, die wel feest wilden vie ren, maar waar de weersomstandigheden een massale gang naar de vele festivitei ten nog in de weg stonden. Toch werd er gisteren in Rotterdam en omgeving feestgevierd. Door weer en wind en tot laat in de avond. Op de Cool- singel werd het toen rond het verlichte stadhuis zelfs nog even gezellig druk. met als middelpunt de Marinierskapel, die c-r zijn traditionele concert gaf. Maar in het Rotterdamse centrum patrouilleerde ook politie le paard, klonken er op tientallen meters afstand van de musicerende mari niers de geluiden van knallende rotjes en reden politieauto's stapvoets over de Cool- singel. Ook dat was gisteren koninginne dag. Een feest, dat dus pas laat op gang was ge komen. En dan nog vooral als een feest voor de jeugd, die actief aan de oranjefes- liviteiten deelnam. De ouderen beperkten zich in die gevallen tot een geamuseerd toekijken, natgeregend en kleumend van de kou. of weggescholen onder paraplu's. Actie - ook voor de ouderen - in de Rot terdamse haven, waar de stoomlocomotief 23 923 van de Stoom Stichting Nederland de historie deed herleven. De in 1959 ge bouwde locomotief van Duits makelij maakte over het haventraject op de Rech ter Maasoever een aantal ritten naar Delfshaven en terug. De enige agent die tijdens deze door de Overschiese Oranje vereniging georganiseerde stoomtreinrit ten in actie moest komen, deed dit nog om een defect geraakt old timer van de spoor rails le helpen wegduwen... Zie ook pagina 15 een hoogte van 24 meter. Daarnaast heeft de gemeente nog een voorlopige aanvraag bui nnenge kregen van een tuinder, die waarschijnlijk ook goedgekeurd kan wor den. De- hinderwet voorziet nog niet in bepalingen voor wind molens, zodat voorlopige ver gunningen verstrekt zullen worden. Wel moet de wel standscommissie haar goed keuring verlenen. In het geval van Van de Ploeg is dat al ge beurd. Vooral landelijke gebieden worden zeer geschikt geacht voor plaatsing van windmo lens. Tot de hoogte van zestien meter wil men in ieder geval vrijstelling verlenen aan tuin ders voor plaatsing. Boven die hoogte moet speciaal toestem ming worden verleend. Indien mogelijk gaat vooral het ge meenschappelijk gebruik van molens worden «estimuJeord. Ook in bebouwde gebieden denkt men aan mogelijkheden daartoe. Als voorbeelden wor den genoemd sportpark Het Hoge Land en plantsoenen. Steeds zal in het oog worden gehouden of de plaatsing wel past in de bestaande bebou wing. Ook kunnen hoge ge bouwen in de buurt een nadeel zijn. Zo wordt het in het indu striegebied erg moeiMjk om molens rendabel te maken. Er bestaan nog vele onzeker heden over functioneren van windmolens. Met name over de mogelijke gevolgen van tri lingen, die een stevige onder bouw noodzakelijk maken. Zo'n punt is ook de veiligheid. Ongetwijfeld zullen er aanvra gen komen voor het plaatsen van zelfgebouwde molens. Die moeten eerst een veiligheids keuring door TNO onderstaan. Vlissingen Samenvoeging van de twee havenschappen in het Westerse heidegebied, Vlis singen en Terneuzen, zou het Zeeuwse havengebeu ren effi ciënter en goedkoper maken. Dit zei de gedeputeerde J. van den Bosse bij de overdracht van .twee nieuwe jackeLs (on der buuw voor olieplatformsI aan de Union Oil Company. De jackets zijn gebouwd bij THC Fabricators, een offshore constructiebedrijf in Vlissin gen-Oost. THC werd een half jaar geleden opgericht op het terrein van de Nederlands- Amerikaanse Pijpleidingmaat schappij die 6 oktober failliet ging. De offshore-acticiteiien zijn inmiddels zodanig aange trokken dat er bij THC zeker voor een jaar werk is voor 150 tol 300 mensen. Er wordt bo vendien nog over een aantal grote contracten onderhan deld. Directeur T. Hermans meent dat de nieuwe olie- en gas- vondsten op de Noordzee ze ker perspectieven bieden voor de Nederlandse offshore-indu strie. Unieke geboorte in Avifauna Alphen aan den Rijn Voor het eerst in Europa is in ge vangenschap een dubbele neushoornvogel ter wereld ge komen. Dit gebeurde in vogel park Avifauna in Alphen aan den Rijn. Tot nu toe is men er alleen in de Verenigde.Staten en in Sin gapore in geslaagd een 'Buce- ros bi corn is' geboren te laten worden. Dé vogel komt uit Zuid-Azifj. is eenmaal vol wassen anderhalve meter groot en kan wel 40 jaar wor den. De dubbele neushoornvo gel heeft een donkerbruin tot zwart vederpak met opvallen - de. witte of roomgele vljkken. 21 ■:4 ;i' S< a b di 3f ie ïr )V m it 3f e: •O ie ti< P '.ij

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1