m Oppassen verschraling van politietaak IS* Adam Eva niet op zondag Keer lus op pa len Ook CDA wil andere plek voor woonwagencentrum 'Uitspraak Goudriaan aperte onjuistheid' VLAARRINGS DAGBLAD SCH1EDAMSGHI COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Monteur dreigt been te verliezen Maassluis akkoord met bezuinigingen m m m Van Lingen: 'Besluit is geforceerd genomen' Jongen valt van viaduct Veel klanten in isolatiewinkel Nieuwe commissaris Ton Spel: Grootwinkelbedrijven houden bezwaren legen VCP 'Echte' eerste paal Ouwenbroek geslagen DINSDAG 4 MEI 1982 Schiedam In het Rotter damse Dijkzigtzickenhuis pro- boren chirurgen het been te redden van een 40-jarige mon teur. uit Hoorn, die bij de Schiedamse Zakkencentrale aan de Overschieseweg een vierhonderd kilo wegend ge vaarte op zijn been kreeg. De man was bezig een hydrau lische pers te repareren, toen een-gedeelte van hei gevaarte afbrak en naar beneden kwam zetten. Door een duik wist hij te voorkomen dat zijn rug werd geraakt, maar zijn rech- teronderbeen kwam 'klem te zitten onder de pers. Zijn been werd zo goed als afgerukt. Het is nog niet duidelijk of het werk van de Rotterdamse art sen, succes heeft gehad. De arbeidsinspectie heeft een on derzoek ingesteld naar de exacte toedracht van het be drijfsongeval. Provincie wil begroting niet goedkeuren Op de hoek van de Vette- noordsekade en de Land- v.straat in Vlaardingen leggen - straatmakers de laatste hand aan een keerlus. De lus, be stemd voor vrachtwagens, is het resultaat van gesprekken tussen gemeente en de in de buurt gevestigde visverwer- kende bedrijven. Voortaan kunnen de vrachtwagens di rect keren nadat ze bij de be drijven zijn geweest en hoe ven ze niet meer door de woonwijk te rijden. De bedrijven dreigden des tijds met een bezwaarschrift tegen de bebouwing van bet in de buurt gelegen Lamoen terrein, omdat ze vreesden dat de nieuwe bewoners zou den gaan klagen over bet af en aan-gerij van vrachtwa gens.' Als jullie zorgen voor een keerlus, dan dienen wij geen bezwaarschrift in, zo- moet'dat gesprek tussen ge meente en bedrijven onge veer zijn gegaan. De lus is overigens flink on derheid. Niet omdat die vrachtwagens nou zo zwaar zijn, maar gewoon omdat de palen er toch nog stonden. De palen voor een kantoor pand op die plaats waren ja ren geleden nog maar net de grond in gegaan of de op drachtgever kapte met het project wegens geldgebrek. Het stukje grond heeft er dan ook jarenlang bijgelegen met de bijnaam 'Het Palenveld'. Schiedam Het Schiedamse gemeentebestuur zou nog eens goed moeten bekijken of er geen andere plek voor een woon wagencentrum gekozen kan worden dan de Koekoekslaan. Was eerst de VVD-fractie al die mening toegedaan; ge schrokken van het dreigement van vele honderden bezwaar schriften is nu- ook het CDA overstag gegaan. Lijsttrekker Aad van Lingen liet daar tij dens een gisteravond gehou den forumdiscussie tussen de politieke partijen weinig on duidelijkheid over bestaan. „Dat voorbereidingsbesïuit zou nog maar eens goed bekeken moeten worden. Het besluit is destijds geforceerd genomen en vraagt gewoon om een her overweging." Volgens hem zal de aanleg van een woonwagencentrum aan de Koekoekslaan vele jaren vertraagd worden door be zwaarschriften. Daar zijn de huidige bewoners van het kamp aan de Schiekade niet mee gebaat, aldus Van Lingen, Dc tegenstanders van een cen trum in Kethel-Oost zijn van mening dat hun koophuizen aanzienlijk in waarde zullen dalen, omdat er bij hen in de buurt woonwagens komen te staan. Zij schermen derhalve met een gigantische schade claim. Alle bezwaarschriften komen op exact hetzelfde, neer. Bij de gemeente Schie dam bestaat er om die reden goede hoop op dat de bezwa ren niet afzonderlijk behan deld hoeven te worden en, als het aan het gemeentebestuur ligt, allemaal om dezelfde re den kunnen worden afgewe zen. Schiedam Een 13-jarig jon getje uit Rotterdam is van het viaduct bij de Parkweg geval len toen hij. al spelende, zijn evenwicht verloor. De jongen moest na de duikeling van vijf meter in het Schielandzieken- huis worden opgenomen met een gebroken arm en enkele inwendige kneuzingen. jrSchiedam Het is zelden zo druk in de winkels aan de Mgr ■>NolensIaan. Gistermiddag opende wethouder Zijdeveld er een i. twee weken durende expositie over isolatie en allerlei groepe- ringen uit de stad waren daarbij aanwezig: huurdersverentgm- gen uit Nieuwland en Groenoord, de vrouwenadviescommissie irVöor de woningbouw, dc diverse projectteams voor de stadsver nieuwing en de werkgroep eigenaar/bewoners uit Sehiedam- Zuid. t De tentoonstelling in hét vroegere winkelpand van Evatoom is H opgezet door het ministerie van ruimtelijke ordening en volks huisvesting. De winkeliers in de omgeving kijken er met ge- meng de gevoelens naar. Voor sommigen lijkt hét tijdelijke isola- >iiewinkeltje een noodverband voor de verslechterde positie van de Nolenslaan als winkelcircuit Maassluis Zonder onoverkomelijke bezwaren heeft de gemeenteraad van Maassluis gisteravond de bezuinigings- en ombuigingsnota geaccepteerd en goedgekeurd. Door de financiële operatie in het budget van Maassluis wordt het tekort van 734.000 gulden voor 1982 gedekt. Vlak voor het begin van de raad moest de commissie voor financier in spoedoverleg bijeen komen. Maassluis heeft een brief van de provincie ontvangen, waarin werd me degedeeld dat de ingediende begroting over dit jaar niet kan worden goedgekeurd, om dat er een flink tekort in zit en omdat er 'moeilijk gespro ken -kan worden van een evenwichtige begrotingspositie in de komende jaren'. Volgens het provinciaal bestuur be draagt het structurele tekort het dubbele bedrag dan de ge meente had aangegeven bij na 1,3 miljoen en wordt de begroting voor 1982 niet eer der goedgekeurd, voordat ook dat verschil kan worder. ge dekt. De gemeente Maassluis had niet verwacht dat de provincie het zo hoog zou speien. Wel meldt wethouder Van der Knaap (financiën) dal een gat van vijf ton grotendeels ge dekt kan worden door te put ten uit een gemeentelijk spaar potje: een gedeelte van het overschot op de begrotingsba- ians van 1980. Met deze maat regel verwacht de wethouder, dat de begrotingswijzingen als nog worden goedgekeurd. PPR-lid Van der Griend wilde gisteravond nog een wijziging aanbrengen op de bezuini gingsnota. Hij bleef moeite houden met de vijf procent be snoeiing op het subsidies voor verenigingen. Hij diende zelfs een amendement in om op de eigen vergoedingen van de raadsleden vijf procent te kor ten, wat 12.000 gulden zou op leveren. „Dit geld zouden we dan weer kunnen besparen op het sociaal cultureel plan", meende hij. Het merendeel van de raad zag het echter anders en slem- de tegen het amendement. Wethouder Van der Knaap spoorde de raadsleden tot haast aan. „De2e begroting moet zo snel mogelijk bij de provincie komen. Als we het nu goedkeuren, gaat hij mor gen nog de deur uit. Gaan we wijzigingen aanbrengen, dan duurt het nog langer. Dat kan niet". De wethouder gaf wel toe, dat het college de verenigingen niet in moeilijkheden wil laten komen, „Waar nodig", betoog de hij. „kunnen wij bijsprin gen. Daar is een potje voor". Uit handen van burgemeester Fred van Lier kreeg de nieuwe commissaris het korpsinsig ne opgespeld, maar hij kreeg ook. het oude burgemeesterslint omgehangen, dat als teken van waardigheid destijds is ingesteld door koning Willem Hl. Spel hoefde dit traditionele teken slechts even te dragen: daarna mocht het als een stukje folklore de kast in. Vlaardingen Het is niet goed, telkens om meer politie te vragen, maar om een steeds betere politie. De sterktebepaling van een politiekorps ligt in het verlengde van de taakstelling. Als op demogelijkheden van de politie wordt bezuinigd, dan moet onver mijdelijk ook naar de taakstelling worden gekeken. Een steeds verdere vermindering van de middelen, zonder dat naar die taak-" stelling gekeken wordt, zal leiden tot ver schraling van de politietaak. Dat zei de nieuwe Vlaardingse commissaris Ton Spel gistermiddag tijdens zijn installa tie als korpschef van de Vlaardingse politie. In zijn installatietoespraak legde hij er de nadruk op dat de politie steeds scherper moet kijken naar welke taken wél en wel ke niet meer uitgeoefend kunnen worden. „Er zullen keuzes moeten worden gemaakt. Dat is niet gemakkelijk; dat kan even zor gelijk zijn als de roep om steeds meer poli tie." De installatie vond plaats in de burgerzaal van het Vlaardingse stadhuis, voornamelijk omdat het politiebureau nou eenmaal niet voldoende ruimte heeft om een dergelijke gebeurtenis te laten plaatsvinden. Toch vond commissaris Spel dat er een bepaalde symboliek van deze alternatieve ruimte uit ging. „De burgerzaal vertegenwoordigt het contact tussen het gemeentebestuur en de burgerij. Ook voor de politie is die relatie uiterst belangrijk. De politie moet voor de burgerij gemakkelijk aanspreekbaar zijn." Burgemeester Fred van Lier legde er in zijn toespraak de nadruk op dat het be stuur, de politiek, een belangrijke taak heeft met betrekking tot het functioneren van het politiekorps. De politie heeft niet de taak, de politiek met andere middelen voort te zetten in een al dan niet heilige oorlog. „De politiek, het bestuur zelf dient er op toe te zien dat de politie onrealisti sche, onhaalbare of soms zelfs onjuiste be stuurlijke beslissingen niet moet gaan uit voeren. Nijmegen was daar een tragisch voorbeeld van. De installatie van Spel vond plaats onder aanwezigheid van vele belangstellenden uit het Vlaardingse korps, uit de politiek, uit Capelle aan den IJssel. waar Spel enkele dagen geleden afscheid heeft genomen, en uit omliggende gemeenten. Velen drukten hem na afloop van de officiële plechtigheid de hand tijdens de receptie, die in de oude zaal van het stadhuis plaatsvond. Vlaardingen Vroom Dreesman heeft zich gedistantieerd van uitspraken van wethouder Bas Goudriaan over het ver keerscirculatieplan (VCP) in Vlaardingen. Tijdens de vergade ring van de commissie van verkeer en vervoer beweerde de wethouder dat de grootwinkelbedrijven geen bezwaren hebben tegen het VCP en enkel garanties willen voor het aanleveren van goederen. „Een aperte onjuistheid", reageert woordvoerder Muller van de hoofddirectie in Amsterdam. In een brief aan zowel B en W als de raadsleden schrijft Schiedam Het wordt geen sexbeurs en ook heeft nog nie mand aanstoot genomen aan de naam: Adam Eva. „Die naam is zo ontkerstend, ik heb er niets eens aan gedacht dat iemand zich daar een buil aan zou kunnen vallen," aldus or ganisator Warner Meinen gistermiddag in zijn paradijselijk pand aan de Tuinlaan. Meinen? De vroegere voorzit ter van de Schiedamse Ge meenschap, voormalig school decaan ook, heeft een oude liefde weer opgevat, zoals hij zelf zegt. Organiseerde de te genwoordige directeur van het beurzenbureau Display een paar jaar geleden de banen beurzen in onder andere de Vlaardingse Lijnbaanhallen en het Rotterdamse Ahoy', vanaf volgende week woensdag zal het een grote consumenten beurs in de Schiedamse Mar- grielhal 2ijn, Vergelijkbaar met de vroeger vermaarde In- habé, waarop het Schiedamse bedrijfsleven zich presenteer de, wordt ook Adam Eva een beurs voor het gehele ge zin. Meinen heeft plannen om er ook in de komende jaren mee door te gaan, want de Schie damse middenstanders rea geerden uiterst alert op ziin initiatief, ofschoon in de prak tijk veel moeilijkheden zich voordeden. Steeds meer win kels in Schiedam gaan deel uitmaken van grotere con cerns, holdings die door de bank genomen elders geves tigd zijn en met zo'n Schie damse beurs minder voeling hebben. „Dat maakt het zaken pi Warner Meinen: hemel en aarde bewogen om in de Mar griethal iets te kunnen organiseren... doen lastig," aldus Meinen, Maar wat haast nog vervelen der was, was een wetsartikel over de sluitingstijden van winkels, die het zowat onmo gelijk maakt om de vierdaagse consumentenbeurs ook op zon dag te houden. Daarbij komt dan nog eens dat de sporthal- directie van Margriet het eveneens verbiedt om op die dag een evenement te plan nen. Meinen: „Je moet hemel en aarde bewegen om in de Margriethal iets te mogen plannen." Maar aan de andere kant kwam het ook weer niet al te slecht uit, omdat de Dis play-directeur ondervond dat anno 1982 nog steeds veel win keliers tegen activiteiten op zondag zijn en om die reden anders niet eens aan de beurs hadden deelgenomen. V &t D: „Hoe op grond van de hem ter beschikking staande gegevens wethouder Gou driaan ooit tol uitspraken heeft kunnen komen, die zo in flagrante tegenspraak zijn. is ons een volstrekt raadsel. Het heilloze VCP zal voor bewo ners en middenstand een zoda nig beschadigende werking hebben, dat wij ons van een eventuele totstandkoming er van wel moeten distantiëren". Muller ziet de uitlatingen van Goudriaan als een nieuwe po ging om de middenstand, het grootwinkelbedrijf en de bin nenstadbewoners te verdelen. Gezarnelijk hebben deze groe pen een alternatief plan inge diend, waarin ringwegen rond Vlaardingen als oplossing wordt geboden. De huidige twee varianten van het ver keerscirculatieplan, vinden de drie partijen, zijn een fuik voor de automobilisten. Ner gens zal men zijn wagen kwijt kunnen. En ondanks dat de gemeente garages wil bouwen, blijft er volgens de V D-di- rectie een gigantisch tekort aan parkeerplaatsen. „Niet twee jaar. maar al jaren hebben wij er alles aan gedaan om de bestuurders tot ander inzicht te brengen", zegt Mul ler. „Vlaardingen is afhanke lijk van zijn omgeving. De stad zelf is te klein voor de mid denstand. Wil je het centrum levend houden, dan moet je geen drempels opwerpen". Goudriaan zelf ontkent dat hij de zaak in de commissie heeft verdraaid. „Ze hebben het echt gezegd. Dan moeten ze mensen die ze naar vergade ringen sturen maar beter in strueren." Vlaardingen De nieuwbouw op het Ouwenbroekterrein is gis teren daadwerkelijk van start gegaan. Onder supervisie van aannemer Van der Waal uit Vlaardingen zijn de eerste palen ge slagen voor de 75 nieuwbouwwoningen, die op het terrein tussen de Stationsstraat en de Prins Hendrikstraat in het kader van de stadsvernieuwing in de VOP worden gebouwd. De officiële eer ste paal is overigens nog niet geslagen: die gaat pas op 11 mei de grond in. Waarschijnlijk zal die officiële paal een van de laatste zijn, die de grond in gedreven moeten worden. Gistermorgen is ook begonnen afbr; IJ WA UCgUllIiCIi met de afbraak van de VOP-' keet; de informatie- en verga derruimte die de projectgroep en de bewonersgroepen ge bruikten voor de renovatie en de nieuwbouw in de wijk.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1