CDA: Geen huisartsen in dienst van gemeente K Fatma wil niet meer terug naar Turkij e Noordegraaf niet tevreden met beantwoording vragen Striptekenaars sieren schutting Hoogstraat op VLAARDINGS DAGBLAD SOHIEDAMSGHE GQURANI NIEUWE WATEBWE6 COURANT Weer vondst oude bewoningsresten in centrum Vlaardingen 9 Vrouwen geen voorrang geven9 Provincie verwerpt besluit Vlaardingen bouw bejaardenhuis Meer duidelijkheid van college over lokale omroep gewenst GOUDRIAAN: 'BESLUIT IS BESLUIT' Oeverbos geen hakhout- cultuur Auto zonder geluid Dronken man botst Publiek mag meedoen LATER.., WAT HADDEN DE JON6EN5 TEGEN JE,32r?! TENSLOTTE BEN JE NOG TE KORT !N WASHINGTON OM AL VIJANDEN TE HEBBEN GEMAAKT) EN VAN JE OP DRACHT WEETNIE- IK SNAP HET OOK NIET) MAAR IK MAAK ME ER MAAR NIET DRUK OVER. SCHIEDAM GAAT VOOR CJVweinig vertrouwen m verkiezingen MAND Staatsecretaris beslist over twee weken Voetgangers brug officieel open Onder terreintje Hoogstraat Hulp dienst in Schiedam op de tocht WOENSDAG 5 MEI 1982 Schiedam Valt het in de meeste verkiezingspro gramma's van Schiedamse partijen toch al op dat zij aan kwaliteit en diepgang gewonnen hebben vergele ken met vier en acht jaar geleden, ook het CDA is nu voor de dag gekomen met een program dat aan dui delijkheid weinig te wen sen overlaat. Sommige punten in het CDA-pro- gram worden zelfs als ui terst progressief bestem peld. Dé christen-democraten willen burgers volop ambtelijke on dersteuning geven bij het ont wikkelen van beleidsalterna tieven, staan ook een ruime inspraakplanning voor en springen in de bres voor de oppositie, die beter dan nu het geval is op de hoogte moet worden gehouden van planne tjes van B en W en ook in staat moet worden gesteld va rianten te presenteren. Gisteravond leverde lijsttrek ker Aad van Lingen nogal wat kritiek op de manier, waarop de laatste vier jaar met deze principes is omgesprongen. De verdrukte inspraak in de bin nenstad, de locatïekeuze voor het woonwagenkamp-Koe koekslaan, hij vond het tref fende voorbeelden van „een overdreven planningsdrift van de gemeente, waardoor de in spraak in de verdrukking komt". Ook heeft hij bedenkingen te gen de te interne probleemaf weging bij de PvdA, die voor andere partijen moeilijk te volgen is. Opvallende punten in het CDA-program zijn de bepalin gen, dat zwakzinnigen in het sociaal-cultureel plan meer dan nu aandacht moeten krij gen; dat een psychiatrisch zie kenhuis in het Waterwegge bied mede door de gemeenten beheerd 2al moeten worden, kortom dat het geen volle de pendance van Sint Joris mag worden; en dat er een vesti gingsbeleid voor alle discipli nes in de gezondheidszorg moet komen. Het laatste punt is niet nader toegelicht. Als bijvoorbeeld de huisartsen niet willen mee werken, dan wordt het vol gens Van Lingen moeilijk. Hij zei gisteravond er tegen te zijn dat de gemeente zelf hutsart sen in dienst gaat nemen, want dat strookt niet met een ande re bepaling in het CDA-pro gram die uitgaat naar privati sering van gemeentelijke ta ken. Bijvoorbeeld het ophalen van grof huisvuil en onderhoud van het gemeentelijk wagen park zijn voorbeelden van ta ken, die de gemeente door derden zou moeten laten uit voeren. Een aardig puntje is ook de be hoefte aan parkeerplaatsen bij op- en afritten naar de rijks wegen, zodat automobilisten gemotiveerd worden met el kaar mee te rijden. „Maar daar haal ik mijn schouders over op," aldus Van Lingen, „want daar komt toch geen flikker van terecht." Het CDA wil geen vrouwen voorgetrokken zien bij sollici tatie en carrièreplanning. „Mannen moeten gekijke kan sen hebben," aldus Van Lin gen. Herman Noordegraaf: „Brengt een enquete het functioneren van de parle mentaire democratie in ge vaar?" Schiedam Omdat hij niet tevreden is met de beantwoording van het col lege op zijn schriftelijke vragen, is PPR-raadslid Herman Noordegraaf op nieuw achter de schrijfma chine gaan zitten. De vra gen, die hij nu heeft opge steld, moeten het Schie damse gemeentebestuur dwingen met duidelijke be leidsplannen over lokale omroep op de proppen te komen. Volgens Noordegraaf hoeft een verhoging van het CAI- abonnement, met twee kwar- Christelijke stichting mag bouwen tjes, niet onoverkomelijk te zijn. Een enquête zou meer duidelijkheid over de behoefte van de Schiedamse bevolking kunnen geven Volgens het college roept iets dergelijks „vragen op ten aanzien van het functioneren van de parle mentaire democratie". Noor degraaf wil nu weten of de en quête in Kethel-Noord naar de behoefte aan gas de democra tie soms óók in gevaar heeft gebracht. Het PPR-raadslid dringt in 2ijn nieuwe schriftelijke vra gen aan op een duidelijke uit spraak over de noodzaak van lokale omroep. Hij wil weten of het huidige standpunt om geen actief beleid te voeren uitsluitend met de financiële situatie van de gemeente Schiedam te maken heeft. Er wordt namelijk wèl geld uitge trokken voor experimentele, plaatselijke radio-uitzendingen in de week vooi de gemeente raadsverkiezingen. De Open bare Nutsbedrijven Schiedam (ONS) zij'" een aantal we ken de met de voor- bert deze uitzendin gen Noordegraaf: „Uit welk, .iddelen wordt dit gefinancierd? En hgt het dan in de bedoeling om de nu ge troffen voorzieningen later he lemaal niet meer te gebrui ken?" Vlaardingen De bouw van het nieuwe bejaarden huis in Vlaardingen zal toch door de protestant christelijke stichting voor huisvesting en verzor ging van bejaarden worden gerealiseerd. Gedepu teerde staten (GS) heeft gisteren officieel zijn goed keuring gegeven aan de Verklaring van geen be zwaar' van de verzorgingshuizen Vaartland en De Wetering. Het verzoek van de gemeenteraad voor een algemeen tehuis heeft GS naast zich neergelegd. „De aanvraag van Vaartland zit al jaren in de pen. Er was voor ons geen reden, geen enkel bezwaar, om van ons eerder genomen standpunt af te wijken1', legt gedeputeerde Aalbers van Zuid-Holland uit. „Ket is alleen vreselijk jammer dat we andere initia tieven, zoals die van de alge mene stichting, niet kunnen honoreren. Maar daar zijn in de toekomst wellicht moge lijkheden voor". De Vlaardingse wethouder Bas Goudriaan zegt uiteindelijk toch geen problemen met de goedkeuring te hebben. „Be sluit is besluit. De kous is af. Ik ben verder niet teleurge steld, anders moet je niet in de politiek gaan. Ik ben er zelfs blij mee; het is tenslotte weer een stukje werkgelegenheid". De bouw var. een nieuw be jaardentehuis op de hoek van de Oosthavenkade en de le Van Leyden Gaelstraat was noodzakelijk geworden door de renovaties van Vaartland en De Wetering. Daarbij zijn bijna honderd verzorgings- plaaisen verloren gegaan. De christelijke stichting vond hel om die reden dat zij de bouw op zich zouden mogen nemen. De meerderheid van de raad wenste echter een algemeen tehuis, omdat er steeds minder kerkelijke Vlaardingers zijn. CD A-fractievoorzitter Jo Schriel, die tijdens de raads vergaderingen nadrukkelijk heeft gepleit voor de christelij ke stichting vindt dat de pro vincie „recht heeft gedaan aan degene die dat toekomt. Met dit besluit hebben wij ook ons gelijk gekregen". Goudriaan: bteem... Aanstaande dinsdag heeft wet houder Goudriaan namens de gemeente Vlaardingen een ge sprek mei de provincie. Waar over dat precies zal gaan, laat hij niet los. „Niet over Vaart land", laat de wethouder ech ter duidelijk weten. „Dat staat er helemaal buiten. Je leeft in een democratie en dan moet je je bij zulke dingen neerleggen. Dat gesprek was al eerder aan gevraagd. We willen de alge mene problematiek van be jaarden in Vlaardingen eens goed doorspreken. De algeme ne stichting zit met wat pro blemen". Maassluis „Maassluis pre tendeert oog te hebben voor het gemeentelijk groen. Als je in je eigen tuintje een boom omhakt, word je aan de schandpaal genageld. Dan kan de doelstelling van het Oever- bos toch nooit geweest zijn om er een hakhoutcultuur van te maken". Een beetje nijdig reageerde VVD'er Scheerstra op de ant woorden van het college van B en W over het kappen van bij na 1.200 populieren in het Maassluise Oeverbos. Wethou der Hummelen zei, dat de be woners van de Merellaan klaagden over belemmering van hun uitzicht ..Daarom werd besloten om de kap van drie jaar in een keer te vtrwezelijken. Want gehakt zou er toch worden. Ik snap niet, dat er nu zo'n ophef over wordt gemaakL Eerder zijn er veertienhonderd elzen gekapt; 'daar heb ik nooit wat van ge hoord". Vlaardingen Uit een auto die geparkeerd stond in de Oostwijk is een cassetterecor der gestolen. De dief ging grondig te werk, hij nam ook beide boxen mee en liet de auto helemaal intact. Die werd vermoedelijk met een valse sleutel geopend. De waarde van de geluidsapparatuur was iets meer dan tweehonderd gulden. Vlaardingen Een 47-jarige Vlaardinger ging dinsdagnacht met teveel drank op achter het stuur zitten, en reed een ge parkeerde auto aan. De man moest in een pijpje blazen en een bloedproef ondergaan. Hij werd met een rijverbod en een proces-verbaal naar huis ge stuurd. Zijn auto bleef achter op het politiebureau voor tech nisch onderzoek. Schiedam Twee ploegen tekenaars van de stripbladen Eppo en Espee komen zaterdag naar Schiedam om, na een bak koffie in Onderdepot, de Hoogstraat op te luisteren met hun werk en hun aanwezigheid. Bij de afrol naar de Lange Achterweg zullen elf Espee-tekenaars hun positie innemen om er te tekenen en hun albums te signeren, en ook de Eppo-ploeg met onder anderen Martin Lodewijk, Peter de Smet, Robert van der Kroft en Wilbert Plijnaar zal op een nader te bepalen locatie op de Hoogstraat het een en ander aan stripwerk presenteren. veRTÊU MÉ ÉEN5 RLOK,eEW JE NOu KJiET BLU RAT JÉ RAT GEVAARLIJKE PIRATEN SEStAAN ME0T OPGÊSevEM ÈSJ EEN EERLIJK BURGER (SEWORC7EN BENTr* De organisatie, bestaande uit Aad Sprong en Bram Uil, ver wacht in de loop van de avond ook een optreden van Bram Vermeulen, met een van zijn muzikanten uit de groep De Toekomst. De relatie tussen de vroegere helft van Neerlands Hoop en de Espee-stripteke- naars is hun management: Ger van Wulften, ook uitgever van De Balloen en de Supergum. Een extra attractie voor het publiek wordt het opschilde ren van de schutting, die bij de bouw achteraan de Hoogstraat staat, naast het stripwinkeltje- De striptekenaars zullen assis tentie van de Schiedamse lief- hebhers graag gebruiken. Sprong en Uil, die in stripland enige reputatie hebben sinds hun tentoonstelling in het mu seum 'Voor het leven gete kend?', prijzen de Hoogstraat winkeliers voor hun souplesse bij de organisatie. Zo zullen sommige winkeliers op de twee weken geleden heropen de Hoogstraat hun etalages aan de stripmamfesiatie aanpassen. Men rekent op veel publiek, ook in verband met de wel- zïjnsmarkt. Joris PK en Plok, getekend door Peter de Smet, met dank aan Oberon. Een hint voor Schiedamse vandalen? ii CJV Liefde en Vrede in Vlaardingen heeft blijkbaar weinig vertrouwen in de gemeenteraads verkiezingen, die op 2 juni worden gehouden. In het maandblad Impuls van de vereniging wordt blijk gegeven van de angst, dat met die verkiezingen het peil van de gemeenteraad sterk omlaag wordt gehaald. Dat valt tenminste af te leiden uit de aankondiging in het blad: „2 juni aanstaande wordt het bij velen welbekende verkiezingscentrum georganiseerd. Dit in het kader van de gemeen teraa ds- verziekingen. t Martin I dewijk 1 t Agent uitgever Oberon ter publicatie afstond. even aan Schiedam ruiken, blijkens deze illustratie die Schiedam Fatma Yasar, een jonge Turkse vrouw rqet twee kinderen, moet haar huis in Schiedam verlaten en weer te rug naar Turkije. Ze heeft hier een weliswaar een vaste baan, maar volgens de wet is een buitenlandse vrouw de eerste drie jaar in Nederland voor een verblijfsvergunning af hankelijk van haar man. Fat- ma is niet meer getrouwd. Toen zij in 1979, met haar twee kinderen, naar Nederland kwam, bleek de echtgenoot al enige tijd met een andere vrouw samen te wonen. Fatma werd in Schiedam zo slecht behandeld door haar man, dat familieleden haar aanraadden te scheiden. Dit gebeurde. Zij ging elders »n Schiedam wo nen en heeft nu al ruim twee jaar een vaste baan. Toch ziet staatsecretaris Scheltema van justitie geen reden haar langer welkom te verklaren op Ne derlands grondgebied. In de Tweede Kamer is hierte gen al met klem geprotesteerd. Er zijn vragen gesteld en de staatsecretaris neemt nu over twee weken een definitieve beslissing. Over twee maanden wordt een nieuwe wet van kracht, die buitenlandse vrou wen voor een verblijfsvergun ning niet meer afhankelijk maakt van de man. De staatse cretaris hjkt hier, wat Fatma betreft, met op te willen wach ten. De afdeling Vlaardingen van de stichting ABC is nu een handtekeningenactie gestart om Fatma Yasar en haar kin deren (van tien en elf jaar) in Schiedam te laten blijven. „Als ze een man was geweest, had ze een arbeidsvergunning ge kregen", aldus enkele leden van ABC. „Moet ze naar Tur kije, dan is ze daar niet thuis (de familie woont in Neder land) en moet ze haar handje op gaan houden." Vlaardingen De voetgan gers- en fietsbrug over de Vlaardingsevaart, die ligt in het verlengde van de Europa boulevard bij de Prinses Bea- trixlaan, wordt op 13 mei opengesteld. Vanaf die dag zal officieel kunnen gebeuren wat nu al sinds enkele weken offi cieus plaatsvindt: het 'overste ken' van de Vaart door bewo ners van de wijk Holy, die in enkele minuten in een zo langzamerhand schitterend natuurgebied zijn. Ook op dit moment al maken op zonnige dagen veel bewoners van de nieuwbouwwijk van die moge lijkheid gebruik. Niet alleen voetgangers kun nen van de brug gebruik ma ken: ook fietsers zijn welkom. Zij zullen aan de andere kant van het water echter genoegen moeten nemen met de aanslui ting op de Watersportweg, die ook door auto's wordt ge-* bruikt. De plannen voor de' aanleg van een vrijliggend fietspad rondom de polder zijn gevorderd, maar nog niet uit gevoerd. In de loop van het jaar zal het al bestaande fiet- spadennet in de Broekpolder nog belangrijk worden uitge breid. Vlaardingen In de grond van het terreintje naast de Hema aan de Hoogstraat in het centrum van Vlaardingen zijn weer oude bewoningsresten gevonden uit de negende, de elfde/twaalfde en de zestiende eeuw. Op het terrein, dat er jarenlang kaal bij heeft gelegen, wordt binnenkort in op dracht van het winkelbedrijf Blokker een winkelpand gebouwd. In de afgelopen weken heeft de provinciaal archeoloog van Zuid-Holland, drs. D.P. Halle- was, met grondonderzoek ge probeerd op deze plaats negen de eeuwse bewoning aan te to nen. Dat die bewoning in die periode er wellicht is geweest valt af te leiden uit het feit, dat in 1979 voor de bouw van de Visbankflat, twinug meter verder, resten uit die periode zijn aangetroffen. Uit het onderzoek is duidelijk geworden, dat er op het nieu we onderzoeksterrein geen huis kan hebben gestaan. Wel zijn enkele scherven uit die periode gevonden. Uit latere periodes zijn meer resten ge vonden. Scherven uit de elfde of twaalfde eeuw, resten van Ieren schoenen en de 'parket vloer' van de middeleeuwen, een netvloer van soms wel tien centimeter dik, kwamen aan de oppervlakte. Ook zes tiende eeuws aardewerk en beerputten zijn bij het onder zoek aangetroffen Het onder zoek is verricht door met dra glines vier meter diep te gra ven. Ook elders in de stad zijn weer oude resten gevonden. De ar cheologische werkgroep Heli- mum is momenteel met onder zoek bezig in het Van Heut- zpark; een onderzoek dat nog enige tijd zal voortduren De eerste resultaten zijn er ai: scherven van aardewerk uit de tweede eeuw. Ook is uit die periode een halve sibula ge vonden; een soort mantelspeld. In de rubriek Historisch van Ingena Vellekoop en Albert Brouwer, in deze krant op pagina 17, wordt op de histo rische vondsten in het cen trum nader ingegaan. Waterweg De Schiedamse medewerker van de Telefonische Hulpdienst Rijnmond komt op de stoep te staan, als de Rotterdam de suhsidiekraan dichtdraait. Hei Rotterdamse college van B en W heeft dit voorstel aan de gemeenteraad gedaan. En als de raad dit voorstel zal goedkeuren, wat volgens de hulpdienst zal gebeuren, wordt de Rotterdamse subsidie voor de in Schiedam gedetacheerde medewerker ingetrokken. Het gevolg is, zo schrijft het bestuur van de Telefonische Hulpdienst, dat deze vorm van dienstverlening in Schiedam op de tocht komt te staan. In een brief aan de gemeentebesturen van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis wordt er door de hulpdienst op aangedrongen, dat deze gemeenten een 'structurele subsidie' voor deze hulpverlening zullen geven. Als dat niet zou gebeuren, dan moet de in Schiedam gedetacheerde medewerker van de hulpdienst worden ontslagen. In 1981 fuseerde de toenmalige Telefonische Hulpdienst Waterweg-Noord met die van Rotterdam, omdat de overheid per telefoondistrict slechts één dienst erkent. Men startte met de telefonische hulp in 1976. In dat jaar kwamen bijna 400 telefoontjes binnen, in 1981 was dat getal verelfvoudigd. Volgens het bestuur bestaat er dus wel degelijk behoefte aan deze manier van hulpverlenen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1