24 ROTTERDAM Mourik neemt Uniser overrijk draagt 8,5 miljoen bij 'Ha ven werkgevers zijn net couponknippers, ze missen creativiteit' GRAAG &EDAAN. /fiow Straattoneel tegen bezuinigingen in de verpleging MJffi Ook staking in graanoverslag m ter meulen natuurlijk Stakingsleider Hans van der Linden: o"Tm,v- f ïJwGnve,°p rm'3^vTsblrd' l 'Bommen goed voor Rotterdam' Daders van steekpartij spoorloos Souvenirwinkels op zondag open I; Rotterdams Nieuwsblad donderdag 13 mei 19S2 RZ/RV/RY/RW Gouda Gesteund door een rijksbijdrage van 8,5 miljoen gulden zal het aannemingsbedrijf Mourik Groot-Ammers BV uit Gouda het chemisch afvalverwerkingsbedrijf Uniser overnemen. De curator in het faillissement van Uniser, mr. Frima, meent dat de overname eind deze maand rond kan 2iin- De rijksbijdrage is bedoeld als bijdrage in de verwerking van - de 15.000 ton chemisch afval die nog op het terrein in Moer- dijk ligt. Die verwerking zal volgens een woordvoerder van - het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne overi- 1 gens 11 miljoen gaan kosten. Gedeeltelijk zal dat bij A-4 in - West-Duiisland en gedeeltelijk door verbranding op zee ge- beuren. Uit de failliete boedel is nog twee miljoen aan inkomsten ge komen. Mourik 2elf draagt een half miljoen bij in de verwer kingskosten. Voorwaarden voor de overheidssteun zullen, binnenkort be kend worden gemaakt door staatssecretaris Lambers. Overi gens heeft Mourik van het ministerie wel de toezegging ge kregen voor een vlotte afhandeling van de vergunningaan vragen. De aanvraag voor een hinderwetvergunning is al in voorbereiding. Mourik wil nog niet zeggen hoe het nieuwe bedrijf gaat heten, maar wil wel kwijt dat de naam Uniser moet verdwijnen. In oktober vorig jaar heeft de Bredase rechtbank het faillis sement over Uniser uitgesproken. Het bedrijf had toen een schuld van zestig miljoen gulden achtergelaten. Het meren deel der zestig personeelsleden moest worden ontslagen. Voor de resterende dertien personeelsleden hebben de be windvoerders inmiddels ontslag aangevraagd. Moerdijk Mourik heeft de gemeente Moerdijk wel al toegezegd dat een aantal van de ontslagenen weer in dienst kan komen bij het bedrijf. Het rijk had de curatoren al een krediet van 1,2 mil joen beschikbaar gesteld om tijdens de onderhandelingen met mogelijke kopers (waarvan alleen Mourik overbleef) de volle tanks op het terrein van Uniser te 'bewaken'. Overheidssteun om uit een faillissement te komen is een on gebruikelijke stap. Het was, gezien de hoge kosten die met het opruimen van het afval gemoeid zijn, echter de enige mogelijkheid om een koper voor Uniser te vinden. Boven dien hecht de overheid veel waarde aan het belang van voortzetting van het bedrijf, mede gezien de gunstige ligging aan goede weg-, water- en railverbindingen. Mourik heeft een ingenieursbureau in de arm genomen om de precieze toekomstmogelijkheden voor een afvalverwer kingsbedrijf na te gaan. Het bedrijf wil zich onder meer toe leggen op de reiniging van verontreinigde grond via een pro ces van uitgloeiing. Volgens directeur A. Nijdam heeft het bedrijf ook andere activiteiten op het oog. Haar de mening van Nijdam kan Mourik een plaats gaan in nemen in het toekomstige plaatje voor de afvalverwerking in Nederland. Een ministeriële adviescommissie heeft onlangs geconcludeerd dat de oprichting van een groot afvalverwer kingsbedrijf met deelneming van overheid én bedrijfsleven dringend noodzakelijk is. Of Mourik dat bedrijf zal zijn op het daarnaast zal bestaan is nog niet duidelijk. Rotterdam Tijdens de stakingsdagen bij Frans S wart to uw en EMO noemde hij óe Utrechtse rechtbankpresident mr.V.J A.van Dijk 'een dijk van man', de ha ven werkgevers betitelde hij als 'couponknippers, die langs de lijntjes lopen' en zijn eigen mensen hield hij voor, dat 'ze zich zo duur mogelijk moeten verkopen'. Met deze markante uitspraken baarde Hans van der Linden, kaderlid bij Frans Swarttouw en één van de voormannen jn de havenstaking, opzien. „Die woorden lijken ongenuan ceerd, maar zijn het niet", zal hij later zeggen. Hans van der Linden (43) komt uit een rood nest. Is in hart en nieren havenarbeider. Noemt zichzelf activist op de werkvloer. „Dat betekent on der werktijd discussies aan slingeren over alles en nog wat. De baas zal dat niet waar deren, maar als hij goed luis tert kan hij er baat bij heb ben". v Bij de verschillende hoogte- punten in de staking toonde Van der Linden zijn emoties. Huilde, toen de rechter de sta king rechtmatig noemde; pak- te kwaad zijn tas in, nadat de havenwerkwerkgevers eergis teren uitstel van de onderhan delingen hadden bedongen. 1 Voortdurend deelt hij lief en leed met zijn kameraad Aad Andriesse, kaderiid bij hetzelf- de overslagbedrijf en eveneens activist op de werkvloer. Bij Swarttouw heeft het duo ver- schillende bijnamen, die hun onafscheidelijkheid accentue ren. Met zijn tweetje kunnen zij 'na vijven' urenlang discus siëren met de directie van Swarttouw. Erg gunstig oorde len zij niet over de top van het grootste overslagbedrijf van Kotter dam. Couponknippers „Het zijn geen echte haven werkgevers, maar couponk- nippers uit een atelier. Dat zijn ook mensen, die elk greintje creativiteit missen. Mannen als Sjouke. onze directeur, zijn in wezen geen ondernemers t meer. Want ondernemen, risi co's lopen, doen ze al lang niet meer. Daarintegen volgen ze keurig de instructies op die Hans van der Linden: „Die oude havenba ronnen waren tenminste dui delijk...." anderen hen opleggen. Die an deren zijn Van Veen van het VNO, de banken en de aan deelhouders. Het enige wat onze directie kan doen is rom melen in de marge, maar het radicaal omgooien, van het roer is er niet bij. Daarvoor zijn zij te afhankelijk van de geldschieters. ♦.In het verleden hebben we tegen de havenbaronnen ge trapt, omdat ze niet zo fris wa ren. Die oudjes moeten we nu nageven dat ze duidelijk wa ren. Ze namen beslissingen, terwijl nu de besluitenloosheid troef is". Om zijn bewering te staven loopt Hans van der Linden de ontwikkeling van de staking na, Zeven maanden geleden was de directie op de hoogte van de looneisen. Tijdens de onderhandelingen (,,Ze schor sten voortdurend de vergade ring en lieten ons dan een uur tot twee op de gang staan") Er zij» mensen die onze krant nog met lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even verandering in. ^d.res: Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst I KostCOcj en goed beloond! Want voor die kleine| pp0o e' moeite krijgt u een verzilverd Ci miniatuur van het Rotterdamse Stadhuis. •als S'u"ralsd ve"ilverd m°r ««eife ónbetstadh I Posteer. W°onPlaals; ïele/oojj. Aai"oordj,N*'- volgde op elke eis van de werknemers een pertinent nee. „We werden getild en dat wekte kwaadbloed. Die arro- •gantie waarmee ze ons behan delden, was afgrijselijk". Na dat de 'onvermijdelijke' sta- door Nico de Vries foto: Ben Blumers king uitbrak, stapte de directie van Swarttouw volgens vast patroon naar de rechter en nu ztt diezelfde directie, na het voor hen nadelig verlopen kort geding, over het huis werk gebogen, dat ze zeven maanden geleden al hadden kunnen maken, zegt het ka derlid. Misrekening Volgens Hans van der Linden heeft de directie vanaf het al lereerste begin, toen zij de uit slag van een schriftelijke stemming onder ogen kreeg, een misrekening gemaakt. In die stemming sprak het perso neel zich uit over de vraag of er actie gevoerd moest worden voor arbeidstijdverkorting en verlaging van de vut-leeftijd. „De uitslag was fifty-fifty. wij analyseerden dat als de men sen bereid waren om de poor ten te sluiten. De directie zag het anders. Die dacht dat de werknemers aan het werk zouden blijven, omdat ze ta melijk jong zijn, geld nodig hebben en zich binnen Swart touw veilig voelen, omdat over ons bedrijf de laatste jaren al leen maar gunstige linanciéle berichten zijn verschenen". Die misrekening levert Swart touw nu een half miljoen ver lies per dag op, „Als die jonge managers naar ons hadden ge luisterd en de woorden van het personeel in beleid hadden vertaald, was een staking niet nodig geweest. Ze hadden ons beter een kijkje in de keuken kunnen gunnen, dan al dat ge- bla, bia aan de onderhande lingstafel. Daarmee hebben ze het belang van Swarttouw niet gediend", .zegt Van der Lin den. mens-Van Dijk Nog steeds is hij onder de in druk van de uitspraak van de president van de Utrechtse rechtbank mr.Van Dijk. „In een apart gesprek, dat we vrij dag tijdens het kort geding met het mens-Van Dijk had den, heeft hij mijn symphatie gewonnen. Die man getuigde van een visie, waaruit blijkt dat werkgevers en werkne mers het samen moeten rooien. Dat je met elkaar za ken uitpraat tot op de bodem. In zijn uitspraken ging hij zo ver, dat we toen al konden be grijpen dat de mens-Van Dijk achter onze staking stond". Van der Linden heeft moed geput uit het oordeel van de rechter; de werknemers moe ten dat volgens hem ook doen. „Je hebt in ons land het recht om dingen te doen, waarmee je je werk kunt verkopen. Daarom moeten de werkne mers bewust met hun werk bezig zijn. Die kwabben in hun hoofd hebben ze niets voor niets. Als een boot, die om de zoveel weken terugkeert, opeens niet meer komt, moet je naar de baas lopen en zeg gen, zorg dat die schuit hier weer aanlegt, daar ben je voor". Die bewustwording is volgens Van der Linden in de massa goedoverslagbedrijven hard nodig. „Bij het stukgoed zijn de mensen veel bewuster, ter wijl ze in massaoverslag het meest smerigste werk doen. Als ze daar drie dagen in de zwavel lopen, en rood omrande ogen hebben, kankeren ze, maar niet tegen de baas. In de stukgoed pakken ze dat anders aan. Ziet er één daar een vaa tje gif, lopen ze met 2ijn allen het ruim uit om te vragen is dat wel verantwoord en hoe veel knaken levert dat kar weitje op". Rotterdam „Het bombarde ment heeft Rotterdam en vooral de Coolsingel goed ge daan." Dit zegt de Delftse hoogleraar prof.L. Tummers. De Delftenaar gaat met zijn uitspraak voorbij aan de tien duizenden Rotterdammers die bij die gebeurtenis het leven lieten. Ook staat de professor niet stil bij het feit dat de neervallende bommen de stad in korte tijd van haar hart beroofden. Tummers noemt het bombar dement achteraf een goede zaak uit het oogpunt van de stedebouwkunde. In één klap raakte Rotterdam verlost van tal van onteige ningsproblemen, constateert Tummers kil. Leerlingen van de katholieke opleidingsschool voor verzorgings- en verpleegtehuizen hebben gisteren op het Stadhuisplein duidelijk gemaakt wat de bezuinigingen in de verpleging kunnen gaan betekenen. In een opgevoerd toneelstukje lieten de toekomstige verplegers en verpleegsters zien dat er geen aandacht meer aan patiënten kan worden besteed als 'meneer bezuiniging' steeds meer personeel weghaalt. De leerlingen traden cp diverse plaatsen in de Rotterdamse binnenstad op in het kader van de landelijke dag van de verpleging en reikten l op stencils uit aan het winkelende publiek. Rotterdam Ook de haven werkers in de graanoverslag staken nu. Tien dagen nadat het personeel van de massa- goedoverslagbedrijven Frans Swarttouw en EMO in actie kwam, besloten woensdag avond enkele honderden werknemers van de Graan Elevator Maatschappij (GEM), Grainwave en Maas haven Silo tijdens een verga dering van de Vervoersbond FNV direct in staking te gaan. De dagploegen volgden vanochtend hun voorbeeld. Met deze actie wil het perso neel er werken zo'n duizend man in het graande direc ties dwingen in te gaan op de cao-voorstellen, De acties in het graan duren voorlopig tot maandagochtend zes uur. Tot dat tijdstip heeft men de direc tie de tijd gegeven in te gaan op de eisen. Momenteel liggen er bij de diverse lokaties van de GEM zes schepen op afhan deling te wachten. Voor de ko mende dagen worden nog meer schepen verwacht. De bondsleden verwierpen gisteravond het voorstel van de GEM om tot andere ploe- groosters te komen. Er valt volgens de directie over ar beidstijdverkorting alleen te praten als er ook andere werk schema's komen. De bond wil verder een arbeidsplaatseno vereenkomst als de werkweek wordt verkort en de vut-leef tijd wordt verlaagd. ECT Stakingsacties bij het containe roverslagbedrijf zijn ook niet uitgesloten. De bij Europe Container Terminus (ECT) werkende kaderleden van de Vervoersbond FNV hebben in een verklaring aan het perso neel gezegd dat er tot staking wordt opgeroepen als het vol gende week dinsdag te hervat ten cao-gesprek geen redelijke resultaten oplevert. Volgens die kaderleden heb ben eerdere gesprekken alleen maar tot „bedroevende" resul taten geleid. Het moet volgens hen straks duidelijk worden dat er in deze sector-cao meer te behalen valt dan in de raam-cao voor de hele haven, zoals van werkgeverskant in april is gesuggereerd. Bij de ECT eist het personeel hand having van de koopkracht, het afsluiten van een arbeidspiaat- senovereenkomst en een ver betering van de betaling op feestdagen. De ongeveer 1.200 ECT'ers hebben geen eisen ge steld over verlaging van de vut-leeftijd en arbeidstijdver korting. Het bedrijf heeft reeds een volcontinu-dienst iö een vijfploegensysteem. Rotterdam De 25-jarige Ma- rio Loddo uit Rotterdam is gis termiddag omstreeks half drie op de le Middellandstraat door twee onbekende mannen in de borst gestoken. In het zieken huis was operatief ingrijpen noodzakelijk. De daders zijn spoorloos. De aanleiding tot de steekpar tij was, dat de daders een meisje knepen, toen deze sa men met een vriendin passeer de. Vervolgens wezen de man nen een andere voorbijganger, Loddo, aan als de schuldige. Loddo pikte dit niet, waardoor een ruzie ontstond met de twee mannen. Plotseling lag hij bloedend op straat. Rotterdam Souvenirwinkels in het centrum van de stad mogen in het vervolg op zon dag open blijven. Dat is het ge volg van de nieuwe winkels luitingsverordening van de ge meente, die inmiddels is goed gekeurd door de staatssecreta ris voor economische zaken. De nieuwe maatregel geldt al leen voor winkels en stand plaatsen waar souvenirs, ver snaperingen en tijdschriften worden verkocht. Tussen tien uur en vijf uur mogen winke liers in de binnenstad de deur van het slot halen. Zij moeten daartoe dan wel ontheffing aanvragen bij de afdeling eco nomische zaken van de ge meente. Al uw kleding... kunt u overzichtelijk opber gen in deze fraaie 2-deurskast, met voldoende leg- en hang ruimte In wit Afm 175 x 100 x60 cm Ongemonteerd voor175'" 129?0 2*deurs schuifkast met vol doende leg- en hangruimte Uitgevoerd in grenen folie Afm 175 x 100 x 60 cm ongemonteerd voi

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4