ROTTERDAM Nog altijd in de ban van vij f oorlogsdagen Geen vakantie, maar een Spartaans leven 998.- ter meulen ?jgÊr| natuurlijk schoenen If Luitenant-kolonelE.H. Brongers Hitachi audiorack.. 2 jaar garantie ULUSU Voor het eerst op eigen henen mdismmtasrsr SSMI? M lp m ^ooX 9 Rotterdams Nieuwsblad donderdag RZ/RV/RY/RW/RS 13 met 1062 (Foto: Ben Blumers) DE FEITENKENNIS is zonder meer verbluffend, maar de luitenant-kolonel E.H. Brongers, Eppo voor familie en vrienden, heeft daar een nuchtere verklaring voor: „U moet niet vergeten dat ik er sinds m'n hbs-tiid in zit." Toen is het namelijk al begonnen. De jeugdig ogende, uiterst cor rect geklede, slanke vijftiger schrijft al sinds de jaren zestig over de vijf oorlogsdagen in de meimaand van 1940 in Neder land. In '63 verscheen als eer ste werk de Prisma-pocket „De oorlog in mei '40"; de2e maand zag het onlangs in deze krant besproken boek „Op- mars naar Rotterdam" het licht. Het is het eerste van een driedelige serie over de op- mars van de Duitse troepen naar Rotterdam en zijn zesde boek over deze, toch korte epi sode uit de Tweede Wereld oorlog. Aanvankelijk schreef Eppo Brongers de boeken in zijn vrije tijd: de bronnenstu die is met de aanduiding „in drukwekkend" nog nauwelijks benaderd. Aan één boek ligt gemiddeld vijf jaar werk ten grondslag... Is hier sprake van een zekere gedrevenheid? Zodra de heer Brongers gecon fronteerd wordt met een bui ten de materie vallende, direc te vraag, krijgen de staalgrijze, koele ogen een wat afwezige uitdrukking...: „Gedreven heid? Leidenschaft? Ja, 't boeit mij geweldig, hè, maar ik pro beer het zo objectief mogelijk te doen." Even maar zwijgt hij, wat niet zo erg vaak voor komt, verwijst dan naar een publikatie in de Defensiek rant, uitgave van de directie voorlichting van het ministe rie, waarin over Brongers ge zegd wordt: „Hij doet dit niet omdat hij gefascineerd wordt door het oorlogsgebeuren, maar omdat hij begaan is met het lot van gewone mensen in uitzonderlijke omstandighe den. Burgers die zonder held te willen zijn hun angsten wis ten te overwinnen om hun plicht te doen als Nederlandse soldaten." Brongers nu, thuis in zijn wo ning in een nieuwbouwwijk van Baarle-Nassau...: „Nou ja, zo klinkt dat erg bekakt na tuurlijk, maar dat van dat me dedogen met die burgers, daar ben ik het wel mee eens." „De verrat»dmythe" Eerder al in het gesprek had hij een soortgelijke verklaring gegeven voor het schrijven van het boekje „De oorlog in mei '40", dat nog „voor Lou de Jong uitkwam". Brongers was getroffen door de kritiek op het leger, de „verraadmythe", zegt: „Om dat recht te trekken heb ik dat boekje geschreven. 't Was erg globaal en in de kri tieken werd gesproken over een ambtenarenstijl. Dat was wel terecht trouwens. Ik had echt nog niet het idee: Nou wil ik auteur worden". Hij veert op, snelt van de zit- naar de werkkamer, komt te rug met een klapper en kan melden: „Toch zijn er 33.176 exemplaren van verkocht en tot en met 1980 van „Grebbeli- nie-1940 26.135 exemplaren". Hardop denkend voegt hij er aan toe...: „Nu is er relatief weinig publiciteit rond mijn laatste boek, maar misschien komt dat nog." Op 10 mei '40 was de in Rot terdam geboren Eppo Bron gers ell jaar oud. Herinnerin gen aan de oorlogsdagenHet bombardemen t? De heer Brongers, zakelijk: „Van het bombardement heb ik niets gemerkt. We woonden in West. Herinneringen? Ja, als puber vond je die gevech ten gewoon spannend. Dat was al in de mobilisatietijd begon nen met soldaatje spelen en met het ook door de pers in het leven geroepen geloof in het voor de vijand onpasseer- baar zijn van onze waterlinie. Daarom was het voor mij als jongen ook zo onbegrijpelijk dat die hele oorlog in vijf da gen was afgelopen." Op de lagere school begon Eppo Brongers al van alles over de oorlogshandelingen te verzamelen; op de hbs wist hij dat hij officier wilde worden, wil best proberen die voorlief de te verklaren, maar vreest: „Ach, dat wordt zo'n gesta mel." 't Zat nauwelijks in de familie. Hoogstens wat ouwe voorva deren in de vorige eeuw bij de artillerie. Brongers, toch een poging wagend: „Direct na de bevrijding waren er naast de oorlogsvrijwilligers zelfs dienstplichtigen die stonden te trappelen om in dienst te gaan. Met in hun gedachten: ,Dat nooit weer'. Een keus op emo tionele gronden. Nu gebeurt dat meer rationeel." Na zijn hbs-tijd gaat hij naar de Koninklijke Militaire Aca demie in Breda, waarna een rijk geschakeerde loopbaan volgt als officier. Het verzame len van kranteknipsels, foto's en ander materiaal in de be zettingstijd, heeft intussen vas tere vorm aangenomen. Op de vraag „Waarom" antwoordt de heer Brongers afstandelijk: „Ach, waarom verzamelt ie mand postzegels?" ADVERTENTIE xomplete HiFi tor„:- Mim 440 gulden voordeel. Bij ter Meulen natuurrijk» Hoogwaardige geluidsweergave Set bestaat uit VERSTERKER Van 2 x 25 Watt r m s (2 x 40 Watt maximaal) met met freguentiebereik van 40 tot 20000 Hz Diverse filters en aansluiting voor 4 boxen TUNER Met FM-stereo en middengolf Zeer goede stereo ont vangst KASSETTEDECK Uitgevoerd met Dolby ruisonderdrukkingssysteem, bandsoortschakelaar voor normale-, chroomdioxide- en metal kassettes en twee vu-meters DRAAITAFEL Met MD dynamisch element, semi-automatische arm- bediening en snaaraandrijving Frontbediening. Uitge voerd in metaalkleur en rack in matzwart Met platen- rek 2 jaar volledige garantie Adviesprijs 1445,- voor geschiktJVOOk mETAL TAPt Tweede boek In '68 verschijnt zijn tweede boek, getiteld „De slag om de Residentie". In een razendsnel tempo (Verbaasd: „Kunt u dat allemaal bijhouden?" Nee dus) zet hij, data en feiten spuiend, het hoe en waarom van dat „opmerkelijk gebeu ren" uiteen, is nu duidelijk de docent strategie en militaire geschiedenis, verklaart: „Dat Leek me echt een. onderwerp om uit te diepen." Dat gebeurde met de grondig heid van de perfectionist, die moeiteloos bekent: „Ik schrijf helemaal niet vlot, hoor. Eerst een versie met potlood of bal pen en dan pas op de machine en daarna volgen er nog aller lei correcties en aanvullin gen." Hij schreef het boek en vroeg zich pas toen het klaar was af of er een uitgeverij voor oor logsboeken bestond... De heer Brongers, lachend: „Ja. Ik ben toen voor m'n boe kenkast gaan staan en daar is Hollandia uit Baarn uit voort gekomen." Er kwamen tientallen reacties, honderden brieven en ook suggesties voor een volgend met Gijs van Barneveld De heer E.H. Brongers ...misschien is dit mijn ontspanning.. boelc („Grebbelinie"). Tijdens zijn verblijf in Limburg bij Af- cent (Allied Forces Central Europe) ontstaat via een feuil leton in een Limburgse krant „Een dag oorlog in Zuid-Lim burg", gevolgd door „Afsluit- dijk-1940", waarop de uitgever zijn auteur suggereert om „Op mars naar Rotterdam" op sta pel te zetten, waarvan het eer ste deel „De Luchtlanding" nu is verschenen. Hij zet de opzet van de drie delen nauwgezet uiteen. De boeken moeten apart gekocht kunnen worden. Vertelt dat hij zich inderdaad ter plaatse orienteert, zoals bij voorbeeld op het in deel I gedetailleerd beschreven Eiland van Dord recht, geeft een overzicht van de door hem gebruikte bron nen, komt langs omwegen weer terug op een vraag („Ja, sorry, ik ben afgeleid") en ver liest zich voortdurend volledig in zijn onderwerp. Is er nog ruimte voor ontspan ning? Voor het eerst valt er een complete, secondenlange stilte. Luitenant-kolonel Brongers staart enigszins ontregeld voor zich uit, zegt dan aarzelend...: „Misschien is dit m'n ontspan ning. Hoe ouder je wordt, hoe meer werk je op je hals haalt. Lezingen ook..." Ik ken voorbeelden waarbij het andersom is... Stilte. Brongers, oprecht: „Nou, daar weet ik geen voor beelden van Nieuwe feilen De auteur Brongers, 't wekt geen verbazing, werkt uiter mate systematisch...: „Als je dat niet doet, word je stapel gek." Zijn werk op de KMA gaat ook gewoon door; de exa mentijd is een drukke tijd. Op de vraag of er in de nog vol gende delen nieuwe feiten aan het licht zullen komen, ant woordt hij bevestigend. Ook over het bombardement op Rotterdam? Brongers: „Daar ben Ik erg mee bezig. Op dit moment is er geen uitspraak mogelijk. De historici zijn het er zelfs niet over eens, maar ik geloof niet dat het een terreurbombarde- ment is geweest." Hij verwijst naar het in '63 verschenen boek „Rotterdam mei '40" van Aad Wagenaar, meent: „Dat had een grotere oplage ver diend. Een voortreffelijk docu ment. Bijna onbegrijpelijk dat hij dat in twee jaar heeft kun nen doen." Heeft hijeen toch jeugdig, soms zelfs wat jongensachtig overkomende vijftiger, het ge voel tegen de tijd te moeten werken? Eppo Brongers, ernstig nu: „Oud worden kan ik moeilijk accepteren, 't Gaat allemaal zo vlug. Tegen de tijd werken zegt u? Ja, dat gevoel heb ifè toch wel. Er moet nog ecik tweede en nog een derde deoi komen. Nee, een tijdshmicii. hou ik af. 't Tweede deel zo ijl eigenlijk voor juli af moeteij zijn. Of dat lukt betwijfel iKf maar voor volgend jaar haal het op m'n slofjes." Deze maand wordt hij 53 jaa over twee jaar dus „mei groi verlof". Is dat een probleem De heer Brongers- „Nee. nee nee. Ik heb nog zoveel t schrijven. Denk bij voorbeei maar eens aan de Fins-Russi sche oorlog, toen de Russen veel klop kregen". Zijn hobby is metterdaad f.\\ werk geworden Rotterdam Tien zeilschepen van het modernste soort sieren momenteel de Leuvehaven op. Kritisch kijkende leden van het wedstrijd-commissariaat, belast met de keuring van de schepen, zorgen voor een gespannen sfeer. De voorbereiding voor de Rotterdam Transatlan tic 200-zeilrace, van Rotterdam naar New York en te rug is in volle gang. Onder de tien schepen, die gaan dingen naar de hoofd prijs ook de Samsonite, met schipper Patrick Schouten en bovendien de jongste deelnemer. Bemanningsle den tussen de 20 en 25 jaar, een schipper die pas 23 jaar is en een navigator. Ties van Os, die met zijn 25 jaar tot de wat oudere garde behoort. Zij gaan voor het eerst op ei gen benen de race varen. Niet onervaren overigens, want zowel Schouten als Van Os waren twee jaar geleden aan boord bij Dirk Nauta, op Conny van Rietschoten na de meest bekende schipper in ons land. „Met Nauta hebben wij mee- gevaren in de Specerijen race van Djakarta naar Rot terdam", vertelt Patrick Schouten, „Ikzelf als wacht commandant, Ties als zeil maker. Het was een uitste kende ervaring, zeker met een man als Nauta die het klappen van de zweep wel kent. Alleen, eenmaal terug in Rotterdam kwam ik tot de conclusie dat ik het nou zelf maar eens moest gaan doen. Op eigen kracht, met een ei gen bemanning en natuurlijk als verantwoordelijke man." Schouten nam contact op met Ties van Os. „Ik voelde er meteen iets voor", aldus de student op de zeevaart school. „Bij Nauta aan boord was het allemaal natuurlijk prachtig, maar hij had de touwtjes in handen. Ik wilde ook wel wat meer zeggen schap, wat meer verantwoor delijkheid. Dat is nu dus ook gebeurd. We hebben zelf sponsors gezocht, de voorbe reidingen helemaal zelf uit gevoerd en we gaan nu dus ook zelf naar New York". Geen vrouwen De eerste stap van de debu tanten in het grote werk was het zoeken van een geschikte bemanning. Schouten: „Geen vrouwen aan boord, die vie len automatisch buiten de se lectie. Er moeten er maar een paar verliefd worden tij dens de race. Dat kunnen we niet hebben. Wat die selectie betreft, we zijn wat mensen gaan bellen die we geschikt achtten, maar allemaal men sen van onze leeftijd. Een zo gelijkwaardig mogelijke be manning met dezelfde inte ressen, dezelfde humor en uiteraard wel zee- en zeiier- varing." De ondernemende zeil-fana- ten slaagden er in korte tijd in een volwaardige beman ning 'aan te trekken', Pa trick Schouten: „Toen dat geregeld was konden we de finitief aan een boot gaan denken, maar uiteraard ook aan sponsors. Het vinden van sponsors was een hele door Martijn Verwaaijen. klus, maar doordat we deel- sponsors hebben gezocht slaagden we op redelijk kor te termijn in het financieel remdkrijgen van onze plan nen." Huurbool Pas toen kon ook definitief aan de boot gedacht worden. „Een half jaar geleden beslo ten we een boot in Scheve- ningen te huren. Vanaf dat moment 2ijn we gestart met de voorbereidingen. Eerst al les vrij rustig aan, de laatste zes weken constant en de laatste twee weken zelfs dag en nacht. Navigatie-appara- tuur installeren, de wereld ontvanger monteren en ge woon zorgen dat ieder gaatje benut wordt. En alles dus zo licht mogelijk." Gisteren moest het tijdelijk eigendom van Schouten en Van Os in de Leuvehaven liggen, waar het de komende dagen aan een strenge keu ring wordt onderworpen. „Men is vooral op het gebied van de veiligheid zeer streng", zegt schipper Schou ten. Elk lid van het race-co mité heeft zo zijn specialiteit en voert daarover controle uit. Bovendien is het ook voor ons van belang dat alles in orde is. Want als er tijdens de race iets kapot gaat kun je niet even uitstappen om een nieuw onderdeel te kopen. Dan zul je op eigen gelegen heid aan wal moeten ko men". De racers nemen de noorde lijke route, in tegenstelling tot de cruise-vaarders die wel naar New York gaan, maar de wat meer aantrek- fK snq - h ;n.f «MSI t: Een deel van de jonge be manning van de Samsonite aan het werk kelijke zuidelijke route ne men. „Wij moeten proberen net onder New Foundland te komen, precies onder de ijs bergen eigenlijk. Maar denk nou niet dat wjj lekker in het zonnetje kunnen liggen want het is verschrikkelijk koud." De zevenkoppige bemanning gaat dan ook niet even lek ker vakantie vieren aan boord. Spartaans gaat het er volgens de schipper aan toe. „Tanden poetsen met zout water, niet roken, niet drin ken en geen ruzie maken. Vier weken lang. En dan moeten we dat ook nog eens terug doen, want ook de te rugweg wordt in race-vorm gehouden. Je moet dus ook wel echt een fanaat zijn om dit te willen doen. En dat zijn wij..." De bemanning van de Sam sonite, die de 3520 mijl enke le reis gaat afleggen, bestaat naast schipper Schouten en navigator Van Os uit Pieter- Paul Klaassen (23), Olav Mol (20), Reinoud van Vloten (25), Arnold Jippes (23) en het oudste bemanningslid, Jan Schoen (42). ADVERTENTIE 9 föec" A Rotterdam Binnenwegplein 10, Nwe Binnenweg 379, :zz Katendrechtse Lagedijk 428, Gr. Hilledijk 262, Putselaan 230 S pij k e fiisse Nie u wstraat 14-18 Schiedam-Kethel Winkelcentrum Spa land 36 Schiedam Hoogstraat 2Vlaardingen Liesveld 16. 20 Vestigingen

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5