16 WATERWEE Niet op stoel zitten van mensen die voor taken zijn opgeleid' Schienoko: het cynische gelij k van de historie Schiedam wil geen oude koeien uit sloot halen Kritiek op jaar verslag vrouwen- adviescommissie Nieuwe Vlaardingse commissaris Anton Spel: Kleine woningen keren in Brandersbuurt terug Appelmarkt- brug in restauratie Politici in quiz over buurtwerk Rijk betaalt mee aan facelift Wibautplein Huisvuil dag eerder Dielemans:Kunnen we niet beter uit de pot emancipatie betalen Vlaardings koor naar Luxemburg Songs van Bob Dylan op doek vastgelegd Puzzeltocht als verkiezings stunt "Afspraak over roodbont vee vijfjaar geleden al gemaakt gj H w: g« n< W A o P Rotterdams Nieuwsblad vrijdag 14 mei 1982 p- Vlaardingen De nieu we commissaris van poli- ,tie van Vlaardingen, An ton Spel, heeft er zo'n twee weken op zitten. Twee weken van wennen, kennismaken met erg veel mensen binnen en buiten bet Vlaardingse politiekorps en een beetje de kat uit de boom kijken. Een mening over hoe het in Vlaardingen toe gaat geeft 'hij nog niet. „Daar zit ik hier nog te kort voor." Het is een drukke periode geweest voor de nieuwe commissaris. Zijn afscheid als 'korpschef in Capelle aan de IJssel. de nieuwe start in Vlaardingen, de officiële in stallatie door de eveneens pas benoemde burgemees ter Fred van Lier; het zijn zaken waarbij hij in het mid delpunt van de belangstel ling stond. Hij geeft dan ook de indruk, het eigenlijk alle maal wel genoeg te vinden, voorlopig. „Nóg een inter view? Overdaadt schaadt!", protesteert hij. Commissaris Spel wil eigenlijk alleen maar zo snel mogelijk aan het werk. Bij dat werk, het leiden van een modern politiekorps, gaat Spel uit van een aantal basisprincipes, zo geeft hij aan. De politie is een uitvoe rend orgaan, dat functioneert onder verantwoording van het bestuur en de justitie. „Je kan daarbij als politiekorps in de richting van het ge meentebestuur goede advise rende taken hebben", vindt Spel. „Als politieman zie je soms hele praktische dingen, waar je als gemeentebestuur der wellicht niet zo gauw aan denkt. Bij die adviseren de rol van de politie moet je overigens niet alleen kijken naar de technische haalbaar heid van bepaalde maatrege len, bijvoorbeeld op ver keersgebied, maar onder an dere ook naar de vraag of de politie in **'aat is bij zo'n maatregel te controleren, of door Paul Houkes de burger zich er aan houdt. Het invoeren van maatrege len hangt natuurlijk niet ai- leen af van die controleer baarheid. Ook andere aspec ten spelen een rol." Spanningsveld De politie verkeert de laatste jaren in een steeds groter wordend spanningsveld. De burgerij verwacht enerzijds van de politie, dat ze altijd bereikbaar is; verwacht dat ze er binnen zeer korte tijd is, als ergens om assistentie wordt gevraagd. Daarnaast heeft de politie echter tal van andere taken uit te voe ren: op adviserend terrein, op het gebied van de voor lichting, op justitieel vlak. „Al die taken betekenen dat je een evenredige verdeling van mankracht en middelen Schiedam Vijf maanden zijn uitgetrokken voor de langverwachte restauratie van de Appel mark tbrug, waarmee maandag een begin wordt gemaakt. Het Sehie- damse aannemingsbedrijf J.K. Simon zal de onder bouw van de brug vernieu wen en bovendien een tijde lijke voetgangersbrug aan leggen- Het verdere revide ren van zogenaamde hamei- pporten, balansen, vallen en aan bruggen wordt overgela ten aan het staalconstructie bedrijf Theelen BV uit Echt. Het verkeer zal de komende tijd worden omgeleid via de Koemarktbrug en de Beurs- brug. Monumentenzorg heeft met de restauratie van de brug ingestemd, omdat er een toenemend gevaar be stond voor inzakking. De houten paalfundering was zeer slecht geworden, met name door al het autover keer dat er overheen gaat. Vlaardingen In het buurt huis De Pijpelaar wordt van avond een discussie-avond gehouden. De Vlaardingse politieke ptitijen zullen dan ingaan op een beleidsnota die door de club- en buurthuizen zelf ls opgesteld. De stelling- hame van de politici zal in de vorm van een quiz wor den getoetst. Verder zal de de toneelgroep Discus de avond, die om acht uur be gint, opluisteren. t HpVR&S\n, de plannen bestaan om de ooit gedempte gracht is in stadsvernieuwingsgebie den veelal gestapeld, wat wil zeggen; drie- tot vierhoog. En zo hoog bouwden ze vroe ger nooit. En zo laag als ze het vroeger deden, zo kan het nu expoloitatief gezien niet meer. De fouten liggen dan ook niet bij het huidige gemeen tebestuur. Integendeel, waar er reden is voor de histori sche vereniging Schiedam om te klagen over het verlo ren gaan van de nostalgische elementen van de Branders- buurt, kan de beschuldigen de vinger worden uitgesto ken naar de gemeenteraad die in de jaren 1967 en 1968 korte metten maakte met Sehienoko's belangrijkste be standdeel: het toen als kneu terig beschouwde woningbe stand achter het Zakkendra gershuisje, waar zo nodig de nieuwe brandweerkazerne moest worden gebouwd. Schiedam Bij tientallen werden de kleine arbeiders- woninkjes en tussendoor een bedrijfje gesloopt, compleet weggevaagd uit het gezicht van de historische Branders- buurt. Omdat ze te oud wa ren7 Ja, ook, maar vooral omdat ze door hun geringe aantal woonvertrekken niet meer voldeden aan de eisen die de jaren zestig stelden aan modern wonen. En wat komt er nu, twintig jaar la ter, voor m de plaats? Tien tallen kleine woninkjes en hier en daar een bedrijfje.. Kan de historie op een nog cynischer wijze m het gelijk worden gesteld? Maar goed te maken valt de sloop van enkele decennia geleden nooit. Tegenwoor dige exploitatie-opzetten la ten het niet toe een buurt op authentieke wijze weder op te bouwen. Hooguit kunnen historische elementen als in- spratiebron dienen, maar de kleinschaligheid gaat door gaans verloren. De woning bouw. ook na de flatpenode, Sinds dit sloopfanatisme ging het bergafwaarts met deze noordelijke rand van de opnieuw aan te leggen. Schiedamse binnenstad, hals over kop vertrokken er de bedrijven en zo ontstond on der meer de kaalslag aan weerszijden van het Spin huispad, evenzo ontstond op die manier de kaalslag rond om mouterij De Goudsbloem, waar de oude distilleerderij van Simon Rijnbende nog vorig jaar tegen de vlakte werd gegooid. In die situatie is het geen wonder, dat alles wat tot door Kor Kegel herstel bijdraagt waardering geniet. De plannen, zoals wethouder Chris Zijdeveld en diens ambtenaren die nu hebben voorbereid voor het middengedeelte van de Brandersbuurt, dus aan weerszijden van het Spin huispad, stuiten dan ook niet op bezwaren, of ze zouden althans nog moeten komen van de vijf bedrijven waar voor een verplaatsing nood zakelijk zal zijn. De bedoe ling om tot een maximale bouwhoogte van vier woon lagen ongeveer 415 huizen neer te gaan zetten rond het Spinhuispad en de Sint An- nazusterstraat, met ook nog een paar blokken achter het Zakkendragershuisje, kun nen onmogelijk historisch genoemd worden» maar dat geldt voor elk bouwplan dat ontwikkeld zou zijn. In dit kader is het al heel opmerke lijk, dat er op het stadskan toor over wordt gedacht om de ooit gedempte gracht op het Raam opnieuw aan te leggen. Dit prille voornemen kan tenminste iets van de blunders uit het verleden goed maken. Het hart van Schienoko wordt volgebouwd met klei ne woningen, van hooguit drie kamers. Je zou toch wensen om vijftig jaar ver der te kunnen kijken om te zien, of deze woningen dan niet als kneuterig worden af gedaan, niet meer passend binnen de wooneisen des tijds... moet vinden. Als je niet vol doende mankracht hebt om al die taken optimaal uit te voeren, dan zul je aan som mige dingen wel eens wat minder aandacht moeten be steden. Voeg daarbij ook de tendens, dat je als politie dichter bij de burgerij wilt staan, dat je zoals hier in Vlaardingen via de wijka genten en met het het expe riment van de wijkbus meer op straat probeert te werken, dan neemt dat span ningsveld alleen maar in om vang toe." Volgens Spel is er in het po litiewerk sprake van het ef fect van een soort golfbewe ging. Een aantal jaren gele den lag het accent op de as- sisten tie-surveillance; nu neigt men meer naar dat di recte contact met de burgerij. „De accenten komen anders te liggen. Dat heeft ook te maken met de veranderin gen in de maatschappij zelf. Toen ik in 1968 in Rotterdam werkte, was het een hele op schudding als er een file van drie kilometer voor de Maas tunnel stond. Tegenwoordig is dat een min of meer geac cepteerd verschijnsel." Evenwieht Tijdens zijn ïnstallatietoe- spraak besteedde Spel al de nodige aandacht aan de moeilijke periode, die ook de politie in deze tijd van bezui nigingen doormaakt. Het be stuur, justitie en de politie moeten zich goed bezinnen op het takenpakket dat kan worden uitgevoerd, zo stelde hij bij die gelegenheid. Een opmerking, die hij best wat wi! verduidelijken. „Er is een stroming die steeds meer politie wil, maar ik denk niet dat je daar eindeloos mee door moet en kan gaan. Het is wel belangrijk er voor te zorgen, dat er een goed even wicht is tussen de taken die je moet uitvoeren en de man kracht en de middelen die je daarvoor ter beschikking hebt. Als die balans er niet is, dan raken alle partijen ge frustreerd. Dus: goed bepalen waar je je aandacht op moet richten en daar dan het ac cent op leggen. Dat is essen tieel voor het functioneren van een politiekorps. En als er véél van de politie wordt verlangd, dan moeten haar ook de middelen worden ge geven om al die taken uit te voeren." Niet alleen manager Wat zijn eigen positie als korpschef in Vlaardingen be treft: Spel gelooft niet dat je in een dergelijke functie het gevaar loopt, te ver van het eigenlijke politiewerk af te komen staan, waardoor je in de praktijk alleen nog als manager zou gaan optreden, die zich uitsluitend bezig houdt met het draaiend hou den van het apparaat. „Je staat als commissaris nog niet ver van het politiewerk af. De grote lijnen in de gaten houden is natuurlijk nodig, maar dat kun je niet doen vanuit een afstandelijke posi tie ten opzichte van het ei genlijke politiewerk. Je wordt geacht te weten wat er speelt en daar oog voor te Commissaris Anton Spel: „Je kunt er hier nog goed feeling mee houden..." hebben. En het is natuurlijk zo: als je wilt beoordelen of de flessen goed schoonge spoeld zijn, dan zul je dat toch eerst zelf gedaan moe ten hebben", aldus Spel krïp- tisch. Ook al kan hij nog nauwe lijks uit ervaring spreken: commissaris Spel heeft de in druk dat hij het binnen het Vlaardingse korps goed naar zijn zin zal hebben. „Een or ganisatie als hier in Vlaar dingen heeft zijn charme: je kunt het geheel nog over zien, je kunt er goed feeling mee houden. In een groter korps zijn onvermijdelijk de afstanden wat groter. Hier zit je toch nog redelijk dicht op de uitvoering van de poli tietaken, maar je moet als korpschef wel zorgen dat je niet op de stoel gaat zitten van mensen, die voor hun specifieke taken zijn opge leid." Schiedam Het kleine win kelcentrum aan het Dr. Wj. bautplein krijgt aan aantrek kelijker aanzicht. Boven de zestien winkels komen lui fels. De kosten, 366.000 gyi. den, komen voor minmiaal vijftig procent voor rekening van het rijk. De betrokken winkeliers 2ijn al akkoord gegaan met de b ïermee gepaard gaande huurverhoging. Er bestaat geen angst dat toekomstige nieuwe huurders van de prijs zullen schrikken omdat die nog ruim binnen de vastge stelde normen blijft. In de gisteravond gehouden commissievergadering ruim telijke ordening vroeg het CDA-raadslid Jan de Koning zich af of er wel overleg was geweest met de bewoners op met name de eerste verdie ping van de flat. Zij zouden nu niet meer op het trottoir bijna recht beneden hen kunnen kijken, „Die mensen raken een stukje wooncom fort kwijt", aldus De Koning. Volgens ambtenaar Verdoes is er wel degelijk overleg ge weest en wordt de twee me ter luifel heel netjes betegeld en met groen aangekleed. Bovendien zouden die bewo ners alleen maar in hun uit zicht belemmerd worden wanneer ze met hun neus te gen de ruit gaan staan. Vlaardingen In verband met hemelvaartsdag zal in plaats van donderdag het huisvuil in Vlaardingen een dag eerder, op woensdag dus, worden opgehaald. Schiedam Het jaarverslag van de Vrouwen Advies Com- misie heeft tot minachtende geluiden uit de politieke hoek geleid. „Je leest de hele tijd maar excursie naar dit, excursie naar dat. Maar waar hebben hun adviezen nu toe geleid? Dat lees ik niet terug", aldus de PvdA'er Nicolaj Dielemans. „Is de VAC alleen maar be doeld ter meerdere glorie van een groep mensen, die uit een isolement gehaald moet worden? Dan zouden we namelijk beter uit de pot emancipatie kunnen beta len", vervolgde hij. Wethou der Chris Zijdeveld wil hier niet van weten. „Die club heeft zeer zeker nut." Vol gens hem zijn de vrouwen steeds al heel vroeg bij bouwplannen betrokken en 2ijn ze „verdomde goed" be zig. Zo was het onlangs nog aan die adviescommissie te danken dat een architect werd 'bijgestuurd'. Dielemans wil dat best gelo ven. maar wenst dergelijke resultaten ook in een jaar verslag terug te zien. „He1 gaat mij er helemaal niet om of ze nu vinden, dat de scha miertjes van een keu kenkastje van ijzer of koper moeten zijn. Maar als ze er nu bijvoorbeeld telkens weer op stuiten, dat die kasten te dicht boven het aanrecht zit ten, dan hebben wij daar ook wat aan en kunnen we er re kening mee "houden." Wet houder Zijdeveld was hei hier wel mee eens. Hij be loofde er bij de Vrouwen Ad- vies Commissie op aan tè dringen in het vervolg wat meer zeggende jaarverslagen te maken. Vlaardingen Het Vlaardings Vissersvrouwenkoor gaat io Luxemburg een gastoptreden verzorgen. De vissersvrouwen, onder leiding van mevrouw Den Hoedt, vertrekken vrijdag per bus naar het plaatsje Hosingen, Naast hun muzikale bijdrage wordt het reisje van een week voornamelijk een gezellig uitje. Het is de eerste keer in haar bestaan dat het koor gezamenlijk op stap gaat. Er zullen ver der ook excursies worden gemaakt naar Trier en de stad Luxemburg, Ex post ie van Cor Gardien: Vlaardingen Songs van Bob Dylan, daar haalt Cor Gardien meestal zijn inspiratie uit voor zijn collages en gemengde technieken. Soms is het een Vlaardingen De Vlaardingse afdeling van D*66 beeft in het kader van haar ve r kiezi ngspr opaga nda een puzzeltocht door Vlaardingen uitgezet, die langs tien plaatsen voert die in Vlaardingen in de belangstelling staan. ,J)e bedoeling is", aldus het jiersbericht dat de democraten over Hit onderwerp hebben uitgegeven, „om de bewoners van Vlaar dingen op een prettige recreatieve manier lopend of op de fiets ook in werkelijkheid nog eens een aantal actuele zaken onder de aandacht te brengen, die te vaak alleen maar als een zakelijk vergaderonderwerp worden gepresenteerd." Het gaat om een tocht door de stad van ongeveer 10 kilometer lang. Het startpunt is bij het stadhuis op de Markt. Aan de puzzeltocht is ëfcn vragenwedstrijd verbonden. Wie aan de puzzeltocht mee wil doen kan een routebeschrijving krijgen bij de D'66-raadsleden Don Rodrigues en Ron Molenaar en bij de kandidaat-raadsleden Nel Kester, Henri Suttorp en Ton van der Steen. Schiedam Oude koeien uit de sloot halen. Aldus typeert de gemeente Schiedam de landelijke publiciteit over het 'weigeren' van roodbonte koeien op de veeweide in Kethel. In de commissie ruimtelijke ordening kwa men er zelfs vragen over. „Is dit nu promotiebeleid? Schie dam is toch een stad waar al les kan?" Het Rotterdams Nieuwsblad besteedde ruim een half jaar geleden {op 15 september) al aandacht aan deze 'proble matiek*. Nu kwam ook de landelijke pers er mee. Hans van Kleef had het gelezen en ook Annie Renskens (VVD) zwaaide tijdens die vergade ring met een krant. Waarom moest Schiedam nu weer zo slecht in de publiciteit ko men, vroegen zij zich af. Wethouder Chris Zijdeveld en directeur gemeentewer ken Harmen Gustave de Block deden dat ook. De Block, in zijn herinnering gravend: „Vijf jaar geleden waren we bezig met de in richting van die weide. Toen kwam er ergens een ver zoekje om er, ik meen, Hol lands vee neer te zetten. Daar hebben we het toen over gehad met de mensen, die daar aan de slag wilden en het was helemaal geen punt." Het wekt bij hem der halve grote verbazing, dat die toen gemaakte afspraak nu opeens de landelijke kranten heeft gehaaid. Zelfs Sonja Barend schijnt nog be zig te zijn geweest er in haar programma aandacht aan te besteden. Zijdeveld, De Block, en alle leden van de commissie ruimtelijke ordening waren dezelfde mening toegedaan. Het zal hen worst zijn wat voor koeien daar grazen. Al leen het feit, dat dit nu zo breed is uitgemeten zit hen bijzonder dwars. Zijdeveld; „Maar laten we hier alsje blieft over ophouden." fragment uit één van Dylans composities, een andere keer slechts een zin. Zijn werk 3 vanaf vandaag in Galerie 'Te kunst en te keur'. Ook hanger er etsen van Karin van As. waarin vogels en insecten worden afgebeeld. Cor Gardien zegt over zijn éi gen werk: „Ik houd me niei bezig met welk 'isme' dan ook- Het belangrijkste is, dat men sen misschien op een andert manier gaan kijken of anderi gaan denken. Bijvoorbeeld ge woon van: wat gek," Al tweemaal eerder exposeer; de Gardien in Vlaardingen en wel in het HollandiagebouW. Daarnaast hebben ook Rotter dammers en Schiedammers zijn werk verschillende malefl kunnen bewonderen. Jim Chasan, een kunstenaar uit Amerika, zal de tentoon stelling vanavond opener (19.30 uur). Galerie 'Te kunst en te keur', Smalle Haven straat 13, is zaterdag geopend van zeven tot negen en *s Z0' terdags van tien tot een en var twee tot vijf uur. dr, bn bu dn nij Ro Zij aai Po fel iet kn ter ma Hu Nu dei rar dat hei wij aai mn „ar Ma we vot POi spr ter, hee Nk me not in der vol, Sc; doe der bet ink me' Hei Rei de nin nu kor tak aid Haj ind dat ten VQQ wei Sch jaat U'a< ver al c een plei hee. toe.s de bint Me trur. ken 'prii bou klaa

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 2