IBIWfB 'Er valt vaak een doek voor de stervende' 'Bij ons in de flat willen ze die tuint j es niet eens' Cor Peitsman gaat, Popovics twij feit Eerste vereniging voor stervensbegeleiding Shanti Hoekse Boys toch naar derde klasse Jongeren dreigen met nieuwe kraakactie Huurverlies bij wissel woning voor gemeente normaal Wijkgebouw Nieuwiand over één jaar klaar Nieuwiand laat grote wijkproblemen liggen Vakbonden minder vertegenwoordigd in MC's gemeente Nol de Ruiter:Ik weel wel een aardige spits7 SVV krijgt er zin in Jan van Altena schiet uit slof Open dag Natsec VFC verovert Gouden Plak Vlaardingen De Ameri kaanse dokter Garfield begon in 1975 in Califor nia met een stervensbege- leidingsgroep onder de naam Shanti. In Vlaardin gen is sinds het begin van deze maand ook zo'n groep actief, naar model van de groep van Garfield en met dezelfde naam, een woord uit het Sans kriet dat 'innerlijke rust' betekent Het ïs de eerste in haar soort in Neder land. Met het woord stervens begeleiding is het bestuur van de vereniging niet zo tevreden. Dat klinkt te koud en afstandelijk. Me vrouw R. Mulders pro beert het anders te formu leren: „Met die mens op Weg gaan, samen die laat ste levensfase meemaken, vanaf het moment dat hij hulp gevraagd heeft." Mulder is'de eerste initiatief neemster van Shanti. Ze werkt in een verpleegtehuis en „liep tegen allerlei ïaken op", zoals ze dat noemt. „Tja, wat zie je als mensen in zo'n tehuis aan het einde van hun leven zijn? Je ziet communica tiestoornissen met verplegend personeel en doktoren, je 2iet dal de vragen van de patiën ten ontweken worden. Als je in de verpleging gaat wordt je niet geleerd hoe je om moet gaan met stervenden." Ze voelde machteloosheid in haar werk. verlegenheid met de problemen van stervenden en kwam bij dokter F.B.M. Kuis terecht, die derelfde er varingen en dezelfde ideeén had: er moest iets aan gebeu- door Aad Rietveld ren. Zo kwam er, alweer drie jaar geleden, een werkgroep stervensbegeleiding. Daaruit kwam als eerste resultaat de groep Shanti. Er zijn mensin die de laatste fase van hun leven alleen moeten gaan. Volgens Kuis komt dat door de algemene verlegenheid die in deze maat schappij bestaat met het ster ven. En van de kant van de mensen die via hun beroep met stervenden in aanraking komen is ook al niet veel heil te verwachten. Dokter Kuis: „Ja, de dokter heeft geen tijd, en de wijkverpleegster komt alleen om te wassen." Technisch aspect Door de voortschrijdende tech niek is het proces van overlij den oök langer geworden; het leven wordt gerekt. Kuis: „Daardoor komt vaak de na druk te liggen op dat techni sche aspect. Er wordt niet meer gesproken over wat ie mand nog met dat laatste deel van zijn leven wil doen." Die vervreemding trof mevrouw Mulders. „Het isolement, de eenzaamheid vind ik vaak verschrikkelijk. Die mensen kunnen hun gevoelens niet kwijt. Er valt dikwijls een doek voor de stervenden." De werkgroep, die zich met problemen rond het sterven bezig hield, gaat gewoon door, Shanti is zelfstandig en de eer ste acht vrijwilligers zijn aan het werk. Hun training, die ze krijgen van mensen van de re gionale telefonische hulp dienst, is nog niet afgerond Ze geven met alleen begeleiding aan stervenden, maar ook aan mensen die stervenden in hun omgeving hebben en daar over willen praten Levensovertuiging Mensen die een voorkeur heb ben voor iemand van een be paalde levensovertuiging, of met helemaal geen levens overtuiging, kunnen daar om vragen. Shanti zal daar niet al tijd aan kunnen voldoen, want er zijn maar acht vrijwilligers Het werkgebied is, zeker voor het begin, bewust beperkt ge houden tot Vlaardingen Men sen moeten speciaal om hulp vragen, het wordt met aange boden. Het bestuur heeft eigenlijk nog geen idee hoe groot de vraag zal zijn naar de diensten van de vrijwilligers. Er werd wel een enquête gehouden onder huisartsen, waaruit bleek dat waarschijnlijk een aantal men sen hulp zal vragen. Maar over aantallen is nog niets te zeg gen. Dokter Kuis: „We hebben nog geen idee wat het gaat wor den. Ik verwacht niet dat er erg veel mensen gebruik van zullen maken. De meeste men sen hebben hoop ik wel ie mand een naaste die zijn ui terste best doet, of een pastor. Maar er zijn vast ook wel mensen die juist geen pastor willen." De vereniging Shanti is van tien uur 's morgens tot tien uur 's avonds te bereiken op telefoonnummer 743037. Schiedam Als er voor het einde van dit jaar geen cen trum staat voor de jongeren van Nieuw land, zal er op nieuw gekraakt worden. Dan dreigt een tweede Masten- broekschool-affaire. In het buurthuis Nieuwiand werd dat gisteravond voorspeld door drie jongeren. Cerrit-Jan Ko nijnenburg, Frans Mathot en Rob van Hijst. Zij hadden zich nogal geergerd aan het feit. dat wethouder Posthoorn, die eigenlijk al in februari een oplossing had wil len zien. aankondigde dat de kwestie in juni in de gemeen teraad zal komen. „Wéér een maand later", aldus Mathot. Hij vond dat het centrum in Nieuwiand groter moet wor den dan de twee zogenaamde randgroepprojecten tn Schie- dam-Zuid en -Noord, omdat het jongerenprobleem in deze wijk groter is. 'Konijn' denkt aan een vloeroppervlak van minstens 180 vierkante meter, „anders heb je er niks aan." Mathot vroeg zich af, of er nog wel geld genoeg over zal zijn voor het project in Nieuwiand. Posthoorn noemt dat vanzelf sprekend. Hij benadrukte gis teravond dat hij al geregeld beeft aangekondigd, dat het Nieuwlandse centrum tegelijk met de Sint Joris Doefe en de nota jeugd- en jongerenbeleid in de gemeenteraad zal wor den behandeld. Dat wordt dus volgende maand. Schiedam Wanneer mensen door renovatiewerkzaamhe den een wissel woning moeten betrekken levert dat een fikse inkomstenderving voor de ge meente op. Het VVD-raadslid Annie Renskens snapte deze week, in de commissie ruimtelijke orde ning, niet, hoc die extra post nu in de exploitatie opgevoerd kon worden. „Die mensen be talen toch hun normale huur", aldus mevrouw Renskens. Haar werd uitgelegd dat dit inderdaad het geval is, maar dat dit bedrag weer in de kos ten van het renovatieproject voor de bewoners wordt ver werkt. Verlies voor de ge meente dus. Schiedam Eindelijk, twee jaar later dan de bedoeling was, zal over drie maanden de verbouwing beginnen van het al die tijd al leegstaande wijk centrum op het Dr. Wibaut- plein. Sinds een paar weken heeft wethouder Posthoorn de toestemming van gedeputeer de staten van Zuid-Holland binnen. Gisteravond zei hij dal eF nu niets meer in de weg slaat om snel te beginnen. •>Het wordt een goed cen- tTum", verzekerde hij. Hij re kent het wijkgebouw een prikbordfunctie' toe. De ver bouwing zal over één jaar klaar zijn. Op de haar bekende wijze, stijlvol en belerend, spreekt Lida Bot-Don forum en publiek toe. Zij had de leiding van het ge zellig avondje. Schiedam Nee hoor, niet het jeugdprobleem. Ook niet de vereenzaming of de vergrijzing. Zelfs de omstreden plannen voor het Schuttersveld niet. Nee, het heetste hangijzer bleek gisteravond op de forumdiscussie over Nieuwiand een stel afgezaagde struiken. Daar werd het langst over gepraat en pas daarna kwamen de tochtende flats ook nog even aan bod. En tussendoor nog wat wijkproblemen ïn de marge. „Bij ons onderaan de flat heeft de plantsoenendienst een paar mooie, groene struiken afge zaagd, dan hebben de inbre kers het weer makkelijker! Wat vindt u daar als politici nou van? Dat is toch geen in spraak?", beklaagde zich hal verwege de avond een oudere man, die daarmee een hele discussie losmaakte. Cor van Tilborg, die voor de WD in het forum zat, vond het onzin nig om het inspraak-item aan een paar struiken op te han gen. „Ik vind het belachelijk om te zeggen legen raadsleden, die toch al een heleboel' te doen hebben, dat ze het groen niet onderhouden", zei hij een tikje kribbig. Van Tilborg vond het te knullig. Hoog tijd Toch speelden Adri Reijnhout (D'56), Herman Posthoorn (PvdA) en Ulferd Bruseker (CPN) daar wat handiger op in. De eerste twee zagen met het voorbeeld van de afge zaagde struiken bevestigd, dat het hoog tijd wordt om het groen van Nieuwiand veel meer in beheer van de wijkbe woners zelf te geven. „Vorm maar commissies, die het on- door Kor Kegel derhoud gaan bepalen", zei Posthoorn, „de één wil dan misschien struiken van meters hoog, de ander wellicht hele maal niet." Dat achtte Post hoorn goede inspraak. Reijn hout wilde zelfs nog iets ver der gaan. De Nieuwlanders, die zeggenschap krijgen over het groen, zouden wat hem be treft gratis planten moeten krijgen bij de stadskwekerij. Want daar komen de planten nu ook vandaan. Hier haaide Posthoorn zijn schouders over op. En het was mevrouw Schaefer van de Delflandse- weg, die er zo haar eigen kijk op had. „Bij ons in de flat wil helemaal niemand dat soort volkstuintjes voor de deur!", zei zij tegen de forumleden, „dus wat haalt u zich nu in het hoofd?" Een zwaarder onderwerp, maar korter besproken door de ongeveer veerug aanwezige Nieuwlanders, was de bouw kundige staat van de flatwo ningen. „Heel Nieuwiand tocht", constateerde forum- leidster Lida Bot-Don en zij kreeg veel bijval. Een huur weigeraar het weten dat het Bouwcentrum bij hem thuis een onderzoek heeft ingesteld, omdat het er niet warmer te stoken is dan 18 graden. En een bewoner van de Van Haarenlaan zei: „Wij waaien uit ons huis, de stenen waaien van de muren en als je dan de gemeente belt, vragen ze: liep er iemand onder?" Met name Herman Noorde- graaf (PPR) vond hierin aan leiding om zijn standpunt te herhalen, dat de gemeente vooral in Nieuwiand snel moet Vlaardmgen Het aantal vakbondsvertegenwoordigers in de medezeggenschapscom missies (MC's) bij de gemeen telijke diensten en bedrijven is afgenomen. De met-georgani- seerden boekten bij de deze week gehouden MC-verkiezin- gen een winst van vijf zetels. Er waren dit jaar zes minder zetels te verdelen dan vier jaar geleden. Behalve de Bond van Technische Ambtenaren, die alleen bij gemeentewerken is .vertegenwoordigd en op één zetel bleef, boekten de andere vakbonden verlies. De combi natie Algemene Bond Van Ambtenaren/Katholieke Ambtenaren Bond moest een zetel prijsgeven en heeft er nu dertig. De Nederlandse Chris telijke Bond van Overheids personeel verloor het meest. Van de 21 zetels in 1978 zijn er nu nog maar twaalf over. De Nederlandse Bond van Ge meente Ambtenaren zakte van twee naar een. experimenteren mot een be heersstructuur. waarbij de be woners zelf het voor het zeg gen krijgen. Posthoorn achtte dit na afloop een belangrijk punt; „Eén van de eerste taken voor het volgende college", meende hij. In vogelvlucht In vogelvlucht werden puntjes doorgenomen zoals de rare route van bus 54, het tekort aan wijkagenten, de komst van buitenlanders naar Nieuwiand en waar Els Hellwïg (CDA) op wees de noodzaak van opbouwwerk in die wijk, dat er zal moeten ko men na een evaluatie van het bestaande opbouwwerk in de andere stadsdelen. Al met a! liet de forumavond enkele po litici wat onbevredigd achter, met het gevoel dat niet de grootste wijkproblemen op ta fel waren gekomen. Toch was het een gezellig avondje, waar van er best meer mogen zijn, al was het alleen maar om de band tussen gemeente en bur gerij te verstevigen. Met name Hellwig wees hier op, maar ook de anderen vonden dat. Forumleidster Bot-Don had de problemen vooraf zelf ook wat meer gewicht toegekend. Zij stelde scherpe vragen: „Wordt Nieuwiand de wijk van de doorstroming? En zo ja, waar naartoe stromen de mensen dan door? Wordt dit de wijk van de laagst betaalden? Is er geen eenzijdigheid in het wo ningtoewijzingsbeleid?" Ook wees zij op een tekort aan wel zijnsvoorzieningen en de lasti ge situatie, die in dit verband de drukke Nieuwe Dam laan en Van Haarenlaan voor kin deren en bejaarden oplevert. Rotterdams Nieuwsblad vnjdag pj 14 mei 1982 Schiedam Toch nog twij fels rond de transfer van Cor Peitsman, die zelf in de stel lige veronderstelling ver keert dat hij dinsdag z'n handtekening zet onder het contract dat hem de eerste twee seizoenen als full-prof aan de Belgische eersteklas ser Waregem bindt. Gistera vond om zes uur bereikten, nadat eerder al de financiële verlangens van de aanvals leider van SVV waren geho noreerd, een accoord over de vergoedingssom, maar luttele uren later liet Waregem-trai- ner Sandor Popovics door schemeren dat de overeen stemming tussen Peitsman en Waregem *s manager Landsheere nog allerminst definitief is. Op Popovics na gaan alle di rect betrokkenen, onder wie ook SVV's nieuwe trainer Nol de Ruiter, er vanuit,'dat de 27- jarige Rotterdam volgend sei zoen inderdaad over de lands grenzen werkzaam is. „Ik weet", aldus de opnieuw emo tionele Hongaar („Ik wil het liever nog niet in de krant hebben"), „dat De Vries en Schiedam Stilletjes lonkt Rob Jacobs naar een plaatsje in hel Schiedamse sportrecords boek. De suc cesvolle oefenmeester van SVV is zeker niet voorne mens de laatste twee wed strijden met slechts plicht matige interesse af te wer ken. Temeer daar SVV hem zondagmiddag in en tegen FC Den Bosch een goede dienst kan bewijzen met betrekking tot de kansen van Excelsior, de nieuwe werkgever van Ja cobs. Na de klinkende 3-0 zege op Helmond Sport is Ja cobs dan ook met van plan zijn formatie te wijzigen. „Het wordt dezelfde basis als vorige week", geeft Ja cobs de startende elf nu al prijs, „ledereen is fit. We gaan toch even proberen de laatste zes wedstrijden te winnen. Dat zijn er nu al vier en dat is toch wat anders dan vorig jaar, toen SVV maar twee punten pakte uit de laatste acht partijen en het pijpie hele- ipaal leeg was... Cor Peitsman...twee jarig contract als full-prof bij Wa regem... Eijkenbroek woensdag een ge sprek hebben gehad met Wa regem, Maar volgens mij wordt de definitieve beslissing door Donald Bax pas over veertien dagen geno men. Dat ik met Waregem de bekerfinale kan halen, speelt daarin een rol. Bovendien moet ik zelf ook nog met an dere kandidaten gaan praten" De mening van 20wel Frans Eijkenbroek, de secretaris van SVV, als Peitsman zelf staat daar lijnrecht tegenover. „We hebben een bijzonder aange naam onderhoud gehad met Waregem en precies volgens afspraak hebben ze ons don derdagavond om zes uur laten weten dat alles rond was". Eveneens volgens afspraak wenste Eijkenbroek met in te gaan op de afgesproken trans fersom. die echter niet de 80.000 gulden te boven gaat „Want", zo declameerde Popo vics vorige week zondag, „voor dat bedrag kan ik twee Peitsmannen kopen!" Zodat aangenomen wordt dat dit be drag schommelt tussen de 40.000 en 60.000 gulden. „Ik ga weg bij SVV", meent Peitsman op zijn beurt. „Ik was al lang rond met Ware gem. Het hing alteen nog af van de onderhandelingen tus sen beide besturen. Voor zover ik weet, word ik dinsdag in Waregem verwacht. Daar word ik eerst gekeurd en als dat goed verloopt, teken ik m'n contract. Het is trekken geweest tussen Piet den Boer en mijn persoontje en ik heb dus aan het langste eind ge trokken. Ik heb hel de laatste lijd niet gemakkelijk gehad, maar volgens mij heeft het de doorslag gegeven dat ik me als wisselspeler altijd positief heb opgesteld". „Ik weet met of ik hier nu wel of met gelukkig mee moet zijn", luidde de eerste reactie van Nol de Ruiter. „Het is me de laatste weken duidelijk ge worden dat Cor een spits is die geen hele wedstrijd kan spelen en daar was ik dan niet geluk kig mee" Het ligt voor de hand dat de gelden die vrijko men door het vertrek van Peitsman worden geïnvesteerd in een nieuwe centrum- of vleugelspits, nu SVV inmid dels ook Paul Kooien de wacht heeft aangezegd. De Ruiter heeft wat namen op papier staan, maar wil eerst met het bestuur van SVV overleggen. „Natuurlijk is het prettig dat er geld vrijkomt", aldus de Veenendaaier. „Alleen weet ik met hoe groot dat bedrag is. Ik weet wel een aardige spits, die nu al betaald voetbal speelt. Maar ik weet niet of hij qua contract en qua transfersom haalbaar is voor SVV. Daarom noem ik nu nog geen namen". En: „Nu we weten hoe het met Peitsman is afgelopen, neem ik aan dat we m de loop van volgende week met de andere spelers over contractverlen ging gaan praten. Daar wordt het nu wel tijd voor,.." Cor van Rooy op de schouders, nadat hij met Hoekse Boys kampioen is geworden. De Lier Daar, waar DSVP het Het afweten, bewees Hoekse Boys in de uiterst spannende en sfeervolle 'finale' om de titel in 4A, dat het na een forse tegenslag de nervo siteit kan bedwingen én kart terugkomen. Boys won met 3-1, na aanvan kelijk volkomen terecht achter te hebben gestaan. Hoekse Roys, dat wederom ui termate zenuwachtig uit de startblokken was gestruikeld, knokte zich mede dank zij IJ zersterk optreden van doel man Dick Bos terug. Het kreeg via een foul van DSVP-doel- man Martin van Domburgh de gelijkmaker in de schoot ge worpen (doelpunt Jchn van den Bos na goed werk van Joop van Dop). Bij DSVP gin gen de schouders hangen en na de pauze nam de ploeg van trainer Cor van Rooy (was gis teren jarig, werd 32) het initia tief én de agressie van DSVP over. Met resultaat, ofschoon daar wel de medewerking van Erik Mulder en Gé Künz voor no dig was. Dit centrale Pijnac- kerse duo dacht van elkaar dat het de bal zou wegspelen, deed dus niets, waarop Tom van der Pij! er als een speer bij was om voor 2-1 te zorgen. Later, toen DSVP va banque aeteerde om voor de gelijkmaker te zorgen, was Van der Pijl weer langs iedereen inclusief Van Dom burgh. Hij zette de bal voor en door Gerard van den Ende Van den Bos hoefde deze al leen maar in het verlaten doel te lopen: 3-1. De overwinning voor Hoekse Boys was met nog tien minuten te gaan zeker. „Dit is geen grootspraak", al dus Van Rooy, „maar met de kwaliteiten die wij hebben tenslotte bestaat er tussen de vierde en de derde klasse geen groot verschilomdat er vol gend seizoen meer ploegen promoveren én omdat ik er een paar spelers (Jan Plaizier, Ron Seliers) bij krijg, heb ik echt wel hoop dat wij met de top gaan meedraaien". VlaardmgenSlechts VDL slaagde er gisteravond in zich voor de vijfde bekerronde te plaatsen. De Maassluise derde klasser rekende, zij het na ver lening, af met streekgenoot PPSC: 4-t. Hermes DVS was kansloos bij Westlandia (3-1) en Ursus was thuis met 3-2 niet opgewassen tegen Alexan dria'66. TSB besloot de compe titie tegen NTVV. Drie tref fers van Leen Boon bezorgden TSB een 3-3 deling VDL-PPSC 4-1 n.v. John Broeder gaf VDL de leiding, maar PPSC's goaltjesdief Jan 't Hoen zorgde voor de nodige dertig minuten extra. In die verlenging gaf het 'enfant ter rible' Jan van Altena z'n visi tekaartje af. Met drie puntgave treffers ontzegde hij de Schie damse tweedeklasser de toe gang tot de vijfde ronde. Westlandia-Hermes DVS 3-1 Voor rust al had de Naald wij kse ploeg de beste mogelijk heden, maar was het toch Her mes DVS dal via een doelpunt van Ruud Bakker met een voorsprong ging rusten. In de vierde, zesde en negende mi nuut na rust beslechtten Volle- bregt, Veenman en Groene- weg het pleit. Ursus-AIexandria'66 2-3 Heel lang zag het er naar uit dat het m de competitie teleurstellen de Ursus de volgende ronde' zou halen Bert Raaymaker en een eigen inzet van Alexan- dria'66 tilden Ursus naar een 2-1 voorsprong Bij deze stand stopte Ton Co) Ié nog een straf schop, maar in de laatste tien minuten sloegen de Rotter dammers alsnog tweemaal kei hard toe: 2-3. VlaardingenSinds kort kan men in Vlaardmgen nu ook de kanosport beoefenen De on langs opgerichte vereniging Natsec houdt zaterdag vanaf 13.30 uur een open dag aan de Vlaardingse Vaart, ter hoogte van de Vlieten en nabij café Vlietzicht te Schipluiden. Er is een mtrucleur van de Neder landse Kano Bond aanwezig en voorts worden diverse ty pen kano's en kayaks getoond. De wekelijks clubavond van Natsec is iedere dinsdag vanaf 20.00 uur bij de kanoberging aan de Vlaardingse Vaart. Verdere informatie wordt gaarne verstrekt door Frans van Deurzen, Esdoorndreef 32, 3137 BM Vlaardingen; John Lamens, Kornoeljedreef 19, 3137 BS Vlaardingen en Kees van der Pijl, Gerard Douplein 6, 3141 GD Maassluis. VlaardingenHet dames- voetbalteam van VFC heeft gisteravond beslag gelegd op het algemeen kampioenschap (Gouden Plak) van de KNVB afdeling Rotterdam. De Vlaar dingse dames versloegen het Maaslandse MVV'27, dat hal verwege nog een via Inge Gerritse verkregen 1-0 voor sprong had. In de tweede helft trok VFC de zaken eerst gelijk door een schitterende vrije trap van Coby Deelen, waarna Els Moret de winnende treffer scoorde.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 3