18 ROTTERDAM 'Eigenlijk valt er niets te lachen...' GRAAG .GEDAAN. W erkgelegenheid in Rotterdam niet nummer één £ï»- Havenstakers ontspannen even Dordtse raadsleden achter rolstoelen Rijnmond: milieubeleid 'met eigen gezicht' Bezetting wasserij opgeheven Heerlijk:. je hart ophalen in Zuid-Limburg ofTwente! ÜHMlüiif trarrs iiitiiiiiiiiiuiiiiiiiii Meer inspraak bevolking VVD dwingt PvdA tot kleur bekennen Alle eisen ingewilligd Standbeeld van Louis Davids naar Zandstraat Onderwijzer moet meer letten op minderheden w/xs&h'A Rotterdams Nieuwsfcki vrijdag 14 mei 3982 RV/RYfRW Rotterdam Even ademhalen en voldoende oppep pen. Dat was in feite het doel van de bijeenkomst van stakende havenmarbeiders in Atrium, wat eigenlijk de titel 'vergadering* niet mocht dragen. Want hoe je het ook wendt of keert, de humor en ont spanning moest de boventoon vieren, hoe bizar dat ook is in de situatie waarin de actievoerende werknemers van Swarttouw, GEM en EMO verkeren. „En eigenlijk valt er ook niets te lachen", verkondigde Herman Bode, viee-voorzit- ter van de FNV, de mening van velen. „Het is niet alleen de strijd tegen het afdwingen van een goeie cao maar ook de strijd tegen de kreet 'be zuinigen'. Winsten moeten terugvloeien naar de bedrij ven vindt men, maar ieder een weet dat dat niet de meest zaligmakende oplos sing is". Hans van der Linden het van- tevoren verklaarde: „Eigenlijk is het gewoon een gezellige avond waar niemand moet verwachten dat besluiten wor den genomen. Even ontspan nen, ik denk dat iedereen daar na deze inspannende dagen best aan toe is". belang dat wij allemaal aanto nen dat die eensgezindheid er nog altijd is". En dat wilden de stakers maar al te graag aantonen. Dus mochten de leiders van de ac ties in de drie Rotterdamse ha venbedrijven allemaal hun zegje doen. Allemaal kwam het min of meer op hetzelfde neer. 'Bedankt jongens voor het meegaan in de strijd', 'de directie denkt dat zij ons kun nen pakken maar het tegen deel is waar' en meer van dat soort zaken. Bode had succes, evenals alle andere sprekers. Tenslotte ging het om de ontspanning en wisten de aanwezigen donders goed waar hel om ging. Of, zoals Swarttouw-stakingsleider Saamhorigheid „Het belang van deze bijeen komsten is wel dat er weer een saamhorigheid onder de arbeiders ontstaat", vervolgt de leider. „Aan de individua list hebben we niks, die helpt ons en de vakbeweging naar de knoppen. En juist voor die vakbeweging is het van groot Humor Maar voor de werkelijke hu mor zorgde toch weer Hans door Martijn Verwaai jen van der Linden. Hij kwam ook Weer terug op de Utrechtse rechter Van Dijk, die zo gun stig had beslist in het kort ge ding van de Swarttouw-direc- tie tegen de stakers. „Ik hoef niet meer te zeggen hoe ik over die man denk. Maar toch blijft het treurig dat wij via de rechter onze rechten moeten verdedigen. Maar wat wordt er toch ontzettend gezeurd. Mannen, denk alsjeblieft niet dat je impotent wordt van con- tinu-diensten en dat het alleen echtscheidingen oplevert. Daar kunnen we wel om la chen, maar het is wel zo dat dat gezegd wordt". Robots „Een groter probleem vormt de dreigende werkloosheid", voegde hij er aan toe. „Want het zal maar gebeuren dat wij worden vervangen door com puters, chips en robots. Zo'n robot kan dag en nacht door werken, zelfs zonder lunchtijd. Gaat dat allemaal door man nen, dan zijn we allemaal bin nenkort voor het leven werk loos". Trieste humor. Maar niemand die eigenlijk tijd had om daar M 0. Arend Drenth, voorzitter van de Vervoersbond FNV spreekt de stakers toe. over na te denken. Daarvoor zorgde de 'Fanfare van de Eeuwigdurende Bijstand' wel, een prima groep muzikanten die, ondanks de waarschijnlijk uiteenliggende ideeën, zorgde voor een voortreffelijke ver strooiing. Geen tekst En dat ondanks het feit dat er diverse strijdliederen ten ge hore gebracht werden waar to taal geen tekst bij was. En de orkestleider pas kwam opdra ven toen zijn ploeg al aan het derde nummer, 'de wals van het onbegrip', bezig was. De stakende werknemers haakten direct in en dwongen hem het voorgaande in te halen. En pas toen ging het publiek beseffen dat het best wel aandige lui zijn. Ondanks het enorme ver schil in instelling. Uiteindelijk toch nog een se rieuze noot. Eerst van Arend Drenth, voorzitter van de Ver voersbond FNV, en later van de stand-m van Wim Kok, Herman Bode. En allebei maakten zij nog eens duidelijk dat niemand hoeft te twijfelen, de vakorganisatie was het he lemaal eens met de strijd van de arbeiders. Maar dat was niet nieuw. Vandaar dat het besef toch weer opkwam dat dat soort kreten beter achterwege kun nen blijven. Want propaganda, daar zijn de actievoerders niet mee gebaat. Want was dat wel het geval, dan had het nijvere afdelingbestuurslid van de PSP ook best even 2ijn solida riteitsverklaring voor kunnen lezen. Maar dat stond niet op het programma dus kwam hij niet aan het woord... Dordrecht Vertegenwoor digers van alle politieke par tijen die op 2 juni meedoen aan de gemeenteraadsverkie zingen in Dordrecht, zijn gis teren tijdens de wekelijkse koopavond op stap geweest met gehandicapten, die zich in een rolstoel moeten ver plaatsen. Zij gingen op uitno diging van de stichting Sa men Actief als begeleiders mee, om met eigen ogen te kunnen vaststellen welke obstakels gehandicapten te gen kunnen komen bij het winkelen of bij een bezoek aan een openbaar gebouw. E;- waren drie verschillende routes uitgestippeld met een aantal opdrachten. Was een zaak of openbaar gebouw moeilijk óf niet toegankelijk voor een rolstoel, dan moest er een sticker op de deur worden geplakt. Zo konden de raadsleden met eigen ogen vaststellen dat bij voorbeeld de ralstoeldeur van het Stadskantoor altijd op slot zit en de aanwezige invaliden parkeerplaats voor hetzelfde kantoor te smal is. Op de Voorstraat ondervond men dat trottoirs helemaal niet bere kend zijn op rolstoelen. Het initiatief ging uit van de stichting Samen Actief, die in tegratie en emancipatie van gehandicapten beoogt. Na af loop was er in het Stadskan toor een discussie over wat het i Raadsleden in Dordrecht op stap met gehandicapten. gemeentelijk beleid zou moe ten zijn met betrekking tot de integratie van gehandicapten. Volgens stichtingsvoorzitter Hans Krober zijn er in Dord recht nogal wat openbare ge bouwen die niet of nauwelijks toegankelijk zijn voor rolstoe len. Zelfs de revalidatleafde- ling van het gemeentezieken huis blijkt een bijna onneem bare vesting voor de rolstoel. Rotterdam Het openbaar lichaam Rijnmond wil in zijn mi lieubeleid de bevolking sterker gaan betrekken bij besluit vorming over zaken, die mogelijk een stevige invloed op het milieu hebben. Daarnaast hoopt het orgaan zo snel mogelijk 'enige zekerheid' aan het bedrijfsleven te bieden. „Rijnmond krijgt zo op wat langere termijn een beleid met een eigen gezicht", aldus de gecommitteerde mevrouw drs. L. van Rijn-Vellekoop. Zij repte daarvan gistermid dag in het provinciehuis in Den Haag, waar de per begin deze maand van kracht ge wórden overgang van een heel pakket milieubevoegd heden van de provincie Zuid-Holland naar Rijnmond nog eens met een uurtje wel sprekendheid is omringd. De bevoegdheden die Rijn mond nu de zijne mag noe men vloeien voort uit de hinderwet, de wet luchtver ontreiniging, de wet chemi sche afvalstoffen, de afval stoffenwet, de wet geluidhin der en de wet algemene be palingen milieuhygiëne. Met elkaar een goed afgerond pakket, waarmee Rijnmond een samenhangend milieube leid kan voeren. Ook ir. W.C. Reij, directeur-generaal voor de milieuhygiëne, toon de zich daarover op de bij eenkomst tevreden. Een vooruitlopen op de split sing van de provincie ziet deze topambtenaar van het ministerie van volksgezond heid en milieuhygiëne niet in de takenoverdracht. „Nee, het gaat allereerst om ver sterking van het milieube leid van het openbaar li chaam. Maar de nieuwe pro vincie zal te zijner tijd na tuurlijk wèl van de ervaring profiteren." Hele klus Dat Rijnmond zich op veler lei milieuterrein meteen al voor een handvol problemen van de eerste orde ziet gezet: daarover behoefde men dit gezelschap deskundigen na tuurlijk niets te vertellen. De Zuidhollandse müieu-gede- .puteerde J. Hoek van Dijke zette desondanks in zijn toe- Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daareven ^aaaj- verandering in. Adres; Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst f pc en goed beloond? Want voor die kleinej moeite krijgt u een verzilverd miniatuur van de °stcode: Laurenskerk. """"kerk 5 Adr< f Fosf, I Wooi sfcode:, '^plaats.-. TeJefooj S(üurde£on - f —po,,,; spraak nog maar eens enkele dingen op een rij. Lopende zaken zijn, zo zei hij, de verandering van de vergunningsvoorschriften voor de AVR, en de wijzi gingsprocedure (plus een aanvraag voor een nieuwe vergunning) bij de Gekro. Rijnmond moet ook de pro cedure rond de revisiever- gunningsaanvraag van Shell afronden. De provincie hoopt dat Rijnmond zich sterk maakt voor het standpunt ten aanzien van stikstofoxy- de zoals de provincie dat in neemt. Rijnmond zal nu ook de voortrekker moeten zijn bij gesprekken over verplaat sing (of het scheppen van een nieuw bedrijf in de ha ven) van Tankercleaning Daar heeft de provincie de vergunningprocedure nog juist kunnen afronden. De sanering van het EMK- terreïn, de berging van de baggerspecie en het ontwerp van de daartoe gedachte sluf- terdam: ook daar ligt voor Rijnmond nog werk genoeg. Hoek van Dijke, tot slot: „De provincie zal Rijnmonds mi lieubeleid alert, maar niet hinderlijk volgen. Rijnmond moet de ruimte krijgen voor een eigen milieubeleid." Rotterdam De nota Brood op de Plank over de werkgele genheid en het economisch beleid van de gemeente Rotter dam is niet het kader voor het hele gemeentelijk beleid en de richtsnoer voor andere sectoren, zoals in de nota te lezen staat. De meerderheid van de gemeenteraad, de PvdA, ge steund door het CPN-raadslid mevrouw H. de Vos-Krul, sprak donderdagavond uit, dat het slechts een sectorplan is, dat afgewogen moet worden tegen andere belangen, zoals bij voorbeeld het wonen. De tekst van de nota zal daarom moe ten worden gewijzigd, aldus wethouder drs. R. den Dunnen. De2e duidelijke uitspraak van het college en de PvdA was afgedwongen door de VVD. Bij monde van mr. J.A. Reus wees de VVD op een tegen stelling tussen de tekst van de nota en het antwoord, dat het college had gegeven op vragen van de VVD over het belang van de nota. In dat antwoord had het college duidelijk ge steld, dat het structuurplan van Rotterdam en ook het ver keerscirculatieplan belangrij ker zijn dan het werkgelegen heidsbeleid. Volgens wethou der mr. J. Mentink had de vraag van de VVD welk be leidsplan nu het belangrijkst was het structuurplan of de nota Brood op de Plank al leen maar nut, als beide plan nen strijdig met elkaar zouden zijn. Hij meende, dat zulks niet het geval is. De VVD dacht daar echter anders over en kreeg daarbij steun van het CDA en ook van D'66. PvdA-fractievoorzitter H.J. Si mons betoogde, dat een struc tuurplan boven alles gaat. Hij vond daarom, dat hetgeen in de nota Brood op de Plank staat, straks in het structuur plan moet zijn terug te vinden. Wethouder Den Dunnen had al duidelijk gemaakt, dat de actiepunten uit Brood op de Plank moeten worden afgewo gen tegen andere belangen om zo eventueel het structuurplan te kunnen aanpassen. „Of de punten uit Brood op de Plank voldoende zijn terug te vinden in het structuurplan horen we op de 27ste wel, als de raad het structuurplan behandelt", zei hij. De VVD, die bij de behan deling van het structuurplan in de raadscommissies constant op meer aandacht voor de werkgelegenheid heeft geha merd, bleek geen vertrouwen te hebben in een goede afloop van de behandeling van het structuurplan en vroeg de raad daarom nu te kiezen voor werkgelegenheid en econo misch beleid als punt één voor het gemeentelijk beleid. Met zestien stemmen voor en 22 te gen wees de raad dat voorstel af. Zestienhoven Eveneens met zestien stem men voor en 22 tegen wees de raad een ander voorstel van de VVD af, om, voor de luchtha ven Zestienhoven promotie te gaan plegen om zo de werk gelegenheid op de luchthaven uit te breiden. „We steken mil joenen in de havens alleen maar om de werkgelegenheid daar te behouden. De lucht vaart biedt mogelijkheden om nieuwe banen te creeren, maar inplaats van die kans aan te grijpen, wil het college de luchthaven sluiten. Dat is he lemaal in strijd met de bevor dering van de werkgelegen heid, waarvoor we ons in de nota Brood op de Plank juist uitspreken", aldus mr. J.A. Reus. Wethouder mr. J. Men tink was het met de heer Reus eens, dat promotie van de luchthaven op zijn plaats is, maar pas waneer de raad heeft uitgesproken, wat er met Zes tienhoven moet gebeuren. „We willen de belangen van werkgelegenheid en lucht vaart afwegen tegen andere belangen, zoals de woning bouw. Het wachten is nu op rapporten uit Den Haag, die ons op korte termijn zijn toe gezegd. Ik verwacht, dat we nog deze raadsperiode over de toekomst van Zestienhoven kunnen beslissen", aldus de wethouder. Promotie heeft volgens hem alleen nut, wan neer de raad zou hebben besa- loten, dat de luchthaven open blijft, of dat nu definitief of tot een bepaald jaartal is. CDA en D'66 volgden de VVD in het voorstel om de luchtha ven reeds nu te propageren en zo de verliezen zo laag moge lijk te houden. PvdA en CPN volgden wethouder Mentink en willen eerst de discussie over de toekomst van de luchthaven afwachten, voor dat er met promotie van Zes tienhoven ernst wordt ge maakt. Unaniem nam de raad een aantal voorstellen over, die al tijdens de eerste raads- discussie over de nota Brood op de Plank op 25 maart ter tafel waren gekomen. Zo zal de sector economische aange legenheden van de gemeente worden uitgebreid en zal de gemeente het rijk vragen zelf te mogen beslissen over subsi dies, die voor de stimulering van de economie worden gege ven. Rotterdam Volledig tevredengesteld hebben de zeventig personeelsleden van de gemeentelijke wasserij, die gisteren zijn overgegaan tot een bezetting, in de loop van gistermid dag hun actie afgesloten. Alle eisen, die de bezetters hadden gesteld, zijn door het college van burgemeester en wethouders ingewilligd. Zo er kende het college, dat het noe men van een streefdatum, waarop de wasserij zou wor den overgedaan aan een parti culiere bedrijf 'voorbarig' was en komt er inderdaad een on derzoek naar de mogelijkhe den van de wasserij. Bij dat onderzoek wordt het personeel ingeschakeld. „Dit is uiteraard een prima re sultaat, maar we zullen waak zaam moeten blijven", aldus een woordvoerder van de Ab vaKabo, die zich achter de ac tie schaarde. De bezetting had geen gevol gen voor de patiënten in Rot terdam: er werd nadrukkelijk op toegezien, dat de wasstroom gewoon doorging. Rotterdam Rotterdam krijgt volgend jaar een standbeeld van Louis Davids. Het word: neergezet in de - nieuwe Zandstraat, vlak achter het stadhuis. Davids werd op 19 decembe- 1883 geboren in de Zandstraat die toen lag waar nu het stad huis staat. Ter gelegenheid van het feit, dat het volgend jaar precies een eeuw geleder; is, dat de later naar Amster dam verhuisde cabaretier he: levenslicht zag, zal hij her dacht worden. De raadscommissie voor alge mene zaken stemde gisteren it met het plan om een beeld van Louis Davids te plaatsen. Df kosten daarvan zijn geraamd i op zo'n 75.000 gulden. Het voorstel om ook nog een; - een bedrag van een ton te re serveren voor het uitbrengei van een speciale herden kings plaat en -boek, vonden di raadsleden iets te gortig. Voor zit ter Bram Peper onderbouw de dat met de opmerking, ds hij geen voorstander is var; 'overspannen gedoe'. Volgen; de burgemeester kan de her denking van Davids op pas sende wijze gevierd worden wanneer er goede publicitei] aan gegeven wordt. En Pepe: gokt erop, dat de media hem de raadscommissie en David;; niet in de steek zullen laten. Rotterdam De pedagogische academie moet bij het 'klaar stomen' van aankomende on derwijzers meer aandacht be steden aan het onderwijs aan culturele minderheden. Op dit moment gebeurt dat nog te weinig. Met het oog op de relatief gro te hoeveelheid schoolkinderen van in het buitenland geboren ouders moet de pedagogische academie alert aansluiten mei het afleveren van leerkrach ten, die In de toekomst beter weten hoe 2ij aan deze groep leerlingen les moeten geven, D'66-fractieleider Rtes Jansen deed gisteravond deze aanbe veling tijdens de gemeenfe- raadsbebandeling van de nota 'Educatie in de multiculturele samenleving van Rotterdam Hij wees daarbij op het feil dat de pedagogische academie ook tot taak hebben her- er. bijscholingscursussen te orgs niseren. Deze zouden vol gens hem eveneens m« gericht moeten zijn op de pro blematiek van de culturdt minderheden. Bijval kreeg Jansen van wet houder Jan van der Ploeg, die de strekking van de aanbeve ling als onontbeerlijk bestem pelde, Na een bijna drie uur durende discussie kon de gemeenteraad zich gisteravond unaniem scharen achter de 'multicultu rele onderwijsnota'. Doel van die nota is om te ko men tot een beleid, waarin vier zaken centraal staan. Al lereerst het opheffen van de taalachterstand van culturele minderheden. Ten tweede hei verbeteren van de informatie voorziening ten behoeve van de totale Rotterdamse gemeen schap. Als derde: het bevorde ren en verbeteren van kansen op de arbeidsmarkt voor mi granten. En ten slotte: het in halen van achterstanden, ont staan op het terrein van scho ling, vorming en materiaalont wikkeling bij de educatieve werkers en de daarin te hante- ren programma's en metho den. ADVERTENTIE (per trein en touringcar) ,/k.i..ip.. -M Doe dat nou's: Ontdek je eigen land. Mooi en dichtbij, en dus ook nid duur. Deze Trans Vakantiereizen zijn volledig verzorgd en de vele ingebouwde exkursies per touringcar met deskundige reisleiding maken dar je alles op z'n best ervaart. TIP: Doe's 8 dagen Zuid-Limburg, dat prachtige heuvelland van ons dat zo heel anders is dan de rest van ons land. Vanaf f 479,- p.p. TIP; 8 dagen rustiek Twente. Waar de tijd heeft stilgestaan en waar nog zoveel ongerepte natuur is, met prachtige dorpjes en boerderijen. Vinaf f518,- p.p. Inlichtingen en boekingen: Bij de NS-stalions, ANVR- en Neckcrmann- reisburo's, AMRO-cn Rabo banken,en bij alle VW-i kanroren. crkinn n»«i het 'lucrome in Den

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4