20 BOTTERDAM Varen op handicap Voetbal moet geen totale oorlog zij n, maar een spel voor plezier Gomez, voor 5.000 gulden per uur over het Rotterdamse asfalt it r Weinig wind en veel uitzwaaiers De dure lopers van de weg Tien jachten vertrokken voor zeilrace Rotterdam—New York Rotterdams college verbijsterd Geen zendmachtiging voor gemeentebesturen Twee maanden voor gooien bom bij AZ rmm i Rotterdams Nieuwsblad vrijdag 2 i mei 1982 /RY/RW Rotterdam Weinig wind en veel uit zwaaiers: de start van de naar New York te varen oceaan-zeilwedstrijd Rotterdam Transatlantic 200. Hemel vaartsdag, 's middags twaalf uur. Di rect na het vanaf het marine-fregat Hr. Ms. Philips van Almonde geloste startschot schoven tien racejachten vanuit de monding van de Nieuwe Wa terweg de Noordzee op. Met zo'n 6.500 kilometer zeiltraject voor de boeg. Nonstop. De bries was nauwelijks voel baar —windkracht anderhalf, hooguiten de lucht dreigend donker. Géén perfecte omstan digheden voor het begin van een zeeïeilrace dus. maar de entourage er omheen mocht er desondanks wèl zijn. Schepen en bemanningsleden werden feestelijk weggescho ten: vier dagen nadat zeven cruisejachten vanuit Delf sha ven de trossen hadden losge gooid voor een, via de A2oren en de Bermuda's, eveneens naar New York gaande soort van plezïervaart. En boven dien twee jaar plus vier dagen na het moment waarop zeezei- Alle zeilen bij om bij wei nig wind toch snelheid te maken Ier Gerard Dijkstra op een en kele kilometer afstand (bij de lichtopstand Goeree), na 65 vaardagen mei zijn Flying Wilma als winnaar van de Specerijen race (Djakarta Rotterdam) was gefinisht. Varend materieel Om tien uur 's ochtends was er al heel wat varend materieel verzameld rondom de tussen De tien jachten varen de door de Stichting Spece rijenrace in het kader van de 200 jaar oude diplomatie ke banden tussen de Vere nigde Staten en Nederland georganiseerde race op basis van hun lengte, zeilop- pervlakte e. d. (er zijn 165 meetpunten!) volgens een handicap-formule. Een eerlijk systeem, waarbij elk schip evenveel kans maakt om te winnen. Daarbij is elke schipper vrij om de route te kiezen die hij voor de kwaliteiten van zijn schip en rekening houdend met de weersvoorspellin gen, de beste vindt. De Stad Rotterdam (schip per Sjoerd Nauta) staat als nummer één genoteerd; heeft dus de zwaarste han dicap. Achter dit jacht volgt de Orange Nassau (schipper Herman Brinks), die drie uur, 47 minuten en 8 secon den op de Stad Rotterdam mag verliezen. Derde is de Pentax (Adriaan van Stolk), op een verschil van zeven uur, 32 minuten en 32 seconden. Vierde: de Bally (Karei Stil- j,rl rvulr 23J(f NEWT/OIK nntuckrl De diverse routes die de jachten kunnen varen lebroer), op één dag, 20 mi nuten en 49 seconden. Vijfde: d'Oranjeboom (Nico Wensveen), op één dag, twee uur, 14 minuten en 48 seconden. Zesde: de Prodent (Dirk Nauta), op één dag, tien uur, 52 minuten en 4 seconden. Zevende: Samsonite (Pa trick Schouten), op twee da gen, acht uur, 23 minuten en 2 seconden. Achtste: de Alexandra (Ewald Neijenhoff), op twee dagen, acht uur, 48 minuten en 11 seconden. Negende: de Vivo (Jan van den Berg), op drie dagen, twee uur, 50 minuten en 58 seconden. Tiende: de Jon (Adriaan Hameeleman), op drie da gen, 14 uur, 10 minuten en 8 seconden. 'Den Haag Eventuele lokale televisie-uitzendingen over de ge- meenteraadsverkiezingen in Rotterdam en Amsterdam zullen moeten worden verzorgd door de plaatselijke regionale omroe pen, aldus minister Van der Louw van CRM heeft dit beslist. Dit "betekent dat geen zendmachtiging wordt verstrekt aan de ge- "meentebesturen van beide steden, die daarom hadden gevraagd, De Stichting Regionale Om roep Rotterdam en Radio Stad Amsterdam hadden de minis ter laten weten principiële be zwaren te hebben tegen even tuele kabeluitzendingen door de plaatselijke overheid. Beide stichtingen menen dat dit een s>iap zou beiektrueu ill ue i iuh- ting van lokale en regionale overheidsomroep, hetgeen op nationaal niveau altijd is afge wezen. Minister Van der Louw heeft wel de mogelijkheid opengela ten dat SRORR en STAD pro gramma's via de kabel gaan uitzenden die in samenwer king met de gemeenten tot stand zijn gekomen. Het colle ge van Ben W van Rotterdam heeft in een verklaring gezegd 'verbijsterd' te zijn over de be slissing van Van der Louw en zal zich 'over de zaak gaan be raden'. Voorzitter Tiesma van de SRORR zei in een reactie, dat zijn omroep met het college zal gaan praten over samenwer king voor een programma in het kader van de gemeente raadsverkiezingen, dat het col lege op 26 mei wilde uitzen den. de Philips van Almonde en de vuurtoren op de Maasvlakte getrokken, door een knalgele boei gemarkeerde startlijn: zeiljachten, vissersvaartuigen, sleepboten. Met veel vlaggen, wimpels en belangstellenden aan boord. De racejachten, die de nacht van woensdag op donderdag in Europoort (Dommelhaven)' hadden doorgebracht, versche nen niet eerder dan zo'n drie kwartier tot een uur vóór het .vallen van het startschot in de Waterweg-monding. Ruim voldoende tijd overigens voor de bemanningen om de juiste zeilen te hijsen en de voorde ligste startpositie te kiezen. De Prodent van schipper Dirk Nauta en de Orange Nassau van zijn collega Herman Brinks waren 't eerst weg. Binnen enkele minuten had de Stad Rotterdam van schipper Sjoerd Nauta met 16,7 me- door Bram Oosterwijk ter het langste jacht in de race dat tweetal echter al te pak ken. De Orange Nassau, die met 16,2 meter lengte het op ccn na langste schip is, kon als enige bij blijven; de Prodent zakte terug. Samen verdwe nen ze in de heiige einder van water en lucht. Als koplopers van een deelnemersveld, waarvan het snelste jacht mi nimaal 25 dagen nodig zal heb ben om de finishlijn bij New York te kruisen. Alkmaar „Voetbal moet geen totale oorlog zijn, maar een spel voor plezier. Dit plezier wordt door de voetbalvandalen echter telkens voor vele duizenden mensen vergald". Aldus de Alkmaarse officier van justitie mr.W.Jansen. Maar tenminste een deel van de supporters denkt daar blijkbaar toch anders over. Want in het Feyenoordvak van het Alkmaarse AZ-stadion heerste na het ontplof fen van de bom grote blijdschap. ,,Ze waren allemaal gek van Aan het plan lag ook ontevre- vreugde. Toen de scheidsrech- denheid ten grondslag over ter besloot de wedstrijd toch te hervatten, kreeg iedereen de pest in. Als we toen nóg een bom hadden gehad, zou die ook zijn gegooid". Dat zei de 'fabrikant' van de bom, een 18-j'arige Feyenoord- supporter uit Schiedam later aan de politie. Hij maakte het helse apparaat uit ccü stuk pve-buis, gevuld met honderd stuks vuurwerk, zogenaamde 'strijkers'. De opzet was om door het gooien van de bom gedaan te krijgen dat de wedstrijd zou worden gestaakt als Feye- noord achter stond, Want ver lies zou twee punten kosten. het beleid van het Feyenoord- bestuur en de inzet der spelers. Later zouden alle verdachten in deze zaak tot het besef zijn gekomen dat de explosie toch veel heftiger was geweest dan men had verwacht. Gevaarlij ker ook. telijk laboratorium liegt er niet om: deze vuurwerkbom had blijvende doofheid en blind heid kunnen veroorzaken bij ieder, die binnen een straal van twee meter rond de explo sie stond. Vandaar dat officier van justi tie mr.W.Jansen aan de bom- gooier, naast overtreding van de vuurwapenwet, ook 'poging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel' had tenlas- tegelegd. De officier ging er van uit dat verdachte dit risico voor lief heeft genomen. Voor waardelijk opzet heet dat door Sybe Stamm De bomgooier was voor het Alkmaarse verdachtenhekje degene die de meeste moeite had om zijn geforceerde hou ding van onverschilligheid te laten varen. „Mij maakt het niks uit of ik in de bajes zit", zei hij. De 21-jarige werkloze Rotter dammer pleegt zijn dagen door te brengen met rondhangen in het Centraal Station of in het winkelcentrum Zuidplein. Na enig doorvragen kreeg po litierechter mevrouw mr.M.Otterspoor-Kousemaker te horen dat deze tijdsbeste ding hem toch liever is dan het uitzitten van celstraf. ,,Maar ik zal er niet om huilen ais ik zit", hield hij vol. Ook kwam het feit ter sprake dat voor zijn daad een Delftse supporter dertien dagen on schuldig in de cel heeft geze ten. De Rotterdammer: „dat is zijn eigen schuld. Op de tribu ne bazuinde hij rond dat hij die bom had gegooid. Als hij dan zo flink wil wezen, moet hij er ook maar voor zitten". De derde man (22), uit Ridder kerk, was in de affaire ver wikkeld geraakt doordat hij met een dronken kop in het Rotterdamse supporterscafé had geroepen dat hij de bom wel zou gooien. Later had hij er slapeloze nachten van gehad, maar hij durfde niet meer terug te krabbelen. In het AZ-stadion had hij ten einde raad tijdens de rust de bom in handen van de Rotterdammer gestopt, met het verzoek: „hou even vast, ik moet naar de wc". De officier van justitie eiste te gen deze medeplichtige drie weken voorwaardelijke gevan genisstraf. Maar het werd vrij spraak, omdat in de dagvaar ding per ongeluk was tenlaste- gelegd dat het feit was ge pleegd op 10 april van hei jaar tevoren. Tegen de gooier en tegen de 'fabrikant' luidde de eis drie maanden. De politierechter maakte er in beide gevallen twee maanden van, omdat alle twee de verdachten nog de tenuitvoerlegging boven het hoofd hangt van een eerder opgelegde voorwaardelijke veroordeling. „Het voetbalvandalisme is een aanhoudende zorg voor alle voetballiefhebbers, voor het o- penbaar bestuur, de politie en tegenwoordig ook voor de jus titie", verzuchtte de officier in ,,De KNVB en de politie tref fen allerlei maatregelen om het geweld aan banden te leg gen. Verder moet het gezond verstand van de supporters uitkomst bieden. De justitie kan alleen maar door straffen onderstrepen dat dit soort fei ten ernstig wordt genomen Rotterdam Een beet je jfezonde rivaliteit tussen Rotterdam en Amsterdam kan geen kwaad. En omdat de Rotterdammers in bij na alle takken van sport steeds meer ach terop raken, is het niet zo vreemd dat het ge meentebestuur trots is op de .inrichters' van de marathon. Het veld, dat morgen van start gaat in de tweede editie van de Rotterdam ma rathon telt aanzienlijk meer toppers dan de Amsterdamse mara thon, twee weken gele den. Zonder daarvoor, althans volgens de or ganisatoren overdreven meer geld neer te tel len, doch waarbij de Amsterdamse officials de nodige vraagtekens plaatsen „Wij weigeren 25.000 gulden neer te tellen voor één loper", zeggen de Amsterdam mers, voor wie Cor Vriend dank zij zijn voortreffelijke tijd op de Ham de zure smaak wat wegspoelde. Hoongelach dus uit de hoofd stad, toen aondag bekend werd, dat John Graham ge- f4 m veld was door griep en Rot terdam in de Schot zijn be langrijkste vedette kwijt raakte. Kirk Pfeffer en Mike Buhmann zijn gerenommeer de Amerikanen, die ook nog eens in een uitstekende vorm steken, maar behoren op dit moment niet tot de absolute wereldelite. De stichting Marathon Rot terdam had geen keus, tastte nog eens extra diep in de bui del en slaagde er maandag in alsnog tot overeenstemming te komen met Rodolfo Go mez, de Mexicaanse winnaar van de „Gouden Marathon", begin maart in Athene. Daar op het zware, heuvelachtige parcours de concurrentie op twee minuten lopen, dan mag je zeggen dat de zesde plaats bij de Olympische Spelen in Moskou en de tweede plaats vorig jaar in New York geen uitschieters zijn geweest. De kleine Gomez behoort tot die absolute top en wil op bet vlakke asfalt-parcours van Rotterdam een aanval doen op het wereldrecord van Al berto Salazar. Dat was de Mexicaan ai steeds van plan, maar omdat hij in Montreal meer kon verdienen, be dankte hij in eerste instantie voor de Rotterdamse eer. Grote vraag is dus nu, heeft Rotterdam wel 25.000 gulden voor één loper? En de logisch daarop volgende vraag; waar ligt de grens en zijn de lange afstandslopers niet met grote snelheid bezig de tennisprofs te achterhalen qua prijzen geld? Gerard Rooyakkers, voorzit ter van de stichting Mara thon Rotterdam, heeft ogen schijnlijk weinig geheimen: „Ons budget is vooral dankzij de vier hoofdsponsors zo'n 130.000 gulden. Daarbij niet meegerekend de geweldige steun van de gemeente en het grote korps vrijwilligers. Doordat Graham niet komt, hadden we wat geld over en daarmee hebben we via onze goede contacten in Amerika, Gomez aangetrokken". Fonds Rooyakkers in deze dagen in eerste instantie atletiek-gek en pas in de tweede plaats Rodolfo Gomez (midden) met klassieke lauwerkrans na zijn winst in de Gouden Mara thon van Athene gemeente-ambtenaar. wil geen bedragen per atleet noe men, maar wil wel kwijt niet zo bevreesd te zijn, dat er in de marathons toestanden ont staan als in het tennis. „In Londen twee weken geleden bij de oprichting van de AIMS, de Assocation of In ternational Marathons, waar bij Rotterdam als enige Ne derlandse organisatie is aan gesloten, hebben we over dat probleem ook uitgebreid ge sproken, Geheel volgens de richtlijnen van het IOC, zoals die afgelopen najaar tijdens het congres in Baden-Baden zijn vastgelegd, is besloten tot instelling van een fonds voor atleten, waarin het nu ver diende geld wordt bewaard tot na de actieve carrière". Cijfers Het is duidelijk, geld speelt bij de atletiek op de weg een steeds belangrijker rol en het door Peter Dijkgraaf zal voor de Atletiekunie ui terst moeilijk woeden in dat opzicht vat te krijgen op de organisatoren (en sponsors). De nationale bond hoopt vol gend jaar. wel greep te krij gen op de wedstrijdkalender via de nieuwe commissie we- gatletiek onder aanvoering van een nog actief atleet: de 37-jarige Roelof Veld. „Er is best plaats voor grote marathons in zowel Amster dam als Rotterdam en voor nog wel twee internationale marathons per jaar in ons land. De zaak moet alleen een beetje gecoördineerd worden om wildgroei te voorkomen. Het mag gewoon niet gebeuren, dat de twee belangrijkste lopen twee we ken na elkaar worden.gehou- den. Daar moet minstens vier weken tussen zitten. Vandaar dat we nu volgende maand al met alle organisatoren rond de tafel gaan zitten". De nieuwe commissie heeft ook een checklist vastgesteld aan de hand waarvan de di verse marathons en andere wegwedstrijden 'cijfers' krij gen. En alleen de evenemen ten met ruime voldoendes komen in de toekomst op de A-lijst. „Kijk ïn eerste instan tie blijven de organisatoren verantwoordelijk en we zul len ook serieus rekening moeten houden met buiten landse wedstrijden, maar bij sturen is wel het minste wat we kunnen", zegt Veld, die in Amsterdam meeliep en morgen zich zal mengen on der de duizenden op de Cool- singel. Reclame Duidelijk is, dat Rotterdam met zijn asfalt-parcours er» verkeersvrije route letterlijk hoge ogen zal gooien en ge zien zijn lidmaaLschap van de AIMS en de uitstekende con tacten van met name Jos Hermens met de buitenland se vedetten ruim voorligt op de concurrentie. Vandaar ook, dat Rotterdam brutaal de datum voor volgend jaar weer heeft vastgelegd: weer op binnenstadsdag op 28 mei, daarmee de concurrentie dwingend zich aan te passen. Een tikkeltje hautain wel licht, maar wel begrijpelijk met een dergelijke steun van de gemeente. Want op het stadhuis heeft men ook al lang becijferd, dat de reclame ook naar het buitenland van de Marathon Rotterdam aan zienlijk goedkoper is dan het uitgeven van reclame-folders en het vullen van enkele STER-seconden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4