I. Kunstpolitiek maakt Schiedam vervelend 'Motie atoomvrij V iaardingen krijgt te weinig aandacht Bergweg woidt ''RuedeLaMontegne laardingse schrij ft in gedichtenbundel m ■- 'M 35 35 Bezoekers heemtuin hebben geen last meer van rijksweg PvdA'er s stemmen op andere partij V1AARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT fi yïaardingen blijft leeglopen Stadserf: 200 zonne koningen mn«tóp 'Ik kan mij voorstellen dat zelfs de Rijnmondband nog wel eens zal kraken IKV teleurgesteld in politiek I' Sinds Auberge Marie Louise haar deuren heeft geopend aan de Bergweg, gaan regelmatig stemmen op om de Bergweg maai' om te dopen. „Rue de LaMontagne" sluit beter aan bij de atmosfeer en de kwaliteiten van de „Nouvelle Cuisine" van Marie Louise. Nergens in de omgeving zult u zó verrukkelijk Frans tafelen als op de Bergweg. Niemand die de filosofie van Paul Bocusezö conscentieus naleeft als önze maitre. „Is dat zo?" denkt u misschien. Welnu: neem de proef op de som. Kom maar naar ons toe. Pour le petit déjeuner. Of voor een diner. Allons enfants de la patrie le jour de la joie est arrivée! Je t'aime! Schiedam valt door de mand Margreet Rietdijk (16) en baar grootste hobby Caravan en auto in vlammen PSP/PPR geniet voorkeur Minder dan 7000 woningzoekenden Jm, DONDERDAG 27 ME! 1982 Viaardingen Ook in de .maand april is de Vlaardingse bevolking weer kleiner gewor den. Op 1 mei stonden bij de burgerlijke stand 77.876 inwo ners ingeschreven; een maand eerder waren dat er nog 41 meer. ginds 1 jauari is het inwoner tal gedaald met 248. Dat is «wral veroorzaakt door \Haardingers die naar een an- jere plaats verhuizen. De af gelopen maand vertrokken 198 inwoners naar elders, ter wijl Viaardingen 129 nieuwe inwoners kon verwelkomen. Tegenover 72 geboorten ston- jen 44 sterfgevallen. Schiedam Het is er de tijd voor. Wethouder Zijdeveld zal :ich de komende maanden eerder oriënteren op de toe- g van zonne-energie .voor 200 woningen op het Stadserf. Misschien in septem- jer al kunnen die plannen kfoor het Emmapleïn en omge ving gepresenteerd worden, •De wethouder heeft zich deze week in die richting uitgela ten. Zijdeveld spreekt van een bij- fta perfecte zuid-oriëntatie, Waarmee hij bedoeld dat het .bij komende nieuwbouw goed mogelijk zal zijn om de huizen 'op het zuiden' te richten. Blijft het daar echter bij, dan het wat ver gaan om van zonnewoningen' te spreken. Zijdeveld zal dan ook verdere mogelijkheden onderzoeken. Lantaarnpaal omver gereden jtfiaardingen Een veertigja- ■ige automobilist uit Viaardin gen reed gisteravond op de Ol- tnendreef een lantaarnpaal omver. Hij kwam met de schrik vrij. jDe politie constateerde dat er alcohol in het spel was. Een dag eerder was de bestuurder bok al met eert slok op door de pblitie aangehouden. tropisch was gisteravond in Passage- Bio, waar Wewafef forumdebat over kunst en politiek werd gehouden. Schiedam „Misschien vinden de mensen Schiedam wel een heel vervelende stad en gaan zij daarom achter elkaar weg. Er wordt te veel gepraat over organisatiek westies, maar ondertussen gebeurt er niets." Zelfs met die kritiek op de bureaucratie slaagde popmuzikant Gijs van Rij er gisteravond in het Passage theater niet in om het politieke forum enige helderheid af te dwingen. De door de Sehiedamse Ge meenschap opgezette forum discussie was. ondanks het broeikas-effect van Passage- Bio, levendig genoeg, maar wat er in het spanningsveld tussen kunst en politiek de ko mende vier jaar nu allemaal te gebeuren staat dat bleef goeddeels onduidelijk. Stokpaardjes te over, dat wel. Dat behalve de popgroepen ook de verdere amateuristi sche kunstbeoefening meer re petitieruimte nodig heeft, was genoegzaam bekend. Maar geen partij die gisteravond kon aangeven, waar die ruim te kan worden gemaakt, Al leen Herman Noordegraaf PSP/PPR) kon zich nog ver ontschuldigen door zich te be roepen op sinds 1976 herhaal de verzoeken van zijn partij om inzicht in de leegstand, waarop burgemeester en wet houders vrijwel nooit ingin gen. Maar ook daar schoot het verenigingsleven weinig mee op. Piet Smit, woordvoerder na mens de verenigingen, had de partijprogramma's er eens op nagekeken. „Grandioos. Prachtig. Schitterend, alle maal! Maar kunt u ons nu ook garanderen, dat de amateuris tische kunstbeoefening priori teit krijgt? Gaan de subsidies omlaag?" Het was alleen het communistische forumlid Jolie Hakkert, die de garantie gaf dat er niet aan getornd mag worden. De andere partijen, en met name Gerard Verhuls- donk van de VVD, lieten we ten dat de cultuur evenredig aan bejaardenzorg, maatschap pelijke dienstverlening, wel zijnswerk enzovoorts zal moe ten inleveren. Men was flink vinnig tegen el kaar, dat is het aardige van zo'n forum als gisteravond. Rob Hijmans van D'66 haalde zich de spot van het zestigkop- pige publiek op de hals door zwaar te blunderen met zijn eigen partijprogramma. Daarin staat dat D'66 de bestaande subsidies onverkort wil hand haven. Maar toen kritische toeschouwers als Piet Smit, Ad Ouweneel en Hijmans' partij genoot Henk Bonzet op een bevestiging aandrongen, kwam de democraat tot ieders door Kor Kegel •^Viaardingen De Vlaarding se afdeling van het Interker kelijk Vredesberaad is teleur- .gesteld in de programma's van jde politieke partijen. Die be- 'sieden volgens het IKV in hun .programma's veel te weinig 'aandacht aan de motie voor ;een atoomvrij Viaardingen, ;,die vorig jaar in de gemeente raad werd aangenomen. Het IKV is vlak voor de ver kiezingen van 2 juni eens gaan .kijken wat de politieke par tijen in hun programma's belo ven op het gebied van vrede en veiligheid. Het heeft onder zocht wat de uitwerking van de motie is voor het beleid dat Üe partijen voorstellen. „Tot onze verbazing totaal geen!", schrijft het IKV. pe partijen zouden de conse quenties van de motie moeten aanvaarden, maar deze 'atoomstap', zoals het IKV de motie noemt, wordt maar door twee partijen genoemd. De an dere partijen verwijzen naar het landelijke programma, of zwijgen over de kernwapens. „Dat is afschuifpoiitiek", vindt het IKV. „Zeker als je vindt dat kernwapens uit Nederland moeten verdwijnen, zou je juist vlak bij de deur, in Viaar dingen en Rijnmond, kunnen beginnen." De partijen die gezegd hebben, dat ze niet voor plaatsing van kernwapens in de Rijnmond zijn, zouden 2ieh schuldig ma ken aan een 'schone handen- politiek'. Tegen plaatsing van die wapens ergens anders in Nederland zouden die partijen geen bezwaren hebben. „Zo'n houding van schone handen is on zes inziens nog erger dan een motie steunen, maar er geen consequenties aan ver binden." Een van de gevolgen van de motie zou volgens het. IKV moeten zijn, dat Viaar dingen geen schuilkelders bouwt. Het IKV mag teleurgesteld zijn in de houding van de poli tieke partijen, het heeft nog wel hoop op een beleid dat ge richt is tegen kernwapens. „We blijven hopen dat de par tijen toch deze komende perio de de moed hebben om tot een beleid te komen dat in over eenstemming is met de vorig jaar aangenomen motie." verbijstering met een persoon lijke variant op het D'66-pro- gram: „Er zal zo weinig moge lijk beknibbeld moeten wor den." Het publiek proefde daaruit alweer wat anders dan 'subsidies onverkort handha ven'. Handhaving van het Passage theater was vanzelfsprekend een veelbesproken item, hoe wel het geen enkel nieuws op leverde. En een interessante waarschuwing, die Jolie Hak kert de cultuur vertegenwoor digers gaf, was dat het accom- modatiebeleid van de gemeen te te laks, te kortzichtig en te onbeholpen is. „Als het zo doorgaat", zei de CPN-repre- sentante, „kan ik mij voorstel len dat zelfs de Rijnmondband nog wel eens gaat kraken om aan betere oefenruimte te ko men," Gijs van Rij en hij niet al leen bleef erbij; zoals er nu kunstpolitiek bedreven wordt, wordt Schiedam er niet aar diger op. Burgemeester Te Loo ontpopte zich ten tweede male deze week als een kundig forumiei- der. Ook levendiger avondjes dan de saaie raadsvergaderin gen lijken hem op het lijf ge schreven. Het zal wel liggen aan de be trokkenheid van het gisteren aanwezige publiek bij de ama teuristische kunstbeoefening, dat het museumbeleid onbe sproken bleef. Hoewel er vol gens PvdA'er Ton de Vos nau welijks verschil is tussen de amateuristische kunst en wat in het museum hangt, als je de schilderijen daar zo eens be kijkt. ADVERTENTIE mts X ufetyt Marie Jjkuse Schiedam De heemtuin ver trekt uit het zuidelijk deel van het Beatrixpark. Daar deed zich namelijk het probleem voor dat de bezoekers van de heemtuin en ook vogels ge luidshinder ondervonden van de nabijgelegen rijksweg. De heemtuin komt nu aan de noordzijde van het park. De natuurliefhebbers zullen in het vervolg naar het eiland bij volkstuinencomplex Thurlede moeten om allerlei planten te kunnen bekijken. Op het nieuwe terrein is men nog hard aan het werk Alleen het grondwerk is pas achter de rug. Er komt een speciale plas, zodat er mogelijkheid is tot m oerasvegeta t ie De afgegra ven grond zal als een soort dij- khchaam langs de plas gestort worden. „Een polderelement, als het ware", aldus een woordvoerder van het Sehie damse stadskantoor. Wanneer het werk geklaard zal zijn weet hij nog niet Schiedam Dit is geen leuke tijd om m te leven De ene na de andere mythe wordt afgebroken, er blijft zo weinig om in te geloven. Zo dachten wij dat Schiedam, ai is het een beetje aan het verpauperen, toch altijd nog dé stad van het gedistilleerd was. Maar ook in Schiedam schijnt de sterke drank niet hele maal meer te vertrouwen. De Keuringsdienst van Waren heeft vorig jaar een café ontdekt waar vieux verkocht werd met een te laag alcoholpercentage. Viaardingen Op Hilversum 4 was ze giste ren te beluisteren. Margreet Rietdijk, de 16- jarige Vlaardingse, had van de NCRV een uitnodiging gekregen om voor het program ma Literama een gedicht voor te dragen. Haar gedicht 'Anne Frank', dat zij naar aan leiding van het dagboek van het Joodse meisje had geschreven en dat ook in de ge dichtenbundel 'Dag Anne Frank* is opgeno men. „Dat was helemaal te gek, gewoon geweldig", reageert Margreet. Het is de eerste keer dat een gedicht van haar is gepubliceerd. „Schrijven", zegt ze, „dat is mijn grootste hobby. Ik lees graag poëzie. Alles wat voor mijn ogen komt, dat lees ik. Vooral moeilijke, intrige rende gedichten. Geregeld sta ik ook in de boekwinkel in het hoekje bij de gedich tenbundels te snuffelen." Ze vertelt spontaan, goed lachs ook, op een manier die meisjes van zestien ei gen is. Weet wat ze wil zeker wat ze niet wil en eenmaal op haar praatstoel ratelt ze een woorden stroom die dan nog maar amper te stuiten is. Mac- greet: „In het lokaal van de godsdienstleraar hing een poster, waarop gevraagd werd om een stukje te schrijven over het dagboek van Anne Frank. Wat voor indruk het op je had ge maakt. Nou, een paar dagen nadat ik haar boek gelezen had, ben ik achter mijn bu reau gaan zitten en hup, daar stond het zo op papier. We zien wel wat er van komt, dacht ik nog toen ik het opstuurde." Er kwam dus heel wat van. Aan de wedstrijd, die ter ere van hel 25-jarig bestaan van de Anne Frank-stich- ting was uitgeschreven, de den zo'n 3000 leerlingen mee. Een stuk of tachtig in zendingen, waaronder haar gedicht, werden er uitge licht en samen met 'echte' auteurs gebundeld. Een fragment uit Margreets ge dicht: Zelfs in de moeilijkste tij- den Bleef ze moed houden Dat God haar zou bevrijden En ontdooien in de koude Ze had voor vele Joden Die overladen met angst Vochten tegen meerdere doden Eerlijk duurt het langst Kritisch is ze wel. Echt te vreden over haar eigen poë- Margreet Rietdijk, de gedichten bundel 'Dag Anne Frank' in de hand, naast haar radio om haar eigen werk te kunnen horen. zie Margreet: „Een ord ner vol" is ze niet gauw. „Toen ik mijn gedicht in de studio moest voorlezen, kreeg ik ineens 't gevoel van: jakkes, hoe heb ik dat nou kunnen schrijven Ze krijgt er nog de kriebels van als 2e weer aan die dag in de Hilversumse studio's denkt. „Joh, ik was op van de zenuwen. Kreeg ik nog de kriebelhoest ook. Maar ik mocht gelijk met de op names beginnen. Tot mijn verbazing had de regisseur niets aan te merken. Weet je wat erg is? Draaien ze la ter je eigen stem terug. Oh, een ramp..." Door haar vele schrijverij is de school wat op de achter grond geraakt. Margreet: „Ik heb wel eens gezegd: nu houd ik me niet meer met die gedichten bezig; ga me nu helemaal op de school storten. Maar dat is geen le ven, hoor. 't Was me wel licht gelukt als ik deze hobby niet had. Schrijven vind ik gewoon veel leu ker." Viaardingen Vrijwel gelijktijdig zijn vannacht in de Van der Werfstraat een auto en een caravan uitgebrand. De brandweer was snel ter plaatse, maar van de beide voertuigen was toen al niet veel meer over. De politie vermoedt dat de branden zijn aangestoken. Vannacht nog is een diepgaand sporenonderzoek gehouden, aan de hand waarvan de politie de, vermoedelijk jeugdige, daders hoopt te pakken. De caravan had een waarde van ongeveer twaalfduizend gulden en de auto circa duizend gulden. Schiedam Vertegenwoordi gers van de PvdA-linkervleu gel houden zich afzijdig van de verkiezingscampagne voor hun eigen partij. Het gebrek Schiedam Het aantal wo ningzoekenden in Schiedam is vorige maand tot onder de 7000 gedaald. Dat betekent een hoogst opmerkelijke afname met 641 inschrijvingen, echter vooraL veroorzaakt doordat deze verouderd waren. Daad werkelijk aan een woning ge holpen werden slechts hon derd mensen, op de kop af. Ook waren er tien Schiedam mers, die gedwongen waren te verhuizen in verband met wo ningverbetering en kroton truiming. Van de woningzoekenden ko men er 1298 van buiten Schie dam, terwijl er 2154 voldoende gehuisvest zijn binnen de ge meentegrenzen zelf. Een heel belangrijke groep woningzoe kenden vormen de 1083 al leenstaanden; daarbij komen dan nog eens de tachtig alleen staanden, voornamelijk bui tenlanders die gezinshereni ging vragen. De bejaarden vormen met 762 ingeschreve nen ook een niet onaanzienlij ke categorie in de woning nood. Over een medische urgentie beschikken 734 personen, een sociale urgentie ver klaring is er .voor 82 woningzoekenden. aan geloof en vertrouwen in de aankomende PvdA-fractie noopt de 'dissidenten' ertoe op andere partijen te gaan stem men, waarvan de PSP/PPR- combinatie de voorkeur ge niet. Een enkeling heeft nog wel een PvdA-affiche voor zijn raam hangen, uit oogpunt van enige „consistentie in uitstra ling". Tenslotte zullen de PvdA'ers bij komende kabi netsverkiezingen wel weer op hun eigen partij stemmen. Dat het nu niet gebeurt, is vanuit een aversie tegen de Sehie damse kandidatenlijst. Bij sommige PvdA-dissidenten hangt naast een PvdA-affiche yen poster van de PSP/PPR.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1