ROTTERDAMS NIEUWSBtAB NS wijzen verlengde Willems spoortunnel af Volgende maand begint bebouwing Oude Haven 1 te Hongeractie in grote steden Werkgevers en bond oneens over uitleg akkoord Actie voor hongerstakers Opnieuw onrust in de haven Jan Backx overleden Geld in het water gesmeten... Nedlloyd neemt 110 man van Muller Thomsen over Kerknieuws Spreekuur Raad en Daad Groei in havens van Vlissingen en Terneuzen ZATERDAG 5 JUNI 1Ö82 J» Rctlerdam Opnieuw is er onrust ontstaan in de Rotterdamse haven. Een verschil van mening tus sen de werkgevers en de vervoersbond FNV over de uitleg van de overeenkomst bij de kolen- en erlso- verslag is de oorzaak. Vrijdag heeft het merendeel van het personeel van de technische diensten bij Frans Swarttouw en de EMO het werk voor enige tijd neergelegd. Het personeel van de Graan Elevator Maatschappij besloot vrijdag met ruime meerderheid om maandag weer aan het werk te gaan. De directie heeft laten we ten, dat het technisch perso neel in dagdienst niet in aan merking komt voor de twee extra roostervrije dagen per jaar, die na de stakingen bij Swarttouw en EMO overeen gekomen zijn. .Werkgeversonderhandelaar G. Zeebregts van de SVZ is yan mening, dat de twee ros- stervrije dagen alleen gelden Voor personeelsleden, die met een nieuw dienstrooster te maken krijgen. De FNV- onderhandelaars Ger Ros en Frank Kloosterman vinden, dat deze dagen voor alle per soneelsleden bij de massa goed en graanoverslagbedrij- ven moeten gelden. In FN V-kringen acht men het niet waarschijnlijk, dat de gerezen problemen leiden tot nieuwe stakingsacties. Wel kan het conflict van in vloed zijn op de werkhervat ting bij de graanoverslagbe- drijven maandag na drie en een halve week staken. Ove rigens wordt bij het ertsover slagbedrijf Europoort CV nog steeds doorgestaakt, juist om dat de directie het personeel in dagdienst niet de twee roostervrije dagen wil geven. Nieuwe Maiex Bij de Nieuwe Matex is vrijdag een ultimatum van de Vervoersbond FNV aan de directie afgelopen. De leden van de bond willen in meerderheid, dat de directie met een beter voorstel komt over verlaging van de VTJT- leeftijd. Zij willen evenals bij Paktank de VUT-leef- tijd op 62 jaar. De directie voelt daar niets voor, aan gezien de VUT-leeftijd bij het bedrijf onlangs is ver laagd naar 63 jaar. Een verdere verlaging heeft volgens de directie een ongewenst uitstralingsef fect op andere onderdelen van het Van Ommeren- concern, waartoe de Nieu we Matex behoort. Rotterdam Dr.Jan Ph. Backx is vrijdag op 78-jari- ge leeftijd in zijn woon plaats Hoogeveen overle den. Jan Backx was tot 1968 president-directeur van Thomsen's Havenbe drijf. Na zijn pensionering is hij bijna vijf jaar voorzitter geweest van de haven werkgeversorganisatie SVZ. Daarna verliet dr. Backx Rotterdam om zich te vestigen in Drente. Jan Backx was oprichter van de Havenvereniging Rotterdam en van de Stichting Havenbelangen. Ook was hij kort na de oorlog degene, die het ini tiatief nam tot de vorming van een vakopleiding voor havenarbeiders (de huidi ge Stichting Vervoer en Havenopleidingen). Rot terdams tweede haven- vakschool eerst een verbouwd passagiersschip in de Parkhaven en sinds 1980 een gebouw aan de Westkousdijk draagt zijn naam. Dr. Backx was ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw en officier in de Orde van Oranje Nassau. Hij bezat ook de Van Oldenbarnevelt Pen ning en de Paul Nijgh Me daille van de stad Rotter dam. De crematie is maandag in besloten kring in Assen. Rotterdam Een week lang hebben vier man van het G.E B. gewerkt om de verlichting in de vijver op het Schouwburgplein weer aan te brengen. Die was namelijk gerevideerd. De lampen zouden 's avonds tot middernacht aan dit punt in de binnenstad een romantisch tintje geven, zoals dat ook eerder zo mers het geval was. De ar beid is echter voor niets geweest, want in het kader van de bezuiniging heeft de gemeente besloten de vijver voortaan onverlicht te laten. Er is dus gewoon geld in het water gesme ten, menen de omwonen den. Rotterdam De Nederland se Spoorwegen wijzen een verlengde Willemsspoortun nel zonder meer af. De Rot terdamse dienst voor stads ontwikkeling ziet grote voor delen in een verlengde tun- tussen de Oude Haven, Blaak, Spaansekade en Groenendaal AI eerder sloeg wethouder J. Mentink de eerste paal voor de zogenaamde paalwoningen van de Amsterdamse architect Piet Blom. Deze architect maakte ook het voorlopige ontwerp voor een complex van 268 woningen aan de Spaansekade, dat definitief werd uitgewerkt en besteksklaar gemaakt door de Bouwontwerpgroep te Capelle aan den IJssel. Deze architectencom binatie leidde eveneens tot een spectaculair onderdeel van het totale bouw plan, dat ongeveer 1800 woningen omvat. Het plan voor de 2S8 woningwetwoningen aan de Spaansekade wordt in opdracht van Patri- monium's Woningstichting uitgevoerd door het bouwbedrijf Wilma West bv uit Den Haag. De bouwtijd bedraagt ongeveer tweeeneenhalf jaar. Rotterdam De Rotterdamse stukgoedbedrijven Quick Dis patch en Kroonvlag zijn bereid om per 1 juli 110 havenwer kers over te nemen van con current Muller Thomsen. De betrokken moederbedrijven Nedlloyd en Internatio Muller hebben de overeenkomst vrij dag aan de Vervoersbond FNV meegedeeld. Vorig jaar besloot Nedlloyd een deel van het ladïngpakket van Muller Thomsen over te hevelen naar het eigen bedrijf Quick Dispatch. De Vervoers bond vreesde, dat door deze verschuiving werkgelegenheid bij het al in moeilijkheden verkerende Muller Thomsen verloren zou gaan. Districtsbestuurder Kees Voormeulen van de vervoers bond vindt het „keurig", dat de mogelijkheid voor mensen van Muller Thomsen is geo pend om naar Quick Dispatch en Kroonvlah over te gaan, De bond wil wel weten, hoe men aan het cijfer 110 is gekomen en zien of de overgang past binnen de afspraken, die zijn gemaakt over de herstructure ring van de stukgoedsector. NED. HERV. KERK - B»ro«pen te Groningen A.J. Zoutendijk le Noor den: te Oosterwolde-Fochteloo D. Penninkhot le Well-Ammerzoden; te Bodengraven H. Veldhuizen te Alblas- serdam; te Nieuw-Beljerland W, Alte- na te Eethen en Drongelen; te Oud- Beijerland J. Kooien te IJsselstein. Aangenomen naar Rijswijk K.H. Meij er. leeraar Chr. Scholengemeenschap BtaJse Pascal Spijkenisse. Bedankt voor Sassenheim (toez.) S. Spanjer te Voorburg: voor Vreeswijk (toez,) H. Veldhuizen te Aiblasserdam: voor Al- blasserdam G.H. Voortman te Hout- rijk-Polanen. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT - Beroepen te Ermelo E. Woudt te Den Helder: te Roodeschool R. ter Beek. kand. te Kampen; te Opende-Sur- huisterveen A J. Mol, kand. te Zwijn» drecht; te Zwijndrecht E. Woudt te Den Helder. GEREF. KERKEN - Beroepen te Dok- kutn A. Treurniet te Woerden; te Cas- tricum dra. H. Appers le Heerhugo- waard; te Capelle aan den IJssel H. Fa vier te Enschede. CHR. GEREF. KERKEN - Aangeno men de benoeming tol geestelijk ver zorger bij de Kon. Luchtmacht (standplaats den Haag) J.A. Compag- ner te Rotterdam-Zuid. Beroepen te Moerkapelle ds, J.J. van Eckveld te Zeist; te Alphen a.d. Rijn H.C. van der Ent te Dordrecht. Bedankt voor Drachten J. van Amstal te Ede; voor Kalamazoo (USA) A. Moerkerken ie Nieuw-Beijerland. BAPTISTENGEMEENTEN - Bedankt voor Aiblasserdam en voor Traebeek J. Schouten te Delfzijl. v Er zitten nogal veel kleine wo ningen in het plan, namelijk 71 zogenaamde HVAT-wonin- gen met één kamer, 25 met twee en 105 met drie kamers. Verder zijn er 45 woningen met vier kamers, 21 met vbijf en één met zes kamers. De hoogten van de vier blokken vanéren van twee tot maxi maal tien bouwlagen. Arcade Een attractief element in het plan is een zestig meter lange arcade op zuilen, die als over dekte markt dienst kan doen en die als het ware de over gang vormt naar de centrum- markt. Aan de Spaansekade langs het .water van de Oude Haven is een restaurant geprojecteerd. Het project aan de Blaak waarin volgende maand twee bouwlagen mei een op pervlakte van 340 vierkante meter. Het plan omvat verder in totaal ongeveer 1100 vier- kaTite meter winkel- en be- drijfspanen, waarbij inbegre pen twee kleine horecabedrij ven op de hoek van de Oude Haven en de Haringvliet. Het geheel komt ongeveer an derhalve meter lager te liggen dan de bebouwing langs de Groenendaal. Er komen voor de bewoners 207 parkeerplaat sen, waarvan ongeveer de helft overdekt. De binnen ruimte van de tamelijk com pacte bouwblokken wordt ge vuld met groen en amphithea ter. Verscheidene woningen worden terrasvormig opge trokken en hebben in de bo venste lagen uitzicht op de ri- De twee andere projecten die op 1 juli met het slaan van de eerste paal tot uitvoering ko men betreffen 209 woningen van het architectenbureau Leo de Jonge en Partners en 227 woningen van het architecten bureau Witstok. Demonstranten van het Steunkomi- tee Hongerstakers stuiten voor het Turkse consulaat aan de Eendracht- sweg op de daar aanwezige politie. Zij wilden een petitie aanbieden aan de Turkse consul, maar die weigerde de pe titie aan te nemen en hield ook de brievenbus geslo ten. De actie maakte deel uit van een so- I i dariteitsmanif esta- tie die gisteravond in de Pauluskerk aan de Mauritsweg was gehouden met de Turkse en Koer- diese hongersta kers. Een aantal van hen is een honger staking begonnen omte protesteren tegen de massa moorden. doods traffen en martelin gen in hun land. Tij dens de manifesta tie werd informatie verstrekt over de si tuatie in Turkije en Turks Kurdistan. Rotterdam Tot en met 9 juni houdt de Honger- stichting een nationale le denwervingsactie. Hier voor worden zogenaamde zoektochten gehouden in de grote steden van ons land. Gisteren stonden in dit kader Rotterdam en Den Haag op het pro gramma, terwijl vandaag Amsterdam en Haarlem worden bezocht. De actie wordt besloten in de plaatsen Deventer, Apel doorn en Utrecht. In Rotterdam werden gisteren pamfletten uitgedeeld door vrijwilligers van de stichting, die zich tot doel hebben ge steld de Nederlandse bevol king te wijzen op de de honger in de wereld. In pamfletten en brochures wordt erop gewezen dat er elke twee seconden er gens ter wereld een kinder door de honger sterft; dat er van de kinderen die de honger overleven, honderd miljoen le venslang geestelijk of lichame lijk gehandicapt blijven door ondervoeding en dat één op de vier wereldbewoners honger lijdt en zeventig procent on dervoed is. De stichting stelt dat, zonder maatregelen op grond van een wereldwijd hongerplan. er in het jaar 2000 naar schatting drie miljard mensen honger zullen lijden; en niet alleen in de derde wereld. Onder het motto 'Stop de hon ger. Het kan', werd gisteren ook in Rotterdam gezocht naar vrijwilligers die de plaatselijke werkgroep willen uitbreiden, om op die manier een anti- hongerbeweging te ontkete nen. Maandagochtend voor 1Ö.O0 uur kunnen telefonisch (010- 144144) afspraken worden ge maakt voor het spreekuur van Raad en Daad, dat 's middags vanaf 14.00 uur in het gebouw van het Rotterdams Nieuws blad aan de Coolsingel wordt gehouden. nel boven de „korte" tunnel, waarover reeds overeen stemming met de NS bestaat. De discussie over een korte of verlengde tunnel komt dins dagmorgen 15 juni in de raads commissie voor ruimtelijke or dening, verkeer en vervoer. De bewonersorganisaties heb ben altijd gepleit voor een ver lengde tunnel. Zij vonden stadsontwikkeling aan hun zij de, omdat volgens deze dienst er betere verbindingen tussen de beide gebieden aan weers zijden van het spoorwegtracee mogelijk zijn bij een verlengde tunnel. Samen met stadsontwikkeling en het waterschap IJsselmon- de heeft de NS een nota ge maakt over de spoortunnel. Onaanvaardbaar De NS huldigt het standpunt, dat een verlengde tunnel on aanvaardbaar is. Door een ca paciteitsvermindering heeft een langere tunnel minder ge bruikswaarde voor de NS, is er meer ruimte voor te tunnel nodig en stijgen de kosten voor aanleg met bijna 200 mil joen gulden. De NS verklaren de meerkosten absoluut niet voor hun rekening te nemen. De NS heeft kritiek op het standpunt van stadsontwikke ling, omdat ten onrechte de in druk wordt gewekt, dat bij een korte tunnel de stedebouw- kundige belangen genegeerd zouden zijn. Ook de Rotter damse verkeersdienst heeft kritiek op stadsontwikkeling, omdat er in de ogen van de verkeersdienst wel een goede verbinding tussen de twee ge bieden aan weerszijde van het spoorwegtracee zijn te maken. Rotterdam De havenactivi teiten in Vlissingen en Ter- neuzen zijn in 1981 toegeno men. In Vlissingen nam de overslag vorig jaar met 22 pro cent toe. Het scheepvaartver- kieer in de havens van Ter- neuzen groeide met 6,5 pro cent, al bleef de goederenover slag nagenoeg gelijk aan die van 1980. In Vlissingen deed de belang rijkste ontwikkeling zich voor bij de overslag van LPG. De totale LPG-overslag heeft be langrijk bijgedragen aan de beperking van de tekorten van het Havenschap Vlissin gen, zo blijkt uit het jaarver slag. De overslag van stukgoederen in Vlissingen nam eveneens toe, terwijl het containerver voer en het ferryverkeer op Engeland sterk in opmars was. De binnenscheepvaart liep echter met dertien procent te rug, onder meer door de lagere olieproductie en de vermin derde aanvoer van zand en grint. Verlies en winst Het Havenschap Vlissingen heeft in 1981 nog een verlies geleden van meer dan een half miljoen gulden. Dit jaar ver wacht het Havenschap een nog groter verlies, oplopend tot 880.000 gulden als gevolg van de kapïtaalslasten voor onlangs uitgevoerde infra structurele werken. In Terneuzen maakte het Ha venschap in 1981 een winst van 650.000 gulden. Uit het jaarverslag blijkt, dat de toege nomen overslag van kolen en papier in de kanaalhavens de teruggang in de overslag op de rede van Terneuzen ruim schoots compenseerde. De ko- lenoverslag op de rede wijkt meer en meer uit naar andere ankerplaatsen op de Wester- schelde.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1