HET WEER KUIKENBOUT EN SLA 798 WESTELIJKE LEIDERS RUIMEN REEKS KNELPUNTEN OP a Én!! "ITU I Vergelding voor moord- I aanslag op ambassadeur Verovering Port Stanley begonnen VANDAAG WATERWEG §P '■gj&b* 'BON DRIE DODEN BIJ BRAND ROTTERDAM Unifil bezweek voor overmacht van Israëli's Agent redt vrouw en peuter 500 gram 555 4.48 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Ziek na eten van asperges Apart glas inzamelen straks wet? Gevoelig verlies SPD Treurende'Neue Welle' mw Amateurs leggen veel radio contacten Zon concurrent van Greenpeace Overstappen in Hoogvliet a A" Rotterdams"nTeuwsblad CZniiEEE rnnmm NIEUWSBLAD UITGAVE SIJTHOFF PERS COOLSINGEL 67 3012 AC ROTTERDAM TEL 010/144144 ONAFHANKELIJK DAGBLAD VOOR DE RANDSTAD HOOFDREDACTIE- G. A. DE KOK EN MR K. DE BRUIfN MAANDAG 7 JUNI 1982 NR 313Po 12 PAGINA'S SPORTBIJLAGE LOSSE NUMMERS O 75 FOTO LINKS Een paar beelden uit Versailles, waar politie ke sleutelfiguren elkaar dit weekeinde ontmoet ten. De Westduitse bondskanselier Schmidt en de Franse president Mitterrand aan het ont bijt, waarbij Helmut Schmidt de theepot 'uit wringt'. FOTO MIDDEN De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Alexander Haïg, in schijnbare verbijste ring achter zijn volgela den bord aan het diner. I FOTO RECHTS En de Amerikaanse president Reagan met de Canadese premier Trudeau. Bij u thuis heet wat Trudeau doet hoogstwaarschijnlijk 'ongegeneerd zitten schreeuwen', maar in deze kringen is dat ge woon 'een geanimeerd gesprek'. '-n a Versailles Be regerings- en staatsleiders van de zeven grote westerse landen hebben gisteren hun tweedaagse topconferentie in Versailles in een hoopvolle stemming afgesloten. De belangrijkste resultaten van Versailles: De westelijke leiders vragen in een gezamenlijke officiële verklaring 'een onmiddellijk stopzetten van het geweld' in Libanon; Xij bevestigen hun volgens president Mitterrand 'totale solidariteit' met Groot-Brit- tannië in de strijd om de Falk land Eilanden. „Steun die na tuurlijk is, want Groot-Brit- tannië moet zijn rechten her vinden", aldus de Franse -pre sident Mitterrand; Op monetair terrein gaat men gezamenlijk werken aan een 'nauwere samenwerking tus sen de munten van Noord- Amerika, de Europese Ge meenschap eiTJapan'. De Ame rikanen en Japanners accep teerden zelfs dat zij voortaan door onze correspondent Jan Werts moeten ingrijpen op de wissel markten wanneer daar forse niet gerechtvaardigde koersaf wijkingen optreden. „De Ame rikanen zijn ons op dit punt te gemoet gekomen, de resultaten moeten wij afwachten", aldus bondskanselier Helmut Schmidt; De Verenigde Staten kregen gedaan dat de handel en ook het verlenen van goedkope kredieten aan de Sovjet-Unie en andere communistische lan den in Oost-Europa beperkt worden. Maar de Amerikanen kregen het niet zo ver dat er een soort van handelsboycot tegenover de Sovjet-Unie gaat werken. Bondskanselier Schmidt gaf op vragen van een Amerikaanse journaliste dui delijk te verstaan dat volgens hem niet wij in Europa maar de Amerikanen en de Japan ners de handel met het Oost blok nu eerst maar moeten gaan limiteren, omdat daar immers recentelijk de sterkste groei is opgetreden. Zie ook de pagina's 3 en 4 Israël rukt in Libanon Washington De Nederlandse militai ren in het VN-vredesleger in Libanon hebben de oprukkende Israëlische strijd- Krachten geen verzet geboden. Slechts het Noorse contingent heeft korte tijd ge tracht de Israeli's te stuiten. Daarbij is een Noorse soldaat om het leven geko men. De strijdkrachten van Unifil hadden vol gens de secretaris-generaal van de VN Perez de Cuellar, wel opdracht de Israë liërs met geweld tot staan te brengen en de posities van de Unifil te verdedigen* ,,De verpletterende overmacht van de Is raëlische strijdkrachten maakte het Uni fil echter onmogelijk hen tegen te hou den", aldus de VN-leider Hel contactbureau Vredesmachten in Den Haag beleefde gisteren een drukke dag. Voortdurend hebben vijf mensen van het bureau verontruste familieleden van de 811 Nederlandse militairen in de vredesmacht te woord gestaan. <Unifil-commandant generaal Callaghan was van te voren van de op handen zijn de Israëlische inval in kennis gesteld. Is- raelisehe officieren verklaarden m dis cussies met hun VN-collega's dat het met j de bedoeling was het gebied te bezetten maar dat het alleen om een zuiveringsac tie tegen Palestijnse commando's ging. Vooral uit bezorgdheid over het welzijn van het Nederlandse Unifil-balaljon heeft Van Agt gisteren in zijn functie van minister van buitenlandse zaken in een boodschap aan de Israëlische regering ui ting gegeven aan de Nederlandse veront rusting over de militaire operatie m Liba non en aangedrongen op matiging. De geredde vrouw wordt door hoofdagent Noorlander een brandweer man naar buiten geleid. Rotterdam Door een korte, felle, uit slaande brand zijn zaterdagnacht drie mensen in een woning in de Putsestraat om het leven gekomen. De slachtoffers zijn de 35-jarige Sucha Singh Badual, zijn 4-jarige zoon Rendji en zijn 26-jarige broer Sorjlt De 28-jarige moeder van het gezin, Haejïn- der Kavr, en haar 2-jarige zoontje Aman- deer werden gered dankzij snel optreden door hoofdagent C.D. Noorlander van de Rotterdamse politie. Hij zag de vrouw met de peuter in de dak goot zitten. De totaal overstuur zijnde moeder wist, dat er geen andere uitweg meer was uit het pand, omdat de eerste-, tweede- en zolderverdieping in lichter laaie stonden- Hoofdagent Noorlander rende niettemin vanaf1 de begane grond over de trappen van het brandende pand naar de dakgoot, via een aangrenzende woning stelde hij moeder en kind in veiligheid- Beiden moesten met ademhalingsmoeilijkheden m de Clarastichting worden opgenomen. Later werden zij bij familie onderge bracht. De oorzaak van de brand, die vermoede lijk op de eerste verdieping is uitgebro ken, is onbekend. De eerste-, tweede- en zolderverdieping van het pand brandden totaal uit. De aangrenzende woningen liep rook- en waterschade op. Zie verder pagiua 9 Elke dinsdag en woensdag hebben we verse artikelen in de aanbieding. Sla, per krop Kuikenbout, kilo Londen/Buenos Aires/Parijs Het ziet er naar uit dat eenhe den van de Britse 'Special Air Service' (SAS) erin zijn geslaagd achter de Argentijnse linies een operatie uit te voeren. De SAS- manschappen, veertig in het totaal, zouden al een maand na de Argentijnse bezetting van de Falklanden op de eilanden geland zijn. Daar hebben zij de grote landing van de Britse troepen voorbereid. Dit meldt de Britse verslaggever Michael Nicholson. Zijn verslag van zaterdag werd een dag door het Britse ministerie van defen sie vastgehouden. Het ministerie bevestigde gisteren dat de 3.000 man van de vijfde bri gade. die aan boord zaten van de Queen. Elizabeth II, aan land zijn gezet. Volgens de commandant van de Britse mvasietroepen echter hou den ziin troepen nog steeds de hoofdplaats van de Falkland-eilan- den, Port Stanley, omsingeld. De Britse premier Thatcher heeft gis teren nog eens benadrukt dat de commandant van de invasiemacht moet beslissen wanneer de slotaan- val wordt ingezet. De verklaring van Frank rijks pre sident Mitterrand dat 'de zeven van Versailles' graag 'een staakt-het- vuren zouden zien zegevieren, wordt gezien als een politieke ne derlaag voor Thatcher. Bovendien zit het gedrag van Ame rika in de Veiligheidsraad de Brit ten erg dwars. Toen vrijdagnacht een resolutie cfie opriep tot een staakt-het-vuren ter stemming werd gebracht steunde Amerika weliswaar het Britse veto, maar verklaarde onmiddellijk daarop dat Washington zich eigenlijk van stemming had willen onthouden. De instructies van minister Haig zouden de VN-ambassadrice Jeane Kic^patrick te laat hebben bereikt Uden Drie inwo ners van Uden, die zeiden darm- en maagstoornissen te hebben gekregen na het eten van asper ges, zijn opgenomen in een ziekenhuis. De Udeme politie zegt dat niet vaststaat dat ze vergiftigde as perges hebben gege ten. Inmiddels is wel de tuinder gevonden, die de asperges heeft geleverd. „Hij heeft inderdaad een licht landbouwgif ge bruikt voor de ver delging van onkruid. Dit gif is volgens de tuinder niet schade lijk bij consumptie. Voor de zekerheid stellen we een onder zoek in", aldus een politiewoordvoerder. Naar zijn oordeel be staat er geen verband met de diefstal van circa 500 kilo met landbouwgif bespo ten asperges in het Noordlimburgse Grubbenvorst. Het nog niet bekend of die asperges in de handel zijn gebracht. Jeruzalem Israëlische troepen zijn vannacht die per Libanon binnen ge drongen. Volgens Jeruzalem hebben een heden van de Israëlische land macht de Palestijnen verdreven uit kasteel Beaufort, ten noor den van de rivier de Litani in door onze correspondent Rob Simons in Jeruzalem Libanon Het kasteel, een fort op een heuvel, is een belangrij ke positie van waaruit Pales tijnse beschietingen op Israel werden uitgevoerd Een woordvoerder v.m hei leger zei v«inmorgen dat de Israëlische opmars doorgaat De Palestijnen hebben de verovering van kas teel Beaufort niet willen bevesti gen. Sterke Israëlische tank- en p;mi- sereenheden zijn gisteren over het hele front Libanon binnenge vallen Gisteravond werd een eerste artiller leduel gerncld tus sen Israëlische en Syrische een heden hij de nvioi de Hazbnm op 25 kilometer ten noorden van de Israëlische gienspUnils Met ui la Volgens de Israel ist he premier Begin is de actie bedoeld om de Palestijnen tol 40 kilometer van de grens met Israel te verdrin gen, zodat hun artiller ie vuur met langer eep bedreiging vormt voor Israëlische nederzettingen aart de grens Vergelding Sinds de eerste luchtaanvallen vrijdag op Beiroet begonnen, als vergelding voor de Palestijnse aanslag op de Israëlische ambas sadeur m Londen, hebben de Is raëlische lucht- en aitillerïeboin- bard enten ten het hele weekeinde voortgeduurd. De Palestijnen reageerden mei hevige artillerie-beschietingen op het noorden van Israel, waarbij in 23 Jandbouw-nederzcltingcn. dorpen en steden zware schade werd aangericht. Volgens Israëlische inlichtingen bevinden zich in Zuid-Libanon in hei gebied tussen de rivier de Zaharani en de Libanees/Israëli sche grens 6 000 Palestijnse com mando's. Een Israëlische brigade rukte gis teren met honderd tanks en hon derd pantserwagens over de kustweg door het Nederlandse Unifil-gebted naar de havenstad Tyrus op. Zie verder pagina 4 Staatssecretaris mevrouw Lambers-Hacquebard over weegt een wettelijke verplichting van het apart inzamelen van glas. Pagina 3 De SPD, de partij van bondskanselier Helmut Schmidt, heeft een gevoelige nederlaag geleden bij deelstaatver kiezingen Tn Hamburg De CDU wordt in deze 'rode burcht' zelfs de grootste partij. De stembusuitstag heeft de coalitie van sociaai-democraten en liberalen in Bonn verder aan het wankelen gebracht. 4 Romy Haag De 'Deutsche Neue Welle' is een richting in de popmu ziek die bepaald wordt door uitzichtloosheid en doem denken. Groepen als Java en Malaria bewezen dat gis teravond, in het kader van het Holland Festival, in De Meervaart in Amsterdam. Alteen presentatrice/zangeres Romy Haag zorgde voor wat vrolijkheid. Pagina 5 Een aantal radio-amateurs heeft dit weekeinde meege werkt aan een internationale velddag, waarbij over de hele wereld amateurs hun 'shacks' hadden verplaatst naar tenten of andere primitieve oncarkomens ergens in de polder. De Vlaardingse amateurs kozen daar natuur lijk de Broekpolder voor uil. Vanuit hun tent werden tal van internationale radioverbindingen gelegd. Pagina 7 Het Greenpeace-festival in de Maassluise binnenstad trok door het warme weer veel minder bezoekers dan was verwacht. Toch constateerden de milieuvrienden na afloop dat hel een geslaagde dag was geweest. Pagina 8 Overstappen m Hoogvliet van de metro op de bus was al lang geen pretje meer. Niet alleen is dat stations plein verdraaid groot, maar bovendien kunnen de bus chauffeurs de passagiers met zien aankomen, zodat me nig sprintje om de bus te halen tevergeefs is. Maar dat wordt nu anders. Het plein zal kleiner worden en de chauffeurs worden gewaarschuwd als er een trein het station binnenrijdt. Pagina 9 Zonnige perioden met later op de dag af en toe een bui. Temperatuur variërend van 18 tot 27 graden. J ,SfS J Ja, sluui mij het Rotterdams NieuwsbladSport- I bijlage 'ÜIT'bijlage Zaterdagbijlage plaatselijke editie 14 dagen gratis op proef. Naam Adres PostcodePlaats Tel.nr I l ïn een open enveloppe zonder postzegel opstureni l, ^r^nlwoordnummer 834,3000 VB Botterdam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 7